Demonstracije u Estoniji

kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#51

Post by kucuk »

Poredjenje sa ustasama ne stoji. To su sasvim druge okolnosti i prilike. Ja sebe smatram antifasistom, ali neke stvari trba realno posmatrati.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#52

Post by kustah »

kucuk wrote:Poredjenje sa ustasama ne stoji. To su sasvim druge okolnosti i prilike. Ja sebe smatram antifasistom, ali neke stvari trba realno posmatrati.
Upravo obrnuto, karakteristike svih marionetskih rezima su iste. U Maribor,Ljubljanu a imaju dokumenti i za Zagreb, Nacisti docekani sa cvijecem.

Estonija glorifikuje taj svoj iz II S.rata rezim kao i Balkanske zemlje da bi se dodvorile Zapadu (osnos tzv. mali narodi-velike sile): znano je da je vjerovatno oko 90% spomenika iz NOB-a u Hrvatskoj i Z.Hercengovini porusena, u Srbiji je cetnistvo izjednaceno sa pokretom otpora, u Sarajevu je masa ulica preimenovana po Alijinim MM,ciji je doprinos Bosnjackom prosperitetu ravan nuli (0).

"Dividi et Impera" politika koja postoji jos od Rimskog carstva je jos uvijek mocno oruzje u rukama ludaka kakav je bio Hitler i danas Bush, ciji je pradeda ucinio znacajan doprinos Holokaustu.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#53

Post by kucuk »

Mozda se nismo razumjeli ali ja znam da u Estoniji kao i svugdje ima nacionalista.Oni ipak nisu ni blizu balkanskim. U Estoniji takodje ima veliki broj antifasista.To sto zele u EU mislim da nije nikakav grijeh. Vlada se u ovom slucaju nasla izmedju dvije vatre, zahtjeva manjine i zahtjeva vecine. Upravo citam da ce se 8.maja otkriti spomenik ali na drugom mjestu, i da ce biti pozvani predstavnici iz Rusije i drugih zemalja kao i domaca antifasisticka udruzenja, a 9.za sve ostale koji hoce da ga podsjete.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#54

Post by senada »

Talicni Tom wrote:
zzzzz wrote:Istina je to za sovjetske vojnike, kosti tih vojnika ce biti prebacene na groblje

U Bosni je napravljen genocid .U Bosni su cetnici Bosance sjekirama i tupim i hrdjavim nozevima sjekli a Bosanke su bile silovane i ponizavane kao na tvornickoj traci .Cijeli svijet je to gledao uz pivu i uz cips .
Hiljadu dzamija je odletilo u zrak kao da se snima film od papira i karoton i kurtona a ne da se ruse kulturni i vjerski objekti jednog naroda kojima po starini i ljepoti nije bilo ravna.
Serem ti se iz pune guzice i na Rusiju i Estoniju . I na cijeli svijet :(
........mogli su i bosanci i bosanke na vrijeme da je bilo mudrosti politickog - vojnog rukovodstva izvuc guzicu iz juge........ mislim prvenstveno na majke sa djecom i mlade ljude......... ili kao sto su bili da su tako i ostali u Jugi....... samo da ljudi prezive........... kao sto su uradili i kao sto danas zive i rade npr. crnogorci, sandzaklije i kosovari............ tada bi i bosanci i hercegovci izbjegli boldirani dio tvojih humanih dobronamjernih podsjecanja...................:( meni je zao :( ali zaista mi je zao :( svih zrtava ludaka ..........:( i iskreno zalim sto su mnogi ludaci prezivjeli.........:( ali sam i sretna sto se barem jedan dio pametnih, razumnih ljudi spasio na vrijeme.......... i danas zive bolje i sretnije,... neoptereceni svojom ni drugom vjerom, zive i rade u slozi i ljubavi sa ljudima svih boja koze, svih religija, nacija i ostalih stvari koje ne cine ljude ljudima i obratno..... zive zivotom ljepsim i ambijentom ugodnijim nego je bila cak i nasa draga bivsa Jugoslavija..... i sto je najbitnije duhovno i mentalno su cisti bez osjecanja mrznje prema bilo kojim "drugim i drugacijim" ljudima.......

PS.U barem tadasnjoj Bosni i Hercegovini.:(:(:(
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#55

Post by lahor »

Talicni Tom wrote:
saki wrote:Slucaj je ustvari isti kao npr. sa Drazinim spomenikom u Brckom. Ni manje, ni vise.
To ne znam ! Nisam siguran da je uklonjen spomenik onom Rusu koji je napravio genocid nad Estoncima kao sto je Draza napravio nad bosanskim muslimanima .Da je to bio neki ruski Draza valjda bi to Estonci uklonili davno .Skoro ima dvadest godina od kako su dobili nezavisnost.
Ali to bi se moglo porediti sa nekim ulicma u Sarajevu .Recimo sta ce u dusi Sarajeva odmah iznad sebilja prema Kovacima ulica Milosa Obilica .Yebo te zivot koji ce kurac takva ulica u Sarajevu.Valtera Perica DA ali Milosa Obilica iz 14 stoljeca , ( lik iz druge drzave iz srednjeg vijeka bez obzira kakav je bio ) ili ulica Vojvode Stepe Putnika........Koliko moje skromno znanje kaze taj cetnik je zapalio Sarajevo bas kao i Eugen Savojski .Eugen je zlikovac a Putnik oslobodilac.Pa ti sada reci da Jugoslavija ( koju ja volim ) nije bila Srboslavija ...... jasta je ....gdje je ulica Muje Mustafica u Beogradu .To je bio jedan dobar covjek i dobar vulkanizer i obucar koji nije zapalio Beograd ali opet nema ni sokak po svom imenu . :x
Potpisujem.....svaka cast.....
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#56

Post by lahor »

Zadnji put sam bio u Talinu prije tri hefte,a do sada sam tamo odlazio vrlo cesto jer je karta za krstarenje iz Helsinkija stvarno jeftina.Estonci su nenormalno napredovali u zadnjoj deceniji.Finci su tamo prosirili svoj biznis a i Svedi su prisutni.Od onog sivila iz devedeset i neke kad sam prvi put bio tamo,nema vise ni sjenke.Talin je danas moderna prijestonica i dobro se Talin izvuko od sovjetske zaostavstine.Sta je problem...???Problem je ako se to tako moze nazvati u tome sto Talin ima skoro polovicu stanovnistva koji govore ruski jezik.Rusima je taj spomenik bio kultno mjesto okupljanja,pogotovo njihovoj mladezi.Ruskim jezikom mozes sasvim normalno komunicirati u Talinu jer ga cak i Estonci govore,imaju i dvojezicne nazive ulica....Ruska manjina(ne zadugo,jer ce za mozda deceniju biti polovina)ima sva prava tamo i jako su dobro organizovani.Mozda bi se ovo moglo uporediti sa Makedonijom i njihovim Albancima.Nije mi jasno sta je ovo Estoniji trebalo.....oni ce ipak taj spomenik postaviti na drugo odrediste,a ovim cinom su samo potaknuli ogorcenje ruske manjine...Mozda je ipak clanstvo u NATO-paktu i u EU....Estoncima dalo hrabrosti da ovo urade....Mozda im je bilo pametnije da su zadrzali mir u kuci... :?
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#57

Post by zzzzz »

Kako god, oni imaju veliki problem. Trecina stanovnistva zivi paralelan zivot, ne znaju oficijelni jezik, citaju svoje novine, segregacija duboka i cini se nepremostiva.

Rusi optuzuju Estonce da su fasisti, ovi opet njih da su kriminalci i banditi, da su zaostavstina bivseg okupatora....
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#58

Post by senada »

lahor wrote:
Talicni Tom wrote:
saki wrote:Slucaj je ustvari isti kao npr. sa Drazinim spomenikom u Brckom. Ni manje, ni vise.
(...)
Ali to bi se moglo porediti sa nekim ulicma u Sarajevu .Recimo sta ce u dusi Sarajeva odmah iznad sebilja prema Kovacima ulica Milosa Obilica .Yebo te zivot koji ce kurac takva ulica u Sarajevu.Valtera Perica DA ali Milosa Obilica iz 14 stoljeca , ( lik iz druge drzave iz srednjeg vijeka bez obzira kakav je bio ) ili ulica Vojvode Stepe Putnika........Koliko moje skromno znanje kaze taj cetnik je zapalio Sarajevo bas kao i Eugen Savojski .Eugen je zlikovac a Putnik oslobodilac.Pa ti sada reci da Jugoslavija ( koju ja volim ) nije bila Srboslavija ...... jasta je ....gdje je ulica Muje Mustafica u Beogradu .To je bio jedan dobar covjek i dobar vulkanizer i obucar koji nije zapalio Beograd ali opet nema ni sokak po svom imenu . :x
Potpisujem.....svaka cast.....
ako se uzmu u obzir relacije amerika - iraq, onda na primjeru bosnjacko patriotske zvijezde politickog neba mister sacirbegovic muhameda, ni najmanje mu ne smeta sto ni jedna americka ulica ne nosi muslimansko ime .... dapache, covjek se bori da ostane raditi i zivjeti u neislamskoj drzavi, kao njen vrlo odan, privrzen i lojalan gradjanin.....(ali ipak, za njegove patriotske zasluge njegova domovina mu se zdusno oduzila i preimenovala je neko ime neke sarajevske ulice u ime njegove najbliznje srodnice....) isto tako je i sa ostatkom bosnjackog svijeta u svijetu, pa i u srbiji i crnoj gori..... i tam negdje daleko i jos dalje zivotni mir i spokoj muslimana ni najmanje ne remete ne samo nemuslimanski nazivi ulica, nego "mnogo bitnije nemuslimanske" stvarcice protiv kojih svi imaju sve ali samo kada je u pitanju Bosna....... i Hercegovina.:(
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#59

Post by Svemirski_Jebach »

i ovdje (uz casne i rijetke izuzetke) go fasista i neznalica...al sta ces kad nam drustvo nabija takve vrijednosti... :roll: :roll: :roll:

strasno...
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#60

Post by kustah »

senada wrote: ako se uzmu u obzir relacije amerika - iraq, onda na primjeru bosnjacko patriotske zvijezde politickog neba mister sacirbegovic muhameda, ni najmanje mu ne smeta sto ni jedna americka ulica ne nosi muslimansko ime .... dapache, covjek se bori da ostane raditi i zivjeti u neislamskoj drzavi, kao njen vrlo odan, privrzen i lojalan gradjanin.....(ali ipak, za njegove patriotske zasluge njegova domovina mu se zdusno oduzila i preimenovala je neko ime neke sarajevske ulice u ime njegove najbliznje srodnice....) isto tako je i sa ostatkom bosnjackog svijeta u svijetu, pa i u srbiji i crnoj gori..... i tam negdje daleko i jos dalje zivotni mir i spokoj muslimana ni najmanje ne remete ne samo nemuslimanski nazivi ulica, nego "mnogo bitnije nemuslimanske" stvarcice protiv kojih svi imaju sve ali samo kada je u pitanju Bosna....... i Hercegovina.:(
Vrlo dobro Senada, i ne samo to, uvazeni Reis je dao-prodao zemlju Vakufsku, Francuzima, a za spomenik njihovim vojnicima koji su eto kao nama pomagali za vrijeme rata. Bivsa imperijalna kolonijalistica sila pomaze BiH. Kakav nonsense. Ubistvo Hakije Turajlica nikada nije rasvijetljeno, a Francuzi su ga kao cuvali. Treba biti naivan pa vjerovati da je to bio samo incident. Ili Trg UN. itd.

Ima sjajan blog o ratu u Iraku od jedne mlade Iracanke. http://riverbendblog.blogspot.com/ i onaj clanak,
"The Great Wall of Segregation"

Kada citam njeno vidjenje situacije u Iraku pirje i danas, danas kada su "oslobodjeni" vidim da je sve to isto sa situacijom u kako su paljanske info kuce govorile "bivsoj BiH" ili u mome prije rata Sarajevu.

Poenta je, nista se nije desilo slucajno i sve je bioo dirigirano u BiH pa tako i evo sa Estonijom. "US and A" i EU imaju namjeru da stave pod kontrolu Velikog Medvjeda i njegova ogromana prirodna bogatsva,koliko ce im to poci za rukom, ostaje da se vidi.

Ako je historija uciteljica zivota onda su to corava posla,sa Rusima niko nije mogao izaci na kraj.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#61

Post by senada »

Postovani Gosn Kustah, Vi ste moj komentar sto bi se naskim zargonskim rijecnikom reklo - "preveli na Islam".... Bojim se da ste pogresno interpretirali moju pomalo nesuvislu poruku izvlacenjem iz konteksta samo relacije americko-iracke, koje sam ipak jasno uporedila sa srbijansko-i crnogorskim relacijama naspram muslimana, tj. da nigdje u svijetu (osim u bih) pa cak ni u Srbiji ni u Crnoj Gori nikom nista nemuslimanskog karaktera ne remeti mir i spokoj...Svi znamo da su u obje drzave muslimani imali i imaju jednaka prava kao i svi drugi... doduse nedostaju muslimanski nazivi sokaka i ulica, ali to tamossnjim i muslimanima sirom svijeta ne smeta.... i ni najmanje ih ne tangira... ali su isti strasno zabrinuti glede BiH...
Na podforumu diskusije, na temi o zlostavljanju djece, bila sam malo jasnija glede nase avlije i njenih vrlih vladara i 'krivnje uvijek onih drugih' za sve sto se dogadja kod nas...i tu cudnovatu pojavu uvlacenja nasih vladara duboko u dupe istim onim koje u kontinuitetu krive za svoje vrlo uspjesno i ucinkovito terorisanje ovdje preostalog bh zivlja...sve ce biti da se nasi kao i bjelosvjetski vladari tirani furaju na pricu kako njiihov narod ono umjesto gloginja ko robove mlati tudji qrac kojeg sami nikad, ali bas nikad i nigdje ne ispustaju iz usta.. osobito su im ga puna usta u obracanju za javnost na temama o patriotizmu...
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#62

Post by kucuk »

Danas su u Tallinni boravili predstavnici ruske Dume. Prema ovdasnjim informacijama oni su trazili smjenu ESTONSKE VLADE, i ostro kritikovali postupak policije za vrijeme demonstracija. Sa druge strane je opet upucena nota, kojom se skrece paznja Rusiji da nema pravo da se mijesa u unutrasnje stvari Estonije. Iz Tallinne takodje javljaju da je kompjuterska mreza vlade i parlamenta zagusena i da ne funkcionise normalno.Bista je prenesena i postavljena na gradskom groblju.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#63

Post by kucuk »

Novine iz Estonije,

Ruska delegacija obisla spomenik,

Ministar vanjski poslova Estonije odbio da se sretne sa delegaciom Dume,

U Moskvi organizacija koja sebe zove -NOVI NACISTI- opkolila Estonsku ambasadu.
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#64

Post by saki »

:-) Putin Jugend, i oni nasli Estonce nazivati fasistima :lol:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#65

Post by Svemirski_Jebach »

sto se putin uskurcio...hoce opet hladni rat i trku u naoruzanju, a znaju da se jednom vec kvalitetno popusili.. :lol: :lol: :lol:

a da zna da cemo onaj stit postaviti, sta god on mislio o tome...a ako hoce belaj opet...nek zna da ce ga primit opet :D :D
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#66

Post by xon_sa »

Svemirski_Jebach wrote:sto se putin uskurcio...hoce opet hladni rat i trku u naoruzanju, a znaju da se jednom vec kvalitetno popusili.. :lol: :lol: :lol:

a da zna da cemo onaj stit postaviti, sta god on mislio o tome...a ako hoce belaj opet...nek zna da ce ga primit opet :D :D
Ne znam po cemu su ispusili?! Jos uvijek imaju najveci nuklearni arsenal na svijetu...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#67

Post by Svemirski_Jebach »

xon_sa wrote:
Svemirski_Jebach wrote:sto se putin uskurcio...hoce opet hladni rat i trku u naoruzanju, a znaju da se jednom vec kvalitetno popusili.. :lol: :lol: :lol:

a da zna da cemo onaj stit postaviti, sta god on mislio o tome...a ako hoce belaj opet...nek zna da ce ga primit opet :D :D
Ne znam po cemu su ispusili?! Jos uvijek imaju najveci nuklearni arsenal na svijetu...
ja mislim da samo ti to jos ne znas kako su ispusili... :D :D
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#68

Post by xon_sa »

Svemirski_Jebach wrote:
xon_sa wrote:
Svemirski_Jebach wrote:sto se putin uskurcio...hoce opet hladni rat i trku u naoruzanju, a znaju da se jednom vec kvalitetno popusili.. :lol: :lol: :lol:

a da zna da cemo onaj stit postaviti, sta god on mislio o tome...a ako hoce belaj opet...nek zna da ce ga primit opet :D :D
Ne znam po cemu su ispusili?! Jos uvijek imaju najveci nuklearni arsenal na svijetu...
ja mislim da samo ti to jos ne znas kako su ispusili... :D :D
Pa hajde "pametni" eto reci gdje i kako su ispusili. Ja sam rekao da oni danas imaju najveci nuklearni arsenal na svijetu, sto govori da su daleko od "kvalitetne pusione". Jos uvijek se oni itekako pitaju, samo sto su danas interesne zone malo drugacije nego u vrijeme hladnog rata.

Raspad SSSR-a i ekonomska preobrazba Rusije ne znaci da su ispusili, jer jos uvijek drze poziciju najjace nuklearne sile na svijetu, a to je jos uvijek najjaci argument u svakom konfliktu sa njima.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#69

Post by basta sljezove boje »

zzzzz wrote:Komplikovana situacija, Rusa je 30% u Estoniji, naseljeni u vrijeme Staljina, mnogi ne znaju estonski jezik, mnogi nemaju pravo na drzavljanstvo i dosta njih je nezaposleno
cinjenica da Rusi koji su se rodili u Estoniji ne govore estonski govori sama za sebe. Zasto bi Estonija, tranzicijska boom-zemlja sa flat taxom od 25% i sa masivnim stranim investicijama trebala zaposljavati ljude koji ne govore estonski? Cak i strani manageri prvo uce estonski, pa onda idu u zemlju. Podjela fasisti-antifasisti je danas suluda. Rusi su anektirali jednu nezavisnu zemlju i naselili svoje stanovnistvo ne bi li je destabilizirali. Od Njemacke su digli istocnu Prusku i sta su od nje napravili? Danas Königsberg izgleda gore nego vecina mjesta u Bosni.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#70

Post by kucuk »

Danasnje vijesti,

-Estonija povukla dio porodica, diplomata zaposlenih u ambasadi u Moskvi.

-Nacionalisti vrsili provokacije i kod Svedske ambasade. Policija intervenisala ali prilicno sporo.

-Vecina osblja ipak ostaje u ambasadi. Vize nece izdavati do daljnjeg.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#71

Post by kucuk »

Eoilog dogadjaja u Estoniji,

- Njemacka zapretala zeravu u lug,
- Predsjednik Estonije putuje 25.juna u SAD na poziv predsjednika Busa,
- Ambasadorka Estonije u Moskvi otisla na godisnji odmor,
- Fincima savjetovano da ce biti bezbjedni ako nisu u NAT-u.

Izvinjavam se zbog greske, da su ambasadu opsijedali ruski nacisti. U prvi mah su stizale pogresne informacije. Radi se o aktivistima bliskim vladi.

- Dok opet na puhne kakav vjetar ovi sto im je ova tema smetala mogu odahnuti.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#72

Post by zzzzz »

basta sljezove boje wrote:
zzzzz wrote:Komplikovana situacija, Rusa je 30% u Estoniji, naseljeni u vrijeme Staljina, mnogi ne znaju estonski jezik, mnogi nemaju pravo na drzavljanstvo i dosta njih je nezaposleno
cinjenica da Rusi koji su se rodili u Estoniji ne govore estonski govori sama za sebe. Zasto bi Estonija, tranzicijska boom-zemlja sa flat taxom od 25% i sa masivnim stranim investicijama trebala zaposljavati ljude koji ne govore estonski? Cak i strani manageri prvo uce estonski, pa onda idu u zemlju. Podjela fasisti-antifasisti je danas suluda. Rusi su anektirali jednu nezavisnu zemlju i naselili svoje stanovnistvo ne bi li je destabilizirali. Od Njemacke su digli istocnu Prusku i sta su od nje napravili? Danas Königsberg izgleda gore nego vecina mjesta u Bosni.
Nije to tako jednostavno, ti ljudi su isto tako zrtve te ruske politike. Njihovi pretci su naseljeni u Estoniju a oni su rodjeni tamo i ne znaju za drugo, sistem je bio kakav je bio ali po onoj nasoj narodnoj "rodilo se, valja ga ljuljati". Oni su dio tog drustva i Estonija zbog svoje buducnosti mora rjesavati ovaj problem na taj nacin da se obje grupe podjednako osjecaju kao ravnopravni gradjani i dio tog drustva.

Estonija nije usamljena, Makedonija, Kipar, Crna Gora i mnoge druge zemlje imaju slicne izazove, trazenje modusa koji ce zadovoljiti sve njene gradjane i razlicite etnicke skupine.
Post Reply