depresija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
DEPRA
Posts: 1
Joined: 20/05/2013 19:25

#1 depresija

Post by DEPRA »

Ne znam jesam li na pravom mjestu,ali lakše je kad čuješ supatnike. Prvu depresivnu epizodu imala sam s 38 godina,sad mi je 44 i trajala je nekoliko mjeseci a bila sam u visokom stadiju trudnoće i tada mi je gina rekla da su u pitanju hormoni i prvi puta uputila psihijatru pa sam počela piti lagane lijekove koji naravno nisu pomagali.Bilo je čak tako strašno da su me inducirano porodili jer sam bila ful luda. Sada je dečku 5 godina i otad,dakle u 6 godina, imala sam još 4 depresivne epizode.Dijagnoza je zapravo depresija uz anksioznost i panične napade. Redovito odlazim psihijatru,popila hrpu raznih lijekova,ali se epizode vraćaju otprilike svake godine jednom,izazvane ničim prepoznatim.Napravila sve moguće zdravstvene pretrage,zdrava ko dren,hvala bogu,ali me već plaši pomisao kada će napasti nova depra. Trenutno sam na antidepresivu Cymbalta 60 mg i Normabel ful,dakle 30 mg dnevno.Idući tjedan idem na kontrolu,ali se bojim da se ove opake bolesti nikad neću riješiti,kaže psihijatar,inače super,da u meni postoji neka depresivna jezgra koja se s vremena na vrijeme aktivira ničim izazvana.Kakva su vaša iskustva,što pomaže? Još nešto, okolina me,osim muža, ne razumije i kažu da sam sve umislila i da posložim kockice u glavi, a po mom iskustvu ni najgorem neprijatelju ne bih poželjela ono što prolazim kad su najgore faze.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2 Re: depresija

Post by Rolo »

Hej, pozdrav :)

Vidim da ti je teško. Ali kako i sama kažeš ima puno supatnika, pa je dobro znat da nismo stranci.
Baš ovog trenutka milioni ljudi se bore sa prazninom i besmislom života.
Vjerovatno si puno čitala o depresiji, čuješ šta ti govore, a posebno psihijatar.
Međutim, koliko god drugi bili u pravu, ipak su to samo oni, a ne mi. Slušajući tuđe savjete možemo postati samo "oni", ali gdje smo tu mi, ko sluša nas? Niko nam ne može reći šta da osjećamo, kada i kolikom snagom, nit nam može reći šta i koga da volimo, a koga ne.
Čak si i primijetila da lijekovi samo odgađaju paniku.

Puno ljudi se još uvijek traži, pa tako žive negdje između onoga šta bi htjeli drugi i onoga što bi sami htjeli.
To je po meni definicija depresije - odreći se vlastitog razuma zbog lažnog osjećaja sigurnosti.


Ovdje smo malo razgovarali o sličnim temama, pa možeš pogledat.

http://www.klix.ba/forum/depresija-lije ... 7#p8656667
golderizer
Posts: 17
Joined: 11/03/2007 23:59
Location: Sarajevo tristrojka (33)

#3 Re: depresija

Post by golderizer »

Pokušavam samo pomoći. Samo ono što dajemo instinski je naše.

viewtopic.php?f=42&t=41523&p=15789810#p15789810
Post Reply