Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#19926 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ElRe »

WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 11:31
Ali nemojte da se lažemo, oni u CG su uvijek bili Srbi, najgori i najgrdji od svih Srba.
Tako je. Ja znam, iz dijela CG sam. Niko nikada do 2004/5 nije rekao da je CGorac nitibje to postojalo. Osim na Cetinju.
Govorilo se srpskim jezikom, u školi si učio srpski jezik (ijekavski). Isto kao sto i danas 90% stanovnika sjevera CG u slobodnoj komunikaciji kaže "na srpskom". Kada je popis i politika u pitanju dodaju se i bosanski i "cgorski".

Njegoš je sve rekao, ko su i šta su.
Last edited by ElRe on 15/10/2023 11:58, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19927 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bloo »

@istra_hr
Opet praviti razliku.
Arsen je hrvatski pjevač jer živi, radi, djeluje u Hrvatskoj. Etnički je Srbin. Državljanstvom je Hrvat.
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#19928 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by WarrenGrozni »

Bloo wrote: 15/10/2023 11:52
Bosanskohercegovačka nacija. :D Demonim Bosanac/Bosanka.
Ne izmišljam ja pravila.
Hercegovac je regionalna odrednica za ljude koji žive u Hercegovini. Bosanac je može odnositi i na naciju i na državljanstvo, Bosanac i Hercegovac je širi nacionalni demonim.
Ja mislim baš da izmišljaš pravila :D
Gdje su zapisana ova pravila što ih ti navodiš?
Nisamsdaali
Posts: 558
Joined: 03/10/2022 20:38

#19929 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Nisamsdaali »

Crnogorci kao zasebna etnička skupina ne postoje u klasičnom smislu (Npr vjerovatno ima slučajeva gdje se jedan brat iznjašnjava kao Srbin, a drugi kao Crnogorac) ali dodarna izgradnja te crnogorske nacije bi imala potencijal da itekako modernizuje i deradikalizuje crnogorsko društvo te je samim tim podržavam
User avatar
istra_hr
Posts: 1515
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#19930 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by istra_hr »

Bloo wrote: 15/10/2023 11:55
istra_hr wrote: 15/10/2023 11:46
:thumbup:
Ovo "pridjevi" si potpuno u pravu
npr. Arsen Dedic - hrvatski pjevac... Arsen je Srbin iz Hrvatske/Sibenika i nikad ne mozes cuti da je Arsen srpski pjevac
Isto kao i npr. Rade Serbedzija, Srbin ali hrvatski glumac
A Zlata Bartl?
Vladimir Prelog?
:-D
Koliko znam, "teta Vegeta" i spomenuti kemicar su Bosanci... OK. Hrvati iz Sarajeva, Bosne ak trazis detaljnije
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19931 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bloo »

WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 11:57
Bloo wrote: 15/10/2023 11:52
Bosanskohercegovačka nacija. :D Demonim Bosanac/Bosanka.
Ne izmišljam ja pravila.
Hercegovac je regionalna odrednica za ljude koji žive u Hercegovini. Bosanac je može odnositi i na naciju i na državljanstvo, Bosanac i Hercegovac je širi nacionalni demonim.
Ja mislim baš da izmišljaš pravila :D
Gdje su zapisana ova pravila što ih ti navodiš?
etnonim, demonim, politonim

Evo primjer sa wiki da te ne patim sa engleskim

demonimi (odnosno etnikoni ili etnici) koriste se za označavanje geografske pripadnosti ili geografskog porijekla. Imenice-demonimi pišu se početnim velikim slovom, dok se iz njih izvedeni prisvojni pridjevi (ktetici) pišu malim slovom. Po pravilu, demonimi se javljaju u oba roda i oba broja.

Na primjer, demonim „Sarajlija” (množ. „Sarajlije”) označava stanovnika Sarajeva. U ženskom rodu, demonim „Sarajka” (množ. „Sarajke”) označava stanovnicu Sarajeva.

Pojam demonim, odnosno etnikon ili etnik (prema starijoj terminologiji), ne treba miješati s pojmom etnonim, koji se odnosi na nazive etničkih zajednica, kojima se iskazuje etnička pripadnost. Ova razlika se na poseban način ispoljava kod pojedinih homonima, koji imaju ne samo demonimsko, već i etnonimsko, a ponekad i dodatno politonimsko značenje.

Na primjer, imenica „Crnogorci” može imati sva tri značenja: Crnogorci kao demonimski naziv za sve stanovnike Crne Gore i ljude koji su rodom ili porijeklom sa prostora Crne Gore, Crnogorci kao etnonimski naziv za etničke Crnogorce i najzad, Crnogorci kao politonimski naziv za državljane Crne Gore.


Bosanac se koristi i prihvaćen je u neformalnom govoru, ali i u određenim formalnim situacijama čak i od strane drugih država - npr. The Bosnian Caucus in the U.S. Congress ili https://www.loc.gov/collections/bosnian ... ollection/ ili America and Bosnia by Robert W. Tucker and David C. Hendrickson


ili

Građani Velike Britanije su Britanci

ili

Saint Vincent and the Grenadines - građani/nacija su Vincentian
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19932 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bloo »

istra_hr wrote: 15/10/2023 12:03
Bloo wrote: 15/10/2023 11:55

A Zlata Bartl?
Vladimir Prelog?
:-D
Koliko znam, "teta Vegeta" i spomenuti kemicar su Bosanci... OK. Hrvati iz Sarajeva, Bosne ak trazis detaljnije
Bosanski naučnici koji su radili u Hrvatskoj.
Možemo reći da je gospođa Bartla hrvatska znanstvenica jer je radila u Hrvatskoj te je svoj produktivni znanstveni period provela tamo u hrvatskoj firmi.

Prelog - već malo kompliciranije - rođen u BiH - radni vijek proveo djelomično u Hrvatskoj, a djelomično u Švicarskoj.
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#19933 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by WarrenGrozni »

ElRe wrote: 15/10/2023 11:55
WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 11:31
Ali nemojte da se lažemo, oni u CG su uvijek bili Srbi, najgori i najgrdji od svih Srba.
Tako je. Ja znam, iz dijela CG sam. Niko nikada do 2004/5 nije rekao da je CGorac nitibje to postojalo. Osim na Cetinju.
Govorilo se srpskim jezikom, u školi si učio srpski jezik (ijekavski). Isto kao sto i danas 90% stanovnika sjevera CG u slobodnoj komunikaciji kaže "na srpskom". Kada je popis i politika u pitanju dodaju se i bosanski i "cgorski".

Njegoš je sve rekao, ko su i šta su.
Posatojala je nacija Crnogorac i u SFRJ.
Tu naciju je definisao i uobličio Milovan Djilas, nekadašnji član velike četvorke Politbiroa iz Crne Gore u svojim autorskim dijelima s kraja WWII.
Ukratko sažeto "Crnogorci su Srbi, ali drugačiji Srbi od ostalih Srba, pa trebaju biti posebna nacija".
To "Srbi smo, ali drugačiji Srbi-to jest Crnogorci " je najvećem dijelu stanovnika CG bilo sasvim prihvatljivo. Otuda na popisu u CG iz 1948 godine čak 90% Crnogoraca.
A koliko su oni drugačiji Srbi, znamo svi...Milošević, Karadžić, Ražnatović, Bulatović,Djukanović, Batko Vlahović...sve Crnogorci.
Ovi Srbi iz Srbije male mace za njih.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#19934 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by El_comadante »

WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 11:31
El_comadante wrote: 15/10/2023 11:07

Tvoje mišljenje nije bitno, CG je postojala prije SRJ i SFRJ tako da im Srbi nisu dali ništa od onoga što su već imali.
Misliš Srbi iz Srbije im nisu ništa dali?
To je donekle i tačno.
Njima su najviše davali Rusi.
Ali nemojte da se lažemo, oni u CG su uvijek bili Srbi, najgori i najgrdji od svih Srba.
Ljudi su imali svoju državu. Zeta pa Kraljevina CG. Da su Srbi bila bi sve to svo vrijeme Srbija a ne Zeta CG ili nešto treće. Prilikom dobijanje nezavisnost od OC naravno da su pomognuti Rusijom koja je bila neprijatelj OC. I opet bila je kraljevina CG ne Srbija. Ako su Srbi odkud kraljevina CG.
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#19935 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by WarrenGrozni »

Bloo wrote: 15/10/2023 12:09

etnonim, demonim, politonim

Evo primjer sa wiki da te ne patim sa engleskim

demonimi (odnosno etnikoni ili etnici) koriste se za označavanje geografske pripadnosti ili geografskog porijekla. Imenice-demonimi pišu se početnim velikim slovom, dok se iz njih izvedeni prisvojni pridjevi (ktetici) pišu malim slovom. Po pravilu, demonimi se javljaju u oba roda i oba broja.

Na primjer, demonim „Sarajlija” (množ. „Sarajlije”) označava stanovnika Sarajeva. U ženskom rodu, demonim „Sarajka” (množ. „Sarajke”) označava stanovnicu Sarajeva.

Pojam demonim, odnosno etnikon ili etnik (prema starijoj terminologiji), ne treba miješati s pojmom etnonim, koji se odnosi na nazive etničkih zajednica, kojima se iskazuje etnička pripadnost. Ova razlika se na poseban način ispoljava kod pojedinih homonima, koji imaju ne samo demonimsko, već i etnonimsko, a ponekad i dodatno politonimsko značenje.

Na primjer, imenica „Crnogorci” može imati sva tri značenja: Crnogorci kao demonimski naziv za sve stanovnike Crne Gore i ljude koji su rodom ili porijeklom sa prostora Crne Gore, Crnogorci kao etnonimski naziv za etničke Crnogorce i najzad, Crnogorci kao politonimski naziv za državljane Crne Gore.


Bosanac se koristi i prihvaćen je u neformalnom govoru, ali i u određenim formalnim situacijama čak i od strane drugih država - npr. The Bosnian Caucus in the U.S. Congress ili https://www.loc.gov/collections/bosnian ... ollection/ ili America and Bosnia by Robert W. Tucker and David C. Hendrickson


ili

Građani Velike Britanije su Britanci

ili

Saint Vincent and the Grenadines - građani/nacija su Vincentian
Opet ti o neformalnom govoru i stranim državama.
Za strane države sam ti već rekao, a u neformalnom govoru ja znam da nijednom Hercegovcu ne možeš reći da je Bosanac, bez da te ispravi u najmanju ruku. Da mu pričam kako je Bosanac samo demonim ili šta ...već je rizično. :D

Ja to ni ne radim, jer već po govoru prepoznam odakle je ko i šta je ko.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19936 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bloo »

WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 12:25 Opet ti o neformalnom govoru i stranim državama.
Za strane države sam ti već rekao, a u neformalnom govoru ja znam da nijednom Hercegovcu ne možeš reći da je Bosanac, bez da te ispravi u najmanju ruku. Da mu pričam kako je Bosanac samo demonim ili šta već...već je rizično.

Ja to ni ne radim, jer već po govoru prepoznam odakle je ko i šta je ko.
Mislim da je moj ost dovoljno jasan.
Razumijevanje izraza na više nivoa (lokalnom, državnom, međunarodnom, formalnom, neformalnom...) ne bi trebao da predstavlja problem.
Što se mene tiče, mislim da sam dovoljno jasno navela primjere.
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#19937 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by WarrenGrozni »

El_comadante wrote: 15/10/2023 12:21
WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 11:31

Misliš Srbi iz Srbije im nisu ništa dali?
To je donekle i tačno.
Njima su najviše davali Rusi.
Ali nemojte da se lažemo, oni u CG su uvijek bili Srbi, najgori i najgrdji od svih Srba.
Ljudi su imali svoju državu. Zeta pa Kraljevina CG. Da su Srbi bila bi sve to svo vrijeme Srbija a ne Zeta CG ili nešto treće. Prilikom dobijanje nezavisnost od OC naravno da su pomognuti Rusijom koja je bila neprijatelj OC. I opet bila je kraljevina CG ne Srbija. Ako su Srbi odkud kraljevina CG.
Nije baš Zeta pa kraljevina CG. Ima tu izmedju bar 600 godina.
Zeta je naziv iz vremena Nemanjića koji su vladali tom oblašću.

Crna Gora je već nešto drugo i javlja se kasnije.
CG i Srbija se nisu ni graničile teritorijalno do 1912 godine. Razdvajao ih je Sandžak do tad. I da su htjeli, a htjeli su, nisu se mogli teritorijalno ujediniti.
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#19938 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

ElRe wrote: 15/10/2023 10:32 Koliko Cgorci postoje kao nacija, pokazaće popis. Predviđam da će se broj Cgoraca smanjiti za najmanje 30%.
pa koliko će ih biti, 15 posto?
smanji ribu....

Image
Bossona
Posts: 5292
Joined: 21/12/2020 03:28

#19939 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bossona »

WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 12:44
El_comadante wrote: 15/10/2023 12:21

Ljudi su imali svoju državu. Zeta pa Kraljevina CG. Da su Srbi bila bi sve to svo vrijeme Srbija a ne Zeta CG ili nešto treće. Prilikom dobijanje nezavisnost od OC naravno da su pomognuti Rusijom koja je bila neprijatelj OC. I opet bila je kraljevina CG ne Srbija. Ako su Srbi odkud kraljevina CG.
Nije baš Zeta pa kraljevina CG. Ima tu izmedju bar 600 godina.
Zeta je naziv iz vremena Nemanjića koji su vladali tom oblašću.

Crna Gora je već nešto drugo i javlja se kasnije.
CG i Srbija se nisu ni graničile teritorijalno do 1912 godine. Razdvajao ih je Sandžak do tad. I da su htjeli, a htjeli su, nisu se mogli teritorijalno ujediniti.
Servsko mitomansko guslanje, po onoj Vukovoj Servi svi i svuda!,...... :-D

Crna Gora prvi put se spominje 1296. godine.
Prije Zete bila je Duklja,

Image


Duklja je bila pokrajina na području današnje Crne Gore. Naziv je dobila po rimskom gradu Docleji, koji je u 9 stoljeću. oživio svoju tradiciju i postao centar širega područja u primorju oko Skadarskoga jezera. Srednjovjekovna Duklja graničila s Travunijom dijelom današjnjeg Trebinja, istočne Hercegovine, na sjeveru do izvora Pive te s Raškom prema sjeveroistoku i na istoku s Bizantiom od izvora Lima preko Prokletija do ušća Bojane.Uspostavom državne organizacije to je područje nazvano Duklja (Dioklitija), a stanovništvo Dukljanima (Dioklićanima). Ta su imena ostala u upotrebi do kraja 10 stoljeća, a od 11 stoljeća sve se više zamjenjuju nazivom Zeta. U 11 stoljeću pripadali su joj gradovi Skadar, Ulcinj, Budva i Kotor. Na traženje kralja Bodina, protupapa Klement trećeg 1089 godine osnovao je Dukljansko-barsku metropoliju sa sjedištem u Baru.

Image

Ime države Duklje se najčešće etimologički izvodi od starovijekovnog imena rimskog municipija Doclea u oblicima Dioclea, Dioclia, slavenski Dioklitija.
Duklja se, također, etimologički izvodi iz starog indoevropskog korijena - dhoukl, sa značenjem skrovit, taman, crn, te je očita Semantička veza ovoga korijena sa današnjim imenom Crne Gore.
Srednjovjekovni oblik Dioklija povezuje se sa imenom cara Dioklecijana koji je majčinim porijeklom iz grada Duklje.
Konstantin Porfirogenet će oko 950. godine u svom poznatom djelu De administrando imperio definirati teritorij i narod u srednjovjekovnoj Duklji, nazivajući je zemljom Dioklejom, a njene stanovnike Dioklitanima - Dukljanima.

https://www.montenegrina.net/pages/page ... kupije.htm
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#19940 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by WarrenGrozni »

Bossona wrote: 17/10/2023 16:59
WarrenGrozni wrote: 15/10/2023 12:44

Nije baš Zeta pa kraljevina CG. Ima tu izmedju bar 600 godina.
Zeta je naziv iz vremena Nemanjića koji su vladali tom oblašću.

Crna Gora je već nešto drugo i javlja se kasnije.
CG i Srbija se nisu ni graničile teritorijalno do 1912 godine. Razdvajao ih je Sandžak do tad. I da su htjeli, a htjeli su, nisu se mogli teritorijalno ujediniti.
Servsko mitomansko guslanje, po onoj Vukovoj Servi svi i svuda!,...... :-D

Crna Gora prvi put se spominje 1296. godine.
Prije Zete bila je Duklja,

Image


Duklja je bila pokrajina na području današnje Crne Gore. Naziv je dobila po rimskom gradu Docleji, koji je u 9 stoljeću. oživio svoju tradiciju i postao centar širega područja u primorju oko Skadarskoga jezera. Srednjovjekovna Duklja graničila s Travunijom dijelom današjnjeg Trebinja, istočne Hercegovine, na sjeveru do izvora Pive te s Raškom prema sjeveroistoku i na istoku s Bizantiom od izvora Lima preko Prokletija do ušća Bojane.Uspostavom državne organizacije to je područje nazvano Duklja (Dioklitija), a stanovništvo Dukljanima (Dioklićanima). Ta su imena ostala u upotrebi do kraja 10 stoljeća, a od 11 stoljeća sve se više zamjenjuju nazivom Zeta. U 11 stoljeću pripadali su joj gradovi Skadar, Ulcinj, Budva i Kotor. Na traženje kralja Bodina, protupapa Klement trećeg 1089 godine osnovao je Dukljansko-barsku metropoliju sa sjedištem u Baru.

Image

Ime države Duklje se najčešće etimologički izvodi od starovijekovnog imena rimskog municipija Doclea u oblicima Dioclea, Dioclia, slavenski Dioklitija.
Duklja se, također, etimologički izvodi iz starog indoevropskog korijena - dhoukl, sa značenjem skrovit, taman, crn, te je očita Semantička veza ovoga korijena sa današnjim imenom Crne Gore.
Srednjovjekovni oblik Dioklija povezuje se sa imenom cara Dioklecijana koji je majčinim porijeklom iz grada Duklje.
Konstantin Porfirogenet će oko 950. godine u svom poznatom djelu De administrando imperio definirati teritorij i narod u srednjovjekovnoj Duklji, nazivajući je zemljom Dioklejom, a njene stanovnike Dioklitanima - Dukljanima.

https://www.montenegrina.net/pages/page ... kupije.htm
Sve su to jako slabe povjeznice sa Crnom Gorom koja nastaje u XV vijeku.
Duklja je bila primorska sklavinija, Bar, Ulcinj, Skadar, Kotor...
Crna Gora je Cetinje, nepristupačna vukojebina, gdje se od Turaka sklonio Crnojević , osnovao pravoslavni manastir i oko njega crkvu-državu koja je prozvana Crnom Gorom.
U vrijeme Duklje, tamo vjerovatno niko nije ni živio, sem vukova i medjeda. Tek naseljavanjem tog kraja u XV vijeku sa pravoslavnim stanovništvom iz raznih krajeva, prvi put se javlja ime Crnogoraca.
Samim tim je smješno i neozbiljno nazivati Duklju iz X vijeka crnogorskom državom.
Bossona
Posts: 5292
Joined: 21/12/2020 03:28

#19941 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Bossona »

Podlovćenska Srbija je rodila Crnu Goru
https://www.politika.rs/sr/clanak/44720 ... -Crnu-Goru
:lol: :lol: :-D


Srbi svi i svuda
Vuk Stefanović Karadžić

Image



Srbi svi i svuda je naziv spisa Vuka Stefanovića Karadžića iz XIX vijeka, u kojem on zastupa tezu da su svi govornici štokavštine, bez obzira na vjeru, tradiciju ili regionalnu pripadnost, u stvari Srbi. Tako je Vuk među Srbe ubrajao i današnje Crnogorce, Bošnjake i Makedonce. Spis je objavljen 1849. godine u Beču, kao deo knjige Kovčežić za istoriju, jezik i običaje Srba sva tri zakona.

Vuk u članku tvrdi da su Srbi svi koji govore srpskim jezikom, a srpskim jezikom naziva sve štokavske govore.
Tako on zaključuje da postoje "Srbi triju zakona" (odnosno vera), ali samo oni „grčkog zakona“ (pravoslavne vere) sebe zovu Srbima ili „Srbljima“, a ostali „ovoga imena neće da prime“, pa se oni „zakona turskoga“ nazivaju Turcima, a oni „zakona rimskoga“ sebe zovu po mestima u kojima žive, npr. Slavonci, Bosanci (ili Bošnjaci), Dalmatinci, Dubrovčani ili u Bačkoj Bunjevcima, u Sremu, Slavoniji i Hrvatskoj Šokcima, a oko Dubrovnika i po Boci Latinima. Vuk je smatrao da je štokavski dijalekt srpski, a da je pravi hrvatski narodni jezik može samo čakavski dijalekt (dok je kajkavski dijalekt slovenački), pa je shodno primeni ove teorije teritorija na kojoj žive većinom Hrvati svedena na Istru, severni deo istočne obale Jadrana i na većinu jadranskih ostrva.



Image

Image



Kako su srpski plagijator Vuk Karadžić i hrvatski Ljudevit Gaj došli na ideju da na osnovu bosanskog jezika plagiraju srpski i hrvatski koji će kasnije nazvati srpsko-hrvatskim a zabraniti bosanski jezik
Spoiler
Show



Image


Image

Ispovjedaonik Stjepana Matijevića Solinjanina iz 17.stoljeća pisan starobosanskim pismom bosančicom na kojem lijepo piše da je na bosanskom jeziku 1630 godine, države Bosne jer drugog jezika osm bosanskog u našem okruženju tada nije bilo.
Ispovjedaonik se nalazi u Kraljevskoj Biblioteci, Kopenhagen , Danska. Na ovom linku imate cijel ispovjedaonik u PDF u http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageF ... 8/mode/2up

BOSANČICA, BOSANSKO PISMO
Rasprostranjenost upotrebe ovog pisma podudara se sa rasprostranjenošću bosanske nekadašnje srednjovjekovne države. Radi se o posebnom pismu koje se pojavilo na području Bosne. Još je i Vuk Karadžić došao do konstatacije, da je bosančica posebno pismo.
Vuk Karadžić: "Rukopis Bosanske bukvice tako je različan od našega, da ga niko u Srbiji ne bi mogao pročitati dok ne bi najprije učio i namučio se."
Do sličnog zaključka došao je i poznati arheolog Arthur Evans.
Artur Evans: "Pismo koje sam dobio od mudira otomanskog cara u Kulen Vakufu znatno se razlikuje od obične ćirilice, koju upotrebljavaju pravoslavni Slaveni."
Pisci iz prve polovine XIX. stoljeća naše pismo zovu bosančicom. Bosanski franjevci poput Jukića, Kneževića, Baltića, Miletića, svoje pismo nazivaju bosančicom, a svoj jezik bosanskim.
I bosanski su se muslimani služili bosančicom sve do u najnovije doba. Naravno, ovo je pismo bilo ranije još mnogo više rasprostranjeno. Među bosanskim muslimanima bosančica je bila najviše raširena u begovskim porodicama, pa se za to, za nju sreće i naziv begovsko pismo.
Poznati stručnjak za paleogrfiju Tomislav Raukar dolazi do zaključka, da se u Bosni još od srednjeg vijeka koristi posebno pismo.
Ljudevit Gaj (Krapina, 1809. – Zagreb, 1872.), pisac i vođa hrvatskoga narodnog preporoda. Osnovnu školu i prvi razred gimnazije završio je u Krapini, a nakon toga školovanje je nastavio u njemačkoj gimanziji u Karlovcu i u Varaždinu. Godine 1826. upisao se na studij filozofije u Beču. Spomenuti studij završio je u Grazu, a 1829. godine upisao se na studij prava u Pešti, nakon čega se vratio u Zagreb 1832. godine i počeo raditi u struci. Dvije godine poslije doktorirao je filozofiju u Leipzigu.
Dobivši 1834. odobrenje, 1835. počeo je izdavati Novine horvatske, u kojima se nalazio prilog Danica horvatska, slavonska i dalmatinska. Na oblikovanje Gajeve hrvatske nacionalne i slavenske ideologije, koju je s vremenom mijenjao i dograđivao, uvelike su utjecali teorija o ilirskome podrijetlu južnih Slavena, legenda o braći Čehu, Lehu i Mehu, koja je stvarala sliku slavenskoga jedinstva (Krapinski dvorci – Die Schlösser bei Krapina, 1826.), srednjoeuropska nacionalna koncepcija po kojoj je jezik glavno obilježje nacionalnoga identiteta, poznanstvo s J. Kollárom, ideologom slavenske uzajamnosti, hrvatska kulturna baština i politička povijest kao potvrda etničke, političke i jezične hrvatske individualnosti. Gaj je znao za tadašnju slavističku klasifikaciju slavenskih jezika s četirima jezicima (ruski, poljski, češki i ilirski) te za Kopitarovo i Šafařikovo negiranje hrvatskoga jezika. Družeći se s izobraženim pripadnicima slavenskoga naroda još za studija upoznao se s kulturnim zbivanjima i književnim djelima te širio vidike o slavenskome svijetu. Zato mu se zarana rodila ideja o hrvatskoj slovopisnoj i književnojezičnoj reformi, što će postati središtem njegove sveukupne djelatnosti. U početku je smatrao da kajkavsko narječje najbolje čuva obilježja starijega stanja hrvatskoga jezika, a poslije je temelje jedinstvenoga književnog jezika vidio u bogatoj hrvatskoj književnoj baštini s dubrovačkom književnošću kao uzorom. Preporodne ideje odlučio je širiti uz pomoć Danice, koju je tiskao u svojoj tiskari osnovanoj 1838. godine, a gdje je izložio svoj politički, kulturni i gospodarski program. Pod utjecajem grofa Janka Draškovića 1836. godine preimenovao je novine u Ilirske narodne novine i Danica ilirska.
Gajeva knjižica Kratka osnova horvatsko-slavenskoga pravopisaňa, poleg mudroǏubneh, narodneh i prigospodarneh temeǏov i zrokov tiskana je u Budimu 1830. godine. Riječ je o djelu u kojemu se iznosi prijedlog reforme hrvatske latinične grafije, a tiskano je dvojezično, na hrvatskome i njemačkome jeziku. Gaj je želio izgraditi sustav koji će svima biti prihvatljiv jer je zasnovan na preporodnoj sveslavenskoj ideji. Potaknut primjerom i nastojanjima P. R. Vitezovića, svoj je sustav gradio na monografemskome načelu, što znači da se jedan znak rabi za jedan glas. U tome se vodio mišlju o približavanju Slavena u načinu pisanja. Nije mu bila nakana kovanje novih slova za palatale, nego se u tome poslužio već postojećim latiničnim slovima, a načelo etimologije vodilo ga je u izboru znaka za pojedini palatal. Takva načela vodila su upotrebi dijakritičkih znakova, u čemu se povodio za češkim filologom Josefom Dobrovským, koji je dijakritičke znakove stavljao isključivo iznad slova. Dakle Gaj je predložio jednoslovni sustav polazeći od kajkavskoga književnog jezika. Prijedlog nije prihvaćen, ali je označio početak rješavanja jedinstvenoga slovopisa i hrvatskoga standardnog jezika. Godine 1835. u članku Pravopisz u Danici iznio je modificirani prijedlog reforme grafije iz Kratke osnove. Odlučio se za štokavsku osnovicu standardnoga jezika, koji je htio obogatiti elementima svih hrvatskih narječja.
Ljudevit Gaj je u biti tvorac hrvatskog jezika koji je kao i Vuk Karadžić koristio bosanski jezik kao osnovu pišući u Danici Ilirskoj 1835 godine koju je nazvao Danica Horvatska, Slavonska i Dalmatinska jer tada Hrvatska nije bila država već troregionalna Ugarska/Mađarska provincija.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#19942 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Novi_Nick »

Srbija i srpsko posrbljavanje Crne Gore iznutra, prave drugu srpsku drzavu od Crne Gore.

trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#19943 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

Nadari me đavo nalet ga bilo pa odgledah prvih 5 min.
Blago je reči da sam šokiran!
Ovako priglupu klimoglavu novinarku odavno ne viđeh.
Škobu ili neko drugi ko se iole razumije u novinarstvo može li da bar malo pojasni, šta bi ovo?
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#19944 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

Dusa draga sokirana... :pisnuo:

Ne moze reci da je Milo nesto slagao, pa mu sada novinarka kriva... :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#19945 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

evo zike, evo zaključka...
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#19946 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

zilog wrote: 18/10/2023 18:48 Dusa draga sokirana... :pisnuo:

Ne moze reci da je Milo nesto slagao, pa mu sada novinarka kriva... :mrgreen:
Ajoj Zileee... :D
Đe bi Lomi šta slagao , jamio, prisvojio...cvjećka je to.
Na tvoju veliku žalost nije on više nikakav faktor , rijetko ga ko i spominje i njegovo isto guslanje više nema prođu.
Nije novinarka mučenica ništa kriva već onaj koji je zaposlio i šalje da radi ovakve intervjue.
Čak je i za Mila koliko got mu podanički podilazila i na svaku riječ cimala glavom na neki način ovo bilo uvreda i poniženje da mu šalju ovako trećerazredne novinare.
Previše, baš, baš... previše ofirno.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55699
Joined: 15/12/2008 16:53

#19947 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ultima_palabra »

Bas iz drzave koja ima najgore novinarstvo (i Goebbels bi se postidio) u Evropi da neko govori o ofirnom, podanickom, trecerazrednom :lol:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19948 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by sumirprimus »

tacno nemaju intervjua bez dilsdks ns koljena uz unapried pripremljena pitanja i bar 3 prajm tajma od 20 21 sedmicno, da slucajno ko sta ne zaboravi... i s ovu i s onu stranu drine..
nedo bog postavit neko ska+kljivo i nenajavljeno pitanje :lol:
al ih kao svrbe crnogroci.. a onda paradoks, dol po trebinju se izjasnjavaju i kao crnogorci jer im je to nesto k bolja varijanta nego bosanac republikosrpskijanac kako vec ...
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#19949 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

ultima_palabra wrote: 19/10/2023 04:23 Bas iz drzave koja ima najgore novinarstvo (i Goebbels bi se postidio) u Evropi da neko govori o ofirnom, podanickom, trecerazrednom :lol:
Ultima srce izgleda nešto malo prolupao. Moja država i ona u kojoj živim je BiH ili možda smatra da je R.Srpska država? :D
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19950 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by sumirprimus »

PA DOBROA nije ni ovde nista bolje :D
Post Reply