Desktop mrtav - kako bezbolno dijagnosticirati kvar?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Sarayman

Desktop mrtav - kako bezbolno dijagnosticirati kvar?

Post by Sarayman » 01/10/2011 20:31

Sinoć regularno koristio i normalno ugasio PC, maloprije da ga upalim - ni habera! Pritiskao startno dugme na kućištu više puta, ali bezuspješno. Skinem poklopac i vidim po upaljenoj lampici da matična dobija struju, ali je računar totalno mrtav. Očistim prašinu, probam opet ali ni pomaka. Kako na najbezbolniji način utvrditi šta mi je vrisnulo od komponenti, a da ne moram nositi teško kućište u servis (iz više razloga)?
Garant ćete mi reći da odem do jarana i izmjenjam vitalne komponente na njegovoj matičnoj! Može li nekako bez toga?

P.S. Popratio sam kabal od prekidača startnog dugmeta do matične i sve izgleda uredno.

Krone

Re: Desktop mrtav - kako bezbolno dijagnosticirati kvar?

Post by Krone » 01/10/2011 20:57

slazem se, najvjerovatnije graficka, isti problem imao na poslu prije 7 dana.....

arnes_king
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Post by arnes_king » 01/10/2011 21:11

Izvadi i graficku i ram i ocisti sve fino i slotove na maticnoj, uglavnom moze biti svasta, graficka, ram, maticna, napojna ......

bordo gandalf
Has thanked: 1 time

Post by bordo gandalf » 01/10/2011 21:13

arnes_king wrote:Izvadi i graficku i ram i ocisti sve fino i slotove na maticnoj, uglavnom moze biti svasta, graficka, ram, maticna, napojna ......

Meni se isto desavalo ovo gore je pomoglo

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 01/10/2011 21:17

De prvo napojnu provjeri. a što druge kolege kažu može bit sijaset drugih pizdarija.

Sarayman

Post by Sarayman » 01/10/2011 21:42

Graficku sam provjerio dva puta i nije do nje. Idemo dalje, javim se za 5 minuta.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 01/10/2011 21:45

Prvo vidi napojnu pa onda prekidać za paljenje na kučištu

Tahta

Post by Tahta » 01/10/2011 21:52

vrlo je bitno dali se išta pokreće kod paljenja dali ijedan ventilator zavrti ????
po tvom postu izgleda da ne
ako je tako kvar je ili napojna (što je vjerovatno) ili matična što je gora opcija
napojnu ćeš testirati najlakše ako na ATX kablu spojiš CRNU i ZELENU žicu nekom spojnicom ako ventilator od napojne zavrti napojna ispravna ako se ne definitvno napojna crkla.
Znači isključiš iz stuje odspojiš sve konektore napajanja, spojiš nečim crnu i zelenu i uključiš u struju
ne brini nećeš ništa pokvariti

http://imageshack.us/photo/my-images/383/dsc00112ey6.jpg/

Image

Uploaded with ImageShack.us
Last edited by Tahta on 01/10/2011 21:59, edited 1 time in total.

Armadilo

Post by Armadilo » 01/10/2011 21:56

Graficka karta nije, ako grafa crkne komp radi normalno samo sto nema slike na monitoru :D Najvjerovatnije maticna ploca. najbolje da odneses u servis po nekoj preporuci..

Sarayman

Post by Sarayman » 01/10/2011 21:57

Provjerio i RAM module i nista. Bojim se da je definitivno nesto rikavela. :?

Tahta

Post by Tahta » 01/10/2011 22:00

Sarayman wrote:Provjerio i RAM module i nista. Bojim se da je definitivno nesto rikavela. :?

definitivno jeste
dobar zaključak

Sarayman

Post by Sarayman » 01/10/2011 22:01

Sto se napojne tice, ona salje struju maticnoj jer svijetli zelena lampica kad je prekidac napojne ukljucen. Kad ga iskljucim, lampica se gasi. Automatski je i prekidac napojne ispravan.

(ne)forumas

Post by (ne)forumas » 01/10/2011 22:01

pa valjda imas nekog jarana kojeg mozes zovnuti, a razumije se toliko da moze za pivo/serbe dijagnosticirati kvar

Tahta

Post by Tahta » 01/10/2011 22:03

Sarayman wrote:Sto se napojne tice, ona salje struju maticnoj jer svijetli zelena lampica kad je prekidac napojne ukljucen. Kad ga iskljucim, lampica se gasi. Automatski je i prekidac napojne ispravan.

to ako svjetli lampa na matičnoj to ti ništa ne znači i ako ti miš svijetli vjeruj mi vidio sam dosta takvih i uvijek je bila napojan
probaj test koji sam ti gore stavio ništa te ne košta ako hoćeš sam da dijagnosticiraš

Loky

Post by Loky » 01/10/2011 22:07

***Sto se napojne tice, ona salje struju maticnoj jer svijetli zelena lampica kad je prekidac napojne ukljucen. Kad ga iskljucim, lampica se gasi. Automatski je i prekidac napojne ispravan.****

Za svaki slucaj opet provjeri svoju napojnu jedinicu.
Zelena lampica nije siguran pokazatelj da je ispravna posto koristi 0.5 Volti.

cuske

Post by cuske » 01/10/2011 22:17

Servisirao sam računara nema broja.

Poslušaj ljude kao što ti kažu od starta, napojnu provjeri tako ili s nekom iz nekog drugog računara, ako nije to slobodno bez razmišljanja možeš se uputiti u kupovinu druge matične ploče.

Ako imaš naznaku da je matična ploča, odspoji fizički računar od struje i izvadi na jedno 5 min bateriju sa matične pa vrati i probaj ponovo upalit ako ni tad neće tu je sve jasno ko dan.to je vrlo jednostavan kvar.

Ovi što pričaju izvadi grafičku pa vrati popravit će se jest jednako kao kad se auto pokvari da iz njeg izađeš pa uđeš
:lol: :-)

bordo gandalf
Has thanked: 1 time

Post by bordo gandalf » 01/10/2011 22:21

Mogao si jos veca slova ne vidimo mi dobro :-)

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 01/10/2011 22:28

To sto gori LED nista ne znaci kao sto je gore napisano to je napon od 1,5 V i on samo pokazuje da je maticna pod naponom za prekidac sam ti rekao na kucistu a ne na napojnoj da provjeris. Kad njega pritisnes saljes signal maticnoj tj stvar se strujni krug sa 1,5 V koji aktivira napon od 5 V koji radi Run test maticne i ako je sve uredu i sve komponente su se odazvale onda maticna pusta signal od 3 V da aktivira napojna 12 V napajanje
Znaci provjeriti napojnu i prekidac na kucistu.

Sarayman

Post by Sarayman » 01/10/2011 22:30

Radi napojna, nije samo ventilator od napojne zavrtio nego i HDD. Maticna je izgleda. Izjavite mi saucesce. :(

arnes_king
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Post by arnes_king » 01/10/2011 22:32

Imao sam zadnjih dana 3 kompjutera sto su mi ljudi donosili plus cetvrti bio moj isto tako se ponasali i u svih bila maticna :) ali opet je bolje prvo testirati sve da znas 100% sta je a ne nositi u servis zbog toga, nigdje veze naplatit ce ti vise sto ti samo kazu sta je kvar nego sto ce te izaci da zamijenis ;D

samoTEgledam

Post by samoTEgledam » 01/10/2011 22:43

cuske wrote:Servisirao sam računara nema broja.

Poslušaj ljude kao što ti kažu od starta, napojnu provjeri tako ili s nekom iz nekog drugog računara, ako nije to slobodno bez razmišljanja možeš se uputiti u kupovinu druge matične ploče.

Ako imaš naznaku da je matična ploča, odspoji fizički računar od struje i izvadi na jedno 5 min bateriju sa matične pa vrati i probaj ponovo upalit ako ni tad neće tu je sve jasno ko dan.to je vrlo jednostavan kvar.

Ovi što pričaju izvadi grafičku pa vrati popravit će se jest jednako kao kad se auto pokvari da iz njeg izađeš pa uđeš
:lol: :-)

Prvo za veličinu slova :-) , drugo za ovo citirano :-)

Ovo oko grafičke definitivno stoji, ali nije poenta izvaditi i vratiti, već provjeriti da li pravilno "sjedi" u slotu ili da eventualno nisu zaprljani konektori (oksidacija ili prašina).

Savjet, povadi sve kartice, otkopčaj data kablove od hdd-a, optike, izvadi RAM module. Samo nek ostane CPU i napajanje ploče. Probaj upaliti. Ako se počnu vrtiti ventilatori i čuješ zvuk iz zvučnika spojenog na ploču znači da ti je belaj u nečemo što si iskopčao. Jedno po jedno vračaj. Ako naiđeš na komponentu koja blokira paljenje, uzmi školsku gumicu i očisti konektore pa ponovo probaj. Nemoj se iznenaditi ako sve vratiš i računar nastaviti raditi kao da i nije bio stao :D

Ukoliko nakon vađenja kartica i memorije, te odspajanja hdd-a i optike ne upali, onda može biti do napajanja, cpu-a ili na kraju do matične. U tom slučaju odnesi (donesi :D ) u servis.

Sarayman

Post by Sarayman » 01/10/2011 22:46

Iskljucio sam i glavni strujni kabal sa napojne te izvadio bateriju sa maticne na 5 minuta i opet nista. Jos jedino ne znam kako da testiram prekidac paljenja racunara. Ima neko ideju?

wolfie
Been thanked: 1 time

Post by wolfie » 01/10/2011 22:53

Sarayman wrote:Iskljucio sam i glavni strujni kabal sa napojne te izvadio bateriju sa maticne na 5 minuta i opet nista. Jos jedino ne znam kako da testiram prekidac paljenja racunara. Ima neko ideju?

Iskopcas konektor za paljenje iz ploce i prespojis na reset, probas upaliti sa reset dugmetom.

Tahta

Post by Tahta » 01/10/2011 23:02

wolfie wrote:
Sarayman wrote:Iskljucio sam i glavni strujni kabal sa napojne te izvadio bateriju sa maticne na 5 minuta i opet nista. Jos jedino ne znam kako da testiram prekidac paljenja racunara. Ima neko ideju?

Iskopcas konektor za paljenje iz ploce i prespojis na reset, probas upaliti sa reset dugmetom.

konektor paljenja ima oznaku power SW nađi ga na matičnoj skini i kratko spoji ta dava pina "šrafcigerom" vidi hoće li se pokrenuti

Image

Uploaded with ImageShack.us

dragan.s

Post by dragan.s » 01/10/2011 23:04

Bez druge sigurno ispravne napojne jedinice ne možeš znati do čega je. Dešava se i da napojna "naprazno" upali, ali kad je skopčaš na ploču ni makac.
Ako i sa drugom napojnom jedinicom ne pali onda je 99% da je ploča neispravna (minimalno).
A da objasnim ovo minimalno. Prije nekog vremena mušterija donio računar sa istim simptomima, samo njemu ni napojna nije radila naprazno. I stavim ja drugu napojnu, opet neće. Ništa, kažemo čovjeku vrisnula ploča, nemamo sada takvu sa DDR2 memorijom pa pričekaj par dana da nabavimo. I OK čovjek pristane. Nakon par dana stigne ploča i ja je zamijenim. I tu nastaje haos. Neće da da sliku nikako (integrisana grafika). Mijenjaj ovo, ono, sve po redu. I ustanovim da je u njegovom računaru ispravan samo 1 memorijski modul. Sve ostalo (grafika, procesor, hard disk, optika, floppy, matična i napojna) izgorilo. Na elektronici od hard diska i optike izgorjeli čipovi.
Svemu je bila uzrok grmljavina i loša napojna koja je izgleda propustila 220V tamo gdje je trebalo 12. Tako da nikad ne reci nikad.

Za kolegu koji piše velikim slovima da ih mi lakše čitamo:
Nije mi se jednom desilo da računar nakon što izvadim neispravnu karticu (grafičku, modem, mrežnu, itd.) normalno upali. Kartica je u kratkom spoju pa vuče preveliku struju. Napojna jedinica u tom slučaju neće upaliti jer ima sopstvenu zaštitu. Ranije je ovo bilo dosta često na dial-up modemima (sad ih srećom više nema).

Post Reply