depresija, lijecenje ipsihoterapija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#76 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by merimas »

Great Cornholio wrote:
merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Ljekar bi trebao "natjerivati", ali to bi se moglo izvesti ako bi mu društvo dalo tu ovlast. Da je tako, niti jedna bolest, bilo psihička ili fizička, se ne bi razvila do te mjere da se oboljela osoba dovede u stanje da samoj sebi postavlja takvo pitanje, bilo zbog straha zbog eventualnih neugodnih metoda liječenja, bilo zbog ne postojanja vjere da je izliječenje moguće, ili pak zbog izbjegavanja da samoj sebi prizna da je bolesna.
Nije pohvalnoznam, ljekaru idem kada vise ne mogu izdrzati bolove, odnosno tegobe.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#77 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Great Cornholio »

merimas wrote:
Great Cornholio wrote:
merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Ljekar bi trebao "natjerivati", ali to bi se moglo izvesti ako bi mu društvo dalo tu ovlast. Da je tako, niti jedna bolest, bilo psihička ili fizička, se ne bi razvila do te mjere da se oboljela osoba dovede u stanje da samoj sebi postavlja takvo pitanje, bilo zbog straha zbog eventualnih neugodnih metoda liječenja, bilo zbog ne postojanja vjere da je izliječenje moguće, ili pak zbog izbjegavanja da samoj sebi prizna da je bolesna.
Nije pohvalno znam, ljekaru idem kada vise ne mogu izdrzati bolove, odnosno tegobe.
Pokojni Žan Marolt, jednom prilikom, u jednoj humorističkoj emisiji je rekao " Balkan počinje tamo gdje ljudi više vole vadit' nego popravljat' zube :D

Treba ljekarima "kukati" i kad se može trpiti, pogotovo ovim "živčanim" :D , da se i oni potrude da zarade svoju "koru hljeba", a ne da, kao što je to slučaj danas kod nas, da ljude samo "kljukaju " lijekovima, i to po dijagnozi uspostavljenoj "na hodniku".
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#78 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

merimas wrote:
Rolo wrote:
merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Mislim da uvijek postoji bojazan da u momentu kad se najviše i najiskrenije izložimo, tada druga strana neće pokazati razumijevanje. To je rizik i zato je teško natjerati se i potražiti pomoć. Nekako mislimo da je bolje i ovako u mjestu, nadat se boljim danima, jer ako bilo šta poduzmemo onda može biti i gore nego što je sad.

Ipak, evo i ovo je neki dio svijeta, neko se potrudi da više puta pročita nečiji post i pokuša shvatit šta nekog muči, što je odlično.
Ako ima nešto što želiš reći, a ne možeš izgovoriti, probaj ovdje. Jednom moraš početi...
Da li je dovoljno samo izgovoriti sta te muci ili...
Naravno da nije, ali to je prvi korak.
S druge strane, hoće li doći do promjene uglavnom zavisi kako te sugovornik doživi i kako reaguje na tebe, odnosno, koliko je u stanju uživjet se u sve što dijelite skupa.
Najbolje mjerilo za to si upravo ti. Ako imaš zaista osjećaj da te se razumije i suosjeća s tobom, onda to je to.
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#79 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by merimas »

A, ako imam dobrog prijatelja i sve mu to se izjadam, treba li mi psihic? :?
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#80 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

pa ti vidi,probaj. :)
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#81 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by merimas »

vivace wrote:pa ti vidi,probaj. :)
Bojim se da mi se i psihic ne razboli. :) , da mu ne predje od mene.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#82 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

bas sam nesto depresivna. samo bih da lezim ili kuckam .nista od setnje ponovo. mrzi me da idem u setnju. pusi mi se. sad me uhvatio brat da perem patos i jedva sam odradila.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#83 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

naravno da sam depresivna kad mi snaja kaze da sam zlo i vestica i sad poslednje sto je uradila ,rekla je da ne moze da me gleda i da sedim u svojoj sobi, da ce mi ona donositi hranu ! kao da sam ja neka zivotinja. to mi jos nije rekla da sam zivotinja. moram pod hitno odavde da idem.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#84 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

za depresiju je vazno da nisi u konfliktnoj situaciji. od kad sam se pomirila sa snajom, sve mi lepse izgleda i veselija sam.samo ne znam dokle ce to zatisje da traje.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#85 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

vivace wrote:za depresiju je vazno da nisi u konfliktnoj situaciji. od kad sam se pomirila sa snajom, sve mi lepse izgleda i veselija sam.samo ne znam dokle ce to zatisje da traje.
A šta misliš o svojoj snaji? Kako je inače vidiš?
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#86 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

Rolo wrote:
vivace wrote:za depresiju je vazno da nisi u konfliktnoj situaciji. od kad sam se pomirila sa snajom, sve mi lepse izgleda i veselija sam.samo ne znam dokle ce to zatisje da traje.
A šta misliš o svojoj snaji? Kako je inače vidiš?
pa mislim da je superiorna,uvek odozgo,nikad dole. vesela je i ima napade agresivnosti . retko je tuzna kao ja. ja sam zavisnicki tip, depresivni tip. ona nije . ona je puna akcije,ja nisam.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#87 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by pametna_glupost »

vivace wrote:naravno da sam depresivna kad mi snaja kaze da sam zlo i vestica i sad poslednje sto je uradila ,rekla je da ne moze da me gleda i da sedim u svojoj sobi, da ce mi ona donositi hranu ! kao da sam ja neka zivotinja. to mi jos nije rekla da sam zivotinja. moram pod hitno odavde da idem.
Tis svugdje al s interneta nces nema sanse :lol:

Dobro ti je snaja i rekla
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#88 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

pametna_glupost wrote:
vivace wrote:naravno da sam depresivna kad mi snaja kaze da sam zlo i vestica i sad poslednje sto je uradila ,rekla je da ne moze da me gleda i da sedim u svojoj sobi, da ce mi ona donositi hranu ! kao da sam ja neka zivotinja. to mi jos nije rekla da sam zivotinja. moram pod hitno odavde da idem.
Tis svugdje al s interneta nces nema sanse :lol:

Dobro ti je snaja i rekla

i ti bi da si preziveo kao ja... u poslednje vreme.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#89 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by pametna_glupost »

vivace wrote:
pametna_glupost wrote:
vivace wrote:naravno da sam depresivna kad mi snaja kaze da sam zlo i vestica i sad poslednje sto je uradila ,rekla je da ne moze da me gleda i da sedim u svojoj sobi, da ce mi ona donositi hranu ! kao da sam ja neka zivotinja. to mi jos nije rekla da sam zivotinja. moram pod hitno odavde da idem.
Tis svugdje al s interneta nces nema sanse :lol:

Dobro ti je snaja i rekla

i ti bi da si preziveo kao ja... u poslednje vreme.
Ma haj me nemoj... sjecam se tvoje teme o ovisnosti o internetu i price da cim oci otvoris sjedas za komp i i gdje je to normalno i snajka hudna ti kriva sto te tjera.

Nisi ti ni depresivna ni nista, samo bezobrazna i trazis izgovore za taj bezobrazluk. ;) haj sad
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#90 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

mislis da sam ja kriva ,posto sam ovisna o kompjuteru ? moguce...ja to ne znam da ocenim. to mi je jedina zanimacija. :sad:
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#91 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

vivace wrote:
Rolo wrote:
vivace wrote:
pa mislim da je superiorna,uvek odozgo,nikad dole. vesela je i ima napade agresivnosti . retko je tuzna kao ja. ja sam zavisnicki tip, depresivni tip. ona nije . ona je puna akcije,ja nisam.
Vjerujem da onda često imaš osjećaj da ona ima sve što tebi nedostaje.
Nekako je i logično da joj pripisuješ toliko moći nad sobom, jer se time oslobađaš odgovornosti da zadržiš svoje samopoštovanje i zaštitiš se od svog neuspjeha i bijesa prema sebi. Stvarno, ko se tada ne bi osjećao slabo i beskorisno?

Međutim, ima nade.
Dobro je znati da ovaj problem dijelimo sa par stotina miliona ljudi. Osjećaj da nismo sami u svojoj patnji, da neko proživljava isto što i ja, daje mi nadu da me taj neko može razumjeti. Postoje ljudi, ogroman broj ljudi koji me mogu prihvatiti ovako jadnog i bijednog, i kojima se ne gadim uopšte. I oni su prolazili, i još svakodnevno prolaze kroz jednake epizode raspada.

Vjerovali ili ne, to su isti oni ljudi kojima se divimo i za koje mislimo da imaju sve.
Samo, mi to nećemo i ne želimo znat, bježimo od tuđe patnje, zato jer nam treba "idealna slika" drugih da bi poput djece imali fantaziju o "super-ljudima" koji će nas izbavit iz svega i riješit nam probleme.
Drugim riječima, sve dok mislimo da su drugi ljudi imuni na bol, patnju, smrt, neuspjeh... oni su za nas polu-bogovi, a mi smo u odnosu na njih niko i ništa.

Vivace, razumijem da ti je lakše krivit sebe nego mijenjati okolinu, a isto tako i da si navikla na život u kojem te "nema" ali bar imaš krov nad glavom. Pored zvocanja, pridika i bez imalo podrške, nije lako imat volju za životom i rizikovat sa novim početkom.
Ipak, ja bi te ohrabrio i rekao da izlazak iz depresije zavisi od toga koliko truda možeš uložiti kako bi našla ljude koji su s tobom na istoj talasnoj dužini.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#92 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by pametna_glupost »

vivace wrote:mislis da sam ja kriva ,posto sam ovisna o kompjuteru ? moguce...ja to ne znam da ocenim. to mi je jedina zanimacija. :sad:
Mislim, mislim i da glumis zrtvu i jadnicu a da sai namazana svim bojama. Jadna ta tvoja snajka
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#93 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

eto ti ga sad. :-)
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#94 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

rolo, potpuno si u pravu, svaka ti cast.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#95 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by pametna_glupost »

vivace wrote:rolo, potpuno si u pravu, svaka ti cast.
ma ja dok niz dlaku ide onda je odlican, :lol: haj ba pustite ljude s pravim problemima da se javljaju
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#97 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by uglavnomja »

vivace, tebi je lijek da se neko od vas odseli, ti ili snaha (sa muzem). ocito da je zivot za tebe los. a i inace nije normalno da zivi vise generacija u stanu. nekad jeste bilo, i to je bio izvor viceva o punicama, svekrvama i snahama i zetovima.
danas vise niko tako ne zivi. ako je tvoj stan, postavi ultimatum. ako nije tvoj :cry:

i to nije depresija, bar ne hronicna cim ti bude bolje cim se poprave odnosi.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#98 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

nije moj stan. njihov je. :cry:
lorsque
Posts: 13
Joined: 19/07/2010 01:39

#99 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by lorsque »

simple wrote:postovani,
Ovdje sam da podijelim vasa misljenja o stanju depresije. trenutno sam u jako losem raspolozenju i patim od depresije zadnjih nekoliko mjeseci.
Odlazim kod psihoterapeuta jednom sedmicno,.nemam nikakvo medikamentozno lijecenje, osim sto cesto pijem lexaurine koji mi pomognu da se smirim i zaspim.
Napredak je ponekad osjetan ali se cesto vracam u stanje razdrazljivosti i nemira pa posegnem za novom dozom.

Ima li neko slicna iskustva
Kako vi izlazite na kra sa ovom bolescu i koje lijekove korisite i cime se bavite.

Hvala svima na unaprijed!!

Simple,

žao mi je što si u toj situaciji. Ono što vidim čitajući tvoje postove je da si nezadovoljna svojim terapeutom, za početak. Trebalo bi da za četiri mjeseca ti i tvoj terapeut znate gdje ste u procesu liječenja. Nisam psihijatar ili psiholog, ali sam pri završetku studija medicine. Mogu ti dati smjernice čisto šta ja mislim, ali opet stručnjaci imaju zadnju riječ.

Kada govorimo o depresiji govorimo o jednom mikrodisbalansu, i to treba popraviti. Sama tvoja želja, opet zavisno o kojoj vrsti depresivne epizode govorimo, nije obično dovoljna. Ti možeš htjeti, ali sve ono što pokreće tu tvoju volju, hormoni i neurotransmiteri ne žele. Oni su u manjku, ili u nekoj vrsti disfunkcije i to treba malo pogurati.
Ljudi misle da je to sve u ponašanju, ne, nije svako ko je nekoliko dana loše raspoložen ili u problemima u depresiji. Postoje tačno određeni kriteriji, i to treba uzeti u obzir.
Ono što je velika zabluda i od čega ljudi prave bauk su antidepresivi. Danas postoje jako fine formule koje mogu pomoći i koje imaju minimalne neželjene efekte. Da, ne postoji još uvijek savršen lijek, ali u medicini se uvijek gleda koja je dobrobit u odnosu na te neke, u ovom slučaju zaista minimalne neželjene efekte.
Znači, ništa se neće znatno promijeniti, i profil lijeka kao što je inhibitor ponovne pohrane serotonina je jako siguran.
Treba čekati sa efektom, neće biti nikakve euforije, ali ćeš se svakako bolje osjećati.
Minimalni su neželjeni efekti,jer kada gledamo npr, benzodijazepine koje ti uzimaš, oni su mnogo opasniji.
BD su jako dobri kada se koriste u akutnim stanjima psihomotorne uzbuđenosti, nikako kao dugoročna terapija. Ta grupa lijekova su depresori disanja, i jako ih je opasno miješati s alkoholom ili uzimati u većim količinama. Ovo pišem za sve one koji ih piju kao bombone. Oni također imaju neželjene efekte kao fizička i psihička ovisnost. E to je ono što je mnogo opasnije, jer dugoročno se ne rješava problem, a kalemi se još jedan.

Ono što se treba pokušati postići u tvom liječenju je funkcionalnost. U nekom realnom vremenu svakako. To što tebi terapeut ne preporučuje lijekove, a ti ne možeš da spavaš, osjećaš se kako kažeš u lošem raspoloženju nije nikako dobro. To što ti čekaš da preguraš dan, da popiješ nešto što će te uspavati, to nije liječenje. Možda postoji neki pristup koji je meni stran, ali ja ne vidim da kod tebe djeluje, mada mogu i da griješim.

Moj savjet je da kažeš svom terapeutu o svim svojim problemima koji traju, da se osjećaš tako kako se osjećaš, da je upoznaš sa činjenicom da uzimaš lexaurin,ako već nisi i da, ako ne vidiš konačno pomak, zaista promijeniš.

Izvini što je bilo dugo. Pozdrav
User avatar
dita von teese
Posts: 623
Joined: 19/07/2012 10:14

#100 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by dita von teese »

simple wrote:postovani,
Ovdje sam da podijelim vasa misljenja o stanju depresije. trenutno sam u jako losem raspolozenju i patim od depresije zadnjih nekoliko mjeseci.
Odlazim kod psihoterapeuta jednom sedmicno,.nemam nikakvo medikamentozno lijecenje, osim sto cesto pijem lexaurine koji mi pomognu da se smirim i zaspim.
Napredak je ponekad osjetan ali se cesto vracam u stanje razdrazljivosti i nemira pa posegnem za novom dozom.

Ima li neko slicna iskustva
Kako vi izlazite na kra sa ovom bolescu i koje lijekove korisite i cime se bavite.

Hvala svima na unaprijed!!
Da se ja stupasim i ovdje.

Ne bih rekla da sam u depresiji, iako tu i tamo popijem leksaurin, i kazem sama sebi, pa ko ga ne popije. "Kombinujem" leksaurin sa meditacijom, medjutim, krenula sam i kod psihologa. Tu sam poslije nekoliko seansi utvrdila moj mehanizam djelovanja, za koji sam bila blago sokirana kada sam ga spoznala. Naime, smatram sebe pretjerano, i jako odgovorno osobom, koja voli sve da kontrolise, i nijednu sitnicu ne prepustam slucaju, ni dugorocno ni kratkorocno. To zna biti jako iscrpljujuce, i ocekivala sam na terapiji da cu taj moj mehanizam rasvijetliti, tj. pronaci mu uzroke. Medjutim, ne. Na jednoj seansi sam osvijestila jednu jos dublju potrebu u sebi - a to je da neko drugi preuzme odgovornost za mene ( :shock: ) pa makar i za najbanalnije stvari.
E sad, terapija kod psihologa je emotivni striptiz, i to nije nimalo jednostavno. Iako sam u jednom trenutku stvarno postala svjesna nacina na koji funkcionisem, to nije dovoljno. Sljedeci korak je da se vidi sto je to tako, a za to moramo otici u djetinjstvo ili pubertet. Nisam to jos uradila, i ne znam hocu li imati snage za to, i ne znam koliko je razgovora sa strucnom osobom potrebno da bi se adekvatno radilo na tome. Mislim da bih se svakako trebala potruditi oko toga, jer ovi mehanizmi uticu na moje odnose s drugima, cime nisam bas najzadovoljnija.
Post Reply