Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

jedan_dobar_dan

#76 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jedan_dobar_dan » 07/03/2012 21:22

posebno mi je sjecanje prelazak na grbavicu u onom periodu pred reintegraciju.
prvo punkt kod ekonomske pa zatim onaj drugi kod pumpe.

i odjednom grbavica, nakon toliko vremena.
mislim da je to bio februar 1996.godine. kraj februara.

osjecala sam se kao da sam dosla, ma ne znam gdje, sirom otvorene oci,
nista treptanje, samo sam buljila.

tamo haos, narod se seli. sve nekako drugacije nego ono iz mog sjecanja.

i sjedim kod komsinice u svojoj zgradi, slusam je kako prica,
sve izgleda kao da sam dosla na mars.
sve znam, zenu, zgradu, park, sve je poznato, a opet kao pala s neba.

mama je htjela da odemo na groblje, jer joj je prijateljica poginula
na grbavici u toku rata, tamo na grbavici 1. kod male poste,
snajper. kad sam sve vidjela, rekoh, neka hvala, da mi pricekamo neka bolja vremena.

:sad:

nellington

#77 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by nellington » 07/03/2012 21:24

O'zone wrote:Evo sad nađoh sliku popa Voje kojeg smo uvjek zezali jer nosi zelenu beretku. Predavao nam vjeronauku jedno vrijeme dok nije došla udova vojvode slavke lisice.
Znači postojala su dvojica Slavka Lisica u VRS? Pošto onaj kog ja znam nije baš bio vojvoda, nego komandant koji je ratovao gore na sjeveru... i živ je.

LovableF34

#78 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 » 07/03/2012 21:32

Sjećam se svega ... i kad su b(ij)eli orlovi upali na Trg – gledala ih sa prozora i kontala ko li su sad ovi levati sa trakama oko ruke ... sjećam se da sam na samom početku rata mislila da sam koliko-toliko „na sigurnom“ jer mi stan nije bio okrenut prema Grbavici i Vracama ... sjećam se svoje naivnosti kada sam kontala da je minobacačka granata najjača stvar sa kojom nas mogu gađati ... sjećam se i prve pancirke koja je spucala u nebodere na Trgu, profurala je jedno metar od moje malenkosti i otpremila mene i još par ljudi u bolnicu (neki nisu bili te sreće) ... sjećam se i svih ostalih pancirki ... sjećam se kada je gorjelo svih 5 nebodera, vrištanja komšija iz susjednog nebodera koje je vatra „zarobila" na balkonu (na kraju je čitava porodica izgorjela jer im se nikako nije moglo prići) ... sjećam se da mi je nakon par mjeseci "terapije" na Trgu bilo totalno svejedno da li ću doživjeti sljedeći sat/dan ili ne – poravnila totalno.

GTR R34

#79 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by GTR R34 » 07/03/2012 22:57

Imao sam priliku da nekad poslije rata ja mislim 1996 prodjem kroz tadasnji loris.Loris koji je bio sav izbusen a s druge strane isprobijan rupama u stanovima.To je bio nacin da se prodje iz jednog ulaza u drugi.

Mislim da negdje Vikicev specijalac na svom blogu spominje grbavicu i loris i snajperisanje po grbavici.Pa ako moze nek neko ubaci u ovu temu i to.Kada je s nekim prijateljem pucao iz hrasnog s nebodera po stadionu sa onim velikim snajperom kalibra 50. ispravite me ako grijesim za kalibar.

bach

#80 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach » 08/03/2012 00:49

LovableF34 wrote:Sjećam se svega ... i kad su b(ij)eli orlovi upali na Trg – gledala ih sa prozora i kontala ko li su sad ovi levati sa trakama oko ruke ... sjećam se da sam na samom početku rata mislila da sam koliko-toliko „na sigurnom“ jer mi stan nije bio okrenut prema Grbavici i Vracama ... sjećam se svoje naivnosti kada sam kontala da je minobacačka granata najjača stvar sa kojom nas mogu gađati ... sjećam se i prve pancirke koja je spucala u nebodere na Trgu, profurala je jedno metar od moje malenkosti i otpremila mene i još par ljudi u bolnicu (neki nisu bili te sreće) ... sjećam se i svih ostalih pancirki ... sjećam se kada je gorjelo svih 5 nebodera, vrištanja komšija iz susjednog nebodera koje je vatra „zarobila" na balkonu (na kraju je čitava porodica izgorjela jer im se nikako nije moglo prići) ... sjećam se da mi je nakon par mjeseci "terapije" na Trgu bilo totalno svejedno da li ću doživjeti sljedeći sat/dan ili ne – poravnila totalno.

Nekim ljudima jednostavno ne možeš objasniti neke stvari. Recimo da neboderi na tadašnjem Trgu Pere Kosorića nisu izgorjeli sami. Neko ih je zapalio. Mi znamo ko.
"KULA VAVILONSKA

„Ko je, od Biblije do Korana,mogao potpuno da zadovolji moju potrebu za istinom?Zašto se bogovi bore vekovima, ako ne samo da bi razdvojili ljude?

Tri dana već, U Sarajevu sam. Ali se još nisam ni približila mom neboderu. Tamo, u naselju Hrasno, Na Trgu Pere Kosorića broj 10, beše moj dom. U ratu se neboder pretvorio u Pakleni toranj. Tako paklen ostao je kad sam uspela da napustim grad.

Krenula sam tih ratnih dana, sa mojim bratom Boletom, koji me je pratio iz Novog Sarajeva prema sinagogi.. A sinagoga je kod mosta Drvenija. Odatle je polazio jevrejsko konvoj, kojim se, zahvaljujući doktoru Vladimiru Lukiću, izbavih iz sarajevskog užasa.

Pre odlaska želela sam da bar još jednom vidim moj neboder. U „Ne plači za Sarajevom“ o tome sam napisala: „Idem preko Dolacmalte. Okrećem se desno. Gledam preko Miljacke. Tamo je moje naselje Hrasno. Moj Trg Pere Kosorića. Moj neboder. Još se puši. Nikad više tamo. Zar baš nikad više!“

Ovo moje „nikad više“, evo, zagubilo se. Nestalo. Isparilo. Svejedno šta bi s njim. Ali ja dođoh. U izgubljeni grad. I spremam se da idem tamo gde mi beše dom. Sama pomisao da ću koračati trgom, razbila je moju ravnodušnost, sa kojom sam krenula i stigla u Sarajevo. U meni je zatitralo neko osećanje nalik seti.. Ili je, možda, više sličilo na tremu. Tako nekako sam se osećala kad bih pred vratima profesorskog kabineta čekala da uđem i polažem neki ispit. Trema prestaje, bar kod mene, čim ispit počne. Čim se suočim sa onim što me muči – sve ide lakše. Zato, žurno izlazim iz kuće. Dosta brzo idem prema trolejbusu. Onako kao da već kasnim na neki zakazani sastanak. Samo što ne pogledujem na sat. Utrčavam u trolejbus. Ima dosta mesta. Ali ja ne sedam. Pojma nemam zašto. Najverovatnije, nesvesno tražim ima li koga poznatog. Nema. Sve je neki drugi svet. Neki drugi ljudi. Sakupljeni pred početak rata. I tokom rata. Ko zna odakle. A mi smo sada, posle mnogo potucanja, ne neki drugi, ali drugačiji smo. Prošli smo mnoga sela i gradove. Neki su stizali i na druge kontinente. Mnogi su odlučili da tamo ostanu zauvek. Poneko se i vratio. Kad se sretnemo, jedni drugima smo drugačiji. A neki su i drugi. Takvi se, međusobno, nismo poznavali. Nekad.

Zvoni nečiji mobilni. Ili, kako u Sarajevu kažu, mobitel. Jedna devojka, ili je žena, blizu mene, javlja se: „Ma, evo me, ba, u troli. Ma u troli. Kako ne ćuješ? Doči ču ti za po sata. Aj` vozdra.“

Tipični sarajevski govor i izgovor.

Trolejbus se približava mom naselju. Već vidim gornje spratove mog nebodera. I ostalih nebodera oko njega. Ima ih šest.

I evo, posle osam godina, stojim pored mog tornja. Mislila sam, kako rekoh, nikad više. Ali, evo, stojim. „Nikad više“ se pretvorilo u SADA. U ponovni susret. Kao što se Pakleni toranj pretvorio u kulu vavilonsku.

Kula vavilonska ili moj neboder, kako hoćete, pusta je. Stoji kao uklet. Kao da je ničiji. Zjapi put neba.

Gledam u moje nekadašnje prozore i balkon. Sve je tamno. Sve obgorelo. Nemo. Ne mogu da verujem da sam, tamo gore, na trinaestom spratu, živela. Da je gore, dom moj bio, moj zemaljski raj.

Ćutim. Pozadugo ćutim.

Ali nekako kao da mu se obraćam. Njemu, neboderu. Kao da pričam s njim: „I takav kakav jesi, čekaš me. Potamneo. Obgoreo. Ali stojiš uspravno. Samo što u tebi i oko tebe ništa nije na svom mestu. Umoran si. Kao i ja. Pust. I dalek. Jer si dgugačiji. Bez topline. Bez svetlosti. Bez zavesa na prozorima. Bez cveća na balkonima. Izranjavljen. Izubijan.

Spolja!

Baš kao i ja koja ti se vraćam: bez osmeha, bez radosti. Néma. Sa produbljenim borama na licu. Sa prašinom na obući pokupljenoj sa raznih puteva.

Kakav li si iznutra?

Ulaznih vrata nemaš. Imaš samo daske. Zakovane na ulazu. Da niko ne može ući. Rane da ti povređuje.

A ja mislim da su te prvo očerupali.

Iznutra.

Ako je išta, iza vatre, na nekom spratu ostalo da se očerupa. A onda te zakovali.

A ti? Kao da nisi shvatio kolika se pustoš na tebe slegla. Ili se ne daš! Da. Možda nam je i to zajedničko – da se ne damo! Zbog toga, valjda, nekako nisi mrtav, čoveče!

To osećam. Kao što osećam da se, u meni, nešto pokreće. Oživljuje. Iako je mnogo vremena minulo. Mora biti da se, tuda negde, mota stara ljubav. Pa mi, dok stojim nema, u susretu sa tobom, evo, potekoše uspomene. Ili je to samo moja čežnja? Za onim što je bilo. I što nikad više biti neće.

Bilo je lepo pripadati gradu na Miljacki! Ponosila sam se zajedništvom. Beše to iluzija koja je umela da me uljuljka. Mislila sam da je Sarajevo grad u kom mogu da žive ljudi. Bez obzira u što veruju. I ko su.

A sada – sve je tako tiho. I pusto.

Hoće li tako i ostati?

Nadam se da neće. Jer dužni smo. Jedno drugom. Ja tebi, ti meni, kulo vavilonska.

Mada ne mogu da razaberem šta jedno drugom dugujemo. Ti si sada meni samo moje zgarište. A ja tebi – neko ko te voleo. I, evo, izgleda, tu ljubav sačuvao.

Mene ne mogoše iznutra očerupati. To branim svim silama. Valjda zato sada i stojim pored tebe.

U stvari, znam šta jedno drugom dugujemo.

Obnavljanje!

Ti – da dobiješ novo ruho. A ja – dušu da udahnem jednom kutku. Gore, na trinaestom spratu.

To je to!

Najteže je što nisu samo kuće zgarišta. Sagorela su i mnoga srca. Tako mnogi nose zgarišta u grudima. Kuće će biti sagrađene. I ti ćeš ponovo zablistati. Ali zgarišta u grudima? Mogu li se obnoviti, ikad?

Znaš, nešto duboko u meni, tamo gde stanuju osećaji, tišti me. Kao što tebe tište prikovane daske. Zabranjen ulaz. Umesto širom otvorenih vrata. Slegla se na tebe neka daleka, tupa i teška bol.

Neki to zovu božjom voljom. Ja ne bih rekla. To je volja prokletnika. Onih koji pripadaju ljudskom rodu.

Kružim oko tebe. Zagledam te sa svih strana.

Do prikovanih dasaka na ulazu, stoji tabla sa novim nazivom trga. Sad se tvoj trg zove – Trg heroja. A označili su te brojem 16. Promenili su ti ime i prezime. Kao da si sad neko drugi.

Drugi nisi.

Drugačiji jesi.

Što se tiče tih heroja po kojima je tvoj trg dobio ime, ja ih ne priznajem. One paklene noći, kad si goreo, kad smo svi ostali bez krova nad glavom, i bez svega drugog, u rano jutro su me uhapsili. Samo zato što sam tražila pomoć od UNPROFORa. Da. Samo zbog toga su me uhapsili, izvređali i prebili. Tog istog jutra tvoj trg nazvaše Trgom heroja. E, ako su heroji oni koji hapse žene, što traže spasenje iz pakla, a ni krive ni dužne (ali zato Srpkinje), ko su onda kukavice?

Za mene, zauvek stojiš na Trgu Pere Kosorića. A što se tiče tog čemernog ratnog jutra i tih kukavica što su me mučili, tu odvratnu priču ću da zakopam. Neću sada da se opterećujem tako teškim stvarima. Sada su me sustigle neke druge uspomene. A od gorkih uspomena pokušaću da se nekako odbranim. Ako ikako budem mogla.

Sad te ne vidim kao pakleni toranj. Nego kao kulu vavilonsku.

Biblija kaže da su se ljudi dogovorili da u ravnici podignu grad sa visokom kulom usred njega. Postaće poznati i nikad ih niko neće „raspršiti“

U to vreme svi su ljudi govorili istim jezikom. Ali Gospod je sišao s neba. Da vidi ovu građevinu. I bio je jako nezadovoljan. On nije hteo da svi ti ljudi žive na istom mestu. Zato učini da ljudi počnu govoriti raznim jezicima. Graditelji nisu mogli da završe izgradnju grada, niti visoke kule. Jer više nisu mogli da razumeju jedni druge. Zbog „jezičke pometnje“. Mnogi su otišli u druge oblasti. I govorili su drugim jezicima. Nezavršeni grad je nazvan Vavilon. Ili Vrata Boga. To je drevni grad u Mesopotamiji. Na Eufratu. Prestonica Vavilonije. A kula je, dakako, vavilonska.

Sve to beše nekoliko vekova pre nove ere. A ti si, moja kulo vavilonska, zidana u dvadesetom veku nove ere. Htela si da budeš najviša u Sarajevu. I da se u tebe naselimo mi, Sarajlije, kojima ni vera ni jezik nisu bili prepreka.

Ali, tako ne bi.

Nekako, među nas ubaciše jabuku razdora. Pa nas skoli međusobno nerazumevanje. Zasmetasmo jedni drugima – mi u dvadesetom veku nove ere. Isto kao što beše u vavilonskoj kuli pre nove ere.

Po ovome izgleda da se vremena ne menjaju. Nego se ponavljaju. Valjda zato što je ćud čovečija ista u svim vremenima. Divlja. I opaka. Što se vremena tiče, pa ne stvara se ono samo po sebi. Bila su to teška vremena – uobičava se reći. Pa čovek, ljudski rod, učinio ih je takvima (kao što može i lepim da ih učini, naravno). Nevolja je u čoveku. A ne u vremenu. Mi stvaramo vreme. Mi mu dajemo boju, miris, ukus. Dušu. Koliko će vreme biti dobro ili loše, od ljudskog bića zavisi. Kako da iskoristimo vreme, ni to od vremena ne zavisi. Nego od nas. Najverovatnije, vreme uvek stoji. A zla i dobra prolaze.

Često kažu: izgubili smo tolike godine. Nismo mi izgubili nijednu godinu. Izgubili smo vreme. A godine dobili. Iako su ih odneli vetrovi rata. A sve zarad naklapanja čiji je Bog bolji.“Moj Bog je bolji od tvog Boga.“ Kao da je Bog neki artikal. Pa ga poredimo. I vagamo. Ne znam samo šta je sa onom tvrdnjom da je Bog samo jedan. I da svi ljudi imaju istog oca – Boga jedinoga. Ako je jedan Bog svima otac, znači da su sve bogove izmislili ljudi. Pa se, sada, zbog vlastitih izmišljotina, tuku. Oči jedni drugima povadiše. Jer, zaboga, vera zavisi samo od toga u čijoj se kući rodite. Tu vas pripremali da verujete u „svoga“ Boga.

Čovek je zaista moćan. Reč je samo o tome u kom pravcu usmerava svoju moć. To je cela priča.

Na ovom svetu ipak je najveće zlo – taj isti čovek! Da ne poveruješ, kulo moja vavilonska!

Svi mi pravimo vavilonske kule. Ali nadgledaju ih oni koji zamišljaju da su bogovi. Pa ne daju da ih dovršimo. I da nam traju. U ovom ratu, na primer, „zbrkaše nam jezike“. U ovom slučaju vere. Pa se sad Srbi, Hrvati i muslimani „ne razumeju“. Bez obzira na to što muslimani i Hrvati imaju mnogo sličnosti sa Srbima.

Prosto zato što potiču sa istoga stabla – slovenskog. Koren stabla behu Srbi. Ali grane stabla verama se razdvojiše. A stablo je lepo šumelo. Prirodnom harmonijom.

No, šta se ja sad ovim zamajavam, kulo moja vavilonska. Možda zato što su razni jezici, nekad davno, davno upropastili lepu zamisao o kuli vavilonskoj. Onoj u Mesopotamiji.

Sa ovim turobnim mislima, zaobilazim nisku zgradu ispred nebodera. To je ona zgrada u koju smo uleteli kad smo uspeli da se izbavimo iz plamene buktinje kakav je, to veče, bio pakleni toranj. Svi prozori u niskoj zgradi behu polupani. A vetar je duvao koliko može. Kroz razlupane prozore. I unosio kišu. Smrzavali smo se u toj zgradi.

Idem iza te niske zgrade. Prema onoj u kojoj su me prebijali. Moram da se suočim sa svim ovim mestima. I pojedinostima. Da me ne saleću ko aveti.

Sa jedne strane te zgrade sada je velika kafana. Sa baštom. Sa druge, neke radnjice. Na spratu ove zgrade jedan ludak je repetirao pištolj da me ubije. Spasio me, u deliću sekunde, njegov pretpostavljeni: „Ima vremena za to. Sad ćemo je voditi u policiju.“

Na uglu ove zgrade su me, onako isprebijanu, ugurali u auto, uz odvratno dobacivanje gomile, koja se tu beše okupila.

Sad je ovde tiho. Prođe poneko. Sa kesom u ruci. Mnogo više prolaze automobili. Automobili kakvi nikad nisu prolazili sarajevskim ulicama. Veoma luksuzni. Baš je rat mnogima brat.

Pokušavam da oteram ove grozne misli. Zato se, evo, sa njima i suočavam. Da bih ih se lakše oslobodila. Pa kružim. Ovuda po Trgu Pere Kosorića, gde su se i događale. Jer se nadam da ću ih tako smestiti u nepovrat. Mada sam svesna da nikad celu tugu ne možemo pobediti.Uvek, kolikotoliko ostaje tuge i bola u nama.

Danas su se u meni ružni ratni dani uzburkali. Pa nije baš lako. Ali se nadam da će mi, bar malo, pomoći i to što je sada tiho.

No, uzalud mi nada. Tišina mi ne pomaže mnogo. Puna je odjeka. Jer sadašnjost uvek vuče odjeke iz prošlosti."

iVar

#81 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 08/03/2012 07:20

Taj neboder Trg Pere Kosorica 10 tzv. Desetka je izgorila od temelja do krova. Trenutno tu zivim, jos uvijek, kasno navecer, kada nema nikoga u haustoru, kada nema strujanja zraka, u onom mrklom mraku, osjetim smrad paleza... Ovih pet nebodera i danas stoji kao spomenik razaranja, paljenja i ne ljudskog ratovanja. Za rekonstrukciju jednog nebodera je potrebno oko 1.000.000,00 KM. misim da bi to trebali traziti preko suda od R. Šumske, jer ih mi nismo palili, nismo pancirkama, 120 kama gadjali, nego, gle cuda gasili i glavu gubili ne bili ih sacuvali. Prije dvije godine u jednim dnevnim novinama sam citao da je neki oficir, pukovnik koji li vec hantrak dobio odsteru za razoren stan i povrat stana na Trgu heroja iako je bio u cetnicima iako je to njegov narod uradio. Da, on je dobio odstetu od Federacije... Otvori se zemljo da propadnem :x

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Obuca9

#82 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Obuca9 » 08/03/2012 09:06

Zanima me jedna priča, to jeste koliko je istinita, pa ima li neko od starije raje ko bi mogao potvrditi istu.

Riječ je o bivšem fudbaleru Sarajeva, Draganu Simiću, koji je imao svoj kafić na Grbavici i koji je navodno krajem 1991. godine, ubijen u istom kafiću, jer je pokušao istjerati bradate spodobe koji su se skupili za jednim stolom i pjevali četničke pjesme.

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#83 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody » 08/03/2012 09:19

Hm, sjetih se i ovoga:
Tako je snajperista sa zgrade "Lorisa" na Trgu Pere Kosorića, današnjem Trgu heroja, na Grbavici 11. marta 1995. godine ubio dvije djevojčice koje su igrale lastiš. Ubijene su desetogodišnja Milica Lalović i devetogodišnja Nataša Učur. Bila je to njihova posljednja igra, osam mjeseci prije dejtonskog mira.
:?

Da li je ovo istina ili anamo-njihova propaganda?

karanana

#84 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana » 08/03/2012 09:25

istina. ima o ovome na drugoj temi o snajperistima.

ko je pisao kule vavilonske?
Last edited by karanana on 08/03/2012 09:46, edited 1 time in total.

ins

#85 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 08/03/2012 09:33

Mislim da je taj tip pucao sa Izvrsnog vijeca, i da je taj slucaj ubrzo procesuiran. Koliko se sjecam Unprofor je tada posredovao u prebacivanju dokumentacije za slucaj sa Grbavice u grad.

S tim da je i ovdje potrebno napomenuti da je tada u grad bilo sasvim uobicajeno da cetnicki snajperisti gadjaju djecu (moja prijateljica je ranjena sa 12 godina, a nije bila nikakva vijest u medijima) i to sve 3 godine opsade, dok je na Grbavici to bio prvi i jedini put...

ins

#86 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 08/03/2012 09:36

Obuca9 wrote:Zanima me jedna priča, to jeste koliko je istinita, pa ima li neko od starije raje ko bi mogao potvrditi istu.

Riječ je o bivšem fudbaleru Sarajeva, Draganu Simiću, koji je imao svoj kafić na Grbavici i koji je navodno krajem 1991. godine, ubijen u istom kafiću, jer je pokušao istjerati bradate spodobe koji su se skupili za jednim stolom i pjevali četničke pjesme.
Prica je meni poznata, ali nisam siguran da je se sjecam iz tog vremena.

Sjecam se ubistva u restoranu Galeb, kraj 1990 ili pocetak 1991., ali to nije ovo.

HaHaHa2

#87 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by HaHaHa2 » 08/03/2012 09:40

Woody wrote:Hm, sjetih se i ovoga:
Tako je snajperista sa zgrade "Lorisa" na Trgu Pere Kosorića, današnjem Trgu heroja, na Grbavici 11. marta 1995. godine ubio dvije djevojčice koje su igrale lastiš. Ubijene su desetogodišnja Milica Lalović i devetogodišnja Nataša Učur. Bila je to njihova posljednja igra, osam mjeseci prije dejtonskog mira.
:?

Da li je ovo istina ili anamo-njihova propaganda?
Da, Piske

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#88 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody » 08/03/2012 09:52

Hvala @ins,
S tim da je i ovdje potrebno napomenuti da je tada u grad bilo sasvim uobicajeno da cetnicki snajperisti gadjaju djecu (moja prijateljica je ranjena sa 12 godina, a nije bila nikakva vijest u medijima) i to sve 3 godine opsade, dok je na Grbavici to bio prvi i jedini put...
Ali ovdje je potrebno napomenuti i da nismo trebali bili isti, kao anamo-oni. Ako je procesuirano, ko je lik? Ko je Piske?
Ne bih se složio da je to bio prvi i jedini put, mnogi su iz njihovih radnhi vodova stradali od snajpera. A znamo ko je bio u "radnim vodovima" (Srba ponajmanje)

iVar

#89 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 08/03/2012 10:06

Sjecam se lika, bio je malo lud... Koliko se sjecam da je to bila kao osveta jer su oni granatirali Trg i Hrasno svaku noc.

eyesburn

#90 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 08/03/2012 10:18

O'zone wrote:Evo sad nađoh sliku popa Voje kojeg smo uvjek zezali jer nosi zelenu beretku. Predavao nam vjeronauku jedno vrijeme dok nije došla udova vojvode slavke lisice.

Image
pop žućo (inače se javno deklariše kao pripadnik ravnogorskog četničkog pokreta) jednom prilikom izjavi da je "spasio mnoge muslimane i hrvate na grbavici i da ga i dan danas zovnu i upitaji za zdravlje". ima li istine u ovome?

kis.napraforgo wrote:Izvukli smo se kroz onaj tunel koji je bio prokopan ispod ceste, ono gdje i dan danas trola redovno spadne jer je ulegnuta cesta (prodavnica cilima Plavo oko). Tunel je isao do Trga, od nase kuce, pa ispod kroz poslovne prostore. Dosta raje se sjebe kad im kazem da nije ta trola slucajna, i ne znaju da je tu taj tunel bio. .
evo i ja ne znam za taj tunel... ipak sam živio na totalno drugom dijelu grada.

iVar wrote:Ja mislim da se odnosilo na direkciju u Lorisu.
a bila je direkcija toplana i u lorisu? nisam znao to, znam da ima ona zgrada uz jedan onaj neboder na trgu lijevo.
Last edited by eyesburn on 08/03/2012 10:23, edited 1 time in total.

ins

#91 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 08/03/2012 10:21

Woody wrote: Ne bih se složio da je to bio prvi i jedini put, mnogi su iz njihovih radnhi vodova stradali od snajpera. A znamo ko je bio u "radnim vodovima" (Srba ponajmanje)
Prvo: ja sam pricao o djeci

Drugo: zar ti fakat vjerujes da su nasi snajperisti pucali po radnim vodovima? Sta mislis, da oni nisu znali ko radi u tim vodovima? Pa nisu iz Argentine dosli, vec je vjerovatno svako od njih imao ili familije ili prijatelja od prijatelja na toj Grbavici koji su bili u radnim vodovima.
Najcesci izgovor za likvidacije na Grbavici u kasnim fazama rata (tj sve nakon otvorenog ubijanja Maj 1992 - ljeto 1993) je bio da je nekoga ubio snajperista ARBiH, sta mislis da su se tada tamo radile obdukcije i istrage da se vidi ko je pucao i iz kojeg oruzja i odakle? I da je neko smio reci "ovoga nije ubio snajper sa Trga Heroja vec metak sledja"?

Da se razumijemo, nasi itekako jesu gadjali snajperima, ali ne po radnim vodovima, ili po djeci.

eyesburn

#92 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 08/03/2012 10:24

karanana wrote:Kako je taj major uspio preci cestu i postaviti eksploziv u dno zgrade a da ne bude vidjen ili iz lorisa ili sa trga? Pretpostavljam da je i krenuo sa zapadne tribine. Kad je ovo rusenje bilo? Ja kao da sam cuo ali vise nisam ni siguran, da je eksploziv poslan nekakvim kolicima, sankama ili tako necim.
pa u lorisu je, koliko znam, bilo dosta stanova bivše jna. tako da je lako neko od tih jna-ovaca se mogao spustiti dole i minirati sve.

iVar

#93 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 08/03/2012 10:46

Dasi wrote:Piske je umro. Pijan pao udario glavom i umro, tako sam cuo. Inace je bio ranjen u glavu, imao je veliki oziljak, i nije bio bas sav svoj.
Je li ono ciroki frizuru imao?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#94 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone » 08/03/2012 10:49

ins wrote:
Woody wrote: Ne bih se složio da je to bio prvi i jedini put, mnogi su iz njihovih radnhi vodova stradali od snajpera. A znamo ko je bio u "radnim vodovima" (Srba ponajmanje)
Prvo: ja sam pricao o djeci

Drugo: zar ti fakat vjerujes da su nasi snajperisti pucali po radnim vodovima? Sta mislis, da oni nisu znali ko radi u tim vodovima? Pa nisu iz Argentine dosli, vec je vjerovatno svako od njih imao ili familije ili prijatelja od prijatelja na toj Grbavici koji su bili u radnim vodovima.
Najcesci izgovor za likvidacije na Grbavici u kasnim fazama rata (tj sve nakon otvorenog ubijanja Maj 1992 - ljeto 1993) je bio da je nekoga ubio snajperista ARBiH, sta mislis da su se tada tamo radile obdukcije i istrage da se vidi ko je pucao i iz kojeg oruzja i odakle? I da je neko smio reci "ovoga nije ubio snajper sa Trga Heroja vec metak sledja"?

Da se razumijemo, nasi itekako jesu gadjali snajperima, ali ne po radnim vodovima, ili po djeci.
Oooooooooooooo! Prijatelju ovdje grdno griješiš! Snajperisti ABiH su itekako djelovali po radnim vodovima posebno onima koji su bili zaduženi za kopanje tranšeja i zidanje bunkera. Većinom se pucalo u noge i to u butine sa rasprskavajućim mecima tako da osoba bude u potpunosti izbačena iz stroja jer su povrede bile takve da su većinom završavali sa fiksatorima na nogama i poslije svega sa kraćim ekstremitetima od par milimetara pa do centimetra.

Moj otac kad je ranjen kod Šoping centra na grbavici bio je u radnom odjelu sa lopatom u ruci išli su istovarati smeće iz kontejnera na onom parkingu iza Šopinga kod Youth housa metak je pogodio lopatu, rasprsnuo se i čelični dio zrna prošao kroz kost jedne natkoljenice i meso druge (nikad do smrti nije više normalno hodao) taj isti dan ranjene su još dvije babe i ubijene dvije djevočice to je bio Decembar '94.

Majka mi je ranjena na balkonu dok je sterala veš negdje u Martu '94 znam i ko je pucao na nju jer smo kasnije spletom okolnosti upoznali momka koji je bio snajperista i koji se sam izdao isti taj tip je pucao na mene 2x ranio komšinicu i od prijatelja sestru dok je nosila kanistere sa vodom tad joj je bilo nekih 17 godina.

Negdje na ljeto 93' radni vod je pravio bunker na Ljubljanskoj ulici ondje negdje na raskrću sa Visočkom ulicom (gdje je Bimina-GRAS vila) gađani su tromblonom direktno rezultat 5 povrijeđenih jedno kritično (komšija katolik kasnije nekako evakuiran u Kanadu gdje je imao 10 operacija)

Gađanje zapaljivim mecima i paljenje kuća po Ljubljanskoj i Travničkoj ulici (kuća u kojima nisu bili četnici niti snajperska gnijezda).

Ima toga dosta.

sinuhe

#95 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sinuhe » 08/03/2012 10:57

Majka mi je ranjena na balkonu dok je sterala veš negdje u Martu '94 znam i ko je pucao na nju jer smo kasnije spletom okolnosti upoznali momka koji je bio snajperista i koji se sam izdao isti taj tip je pucao na mene 2x ranio komšinicu i od prijatelja sestru dok je nosila kanistere sa vodom tad joj je bilo nekih 17 godina.
Strasno. Je li barem rekao zasto je pucao?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#96 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone » 08/03/2012 11:02

sinuhe wrote:
Nećeš vjerovati iz zajebancije! Još mrtav hladan pita moju majku "Jesam li Vas gospođo bar puno ranio?"

saravara

#97 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara » 08/03/2012 11:06

O'zone wrote:
sinuhe wrote:
Nećeš vjerovati iz zajebancije! Još mrtav hladan pita moju majku "Jesam li Vas gospođo bar puno ranio?"
I ja bi njeg rani iste sekunde....

svjezi_ustipak

#98 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by svjezi_ustipak » 08/03/2012 11:47

ins wrote: Da se razumijemo, nasi itekako jesu gadjali snajperima, ali ne po radnim vodovima, ili po djeci.
oooooooooooooo, itekako jesu dobri Bosnjani gadjali i radne vodove i djecu. znam ko je ubio dvije djevojcice na Grbavici. jos se covjek time hvalio. steta sto nije vise ziv, da dobije jedno 50 godina zatvora. zivotinja bolesna.

ins

#99 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 08/03/2012 11:57

O'zone wrote:

Oooooooooooooo! Prijatelju ovdje grdno griješiš! Snajperisti ABiH su itekako djelovali po radnim vodovima posebno onima koji su bili zaduženi za kopanje tranšeja i zidanje bunkera. Većinom se pucalo u noge i to u butine sa rasprskavajućim mecima tako da osoba bude u potpunosti izbačena iz stroja jer su povrede bile takve da su većinom završavali sa fiksatorima na nogama i poslije svega sa kraćim ekstremitetima od par milimetara pa do centimetra.

Moj otac kad je ranjen kod Šoping centra na grbavici bio je u radnom odjelu sa lopatom u ruci išli su istovarati smeće iz kontejnera na onom parkingu iza Šopinga kod Youth housa metak je pogodio lopatu, rasprsnuo se i čelični dio zrna prošao kroz kost jedne natkoljenice i meso druge (nikad do smrti nije više normalno hodao) taj isti dan ranjene su još dvije babe i ubijene dvije djevočice to je bio Decembar '94.

Negdje na ljeto 93' radni vod je pravio bunker na Ljubljanskoj ulici ondje negdje na raskrću sa Visočkom ulicom (gdje je Bimina-GRAS vila) gađani su tromblonom direktno rezultat 5 povrijeđenih jedno kritično (komšija katolik kasnije nekako evakuiran u Kanadu gdje je imao 10 operacija)

Gađanje zapaljivim mecima i paljenje kuća po Ljubljanskoj i Travničkoj ulici (kuća u kojima nisu bili četnici niti snajperska gnijezda).

Ima toga dosta.
Prvo, glupo pitanje, ali jesi li siguran da ti je majka ranjena u martu 1994? Tada je bilo primirje nakon Markala, koliko ja znam?

Drugo, ja nisam rekao da se nikad u 3 godine nije desilo da neko puca po radnom vodu.
Ali isto tako vrlo dobro znam da se nije pucalo po radnim vodovima. Isto tako znam za puno slucajeva kada su cetnici Unproforu prijavljivali ranjavanja od snajpera, a da taj dan nije bilo snajperskih aktivnosti sa nase strane...

Ako nisi shvatio moju poentu, ja sam rekao da jako puno onoga sto se prijavilo kao snajperski pogodak iz pravca grada, nije bio to. A da ih nije bilo nikako, to niko nije ni rekao.

GTR R34

#100 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by GTR R34 » 08/03/2012 12:03

Nesto vise o tim snajperskim aktivnostima imate na temi Snajperi u Sarajevu,pa malo procitajte o tome.Spomenut je lik koji je ubio te djevojcice i sl.

Post Reply