depresija, lijecenje ipsihoterapija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#101 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by una_bo »

dita von teese wrote:
simple wrote:postovani,
Ovdje sam da podijelim vasa misljenja o stanju depresije. trenutno sam u jako losem raspolozenju i patim od depresije zadnjih nekoliko mjeseci.
Odlazim kod psihoterapeuta jednom sedmicno,.nemam nikakvo medikamentozno lijecenje, osim sto cesto pijem lexaurine koji mi pomognu da se smirim i zaspim.
Napredak je ponekad osjetan ali se cesto vracam u stanje razdrazljivosti i nemira pa posegnem za novom dozom.

Ima li neko slicna iskustva
Kako vi izlazite na kra sa ovom bolescu i koje lijekove korisite i cime se bavite.

Hvala svima na unaprijed!!
Da se ja stupasim i ovdje.

Ne bih rekla da sam u depresiji, iako tu i tamo popijem leksaurin, i kazem sama sebi, pa ko ga ne popije. "Kombinujem" leksaurin sa meditacijom, medjutim, krenula sam i kod psihologa. Tu sam poslije nekoliko seansi utvrdila moj mehanizam djelovanja, za koji sam bila blago sokirana kada sam ga spoznala. Naime, smatram sebe pretjerano, i jako odgovorno osobom, koja voli sve da kontrolise, i nijednu sitnicu ne prepustam slucaju, ni dugorocno ni kratkorocno. To zna biti jako iscrpljujuce, i ocekivala sam na terapiji da cu taj moj mehanizam rasvijetliti, tj. pronaci mu uzroke. Medjutim, ne. Na jednoj seansi sam osvijestila jednu jos dublju potrebu u sebi - a to je da neko drugi preuzme odgovornost za mene ( :shock: ) pa makar i za najbanalnije stvari.
E sad, terapija kod psihologa je emotivni striptiz, i to nije nimalo jednostavno. Iako sam u jednom trenutku stvarno postala svjesna nacina na koji funkcionisem, to nije dovoljno. Sljedeci korak je da se vidi sto je to tako, a za to moramo otici u djetinjstvo ili pubertet. Nisam to jos uradila, i ne znam hocu li imati snage za to, i ne znam koliko je razgovora sa strucnom osobom potrebno da bi se adekvatno radilo na tome. Mislim da bih se svakako trebala potruditi oko toga, jer ovi mehanizmi uticu na moje odnose s drugima, cime nisam bas najzadovoljnija.
imam pitanje, ideš kod psihologa ili psihoterapeuta? jer razlika je OGROMNA!

ti također imaš očekivanja da ti terapeut ponudi rješenje, ili čarobnim štapićem odnese sve tvoje probleme. ja kao budući psihoterapeut realitetne terapije mogu reći da ne trebaš ići daleko u prošlost, nti tražiti uzroke svojih problema tamo, kažeš da si osvijestila svoje potrebe i to je zaista divno, rješenje ćeš naći u sebi i ukoliko se nekad odlučiš da ideš kod psihoterapeuta RT, vidjećeš da ćeš naučiti zašto izabireš piti leksaurine, kao i koju potrebu zadovoljavaš time što izabireš da drugi preuzmu odgovornost za tebe i šta time postižeš.
User avatar
dita von teese
Posts: 623
Joined: 19/07/2012 10:14

#102 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by dita von teese »

una_bo wrote:


imam pitanje, ideš kod psihologa ili psihoterapeuta? jer razlika je OGROMNA!

ti također imaš očekivanja da ti terapeut ponudi rješenje, ili čarobnim štapićem odnese sve tvoje probleme. ja kao budući psihoterapeut realitetne terapije mogu reći da ne trebaš ići daleko u prošlost, nti tražiti uzroke svojih problema tamo, kažeš da si osvijestila svoje potrebe i to je zaista divno, rješenje ćeš naći u sebi i ukoliko se nekad odlučiš da ideš kod psihoterapeuta RT, vidjećeš da ćeš naučiti zašto izabireš piti leksaurine, kao i koju potrebu zadovoljavaš time što izabireš da drugi preuzmu odgovornost za tebe i šta time postižeš.

Kod psihologa.
Last edited by dita von teese on 19/06/2013 16:11, edited 1 time in total.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#103 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by graue_maus »

.
malaplava27
Posts: 33
Joined: 18/06/2013 10:34

#104 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by malaplava27 »

dosta pomazu i meditacije
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#105 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by staradis »

Ja isto hocu da pocnem meditaciju

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#106 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

samo uzmi meditaciju koja ti ne steti zdravlju. tm ti sigurno nece stetiti. :)
User avatar
1korisnik
Posts: 421
Joined: 13/01/2013 16:11

#107 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by 1korisnik »

E vidi ja ti imam sa tim nesto vise iskustva. Znaci prije nekih dvije godine sam imao slican problem, psihijatar mi je prepisao neke blage antidepresive i ja sam to pio i onako, jbg recimo prestala me kiselina u zeludcu zahebavat. Pored toga preporucio mi je i cajeve, domace i sto vise sokova i tekucine.
Medjutim nakon nekog vremena meni je postalo gore. Imao sam teskoca sa spavanjem, jelom, i tako, koncentracijom i jbg...Jos kad smo raskinuli ja i djevojka, jedan dan meni je pravo pozlilo, ja samo znam da nisam mogao da pratim dogadjaje oko sebe, ne mogu spavati, jesti, pricati i tako. Reci cu ti nesto. To ti je kao neka rupa u psihi tvojoj, gdje kad upadnes gubis identitet, jako jako duboka i tamna je to rupa i kad se jednom izvuces iz nje moguce je da ces opet nekad u buducnosti upasti u tu istu rupu sam i spontano, i onda mozes opet isplivati. Jebena bolest.

Mene zatim odvezu na Kosevo, psihijatrija. Da se razumijemo, ja pojma nisam imao gdje su mene doveli. Ja sam kotao a je to neka vrsta bolnice i sve je ok tu cu prespavati i iujutro picim na kafu. Ciko me spojio na nekakvu infuziju, prvo me najeo i onda krevet i infuziaj. Ali tu sobe zakljucavaju poslije 8 ujutro i ne otvaraju ih do nekad poslije rucka, znaci nista krevet, vec brate hodnik i nekakve stolice i sve je pod kljucem. Prvo kako taj neki P1, kao lakse odjeljenje, jer imaju tv, i onda na intenzivnu, gdje je dosadno u pm: nista dozvoljeno nije. Ni mobitel, ni mp3 player, nista. Tu samo lezis i blejis u zid pod dejstvom nekih teskih droga. Oni to rade nekom metodom eliminacije, ako nije ovaj lijek e onda je ovaj - i sve tako. Naravno, sve ide kroz tebe i nije nimalo zabavno. Stvari koje sam vidio gore....nikad zaboraviti necu. Horor brate. Gore takodjer imaju pravo da te vezu, da ti zabiju inekciju apaurina u pakas i da te ostave onakvog na krevetu u svojoj agoniji. Uglavnom nakon neka 2 mjeseca zurenja u zeleni zid nasli su nekakve lijekove, od kojih me je glava pravo bolila, ali makar mi se govor vratio. Mogu prostoprosirene. Ne znam pisati, ne mogu ni citati. Glava razvaljuje. Nekakve male i bijele tabletice. I kao pustice me, to moram piti, i svakih 7 dana na kontrolu, sto mi je bilo ''aha malo sutra'' kad sam izisao. Na silu sam bacio te njihove tablete i poceo sam se osjecati bolje. Bilo je nekakvih sokova nakon odbacivanja, tipa napada grceva, gusenje i tako. Njima gore nisam isao, i evo druga godina, sad super mi. Jednom sam im otisao samo da im kazem da ta njihova sranja necu vise da pijem. I to je to.

Preporucujem ti da se kanis jebenih psihijatara. Njihova nauka se rodila nekad kasnih 60ih i jako malo znaju o mozgu. Kod njih se sve svrstava u F pa neki broj, pet razlicitih bolesti pod jednim imenom. F23.1 je bila moja. Psihoza sa siptomima sizofrenije. Ali jarane taj termin psihoza je sirok...moze jednostavno lud biti i ne znam kako to drugacije da objasnim, moze biti prolazno, moze biti hronicno svasta ima pod tim jednim te istim imenom bolesti. Sto znaci da ce te stavljat na iste lijekove sa tamo nekim jebenim ludjakom koji je fakat lud i svi ga se boje pa i doktori. Medicinari su osposobljeni da te svezu ko bebu u slucaju kakvog belaja, imaju po 130kg i vjerovatno treniraju neke borilacke vjestine i dizu tegive. KANI IH SE, citam na forumu jednom kako je lik do sad svu onu njihovu abecedu vise lijekova, pola godine na ovom, dva mjeseca na onom. I nikad se skinuti nece. Na kraju ti zaljepe neku dijagnozu i kombinaciju lijekova, citav zivot ces ih piti.

Da ne pricam o tome koliko kostaju ti lijekovi, moji su ovako 70km 10 ili 20 tabletica. Tri dnevno.

Bolje ti je zavrsi sebi malo silje kvalitetne - maksuzije - pa ce da ti bude dobro. Ispuni si zivot necim i nemoj razmisljati o tome kako ti je. Pusti stvari neka idu svojim tokom - ljeto brate pici muzika rock and roooollll... nego eto izvescu te ja van nije problem ak si ono zensko i sta ja znam jbg

Hajjj poz.

Sretno!
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#108 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by senainter »

Za osobu koja je pocela ovaj post, trebala bi da proba antideresive, jer iako nemam licnog iskustva s njima, razmatram tu opciju. Nazalost nase drustvo je u tako losem stanju da malo ko moze da se osjeca dobro, posebno kod tako velike nezaposlenosti (i sama sam nezaposlena), sto i mene baca u krajnju depresiju i bezvoljnost.
Osim toga, koliko sam vidjela imas muza sretno si udata (ja nisam i jos imam zdravstvenih problema), pa eto da ti kazem da ima ljudi kojima je i gore.
Ako nema sanse za posao, onda imas jedno od 2 opcije: da rodis dijete i da se bavis njim i druga da nesto iskopas pa da idete u inostranstvo. Ukoliko tvoj muz zaraduje dovoljno, onda te bas i boli briga, idi na fitnes ili pilates obavezno, to je jako dobro za podizanje raspolozenja, i setaj sa prijateljicama, ukoliko ih nemas, polako pokusaj da steknes koju. :-)
Puno srece,
linda76
Posts: 1
Joined: 26/10/2013 21:01

#109 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by linda76 »

Molim vas, takodje imam problema sa depresijom, vec mjesec i po dana pijem AD, zoloft. Citala sam da jako sporo djeluje. KOd mene bar jako sporo djeluje. Moje raspolozenje je i dalje na nuli, povukla sam se u sebe uzas, nigdje ne idem. nigdje ne izlazim. slabo spavam ali pijem lexiliume pa kao nesto i zaspim.

Molim vas da li neko moze da mi preporuci dobrog psihoterapeuta, dal da probam i to? Imala sam par razgovora sa dr koja je neuropsihijatar, iskreno bvz, 45 min traje seansa, skupo je, a i nekako nista ....ne znam..
Da li je iko probao psihoterapeuta, kakva iskustva imate, ko je ta osoba, mlm vas dajte mi neku informaciju.

hvala vam
whitelegend07
Posts: 4036
Joined: 15/05/2013 02:26

#110 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by whitelegend07 »

.
Last edited by whitelegend07 on 03/11/2013 19:50, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#111 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Entropio »

.
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#112 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by meteorit135531 »

Depresija.. Ne znam kako da opisem svoje stanje. evo jedan zanimljiv clanak o depresiji. golman se ubio zbog iste

http://ba.n1info.com/a125452/Sport-Klub ... oriji.html

Osjecam nemir. Drhte mi ruke, pa pljescem , osjecam time da kanalisem nervozu.. Posto u posljednje vrijeme slabo spavam, a koncentracija mi je ravna nuli, rijesio sam da odem psihijatru. Ne djeluje mi uopste zainteresirano za mene kao pacijenta. Sto naravno, i nije zacudjujuce jer znam kakvi su tkz drzavni doktori. Nakon tog nekog razgovora, i mog monologa, dobio sam tablete. Bosaurin 10 mg, i Sanval. Mada, znam zasto sam trazio Sanval, koji dijelom ide na recept, dijelom se placa kutija. Jer ipak, morao sam da pokusam da dodjem sebi. treba mi nesto zestoko za spavanje.
desilo mi se prosle godine , da citavih 5 dana , da sam spavao nekih 4 sata, 2 puta po 2 sata.

Ono sto me ubija, i sto mi remeti zivot, je apsolutno odsustvo koncentracije. Ja se ne mogu sjetiti sta sam jutros radio, ili gdje sam isao prije 2 dana.
To mi dodje kao totalni blackout. Kao da mi je memorija izbrisana. Ne vidim nacin kako to mogu sprijeciti. Pokusao sam igrati igrice, gledati filmove, serije, slusati muziku, bilo sto me opusta. Ne dize mi se raspolozenje.
Tako da depresija zaista postoji, i neki ljudi i ne shvataju koliki je to problem. Mada, ono sto mi odgovora, to je definitivno samoca. To je jako korisno stanje, mozak se prazni od losih misli, od losih ljudi, od lose okoline.
Ono cemu se ne nazire kraj, je nervoza i razdraljivost. Ne mogu staviti osmijeh na svoje lice. Nisu cak ni tumorne misli razlog tome, nego jednostavno nedostatak volje. Ne znam je li se ikad nekome desilo da ne moze i ne zeli da ustane?
Kako je danas samo bio lijep dan. Htio sam izaci na balkon , i sjesti i slusati prirodu oko sebe, ali nisam mogao. Tegobno je. Osjecam kao da nosim neki teski kamen na prsima , i da me on sputava da idem dalje. Ili da se radujem necemu. Tako da je psihicko stanje bas turbulentno, nagle promjene raspolozenja, apetit varira, nekad budu periodi kad mogu jesti, nekad ne. Nekad osjecam nagli nalet energije, i brzo se krecem, poslije toga, nagli pad i brzi zamor.
Sto se tice tableta, Bosaurin me smiruje. Odnosno, osjecam se slobodno. Osjecam se njezno, kao blagoslovljeno. Ne mogu to opisati sa blazenim stanjem, nego stanjem hibernacije. Bas, osjecam da se organizam usporava do razine da mi je sasvim svejedno za sve oko sebe.
Ali, iluzorno bi bilo ocekivati da ce se koncentracija popraviti od toga. Evo, vec 5 dana se pokusavam natjerati da procitam jednu knjigu , ali ne mogu. Ne mogu cak ni pogledati nista.
Sanval me baci u san, ali sam se jednu noc probudio i otisao u kupatilo , a nisam bio ni svjestan jesam li bio tamo niti kad sam ustao, kao da je neko drugi otisao do WC i nazad. Ali , vec mi je ranije bilo jasno da je mjesecarenje jedan od nuspojava Sanvala, ali nisam jos citavu tablu popio
Svaki dan ujutro uzmem Bosaurin da ubijem tjeskobu u sebi, jer ko to nije iskusio, i ne poznaje taj osjecaj.
Bas, kao kamen da nosis, kao sto sam vec napisao.
Svakako , ovakvo svoje stane pripisujem nekim svojim postupcima i nekim potezima kojima sam organizam doveo u ovo stanje, ali sada pokusavam da se oporavim. i svakako zelja mi je okruziti se pozitivnim stvarima, ali tjeskoba i nervoza je ono sto mi toliko smeta organizmu.
Volim sport, i kosarku, i veceras ce biti dobra utakmica i zaista uzivam gledati sport, ali ono uzbudjenje, onaj adrenalin i radost pred neku utakmicu, toga vise nema. Nema te energije. Ali nadam se da ce se stanje popraviti. Pijem svaki dan 3 puta caj od brusnice, i uzeo sam u apoteci C vitamin, malo skuplji suplement od 1000 mg , po 3 case svaki dan popijem, Med ujutro i cvekla nataste, toga se pridrzavam.
Ali tjeskoba i teret u grudima, to me toliko boli, da mi se samo toga rjesiti , bilo bi barem upola lakse.
Lili_1
Posts: 2
Joined: 01/08/2018 17:00

#113 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Lili_1 »

Problem sa depresijom imam od januara.Od tada pokusavam prebroditi bez ljekova,jer imam veliki strah od njih.Stanje je sve gore,usla sam u konflikte sa bliskim odobama,ne izlazim,prekinula sam studije uprkos tome sto sam bila najbolji student...Prekinula sam dugogodisnju vezu.Nailazim na dosta osuda jer svi smatraju da nemam razloga za sve ovo,da sam razmazena i bezobrazna..Ali moja bezvoljnost je jaca od svega,osjecam da propadam i ne razmisljam o buducnosti..Promijenila sam sredinu ,doslq u drugu drzavu ali opet nista..Skoro sam napunila 21 god i razocarana sam sto prolazim kroz pakao u oeriodu kadq bih trebala najvise da uzivam...
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#114 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by klaki »

Idi doktoru ako vec ne mozes normalno da funkcionises

Ili uzivaj u agoniji i propadanju kao neki ostali :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#115 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Bloo »

Lili_1 wrote:Problem sa depresijom imam od januara.Od tada pokusavam prebroditi bez ljekova,jer imam veliki strah od njih.Stanje je sve gore,usla sam u konflikte sa bliskim odobama,ne izlazim,prekinula sam studije uprkos tome sto sam bila najbolji student...Prekinula sam dugogodisnju vezu.Nailazim na dosta osuda jer svi smatraju da nemam razloga za sve ovo,da sam razmazena i bezobrazna..Ali moja bezvoljnost je jaca od svega,osjecam da propadam i ne razmisljam o buducnosti..Promijenila sam sredinu ,doslq u drugu drzavu ali opet nista..Skoro sam napunila 21 god i razocarana sam sto prolazim kroz pakao u oeriodu kadq bih trebala najvise da uzivam...
Ucini prvi korak koji je najbitniji: potrazi strucnu pomoc.
Neki centar za mentalno zdravlje.
Ni pod razno self medicate.
Sretno.
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#116 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by shape of despair »

Lili_1 wrote:Problem sa depresijom imam od januara.Od tada pokusavam prebroditi bez ljekova,jer imam veliki strah od njih.Stanje je sve gore,usla sam u konflikte sa bliskim odobama,ne izlazim,prekinula sam studije uprkos tome sto sam bila najbolji student...Prekinula sam dugogodisnju vezu.Nailazim na dosta osuda jer svi smatraju da nemam razloga za sve ovo,da sam razmazena i bezobrazna..Ali moja bezvoljnost je jaca od svega,osjecam da propadam i ne razmisljam o buducnosti..Promijenila sam sredinu ,doslq u drugu drzavu ali opet nista..Skoro sam napunila 21 god i razocarana sam sto prolazim kroz pakao u oeriodu kadq bih trebala najvise da uzivam...
Da imeš sve pare svijeta, savršenog partnera, super porodicu itd. itd. kad te depresija uhvati teško da ima izlaza.
Lijekova se nemoj bojati. Lijek kao lijek, kao svaki drugi. Ja ih pijem 2 godine i bez njih ne bi mogao funkcionisati. I kažem pa šta. Takav sam, osoba osjetljiva, satro me život, možda je jednostavno i do hemije u mozgu. Hvala Bogu na lijekovima.
Sretno :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#117 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by stakasa »

Lijekovi obavezno. I onda dopuna sa nekom kognitvnom terapijom, promjenom nacina zivota itd. Kazes da si bila najbolji student, zivila uslovno receno idealni zivot, mozda se u tome krije odgovor. Probaj se opustit, smanjit zahtjeve prema sebi, bice bona sta ce bit. Poravni. I sve najbolje
Lili_1
Posts: 2
Joined: 01/08/2018 17:00

#118 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Lili_1 »

Hvala puno na odgovorima!Zaista,kako odmice vrijeme vidim da samu sebe i vise nego unistavam tako da je mozda moguc izlaz jedino uz pomoc ljekova..Recenice tipa: "natjeraj sebe" ,"dobices volju vremenom","doci ce samo" ,postaju besmislene..Volja je otisla,a kajanje i misljenje da sam sve mogla da sprijecim da sam se vise okrenula sebi je sve jace i ne da mi da ustanem iz kreveta,izadjem iz kuce a kamoli napravim neki veci korak ..Koliko sam bila savrsena u ocima drugih toliko sam sebi donekle unistila zivot :sad: :sad:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#119 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by dobar osjecaj »

Oko mene SVE depresivne osobe iskljucivo zive na tudji racun pa imaju luksuz da mogu da tonu, plutaju, ocajavaju, sve dok neko drugi radi i omogucuje da jedu, piju, razmisljaju o (bes)smislu zivota, da ne ustaju iz kreveta (koji opet omogucuje i placa neko drugi).
Depresija u mom okruzenju je postala nesto sto asociram prvenstveno s viskom vremena.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#120 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by JThomas »

to je tobožnja depresija.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#121 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by dobar osjecaj »

U prosloj firmi sam imala vise kolega koji se cesto nisu pojavljivali na poslu. Ispocetka su poceli stidljivo izostajati s jos nekim tragovima osjecaja krivice. Posto je bilo takvo okruzenje da nadredjeni nisu stizali da se bave njihovim izostancima, to izostajanje je uzelo maha. Licno sam pokrivala puno posla koji su ostavljali iza sebe, pa sam se nerijetko i licno brinula i obilazila neke od njih. U par slucajeva, nalazila sam kolege koji su zaista patili kuci. Prolazili su kroz razne zivotne krize. Kad mi otvore vrata vidjela bih lica koja su podbuhla od suza. Nakon promjene menadzmenta i uvodjenja vise kontrole svega pa i njihovih izostanaka, vise njih je otpusteno s posla. Ne znam sta se desilo s onima koji su otpusteni jer ih ne vidjam vise a ovi sto su ostali su jos neko vrijeme pokusavali da izostaju na slican nacin. Dolaskom jedne menadzerice koja je imenovala svog kera prijavljivaca svega sto se desava u njenom odjelu i kontrolora dolazaka, trajanja koristenja pauza i zapisivanja vremena odlaska s posla smanjio se broj izostanaka. Svako kasnjenje preko 15 minuta se pocelo registrovati kao potrosen dan godisnjeg. Ljudima je uglavnom bilo tesko i zao da gube dane godisnjeg pa su se uglavnom ubrzo smanjili izostanci na konto depresije i depresivnih stanja. Nedavno sam srela jednu kolegicu koja je bila poznata po cestim izostancima na racun depresivnih stanja a usput jos uvijek radi u timu s tom strogom menadzericom. Nije se zalila ni na sta. Ne djeluje narocito nesretno ni depresivno. Ima previse stvarnih obaveza i svjesna je da rizikuje vlastitu egzistenciju.

Ima tu puno sarenila, puno zloupotrebe, puno dokonosti i puno parazitskih preseravanja. Svi imamo vise nego dovoljno razloga da budemo jako depresivni i da ne ustajemo ujutro iz kreveta.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#122 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by haubica_i_to_teshka »

Lili_1 wrote:Hvala puno na odgovorima!Zaista,kako odmice vrijeme vidim da samu sebe i vise nego unistavam tako da je mozda moguc izlaz jedino uz pomoc ljekova..Recenice tipa: "natjeraj sebe" ,"dobices volju vremenom","doci ce samo" ,postaju besmislene..Volja je otisla,a kajanje i misljenje da sam sve mogla da sprijecim da sam se vise okrenula sebi je sve jace i ne da mi da ustanem iz kreveta,izadjem iz kuce a kamoli napravim neki veci korak ..Koliko sam bila savrsena u ocima drugih toliko sam sebi donekle unistila zivot :sad: :sad:
@Lili,ako nisi vec uradila,savjetovao bih ti da uradish analizu krvi.

Imam klijenticu sa veoma slicnom pricom (cak se i vremenski podudara).Od odlicne studentice i sportashice postala je bezvoljna djevojka,veoma "depresivna",povukla se u sebe,napustila studije i treninge...

Isto tako nije zeljela nikakve terapije sa lijekovima.

Na moj nagovor ,uradila je analizu krvi gdje su joj pronashli "glandurar fever", koja jev eoma cestaa u tom zivotnom periodu.Neko ima ,neko nema simptome,a i simptomi mogu da variraju...da ne idem u detalje predugo je... :-D

Nije imala neke izrazite simtome. Koliko se mogla sjetiti tog perioda (januar) imala je problema sa stomakom i hormonima (mislila je da ima obicnu prehladu) sad smo "povezali" simptome ...
Umor, bezvoljnost koja se javlja moze da traje i do godinu...

Vidjam je vec dva mjeseca i mogu ti napisati da oporavak ide fantasticno,narocito od kada smo otkrili da njeno stanje nije uzrokovano depresijom.
U oktobru planira povratak na studije i treninge.Mada je izgubila jednu godinu studija, veoma je sretna shto se "vraca" u vrijeme prije .Pocela je da izlazi sa drushtvom, socijalni zivot je mnogo bolji...

et' nadam se da sam bar malo pomogao... :-D
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#123 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Anabella_ »

haubica_i_to_teshka wrote:
Lili_1 wrote:Hvala puno na odgovorima!Zaista,kako odmice vrijeme vidim da samu sebe i vise nego unistavam tako da je mozda moguc izlaz jedino uz pomoc ljekova..Recenice tipa: "natjeraj sebe" ,"dobices volju vremenom","doci ce samo" ,postaju besmislene..Volja je otisla,a kajanje i misljenje da sam sve mogla da sprijecim da sam se vise okrenula sebi je sve jace i ne da mi da ustanem iz kreveta,izadjem iz kuce a kamoli napravim neki veci korak ..Koliko sam bila savrsena u ocima drugih toliko sam sebi donekle unistila zivot :sad: :sad:
@Lili,ako nisi vec uradila,savjetovao bih ti da uradish analizu krvi.

Imam klijenticu sa veoma slicnom pricom (cak se i vremenski podudara).Od odlicne studentice i sportashice postala je bezvoljna djevojka,veoma "depresivna",povukla se u sebe,napustila studije i treninge...

Isto tako nije zeljela nikakve terapije sa lijekovima.

Na moj nagovor ,uradila je analizu krvi gdje su joj pronashli "glandurar fever", koja jev eoma cestaa u tom zivotnom periodu.Neko ima ,neko nema simptome,a i simptomi mogu da variraju...da ne idem u detalje predugo je... :-D

Nije imala neke izrazite simtome. Koliko se mogla sjetiti tog perioda (januar) imala je problema sa stomakom i hormonima (mislila je da ima obicnu prehladu) sad smo "povezali" simptome ...
Umor, bezvoljnost koja se javlja moze da traje i do godinu...

Vidjam je vec dva mjeseca i mogu ti napisati da oporavak ide fantasticno,narocito od kada smo otkrili da njeno stanje nije uzrokovano depresijom.
U oktobru planira povratak na studije i treninge.Mada je izgubila jednu godinu studija, veoma je sretna shto se "vraca" u vrijeme prije .Pocela je da izlazi sa drushtvom, socijalni zivot je mnogo bolji...

et' nadam se da sam bar malo pomogao... :-D
Kojim testom se otkriva glandurar fever?

Ja imam te simptome, česte upale grla, uvećane čvorove na vratu, fatigue, često i temperatura
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#124 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by haubica_i_to_teshka »

@Anabella,poshto ti se simptomi ponavljaju moguce da je neka druga infekcija u pitanju.

Glandular fever je izazvana Epstein-Barr virusom i potvrdjuje se "mono-spot testom" (ne znam kako se kod nas tacno kaze,ali spomeni taj virus i tvoj doktor bi trebao znati,a mozda neko i od forumasha zna).Osim tog koristi se i "full blood count" gdje povecan broj bijelih krvnih zrnca (posebno atypical lymphocytes) UGLAVNOM potvrdjuje glandular fever.Ako nije dovoljno, postoji sumnja i da bi se odvojilo od nekih drugih slicnih infekcija(ili potvrdi),doktor bi trebao da te poshalje na josh neke dodatne krvne (laboratorijske) pretrage.
BlueOctober
Posts: 18
Joined: 05/11/2018 21:22

#125 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by BlueOctober »

Molim vas za malu pomoc. Zbog anskioznosti sam isla kod psihijatra nedavno, međutim, ni nakon pola godine nije bilo nekog pomaka. Onda sam krenula kod psihologa i vec nakon drugog i treceg odlaska, nakon obavljenog razgovora, osjecam uznemirenost i strahove. Naime, zbog nekih trauma iz djetinjstva koje sam ja potiskivala dugo godina, objasnila mi je da se moramo vratiti na iste, kako bih ih se rijesila i nastavila dalje. E sada..mene zanima, da li je to oke pristup. Nekada zna biti brutalna, mada, mozda se meni samo tako cini, jer po prvi put gledam istini u oci. Molim samo za savjet, iz iskustva..da li tako treba da bude jer ona i sama kaze, da je oke da osjecam bol nakon svega?
Hvala unaprijed...
Post Reply