Dešavanja u Srbiji

ZPP
Posts: 488
Joined: 16/02/2013 10:13

#45401 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ZPP »

User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#45402 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sagosen »

Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#45403 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Kat »

Ljevice i go.ana
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#45404 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by neko_sa_strane »

RunnerX wrote: 11/06/2020 16:24
zilog wrote: 11/06/2020 01:24Cedo i Canak mozda nece nahraniti mnoge, mozda nisu ozbiljan politicki faktor, ali bez njih i takvih nema uspostave sistema vrijednosti.
Ne mogu oni biti ozbiljan politički faktor u ovakvoj Srbiji, kao i niko ko priznaje genocid u Srebrenici i zalaže se za priznanje Kosova.

REM nedavno izbaci izvještaj da je opozicija više zastupljena u medijima od vlasti. Šta da normalan čovjek kaže na to, osim Sjeverna Koreja.

Srbija se zadugo neće oporaviti od Vučića. Pravosuđe im je gore nego naše, ekonomski su u banani i teško će naprijed.
Decenije će biti potrebne Srbiji da se oporavi od Vučićeve i SNS vladavine kao i nama ako uspijemo otjerati SDA, SNSD, HDZ, SDS, SBB. Srbija otkako je SNS na vlasti u Prištini ima ambasadora koji oni nazivaju oficirom za vezu sa sjedištem pri misiji EU na Kosovu.
Kosovo takođe ima oficira za vezu u Beogradu takođe pri EU misiji u Srbiji.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#45405 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bobi »

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#45406 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Kikibombona »

Eto vam Sergej T., cetnik i govno od covjeka. Odavbo nije bilo veceg debila na politickoj sceni.
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#45407 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

Bobi wrote: 16/06/2020 13:51


:lol:
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#45408 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by black »

Ja mislim / Dragan Bursać: Rado Sergej ide u četnike
16. 06. 2020. u 12:58:00Radiosarajevo.ba
Trifunovićev hod po kafani i pjevanje četničke pjesme, ništa drugo i nije do li sramni đubretarski čin. Ali, vjerujte mi na riječ, to je najmanje bitno i najmanje opasno u cijeloj ovoj priči.

Pogledali ste sigurno sramni videouradak srbijanskog glumca Sergeja Trifunovića u kojem uz pjesmu, alkohol i narodno veselje veliča četnički pokret. Nije to ništa novo, niti je na žalost nešto pretjerano strašno u državi Srbiji, koja je četnike odavno na silu stavila na antifašističku stranu povijesti.

Piše: Dragan Bursać za Radiosarajevo.ba

Politički ublehaš
Pokušavao je nesrećni glumac nakon toga pojasniti svijetu, kako je cijeli video ironičan, pa se onda pokunjio, presabrao i izbrisao isti sa svog tviter naloga.

Kada ne bi postojao izraz "politički ublehaš" neko bi ga morao izmisliti, samo za Sergeja Trifunovića. Eto, to je on u političkom svijetu. Hodajuća nezgoda, transfer blama i propasti. I možda, nesretnik i jeste iz samo sebi znanih ironičnih pobuda okačio video u kome zapjeva sve s tzv. srbijanskom ljevicom nad zlom sudbinom četnika, ali pitam ja vas - Da li je morao postaviti ovo smeće samo dva dana nakon obilježavanja godišnjice živih lomača u Višegradu???

Kako bi bilo, promislite samo da je neko iz javnog, glumačkog života Hrvatske na godišnjicu obilježavanja proboja iz Jasenovca postavio svoju kafansku izvedbu Tompsonovih "Čavoglava" ili neke druge ustaške budilice??? Neukusno? Blaga riječ! Skaradno? Suviše fina riječ! Đubretarski? E to može!

Trifunovićev hod po kafani i pjevanje četničke pjesme, ništa drugo i nije do li sramni đubretarski čin. Ništa više i ništa manje od toga.

Ali.

Ali, vjerujte mi na riječ, to je najmanje bitno i najamnje opasno u cijeloj ovoj priči. Kako, zapitaće se mnogi?

Tužna priča o četnicima ljevičarima
Pa eto, u Trifunovićevom uratku vide se mnogi neznani, ali i znani "ljevičari", rodonačelnici građanskog pokreta u Srba, poput Srbijanke Turajlić, koja čak i kaže Sergeju Trifunoviću u jednom momentu "dečko, meni je stric bio kod Draže".

Dakle, Srbija ima vlast kakvu ima, a opozicija joj je četnička. Zanimljivo, sva srpska opozicija i u entitetu Republika Srpska, i u Crnoj Gori, i u Srbiji je četnička. Rastavite je na proste faktore, pa je opet sastavite i jednostavno je, da je jebem, četnička. A što ne bi bila kad je velika većina u Srbiji i tzv. Izmaštanim srBskim zemljama na ovaj ili onaj način uz pomoć države priljubljena uz četništvo. Njima je to samo još jedan "pokret otpora". Doduše profašistički, ali čujte- daj šta daš.

Pa je tako da mnogo jasnije i Sergejevo četničanje. Jer, ne obraća se on nekakvim ljudima s visokim moralnim standardima, koji su skloni da stvari nazovu pravim imenom, jok. Njemu treba potrvrda većinske Srbije da radi nekakvu ispravnu političku stvar. Nema veze, što je ta stvar ubleha, sama sebi i udomljavanju u Skupštini svrha, put do birača je uvijek popločan dobrim glasnicama i četničkim pjesmama.

Dakle u Srbiji, a to je strašno, imamo tzv. ljevicu koja je latentno vezana za nekakve kolaboracionsitlčke pokrete iz Drugog svjetskog rata i sve ostale koji su, kako da kažem, otvoreno profašistički politički blokovi. Pa ko voli, kukala mu majka, nek' izvoli.

Beskonačna priča o naivnim Bosancima
Nego, žao mi je samo ovog naroda bosanskog, naivnog i dobroćudnog, koji bez ikakvog znanja, dvori i gosti koga stigne. Žao mi je ljudi koji odistinski vjeruju u nekakve nove antifašističke snage u Srbiji ili među Srbima, pa se iznova i iznova razočaraju. Eto vam Stanivukovića, Trivićke, Vukanovića, Trifunovića...nastavi niz. Žao mi je svih onih, koji će nakon ovog videa, od strane prevarenog naroda biti prozvani i pozvani na odgovornost, jer su onomad gostili Sergeja. A, nisu oni krivi zaista. Jednako, kao što ni Sergej nije kriv što se obreo u politici. Desilo se, jebi ga.

Hodajući gaf je ipak učinio dobru star svojom poslovičnom nesmotrenošću i trapavošću da tako tepam njegovoj gluposti: Demaskirao je tzv. ljevicu u Srbiji, koja je do srži četnoljubačka. Čast, velika čast, izuzecima, koji ne paktiraju sa ovim cirkusantima.

Boško na torti
I na kraju, šlag na revizionističkoj, četničkoj torti. Na koncu videa, Sergej Trifunović, izjavljuje ljubav Bošku Obradoviću, najnovijem opozicionom profašističkom alfa mužjaku. Čovjeku koji otvoreno negira genocid u Srebernici, koji je rasista, nacionalista i teški ksenofob. Jer, taj Boško je nova "vrednost" u Srbalja. Na veliku žalost svakog normalnog čovjeka.

Dakle, rado, suviše rado Sergej ide u četnike, a svaka isprika kako je riječ o nekakvom šaljivom ili ironičnom videu pada u bodu. Jer, dobri čovječe, NE MOEŠ BITI ŠALJIV prema krvnicima, koljačima, u čije ime i pod čijom kamom je zatrto nebrojeno mnogo ljudi u zadnja dva rata stotinjak kilometar do tebe. Jednostavno, ne možeš!

Shvatio je to i Sergej, pa je izbrisao svoj sramni video, ali na žalost po njega kasno. Opet na sreću javnosti, dospio je isti u eter. Jer, ne pada snijeg da prekrije brijeg...

Nego da svakoj kokardi pokaže trag.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45409 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

I ko rece da nisu svi isti, ma jasta su. Lahko je malo odvaditi.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45410 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

Maraschino wrote: 16/06/2020 19:07 I ko rece da nisu svi isti, ma jasta su. Lahko je malo odvaditi.
Ma svi su isti , doduse ja volim onaj restoran u ustanickoj - moram pripazit sledeci put tj. Potrazit gdje kriju kokarde :D :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45411 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

MorningStar wrote: 16/06/2020 19:11
Maraschino wrote: 16/06/2020 19:07 I ko rece da nisu svi isti, ma jasta su. Lahko je malo odvaditi.
Ma svi su isti , doduse ja volim onaj restoran u ustanickoj - moram pripazit sledeci put tj. Potrazit gdje kriju kokarde :D :lol:
Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45412 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

Maraschino wrote: 16/06/2020 20:03
MorningStar wrote: 16/06/2020 19:11
Maraschino wrote: 16/06/2020 19:07 I ko rece da nisu svi isti, ma jasta su. Lahko je malo odvaditi.
Ma svi su isti , doduse ja volim onaj restoran u ustanickoj - moram pripazit sledeci put tj. Potrazit gdje kriju kokarde :D :lol:
Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
Jarane jesi li bio u Novom Sadu ili Beogradu u poslednjih 10 god ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45413 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

MorningStar wrote: 16/06/2020 20:05
Maraschino wrote: 16/06/2020 20:03
MorningStar wrote: 16/06/2020 19:11

Ma svi su isti , doduse ja volim onaj restoran u ustanickoj - moram pripazit sledeci put tj. Potrazit gdje kriju kokarde :D :lol:
Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
Jarane jesi li bio u Novom Sadu ili Beogradu u poslednjih 10 god ?
Ho's da kazes, sve go pacifist a na vlasti go cetnik. Da se ne lazemo.
Samo malo zagrebi ispod te fine prasine pa ces vidjeti. Dobro neces ti vidjeti ali drugi sigurno hoce. :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45414 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

Maraschino wrote: 16/06/2020 20:09
MorningStar wrote: 16/06/2020 20:05
Maraschino wrote: 16/06/2020 20:03

Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
Jarane jesi li bio u Novom Sadu ili Beogradu u poslednjih 10 god ?
Ho's da kazes, sve go pacifist a na vlasti go cetnik. Da se ne lazemo.
Samo malo zagrebi ispod te fine prasine pa ces vidjeti. Dobro neces ti vidjeti ali drugi sigurno hoce. :D
Neam pojma meni svaki put fino a nebi da grebem ljude :lol: - a prije nego okarakterises “svi su isti” preporucujem posjetu navedenim gradovima. A bgm beogradjanke uf :D
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#45415 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Blek Stena »

Nece ti taj ni u BIH a kamoli u Srbiju. On je vise za ovu varijantu patriotskog pljuvanja s one strane okeana. ;-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#45416 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by JThomas »

sergej je po lažnosti i fikciji opozicionog djelovanja zajebao i ove naše preuzimače odgovornosti...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45417 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

Da sam Mitar druga bi se prica pricala.
Neka N.Sada i Beograda uvijek mogu na slici pogledati.

p.s. sta kazu je li se pokvarila bijela tehnika ''nabavljena'' na novosadskoj i subotickoj pijaci.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#45418 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by karanana »

ma sergej je otkacen i non stop pijan. ja cu vise vjerovati da je ovo chetnikovanje njegovo bila zajebancija i pjanska prica. ali i da nije, covjek je karikatura sto se politike tice. propada i kao glumac, a bolje mu je bilo da je samo ostao na onoj filmskoj glumi.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45419 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

Maraschino wrote: 16/06/2020 20:34 Da sam Mitar druga bi se prica pricala.
Neka N.Sada i Beograda uvijek mogu na slici pogledati.

p.s. sta kazu je li se pokvarila bijela tehnika ''nabavljena'' na novosadskoj i subotickoj pijaci.
Znas vecinom i nase srbe iz BiH zovu Bosancima tamo :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45420 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

MorningStar wrote: 16/06/2020 20:36
Maraschino wrote: 16/06/2020 20:34 Da sam Mitar druga bi se prica pricala.
Neka N.Sada i Beograda uvijek mogu na slici pogledati.

p.s. sta kazu je li se pokvarila bijela tehnika ''nabavljena'' na novosadskoj i subotickoj pijaci.
Znas vecinom i nase srbe iz BiH zovu Bosancima tamo :D
znaci, ima napretka ili se jos uvijek odupiru? :D
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#45421 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by asker »

Samo zid ko u Game of Thrones, i onda gledat egzotiku sa sigurne udaljenosti.

Jos se cude sto niko, ama bas NIKO, nece s njima.

Jesmo kurceve srece s komsilukom :sad:
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#45422 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by horkesh »

MorningStar wrote: 16/06/2020 20:05
Maraschino wrote: 16/06/2020 20:03
MorningStar wrote: 16/06/2020 19:11

Ma svi su isti , doduse ja volim onaj restoran u ustanickoj - moram pripazit sledeci put tj. Potrazit gdje kriju kokarde :D :lol:
Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
Jarane jesi li bio u Novom Sadu ili Beogradu u poslednjih 10 god ?
Što samo 10 godina, je li to došlo do nekog kvalitativnog iskoraka od 2010. godine? Ili od 2012. godine, od kako je Vučić na vlasti?

Četništvo je u Srbiji potpuno rehabilitirano i izjednačeno s partizanskim pokretom, zar ne? Ako išta, partizani i komunisti se sve više demonizuju, dok se sve spone društva upiru da od četnika naprave good guys.
Građani Srbije malo znaju o ratovima u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina, a država ne radi gotovo ništa da to promijeni, zaključak je istraživanja koje je proveo Fond za humanitarno pravo iz Srbije u saradnji sa Demostatom i dnevnim listom Danas.
Izvještaj o obaviještenosti građana o ratnim zbivanjima, zločinima i primjeni poslijeratne pravde pokazao je da naprimjer 71 posto ispitanika nema saznanja da je Sarajevo skoro četiri godine bilo pod opsadom.

Oko 52 posto anketiranih ne zna navesti nijedan zločin počinjen nad srpskim stanovništvom u ratovima 1990-ih godina, a 64 posto ne zna navesti šta se desilo na poljoprivrednom dobru Ovčara kod Vukovara 1991.

Više od pola ispitanika reklo je da nema potrebu za informisanjem o suđenjima za ratne zločine, a tek 11 posto ih je navelo da ima potrebu za tim informacijama. Najčešće se informišu putem televizije, novina, interneta i radija, dok 54 posto anketiranih smatra da Radio-televizija Srbije treba prikazivati suđenja za ratne zločine.

O Haškom tribunalu imaju pretežno negativan stav, vjeruju da je neobjektivan i pristrasan.

https://www.klix.ba/vijesti/regija/istr ... /171219066
Možeš spomenuti i to koliko random tipova možeš vidjeti s Mladićevom majicom.
Prodavati četničke majice je u redu, sem kada Bakir šeta Knezom

https://www.vice.com/rs/article/jp83q3/ ... eta-knezom
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45423 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

horkesh wrote: 16/06/2020 21:11
MorningStar wrote: 16/06/2020 20:05
Maraschino wrote: 16/06/2020 20:03

Jarane ti si jos u '45.god.
Vise niko ne krije kokardu dapace, njome se ponose i utrkuju ko je veci cetnik bio. Da se ne lazemo
Jarane jesi li bio u Novom Sadu ili Beogradu u poslednjih 10 god ?
Što samo 10 godina, je li to došlo do nekog kvalitativnog iskoraka od 2010. godine? Ili od 2012. godine, od kako je Vučić na vlasti?

Četništvo je u Srbiji potpuno rehabilitirano i izjednačeno s partizanskim pokretom, zar ne? Ako išta, partizani i komunisti se sve više demonizuju, dok se sve spone društva upiru da od četnika naprave good guys.
Građani Srbije malo znaju o ratovima u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina, a država ne radi gotovo ništa da to promijeni, zaključak je istraživanja koje je proveo Fond za humanitarno pravo iz Srbije u saradnji sa Demostatom i dnevnim listom Danas.
Izvještaj o obaviještenosti građana o ratnim zbivanjima, zločinima i primjeni poslijeratne pravde pokazao je da naprimjer 71 posto ispitanika nema saznanja da je Sarajevo skoro četiri godine bilo pod opsadom.

Oko 52 posto anketiranih ne zna navesti nijedan zločin počinjen nad srpskim stanovništvom u ratovima 1990-ih godina, a 64 posto ne zna navesti šta se desilo na poljoprivrednom dobru Ovčara kod Vukovara 1991.

Više od pola ispitanika reklo je da nema potrebu za informisanjem o suđenjima za ratne zločine, a tek 11 posto ih je navelo da ima potrebu za tim informacijama. Najčešće se informišu putem televizije, novina, interneta i radija, dok 54 posto anketiranih smatra da Radio-televizija Srbije treba prikazivati suđenja za ratne zločine.

O Haškom tribunalu imaju pretežno negativan stav, vjeruju da je neobjektivan i pristrasan.

https://www.klix.ba/vijesti/regija/istr ... /171219066
Možeš spomenuti i to koliko random tipova možeš vidjeti s Mladićevom majicom.
Prodavati četničke majice je u redu, sem kada Bakir šeta Knezom

https://www.vice.com/rs/article/jp83q3/ ... eta-knezom
Da djelomicno se slazem sto se tice izjednacavanja cetnika i partizana imas gore na kalemegdanu prodaju se kokarde,petokrake,mladici tite save sve na jednom mjestu, i simpaticni mali suveniri sporeta smederevca :D .U Hrvatskoj ne izjednacavaju nego su partizani "bad guys" prakticno a ustase ispadose mucenici. Kod nas je u posljednje vrijeme izgleda po ugledu na srbiju "partizani su radili sa cetnicima" paradoksalno.


Ali sve na stranu ja pricam o "obicnom" svijetu kojeg boli neka stvar i za partizane i cetnike itd nego eto zive uzivaju rade kontaju dje ce na odmor kako onu sa susjednog stola smuntati i tako :D
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#45424 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by horkesh »

MorningStar wrote: 16/06/2020 21:14

Da djelomicno se slazem sto se tice izjednacavanja cetnika i partizana imas gore na kalemegdanu prodaju se kokarde,petokrake,mladici tite save sve na jednom mjestu, i simpaticni mali suveniri sporeta smederevca :D .U Hrvatskoj ne izjednacavaju nego su partizani "bad guys" prakticno a ustase ispadose mucenici. Kod nas je u posljednje vrijeme izgleda po ugledu na srbiju "partizani su radili sa cetnicima" paradoksalno.


Ali sve na stranu ja pricam o "obicnom" svijetu kojeg boli neka stvar i za partizane i cetnike itd nego eto zive uzivaju rade kontaju dje ce na odmor kako onu sa susjednog stola smuntati i tako :D
U Hrvatskoj se dešava sličan, ali drugačiji proces. U Srbiji se na partizane, javno, gleda kao na "drugi antifašistički pokret u Srba", ali u praksi se mijenjaju imena ulica, ruše spomenici i slično, a partizani se izvlače samo kad treba održati lekciju Hrvatima ili Bošnjacima. U Hrvatskoj je slično s partizanima (čak je u Ustavu RH spomenut ZAVNOH kao temeljna tekovina), ali ustaški pokret nema ni približnu podršku među Hrvatima kao četnički među Srbima, bilo u institucijama, bilo među narodom. Uostalom, i u BiH je slično - svake godine neke antifašističke manifestacije, ali istovremeno isti oni koji se zaklinju u partizane mijenjaju imena ulica i škola.

Ah, obični svijet. Obični svijet, da, boli briga, dočekat će te lijepo, ugostiti, sve to... No tako je pretty much svugdje u svijetu. Šta to, uopšte, znači?

Ali hajd' im kaži da govoriš bosanski jezik, pa da vidiš kako se obični svijet u sekundi pretvori u etimologa kojem u glavu ne može da uđe zašto mi nećemo da priznamo da je sve to srpski. O ratu, Sarajevu, Srebrenici neću, ali mislim da su rezultati dosta predvidljivi.

Bio sam u oba ta grada (i dosta drugih u Srbiji), i tu o vrlo anacionalnim društvima, i ovima iz Bosne i ovima iz Srbije. Sve je super, vole Srbi Bosance - ako ne odlučiš da zagrebeš po toj građanskoj patini.

Sjetih se lika koji mi je 2000. godine još, samo što je Milošević pao, bio domaćin u Beogradu. Znao je da dolazim iz Bosne i da sam Bošnjak (naravno, niko iz Srbije ne bi prelomio jezik da izgovori "Bošnjak" - samo Musliman) i odlučio da me dočeka specijalitetom - svinjskom glavom, drito od njegove babe iz Šumadije. Još taj lik neko NGO društvo. A tek čega sam se sve naslušao po beogradskim taxijima kad kažem da sam iz Bosne, ali ne i da sam Bošnjak, bolje da ne pričam :lol:

Tako da, ta priča o "običnom narodu" je obični mit. Jest, svi gledaju kako da žive, rade, putuju... Ali, isto tako, svi duboko u sebi nose te neke stvari kao svete istine.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45425 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

horkesh wrote: 16/06/2020 21:38

U Hrvatskoj se dešava sličan, ali drugačiji proces. U Srbiji se na partizane, javno, gleda kao na "drugi antifašistički pokret u Srba", ali u praksi se mijenjaju imena ulica, ruše spomenici i slično, a partizani se izvlače samo kad treba održati lekciju Hrvatima ili Bošnjacima. U Hrvatskoj je slično s partizanima (čak je u Ustavu RH spomenut ZAVNOH kao temeljna tekovina), ali ustaški pokret nema ni približnu podršku među Hrvatima kao četnički među Srbima, bilo u institucijama, bilo među narodom. Uostalom, i u BiH je slično - svake godine neke antifašističke manifestacije, ali istovremeno isti oni koji se zaklinju u partizane mijenjaju imena ulica i škola.

Ah, obični svijet. Obični svijet, da, boli briga, dočekat će te lijepo, ugostiti, sve to... No tako je pretty much svugdje u svijetu. Šta to, uopšte, znači?

Ali hajd' im kaži da govoriš bosanski jezik, pa da vidiš kako se obični svijet u sekundi pretvori u etimologa kojem u glavu ne može da uđe zašto mi nećemo da priznamo da je sve to srpski. O ratu, Sarajevu, Srebrenici neću, ali mislim da su rezultati dosta predvidljivi.

Bio sam u oba ta grada (i dosta drugih u Srbiji), i tu o vrlo anacionalnim društvima, i ovima iz Bosne i ovima iz Srbije. Sve je super, vole Srbi Bosance - ako ne odlučiš da zagrebeš po toj građanskoj patini.

Sjetih se lika koji mi je 2000. godine još, samo što je Milošević pao, bio domaćin u Beogradu. Znao je da dolazim iz Bosne i da sam Bošnjak (naravno, niko iz Srbije ne bi prelomio jezik da izgovori "Bošnjak" - samo Musliman) i odlučio da me dočeka specijalitetom - svinjskom glavom, drito od njegove babe iz Šumadije. Još taj lik neko NGO društvo. A tek čega sam se sve naslušao po beogradskim taxijima kad kažem da sam iz Bosne, ali ne i da sam Bošnjak, bolje da ne pričam :lol:

Tako da, ta priča o "običnom narodu" je obični mit. Jest, svi gledaju kako da žive, rade, putuju... Ali, isto tako, svi duboko u sebi nose te neke stvari kao svete istine.
Po pravilu izbjegavam politku kad sjedim sa prijateljima da se ne posvadjamo - a to vazi ne samo za Srbiju nego i kod nas i bilo gdje :D . Nit volim da slusam o jasenovcima pretpostavljam ni oni o srebrenici i ne znam cemu. Pretezno se prica o hrani,zenama,sportu,putovanjima i tako.

Ja sam imao evo totalno drugacije iskustvo sto se tice tih "svinjskih glava" - moja djevojka ne jede svinjetinu itd. I usli smo u random restoran naravno po naglasku znaju da smo bosancerosi - narucujemo kaze konobar e a odakle ste.. sarajevo ma super ja sam sluzioo jna tamo :D :D :D :D e ako ne jedete svinjetinu recite ja cu ova jela sto imaju moze se i sa teletinom ili nekim drugim mesom u zamjenu... eto.

Sto se tice Bosnjak da , vecina starijih ce reci musliman jer su tako naucili dok je bila jedna drzava.Mladji su zbunjeni al generalno sve zovu Bosanci jer odem nerijetko u drustvu u kojem ima i ovih i onih i svi zavrsimo pod bosanci :D

A sa taksistima debatovati o politici... budi ozbiljan :D :D :D

Svatko ima svoje neke istine... bitno je da nema oholosti i da ima spremnosti na normalan dijalog. Zivot tece dalje necemo da se gledamo preko nisana 1000 godina.
Post Reply