Desavanja u Hrvatskoj

pici

#23801 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by pici »

PoBeda...
Mr.Sojic

#23802 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Mr.Sojic »

Još nije ni prestala :D

Ovom labudu duša neko nevrijeme i nepogoda :mrgreen:
DonieBrasco

#23803 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by DonieBrasco »

Evo simbolicno na danasnji dan "Oluja" .
Last edited by DonieBrasco on 04/08/2022 22:44, edited 1 time in total.
Black swan

#23804 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Black swan »

Povijest ljudskog roda je povijest pokolja jacih nad slabijim

Trebao je im je reci odreknite se rs
Poslusali bi ga :mrgreen:
DonieBrasco

#23805 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by DonieBrasco »

Kad je ovo govorio o RS nije mu u malom mozgu bilo stradanje i protjerivanje hrvata sa teritorije iste te RS, kao ni Oluja akcija kada se Hrvatska od agresora odbranila i otjerali ih gdje im je mjesto.

A sad mu glavni saveznik u unistavanju BiH upravo Dodik i isti ti mrtvi cetnici, politika Beograda !
Black swan

#23806 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Black swan »

Suplja prica u danasnjem vremenu
mayab

#23807 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mayab »

pici wrote: 04/08/2022 17:50

PoBeda...
Bolje da pogledaju ovaj film

Image
REPUBLIKA SRPSKA KRAJINA
VRHOVNI SAVJET ODBRANE

Knin, 4. august 1995. godine
16.45 časova
Broj: 2-3113-1/95.

Zbog novonastale situacije izazvane otvorenom opštom agresijom Republike Hrvatske na Republiku Srpsku Krajinu i nakon prvih početnih uspjeha u odbrani došlo je do ugrožavanja velikog dijela teritorije Sjeverne Dalmacije i dijela Like, zbog toga

ODLUČUJEMO

1. Da se pristupi planskoj evakuaciji sveg za borbu nesposobnog stanovništva iz opština Knin, Benkovac, Obrovac, Drniš i Gračac.

2. Evakuaciju sprovoditi prema pripremljenim planovima pravcima koji izvode prema Kninu i dalje preko Otrića prema Srbu i Lapcu.

3. Za evakuaciju zatražiti pomoć od komande UNPROFOR Sektor “Jug” sa sjedištem u Kninu.

Knin, 4.08.1995. godine

OVJERENO U GŠ SVK
U 17,20 sati 04.08.1995. godine
i zavedeno pod gore navedenim brojem.

PREDSJEDNIK REPUBLIKE
Mile Martić
Black swan

#23808 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Black swan »

https://www.nedjelja.ba/hr/nek-se-zna/o ... anje/16912

Ostavljajući po strani nacionalni ponos valja si posvijestiti kršćansko načelo: „Sve, dakle, što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima“ (usp. Mt 7,12). U tom smislu, i proslava vojne pobjede kakva je "Oluja", ne smije prerasti u naslađivanje tuđoj patnji.
istra_hr

#23809 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

8) ... kao i svake godine, opet puno filozofiranja - a, sve stane u dvije(2) rečenice:

- početkom 1990-ih, neki Srbi iz Hrvatske poželjeli su živit u Srbiji
- 1995 nakon Oluje, mnogima se ostvarila ta želja
kakavdanakneiskustvu

#23810 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by kakavdanakneiskustvu »

istra_hr wrote: 05/08/2022 08:51 8) ... kao i svake godine, opet puno filozofiranja - a, sve stane u dvije(2) rečenice:

:thumbup:
Black swan

#23811 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Black swan »

nasladjujete se tudjoj muci
to nikako ne mogu shvatiti
ni one riječi traktorijada opanci ovo ono

a vidimo kako danas izravno slave rokanje dronom po ljudima u nagorno karabahu i ukrajini
mishic

#23812 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mishic »

Tokom proslave godišnjice "Oluje" iz Hrvatske horski stižu narativi kojima se prekraja historija i izmišlja uloga HV koju ona ni iz daleka nije imala.

Na ovakve izmišljotine smo gotovo navikli jer ne traju od jučer ali njihova učestalost ove godine i to od najviših dužnosnika u Hrvatskoj obavezuje nas da se najozbiljnije pobrinemo o očuvanju arhiva Haškog tribunala. Tako će koze rogom biti demantovane.
GandalfSivi

#23813 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by GandalfSivi »

Umro Vlado Matijanic. Covjek do neki dan pisao, svasta. RIP
pici

#23814 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by pici »

istra_hr wrote: 05/08/2022 08:51 8) ... kao i svake godine, opet puno filozofiranja - a, sve stane u dvije(2) rečenice:

To je tacno.Samo sto je izmedju srbije i velike srbije, velika razlika.Ova je na granici Dunav-Drina a ona je trebala biti, Karlovac-Karlobag-Virovitica.

Login77777

#23815 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Login77777 »

Hrvatska je potpuno ispravno postupila. Da se nisu takozvane rsk rjesili imali bi danas isto probleme koje BiH ima s entitetima. Na kraju krajeva su se samo branili od agresora. S dosta vise uspjeha nego RBiH.
mishic

#23816 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mishic »

Dodik: Nas su pobili Hrvati, otimali su nam imovinu
Nema nigdje mjesta na prostoru bivše Jugoslavije da su Srbi takvo nešto učinili i da su Srbi organizovali logore.

ZG i BG će se teško složiti oko ovoga ali Dodon i Legitimni bi to mogli...
General War

#23817 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by General War »

DonieBrasco wrote: 04/08/2022 22:48 Kad je ovo govorio o RS nije mu u malom mozgu bilo stradanje i protjerivanje hrvata sa teritorije iste te RS, kao ni Oluja akcija kada se Hrvatska od agresora odbranila i otjerali ih gdje im je mjesto.

A sad mu glavni saveznik u unistavanju BiH upravo Dodik i isti ti mrtvi cetnici, politika Beograda !
:?
Interesantno je kako se lako zna kenjat sa epitetima koji veze s vezom nemaju, ali haj zbog takvih karma i postoji. :roll:
General War

#23818 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by General War »

:-) :roll:
Tudjmanizam slikom i rijecju...jesul tako i Hrvati u Bosni hteli ziviti ili je bio nesporazum?
PA ja 1992 a i 1993 tom logikom se mnogima ispunila zelja na teritoriji BiH ali u drugom pravcu.
Osmi Socrates

#23819 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Osmi Socrates »

Trebalo bi početi prakticirati umjerenost i kod ovakvih obilježavanja, ali, iskreno, šta se očekivalo?

Je l' tada bilo kojeg drugog načina osim Oluje da se riješi ta situacija? Ne znam čemu sada šupljirati o bilo čemu, kad je srpska strana dovela do situacije ili-ili. Došlo se do jednog "ili' i to nakon godina natezanja.

Oslobodili ljudi svoju zemlju od onih koji su je htjeli srušiti i ne znam šta tu ima nejasno. To što slave, ne znam kako bi se Srbija ponašala da je došlo do njihovog "ili". Ne vidim da oni baš prakticiraju umjerenost u bilo čemu već 35 godina. Čak bih rekao da je danas gore nego prije 35 godina.
Osmi Socrates

#23820 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Osmi Socrates »

Izlazim pred ovaj Tribunal sa dubokim osjećajem sramote i kajanja. Dozvolio sam sebi da učestvujem u progonu najgore vrste protiv ljudi samo zato što su oni bili Hrvati, a ne Srbi. Nevini ljudi su bili proganjani, nevini ljudi su nasilno istjerani iz svojih kuća i nevini ljudi su ubijani. Čak i nakon šta sam saznao šta se dogodilo ćutao sam o tome. Još gore, nastavio sam sa službom i kroz moje vlastite aktivnosti postajao lično odgovoran za nehumane postupke koji su pogodili nevine ljude.

Žaljenje koje osjećam zbog toga je bol sa kojom moram živjeti ostatak života. Ovi zločini i moje učešće u njima nikada ne mogu biti opravdani. Ostajem bez reči kada treba da izrazim dubinu moga kajanja za ono što sam učinio i za uticaj moga grijeha na druge. Mogu samo da se nadam da iznoseći istinu, priznanjem krivice i izražavanjem mog kajanja mogu poslužiti kao primer onima koji još pogrešno vjeruju da takva nečovječna postupanja mogu ikada biti opravdana. Samo istina može dati šansu srpskom narodu da se rastereti kolektivne sramote.

Samo priznanjem krivice ja mogu preuzeti odgovornost za sve pogrešno što sam uradio. Ja se nadam da svojim kajanjem mogu bar malo olakšati patnju onima koji su patili. Shvatio sam da nam neprijateljstva i podijeljenost nikada ne mogu poslužiti da bolje živimo. Shvatio sam da naša pripadnost istoj ljudskoj vrsti je značajnija od bilo koje razlike između nas. Shvatio sam da samo kroz naše međusobno razumijevanje i pomirenje možemo imati šansu da živimo kao ljudi u miru i tako obezbijedimo bolju budućnost za našu djecu i generacije koje dolaze.

Molio sam Boga da mi pomogne da se pokajem i zahvaljujem Bogu na mogućnosti koju mi je pružio da izrazim svoje kajanje. Molim moju braću Hrvate da oproste svojoj braći Srbima. Preklinjem moj srpski narod da ostavi prošlost iza sebe i okrene se budućnosti gdje će dobro, suosjećanje i pravda na neki način olakšati rezultate zla u kome sam i sam učestvovao. I na kraju, bezrezervno stavljam sebe na raspolaganje ovom Tribunalu i međunarodnom pravu. Hvala.

Milan Babić na Haškom Sudu
Eto, sve je čovjek rekao. Dakle, prvo treba raščistiti ko je i zašto počeo krvoproliće u bivšoj Jugoslaviji, duboko se pokajati, pa onda prosipati šuplje o svemu ostalom.
rajv0sa

#23821 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by rajv0sa »

General War wrote: 05/08/2022 23:15
DonieBrasco wrote: 04/08/2022 22:48 Kad je ovo govorio o RS nije mu u malom mozgu bilo stradanje i protjerivanje hrvata sa teritorije iste te RS, kao ni Oluja akcija kada se Hrvatska od agresora odbranila i otjerali ih gdje im je mjesto.

:?
Interesantno je kako se lako zna kenjat sa epitetima koji veze s vezom nemaju, ali haj zbog takvih karma i postoji. :roll:
Ja mislim kad bi se tamo pretražilo da bi se moglo vidjet da svake godine ti nešto sereš i nešto kontriraš kad je ova obljetnica. Yugoyankee :D
kakavdanakneiskustvu

#23822 Re: Desavanja u Hrvatskoj

mishic wrote: 05/08/2022 22:33 Dodik: Nas su pobili Hrvati, otimali su nam imovinu
Nema nigdje mjesta na prostoru bivše Jugoslavije da su Srbi takvo nešto učinili i da su Srbi organizovali logore.

ZG i BG će se teško složiti oko ovoga ali Dodon i Legitimni bi to mogli...
čović se o ovoj izjavi sigurno neće nikada oglasiti,nikada
kakavdanakneiskustvu

#23823 Re: Desavanja u Hrvatskoj

je li čović bio prisutan na proslavi obljetnice oluje i na proslavi državnog praznika RH?
mayab

#23824 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mayab »

Login77777 wrote: 05/08/2022 20:00 Hrvatska je potpuno ispravno postupila. Da se nisu takozvane rsk rjesili imali bi danas isto probleme koje BiH ima s entitetima. Na kraju krajeva su se samo branili od agresora. S dosta vise uspjeha nego RBiH.
Plan Z-4 predviđao je reintegraciju okupiranih područja u sastav Republike Hrvatske s time da bi ta područja osim Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema uživala vrlo visoku autonomiju, a to bi se područje zvalo Srpska krajina.[3] Iz Plana Z-4 proizlazilo je da bi Srpska krajina bila gotovo potpuno samostalan entitet u sklopu Republike Hrvatske, ali bez međunarodnog subjektiviteta, odnosno „država u državi”.[4]

Prema Planu Z-4 autonomna Srpska krajina imala bi zakonodavno tijelo, predsjednika, vladu i sudove. Imala bi policiju, ali ne i vojsku. Također bi postojao i poseban ustavni sud. Krajina bi uživala potpunu autonomiju na područjima gospodarstva, socijalne politike, kulture, oporezivanja, turizma, energetike, zaštite okoliša itd., dok bi u nadležnosti hrvatske Vlade ostali vanjski poslovi, obrana, državljanstvo, međunarodna trgovina, financije itd. Krajina bi imala svoju posebnu novčanu jedinicu, njezini stanovnici imali bi pravo na dvojno državljanstvo (hrvatsko i SRJ), a imala bi i mogućnost održavanja međunarodnih veza i sklapanja međunarodnih ugovora (osobito sa SRJ i Republikom Srpskom na području obrazovanja, kulture i turizma). Stanovnici Krajine sudjelovali bi na izborima za Predsjednika Republike Hrvatske i Hrvatski sabor u kojemu bi imali svoje predstavnike, a mogli bi biti ministri, suci i drugi državni dužnosnici.[3]

Zamislite samo da su tada krajiški Srbi ipak pristali na ovo , i da se rat završio bez "Oluje" , pa povucite paralelu sa eRs u BiH :run:
Sreća po Hrvatsku , pa su krajiške vođe bile poglupe , htjeli sve, mislili neće i "ne sme" im niko ništa...
Osmi Socrates

#23825 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Osmi Socrates »

Z-4 je bio u igri još tri puta nakon prve ponude. Posljednji put prije same Oluje. Dakle, četiri puta odbijen.
Post Reply