depresija, lijecenje ipsihoterapija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#51 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by otherside »

@Rolo, bojim se da se i dalje ne razumijemo :D
anyway, ne slazem se s tvojom definicijom depresije i iskreno, ne razumijem sta si htio reci sa bipolarnim poremecajem.
to je zaseban entitet i epidemiolosko-patofiziolosko-geneticki podaci su potpuno drugaciji u odnosu na unipolarnu depresiju.
depresivne osobe su izrazito narusenog samopostovanja i iznimno nesigurne pa im prica da su lijekovi nepotrebni i nabrajanje njihovih posljedica nikako ne ide u prilog.
narocito kod teskih depresivnih epizoda.
ali...ovo svakako nije za forumska mahalanja.
simple
Posts: 13
Joined: 10/04/2013 13:11
Location: Banovici

#52 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by simple »

Puno sam citala o depresiji, i znam otprilike kakva je to bolest i kako se lijeci i kakve posljedice ima.
Neko je napisao da nismo svi isti i to je tacno. Neki ljudi nikad ne prodju faze depresije a neki stalno upadaju u to stanje.
Sve je individualno ali znam samo da je depresija najneugodnije iskustvo koje moze da se osjeti.

Neki ljudi su sve izgubili u ratu a opet se zasmiju koda im nista ne fali. Neki su ostali bez posla i zavrsili na psihijatriji. Svi razlicito dozivljavamo i djelujemo. Moja nena ima vise elana nego ja a imala je nezavidan zivot.

Do sada sam sve lose nekako prezivljavala, dizala se opet i iznova,.ALi sada sam dosla do dna. Mozda je tako najbolje. Covjek mora da dotakne dno da bi isplivao na povrsinu.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#53 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by modesti »

simple wrote:Covjek mora da dotakne dno da bi isplivao na povrsinu.
Pametnije je da čovjek nauči tehnike suočavanja sa stresom (možete potražiti po internetu pod coping strategies) kako bi sebi smanjio vjerovatnoću razvoja bilo kakvih psihičkih smetnji ili poremećaja.
User avatar
StrelacBaZe
Posts: 18
Joined: 17/04/2013 21:01

#54 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by StrelacBaZe »

Nekada covjek i kada "dotakne dno",nikada ne ispliva na povrsinu,ili ja to samo tako mislim-cini mi se ipak ,da sam u pravu,ponekada,kada vidim neke slucajeve . Zalosno ,tuzno,kakav je zivot,kako je sve promijenilo,pa i "Bog se promijenio",i na strani je losega!
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#55 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

ali ako joj lekar kaze da misli da nisu potrebni lekovi,onda neka slusa lekara,bolje nego nas na forumu...ili neka kaze lekaru sta on-ona misli i doci ce do zajednickog resenja.
simple
Posts: 13
Joined: 10/04/2013 13:11
Location: Banovici

#56 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by simple »

modesti wrote:
simple wrote:Covjek mora da dotakne dno da bi isplivao na povrsinu.
Pametnije je da čovjek nauči tehnike suočavanja sa stresom (možete potražiti po internetu pod coping strategies) kako bi sebi smanjio vjerovatnoću razvoja bilo kakvih psihičkih smetnji ili poremećaja.

Procitala sam vec sve sto se moglo o tome procitati. Ali ne uspijeva mi bas najbolje. Sve cu jos probati ali necu se predati.
Bice nekako!! Valjda
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#57 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Great Cornholio »

jabidapitam wrote:
Rolo wrote:@jabidapitam,
Pa jest, mora se nositi s tim svakako i dijeljenje s nekim nije rješenje po sebi, ali je važan element za postizanje trajnijeg samopoštovanja. Jedino moram priznat da mi se ovo za psihopatu ni malo ne sviđa :)

Hajd da pokušamo skontat šta se može napraviti.

Može se ostat u depresiji, jer nas ona štiti od težih problema, ali život sa depresijom nije vrijedan življenja i svi to dobro znamo.

Može se pokušat sa lijekovima, smanjit simptome, ali tad bez ikakvih osjećaja nema neke promjene i možda se problem vrati u još većoj mjeri po prestanku terapije ili pojačavanju terapije.

Može se pokušat podići raspoloženje kroz neku "pozitivnu psihologiju" (sport, mršanje, disciplina...) i/ili ući u neku ovisnost (shoping, sex, opijati, auta, mobiteli, internet...), ali to zahtijeva sve više novca i sve češće pojačavanje "doze". To bi nam trebalo pružiti sliku sebe kao nezavisnog i boljeg u odnosu na nekog drugog.

I na kraju, može se pokušat uložit veliki trud da nađemo nekoga, ili grupu, sa kojim smo na "istoj frekvenciji". Tu bi se vrlo vjerovatno osjećali priznati i našli svoju aktivnost u kojoj bi sva naša kreativnost i inicijativa došla do izražaja, a time i smisleni odnosi s ljudima.

Šta vi mislite?
Ne znam kako depresija ikog stiti od icega. To je bolest, nema nikakvu dobru funkciju.
Često uzrok nekog psihičkog oboljenja ne mora biti u osobi koja ima simptome npr. depresije, i ako na taj način posmatramo stvari, onda te depresija može "zaštiti" od okoline koja je neprijateljski nastrojena prema tebi, depresija ti može biti "prijatelj" koji će te "nagovoriti" da se probaš izbaviti iz nezdrave okoline, ako si to u mogućnosti, na taj način otkloniti uzrok zbog kojeg patiš, i "izliječiti" se.
ko_sam_ja
Posts: 26
Joined: 11/01/2013 20:45

#58 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by ko_sam_ja »

**
Last edited by ko_sam_ja on 21/04/2014 20:04, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#59 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Great Cornholio »

Lijekovi ublažavaju simptome, ne liječe depresiju, a jedina psihoterapija koja je efikasna, barem ja tako smatram, nisam psiholog pa me ne uzimajte "previše zdravo za gotovo", je kognitivno -bihejvioralna terapija. Suština ove terapije je da čovjek stekne uvid u to šta ga "koči" da se dobro osjeća, šta je to uzrok zbog kojeg nema životnog elana, pa da poslije tog uvida promijeni ponašanje koje će vremenom prekinuti veze između neadekvatnog mišljenja i s takvim mišljenjem povezanim neadekvatnim emocionalnim reakcijama.
Teško je to, valja se čovjek "odreći" sebe, stvoriti novog sebe, ali ako čovjek želi da ne pije lijekove mora se promijeniti, jer okolina uglavnom ne želi da se mijienja.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#60 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Great Cornholio »

Da bi se postigao trajniji efekat treba liječiti i članove porodice osobe koja pati od depresije, jer često ne treba pomoć onome ko pati od simptoma depresije, često se ta osoba potpuno normalno ponaša, ali se iscrpi i padne zbog prilagođavanja onima koji se ponašaju nenormalno.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#61 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

StrelacBaZe wrote:Nekada covjek i kada "dotakne dno",nikada ne ispliva na povrsinu,ili ja to samo tako mislim-cini mi se ipak ,da sam u pravu,ponekada,kada vidim neke slucajeve . Zalosno ,tuzno,kakav je zivot,kako je sve promijenilo,pa i "Bog se promijenio",i na strani je losega!
ne. kad dotaknes dno,ti se odgurnes nogama i isplivas. bar je kod mene tako bilo i kod mojih drugarica. ja verujem u to....kad dotaknes dno.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#62 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

ko_sam_ja wrote:ja ne mogu reći da sam se potpuno izliječila od depresije,ali stvarno se nadam da ću u tome uspjeti u potpunosti.Išla sam na psihoterapiju(i još uvijek idem) prestala sam sa samoozljeđivanjem,borim se protiv mentalne anoreksije,i često meditiram.Najbolje je da se čovjek okrene sebi i bavi se pozitivnim stvarima(mislima).Meni je bilo potrebno dosta vremena da se izborim sa svojim negativnim i samoubilačkim mislima,i sada kada se ne osjećam dobro samo šetam,meditiram,pišem.Iskreno džabe ljudi idu na psihoterapije i plaćaju ako neće da promjene sliku o sebi i ako ništa pokušaju da se zavole i prihvate,da probleme ostave u prošlosti i krenu dalje.Lijek nisu nikakvi antidepresivi ,lijek je u glavi i duši.
cao, reci mi molim te na koju meditaciju mislis. jel na tm? ili neku drugu. posto se sad ja spremam da pocnem meditirati, a sve zbog moje depresivnosti...citala sam da je tm vrlo dobra stvar,pogotovu za depresiju.
jabidapitam
Posts: 523
Joined: 24/02/2013 20:46

#63 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by jabidapitam »

vivace wrote:
ko_sam_ja wrote:ja ne mogu reći da sam se potpuno izliječila od depresije,ali stvarno se nadam da ću u tome uspjeti u potpunosti.Išla sam na psihoterapiju(i još uvijek idem) prestala sam sa samoozljeđivanjem,borim se protiv mentalne anoreksije,i često meditiram.Najbolje je da se čovjek okrene sebi i bavi se pozitivnim stvarima(mislima).Meni je bilo potrebno dosta vremena da se izborim sa svojim negativnim i samoubilačkim mislima,i sada kada se ne osjećam dobro samo šetam,meditiram,pišem.Iskreno džabe ljudi idu na psihoterapije i plaćaju ako neće da promjene sliku o sebi i ako ništa pokušaju da se zavole i prihvate,da probleme ostave u prošlosti i krenu dalje.Lijek nisu nikakvi antidepresivi ,lijek je u glavi i duši.
cao, reci mi molim te na koju meditaciju mislis. jel na tm? ili neku drugu. posto se sad ja spremam da pocnem meditirati, a sve zbog moje depresivnosti...citala sam da je tm vrlo dobra stvar,pogotovu za depresiju.
Vivace odvadi s internetom malo i pocni da se bavis necim i vec si na pola puta da se izljecis ako si uopce bolesna u sto sumnjam...
bubamarac
Posts: 2
Joined: 30/04/2013 23:24

#64 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by bubamarac »

dali mi neko moze preporuciti dobrog psihijatra u drzavnim bolnicama ili u centrima za mentalno zdravlje,mama ne vjeruje trenutnoj psihijatrici,tako da se samo vrtimo u krug,napretka nema jer njih dvije nikako da nadu zajednicku.zelim da joj omogucim novu dr. a ni sama ne znam kako.
Mister_xy
Posts: 2
Joined: 09/04/2010 20:29

#65 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Mister_xy »

Ja npr lijecim svoje depresije alkoholom..imam predivnu zenu i dvoje predivne djece,super posao i opet nesretan.
Nista me ne cini sretnim..a najgore je sto to nemogu njima reci.
Nespavam i ako zaspem onda je to kratko..kao sad i onda tuga.
Alkohol me opusti i bar na trenutke budem jak.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#66 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by ho oponopono »

Mister_xy wrote:Ja npr lijecim svoje depresije alkoholom..imam predivnu zenu i dvoje predivne djece,super posao i opet nesretan.
Nista me ne cini sretnim..a najgore je sto to nemogu njima reci.
Nespavam i ako zaspem onda je to kratko..kao sad i onda tuga.
Alkohol me opusti i bar na trenutke budem jak.

...i pored depre navući ćeš si alkoholizam...bravo!
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#67 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

ho oponopono wrote:
Mister_xy wrote:Ja npr lijecim svoje depresije alkoholom..imam predivnu zenu i dvoje predivne djece,super posao i opet nesretan.
Nista me ne cini sretnim..a najgore je sto to nemogu njima reci.
Nespavam i ako zaspem onda je to kratko..kao sad i onda tuga.
Alkohol me opusti i bar na trenutke budem jak.

...i pored depre navući ćeš si alkoholizam...bravo!
idi na psihoanalizu,tojest psihoterapiju posto kod vas mislim da nema psihoanaliticara. a dobra je i psihoterapija .psihoterapeut ce izvuci iz tebe problem i razloge pa cete ih zajedno resavati. alkohol ti nije resenje.mora biti da te nesto muci ,verovatno nesto sto ne znas, ili nesto sto znas ali ti je frka da kazes glasno ili u sebi.
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#68 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by tony montana »

Great Cornholio wrote:Da bi se postigao trajniji efekat treba liječiti i članove porodice osobe koja pati od depresije, jer često ne treba pomoć onome ko pati od simptoma depresije, često se ta osoba potpuno normalno ponaša, ali se iscrpi i padne zbog prilagođavanja onima koji se ponašaju nenormalno.
Ovo je potpuna istina :thumbup:
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#69 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

vivace wrote:
idi na psihoanalizu,tojest psihoterapiju posto kod vas mislim da nema psihoanaliticara. a dobra je i psihoterapija .psihoterapeut ce izvuci iz tebe problem i razloge pa cete ih zajedno resavati. alkohol ti nije resenje.mora biti da te nesto muci ,verovatno nesto sto ne znas, ili nesto sto znas ali ti je frka da kazes glasno ili u sebi.


Čovjek je već rekao šta ga muči.
On u dubini sebe zna da živi lažni život, a najveći problem je što to nikome ne smije reći.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#70 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by vivace »

Rolo wrote:
vivace wrote:
idi na psihoanalizu,tojest psihoterapiju posto kod vas mislim da nema psihoanaliticara. a dobra je i psihoterapija .psihoterapeut ce izvuci iz tebe problem i razloge pa cete ih zajedno resavati. alkohol ti nije resenje.mora biti da te nesto muci ,verovatno nesto sto ne znas, ili nesto sto znas ali ti je frka da kazes glasno ili u sebi.


Čovjek je već rekao šta ga muči.
On u dubini sebe zna da živi lažni život, a najveći problem je što to nikome ne smije reći.

pa najbolje je da to kaze psihoterapeutu. svaka istina je bolja od lazi. ko zna sta je uzrok toj lazi. ne mora da znaci da je porodica.

moja drugarica je bila nezadovoljna porodicom i poslom i otisla je cak u indiju,i tamo proucava jogu .ladno je otisla, napustila ih.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#71 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

vivace wrote:
Rolo wrote:
vivace wrote:

pa najbolje je da to kaze psihoterapeutu. svaka istina je bolja od lazi. ko zna sta je uzrok toj lazi. ne mora da znaci da je porodica.

moja drugarica je bila nezadovoljna porodicom i poslom i otisla je cak u indiju,i tamo proucava jogu .ladno je otisla, napustila ih.


Porodica je uvijek problem :)
Mislim na onu u kojoj se rodiš, koja ti pruža kontekst za postojanje.
Ukoliko iz toga izađeš bez jasnog identiteta i stabilnosti, onda je vrlo vjerovatno da ćeš i u svim ostalim porodicama bit nesretan i "lažan".

Lako je otići nekome od svega ako ne osjeća odgovornost za one koje ostavlja.
To svakako opet ne znači da je problem riješen, upravo obrnuto. Priroda problema i dalje ostaje nejasna.
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#72 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by merimas »

A kako se natjerati i otici ljekaru?
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#73 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Rolo »

merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Mislim da uvijek postoji bojazan da u momentu kad se najviše i najiskrenije izložimo, tada druga strana neće pokazati razumijevanje. To je rizik i zato je teško natjerati se i potražiti pomoć. Nekako mislimo da je bolje i ovako u mjestu, nadat se boljim danima, jer ako bilo šta poduzmemo onda može biti i gore nego što je sad.

Ipak, evo i ovo je neki dio svijeta, neko se potrudi da više puta pročita nečiji post i pokuša shvatit šta nekog muči, što je odlično.
Ako ima nešto što želiš reći, a ne možeš izgovoriti, probaj ovdje. Jednom moraš početi...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#74 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by Great Cornholio »

merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Ljekar bi trebao "natjerivati", ali to bi se moglo izvesti ako bi mu društvo dalo tu ovlast. Da je tako, niti jedna bolest, bilo psihička ili fizička, se ne bi razvila do te mjere da se oboljela osoba dovede u stanje da samoj sebi postavlja takvo pitanje, bilo zbog straha zbog eventualnih neugodnih metoda liječenja, bilo zbog ne postojanja vjere da je izliječenje moguće, ili pak zbog izbjegavanja da samoj sebi prizna da je bolesna.
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#75 Re: depresija, lijecenje ipsihoterapija

Post by merimas »

Rolo wrote:
merimas wrote:A kako se natjerati i otici ljekaru?
Mislim da uvijek postoji bojazan da u momentu kad se najviše i najiskrenije izložimo, tada druga strana neće pokazati razumijevanje. To je rizik i zato je teško natjerati se i potražiti pomoć. Nekako mislimo da je bolje i ovako u mjestu, nadat se boljim danima, jer ako bilo šta poduzmemo onda može biti i gore nego što je sad.

Ipak, evo i ovo je neki dio svijeta, neko se potrudi da više puta pročita nečiji post i pokuša shvatit šta nekog muči, što je odlično.
Ako ima nešto što želiš reći, a ne možeš izgovoriti, probaj ovdje. Jednom moraš početi...
Da li je dovoljno samo izgovoriti sta te muci ili...
Post Reply