Depresija u BiH

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

sutra_pemzija
Posts: 41
Joined: 10/10/2006 14:26

#1 Depresija u BiH

Post by sutra_pemzija »

Čini mi se da je ovo tema kojoj se ne posvećuje dovoljna pažnja i da svi primjećujemo da depresija oko nas grabi punom snagom.

Pitanje je kako pomoći nekome ko je u depresiji?
samoispitivanje ili akcija? ili kombinacija ovih faktora, jer:

"Osjećamo ono šta mislimo, odnosno kognicija najviše određuje ljudske emocije. Ne čine nas događaji sami po sebi tužnim, ljutim ili anksioznim, već nas ono što mi govorimo sebi o tim događajima uvodi u naša emocionalna stanja. Ljudi koji su socijalno fobični nisu uznemireni zbog ponašanja drugih ljudi, već sami sebe uznemiravaju govoreći sebi da će ih drugi odbaciti, povrijediti ili biti zli prema njima, te da oni ne mogu podnijeti takvo njihovo ponašanje."
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Wednesday »

prvo moras razlikovati malu i veliku depresiju. ljudima sa malom depresijom mozes pomoci, obicno je ona prolazna, i uzrokovana nekim neuspjehom, tj. konkretnim vanjskim faktorom, koji kada se eliminise ili prevazidje nestaje i depresije.
velika depresija je neraspolozenje u kontinuitetu najmanje 2 sedmice, a da se takvi periodi javljaju preko mjesec dana. velika depresija je popracena nizom simtoma:
- osjecaj tuge, praznine, besmisla koji traje skoro cijelo vrijeme
- osjecaj bezvrijednosti, preziranje i sazaljevanje samog sebe
- nedostatak zanimanja za bilo sta, nezainteresovanost, prestanak uzivanja u stvarim koje su prije cinile zadovoljstvo
- nesanica, ili prevelika pospanost, a sto vise spavas sve ti je gore
- gubitak ili dobitak tezine
- suicidne misli

ovakve osobe (svi simptomi ne moraju biti prisutni) bi obavezno trebale posjetiti psihologa ili psihijatra, jer je jako tesko izborit se s ovim sam.

bolje savjete ces vjerovatno dobiti na: http://www.depresija.org/forum/
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#3 Re: Depresija u BiH

Post by roki »

sutra_pemzija wrote:Čini mi se da je ovo tema kojoj se ne posvećuje dovoljna pažnja i da svi primjećujemo da depresija oko nas grabi punom snagom.

Pitanje je kako pomoći nekome ko je u depresiji?
samoispitivanje ili akcija? ili kombinacija ovih faktora, jer:

"Osjećamo ono šta mislimo, odnosno kognicija najviše određuje ljudske emocije. Ne čine nas događaji sami po sebi tužnim, ljutim ili anksioznim, već nas ono što mi govorimo sebi o tim događajima uvodi u naša emocionalna stanja. Ljudi koji su socijalno fobični nisu uznemireni zbog ponašanja drugih ljudi, već sami sebe uznemiravaju govoreći sebi da će ih drugi odbaciti, povrijediti ili biti zli prema njima, te da oni ne mogu podnijeti takvo njihovo ponašanje."
iskreno,najbolje je da neupuceni u ovu "bolest" nepokusavaju pomoci depresivnim osobama jer u najboljoj namjeri pogorsaju situaciju.
sutra_pemzija
Posts: 41
Joined: 10/10/2006 14:26

#4

Post by sutra_pemzija »

Kako misliš pogoršaju situaciju?
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#5

Post by roki »

Mozda se nisam dobro izrazio.Situacija usljed pogresnih savjeta se moze da pogorsa ali se prije svega depresivnoj sobi vise odmogne nego pomogne.U najboljoj namjeri,ljudi djele savjete tipa:
1.Trzni se
2.De malo pocni misliti glavom
3.Kako taj i taj nema nista u zivotu pa opet zivi
4.Kako si takav,ponasas se kao djete i sl.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#6

Post by Citizen-X »

Prvo da kazem, svaka cast za temu i postavljaca, nazalost ovo je jedan flagrantni problem u zemlji koja je prezivjela ja mislim sve ratne strahote u vrlo kratkom vremenu.

Od ulaska u zemlju i sretanja nasih ljudi, mnogi Bosanci i Hercegovci a i sebe ubrajam u te, "osjete" ta smrkla lica - izoblicena i nervozna.

Obzirom da sam studir'o vani, svaki put sam to mogao osjetiti kad god bih se vratio kuci. Dobijem dojam da kao "dijaspora" sam vrlo nepozeljan, iako sam i sam bio dio tih ljudi.

Depresija je jedan osjecaj besmisla i beskorisnosti, medjutim zelio bih da budem nesto strozi u misljenju da mnogi nasi prvenstveno mladi ljudi se "predaju" tom osjecaju i jos kao zacin dodavaju si pravo da se zale kako nema posla, kako nista ne funkcionise itd itd.

Bosna i Hercegovina je jedan obicni vjestacki ghetto, mozda cu biti preostar pa reci - koncentracioni logor u kojem se dijeli hrana kap po kap, jedan planirani projekat pritiska na preostale ljude u BIH kako bih ih se i psihicki osim i ekonomski utuklo. Neko ce reci da lupam nebuloze.

Ali iskreno, zaista ne vidim nekog grandioznijeg razloga da HR ima bezvizni rezim za zemlje zapadne Evrope a BIH nema. Svaki dan pratim njihova dogadjanja i to sto se kod njih desava je kriminal najgore vrste pocevsi od trgovine ljudima, narkoticima, krijumcarenja auta i sl.

Ima toga i kod nas, daleko od toga, medjutim, prema nama je tretman "specijalan" - dodatno zacinjavajuci postupcima nase politicke bagre, tih nitkova koji su prodali za bagatelu ono sto su ljudi krvlju placali.

Ja znam da sam skrenuo sa teme, medjutim toliko je veza medju svim tim da je nemoguce izdvojiti bilo sta zasebno iz lanca svih uzroka depresije - te posasti BH drustva.

Ono sto bih mogao bilo kome predloziti u takvoj situaciji je da se prihvati bilo kakvog posla i pokusa naci smisla u bilo kakvom radu. Ja sam godinama se amaterski bavio dizajnom i crtanjem kako bih odagnao depresiju koja se nadvijala samnom i dijelivsi te crteze ljudima okolo trazio barem komadic smisla u svom bezumlju i besmislu danasnjice.

Moramo traziti energiju u sebi, pokusati biti kreativni i osloboditi svoje mogucnosti i talente na nacin da trazimo smisao u bilo cemu pa makar to bilo popravljanje necega, crtanje, sadjenje drveca ili bilo cega drugog produktivnog sto bi moglo donijeti neku smislenu korist i zadovoljstinu jedne osobe unutar nje same. Ja nisam psiholog, ali nagadjam da je sustina rjesenja upravo negdje tu.

Zao mi je sto ne mogu vise :( !
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#7

Post by starii »

OXETIN tablete zakon za depresiju :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#8

Post by Lace »

Wednesday wrote:prvo moras razlikovati malu i veliku depresiju. ljudima sa malom depresijom mozes pomoci, obicno je ona prolazna, i uzrokovana nekim neuspjehom, tj. konkretnim vanjskim faktorom, koji kada se eliminise ili prevazidje nestaje i depresije.
velika depresija je neraspolozenje u kontinuitetu najmanje 2 sedmice, a da se takvi periodi javljaju preko mjesec dana. velika depresija je popracena nizom simtoma:
- osjecaj tuge, praznine, besmisla koji traje skoro cijelo vrijeme
- osjecaj bezvrijednosti, preziranje i sazaljevanje samog sebe
- nedostatak zanimanja za bilo sta, nezainteresovanost, prestanak uzivanja u stvarim koje su prije cinile zadovoljstvo
- nesanica, ili prevelika pospanost, a sto vise spavas sve ti je gore
- gubitak ili dobitak tezine
- suicidne misli

ovakve osobe (svi simptomi ne moraju biti prisutni) bi obavezno trebale posjetiti psihologa ili psihijatra, jer je jako tesko izborit se s ovim sam.

bolje savjete ces vjerovatno dobiti na: http://www.depresija.org/forum/
slazem se...obavezno specijalisti

moja mama je dugo bila u depresiji i na svaki pomen psihijatra i konsultacija odlucno je odbijala...na kraju sam je bukvalno ko dijete natjerala..uzela je uputnicu u mom prisustvu...nasla odlicnog ljekara (isli smo direktno u ustanovu na nahorevu)...i nakon propisane terapije zena je za neprepoznati (nije bila hospitalizovana...sve je odradjeno u kucnoj varijanti)...ali ni slucajno zapustati...ovo njeno je trajalo godinama...gdje je citavo to stanje maskirala apaurinima koji nisu ni malo pomagali...i na kraju spala na 41 kilu...po propisivanju adekvatne terapije sve se promjenilo za 180 stepeni ali je trebalo u isto vrijeme raditi i na psihi i na tijelu...za kratko vrijeme je vratila normalnu kilazu...ako ne malo i pretjerala :D :) al ja sam nazad dobila svoju mamu...raspolozenu i zadovoljnu :)

sretno...kome god trebalo :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#9

Post by Lace »

starii wrote:OXETIN tablete zakon za depresiju :)
ne znam za te...znam za velafax http://www.plivamed.net/psihijatrija/?section=velafax ali nista od ovog se ni u kom slucaju ne smije niti moze bez ljekarskog recepta i dijagnoze
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#10

Post by Leonid Breznjev »

starii wrote:OXETIN tablete zakon za depresiju :)
jah, narokaj se tabletama, pobjegni i nikad ne priznaj da si bolestan... jer ipak gdje ces ba ici psihijatru..... sramota je, moze neko pomislit sta!!


(stari ne odnosim se na tebe samo da znas, da ne dodje do nesporazuma) :D :D
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#11

Post by van Basten »

nisam baš siguran da se Oxetin može kupiti u apoteci kao npr Analgin... tj mislim da za njega treba "dupli recept" (dva ista primjerka) koji prepisuje ljekar porodične medicine na osnovu nalaza psihijatra. To bi onda značilo da, ako je već na Oxetinu, da je bio i kod psihijatra. Ili se ja samo varam?
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#12

Post by Leonid Breznjev »

normalno se do takvih medikamenata, antidepresive, benzodiacepina i sl. ne moze doci bez recepta. u pravu si..
meni samo smeta sto se ljudi namah pozivaju na medikamente i uzimanja kojekakvih preparata i tableta.siguran sam da se dosta depresija moze izlijeciti razlicitim tretmanima, terapijama, a da upotreba medikacije nije nikako nuzna..

rekoh da se ne odnosim na @starog u gornjem postu nego opcenito na izjavu ta tableta zakon protiv depresije..
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#13

Post by Bea_Trix »

ja milslim da se depresija najbolje lijeci besvjesticom :D ma ne mislim uopce, govorim iz iskustva :D

ljudi naklonjeni prirodnim putevima mogu da se puknu po glavi necim teskim i da padnu u komu nekoliko dana, a oni slicniji meni mogu gucnuti nesto po receptu dokrota Baltazara :D onesvijesten, nema sanse da budes depresivan :D

istina, kad se probudis vjerovatno ces napisati "Proces II" ali vrijedi skratiti dane, to nije humano :D

antidepresive ne treba prodavati bez recepta. medjutim, ima lijekova (ja npr. imam hronicnu nesanicu) koji bi se mogli prodavati bez recepta, laksi medikamenti, a pravi se bespotrebna drama. licno sam prisustvovala kada su se prodavali mnogo jaci lijekovi od nekih.. apaurina, jednoj gospodji ispred mene, a slucajno sam znala da su jaki i ozbiljni lijekovi za razlicite neuroze jer ih je koristila poznanica.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14

Post by danas »

Arslan wrote:
starii wrote:OXETIN tablete zakon za depresiju :)
jah, narokaj se tabletama, pobjegni i nikad ne priznaj da si bolestan... jer ipak gdje ces ba ici psihijatru..... sramota je, moze neko pomislit sta!!
ne kontam poruku posta -- pa ako je na oxetinu (sto je obicni fluoxetine, najpoznatiji kao prozac) -- znaci da je vec bio kod psihijatra, i da je 'priznao da je bolestan'...

inace, vecina psihijatara danas u USA ide prvo na 'hemiju' pa onda ako sta ostane za price... vecinsko misljenje je da ne tretirati depresiju anti-depresivima je ekvivalent ne tretiranja streptokokne infekcije antibioticima, te da se pacijent bez 'hemijskog' tretmana nepotrebno ostavlja da se pati...
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#15

Post by Bea_Trix »

i zar depresija nije hemijski poremecaj, prije svega, disbalans tecnosti u mozgu? zato se uzimaju hemijska sredstva, na preporuku u nakon posjete ljekaru specijalisti.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#16

Post by anais_nin »

Bea_Trix wrote:ja milslim da se depresija najbolje lijeci besvjesticom :D ma ne mislim uopce, govorim iz iskustva :D

ljudi naklonjeni prirodnim putevima mogu da se puknu po glavi necim teskim i da padnu u komu nekoliko dana, a oni slicniji meni mogu gucnuti nesto po receptu dokrota Baltazara :D onesvijesten, nema sanse da budes depresivan :D

istina, kad se probudis vjerovatno ces napisati "Proces II" ali vrijedi skratiti dane, to nije humano :D

antidepresive ne treba prodavati bez recepta. medjutim, ima lijekova (ja npr. imam hronicnu nesanicu) koji bi se mogli prodavati bez recepta, laksi medikamenti, a pravi se bespotrebna drama. licno sam prisustvovala kada su se prodavali mnogo jaci lijekovi od nekih.. apaurina, jednoj gospodji ispred mene, a slucajno sam znala da su jaki i ozbiljni lijekovi za razlicite neuroze jer ih je koristila poznanica.
probaj sanval :D recept nije potreban.....
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#17

Post by anais_nin »

danas wrote:
Arslan wrote:
starii wrote:OXETIN tablete zakon za depresiju :)
jah, narokaj se tabletama, pobjegni i nikad ne priznaj da si bolestan... jer ipak gdje ces ba ici psihijatru..... sramota je, moze neko pomislit sta!!
ne kontam poruku posta -- pa ako je na oxetinu (sto je obicni fluoxetine, najpoznatiji kao prozac) -- znaci da je vec bio kod psihijatra, i da je 'priznao da je bolestan'...

inace, vecina psihijatara danas u USA ide prvo na 'hemiju' pa onda ako sta ostane za price... vecinsko misljenje je da ne tretirati depresiju anti-depresivima je ekvivalent ne tretiranja streptokokne infekcije antibioticima, te da se pacijent bez 'hemijskog' tretmana nepotrebno ostavlja da se pati...
motivi (slicna situacija je i u Kanadi, a i u drugim zemljama na svijetu) za takav pristup lijecenju se opet vrte oko para....farmaceutske kompanije cesto "nagradjuju" doktore za promovisanje bas njihovog lijeka....sto vise korisnika lijeka to vise para u dzepovima svih u lancu :roll:

Takodje terapija zahtjeva vrijeme i rad....zivimo u sistemu u kojem je postalo normalno da se ocekuje najbrze moguce rijesenje za problem, koje nije neminovno i najbolje....

Inace i u Kanadi i u SADu porodicni doktori mogu prepisivati anti-depresive....sto i vrlo cesto cine.... :roll: bez uspostavljene tacne dijagnoze, vrlo cesto i bez detaljnijih objasnjenja rizika i kontraindikacija upucenih pacijentu :roll:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#18

Post by anais_nin »

Bea_Trix wrote:i zar depresija nije hemijski poremecaj, prije svega, disbalans tecnosti u mozgu? zato se uzimaju hemijska sredstva, na preporuku u nakon posjete ljekaru specijalisti.
nije to bas tako jednostavno.....

Ono sto mi u narodu smatramo "depresijom" je jedna stvar....dijagnosticki to ipak malo drugacije izgleda.....Nisu stvari tako jednostavne, nije ako je A, onda je B....vecina ljudi u ovom ili onom razdoblju u zivotu iskusi depresivnu epizodu.....Uz to svi mi imamo losije dane, dane neraspolozenja, cak i periode istog....

U procesu dijagnosticiranja odredjeni poremecaji su grupisani zajedno, tako da ovo o cemu mi pricamo spada u grupu "Poremecaja raspolozenja" (Mood disorders).....U tu skupinu spadaju:

Major Depressive Episode, Manic Episode, Mixed Episode, Hypomanic Episode, Major Depressive Disorder, Dysthymic Disorder, Bipolar I Disorder, Bipolar II Disorder i Cyclothymic Disorder


(ne zamjerite na engleskom, ovom terminologijom ipak bolje baratam na tom jeziku)

Da bi stvari bile jos zabavnije pri dijagnoziranju istih obraca se paznja na milion drugih "nijansi"....tako da nije isto ukoliko neko ima "blagu" ili "umjerenu" epizodu....da li je u pitanju jedna epizoda ili vise njih? ili je stanje pak "hronicno" (osoba zivi sa ovim simptomima vise od 2 godine)...itd itd itd....

Uzroci? Zadatak se zove: rijesi jednacinu za vise nepoznatih.....da, postoje hemijski faktori....ali postoje i bihejvioralna, kao i kognitivni....da, medikamenti su tu, i potrebno ih je nekad koristiti....ali nisu uvijek solucija, a iz mog iskustva sami po sebi nisu nikakva solucija....bez terapije to je samo privremeno odgadjanje simptoma....

I da bi sve ovo bilo jos zabavnije depresija, simptomi iste, a i prisustvo depresivnih epizoda se pojavljuju i kod drugih poremecaja......Znaci to ne mora biti primarna dijagnoza nego samo simptom ili sastavni dio drugog poremecaja....

Vaznost i ozbiljnost mentalnog zdravlja nije nista manje vazna od fizickog....stavise tesko ih je razdvojiti...isto kao sto povisena tijelesna temperatura moze biti nesto beznacajno, sto brzo prodje, i ne ostavi nikakve posljedice, isto tako ima situacija kada je povisena temperatura znak opasnog problema....e pa isto tako je i sa "neraspolozenjima"....zato i postoje zdravstveni radnici koji su obrazovani da pronadju sustinu problema, kao i da ponude moguca rijesenja za isti....

sam svoj majstor u ovakvim situacijama ne bih preporucila....kao ni "daj mi bobu da mi bude bolje" :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#19

Post by danas »

anais_nin wrote:
Bea_Trix wrote:i zar depresija nije hemijski poremecaj, prije svega, disbalans tecnosti u mozgu? zato se uzimaju hemijska sredstva, na preporuku u nakon posjete ljekaru specijalisti.
sam svoj majstor u ovakvim situacijama ne bih preporucila....kao ni "daj mi bobu da mi bude bolje" :roll:
za zadnjom recenicom se ne slazem... self-medication je apsolutno pogresan pristup, ali 'boba' pomaze ljudima, pa uklapalo se to u nas svjetonazor i ideale ili ne -- ali tako je... imas pacijenta koji ti dodje suicidan, place cijeli dan, ne moze da ustane iz kreveta, ne moze da spava ni jede, i sve tako zadnjioh 6 mjeseci -- odgovorno tvrdim da je NEODGOVORNO ne probati sa anti-depresivima prvo, jer osoba u tom stanju i NIJE SPOSOBNA da ide na bilo kakvu drugu terapiju... vecina psihijatara ce prepisati anti-depresiv, sacekati da se osoba ponajprije fizicki regulise (recimo da pocne da jede i spava, da ne place vise, i slicno) a onda vidjeti sta dalje... ostaviti takvu osobu pola godine da pati, i pokusavati na 'duge staze' pomoci nekom talk-terapijom (a pacijent uopste nije u stanju ni da ode, a kamoli da reaguje na terapiju) je nepotrebno i neucinkovito...

takodjer, ono sto je uveliko pomoglo destigmatizaciji depresije i drugih mentalnih poremecaja je ovaj pogled da je to -- u osnovi hemijski poremecaj, ne puno drugaciji od recimo dijabetisa (za koji bi takodje bilo nadasve neodgovorno ne tretirati ga inzulinom)... shvatanje depresije kao prevashodno medicinskog poremecaja u sustini pomaze ljudima da se odluce traziti profesionalnu pomoc, jer je osjecaj 'licne krivice' podobro uklonjen... takodjer, jednostavno imas masu ljudi kod kojih zaista nema nekih vanjskih faktora u genezi depresije, i kod njih se zaista u osnovi radi o hemijskom poremecaju, ili cak o nasljednim faktorima... siliti takve ljude da idu na terapiju -- a sve iz ideoloskog uvjerenja da je to nesto sto uvijek pomaze ili da je to 'bolji' nacin da se tretiraju ovi problemi -- je ostatak 'frojdijevskog' vidjenja mentalnog zdravlja koji je sve manje relevantan danas... jedina 'terapija' koja generalno daje ucinka je cognitive-behavior therapy, koja je u sustini 'trening', i koja zaista moze imati trajne pozitivne efekte. vecina ostalih 'terapija' je cisti supljak i tracenje vremena...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#20

Post by starii »

pa vise je lijekova za depresiju,za sada je najbolji ovaj sto ima dvojno serotonisko djelovanje,jeb*** ne mogu mu se sjetiti imena,ima se kupiti u hrvatskoj..kod nas postoje oxetin,zoloft i seroxat,oxetin (prozac) i zoloft su dobri i sa njima se moze dobro regulisati depresija ali ni jedna terapija ne traje ispod 6 mjeseci, tako da se sa jednom-dvije tbl ne moze depresija izljeciti..seroxat nije los lijek i neke ljude pravo brzo izvuce iz depresije ali bolje ga je ne uzimati iz dva razloga, brzo se covjek na vuce na njega a tesko se skida,lijek izaziva debljanje a i treće i najvaznije je to sto lijek izaziva suicidalne ideje i suicid kod pacijneta! prije par godina na BBCu je bila emisija o seroxatu gdje je jedan profesor iz engleske dokazao da je lijek odgovoran za suicid kod pacijenata..evo i linka koga interesuje
http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/p ... 310197.stm

tako da je najbolje drzati se oxetina koji je u americi pod imenom prozac jedan od najpropisivanih antidepresiva...
naravno ne dolaze uobzir kombinacije anksiolitika (apaurina) i antidepresiva jer jedno drugo iskljucuje !
sretnoo ppl :-)
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#21

Post by Bea_Trix »

anais_nin wrote:
Bea_Trix wrote:i zar depresija nije hemijski poremecaj, prije svega, disbalans tecnosti u mozgu? zato se uzimaju hemijska sredstva, na preporuku u nakon posjete ljekaru specijalisti.

sam svoj majstor u ovakvim situacijama ne bih preporucila....kao ni "daj mi bobu da mi bude bolje" :roll:
znam anais, nisam to ni rekla nikada za depresiju, nego za lijecenje hemijom pod vodstvom ljekara. dakle, "priznavanje da smo bolesni i posjet ljekaru" zapravo nuzno u slucaju depresije vodi uzimanju lijekova. to je sve sto sam htjela reci, kao repliku na arslanovo misljenje - odmah po tabletama umjesto da priznas da si bolestan.
cim odes doktoru (priznas :D) da ti lijekove, uz adekvatnu terapiju. e sad, ne znam ti pravo jer nisam nikada imala klinicku depresiju pa niti znam tretmane do u detalje, ali u nasKE to ti je tako i nikako drukcije... pa hos, nes...
Last edited by Bea_Trix on 04/12/2007 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#22

Post by Bea_Trix »

anais_nin wrote:
Bea_Trix wrote:ja milslim da se depresija najbolje lijeci besvjesticom :D ma ne mislim uopce, govorim iz iskustva :D

ljudi naklonjeni prirodnim putevima mogu da se puknu po glavi necim teskim i da padnu u komu nekoliko dana, a oni slicniji meni mogu gucnuti nesto po receptu dokrota Baltazara :D onesvijesten, nema sanse da budes depresivan :D

istina, kad se probudis vjerovatno ces napisati "Proces II" ali vrijedi skratiti dane, to nije humano :D

antidepresive ne treba prodavati bez recepta. medjutim, ima lijekova (ja npr. imam hronicnu nesanicu) koji bi se mogli prodavati bez recepta, laksi medikamenti, a pravi se bespotrebna drama. licno sam prisustvovala kada su se prodavali mnogo jaci lijekovi od nekih.. apaurina, jednoj gospodji ispred mene, a slucajno sam znala da su jaki i ozbiljni lijekovi za razlicite neuroze jer ih je koristila poznanica.
probaj sanval :D recept nije potreban.....
budem, hvala :)

inace, nisam ja bas udarala po hemiji previse kad je u pitanju nesanica, nisam bas toliko izgorila po glavi, iako cesto zbijam sale sa svojim sredstvima za spavanje :) :D ali ljekari su mi uglavnom prepisivali, na kraju, hemiju :roll: dakle, trudila sam se piti nesto biljno i tako to... ali bogme, jako malo pomaze... bolje mi je da se maljem puknem :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#23

Post by anais_nin »

danas wrote:
anais_nin wrote:
Bea_Trix wrote:i zar depresija nije hemijski poremecaj, prije svega, disbalans tecnosti u mozgu? zato se uzimaju hemijska sredstva, na preporuku u nakon posjete ljekaru specijalisti.
sam svoj majstor u ovakvim situacijama ne bih preporucila....kao ni "daj mi bobu da mi bude bolje" :roll:
za zadnjom recenicom se ne slazem... self-medication je apsolutno pogresan pristup, ali 'boba' pomaze ljudima, pa uklapalo se to u nas svjetonazor i ideale ili ne -- ali tako je... imas pacijenta koji ti dodje suicidan, place cijeli dan, ne moze da ustane iz kreveta, ne moze da spava ni jede, i sve tako zadnjioh 6 mjeseci -- odgovorno tvrdim da je NEODGOVORNO ne probati sa anti-depresivima prvo, jer osoba u tom stanju i NIJE SPOSOBNA da ide na bilo kakvu drugu terapiju... vecina psihijatara ce prepisati anti-depresiv, sacekati da se osoba ponajprije fizicki regulise (recimo da pocne da jede i spava, da ne place vise, i slicno) a onda vidjeti sta dalje... ostaviti takvu osobu pola godine da pati, i pokusavati na 'duge staze' pomoci nekom talk-terapijom (a pacijent uopste nije u stanju ni da ode, a kamoli da reaguje na terapiju) je nepotrebno i neucinkovito...

takodjer, ono sto je uveliko pomoglo destigmatizaciji depresije i drugih mentalnih poremecaja je ovaj pogled da je to -- u osnovi hemijski poremecaj, ne puno drugaciji od recimo dijabetisa (za koji bi takodje bilo nadasve neodgovorno ne tretirati ga inzulinom)... shvatanje depresije kao prevashodno medicinskog poremecaja u sustini pomaze ljudima da se odluce traziti profesionalnu pomoc, jer je osjecaj 'licne krivice' podobro uklonjen... takodjer, jednostavno imas masu ljudi kod kojih zaista nema nekih vanjskih faktora u genezi depresije, i kod njih se zaista u osnovi radi o hemijskom poremecaju, ili cak o nasljednim faktorima... siliti takve ljude da idu na terapiju -- a sve iz ideoloskog uvjerenja da je to nesto sto uvijek pomaze ili da je to 'bolji' nacin da se tretiraju ovi problemi -- je ostatak 'frojdijevskog' vidjenja mentalnog zdravlja koji je sve manje relevantan danas... jedina 'terapija' koja generalno daje ucinka je cognitive-behavior therapy, koja je u sustini 'trening', i koja zaista moze imati trajne pozitivne efekte. vecina ostalih 'terapija' je cisti supljak i tracenje vremena...

@danas, zadnja recenica je isla kao zakljucak svemu sto sam prije toga napisala u oba posta....i sama sam rekla da su lijekovi tu s razlogom, i da su potrebni...odredjenom broju ljudi....ne svima.....moja izjava se odnosila na "quick fix" mentalitet kojeg ima jako puno....razmisljanje da su tablete same po sebi dovoljno rijesenje....

ja nisam nigdje spomenula ni vremenski faktor pocetka terapije, ni njeno trajanje, samo cinjenicu da (posebno u slucajevima gdje je poremecaj u fazi da JESU potrebni lijekovi) je terapija uglavnom neophodna.....

a znam jako puno slucajeva i u Kanadi, a i u BiH, u kojima su ljudima prepisani lijekovi i to je bio pocetak i kraj njihovog ljecenja....s tim se ne slazem....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#24

Post by danas »

anais_nin wrote:a znam jako puno slucajeva i u Kanadi, a i u BiH, u kojima su ljudima prepisani lijekovi i to je bio pocetak i kraj njihovog ljecenja....s tim se ne slazem....
zasto ne?
znam i ja masu slucajeva gdje su ljudima propisani lijekovi za dijabetis -- i to je bio pocetak i kraj njihovog lijecenja...
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#25

Post by WizzardFromBOZ »

kako vidim, neki ovdje na depresiju ne gledaju kao na bolest (sto ona jeste), drugi je opet gledaju kao nesto za sto nisu obavezni farmakoloski lijekovi, treci (najblizi istini) da i depresija ima razlicitih vrsta, pa prema tome se treba i ravnati.

postoji i depresija koju mogu dijagnosticirati jedino iskusni klinicki strucnjaci za mentalno zdravlje i takva se obavezno lijeci kombinacijom medikamenata i psihoterapijom. psiholosko savjetovanje (bez lijekova) moze pomoci samo onima koji imaju blagu depresiju, ali ne mnogo i onima koji pate od "teske" depresije.

o depresiji mozemo i trebamo razgovarati, ali mislim da dijagnosticiranje ipak treba ostaviti onima koji su za to profesionalno obuceni.

inace, slazem se da medju b/h stanovnistvom ima jako mnogo onih koji pate od depresije, a prilican broj ih se jako dobro maskira pred drugima, ukljucujuci i clanove obitelji. ipak, kod kuce se sve ne moze sakriti i takve treba ohrabriti da pomoc potraze kod specijalista za mentalno zdravlje.
Post Reply