Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#15251 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Manual »

Blek Stena wrote: 19/07/2021 12:47
Vako I kod nas na piramidama
Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#15252 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bossona »

U Crnoj Gori kuha i prijeti da se prelije na region iz iste kuhinje!
“NE DAMO ĐECU U ČETNIKE”: Crnogorci ustali na noge..

Grupa građana, zajedno sa predstavnicima nevladinog sektora i političkih partija, protestovala je danas ispred Ministarstva prosvjete, kulture, nauke i sporta Crne Gore zbog kadrovske politike koju vodi ministrica Vesna Bratić, javlja Anadolu Agency (AA).
Okupljeni su danas poručili da neće dozvoliti fašizam u Crnoj Gori, niti “srpski svet” preko djece, a zatražili su i smjenu ministrice Bratić.

Povod za protest je odluka resora prosvjete da za direktora OŠ „Jugoslavija“ u Baru i za direktora Doma učenika u Beranama imenuje osobe koje veličaju presuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića i pripadnici su četničkog pokreta.

Odlukom Bratić, nastavnica Rada Višnjić, koja je imenovana za direktoricu škole u Baru, je tokom prošle godine svoja vjerska ubjeđenja pokušavala da prenese i na djecu drugačijeg religijskog opredjeljenja.

Također, ona je nakon presude Ratku Mladiću, ratnom zločincu, pravosnažno osuđenom za genocid u Srebrenici, posvetila Mladiću pjesmu koju je javno objavila.

Odlukom aktuelne ministrice, Goran Kiković je imenovan za direktora Doma učenika u Beranama. Riječ je o predsjedniku četničkog pokreta u ovom gradu, predlagaču da jedna od beranskih ulica nosi naziv po Ratku Mladiću i inicijatoru da se podigne spomenik Pavlu Đurišiću.

Okupljeni građani, revoltirani ovakvim odnosom nove vlasti, danas su nosili transparente na kojima je pisalo „Ministarstvo etničkog čišćenja“, „Svi ste vi Leposavić“, „Ne damo đecu u četnike“.

Izvršni koordinator Građanske inicijative Ljubomir Filipović kazao je da su se okupili kao građani i da se neće miriti s ovim što se dešava u obrazovanju.

Jovo Rabrenović iz Liberalne partije ističe da ih je okupila velika nesreća.
“Crna Gora od 30. avgusta nikad nije bila crnja i gora. Nikad se nije desilo da ulicama tumaraju ljudi koji veličaju fašizam. Crna Gora je doživjela da u njenim institucijama postoje ljudi koji veličaju poražene snage.

Da li smo mi dostojni nasljednici naših predaka, da li ćemo se suprotstaviti tome, onima koji veličaju fašizam i ratne zločince?, pitao je Rabrenović. Poslanica Socijademokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković poručuje da, kako su se danas okupili spontano, tako će ih biti na stotine hiljada u odbrani Crne Gore.

“Gradićemo našu zemlju na temeljima antifašizma, a nećemo dozvoliti širenje četničke ideologije. Ne moraju voljeti Crnu Goru, ali je moraju poštovati. Kome se ne dopada, tamo su mu vrata, ovdje izdajnicima nema mjesta”, kazala je Vuksanović-Stanković.

Predsjednik Savjeta Građanske inicijative “21. maj” Miodrag Živković poručio je da “nećemo fašizam u Crnoj Gori“.
“Mi u GI ‘21. maj’ smo se okupili oko zaštite temeljne vrijednosti Crne Gore, koje su na udaru velikosrpskog projekta koji od 30. avgusta satire i mrcvare Crnu Goru. Ova sječa direktora škola nije zapamćena nigdje u demokratskom svijetu niti u desničarskim režimima”, ističe Živković.

Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević jučer je saopštio da je pripremljena interpelacija, u kojoj će se tražiti smjena ministrice prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić i da će danas biti proslijeđena partijama koje čine vlast – GP URA i Demokratama, ali i opoziciji. Konjević je rekao da u SDP-u očekuju podršku i od kolega iz vladajuće većine.
http://xn--domaica-84a.net/ne-damo-djec ... CJyzzKX8eQ
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#15253 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by jednonogi_Jack »

Gradićemo našu zemlju na temeljima antifašizma, a nećemo dozvoliti širenje četničke ideologije.
Pa to je valjda isto

Image
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15254 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15255 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

Vrlo dobar tekst o tome ko predstavlja najveću opasnost po SPC u CG:

http://www.nspm.rs/srbija-i-crna-gora/k ... -zabe.html

"...Не плаше ме они који грађанима Црне Горе постављају избор „антифашизам или светосавље“[13] или „темељни уговор или држава“[14]; не плаше ме јер знам шта мисле. Плаше ме они који би исти тај резултат, само да процес буде маратон, а не спринт!"

Петар Гордић
(Професор филозофије, аналитичар друштва)
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15256 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#15257 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by nosara »

SEZONA SE ZAHUKTALA

Turisti hrle u Crnu Goru, 10 puta više gostiju nego prošlog ljeta: Prešišali Hrvatsku, Španiju, Tursku...

Prema najnovijim podacima Nacionalne turističke organizacije, u Crnoj Gori danas boravi 140.000 registriranih turista, 10 puta više nego u istom razdoblju prošle godine, priopćio je na Twitteru ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović.

Najviše turista je u Budvi, 47.000, ili devet puta više nego u prošloj godini, dodao je on.

Slijedi Ulcinj sa 30.000, čak 12 puta više nego u prošloj godini.

- Ovo su izvanredni podaci, koji govore da je broj turista sada u Crnoj Gori na razini od 83 posto iz istog perioda 2019. To je daleko iznad razine u usporednim zemljama poput Hrvatske koja je na 60 posto, Španije 45, Italije 40 i Turske 30 posto - kazao je Milatović.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15258 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »


"Bastilja je pala"
Ovaj Abazović je pravi revolucionar. Crnogorski Che Guevara
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#15259 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Baš čudno što su smijenili direktora javnog servisa :lol: I to nakon godinu dana :D

Zato Vučićevi četnički tabloidi nastavljaju po starom,

CRNOGORSKI UGOSTITELJI NA ULICAMA Ponašanje Mila Đukanovića im dozlogrdilo
https://www.alo.rs/crna-gora/vesti/5317 ... rdilo/vest

:lol: :lol:

Zamisli da si na istoj strani kao ovaj tabloid.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#15260 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

RunnerX wrote: 07/08/2021 22:41 Baš čudno što su smijenili direktora javnog servisa :lol: I to nakon godinu dana :D

Zato Vučićevi četnički tabloidi nastavljaju po starom,

CRNOGORSKI UGOSTITELJI NA ULICAMA Ponašanje Mila Đukanovića im dozlogrdilo
https://www.alo.rs/crna-gora/vesti/5317 ... rdilo/vest

Zamisli da si na istoj strani kao ovaj tabloid.
:pisnuo:

Dva puta sam citao vijest ne bi li vidio kakve veze ima Milo sa mjerama Vlade?

Neka neko provjeri da li je klinika Laza Lazarevic ostala otkljucana?
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#15261 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

zilog wrote: 08/08/2021 22:09 Neka neko provjeri da li je klinika Laza Lazarevic ostala otkljucana?
Nema Laza toliki kapacitet koliko je ovih bolesnika.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#15262 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

RunnerX wrote: 07/08/2021 22:41 Baš čudno što su smijenili direktora javnog servisa :lol: I to nakon godinu dana :D
E jbg Runi , pa Savjet koji bira direktora RTCG je formiran tek prije nepuna dva mjeseca.
Taj direktor nije smijenjen već je sam podnio ostavku tj. prekid ugovora o radu.Da je smijenjen par dana ranije dobio bi otpremninu 60 000€.
Ovako će dobiti upola manje oko 30 000 ( šest bruto plata) i čudno baš čudno da je samoinicijativno prekinuo ugovor dva dana prije isteka ugovora i dva dana prije njegovog odlaska u penziju i time olakšao državu za 30 000, a nakon toga nebi imao pravo ni na kakvu otpremninu.
Što bi narod naravno i očekivao od "poštenjačine" i tako važne funkcije direktora javnog servisa.Što se ne strpi ta dva dana?
Ali avaj, i njegov DPS predhodnik je na klauzule ugovora i malverzacije uz pomoć Savjeta RTCG na otpremninu jamio 80 000€ a predhodnik tog predhodnika direktora RTCG je nenadjebiv patriJota... čak duplo više nego njih dvojica zajedno preko 100je milja eurića.(pravna država).

Ne pisah imena dotičnih, šta će jadnici žao mi ih kompromitovali al ko želi može provjeriti.

Usput čestitke najnovijem direktoru. :D
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#15263 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

trocadero wrote: 09/08/2021 01:43 E jbg Runi , pa Savjet koji bira direktora RTCG je formiran tek prije nepuna dva mjeseca.
Taj direktor nije smijenjen već je sam podnio ostavku tj. prekid ugovora o radu.Da je smijenjen par dana ranije dobio bi otpremninu 60 000€.
Ovako će dobiti upola manje oko 30 000 ( šest bruto plata) i čudno baš čudno da je samoinicijativno prekinuo ugovor dva dana prije isteka ugovora i dva dana prije njegovog odlaska u penziju i time olakšao državu za 30 000, a nakon toga nebi imao pravo ni na kakvu otpremninu.
Što bi narod naravno i očekivao od "poštenjačine" i tako važne funkcije direktora javnog servisa.Što se ne strpi ta dva dana?
Ali avaj, i njegov DPS predhodnik je na klauzule ugovora i malverzacije uz pomoć Savjeta RTCG na otpremninu jamio 80 000€ a predhodnik tog predhodnika direktora RTCG je nenadjebiv patriJota... čak duplo više nego njih dvojica zajedno preko 100je milja eurića.(pravna država).
O kome pričaš? O direktoru nove avio kompanije AirMontenegro koji dobija bonuse i za prazne avione?
Ugovorom je, kako je istakao, predviđeno sljedeće:
– Mjesečna plata 4.400 eura
– Plaćen stan od 1.000 eura
– Bonus čim poleti prvi avion od 30.000 eura
– Bonus od 10.000 eura ako broj putnika bude između 20-50.000 za godinu dana
– Bonus od 20.000 eura ako broj putnika bude između 50-100.000 za godinu dana
– Bonus od 30.000 eura ako broj putnika bude između 100-150.000 za godinu dana
– Bonus od 40.000 eura ako broj putnika bude između 150-300.000 za godinu dana
– Bonus od 50.000 eura ako broj putnika bude preko 300.000 za godinu dana
– Otpremninu od 100.000 eura
Na mjesečnom nivou kompanija u ponudi ima 26.680 sjedišta ili 320.160 sjedišta godišnje. Prvi nivo bonusa od 10.000 eura ostvaruje se sa 20.001 putnikom, što je pomenutih 6,2 odsto ponuđenih sjedišta ili sedam putnika po letu – navodi Stojanović.

Sljedeći nivo bonusa, dodaje, od 20.000 eura ostvaruje se sa prosječnom popunjenošću kabine od 15,6 odsto ili 18 putnika po letu, dok za treći nivo ili 30.000 eura Todoroviću treba popunjenost od 31 odsto ili 36 putnika po letu.
:kiss:
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#15264 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by bersK »

Valjda je prava tema, da ne spoilujem druge.

Za nekoliko dana putujem tamo, koja je najisplativija finta koristenja interneta (3g/4g). Cija kartica, koji paket itd?
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#15265 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

RunnerX wrote: 10/08/2021 00:11

:kiss:
Oh, oh....kakvo prijatno iznenađenje. :D
Znao sam , znao, da duboku u sebi potiskuješ a gajiš pozitivna osjećanja . Zato nisam odustajao od tebe, mučio se, žrtvovao za tebe svo ovo vrijeme na raznolike načine ne bi li to isplivalo na površinu.
Ovo je nešto NEPROCIJENJIVO!
Hodi da izgrli brat....i tebi veliki. :kiss:
Sad nemoj da me razočaraš...samo nastavi relaksirano i bez grča.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#15266 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

bersK wrote: 10/08/2021 11:22 Za nekoliko dana putujem tamo, koja je najisplativija finta koristenja interneta (3g/4g). Cija kartica, koji paket itd?
Najisplativija finta ti je da kupiš crnogorsku karticu, mislim da je pet eura, ali uvijek oni imaju neke turističke pakete tipa 10 eura kartica i dobiješ 500 GB interneta.

To ti je najbolje, da se ne peglaš sa ovim romingom.

Trebaće ti ID prilikom kupovine.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15267 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

Ako ne bude ozbiljnog protesta na Cetinje povodom ustaličenja Joanikija za Mitropolita, 4 sept, onda je za mene Crna Gora nestala.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#15268 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Billy The Pljuc »

A nek sam naučio juče da postoji "naša" i "njihova" Crna Gora kod braće iz RS-a.

Dok mi je čak i simpatična zajebancija nazivati Sarajevo - "Zapadno Sarajevo" ovo za "našu" CG mi je za bez komentara, sjeb.

Ima li se doista šta u CG podijeliti, teritorijalno prvenstveno, ne pratim ovu temu u dovoljnoj mjeri i zaista mi nije jasno gdje su to "naši" a gdje "njihovi"?

Imam nekih prijatelja kroz život, ne toliko bliskih ali kontakt se održava, za pojedine znam ko su i šta su dok za većinu iskreno nemam pojma niti sam ikada razmišljao a nije se ni spominjalo u međusobnoj komunikaciji.

Kontam, da li je situacija baš toliko zatrovana i po čemu razlikovati jedne od drugih?

Nisam bio u CG godinama, kako stvari stoje neću još zadugo, vazda su mi crnogorci bili crnogorci al' evo pod stare dane učim nešto novo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#15269 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Kikibombona »

Billy The Pljuc wrote: 12/08/2021 12:04 A nek sam naučio juče da postoji "naša" i "njihova" Crna Gora kod braće iz RS-a.

Dok mi je čak i simpatična zajebancija nazivati Sarajevo - "Zapadno Sarajevo" ovo za "našu" CG mi je za bez komentara, sjeb.

Ima li se doista šta u CG podijeliti, teritorijalno prvenstveno, ne pratim ovu temu u dovoljnoj mjeri i zaista mi nije jasno gdje su to "naši" a gdje "njihovi"?

Imam nekih prijatelja kroz život, ne toliko bliskih ali kontakt se održava, za pojedine znam ko su i šta su dok za većinu iskreno nemam pojma niti sam ikada razmišljao a nije se ni spominjalo u međusobnoj komunikaciji.

Kontam, da li je situacija baš toliko zatrovana i po čemu razlikovati jedne od drugih?

Nisam bio u CG godinama, kako stvari stoje neću još zadugo, vazda su mi crnogorci bili crnogorci al' evo pod stare dane učim nešto novo.
Podjela unutar porodice, Srbi vs Crnogorci. Kuriozitet je u tome da su Karadzici i Milosevici, a jednih i drugih ima mnogo u Crnoj Gori, mahom anti-srpski nastrojeni. :D Dakle, ako upoznas nekog Karadzica niposto nemoj pretpostaviti da je Srbin. Veca je vjerovatnoca da ne voli Srbe, da mrzi cetnike i da dijeli stav da je u Srebrenici bio genocid. To mi je nedavno rekao jedan Crnogorac.

Dakle, ime i prezime apsolutno nista ne govori, radi se o ideološkoj podjeli. Dovoljno je reci da se brat pokojnog srpskog mitropolita izjasnjava kao Crnogorac a on je bio ekstremni Srbin. Na to je Amfilohije jednog rekao: majke radjaju bracu, moja je rodila dva naroda. :D Taj primjer najbolje objasnjava Crnu Goru. Mnogo je slucajeva da se jedan brat izjasnjava kao Srbin a drugi Crnogorac.

...

Postoje tri vrste Crnogoraca koliko sam mogao upratiti:

1. Izjasnjavaju se kao iskljucivo Crnogorci, govore crnogorskim jezikom, Srbe dozivljavaju kao susjedni narod a SPC kao okupatorsku crkvu

2. Nacionali i etnicki Srbi koji crnogorski identitet stavljaju u rang hercegovackog, krajiskog i sl.

3. Treca skupina, vjerovatno najveca, su oni koji imaju tzv. 'dualni identitet'. Smatraju da su i Crnogorci i Srbi, kazu da govore srpskim jezikom, slijede SPC itd. Oni mogu na jednu ili drugu stranu ovisno od situacije i interesa.

...

Isprati desavanja 4. septembra za kada je najavljeno ustolicenje mitropolita Joanikija na Cetinju. Moglo bi biti velikog belaja. Cetinje je najcrnogorskiji grad, tamo se 90% stanovnika izjasnjava Crnogorcima. Porucili su da srpski mitropolit nece stolovati u njihovom gradu i da ce to silom sprijeciti. Nova crnogorska vlast i Srbi kazu da hoce i da ih huligani u tome nece sprijeciti. :D Belaj u najavi...
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#15270 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Billy The Pljuc wrote: 12/08/2021 12:04 Kontam, da li je situacija baš toliko zatrovana i po čemu razlikovati jedne od drugih?
Jedne poznaješ, gledaš ih ovdje kod nas svaki dan. Dobar dio je zatucan, koronu liječi tamjanom, slavi Ratka i Radovana, iskoristi svaku priliku da srbuje i provocira, a i kad nema priliku - stvori je. Evo, recimo danas su zapalili transparent u Danilovgradu,

https://www.cdm.me/drustvo/zapaljen-tra ... z-cetinje/

Nema dana da ne naprave neku primitivnu pizdariju.

Ovi drugi (Crnogorci) su dosta emancipovaniji, prozapadno orijentisani, polako se navikavaju na novonastalu situaciju i tek nedavno su shvatili s čim imaju posla, ono što mi znamo već 30 godina.

Jednostavno sukob dva svijeta, dvije civilizacije, kao da se nikad u putu nisu sreli.

Teritorijalno se nema šta podijeliti. Međutim nova Vlada je krenula u posrbljavanje, od prosvjete dok kulture, a to su najosjetljiviji društveni pravci. Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta čini čuda u svom resoru, pokušava postaviti deklarisane četnike na rukovodeće pozicije, a ona sama za sebe kaže da je žena-četnik.

To je trenutno najveći problem, jer igranje sa djecom je veoma opasno, a oni znaju da je najbitnije da im taj SPC/SANU gen moraju usaditi od malena.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15271 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

Kikibombona wrote: 12/08/2021 12:23
Postoje tri vrste Crnogoraca koliko sam mogao upratiti:

1. Izjasnjavaju se kao iskljucivo Crnogorci, govore crnogorskim jezikom, Srbe dozivljavaju kao susjedni narod a SPC kao okupatorsku crkvu

2. Nacionali i etnicki Srbi koji crnogorski identitet stavljaju u rang hercegovackog, krajiskog i sl.

3. Treca skupina, vjerovatno najveca, su oni koji imaju tzv. 'dualni identitet'. Smatraju da su i Crnogorci i Srbi, kazu da govore srpskim jezikom, slijede SPC itd. Oni mogu na jednu ili drugu stranu ovisno od situacije i interesa.

...
Treća skupina je najmanja, ima ih oko 15% i uglavnom su iz dijela Crne Gore koje su nam priključeni u 19-om vijeku.

Prva skupina je oko 30% Crnogoraca koji govore crnogorskim jezikom.

Druga (takodjer oko 30%) skupina su Srbi (uglavnom su iz teritorija koja su Crnoj Gori priključena tek u 20-om vijeku) od kojih neki imaju neku vrstu ljubavi prema Crnoj Gori a neki nemaju, i tima što koji je nemaju odnos prema Crnoj Gori im je kao odnos Srbima iz BiH prema BiH.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo što sam objasnio je lako provjeriti, pogledaj popis iz 2011-e i vidji kolko je bilo koje nacionalnosti i ime njihovog maternjeg jezika. 43% se izjasnilo da im je maternji srpski jezik, znači da je osim Serba skoro 15% Crnogoraca svoj jezik nazvalo maternjim. Oko 37% je svoj jezik nazvao crnogorskim, a oko 5% bosanskim i oko 2% srpsko-hrvatskim. Bošnjaka i Muslimana u CG ima oko 12%, znači da je oko 5% njih (najmanje) svoj jezik nazvalo crnogorskim.


To da su Crnogorci po familija podijeljeni na dvije nacije postoji, ali to nije pravilo, već izuzeci. Pravilo je da se zna što si iz kojeg dijela Crne Gore dolaziš, ali ako si iz ovog dijela koji je priključen CG tek u 19-om vijeku onda se tu ne zna, tu su najveći ti slučajevi podijeljenih familija.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15272 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

U staru (podlovćensku) Crnu Goru narod je imao dva identiteta, prvi i primarni: crnogorski; i drugi i nadnacionalni i vjerski: srpski. Ostali djelovi današnje CG koji tada nijesu pripadali našoj državi nijesu imali dva identiteta, već samo jedan vjerski: pravoslavci su bili Srbi, muslimani Turci, katolici Latini ili Hrvati. Kako se Crna Gora proširila na te djelove oni su tim ljudima nadjenuli novi, državni/crnogorski identitet. Medjutim, država Crna Gora nije dugo trajala (samo do 1918-e) tako da taj crnogorski identitet nije ima vremena da ojača u te novopripojene teritorije. Najviše je ojačao u teritorije koje su najduže bili u CG državu, a to su bila Brda, mada ni tamo nije to dovoljno bilo. Pred samu Podgoričku Skupštinu pravoslavna CG je imala dva identiteta, crnogorski i srpski. Crnogorski je bio neprikosnoven u podlovćensku CG, a srpski je bio jači u novopripojene teritorije iako je i crnogorski zaživljavao, ali ne dovoljno.

Do same Podgoričke Skupštine ta dva identiteta su bila ruku uz ruku, medjutim poslije nje oni postaju suprostavljena jedan drugome. U Podlovćensku Crnu Goru tada nastaje animozitet prema srpskom identitetu, jer on želi da ukine crnogorski kao primarni. Tada nastaje borba identiteta koju i danas gledamo.

Image

P.S. Treba napomenut da se pri oslobadjanju Podgorice i Nikšića od okupacije Turaka mnogo naroda iz Stare Crne Gore preselilo u PG i Nikšić te da je to razlog varijacije ove dvije mape, to je razlog zašto je tamo danas CG nacionalni identitet tako jako prisutan.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15273 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

Image


Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan pozvao je danas mitropolita Joanikija da, kako navodi, pokaže mudrost, razboritost i poniznost u Hristu, i da u miru i dostojanstveno, na nekom dugom mestu, primi mitropolitsko zvanje.

Kašćelan je pozvao predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, kao i narodne zastupnike u nacionalnom i lokalnim parlamentima, da se uzdrže od teških reči i aktivnosti kojima se polarizuje crnogorsko društvo.


U pismu dostavljenom medijima, Kašćelan je naveo da razume nezadovoljstvo građana zbog najavljenog ustoličenja na Cetinju, i pozvao ih da budu dostojanstveni i razboriti ukoliko se, kako navodi, događaj zaista organizuje u Prestonici.

„Verujem da će razum prevladati i da će ceremonija biti organizovana na drugom mestu, jer je sve drugo, po mom sudu, igranje s vatrom koja bi mogla da ima dalekosežne posedice po sve", naveo je Kašćelan.

Kašćelan je naveo da je crnogorsko društvo "zabrinjavajuće polarizovano", te da je najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića za mitropolita u Cetinjskom manastiru, kako kaže, dodatno iskomplikovalo već složenu situaciju.

„Pozivam nosioce vlasti na odgovorno postupanje, poštovanje Ustava i međunarodnih akata kojima se garantuju ljudska prava i slobode, među kojima posebno ističem pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti, pravo na slobodu mišljenja i izražavanja i prvo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja", naveo je Kašćelan.
Printscreen


Postupanja kojima smo, kako ističe, svedočili prethodnih dana, u kojima se lične preferencije, uverenja i religijski svetonazori nosilaca vlasti predstavljaju kao opšti, ukazuju na diskriminatoran odnos prema značajnom delu crnogorskih građana koji drugačije misle i osećaju, što je u civilizovanim društvima nedopustivo.

Kašćelan smatra da nosioci državnih funkcija moraju da pokažu posebnu senzibilnost u pitanjima koja se tiču vere i religijskih prava, kulturne baštine, tradicije i običaja, te da njihov pristup u svakoj prilici mora biti inkluzivan i oslobođen naklonjenosti bilo kojoj verskoj ili etničkoj zajednici.

„Davanje državnog značaja ustoličenju verskog poglavara jedne verske zajednice i angažovanje kompletnog bezbednosnog aparata da bi se to ostvarilo, uz otvoreno zastrašivanje građana primenom sile jer iskazuju protest takvom dešavanju, traži građansku reakciju svakog pojedinca, civilnog društva, ombudsmana, ali i Delegacije Evropske unije i drugih predstavnika međunarodne zajednice“, naveo je on.

Kašćelan je kazao da događaj koji je najavljen za 4. septembar vređa nacionalna i religijska osećanja pravoslavnih Crnogoraca koji, kao većinski narod u Crnoj Gori, imaju poseban sentiment i poštovanje prema Cetinjskom manastiru.

„Niko, niti državna vlast, niti verska zajednica koja je u Cetinjskom manastiru, a koji je vlasništvo Prestonice Cetinje, ne smeju zanemariti tu činjenicu, ali ni to da je najavljeni događaj ustoličenja mitropolita visokorizičan i da su već sada tenzije veoma podignute“, naveo je Kašćelan.
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15274 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

NE J... LIJEP, NO UPORAN:


Dritan Abazović: ”Ja sam potpreśednik Vlade, mala, znaš 'i?”


Ja sam mislio da je već naša’ neku poslije 30 avgusta, ali izgleda da su raskinuli dosad.
Možda je vidjela da će da mu pa'ne Vlada haha
Stari_Crnogorac
Posts: 451
Joined: 23/06/2021 20:32

#15275 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Stari_Crnogorac »

ČETNIČKA PODRŠKA IZ NIKŠIĆA Kovačević počeo pripreme za ustoličenje Joanikija: Na spisku 267 vozila koje sprema za Cetinje!

Na sastanku je razmatrana i opcija da oni odu na Cetinje noć prije, jer se može dogoditi da Policija zabrani ulazak u Prijestonicu dok bude trajalo ustoličenje. Svi oni bi trebalo da budu podrška tom skupu

Image

Pripreme za ustoličenje Joanikija za mitropolita u SPC u Crnoj Gori uveliko su počele u njegovom taboru. Iako je vrlo neizvjesno da li će uopšte biti tog događaja, njegovi sljedbenici odnosno šlihtači već su krenuli sa pripremama.
Predsjednik opštine Nikšić Marko Kovačević, kojem je SPC svesrdno pomogla da dođe na tu poziciju, održao je prije neki dan sastanak povodom ustoličenja Joanikija.
-Napravljen je spisak svih onih koji bi trebalo da svojim automobilom krenu ka Cetinju 4. septembra. Na tom spisku je 267 vozila – navodi izvor portala Aktuelno blizak Kovačeviću.
Prema našim saznanjima, na spisku su mahom osobe za koje je Kovačević sa svojim saradnicima ne smiju da kažu “ne” već moraju slušati njegovu direktivu.
-Na sastanku je razmatrana i opcija da oni odu na Cetinje noć prije, jer se može dogoditi da Policija zabrani ulazak u Prijestonicu dok bude trajalo ustoličenje. Svi oni bi trebalo da budu podrška tom skupu – kaže naš sagovornik.
On nije otkrio o kakvoj je vrsti podrške.
Spisak tih automobila za sada nije u posjedu redakcije portala Aktuelno, ali će ukoliko ga dobijemo, vrlo rado objaviti kako bi pomogli nadležnim organima da zaustave ,,četnički karavan” koji treba da krene za Prijestonice.
Kovačević važi za svetosavskog predsjednika opštine koji se ne libi da negira zločin u Srebrenici pa na svaki način želi da se zaštiti SPC, a što je protiv interesa građana Nikšića.
Važi takođe za ekstremnog pobornika četničke ideologije i poštovaoca lika i djela zločinaca Draže Mihailovića i Pavla Đurišića.
Zbog svojih ekstremnih neočetničkih stavova i fetišu prema ravnogorskim kapama dobio je nadimak – Šubara.
S obzirom da je sljedbenik ovakve zločinačke ideologije, nadležni bi trebalo dobro da motre na postupke i planove njega i njegove grupe.
D.G.
Post Reply