Demokratska fronta Željko Komšić

User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#33126 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by biske »

Hafis wrote:
GandalfSivi wrote: Zato je i bio sarkazam po pitanju pluralizma. Jebo te, vi juzni od iracionalnih strahova se poklopiste kriminalcima koji vas sisaju redovno, ali dobro je dok su “vasi”...
Znam ja to i bez tebe.
Samo, protumači kako hoćeš, bolje ti je da te HDZ šiša nego SDA. Razlika je više nego očigledna. Iza ovih prvih nešto i ostane običnom puku, dok ovi drugi stvarno nemaju srca, štokove iz vrata vade i trava ne raste. Pogledaj u Mostaru.

Ako mi je alternativa neka polupijana umišljena priglupa hablečina, onda neka i Dragana. Barem kad se tone, nek se akademski otmjeno tone.

Dokle god patriJoti budu željeli izabirati Hrvatima predstavnike (Srbe u FBiH je suvišno i spominjati) ovdje će vladati koklektivni osjećaj čopora i ugroženosti.
Ništa bolji nisu ti opjevani ''ljevičari'' i ''socijaldemokrati'' od ovih naših ovdje. Sve je to goli kokošar pravljen gladnom dikelom, koji čeka da nastavi gdje su ovi stali.
Ovaj sistem nudi neslućene mogućnosti ljudima koji se bave politikom i teško je odoljeti.
Postoji jednostavno rješenje za taj problem. Hadeze i ezdea se napokon ujedine (kao što su ujedinjeni poslije svakih izbora) i sve rješavaju unutar stranke.
Ne Kockam
Posts: 103
Joined: 02/03/2018 19:59

#33127 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Ne Kockam »

GandalfSivi wrote:

Kako sve pogresno shvatate. Nije takmicenje gdje je bolje, nego je shvatanje da je svugdje sjebano. Da bog da da Z. Hercegovina ima prosjecnu platu od dvije milje eura. Ne bi Covic sa svojom politikom mogao ni u mjesnoj zajednici pobijediti... Ja pricam o zivotu koji bi mogao biti, ti pricas o tome ko koga nije mogao porobiti...
pola bošnjaka iz bosne a bogami i iz hercegovine bi krepalo od gladi da im nije škutorije jer tamo gdje vlada SDA neradi se ništa sem odlaska u džamije i kriminal svuda, pošten tzv mali čovjek je prepušten sam sebi.Da ih vidiš to je vojska radnika svaki dan borba da se samo dan preživi da zaradi 50-100KM DANAS
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#33128 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by GandalfSivi »

Ne Kockam wrote:
GandalfSivi wrote:

Kako sve pogresno shvatate. Nije takmicenje gdje je bolje, nego je shvatanje da je svugdje sjebano. Da bog da da Z. Hercegovina ima prosjecnu platu od dvije milje eura. Ne bi Covic sa svojom politikom mogao ni u mjesnoj zajednici pobijediti... Ja pricam o zivotu koji bi mogao biti, ti pricas o tome ko koga nije mogao porobiti...
pola bošnjaka iz bosne a bogami i iz hercegovine bi krepalo od gladi da im nije škutorije jer tamo gdje vlada SDA neradi se ništa sem odlaska u džamije i kriminal svuda, pošten tzv mali čovjek je prepušten sam sebi.Da ih vidiš to je vojska radnika svaki dan borba da se samo dan preživi da zaradi 50-100KM DANAS
Opusteno maca, srce udara najbrze...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#33129 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by kmirsad »

biske wrote:
Hafis wrote:
GandalfSivi wrote: Zato je i bio sarkazam po pitanju pluralizma. Jebo te, vi juzni od iracionalnih strahova se poklopiste kriminalcima koji vas sisaju redovno, ali dobro je dok su “vasi”...
Znam ja to i bez tebe.
Samo, protumači kako hoćeš, bolje ti je da te HDZ šiša nego SDA. Razlika je više nego očigledna. Iza ovih prvih nešto i ostane običnom puku, dok ovi drugi stvarno nemaju srca, štokove iz vrata vade i trava ne raste. Pogledaj u Mostaru.

Ako mi je alternativa neka polupijana umišljena priglupa hablečina, onda neka i Dragana. Barem kad se tone, nek se akademski otmjeno tone.

Dokle god patriJoti budu željeli izabirati Hrvatima predstavnike (Srbe u FBiH je suvišno i spominjati) ovdje će vladati koklektivni osjećaj čopora i ugroženosti.
Ništa bolji nisu ti opjevani ''ljevičari'' i ''socijaldemokrati'' od ovih naših ovdje. Sve je to goli kokošar pravljen gladnom dikelom, koji čeka da nastavi gdje su ovi stali.
Ovaj sistem nudi neslućene mogućnosti ljudima koji se bave politikom i teško je odoljeti.
Postoji jednostavno rješenje za taj problem. Hadeze i ezdea se napokon ujedine (kao što su ujedinjeni poslije svakih izbora) i sve rješavaju unutar stranke.
Biske, zašto zapostavljaš SNSD...
Kakva bi to stranka bila...nepobjediva...sve policije svijeta da se udruže, ne bi im mogli ništa...
Bože... kad se samo sjetim.... nekad... i na sam izgovor SDS, SDSovac... čovjek se naježi...a vid sad... da nam ih je...
Heartbeats
Posts: 719
Joined: 26/06/2012 21:51

#33130 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Heartbeats »

Potpuno uvažavajući Vaše mišljenje Sabina, mora se priznati da mlađahni Beganović živi u opsjeni stavova svojih profesora čiji je postao telal.
Meni nekako ovo relevantnije
https://www.klix.ba/vijesti/bih/pecanin ... /180528087
Vjerujem da se slažete.
Pozdrav
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#33131 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by dustaban »

Komsic je popushio to je gotova stvar.

Krajnje je vrijeme i bilo. Ma koliko mrzili Covica, Komsiceva ubleha je ipak nesto ssta se vise ne moze oprastati.
Ono sta je istinska steta u ovoj DF tragediji jeste upropastena ideja koja je onomad okupila zaista finog svijeta. Ostalo je jos nesto malo kvalitetnih DF-ovaca ali ni njih mi nije zao, jedino bi izdvojio onog Tuzlaka Becirovica, on je jedini dizao glas i kritikovao sefa....
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#33132 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Dozer »

Ne Kockam wrote: :lol: :lol: :lol:

jadan ne bio znaš li ti gdje je stolac a ne stolc, a gdje je livno tomislav grad i ravno?

čitluk, grude, ljubuški, posušje skoro da nema nezaposlenihh, znaš gdje je tuga i jad od stolca :lol: pa prema mostaru pa onda podvelež, bijelo polje, vrapčići sve gdje je SDA tu je najveći smrad i govno i kašika pa samo u čitluku je centar svih firmi koje rade klimatizaciju erkond i servis čović snadbjevaju cijelu bosnu klima uređajima, što se kamenjara tiče izgleda da ti geografija nije jača strana, kompletna hercegovina je kamenjar a ne samo škutorija, i gacko je kamjenjar, podvelež, nevesinje, bileća itd itd, ja još nisam doživio a redovno obilazim škutoriju da mi prilikom kupovine nije izdan fiskalni račun dok kod većine firmi koje vode bošnje dobićeš sve moguće izgovore o neizdavanju fiskalnog računa, ponavljam veze ti nemaš
Ne bih da kvarim idilu, ali...
U kompletnim opstinama s ogromnom Hrvatskom vecinom u ZHK (ne samo u samim mjestima), a to su mjesta koja si nabrojao, zivi manje od 100.000 ljudi. Od toga je minimalno pola djece i penzionera, a bar 20% je dijaspora koja ni ne zivi tu. Kada to saberes i oduzmes, dodjes do toga da je tamo maksimalno oko 25.000 radno sposobnih, od kojih opet ne rade svi. Dakle, od oko 70-75.000 prisutnih, njih 25.000 izdrzava onih ostalih 50.000.

Cinjenica jeste da su na tom malom prostoru lokalizovane firme koje u BiH uvoze oko 70% svega sto se uvozi. Ali, to je rezultat rata. Dok se ovamo ratovalo, tamo se svercovalo i otvarale se firme, koje su ona nakon rata po automatizmu preuzele maltene sav posao oko uvoza jer su vec tada imali ugovore s ino firmama.

Ali, cak i tako, tamo i dalje ima i nezaposlenih, a takodjer i uredno odlaze upravo jer nema posla. Ono sto ih ima posao - to je to. Nema novih radnih mjesta jer je to odavno "zakucana" sredina u kojoj se tacno zna ko, sta, kako i koliko.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33133 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

bob_rock wrote:
Capsicum wrote:Naveo sam konkretan scenario. Nikakva naučna fantastika. Pravi se lud ako ti je ćeif. Meni se ne kocka sa sudbinom vlastite djece. Čović ne smije u Predsjedništvo.
Pozdravi, možda sam propustio scenario ali bi volio da ponoviš i da prođemo kroz članove Ustava koji govore o tome.
Mislim da postoji nešto što se zove tehnička vlada (koja je bila i 2011. godine jer nisu mogli da se dogovore sdp i hdz oko mandatara).
Možda griješim, volio bih da vidim tačno gdje fulam.

Može i na pp, ako ti je mrsko ovdje.
Ma stvar je prilično jednostavna:
1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...

Nakon nekoliko mjeseci ide serija isceniranih problema zbog nefunkcionisanja državnih institucija, uspostavljanje "privremenih" na teritoriji RS i u kantonima pod kontrolom HDZ. Cijeli ovaj proces može potrajati i par godina. Na kraju slijedi samo formalizacija otcjepljenja RS i UZP-a.
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#33134 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by malakh »

a visoki predstavnik, bonska ovlaštenja? :lol: :lol:
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33135 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

malakh wrote:a visoki predstavnik, bonska ovlaštenja? :lol: :lol:
A MMF, svjetska banka, SFOR, 6. flota... :D

Šalu na stranu, OHR je u slučaju referenduma o 9. januaru pokazao da ne misli raditi svoj posao. Zauzeo je stav da neće djelovati ukoliko nema jedinstvenog stava PIC-a, a neće ga više nikad biti.
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#33136 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by biske »

kmirsad wrote:
biske wrote: Postoji jednostavno rješenje za taj problem. Hadeze i ezdea se napokon ujedine (kao što su ujedinjeni poslije svakih izbora) i sve rješavaju unutar stranke.
Biske, zašto zapostavljaš SNSD...
Kakva bi to stranka bila...nepobjediva...sve policije svijeta da se udruže, ne bi im mogli ništa...
Bože... kad se samo sjetim.... nekad... i na sam izgovor SDS, SDSovac... čovjek se naježi...a vid sad... da nam ih je...
rasprava je o federaciji, rješavanju "hrvatskog pitanja" i to, pa zato...
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#33137 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by muzicar_iz_parka »

GandalfSivi wrote:
Hafis wrote: De mi navedi neka konkretna mjesta?
Izgleda da ti nisi nikada bio u Z. Hercegovini.
ZHŽ već godinama zakovan na drugom mjestu po Indexu razvoja.
Livno, Tomislavgrad, Ravno, cim izadjes iz samog Stolca, nigdje industrije, nigdje ni trgovine (ozbiljne), sem lokalnih baja ostali prezivljavaju od poljoprivrede i malo turizma. Koliko im je dobro, pogledaj koliko ih se iselilo.
Iselio bi se i ostatak BiH da ih ne zezaju vizne odredbe.
Ostali bi skoro samo budzetlije i penzioneri.

Daju se vize ali na kapljicu u odnosu na broj zainteresovanih, a ipak poslodavci u inostranstvu malo teze priimaju ove kojima treba viza umjesto onih kojima ne treba.
HR je u svim parametrima u boljem stanju od BiH pa se opet iseli citava Slavonija i ostali pasivniji krajevi, ako se ima prilika za koliko toliko normalno primanje raditi, zasto da te koristi domaci gazda.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#33138 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by kmirsad »

biske wrote:
kmirsad wrote:
biske wrote: Postoji jednostavno rješenje za taj problem. Hadeze i ezdea se napokon ujedine (kao što su ujedinjeni poslije svakih izbora) i sve rješavaju unutar stranke.
Biske, zašto zapostavljaš SNSD...
Kakva bi to stranka bila...nepobjediva...sve policije svijeta da se udruže, ne bi im mogli ništa...
Bože... kad se samo sjetim.... nekad... i na sam izgovor SDS, SDSovac... čovjek se naježi...a vid sad... da nam ih je...
rasprava je o federaciji, rješavanju "hrvatskog pitanja" i to, pa zato...
:-D haj nebitno... ima SNSD-a i u federaciji... a izborni zakon je na državnom nivou...HDZ želi promjenu državnog zakona.."hrvatsko pitanje" se mora rješavati na državnom nivou. te promjene nema bez Rs-a i SNSDA-a... to što HDZ-A ne zanimaju hrvati van Hercegovine... nebitno... :-D
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#33139 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by rahmanjin »

Capsicum wrote:
bob_rock wrote:
Capsicum wrote:Naveo sam konkretan scenario. Nikakva naučna fantastika. Pravi se lud ako ti je ćeif. Meni se ne kocka sa sudbinom vlastite djece. Čović ne smije u Predsjedništvo.
Pozdravi, možda sam propustio scenario ali bi volio da ponoviš i da prođemo kroz članove Ustava koji govore o tome.
Mislim da postoji nešto što se zove tehnička vlada (koja je bila i 2011. godine jer nisu mogli da se dogovore sdp i hdz oko mandatara).
Možda griješim, volio bih da vidim tačno gdje fulam.

Može i na pp, ako ti je mrsko ovdje.
Ma stvar je prilično jednostavna:
1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...

Nakon nekoliko mjeseci ide serija isceniranih problema zbog nefunkcionisanja državnih institucija, uspostavljanje "privremenih" na teritoriji RS i u kantonima pod kontrolom HDZ. Cijeli ovaj proces može potrajati i par godina. Na kraju slijedi samo formalizacija otcjepljenja RS i UZP-a.
Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic

Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
bob_rock
Posts: 151
Joined: 19/07/2010 14:46

#33140 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by bob_rock »

Capsicum wrote: Ma stvar je prilično jednostavna:
1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...

Nakon nekoliko mjeseci ide serija isceniranih problema zbog nefunkcionisanja državnih institucija, uspostavljanje "privremenih" na teritoriji RS i u kantonima pod kontrolom HDZ. Cijeli ovaj proces može potrajati i par godina. Na kraju slijedi samo formalizacija otcjepljenja RS i UZP-a.
Ok, a koja je po tebi razlika u odnosu na sadašnju situaciju.
Imaš već 3 godine Ivanića i Čovića u Predsjedništvu. Ista situacija u parlamentu, mogu blokirati i ne donositi zakone. Dati ostavke na mjesta ministara i blokirati izbor nove vlade. Itd... Zašto to već nisu uradili, ako mogu provesti..

Ustav ne poznaje vandredne izbore, tako da bi tehnička vlada ostala cijelo vrijeme pa čak i ministri u ostavci na papiru. Ukoliko ne bi obavljali poslove, tu su zamjenici ministara koji obavljaju iste funkcije.
Ne kažem da u navedenom slučaju nebi imali složenu situaciju, ali isto tako ne mislim da bi postigli ono što ti spominješ. Također, zar misliš da izbor Željka Komšića može zaustaviti sve ostalo u parlamentima koje spominješ ?
Ono što je osnovna želja hdz-a je da osiguraju kroz dom naroda svoju poziciju u vlasti za budućnost budući da imaju veliki odljev stanovništva. Predsjedništvo je nešto čega će se odreći u pregovorima da osiguraju dom naroda.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33141 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

rahmanjin wrote:Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
Npr. mandatara vijeća ministara, budžet
rahmanjin wrote:3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će na izborne liste staviti dobar dio Hrvata i uz ostale probosanske stranke spriječiti HDZ u blokadi parlamenta, čime se, uz poziciju u predsjedništvu, drastično umanjuje šansa za blokadama.
rahmanjin wrote:4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
Hajd ti to još malo prouči. O čemu zamjenici mogu odlučivati i kako se tretira njihov glas npr. kod određivanja kvoruma?
rahmanjin wrote:5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će imenovati novog mandatara i vladu.
rahmanjin wrote:6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
Nema potrebe, odluka se može donjeti većinom glasova.
rahmanjin wrote:7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
Je li bilo trajno zakovano 4 godine?
rahmanjin wrote:8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
rahmanjin wrote:Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
Ovo je samo okvirno, vjerujem da je Plan B puno detaljniji i kreativniji.
bob_rock
Posts: 151
Joined: 19/07/2010 14:46

#33142 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by bob_rock »

rahmanjin wrote:
Capsicum wrote:
Capsicum wrote:Naveo sam konkretan scenario. Nikakva naučna fantastika. Pravi se lud ako ti je ćeif. Meni se ne kocka sa sudbinom vlastite djece. Čović ne smije u Predsjedništvo.
Ma stvar je prilično jednostavna:
1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...

Nakon nekoliko mjeseci ide serija isceniranih problema zbog nefunkcionisanja državnih institucija, uspostavljanje "privremenih" na teritoriji RS i u kantonima pod kontrolom HDZ. Cijeli ovaj proces može potrajati i par godina. Na kraju slijedi samo formalizacija otcjepljenja RS i UZP-a.
Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic

Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
Nisam vidio tvoj post odmah, pa sam pisao svoje mišljenje.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#33143 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

Capsicum wrote:
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
S pozicije člana predsjedništva?
K'o veliš doći će s rajom iz birtije ispred zgrade parlamenta, tj. Doma naroda FBiH i zagalamiti ispod prozora: ne dajte fašistima u vladu!!!
Za takvo nešto će mu biti ipak potreban i pokoji zastupnik u Domu naroda, a kako je krenulo daj Bože da bude i jedan.
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#33144 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by rahmanjin »

Capsicum wrote:
rahmanjin wrote:Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
Npr. mandatara vijeća ministara, budžetspin, sljedeci mandatar je iz reda srpskog naroda dakle iz RS-a
rahmanjin wrote:3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će na izborne liste staviti dobar dio Hrvata i uz ostale probosanske stranke spriječiti HDZ u blokadi parlamenta, čime se, uz poziciju u predsjedništvu, drastično umanjuje šansa za blokadama.-spin, govorimo o Komsicu kao clanu Predsjednistva ne o listama. Ti stalno govoris o Komsicu kao clanu predsjednistva a ne o listama.
rahmanjin wrote:4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
Hajd ti to još malo prouči. O čemu zamjenici mogu odlučivati i kako se tretira njihov glas npr. kod određivanja kvoruma?spin, govorio se o podnosenju ostavki HDZ-ovih ministara
rahmanjin wrote:5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će imenovati novog mandatara i vladu.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
rahmanjin wrote:6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
Nema potrebe, odluka se može donjeti većinom glasova.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
rahmanjin wrote:7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
Je li bilo trajno zakovano 4 godine?nije nikad pa nece ni sada
rahmanjin wrote:8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
spin, govorimo o promjeni koje moze donijeti Komsic u Predsjednistvu, ne o listama
rahmanjin wrote:Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
Ovo je samo okvirno, vjerujem da je Plan B puno detaljniji i kreativniji.
spin opet i opet. Smijesno.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33145 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

Hafis wrote:
Capsicum wrote:
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
S pozicije člana predsjedništva?
K'o veliš doći će s rajom iz birtije ispred zgrade parlamenta, tj. Doma naroda FBiH i zagalamiti ispod prozora: ne dajte fašistima u vladu!!!
Za takvo nešto će mu biti ipak potreban i pokoji zastupnik u Domu naroda, a kako je krenulo daj Bože da bude i jedan.
Pozicija člana predsjedništva u rukama Čovića pojednostavljuje stvari kod procesa blokade. A za dom naroda vidjet ćemo...
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33146 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

rahmanjin wrote:
Capsicum wrote:
rahmanjin wrote:Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
Npr. mandatara vijeća ministara, budžetspin, sljedeci mandatar je iz reda srpskog naroda dakle iz RS-a
O čemu ti pričaš?
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će na izborne liste staviti dobar dio Hrvata i uz ostale probosanske stranke spriječiti HDZ u blokadi parlamenta, čime se, uz poziciju u predsjedništvu, drastično umanjuje šansa za blokadama.-spin, govorimo o Komsicu kao clanu Predsjednistva ne o listama. Ti stalno govoris o Komsicu kao clanu predsjednistva a ne o listama.
Ne kontaš. Ja govorim o tome da je za blokadu države, potreban i dovoljan uslov da imaš dva, prema državi BiH neprijateljski nastrojena, člana predsjedništva. Kad tu prijetnju otkloniš, onda se mogućnosti blokade značajno smanjuju. Ne znači da je izbor Komšića u predsjedništvo rješenje za sve probleme koje imamo sa onima koji žele zlo ovoj državi. Ali je vrlo efikasno rješenje da se spriječi takvima da iskoriste poziciju u predsjedništvu za blokadu. Ingerencije predsjedništva su ograničene, ali ono malo što ih imaju, su vrlo bitne i tu je potrebno spriječiti osovinu Čović-Dodik da njima ovladaju i državu učine nefunkcionalnom. Postoje drugi načini za blokadu, ali za njih će se koristiti druge metode. A i tu Komšić, koalicija koja stoji iza njega i ostale građanske, lijeve i probosanske stranke mogu da pomrse račune.

rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
Hajd ti to još malo prouči. O čemu zamjenici mogu odlučivati i kako se tretira njihov glas npr. kod određivanja kvoruma?spin, govorio se o podnosenju ostavki HDZ-ovih ministara
Pa ti ne znaš uopšte o čemu bi pričao. Samo ponavljaš spin, zato što si sebi u glavi zacrtao stav i ne dozvoljavaš si uopšte da pročitaš šta pišem. Ne daj bože da razmisliš malo. Ja govorim o ostavkama HDZ ministara, tačno, ali nije nikakav spin da zamjenici nemaju status predstavnika naroda ministara koji su dali ostavku, odnosno, u slučaju trenutnog Vijeća ministara ne bi bilo kvoruma za odlučivanje.

rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će imenovati novog mandatara i vladu.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
To neka tvoja želja ili šta? Npr. što ne bi bio mandatar Šarović? Dodiku se ne mora svidjet, izglasat će ga u predsjedništvu član iz reda Bošnjaka i Hrvata.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
Nema potrebe, odluka se može donjeti većinom glasova.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
Evo nije mi bilo mrsko nabrojati sve mandatare od kad nema kopresjedavanja u VM do sad:
- Spasoje Tuševljak (S)
- Martin Raguž (H)
- Božidar Matić (H)
- Zlatko Lagumdžija (B)
- Dragan Mikerević (S)
- Adnan Terzić (B)
- Nikola Špirić I mandat (S)
- Nikola Špirić II mandat (S)
- Vjekoslav Bevanda (H)
- Denis Zvizdić (B)

I hajde sad Boga ti objasni kako si ti skontao da je sljedeći mandatar srbin?


rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
Je li bilo trajno zakovano 4 godine?nije nikad pa nece ni sada
Ja govorim o realnoj mogućnosti, a ne o tvojim željama i nadanjima.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
spin, govorimo o promjeni koje moze donijeti Komsic u Predsjednistvu, ne o listama
Ne, to samo ti umišljaš. Član predsjedništva može uraditi ono što mu je u nadležnosti. Odnosno Komšić može spriječiti blokadu koju bi eventualnim izborom mogli pokrenuti Čović i Dodik.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
Ovo je samo okvirno, vjerujem da je Plan B puno detaljniji i kreativniji.
spin opet i opet. Smijesno.
Spin, spin, spin... Tako mi i treba kad s djecom raspravljam :D
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#33147 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Roccohljup »

I'm a Dwarf and I'm digging a hole.......diggy diggy hole...... :D :D :D :D

Image


OD CVETKOVIĆ-MAČEK DO PLANA B: Da li će politički patuljci sudbinu BiH predati Dodiku i Čoviću?

Današnjim probosanskim opcijama nije trebao neprijatelj da ih razbija. To su učinile dobrovoljno, dovodeći državu u poziciju da njena sudbina dospije u ruke osovini Dodik-Čović.

Mini market

Prije 50 min Prije 46 min

0


Piše: Danijal HADŽOVIĆ

Period Kraljevine Jugoslavije jedan je od najtežih u historiji Bosne i Hercegovine i bošnjačkog naroda. Odmah po uspostavi ove države širom BiH i Sandžaka muslimansko stanovništvo, posebno u ruralnim područjima, bilo je izloženo učestalim napadima uz ubistva i pljačke koje su provodili „kosovski osvetnici“, kako su si, u nastojanju mitološkog legitimiziranja vlaste žeđi za krvlju i tuđom imovinom, tepale razne kriminalne skupine koje su u novoj državi dobile odriješene za vršenje zločina. Nove vlasti , predvođene dvorom Karađorđevića i Pašićevim radikalima su, naime, na ova zlodjela uglavnom reagirale širom zatvorenih očiju puštajući počinioce da prođu nekažnjeno, da bi u međuvremenu i same provele državno sponzoriranu pljačku oduzimanja imovine bošnjačkim zemljoposjednicima, poznatu kao agrarna reforma. BiH kao cjelini također nije bila namijenjena mnogo bolja sudbina. Ona je, ukratko, u radikalsko-karađorđevskim koncepcijama uređenja imala da nestane kao politički subjekt i bude potpuno utopljena u unitarnu jugoslovensku ili velikosrpsku državnu tvorevinu.

Nosilac borbe za zaštitu bošnjačkog stanovništva i očuvanje kompaktnosti BiH uz autonomiju kao krajnji cilj, bila je Jugoslovenska muslimanska organizacija. Predvođena Mehmedom Spahom, za kratko vrijeme je obezbijedila plebiscitarnu podršku bošnjačkog stanovništva, koju je uglavnom sačuvala kroz cijeli period postojanja Kraljevine. Iako sa svega nekih 5% glasova ukupne podrške u jugoslovenskom političkom sistemu i djelujući u krajnje krnjem demokratskom okviru, Spaho je, vješto balansirajući između interesa unitarističkog koncepta srpskih, i republikanskog hrvatskih elita, uspijevao na političkoj sceni afirmisati pitanje muslimana u Jugoslaviji i održavati u životu ideju o autonomiji BiH. Koliko je ovakva politička pozicija predstavljala teret vlastima u Beogradu, pokazuje i ogroman napor koji su ulagali u razbijene Spahe političke organizacije kroz stvaranje niza novih, njihovom unitarističkom konceptu naklonjenih političkih opcija među muslimanima, od „muslimanskih radikala“ Šerifa Arnautovića do radikalima naklonjene „Jugoslovenske narodne muslimanske organizacije“, formirane od bivših Spahinih saboraca. Ni obilne finansije ni sav propagandni aparat koji im je stajao na raspolaganju od beogradskih vladajućih krugova nisu bitno pomogli da se promijeni rezultat – kroz čitav period Kraljevine JMO je ostao najsnažniji politički faktor u BiH i respektabilna parlamentarna snaga. Na kraju je bila potrebna smrt Spahe (prirodna ili izazvana, ostavimo istraživačima i historičarima) da se ta politička snaga razbije i BiH, sporazumom Cvetković-Maček, u miru podijeli između Srbije i Hrvatske.

Ovaj sporazum, na sreću, nije dugo opstao u praksi. Borba za politički subjektivitet BiH i splet okolnosti nas je doveo do toga da, nakon mora prolivene krvi, danas Bosnu i Hercegovinu imamo kao kakvu-takvu nezavisnu državu. Ipak, jednako kao i prije stotinjak godina, ključna politička podjela u zemlji je između onih koji Bosnu i Hercegovini žele i onih koji je ne žele, barem ne kao pretjerano suverenu i ozbiljnu državu. Milorad Dodik, dakako spada u potonje. Već odavno priželjkuje, najavljuje, prijeti njenim raspadom, samo dok, kako veli, dočeka pogodan međunarodni trenutak. Za to vrijeme u praksi čini sve što je moguće da oslabi njen državni kapacitet. Svog vjernog partnera za ovaj projekat pronašao je u lideru HDZ-a BiH Draganu Čoviću, koji je u politici rušenja države već najavio i potencijalno ozbiljnije podvige, tj. blokadu izbora novih vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima, u slučaju da se ne promijeni izborni zakon po njegovoj volji.



Ni međunarodna situacija nije baš bajna za BiH. Rusija, pružajući direktnu podršku Dodiku, već godinama predano ruje iznutra i destabilizira zemlju. Širom istočnog djela EU vladaju kršćanski desničari koji, blago rečeno, s fobijom gledaju na muslimane. EU je zabavljena o svom jadu, Brexitima i navalom raznoraznih populističkih nedaća s radikalne desnice. Ne treba ni čuditi stoga da HDZ-ovi lobistički napori za podršku reorganizaciji BiH, po njihovoj mjeri, pronalaze sve više pristalica i među zapadnim članicama evropske porodice.



I kako na sve ovo reaguju probosanske stranke? Stranke ljevice u konačnici na izbore izlaze ni s manje ni s više nego s tri kandidata za Predsjedništvo. Pošto SDP nije partija koja će da popušta „onim koji su je izdali“, Željko Komšić, koji je dva puta pobjeđivao HDZ-ovog kandidata, ovaj put će glasove lijevog glasačkog tijela morati dijeliti sa SDP-ovim Denisom Bećirovićem. Da se po prvi put okuša na velikoj sceni, s kandidatom za člana Predsjedništva, baš u ovom historijskom trenutku je odlučila i Naša stranka, s mlađahnim gostom iz Francuske, New Yorka ili gdje već živi, Borišom Falatarom. Sve u svemu dovoljno da se još koja hiljada glasova skine ljevici. Kada se sve sabere, ili tačnije oduzme, Dragan Čoviće ide prema izglednoj pobjedi. Kao zajednički kandidat ljevice Komšić (ili čak možda i Slavo Kukić čije ime se prvobitno spominjalo) bi imao izgledne šanse da porazi Čovića na izborima. S još dva kandidata istog glasačkog tijela, te šanse su minimalne. I pritom, ni najmanje nije sigurno da će Bećirović s druge strane pobijediti. Barem historijski zapis kristalno jasno govori da ljevica nikada nije imala bošnjačkog člana Predsjedništva. Takvom strategijom ljevica će Čoviću direktno omogućiti novi mandat u Predsjedništvu, dok će sama prema svemu sudeći ostati bez ijednog.

No, zar u ove četiri godine, koliko je na sva zvona medijski promovisan igrokaz o tobožnjem ujedinjenu ljevice, nije mogao biti postignut neki trezven, razuman, zreo dogovor o zajedničkom političkom nastupu? Zar se nije moglo dogovoriti, kao što je to slučaj s opozicijom u RS-u, da se primjerice Komšić podrži kao zajednički kandidat za Predsjedništvo, Nermin Nikšić za premijera Federacije, a neko iz NS za kantonalnog premijera, ili obrnuto? Zar to nije nešto što bi ozbiljne i zrele političke organizacije, na kraju krajeva i odrasli ljudi učinili, umjesto što umjesto toga svjedočimo novom valu razmjene uličarskih pogrda i optužbi među protagonistima ljevice?

Situacija nije previše bolja ni na desnom političkom spektru. Od jedne stožerne SDA, u međuvremenu se formirala nekolicina regionalnih i lokalnih stranaka, odlučnih da zadrže svoj dosadašnji komad vlasti. Njihovi politički koncepti u ovakvom bitnom historijskom momentu, u skladu se interesima i političkim dometima njihovim protagonista, svode se na važna državnička pitanja parkinga, nedostavljenih računa i teladi na Bjelašnici, ili pak brendiranje sebe kao „novih lica u politici“, nakon što su prethodne dvije decenije proveli na budžetu.

Računajući na malu razliku s kojom je prošle pobijedio daleko manje popularnu i karizmatičnu Želju Cvijanović, Ivanić će vrlo teško u Predsjedništvo preko Dodika čijoj stranci se u RS-u smiješi još jedna uvjerljiva pobjeda. Čoviću su hrvatski glasovi ponovo sigurni, uz adut izbornog zakona i realnim oružjem Doma naroda s kojim može kočiti državu. Na megdan ovoj antibosanskoj osovini izlazi čitava jedna bujica podijeljenih, dezorijentiranih i međusobno interesno posvađanih probosanskih stranaka. Stoga, ne treba ni čuditi što već u ovom trenutku Dodik i Čović pomalo slavodobitno najavljuju svoj „Plan B“, odsno formalizovanje davno uspostavljenog saveza te odlučivanje o tome koja će bošnjačka opcija biti poželjna im za sastavljanje vlasti. Kada se podvuče crta, uistinu i jesu u takvoj poziciji. Šta god mislili o njihovim politikama, u onom organizacionom smislu u proteklom periodu pokazali su se neuporedivo vještijim, mudrijim i pronicljivijim, grabeći sebi daleko veću moć nego što im i po daytonskoj strukturi pripada. Šta bi ovaj savez ujedinjen u Predsjendištvu, uz svu stranačku i izvršnu vlastodržačku mašineriju, bio sve spreman uraditi nakon preuzimanja i konsolidovanja vlasti u oktobru, za sada možemo samo nagađati. Bliža prošlost do sada bilježi pokušaj državnog udara HDZ-a kroz „hrvatsko samoupravu“, pokušaj blokade izbora vlasti nakon izbora 2010., kao i Dodikovo bezobzirno kršenje odluke Ustavnog suda BiH i održavanje referenduma. Sve to sa dalekom manjom političkom moći nego što bi je prema svemu sudeći mogli imati nakon sljedećih izbora.

Probosanske stranke s druge strane su spale na to da danas, čast pojedinim izuzecima, budu vođene od strane političkih patuljaka. Bez izraženog i sposobnog lidera, bez državničke vizije, jasne strategije i plana svi su izgledi da nisu u stanju prepoznati težinu historijskog trenutka u kome nalaze i imati bilo kakvu jasnu ideju kako da se suprotstave osovini Dodik-Čović. Umjesto toga, svoju energiju i kapacitete usmjerili su na međusobna prepucavanja, vrijeđanja i raslojavanja i to, da stvar bude gora, ne zbog bilo kakvih konkretnih ideoloških i političkih neslaganja, no uslijed ličnih sujeta i borbe za puku vlast.



Prije kojih stotinjak godina Mehmed Spaho je, pored svih mana, a imao ih je, ipak uspijevao bez države, institucija i ozbiljnije infrastrukture, s jedva nekih 5% glasova na državnom nivou, u borbi za bosansku autonomiju i afirmaciju muslimanskog stanovništva zada ozbiljne glavobolje beogradskim vladajućim krugovima, toliko ozbiljne da su kroz čitav period Kraljevine ulagali silne napore ne bi li razbili njegovu organizaciju. Današnjim probosanskim opcijama, koje imaju neuporedivo bolju institucionalnu poziciju, nije trebao neprijatelj da ih razbija. To su učinile dobrovoljno, dovodeći državu u poziciju da njena sudbina dospije u ruke osovini Dodik-Čović.

User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#33148 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

bob_rock wrote:
Capsicum wrote: Ma stvar je prilično jednostavna:
1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju
3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno
4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke
5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati
6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara
7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...
8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...

Nakon nekoliko mjeseci ide serija isceniranih problema zbog nefunkcionisanja državnih institucija, uspostavljanje "privremenih" na teritoriji RS i u kantonima pod kontrolom HDZ. Cijeli ovaj proces može potrajati i par godina. Na kraju slijedi samo formalizacija otcjepljenja RS i UZP-a.
Ok, a koja je po tebi razlika u odnosu na sadašnju situaciju.
Imaš već 3 godine Ivanića i Čovića u Predsjedništvu. Ista situacija u parlamentu, mogu blokirati i ne donositi zakone. Dati ostavke na mjesta ministara i blokirati izbor nove vlade. Itd... Zašto to već nisu uradili, ako mogu provesti..

Ustav ne poznaje vandredne izbore, tako da bi tehnička vlada ostala cijelo vrijeme pa čak i ministri u ostavci na papiru. Ukoliko ne bi obavljali poslove, tu su zamjenici ministara koji obavljaju iste funkcije.
Ne kažem da u navedenom slučaju nebi imali složenu situaciju, ali isto tako ne mislim da bi postigli ono što ti spominješ. Također, zar misliš da izbor Željka Komšića može zaustaviti sve ostalo u parlamentima koje spominješ ?
Ono što je osnovna želja hdz-a je da osiguraju kroz dom naroda svoju poziciju u vlasti za budućnost budući da imaju veliki odljev stanovništva. Predsjedništvo je nešto čega će se odreći u pregovorima da osiguraju dom naroda.
Razlika u odnosu na sadašnju situaciju je u tome što nema SNSD ministara u VM, osovina Čović-Dodik nema većinu u Predsjedništvu i imamo budžet, državne intitucije funkcionišu nesmetano.

Pa da, bili bi u tehničkom mandatu, uz privremeno finansiranje, bez kvoruma jer se zamjenici ne mogu smatrati predstavnicima naroda ministra koji je dao ostavku. Dakle VM bi postojalo, ali de facto ne bi radilo ništa osim isplaćivalo sebi plate.

Već sam ovom drugom forumašu rekao da ne mislim da je Komšić ultimativno rješenje za sve moguće blokade, ali za blokadu koja kroz predsjedništvo je vrlo efikasna metoda. A obzirom da su pored navedenih stvari pod ingerencijama Predsjedništva i odbrana i vanjska politika, smatram da je itekako bitno da u njoj većinu čine oni koji vole ovu zemlju.
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#33149 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by malakh »

bob_rock wrote:
Ok, a koja je po tebi razlika u odnosu na sadašnju situaciju.
Imaš već 3 godine Ivanića i Čovića u Predsjedništvu. Ista situacija u parlamentu, mogu blokirati i ne donositi zakone. Dati ostavke na mjesta ministara i blokirati izbor nove vlade. Itd... Zašto to već nisu uradili, ako mogu provesti..
dodik ih redovno poziva da napuste sve institucije na nivou drzave.
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#33150 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by rahmanjin »

Capsicum wrote:
rahmanjin wrote:
Capsicum wrote:Jao sipnovanja pa ja ne znam da li ti sam vjerujes u ovo sto pises da je ozbiljno.

1. Dodik i Čović budu izabrani u Predsjedništvo, uz bilo kojeg Bošnjaka
2. dolaze onako formalno na preko 2/3 sjednica, ali ništa ne dogovaraju-sta sada dogovraju?
Npr. mandatara vijeća ministara, budžetspin, sljedeci mandatar je iz reda srpskog naroda dakle iz RS-a
O čemu ti pričaš?
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:3. poslanici HDZ, SNSD i njihovi sateliti ne dolaze na sjednice Parlamenta ili dolaze samo formalno-kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će na izborne liste staviti dobar dio Hrvata i uz ostale probosanske stranke spriječiti HDZ u blokadi parlamenta, čime se, uz poziciju u predsjedništvu, drastično umanjuje šansa za blokadama.-spin, govorimo o Komsicu kao clanu Predsjednistva ne o listama. Ti stalno govoris o Komsicu kao clanu predsjednistva a ne o listama.
Ne kontaš. Ja govorim o tome da je za blokadu države, potreban i dovoljan uslov da imaš dva, prema državi BiH neprijateljski nastrojena, člana predsjedništva. Kad tu prijetnju otkloniš, onda se mogućnosti blokade značajno smanjuju. Ne znači da je izbor Komšića u predsjedništvo rješenje za sve probleme koje imamo sa onima koji žele zlo ovoj državi. Ali je vrlo efikasno rješenje da se spriječi takvima da iskoriste poziciju u predsjedništvu za blokadu. Ingerencije predsjedništva su ograničene, ali ono malo što ih imaju, su vrlo bitne i tu je potrebno spriječiti osovinu Čović-Dodik da njima ovladaju i državu učine nefunkcionalnom. Postoje drugi načini za blokadu, ali za njih će se koristiti druge metode. A i tu Komšić, koalicija koja stoji iza njega i ostale građanske, lijeve i probosanske stranke mogu da pomrse račune.

rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:4. aktuelni ministri HDZ podnose ostavke-kako to moze promjeniti Komsic? Za informaciju ukoliko podnesu ostavke imaju zamjenici, jos jedan propust u spinovanju
Hajd ti to još malo prouči. O čemu zamjenici mogu odlučivati i kako se tretira njihov glas npr. kod određivanja kvoruma?spin, govorio se o podnosenju ostavki HDZ-ovih ministara
Pa ti ne znaš uopšte o čemu bi pričao. Samo ponavljaš spin, zato što si sebi u glavi zacrtao stav i ne dozvoljavaš si uopšte da pročitaš šta pišem. Ne daj bože da razmisliš malo. Ja govorim o ostavkama HDZ ministara, tačno, ali nije nikakav spin da zamjenici nemaju status predstavnika naroda ministara koji su dali ostavku, odnosno, u slučaju trenutnog Vijeća ministara ne bi bilo kvoruma za odlučivanje.

rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:5. vijeće ministara zbog nedostatka kvoruma ne može odlučivati-Kako to moze promjeniti Komsic?
Tako što će imenovati novog mandatara i vladu.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
To neka tvoja želja ili šta? Npr. što ne bi bio mandatar Šarović? Dodiku se ne mora svidjet, izglasat će ga u predsjedništvu član iz reda Bošnjaka i Hrvata.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:6. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko novog mandatara vijeća ministara-Komsic i Dodik ce se moci dogovoriti?
Nema potrebe, odluka se može donjeti većinom glasova.spin, ide novi mandatar VM je iz reda srpskog naroda
Evo nije mi bilo mrsko nabrojati sve mandatare od kad nema kopresjedavanja u VM do sad:
- Spasoje Tuševljak (S)
- Martin Raguž (H)
- Božidar Matić (H)
- Zlatko Lagumdžija (B)
- Dragan Mikerević (S)
- Adnan Terzić (B)
- Nikola Špirić I mandat (S)
- Nikola Špirić II mandat (S)
- Vjekoslav Bevanda (H)
- Denis Zvizdić (B)

I hajde sad Boga ti objasni kako si ti skontao da je sljedeći mandatar srbin?


rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:7. Dodik i Čović se "ne mogu dogovoriti" oko budžeta za 2019. - institucije BiH se nastavljaju finansirati po odluci o privremenom finansiranju, dakle 75% manje novca, nikakva nova zaduženja, nikakvi projekti, ništa...-privremeno finansiranje i dosad je bilo vise puta
Je li bilo trajno zakovano 4 godine?nije nikad pa nece ni sada
Ja govorim o realnoj mogućnosti, a ne o tvojim željama i nadanjima.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:8. u FBiH sličan scenario, ne može se formirati nova vlada FBiH, blokada u parlamentu, privremeno finansiranje...-kako to moze promjeniti Komsic
Može u koaliciji s ostalim građanskim i probosanskim strankama spriječiti HDZ da blokiraju parlament i spriječiti ih da uđu u vladu FBiH. Već viđeno.
spin, govorimo o promjeni koje moze donijeti Komsic u Predsjednistvu, ne o listama
Ne, to samo ti umišljaš. Član predsjedništva može uraditi ono što mu je u nadležnosti. Odnosno Komšić može spriječiti blokadu koju bi eventualnim izborom mogli pokrenuti Čović i Dodik.
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:
rahmanjin wrote:Morate jos malo "razraditi" suplju ovo je tanko totalno.
Ovo je samo okvirno, vjerujem da je Plan B puno detaljniji i kreativniji.
spin opet i opet. Smijesno.
Spin, spin, spin... Tako mi i treba kad s djecom raspravljam :D[/quote]
dodjosmo do toga da eto i nije bas Komsic svemoguc u Predsjednistvu i da raspored partija u Parlamentu treba da bude odgovarajuci i da Komsic ne moze sprijeciti ostavke HDZ-ovih ministara, i da sve te tvoje price su bez prakticnih argumentata...
Post Reply