Desavanja u Hrvatskoj

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58860
Joined: 03/08/2010 19:04

#25626 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by kakavdanakneiskustvu »

https://www.portalnovosti.com/biljeznic ... UwZH-fbQNS


Ona učiteljica Smilja je stojala isprid ploče i rekla je: „Današćemo na satu niže matematike malo trenirat zbrajanje i oduzimanje! Za vježbu ćemo provat složit saborsku većinu! A saborska većina će onda, razumi se, sastavit vladu!“ Mi u razredu smo piljili u nju sa težim čudilom. Uča je rekla: „Znači, kako sad stoje stvari, najviše šansi za sastavit novu vladu imaju HDZ i Domovinski pokret ako se skompaju! Jer pošto osin Domovinskog pokreta i zastupnika manjina niko drugi ne jebe HDZ!“ Mi smo i dalje blejali sa ošamutom. Uča Smilja je rekla: „E pa da vidimo! Znači, HDZ ima šezdesjednog zastupnika, a Domovinski pokret bez onog tupsona Kolakušića trinajs! Znači, šezdesjedan plus trinajs jednako je… Da čujen? Ko će prvi izračunat?“ Mi smo svi nabrzihen zbrajali u bilježnicama. Onda je ona Nela Svinjogojstvo dignila ruku. Uča je rekla: „Da čujen, Nela!“ Nela Svinjogojstvo je rekla: „Seandesčetri!“ Učiteljica Smilja je rekla: „Bravo, Nelice! Znači, HDZ plus Domovinski pokret jednako je seandesčetri mandata! E, al to nije dosta, jer pošto za saborsku većinu triba imat seandesšes mandata!“ Mi smo i dalje gledali sa zbunjozom. Uča je rekla: „Znači, ostaju još zastupnici nacijonalnih manjina da se skompaju sa HDZ-om i Domovinskim pokretom! A njih ima ukupno osan! Znači, onih seandesčetri plus osan jednako je… Da čujen? Ko će prvi izračunat?“ Mi smo svi zbrajali u bilježnicama. Onda je opet ona Nela Svinjogojstvo dignila ruku. Uča je rekla: „A nemoj opet ti, Nela! Ima valjda i neko drugi da zna računat!“ Onda je ona tuljanica Niveska dignila ruku. Ona je rekla: „Osandesdva!“ Učiteljica je rekla: „Bravo, Niveska! Znači, HDZ plus Domovinski pokret plus manjinci jednako je osandesdva mandata! Više nego dosta da se sastavi vlada! Samo tu ima jedan problem…“ Moj drug Dino je pitao: „Koji problem?“ Uča Smilja je rekla: „Problem je šta oni iz Domovinskog pokreta ne žele u kompu sa Srbima! A među onih osan manjinaca ima čak tri Srba!“ Ja sam pitao: „Zašto ne žele sa Srbima?“ Uča je rekla: „Kako zašto, Robi? Zato šta su ustašinjosi! A ustašinjosi i Srbi ne mogu skupa, to smo učili na satu prirode i društva! Ustašinjosi mogu Srbe smistit u logor, al nikako u vladu! Kapito?“ Ja sam rekao: „Kapito!“ Učiteljica Smilja je rekla: „Znači, nema nan druge nego od manjinaca oduzet Srbe! I sad imamo onih osandesdva minus tri jednako je… Da čujen? Ko zna?“ Nela Svinjogojstvo je viknila: „Seandesdevet!“ Uča je zakolutačila sa očima i rekla je: „Tačan odgovor, Nela! Znači, HDZ plus Domovinski pokret plus manjinci minus Srbi jednako je seandesdevet mandata! Više nego dosta da se sastavi vlada!“ Onda je moj drug Dino pitao: „A ima li među manjincima Židova i Roma?“ Uča Smilja je pitala: „Zbog čega te to zanima?“ Dino je rekao: „Pa zbog ustašinjosa!“ Uča je lupnila se sa rukom po čelu: „Asti iruda, to san skroz zaboravila! Jebate, šta san zblantana… Znači, moramo pod hitno vidit ko su drugi pripadnici manjina!“ Onda je ona uzela papir sa stola i čitala je. Učiteljica je rekla: „Evo ga jedan Rom, jebaga patak! Srića da nema nijednog Židova! Znači, moramo i tog Roma oduzet, nema nan druge! Ustašinjosi mogu Roma vidit u logoru, al nikako u vladi!“ Nela Svinjogojstvo je uletila: „Onda više nemamo seandesdevet nego seandesosan mandata!“ Uča je rekla: „Nela, molinte lipo nemoj se više kurčit! Ovo je za vježbu, a ne za ocjenu! Al odgovor je tačan! Znači, HDZ plus Domovinski pokret plus manjinci minus Srbi minus Romi jednako je seandesosan mandata! Dosta za sastavit vladu!“ Onda je ona pederica Sandra dignila ruku i rekla je: „Ja mislin, učiteljice, da je bolje provjerit i druge manjince! Da budemo sigurni!“ Uča Smilja je gledala u papir i rekla je: „Da vidimo… Tu još imamo jednog Taljana, jednog Mađara, jednog Bošnjaka i jednog Albanca!“ Mi u razredu smo šutili. Uča je češkala se po bradi i rekla je: „Hm, ovako od oka, čini mi se da bi to sve mogli bit saveznici ustašinjosa! Al nemoš bit skroz siguran, možda su neki u pokretu otpora… Šta sad, bogte jeba?“ Onda je ona balibanica Lidija pitala „A da ih računamo fifti-fifti? Da su pola saveznici, pola pokret otpora?“ Učiteljica je rekla: „To je najbolje! Ajmo mi od ova četri manjinca dvojicu odjebat i mirni smo! Znači, seandesosan minus dva jednako je…“ Nela Svinjogojstvo je uletila: „Seandesšes!“ Uča Smilja je nju pogledala koljački. Onda je ona uzdahnila i rekla je: „Tačan odgovor! Znači, koji je rezultat? HDZ plus Domovinski pokret plus manjinci minus Srbi minus Romi minus partizani jednako je seandesšes mandata! To je jušto saborska većina!“ Mi u razredu smo keserili se i klimali smo sa glavušama. Neki su i dali si po gimi fajv. Učiteljica Smilja je rekla: „Eto, dico, uspili smo za vježbu iz niže matematike složit saborsku većinu! A saborska većina će sastavit vladu šta će u iduće četri godine vodit Republiku Hrvacku! Jel ima ko kakvo pitanje?“ Ja sam dignijo ruku i pitao sam: „Zašto će Republiku Hrvacku vodit vlada NDH?“



Robi K. (IIIa)
User avatar
mayab
Posts: 27241
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25627 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mayab »

:lol:

Image
Moenx
Posts: 1667
Joined: 26/06/2013 10:36

#25628 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Moenx »

Da cini se da se ispostavlja kako je sastavljanje vllade u Hrvatskoj zapravo prilicna enigma i zagonetka
Ko ili tko je taj DP te da li rovareci sa 14 glasova od 150 u saboru dakle sa nekih 10 posto da li ima odgovornosti i potrebe da ucestvuju u sirokom spektru koji bi formirao vlast
Da li im HDZ predstavlja samo masu koja bi odgovarala njihovim nacionalistickim gluvarenjima i sanjarenjjma po hrv. političkom nebu
Opet HDZje meni pomalo i prihvatljiv naravno mislimna HDZ Hrvatske. Nekako su pod vlascu HDZ ucinjeni najvisi ustupci prema.manjinama citaj srpskoj populaciji pa idrugim skupinama reklo bi se. I to je interesantam paradoks hrvatske politike
Domovinsko pokret je jako nezgrapan politicki termin i poruka kojim se oznacqva i izrazava nesto prilicno ustasoidno kao recimo desna krila i pokreti po Zapadu kojima i nije cilj uzimanje i ucestvovanje u vlasti vec to nekakvo pod mavodnim znacima utopisticko i priguseno djelovanje na marginama kao povlacenje konaca u pozoristu kazalistu
Bas me interesuje da li taj DP ima iole liberalniju stranu mozda nele bivse HDZovce koje bi djelovale bolje od ocekivqnog gorw opisanog
HDZ i DP mi see vini kao nazor koalicija
Da li SDP i MOST su blizi dogovoru ili pak HDZ i MOST
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25629 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

cekaj hadzija izvini tebi je normalno da manjine odlučuju ko će formirati vlast
a nije ti normalno da stranka sa 10% osvojenih glasova državljana hrvatske bira vlast?

je li to ubleha

kako bi se ti osjećao da u BiH makedosnko albansko crnogorska manjina izabere vladu sa hdz i snsd
a da neka jaka stranka npr sdp izvisi

potrebna je reforma ali to je njihova stvar u hrvatskoj
nek ukinu pravo glasa i "dijaspori" meni svejedno sta se dogovore
Moenx
Posts: 1667
Joined: 26/06/2013 10:36

#25630 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Moenx »

Truba wrote: 24/04/2024 09:08 cekaj hadzija izvini tebi je normalno da manjine odlučuju ko će formirati vlast
a nije ti normalno da stranka sa 10% osvojenih glasova državljana hrvatske bira vlast?

je li to ubleha

kako bi se ti osjećao da u BiH makedosnko albansko crnogorska manjina izabere vladu sa hdz i snsd
a da neka jaka stranka npr sdp izvisi

potrebna je reforma ali to je njihova stvar u hrvatskoj
nek ukinu pravo glasa i "dijaspori" meni svejedno sta se dogovore
To je relnost politike da male stranke sa 2 3 zastupnika cine jezicak.na vagi koji ce prevagnuti
A pomenuti DP koji je na 10 posto i nema ambiciju za vise zapravo takav kakav jeste svojeglav sa likovima poput valjda Prkacina Skore je kamen u cipeli
Ali sto ti kazesto je #untarnja# stvar
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25631 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

imo je račan 88 čini mi se ruku mogo je sve napraviti što je htio
trebao im je vizionar neki koji će misliti na budućnost 50 godina unaprijed

ni niska izlaznost nije problem
nek naprave jednu izbornu jedinicu prag 7% i kao u grčkoj pobjednička stranka ekstra 25 mandata da lakše formira vlast
druga nek dobije 15 treća 5

(od ovih što ne uđu) :D
User avatar
istra_hr
Posts: 1518
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#25632 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

Moenx wrote: 24/04/2024 08:41 Da cini se da se ispostavlja kako je sastavljanje vlade u Hrvatskoj zapravo prilicna enigma i zagonetka...
:thumbup:
Da, fakat je trenutno stanje totalno neizvjesno.
U par postova prije, nazvao sam to "post-izbornim Cirkusom"

HDZ relativni pobjednik, ali ne može sam.
Ljevica na čelu sa SDP-om je u rasulu. Ni Zorangutan im ne može pomoć.
DP pokušava iskoristit (trenutne) dobre rezultate i ucijenjivat HDZ

... kad se sve skupa zbroji i oduzme - ispada da je ovaj HDZ koji smo do sad imali, jedina stranka koja garantira koliku/toliku stabilnost i normalu...
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25633 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

i u fbih je lijevo desna koalicija NIP/HDZ i SDP/NS
može i u hrvatskoj da probaju sta fali :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40957
Joined: 29/06/2011 23:39

#25634 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Ja mislim da su hdz i dp vec ugovorili posao, samo finiraju detalje
User avatar
istra_hr
Posts: 1518
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#25635 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

dječak sa šibicama wrote: 24/04/2024 10:57 Ja mislim da su hdz i dp vec ugovorili posao, samo finiraju detalje
:thumbup:
Da, moguće - ali i u HDZ-u su svjesni da NE smiju pristat na neke extremno desne ideje Domovinskog pokreta

HDZ, kakav god da je (voljeli ga ili mrzili), nije extremno desna stranka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40957
Joined: 29/06/2011 23:39

#25636 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Ono sto sam ja citao, ovi traze stroziju policiju na granicama i netoleranciju prema ilegalnim migrantima, sta ono jos, ne SDSS u vladi i reviziju instanbulske konvencije to vec ne kontam ni sta tacno hoce.

Ne cini mi se neispunjivo za hadeze.
Seawolf
Posts: 7769
Joined: 14/06/2012 22:59

#25637 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Seawolf »

DP možda nema najdesniji politički program u Evropi, ali sigurno ima najzatucaniji.
User avatar
istra_hr
Posts: 1518
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#25638 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

Da, DP traži poništavanje već potpisane Istambulske konvencije, vele da će se bit i za zabranu abortusa, bez Srba u Vladi, čak bi tražili i poništavanje nekih ugovora koje smo potpisali pri ulasku u EU.

Ukratko rečeno; blagi povratak u NDH u nekim stvarima ili čak u srednji vijek.. 8-)
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25639 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

znači nešto što je potpisano ne može se otpotpisati :D

to mi miriše na totalitarizam
nije to ostavinska rasprava na sudu

potpišeš... ne svidja ti se poništiš potpis

znači treba ukinuti i razvod :D jer si potpisao

sjooo almine mi
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#25640 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Novak20 »

istra_hr wrote: 24/04/2024 14:06 Da, DP traži poništavanje već potpisane Istambulske konvencije, vele da će se bit i za zabranu abortusa, bez Srba u Vladi, čak bi tražili i poništavanje nekih ugovora koje smo potpisali pri ulasku u EU.

Ukratko rečeno; blagi povratak u NDH u nekim stvarima ili čak u srednji vijek.. 8-)

Zar je moguće danas biti toliko politički nerealan, slijep i krut poput DP ?

Da neće i Hrvatsku do Drine ? :lol:

Mislim da bi bili zadovoljni da dobiju koju paru za promicanje tih desničarskih vrijednosti bez mijenjanja ozbiljnih papira. :D
User avatar
istra_hr
Posts: 1518
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#25641 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

Image
neki
Posts: 6716
Joined: 17/02/2005 07:57

#25642 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by neki »

Čestitam i dabogda ih nikad ne upotrijebili
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40957
Joined: 29/06/2011 23:39

#25643 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Kako su lijepi borbeni avioni, koja sila, a namijenjena ubijanju i nimalo lijepoj namjeni.
neki
Posts: 6716
Joined: 17/02/2005 07:57

#25644 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by neki »

U većini slučajeva, pa i u hrvatskom, borbeni avioni se nabavljaju uglavnom radi odvraćanja
El_comadante
Posts: 7966
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#25645 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by El_comadante »

Onda je najbolje da HDZ i SDP formiraju vlast ne treba im više niko, ali to je nemoguće.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32245
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#25646 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

Kad uzmes u obzir da se s migovima sletjelo brzinom 350 na sat a s ovim 250...napredak :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32245
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#25647 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

neki wrote: 25/04/2024 15:15 U većini slučajeva, pa i u hrvatskom, borbeni avioni se nabavljaju uglavnom radi odvraćanja
Air policing u okviru NATO.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40957
Joined: 29/06/2011 23:39

#25648 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Migovi su brzi i to im je jedina prednost, MIG 25 je najbrzi borbeni avion u istoriji, ja mislim nisam siguran.
Avion koji je u to vrijeme zabrinuo zapad, najbrzi presretac na koji NATO nije imao odgovor u vrijeme kad se pojavio.

Rafale je poseban avion, ima najjacu elektroniku i vodjenje, leti najvise izvodi dva borbena naleta u jednom podizanju i zahvaljujuci radaru moze djelovati sam za sebe. Ne treba mu radarska podrska sa zemlje, uz to moze biti i "komandant" roju dronova kojima upravlja pilot i koji ga po potrebi prate u misiju. Nesto ko Rambo medju avionima :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50486
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25649 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bloo »

dječak sa šibicama wrote: 26/04/2024 21:59 Migovi su brzi i to im je jedina prednost, MIG 25 je najbrzi borbeni avion u istoriji, ja mislim nisam siguran.
Avion koji je u to vrijeme zabrinuo zapad, najbrzi presretac na koji NATO nije imao odgovor u vrijeme kad se pojavio.

Rafale je poseban avion, ima najjacu elektroniku i vodjenje, leti najvise izvodi dva borbena naleta u jednom podizanju i zahvaljujuci radaru moze djelovati sam za sebe. Ne treba mu radarska podrska sa zemlje, uz to moze biti i "komandant" roju dronova kojima upravlja pilot i koji ga po potrebi prate u misiju. Nesto ko Rambo medju avionima :D
Ekčuli.....nije. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24978
Joined: 08/09/2005 20:08

#25650 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote: 26/04/2024 21:59 Migovi su brzi i to im je jedina prednost, MIG 25 je najbrzi borbeni avion u istoriji, ja mislim nisam siguran.
Avion koji je u to vrijeme zabrinuo zapad, najbrzi presretac na koji NATO nije imao odgovor u vrijeme kad se pojavio.
Mig 25 moze u tom najbrzem modu ni 5 minuta skupiti. Jer, onda nema goriva da se vrati da sleti.

Bilo je brzih od mig 25.

Mig 25 je nebitan, jer ga niko nema u Evropi u upotrebi. Rusi imaju njegovog nasljednika mig 31, i on leti i pravi dar mar po Ukraini. I on je rijesio sve negativnosti mig 25. Ali, to je telativno star avion, bez nekih velikih modernizacija. Niti ga Rusi vise prave.

Mig 25 jeste zabrinuo Zapad dok ga se nisu docepali prebjegom jednog pilota u Japan sa rim avionom. Onda su umrli od sege.

Hrvati sa Rafale imaju vrh u regionu.

Konkretno - u srazu sa mig 29kakve komsije imaju ga mig ne bi ni vidio, a Rafale bi ga sa nekoliko stotina kilometara mogao skinuti.
Post Reply