Devizni račun

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#1 Re: Devizni račun

Post by esmasaric »

Unicredit.

Sent from my LG-H818 using Tapatalk
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2 Re: Devizni račun

Post by TRANCE »

A koja budala ti je rekla da ti treba isključivo devizni račun za uplate? Ako imaš avista tekući račun, on je sasvim dovoljan, treba ti samo SWIFT/BIC kod banke i IBAN broj računa. SWIFT/BIC za Intesu ti je UPBKBA22. IBAN broj ti je BA39xxxxxxxxxxxxxxxx, gdje su iksevi 16-o znamenkasti transakcijski broj računa koji se koristi i za uplate u BiH (ne broj debitne/kreditne kartice). Naravno u tom slučaju nećeš primiti novac u stranoj valuti, nego će banka automatski konvertovati novac u KM-ove prilikom uplate.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3 Re: Devizni račun

Post by TRANCE »

lendric wrote:
TRANCE wrote:A koja budala ti je rekla da ti treba isključivo devizni račun za uplate? Ako imaš avista tekući račun, on je sasvim dovoljan, treba ti samo SWIFT/BIC kod banke i IBAN broj računa. SWIFT/BIC za Intesu ti je UPBKBA22. IBAN broj ti je BA39xxxxxxxxxxxxxxxx, gdje su iksevi 16-o znamenkasti transakcijski broj računa koji se koristi i za uplate u BiH (ne broj debitne/kreditne kartice). Naravno u tom slučaju nećeš primiti novac u stranoj valuti, nego će banka automatski konvertovati novac u KM-ove prilikom uplate.
Znači mogu bez problema primiti ?

Inače avistu sam izvadio ima baš dosta dugo, bio sam i maloljetan pa sam samo taj i mogao izvaditi.

A to mi neka ženska rekla preko mejla:

"Korisnik ste avista štednog računa u valuti KM. U skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju u našoj zemlji, svi klijenti koji obavljaju poslovanje u stranoj valuti, bilo da su fizička ili pravna lica, i bilo da se radi samo o prilivu ili plaćanju, moraju imati otvoren devizni račun u Banci."

Za sve uplate iz inostranstva, kao i uplate prema inostranstvu u skladu sa Zakonu o deviznom poslovanju trebate imati otvoren devizni račun.




Usput imam ovaj TRN: 1540010xxxxxxxxx

To je to?
Tehnički bi trebalo moći čim imaš transakcijski broj računa. IBAN broj računa ti je u tom slučaju BA391540010xxxxxxxxx. A sad da li je zakonski dozvoljeno prema tom zakonu, to pročitaj u samom zakonu :D
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... u_FBiH.pdf
Imaj u vidu da prema drugom zakonu možda moradneš platiti i porez na dohodak od 10% na sve prihode preko 3600 KM godišnje.
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#4 Re: Devizni račun

Post by Fox_Fox »

lendric wrote:
TRANCE wrote: Tehnički bi trebalo moći čim imaš transakcijski broj računa. IBAN broj računa ti je u tom slučaju BA391540010xxxxxxxxx. A sad da li je zakonski dozvoljeno prema tom zakonu, to pročitaj u samom zakonu :D
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... u_FBiH.pdf
Imaj u vidu da prema drugom zakonu možda moradneš platiti i porez na dohodak od 10% na sve prihode preko 3600 KM godišnje.
Ne primam ja sad aman neke uplate, recimo ova za adsense ce biti nekih 100e, a sad da radi toga pravim novi račun ne ide.

Valjda ce moci, postavit cu, pa ako stigne stigne, satpi ga :D

Hvala puno
Ne sikiraj se za porez... To bi znacio da sam odes u poresku upravu i kazes bakici sto radi tamo BABA BABA ja dosao da platim porez od Adsens-a. Onda ce te baba pegledati 15 dana sa raznim papirima da joj objasnis i dokazes sta je adsense i koliko si zaradio... Zato je puno bolje i jednostavnije uzmi pare i šuti. Banke i poreska uprava visu uvezane tako da ovi u poreskoj nemaju pojma koliko ti je leglo. Jedino je donesen zakon da banke moraju prijaviti uplate vece od 30.000KM u 3 mjeseca zbog sprecavanja pranja novca. E ako toliko para dobijes tj. 10.000 mjesecno onda ocekuj da ces dobiti pismo od njih da odes uplatiti. Do tada si miran.. Uzivaj..

Ja sam u Intezi za adsense otvarao Devizni stedni racun.. 5KM otvaranje, dobijes knjizicu i SWIFT I IBAN i uzivas svakog 22 u mjesecu :)
Post Reply