Demokratska fronta Željko Komšić

Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#49101 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Milenkov buraz »

Humljanin wrote: 19/07/2021 13:39
Milenkov buraz wrote: 19/07/2021 13:32

Sasvim legitiman stav ali moraš dopustiti i da ja kao Bošnjak, pripaadnik većinskog naroda, imam također legitiman stav. Ni ja ne volim ovu državu kakvu su zamislili velikohrvatski i velikosrpski nacionalisti i unitaristi. Dakle vidiš da se trenutni sistem mora iz temelja mijenjati.
Biti većinski narod među 3 konstitutivna naroda ti ne daje za pravo da uriniraš po pravima manje brojnijih pripadnoka drugog konstitutivnog naroda.

Konstitutivni narodi nisu nikad bili u omjeru 33%:33%:33% . To je nemoguće.
Brojnost nije igrala ulogu pri uspostavljanju temelja države pa ne znači ni danas ništa više od toga da kao pripadnik brojnijeg naroda imaš veću odgovornost jer svojim postupcima možete sahraniti zajedničku drzavu ili je dalje razvijati.
Govorim nešto sasvim drugo da kao pripadnik najbrojnijeg naroda imam pravo na legitimna stav, slaganje i neslaganje kao i ti. To je poenta mog pisanja u smislu najbrojnijeg naroda. Ne može tvoj stav biti malo više legitiman i tvoje neslaganje malo više legitimnije i legalnije od mog...s obzirom ili bez obzira na brojnost.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#49102 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by drug_profi »

Humljanin wrote: 19/07/2021 13:30
drug_profi wrote: 19/07/2021 13:16

Kemal paša je uradio što se mora da Tursku napravi modernom drzavom. Protiv retrogradnih snaga svoje nacije. Imao je silu i mogao se kurcit.
Analogno sa BiH, kao kad bi Bosnjaci odlucli da raskrste sa SDA i sa svime sto je SDA negativno donijela u drustvo.
Kurcenje spram drugih etnija ovdje samo moze dovesti do smrti zajednicke drzave.
Ja ne znam kako vi zamisljate da prisilite Hrvate iz Hercegovine i Srbe iz RS da zavole svoju BiH?
Ne treba mene nitko SILITI da volim svoju domovinu. Ja je volim, samo ne volim onakvu kakvu su zamislili velikobošnjački unitaristi. To je razlika.
Aj ba ne pričaj, ni ja je više ne volim, a borio se za nju. Ogadili mi je totalno "graDŽani" i "ljeviĆari".
Last edited by drug_profi on 19/07/2021 13:50, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#49103 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Milenkov buraz »

Humljanin wrote: 19/07/2021 13:45
Milenkov buraz wrote: 19/07/2021 13:36

Hajde malo spusti taj gard i nadobudnost koja prati svaki tvoj post. Izborni zakon je takav i daje SVAKOM za pravo pa i tebi da glasa za XY člana Predsjedništva BiH ali za Parlamentarnu skupštinu za bilo koju drugu stranku.
Svašta nešto je u određenom trenutku na određenim zemljopisnim širinama i dužinama LEGALNO. To ne znači da je sve to dobro.

Bošnjaci se busaju u prsa kako su za građansku državu, kako su levičari, antifašisti, protiv nacionalnih torova...bla bla bla

I ovdje sada razgovaramo gdje su svi ti silni bošnjački glasovi za 2 barem prividno ljevičarskih predsjedničkih kandidata kada se potraže među parlamentarnim strankama.

Shvati ti to kako hoćeš, ali ja odbijam prihvatiti da ti nisi sposoban razumjeti pitanje: Kako je moguće da Bećirovići i Komšić (kao neki biva ljevičari) dobiju preko 400 000 glasova, a stranke koje se nominalno izjašnjavaju kao ljevičarske nemaju ni blizu toliko glasova.

To nije slučajnost ni statistička greška nego anomalija koja ukazuje na jedno pravilo.

Ljudi koji su ko biva glasali za Komšića jer je "građanin" i jer su oni "protiv nacionalnih torova" su isti ljudi koji su na drugim listama glasali za SDA i druge bosnjačke nacionalne stranke.

Šta te tu vrijeđa? Vrijeđa mene kada se ti praviš da to ne razumiješ.
Meni je sve jasno samo ja ne znam šta tebi nije jasno. Izborni zakon je omogućio da za Predsjedništvo BiH biram jednog kandidata od dva iz F.BiH a za Parlamentarnu skupštinu biram sasvim desetu stranku ili kandidata. To je tehnička stvar i razumijem da se to tebi možda ne sviđa ali tako je kako je dok se ne promijeni.
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#49104 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by 512MB »

Ako dogovor o novom izbornom zakonu nije moguć, onda ostaje ovako kako je... do daljnjeg
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#49105 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hakiz »

Humljanin wrote: 19/07/2021 12:59
Hakiz wrote: 19/07/2021 12:51

Ne komentariši me.
Napisao bih ti svašta ali nisi vrijedan ban-a.
Razguli od mene. Već sam ti rekao šta sam ti imao.

Netko tko napiše da su Hrvati krivi za pobijenu djecu na igralištu u Vitezu nije ljudsko biće nego stoka.
Ne komentariši me.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49106 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Humljanin »

Milenkov buraz wrote: 19/07/2021 13:42
Humljanin wrote: 19/07/2021 13:36

Aha, a što je loš?

Da nije možda zato jer se stalno traže rupe u Ustavu? Zato jer se ne poštiva Ustavni Sud i njegove presude? Zato jer se ismijava Ustav? Zato jer se ne poštivaju potpisani ugovori? Zato jer se pokušava drugo preglasati? Zato jer se os multinacionalne i multikonfesionalne države napraviti unitarna država samo jednog naroda?

To je ko da kažeš da ne valja mercedes kao auto, jer ga je neki napušeni drogaš razbio.

Problem nije sustav. Da je bilo kakav sustav rezultat bi bio manje više sličan jer je društvo bolesno i ljudi nemaju povjerenja ni prema institucijama ni jedni prema drugima. Narod je naopak jer mu veću satisfakciju čini drugome šuknuti nego sebi popraviti stanje.

U najnakaradnijem sustavu se može živjeti ako ima dobre volje. Naprotiv, u najboljem sustavu je neizdrživo ako je narod nakaradan i naopak pa samo pravi štetu i belaj.

Ne kažem da su svi sustavi isti - nisu. Ali nije to uzrok problema.
Naravno da ima pokušaja izigravanja sustava, prevara na izborima...itd. ali to izigravanje hajmo pošteno dolazi sa svih strana i svaka parlamentarna stranka gleda da ostvari nešto za sebe kao i vodeće etničke na nekom etničkom planu. Slažem se s tobom ovo oko "Šukanja" i to je poseban fenomen.

Kada govorimo o unitarizmu ja kao Bošnjak nisam baš ni za tu opciju ali mi je interesantan fenomen da je pola države unitarno, da je sva vlast skoncentrisana na jedan kabinet i jednog čovjeka više nego što je to bila R.BiH i to tvojoj političkoj opciji ne smeta. Znam da ćeš sada reći da ne želite da i F.BiH postane kao R.S po tom pitanju i ja također nisam za to pošteno govoreći ali hajte onda barem deklaritvno recite nije OK ni to što je RS unitarana do jaja pa iz tog razloga ne bi valjalo ni da je F.BiH. E onda te možda počnem i podržavati u tvojim legitimnim zahtjevima. Eto tako se gradi kompromis i povjerenje...za početak.
Pa koji će Hrvat reći da mu sviđa i da je zadovoljan sa RS-om???
Druga je stvar to što je RS etnicki očišćena i praktički ja nemam nikakvu moć da sam tu išta promijenim niti Dodik ima moć da moja prava dodatno derogira. Stanje je trenutno takvo kakvo jeste.
Sa druge strane u Federaciji gdje je većina preostalih Hrvata se radi sustavno na pretvaranje FBiH po uzoru na RS na entitet jednog naroda - odnosno na državu u drzavi.

I šta bi sad trebali Hrvati reći, haj nema veze, ako je već Dodik napravio RS na etničkom čišćenju kao drzavu u drzavi, neka to naprave onda i Bošnjaci.

Bošnjaci ne ulažu ni deseti dio snage ni sredstava na integritanje RS-a u BiH koliko se trude pretvoriti FBiH u RS.

Da je pameti, postenja i hrabrosti pa da se aktivno radi na vraćanju i naseljavanju progranih u RS. Da se novčano potpomaže ne samo izgradnja bogomolja nego održiv život povratnika, da se bori da se taj entitet više integrita u zajedničku drzavu, Bošnjaci su odlučili da se ipak lakše obračunati sa trenutno slabijim Hrvatima.

I sta bi sad trebali Hrvati nakon što su unisteni u RS-u? Lajati na Dodika ko ker na Mjesec a šutjeti dok Bosnjaci to isto pokusavaju u FBiH.

Ne znam kako vi vidite Hrvate, ali svakakvi jesu ali toliko glupi nisu. Lajati na Dodika i pljeskati Bošnjacima dok oni halale RS Srbima, a od FBiH pokušavaju napraviti fildžan državu.

Ako su već i Bosnjaci i Srbi odlucili praviti fildžan države, OK, onda i Hrvati imaju svoj dio koji im je ostao i ne misle tek tako prepustiti sebe zaboravu.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49107 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Humljanin »

Milenkov buraz wrote: 19/07/2021 13:47
Humljanin wrote: 19/07/2021 13:39

Biti većinski narod među 3 konstitutivna naroda ti ne daje za pravo da uriniraš po pravima manje brojnijih pripadnoka drugog konstitutivnog naroda.

Konstitutivni narodi nisu nikad bili u omjeru 33%:33%:33% . To je nemoguće.
Brojnost nije igrala ulogu pri uspostavljanju temelja države pa ne znači ni danas ništa više od toga da kao pripadnik brojnijeg naroda imaš veću odgovornost jer svojim postupcima možete sahraniti zajedničku drzavu ili je dalje razvijati.
Govorim nešto sasvim drugo da kao pripadnik najbrojnijeg naroda imam pravo na legitimna stav, slaganje i neslaganje kao i ti. To je poenta mog pisanja u smislu najbrojnijeg naroda. Ne može tvoj stav biti malo više legitiman i tvoje neslaganje malo više legitimnije i legalnije od mog...s obzirom ili bez obzira na brojnost.
Naravno.
Ali onda razumi i da i ja kao pripadnik malobrojnijeg konstitutivnog naroda imam svoj stav da se odupirem unitarizmu, preglasavanju i hegemoniji pod krinkom nekakvih "građana svijeta".
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#49108 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hakiz »

drug_profi wrote: 19/07/2021 13:16
Hakiz wrote: 19/07/2021 12:39

Ataturk je pokazao da se nekada nešto mora i silom. Da je pustio polako, još bi Tuskom vladali sultani i age. Nije da mi je drag, ali svako zlo za neko dobro.
Kemal paša je uradio što se mora da Tursku napravi modernom drzavom. Protiv retrogradnih snaga svoje nacije. Imao je silu i mogao se kurcit.
Analogno sa BiH, kao kad bi Bosnjaci odlucli da raskrste sa SDA i sa svime sto je SDA negativno donijela u drustvo.
Kurcenje spram drugih etnija ovdje samo moze dovesti do smrti zajednicke drzave.
Ja ne znam kako vi zamisljate da prisilite Hrvate iz Hercegovine i Srbe iz RS da zavole svoju BiH?
Prvo, ko mi?

Drugo, nema prisile. Ne mora niko voljeti BiH, ali neće mu biti dozvoljeno ni da je uništava.

Ako Hrvati i Srbi žele nastavak patnje, patiće sa svima koji živimo ovdje zajedno. Valjda će jednog dana doći iz dupeta u glavu.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49109 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Humljanin »

drug_profi wrote: 19/07/2021 13:50
Humljanin wrote: 19/07/2021 13:30

Ne treba mene nitko SILITI da volim svoju domovinu. Ja je volim, samo ne volim onakvu kakvu su zamislili velikobošnjački unitaristi. To je razlika.
Aj ba ne pričaj, ni ja je više ne volim, a borio se za nju. Ogadili mi je totalno "graDŽani" i "ljeviĆari".
Dobro to. Kome se nije zgadila.
Govorim o domovini kao nečemu "uzvisenom" poeticnom. Domovina je samo jedna. Isto kao i obitelj.

Drugi je par rukava država, političke stranke, sustavi, političari, institucije, nakaradluk, pogan narod i to...

Ali mene ne treba nitko siliti da volim zemlju na kojoj sam rođen. To ne znači da mi se ne gadi to u šta se pretvorila.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49110 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Humljanin »

512MB wrote: 19/07/2021 13:53 Ako dogovor o novom izbornom zakonu nije moguć, onda ostaje ovako kako je... do daljnjeg

A to daljnje će trajati do..?
I sta će donijeti do daljnje?

Znsci tko jebe i buduče generacije, rahat patnja je zakon, pa ko preživi prezivi.

A mogu ti reć, nije ti ni mahnita ta...ti u njemačkoj guzicu smjestio i od tamo govoriš - Neka vas ba još malo se patite, bit će nekad Bosna čitava naša inšalah...

Salješ pozdrave i selame iz Dojčland.

Pametno :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#49111 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Milenkov buraz »

Humljanin wrote: 19/07/2021 14:04
512MB wrote: 19/07/2021 13:53 Ako dogovor o novom izbornom zakonu nije moguć, onda ostaje ovako kako je... do daljnjeg

A to daljnje će trajati do..?
I sta će donijeti do daljnje?

Znsci tko jebe i buduče generacije, rahat patnja je zakon, pa ko preživi prezivi.

A mogu ti reć, nije ti ni mahnita ta...ti u njemačkoj guzicu smjestio i od tamo govoriš - Neka vas ba još malo se patite, bit će nekad Bosna čitava naša inšalah...

Salješ pozdrave i selame iz Dojčland.

Pametno :thumbup:
Ako ne postoji koncenzus i kompromis onda nema ništa od izmjene ili novog zakona, ne samo izbornog već bilo kojeg drugog. Na žalost vidim to neki ne shvataju već bi drekom i pritiscima mijenjali zakone. Ne ide ni to ako ćemo pravo.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#49112 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Milenkov buraz »

Humljanin wrote: 19/07/2021 13:56
Pa koji će Hrvat reći da mu sviđa i da je zadovoljan sa RS-om???
Druga je stvar to što je RS etnicki očišćena i praktički ja nemam nikakvu moć da sam tu išta promijenim niti Dodik ima moć da moja prava dodatno derogira. Stanje je trenutno takvo kakvo jeste.
Sa druge strane u Federaciji gdje je većina preostalih Hrvata se radi sustavno na pretvaranje FBiH po uzoru na RS na entitet jednog naroda - odnosno na državu u drzavi.

I šta bi sad trebali Hrvati reći, haj nema veze, ako je već Dodik napravio RS na etničkom čišćenju kao drzavu u drzavi, neka to naprave onda i Bošnjaci.

Bošnjaci ne ulažu ni deseti dio snage ni sredstava na integritanje RS-a u BiH koliko se trude pretvoriti FBiH u RS.

Da je pameti, postenja i hrabrosti pa da se aktivno radi na vraćanju i naseljavanju progranih u RS. Da se novčano potpomaže ne samo izgradnja bogomolja nego održiv život povratnika, da se bori da se taj entitet više integrita u zajedničku drzavu, Bošnjaci su odlučili da se ipak lakše obračunati sa trenutno slabijim Hrvatima.

I sta bi sad trebali Hrvati nakon što su unisteni u RS-u? Lajati na Dodika ko ker na Mjesec a šutjeti dok Bosnjaci to isto pokusavaju u FBiH.

Ne znam kako vi vidite Hrvate, ali svakakvi jesu ali toliko glupi nisu. Lajati na Dodika i pljeskati Bošnjacima dok oni halale RS Srbima, a od FBiH pokušavaju napraviti fildžan državu.

Ako su već i Bosnjaci i Srbi odlucili praviti fildžan države, OK, onda i Hrvati imaju svoj dio koji im je ostao i ne misle tek tako prepustiti sebe zaboravu.
Bgm. prvi Hrvat u BiH je govorio da je RS bolji dio BiH...itd. Hajmo realnmo, o kakvom povratku 2021 mi govorimo? Ko se htio vratiti vratio se, Bošnjaci su se vraćali i vratili su se više u RS od Hrvata zato govoriti o nekakvom ponovnom povratku 2021 nema smisla a mislim da je i nerealno. Ne možeš ti nikoga natjerati na povratak niti treba. Ne trebaju Hrvati nikome pljeskati ali malo dosljednosti njihovih predstavnika ne bi bilo loše. Ako je RS takva kakva je, loša, ne vidim potrebu da se njihovi predstavnici onako slažu i dogovaraju sa predstavnicima dijela koji je loš? Mislim ako želite da vas Bošnjaci zaista shvate kao dobronamjerene i ako ste protiv unitarizma i unitarnosti onda dogovori sa Dodikom i njegovom politikom šalju signal Bošnjacima da nisu iskrenu u svojm stavovima a i šalju pogrešan signal da unitarizam kakav je u RS-u je poželjan i u F.BiH. Drugo, vidimo da i Hrvatska, tj. trenutna politika je usvojila tu priču o Dejtonu i nepormijenjivosti istog. Ako se može mijenajti IZ i insistirati na tome onda ne vidim problem da se i Dejton mijenja, naravno istim putem.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#49113 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hakiz »

Milenkov buraz wrote: 19/07/2021 14:54 Drugo, vidimo da i Hrvatska, tj. trenutna politika je usvojila tu priču o Dejtonu i nepormijenjivosti istog. Ako se može mijenajti IZ i insistirati na tome onda ne vidim problem da se i Dejton mijenja, naravno istim putem.
Ako unitarnost u BiH, koje nema, ali ako već kmeče, smeta Hrvatskoj, neka primjerom pokažu kako može drugačije. Mislim, konstitutivnost, legitimni predstavnici i slično. Nema veze koliko kojeg naroda ima, zar ne :evil:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#49114 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by spreca »

Humljanin wrote: 19/07/2021 14:04
512MB wrote: 19/07/2021 13:53 Ako dogovor o novom izbornom zakonu nije moguć, onda ostaje ovako kako je... do daljnjeg

A to daljnje će trajati do..?
I sta će donijeti do daljnje?

Znsci tko jebe i buduče generacije, rahat patnja je zakon, pa ko preživi prezivi.

A mogu ti reć, nije ti ni mahnita ta...ti u njemačkoj guzicu smjestio i od tamo govoriš - Neka vas ba još malo se patite, bit će nekad Bosna čitava naša inšalah...

Salješ pozdrave i selame iz Dojčland.


Pametno :thumbup:
Dzaba se maskiras Doktore,tvoj fasizam svejedno iz tebe progovara,tesko je to obuzdati kad to zivis Doktore
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#49115 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by 512MB »

Humljanin wrote: 19/07/2021 14:04
512MB wrote: 19/07/2021 13:53 Ako dogovor o novom izbornom zakonu nije moguć, onda ostaje ovako kako je... do daljnjeg

A to daljnje će trajati do..?
I sta će donijeti do daljnje?

Znsci tko jebe i buduče generacije, rahat patnja je zakon, pa ko preživi prezivi.

A mogu ti reć, nije ti ni mahnita ta...ti u njemačkoj guzicu smjestio i od tamo govoriš - Neka vas ba još malo se patite, bit će nekad Bosna čitava naša inšalah...

Salješ pozdrave i selame iz Dojčland.

Pametno :thumbup:
Ja navijam da se dogovorite, ako ne možete ko vas hebe, nastavite kao i dosad.

Valjda je to fer od mene?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#49116 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Humljanin »

spreca wrote: 19/07/2021 16:05
Humljanin wrote: 19/07/2021 14:04


A to daljnje će trajati do..?
I sta će donijeti do daljnje?

Znsci tko jebe i buduče generacije, rahat patnja je zakon, pa ko preživi prezivi.

A mogu ti reć, nije ti ni mahnita ta...ti u njemačkoj guzicu smjestio i od tamo govoriš - Neka vas ba još malo se patite, bit će nekad Bosna čitava naša inšalah...

Salješ pozdrave i selame iz Dojčland.


Pametno :thumbup:
Dzaba se maskiras Doktore,tvoj fasizam svejedno iz tebe progovara,tesko je to obuzdati kad to zivis Doktore
Ne razumijem zašto me oslovljavaš sa doktore , je li to neka nova fora-uvreda u Sarajevu?

Kakav fašizam ti vidiš?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#49117 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by spreca »

Humljanin wrote: 19/07/2021 16:52
spreca wrote: 19/07/2021 16:05
Dzaba se maskiras Doktore,tvoj fasizam svejedno iz tebe progovara,tesko je to obuzdati kad to zivis Doktore
Ne razumijem zašto me oslovljavaš sa doktore , je li to neka nova fora-uvreda u Sarajevu?

Kakav fašizam ti vidiš?
Ne pravi se naivan
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#49118 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by exliberal-ex »

Posto je ocito da nema priblizavanja sa trenutnim pravilima igre kako se moze doci do nekog normalnog procesa.

Dali postoji mogucnost da se naprave 2 kluba ( bosnjacki i hrvatski) zajedno sa vjerskim predstavnicima (koji igraju i te kako vaznu ulogu u politici) gdje ce se postic zajednicka odluka ko se moze kandidovat za clana Predsjednistva.
Recimo imate hrvatski klub u kojem su sve hrvatske stranke, mozemo dodat i ove 'gradjanske" stranke ako treba i onda kazemo imamo predlozenih 10 kandidata za clana predsjednistva koji kandidat ima najvise glasova izmedju svih stranaka i onda od tih 10 predloze 3 kandidata za clana predsjednistva iz tog naroda.
Ako kandidat(i) nema dovoljno glasova u tom klubu (recimo 70 ili 80 %) onda se nemoze kandidovat kao predstavnik tog naroda dali bi ova opcija mogla zadovoljit sve strane?
Isto vazi i za bosnjake, predlozi se 10 kandidata, tri dobiju potrebnu vecinu da budu na izbornom listicu i onda ostavit glasacima da izaberu koga najvise vole...

Pa ako Komsic prodje taj kvalifikacijski dio od hrvatskih stranaka i bude izabran od "gradjana" onda nema razloga da HDZ da kaze e mi smo preglasani....

Time bi se djelimicno skinula fama od "demokratskog " biranja, nije savrseno daleko od toga ali dok se nepostigne stepen povjerenja izmedju naroda onda bi mozda moglo fercerat?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#49119 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by spreca »

exliberal-ex wrote: 19/07/2021 17:10 Pa ako Komsic prodje taj kvalifikacijski dio od hrvatskih stranaka i bude izabran od "gradjana" onda nema razloga da HDZ da kaze e mi smo preglasani....
Mozda je jednostavnije dati treci, alu curcu,nisu mi jasna ove gluposti koje pisete jer od toga nema nista jos sledecih sto godina
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#49120 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Revolucionar ★ »

exliberal-ex wrote: 19/07/2021 17:10 Posto je ocito da nema priblizavanja sa trenutnim pravilima igre kako se moze doci do nekog normalnog procesa.

Dali postoji mogucnost da se naprave 2 kluba ( bosnjacki i hrvatski) zajedno sa vjerskim predstavnicima (koji igraju i te kako vaznu ulogu u politici) gdje ce se postic zajednicka odluka ko se moze kandidovat za clana Predsjednistva.
Recimo imate hrvatski klub u kojem su sve hrvatske stranke, mozemo dodat i ove 'gradjanske" stranke ako treba i onda kazemo imamo predlozenih 10 kandidata za clana predsjednistva koji kandidat ima najvise glasova izmedju svih stranaka i onda od tih 10 predloze 3 kandidata za clana predsjednistva iz tog naroda.
Ako kandidat(i) nema dovoljno glasova u tom klubu (recimo 70 ili 80 %) onda se nemoze kandidovat kao predstavnik tog naroda dali bi ova opcija mogla zadovoljit sve strane?
Isto vazi i za bosnjake, predlozi se 10 kandidata, tri dobiju potrebnu vecinu da budu na izbornom listicu i onda ostavit glasacima da izaberu koga najvise vole...

Pa ako Komsic prodje taj kvalifikacijski dio od hrvatskih stranaka i bude izabran od "gradjana" onda nema razloga da HDZ da kaze e mi smo preglasani....

Time bi se djelimicno skinula fama od "demokratskog " biranja, nije savrseno daleko od toga ali dok se nepostigne stepen povjerenja izmedju naroda onda bi mozda moglo fercerat?
Zato sto bi takav izbor bio neustavan, jednostavno. Oduzimate pravo garantovano ustavom nekom prepustajuci ga crkvama, dzamijama i politickim mocnicima. Nisu svi gradjani clanovi stranke da se njihovo misljenje tako predstavlja. Cirkus razmisljanje
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#49121 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Loki2k9 »

Humljanin wrote: 19/07/2021 12:44 Komšić nije posljedica nego simptom bolesnog društva i raspadajuće države.
Cuj bolesnog drustva i raspadajuce drzave. Kako bolesno drustvo kad je covjek umjeren, ljevicar. Vama sve sto je normalno je nenormalno i suprtotno. Tacno me plasi razmisljanje pojedinih Hrvata (mozda si i Srbin, pa da unaprijed prostis) u Bosni i Hercegovini. Olako sve karakterisu kao fasizam a u njihovim redovima najvise monstruma. Da nije Komsic u pitanju, tvoj HDZ bi vec nasao drugi nacin da koci razvoj drzave, a sve s ciljem dugotrajne i nepopravljive destabilizacije i stvaranja fasisoidnog entiteta tzv. HB. Ja najveceg krivca u ovakvom ponasanju HDZ-a vidim u SDA. Da su SDA-ovci baje kao sto nisu, vi bi bili manji od makova zrna.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#49122 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by exliberal-ex »

Revolucionar ★ wrote: 19/07/2021 17:48
exliberal-ex wrote: 19/07/2021 17:10 Posto je ocito da nema priblizavanja sa trenutnim pravilima igre kako se moze doci do nekog normalnog procesa.

Dali postoji mogucnost da se naprave 2 kluba ( bosnjacki i hrvatski) zajedno sa vjerskim predstavnicima (koji igraju i te kako vaznu ulogu u politici) gdje ce se postic zajednicka odluka ko se moze kandidovat za clana Predsjednistva.
Recimo imate hrvatski klub u kojem su sve hrvatske stranke, mozemo dodat i ove 'gradjanske" stranke ako treba i onda kazemo imamo predlozenih 10 kandidata za clana predsjednistva koji kandidat ima najvise glasova izmedju svih stranaka i onda od tih 10 predloze 3 kandidata za clana predsjednistva iz tog naroda.
Ako kandidat(i) nema dovoljno glasova u tom klubu (recimo 70 ili 80 %) onda se nemoze kandidovat kao predstavnik tog naroda dali bi ova opcija mogla zadovoljit sve strane?
Isto vazi i za bosnjake, predlozi se 10 kandidata, tri dobiju potrebnu vecinu da budu na izbornom listicu i onda ostavit glasacima da izaberu koga najvise vole...

Pa ako Komsic prodje taj kvalifikacijski dio od hrvatskih stranaka i bude izabran od "gradjana" onda nema razloga da HDZ da kaze e mi smo preglasani....

Time bi se djelimicno skinula fama od "demokratskog " biranja, nije savrseno daleko od toga ali dok se nepostigne stepen povjerenja izmedju naroda onda bi mozda moglo fercerat?
Zato sto bi takav izbor bio neustavan, jednostavno. Oduzimate pravo garantovano ustavom nekom prepustajuci ga crkvama, dzamijama i politickim mocnicima. Nisu svi gradjani clanovi stranke da se njihovo misljenje tako predstavlja. Cirkus razmisljanje
Ama neoduzimam nego pitam dali bi ovakva opcija mogla sprijecti kompletni politicki raspad.
Koje sad imate opcije, idemo se borit za tkz gradjansko drustvo pokriven ustavom a ispod je cisti nacionalni program jedne stranke/naroda.
Pa prica se o Komsicu od njegovog prvog izbora i nije doslo ni do jednog cm pomaka prema necem boljem...sta vise napravljen je jos veci razmak.
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#49123 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by User987 »

Loki2k9 wrote: 19/07/2021 17:55
Humljanin wrote: 19/07/2021 12:44 Komšić nije posljedica nego simptom bolesnog društva i raspadajuće države.
Cuj bolesnog drustva i raspadajuce drzave. Kako bolesno drustvo kad je covjek umjeren, ljevicar. Vama sve sto je normalno je nenormalno i suprtotno. Tacno me plasi razmisljanje pojedinih Hrvata (mozda si i Srbin, pa da unaprijed prostis) u Bosni i Hercegovini. Olako sve karakterisu kao fasizam a u njihovim redovima najvise monstruma. Da nije Komsic u pitanju, tvoj HDZ bi vec nasao drugi nacin da koci razvoj drzave, a sve s ciljem dugotrajne i nepopravljive destabilizacije i stvaranja fasisoidnog entiteta tzv. HB. Ja najveceg krivca u ovakvom ponasanju HDZ-a vidim u SDA. Da su SDA-ovci baje kao sto nisu, vi bi bili manji od makova zrna.
Opiši kako zamišljaš SDA-ovce kao “baje”? Da li misliš da bi trebali zaprijetiti izjavama, oružjem, napadima na Hrvate ili jednostavno blokadama, preglasavanjem i sl? Jesi li svjestan da smo mi jedini narod na svijetu koji je razoružan, narod koji je satjeran u sredinu BiH, narod koji nema izlaz ni na more, ni na Savu. Da li ti je poznat Ustav ove države i šta po njemu možemo, a šta ne možemo? Nemaš ti pojma!
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#49124 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ako te pitaju »

Loki2k9 wrote: 19/07/2021 17:55
Humljanin wrote: 19/07/2021 12:44 Komšić nije posljedica nego simptom bolesnog društva i raspadajuće države.
Cuj bolesnog drustva i raspadajuce drzave. Kako bolesno drustvo kad je covjek umjeren, ljevicar. Vama sve sto je normalno je nenormalno i suprtotno. Tacno me plasi razmisljanje pojedinih Hrvata (mozda si i Srbin, pa da unaprijed prostis) u Bosni i Hercegovini. Olako sve karakterisu kao fasizam a u njihovim redovima najvise monstruma. Da nije Komsic u pitanju, tvoj HDZ bi vec nasao drugi nacin da koci razvoj drzave, a sve s ciljem dugotrajne i nepopravljive destabilizacije i stvaranja fasisoidnog entiteta tzv. HB. Ja najveceg krivca u ovakvom ponasanju HDZ-a vidim u SDA. Da su SDA-ovci baje kao sto nisu, vi bi bili manji od makova zrna.
Komšić je fašist i papak.
Fašista je jer je pristao da bude pudlica SDA sa ciljem da se jednom konstitutivnom narodu oduzme hinjavim putem pravo na legitimnog predstavnika.

Papak je jer je za 6.000 KM pristao da loži Bošnjake o tobožem borcu za BiH a nitko nije razdrmao BiH ko on.

Da ne govorimo koliko je papak jer na 77% teritorija BiH ne smije prismrditi. Nepredstavlja nikoga, ne zove ga nitko,..... Al 6.000 KM u padže svaki mjesec.
Obećao je Bošnjacima da će se "obračunati" sa svima. Uglavnom, EU piše rezolucije kako da se spasi ono što se spasiti da, al teško.
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#49125 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by User987 »

Ne znam koliko ima ovih naših iz dijaspore što forumaju na raznim temama, ali je očigledno da često nemaju veze s vezom. Ne znaju šta se ovdje dešavalo u ratu, akamoli poslije rata. Neko im pričao pogrešno, pričao im bajke. Dijasporo moja mladjahna, da smo mi kao narod toliko moćni i drčni ne bi ni bilo ovih problema koje danas imamo. Ne bi nastala RS na polovini teritorije, ne bi bilo Daytona. Neki od dijasporaca bi da se ponovo ratuje, ali bez njih, da se inatimo 1000 godina, a da oni sve prate iz Amerike, Kanade, Danske, Njemačke itd. Dodjite dragi dijasporci ovdje, još bi bilo najbolje da se vratite u RS pa da povedete političku i svaku drugu borbu. Lahko je palamuditi iz daljine, voditi forumske ratove i davati savjete.
Post Reply