Desavanja u Hrvatskoj

User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25351 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Sanjarko »

NediM17 wrote: 24/03/2024 20:38 Nikad Euro nije bio zvanicna valuta u BiH niti zakonito sredstvo placanja.
Ko nas se ne gleda jel euro, dolar, marka itd. Daj samo da je stabilna valuta i da se povoljno moze razmijeniti.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#25352 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by HelaS »

sehohari wrote: 24/03/2024 20:21
HelaS wrote: 24/03/2024 20:17
sehohari wrote: 24/03/2024 20:15 Za ovo u vezi valute i govorim o privatluku. Restorani, pumpe, privatne radnje (hoću reći u ličnom vlasništvu, ne poznajem tačan termin), frizeri, svi još uvijek primaju eure bez ikakvih problema.
Nisi ni 2010. u Konzumu mogao plaćati eurima.
Ne primaju. Možda poneko koga si sreo, ali to nije pravilo i ne osnovu nekoliko primjera ne možeš tvrditi - "svi".
Jel ti mene zezaš, valjda mi dolazimo dole kao dijasporaši :-)

U manjim mjestima je to još izraženije.
U Trebinju sem Binga i Tropica radnje primaju i euro kovanice, čak i hrvatske kune dok ih je još bilo.
Sve vrijeme pišeš "Svi" primaju EUR-e, a ja ti kažem ne svi. EUR valutu primaju trgovci koji egzistiraju Hrvatskoj, oni koji imaju interes i koji će te EUR-e iskoristiti u privatnom prometu u Hrvatskoj. Logično je da će Trebinjci prihvatiti EUR, ali ne možeš EUR-ima platiti u Rudom i Višegradu, iako je u blizini granični prelaz, ali možeš RSD. I opet, ne u svim trgovinama. Dakle - ne "svi" trgovci :-)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#25353 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by sehohari »

HelaS wrote: 24/03/2024 20:53
sehohari wrote: 24/03/2024 20:21
HelaS wrote: 24/03/2024 20:17

Ne primaju. Možda poneko koga si sreo, ali to nije pravilo i ne osnovu nekoliko primjera ne možeš tvrditi - "svi".
Jel ti mene zezaš, valjda mi dolazimo dole kao dijasporaši :-)

U manjim mjestima je to još izraženije.
U Trebinju sem Binga i Tropica radnje primaju i euro kovanice, čak i hrvatske kune dok ih je još bilo.
Sve vrijeme pišeš "Svi" primaju EUR-e, a ja ti kažem ne svi. EUR valutu primaju trgovci koji egzistiraju Hrvatskoj, oni koji imaju interes i koji će te EUR-e iskoristiti u privatnom prometu u Hrvatskoj. Logično je da će Trebinjci prihvatiti EUR, ali ne možeš EUR-ima platiti u Rudom i Višegradu, iako je u blizini granični prelaz, ali možeš RSD. I opet, ne u svim trgovinama. Dakle - ne "svi" trgovci :-)
Dobro ba, ne svi, većina, i to ne samo u pograničnim regijama.
Nemam šta pokušavat nekoga sada ubjeđivati, rekoh, letimo u teški off.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#25354 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by belfy »

sehohari wrote: 24/03/2024 20:03 Ma možeš i danas plaćati u eurima u većini prodavnica.

Dobro za plate, ali jbg trebaš gledati to u relaciji sa cijenama.
Ne mislim da je za njih bilo najbolje samo lično, govorim ti da je većina onih firmi npr. u Lašvanskoj dolini upravo imala bum 2000-ih, kasnije sve propalo nakon 2008.
ti nemas pojma o cemu pricas. lupetas bez ikakvog smisla. gdje si ti to placao u eurima "u vecini prodavnica"? u kojem mjestu? a Lasvansku dolinu si fulio u potpunosti. odakle kupis takve gluposti?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#25355 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by sehohari »

belfy wrote: 25/03/2024 02:09
sehohari wrote: 24/03/2024 20:03 Ma možeš i danas plaćati u eurima u većini prodavnica.

Dobro za plate, ali jbg trebaš gledati to u relaciji sa cijenama.
Ne mislim da je za njih bilo najbolje samo lično, govorim ti da je većina onih firmi npr. u Lašvanskoj dolini upravo imala bum 2000-ih, kasnije sve propalo nakon 2008.
ti nemas pojma o cemu pricas. lupetas bez ikakvog smisla. gdje si ti to placao u eurima "u vecini prodavnica"? u kojem mjestu? a Lasvansku dolinu si fulio u potpunosti. odakle kupis takve gluposti?
Rekoh, ovo za dolinu govorim anegdotalno, ne znam fakat pa pitam ovdje, čitaj sa razumijevanjem.

Pod prodavnice mislim na privatluke, ne prodavnice a la Konzum i slično, znači restorane, pumpe, mehaničare i tkd, rijetko kada bi došli u situaciju da nisi mogao tu platiti eurima. Korigovao sam se kasnije, čitaj šta sam kasnije dodao.

U pograničnim gradovima, kao što rekoh, si mogao plaćati i u euro kovanicama ili ponegdje i kunama dok ih je još bilo. Od pekare do prodavnice preko puta, samo veliki Bingo i Tropic marketi su iznimka.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25356 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Sanjarko »

Primaju ovi šta idu u inostranstvo eure rado, jer moraju zamjeniti KM u EUR uz proviziju, a provizija kod banaka veća nego igdje.

Znam to jer mi je stara davala ljudima eure i oni su rado prihvaćali.

Druge valute je malo teže razmijeniti ali i kune su se jedno vrijeme trošile u pograničnim mjestima itd.

Ali eure i dan danas traže koji idu vani. Jeftinije im uzeti eure od raje ili na crno nego u bankama ponavljam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40846
Joined: 29/06/2011 23:39

#25357 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

https://dnevnik.hr/video/hrvatska-uvodi ... --62780926

program hitne helikopterske pomoci HHMS, 4 helikopterske baze, stotinu ljekara i medicinskih tehnicara, program vrijedan preko 60 miliona eura

Ramo i dalje patrolira helikopterom
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#25358 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Novi_Nick »

BIVŠI PUTINOV SARADNIK ŠOKIRAO SVIJET Srbija uzima BiH, a Hrvatsku treba likvidirati

ožujka 17, 2024 Novosti

Image

Kako Putinova Rusija sve više srlja u represivnu autokraciju, a implikacije rata s Ukrajinom postaju središnje mjesto njene unutarnje i vanjske politike (prijetnje širenjem sukoba, plašenje nuklearnim ratom, rasprava o sukobu ruske i zapadne civilizacije), tako jačaju i razne teorije zavjera i populističkih analitičara koji govore o sveopćoj propasti dekadentnog i antiruskog Zapada.

Mihail Hazin, analitičar prorežimske medijske kuće Sputnjik, nekadašnji saradnik Vladimira Putina (radili su zajedno jedno vrijeme 90-ih u Jeljcinovoj administraciji) te član savjeta Međunarodnog euroazijskog pokreta, nevladine organizacije koja ima podružnice u 30-ak država i propagira proruske stavove ili, kako sami kažu, “konzervativnu revoluciju”, u jednom svom intervjuu za bjelorusku agenciju Belsat navodi skoru propast Evropske unije.


Smatra da će se to dogoditi za dvije do tri godine, a pogotovo će se ubrzati ako na vlast dođe Donald Trump. Hazin tvrdi da EU obrambeno stoji loše, pogotovo jer će je SAD ostaviti da se sama brani.


Prema Hazinovu mišljenju, Evropa ima samo 350, najviše 400 hiljada vojnika koje može poslati na prvu crtu (misli, naravno, prema Rusiji) te će braniti liniju od Baltika do Alpa.

Hazin nadalje fantazmagorično i tragikomično “rasuđuje” kao da je sve to samo po sebi jasno, ali bilo bi tužno da on ipak nije “mainstream” režimski analitičar i u Rusiji očito razmišljaju na ovakav način.

- A šta će u tom slučaju biti s Poljskom, Rumunijom i Bugarskom, pita se Hazin, ne uzimajući u obzir ni NATO, ni to da u EU živi pola milijarde ljudi te da je ekonomski deset puta jača od Rusije. Uvjeren je da će se u tom slučaju granice Evrope vratiti na stanje 1945. godine.

Zanimljivo je i Hazinovo razmišljanje o Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

- Ne zaboravimo da Viktor Orban stalno govori da je Mađarska uvijek imala izlaz na more i da je bila pomorska država. A da bi se to dogodilo, treba, prema Hazinovu mišljenju, “likvidirati Hrvatsku”.


- Zamislimo tu situaciju da u trenutku raspada EU Mađarska i Srbija odluče da Hrvatsku treba likvidirati, kaže benevolentno Hazin.

Srbija, kaže, ali ne objašnjava kako, uzima Bosnu i Hercegovinu, a “znamo da Hrvatska ima usku obalu i samo je nekoliko kilometara udaljena od bosanskih planina. Mađarska bi uzela sebi sjeverni dio Hrvatske s morem, a ostatak Srbija, lakonski zaključuje Hazin, napominjući kako Orban stalno govori da mu “treba izlaz na more”.

Uz to, Hazin navodi da su i zakarpatska Ukrajina i rumunska Transilvanija Orbanove mete. No, uopće ne spominje kako bi se to “tehnički” dogodilo, osim što kaže da je to scenarij prilikom raspada EU za koji je siguran da će se dogoditi.

Istodobno kaže kako u Njemačkoj sve više govore “zašto je Šleska u Poljskoj” i da je Danzig (poljski grad Gdanjsk za koji tvrdi da mu je to nametnuto ime) “njemački grad”.


Hazin tvrdi da u takvom rasporedu snaga Ukrajina neće postojati, iako ne kaže koliko bi dobila Rusija. Naime, on tvrdi da su u EU u krivu kada misle da će bolje proći one države koje su protiv Rusije te kako bi bilo bolje da Lavov uzme Slovačka, a ne Poljska. Stoga Hazin, navodi da uskoro slijedi i “nova Jalta” koja će prekrojiti Evropu jer je preraspodjela, prema njegovu mišljenju, već počela. Iako kaže da ne zna ko bi sudjelovao na toj konferenciji, smatra “da je ona realnost”.

Magazin PRESS / Source

https://magazineblog-press.blogspot.com ... QGkeX0&m=1
User avatar
istra_hr
Posts: 1515
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#25359 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

8-) ... pitanje za @novi nick

I kakve veze ovo ima s "Dešavanjima u HR"?

Rusko onaniranje o Mađarsko-Srpskom Jadranskom moru ...itd. itd.
Deja vu - već viđeno 100x
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#25360 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dr_Evil »

istra_hr wrote: 28/03/2024 07:51 8-) ... pitanje za @novi nick

I kakve veze ovo ima s "Dešavanjima u HR"?

Rusko onaniranje o Mađarsko-Srpskom Jadranskom moru ...itd. itd.
Deja vu - već viđeno 100x
Obje strane su se zaigrale da nas pod zemlju gurnu, sto bi rekao pokojni najveci:
Zli dedaci su zauzeti novim samitom
uh, podigli su nosine, sav svet popalili
a drugi organ ne bi digli ni dinamitom
e, svoj su zadnji metak odavno opalili

Dedaci, bolje igrajte sah
ola-la, impotentni su sretni
sledi im jos kalendar il' dva
pa pakuju za oblake i momke kao ja
Nego istrach moj fini, bili se mogao naviknuti na obale chilea, vakat nam bjezat iz europe.
User avatar
atmel
Posts: 1657
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#25361 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by atmel »

Truba, who is currently on your ignore list, made this post.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#25362 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by belfy »

sehohari wrote: 25/03/2024 02:38
belfy wrote: 25/03/2024 02:09
sehohari wrote: 24/03/2024 20:03 Ma možeš i danas plaćati u eurima u većini prodavnica.

Dobro za plate, ali jbg trebaš gledati to u relaciji sa cijenama.
Ne mislim da je za njih bilo najbolje samo lično, govorim ti da je većina onih firmi npr. u Lašvanskoj dolini upravo imala bum 2000-ih, kasnije sve propalo nakon 2008.
ti nemas pojma o cemu pricas. lupetas bez ikakvog smisla. gdje si ti to placao u eurima "u vecini prodavnica"? u kojem mjestu? a Lasvansku dolinu si fulio u potpunosti. odakle kupis takve gluposti?
Rekoh, ovo za dolinu govorim anegdotalno, ne znam fakat pa pitam ovdje, čitaj sa razumijevanjem.

Pod prodavnice mislim na privatluke, ne prodavnice a la Konzum i slično, znači restorane, pumpe, mehaničare i tkd, rijetko kada bi došli u situaciju da nisi mogao tu platiti eurima. Korigovao sam se kasnije, čitaj šta sam kasnije dodao.

U pograničnim gradovima, kao što rekoh, si mogao plaćati i u euro kovanicama ili ponegdje i kunama dok ih je još bilo. Od pekare do prodavnice preko puta, samo veliki Bingo i Tropic marketi su iznimka.
opet lupas i svrstavas sam sebe u kategoriju "nije majka Muju karala sto je kockao, nego sto se vadio..."

sta ti u svom postu pitas? gdje je ta recenica sa upitnikom na kraju?

od kada Lasvanska dolina spada u "pogranicne gradove". a za ostatak teksta mogu pitati samo - zasto lazes? samo prenosis sto ti je "komsija pricao"?
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#25363 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by MMM1977 »

Dajte nam neku anketu ovdje Milanović VS Plenković, please. Ovo će biti antologijski izbori u Hrvatskoj, ja sam već pripremio kamion kokica. Milanović, iako komad budale, zanimljiv lik a Plenković namazani diplomata i onda jedan drugom uvaljuju, svako na svoj način. Predobro.

Naši izbori nisu zanimljivi sekunde, uvijek svi pobjednici i gubitnici, ovdje se makar zna ko je dobio.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#25364 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by sehohari »

belfy wrote: 29/03/2024 00:29
sehohari wrote: 25/03/2024 02:38
belfy wrote: 25/03/2024 02:09

ti nemas pojma o cemu pricas. lupetas bez ikakvog smisla. gdje si ti to placao u eurima "u vecini prodavnica"? u kojem mjestu? a Lasvansku dolinu si fulio u potpunosti. odakle kupis takve gluposti?
Rekoh, ovo za dolinu govorim anegdotalno, ne znam fakat pa pitam ovdje, čitaj sa razumijevanjem.

Pod prodavnice mislim na privatluke, ne prodavnice a la Konzum i slično, znači restorane, pumpe, mehaničare i tkd, rijetko kada bi došli u situaciju da nisi mogao tu platiti eurima. Korigovao sam se kasnije, čitaj šta sam kasnije dodao.

U pograničnim gradovima, kao što rekoh, si mogao plaćati i u euro kovanicama ili ponegdje i kunama dok ih je još bilo. Od pekare do prodavnice preko puta, samo veliki Bingo i Tropic marketi su iznimka.
opet lupas i svrstavas sam sebe u kategoriju "nije majka Muju karala sto je kockao, nego sto se vadio..."

sta ti u svom postu pitas? gdje je ta recenica sa upitnikom na kraju?

od kada Lasvanska dolina spada u "pogranicne gradove". a za ostatak teksta mogu pitati samo - zasto lazes? samo prenosis sto ti je "komsija pricao"?
Kada kažem "čitaj sa razumijevanjem", nadao sam se da ćeš to i stvarno uraditi :mrgreen:

Fino sam napisao ranije da sam od starijih generacija ČUO da je Lašvanska dolina imala ogroman bum 2000-ih, i da je ono što danas vidimo u PC-96 faktički cijelom dužinom od onih pečenjara pa sve do N. Bile.

Taj dio BiH nisam spominjao u tom kontekstu, u ranijem komentaru ćeš vidjeti da sam konkretno pričao o Trebinju.

Priznajem da se izražavam nekoncizno, ali bih te zamolio da me ne napadaš na ovaj način, a da nisi makar preletio ono što sam sve napisao.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#25365 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by belfy »

dupli
Last edited by belfy on 29/03/2024 01:07, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#25366 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by belfy »

sehohari wrote: 29/03/2024 00:55
belfy wrote: 29/03/2024 00:29
sehohari wrote: 25/03/2024 02:38

Rekoh, ovo za dolinu govorim anegdotalno, ne znam fakat pa pitam ovdje, čitaj sa razumijevanjem.

Pod prodavnice mislim na privatluke, ne prodavnice a la Konzum i slično, znači restorane, pumpe, mehaničare i tkd, rijetko kada bi došli u situaciju da nisi mogao tu platiti eurima. Korigovao sam se kasnije, čitaj šta sam kasnije dodao.

U pograničnim gradovima, kao što rekoh, si mogao plaćati i u euro kovanicama ili ponegdje i kunama dok ih je još bilo. Od pekare do prodavnice preko puta, samo veliki Bingo i Tropic marketi su iznimka.
opet lupas i svrstavas sam sebe u kategoriju "nije majka Muju karala sto je kockao, nego sto se vadio..."

sta ti u svom postu pitas? gdje je ta recenica sa upitnikom na kraju?

od kada Lasvanska dolina spada u "pogranicne gradove". a za ostatak teksta mogu pitati samo - zasto lazes? samo prenosis sto ti je "komsija pricao"?
Kada kažem "čitaj sa razumijevanjem", nadao sam se da ćeš to i stvarno uraditi :mrgreen:

Fino sam napisao ranije da sam od starijih generacija ČUO da je Lašvanska dolina imala ogroman bum 2000-ih, i da je ono što danas vidimo u PC-96 faktički cijelom dužinom od onih pečenjara pa sve do N. Bile.

Taj dio BiH nisam spominjao u tom kontekstu, u ranijem komentaru ćeš vidjeti da sam konkretno pričao o Trebinju.

Priznajem da se izražavam nekoncizno, ali bih te zamolio da me ne napadaš na ovaj način, a da nisi makar preletio ono što sam sve napisao.
nazalost, "nisam sve preletio", nego i procitao. znas, obicno, samo i komentarisem ono sto sam procitao i ovo je moje zapazanje. evo, i sam iznad potvrdjujes da si "CUO"" (sto Lasvansku dolinu opet nece pomjeriti do granice, nego je u centru BiH). izvinjavam se ako te na neki nacin vredja... ali, evo jos jedno koje bi te moglo uvrediti - ti u zadnje vreme pises sve samouvjerenije (staz na forumu to zna uraditi ljudima) a bez ikakvog realnog osnova. i, ovdje ne pricam samo o ovoj temi, nego na svakoj na kojoj se javljas. i u tome nisi jedini. ima ih koji se tim "fenomenom" hvale pa kazu kako nisu tu od jucer ili kako "ne podlijezu "necemu" jer su tu dovoljno dugo"...

nista protiv tebe licno, naravno. samo zapazanje... a ti sam prosudi da li je tako... :kakoste:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#25368 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25369 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Chmoljo »

:lol:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5621
Joined: 12/10/2014 01:12

#25371 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by skupljac_zeljeza »

Dešava se svašta...



User avatar
kamberovica polje
Posts: 3269
Joined: 28/01/2012 11:38

#25372 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by kamberovica polje »

skupljac_zeljeza wrote: 02/04/2024 19:54 Dešava se svašta...



Sve je ovo rezultat obijesti i kulta rata koji se uzgaja zadnjih 30 godina.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66229
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25373 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by _BataZiv_0809 »

Ja onog junaka u crvenoj majici
Puni lafo frajera sakama koji je vec savladan i dobro zgazen
A ove curice no koment
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25374 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Chmoljo »

nije da se ovakve stvari nisu prije dešavale, ali ogromna, ogromna razlika je prisutnost društvenih mreža, gdje nije dovoljno opaliti šamar, namlatiti, nego i jebavati u zdrav u mozak da može cijeli dunjaluk vidjeti šta su ti uradili.

to je gore od ovih guranja, udaranja i šamara.

ne daj mi bože da dođem u situaciju da dumam kako da vratim ovo...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66229
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25375 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by _BataZiv_0809 »

Bilo je ovoga uvijek samo nije bilo mobitela da to snime
Citam na slobodnoj dalmaciji da su uhapsene ove curice

A ovi junaci sto se mlave to je nesto sa HGSS povezano cini mi se
Post Reply