Demokratija-komunizam-serijat

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#1 Demokratija-komunizam-serijat

Post by Dolina avalona »

Koji od ova tri sistema vlasti je po vasem misljenju najbolji i najpravedniji?
Last edited by Dolina avalona on 01/08/2006 02:53, edited 1 time in total.
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#2

Post by addo888 »

Serijat ali posto ljudi nisu dorasli do tog nivoa da to mogu,demokratija :)
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#3

Post by Custos Morum »

Demokratija-sasvim rastegljiv pojam podlozan razlicitim interpretacijama :D

Komunizam-"Roba sa rokom trajanja" Bilo-proslo-spominjalo se :D

Šerijat-najvatreniji zagovornici su oni koji se dozivljavaju kadijama/sudijama u istom :D


Licna preferanca: totalitarizam gdja sam ja CM, glavni & odgovorni urednik :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#4

Post by forUMASH »

...Tita mi, sherijat je najbolji..... :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#5

Post by mostarac »

Image
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#6 Re: Demokratija-komunizam-serijat

Post by A_I_ »

Dolina avalona wrote:Koji od ova tri sistema vlasti, upravljanja i organizacije drustva je po vasem misljenju najbolji i najpravedniji?
posteno brkas pojmove jer "sistemi vlasti, upravljanja i organizacije drustva" predstavljaju KAPITALIZAM, SOCIJALIZAM itd a demokratija, komunizam, serijat su IDEOLOGIJE...

gledaj sjevernu evropu i znaces odgovor na pitanje najboljeg drustveno-ekonomskog uredjenja...
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#7

Post by addo888 »

mostarac wrote:Image
polumjesec i zvijezda ali ne razumijem taj cekic? to predstavlja serijat ili? :-)
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#8

Post by Dolina avalona »

Mnogi koji smatraju da je demokratija nevaljasta i da narodu treba neki jaci sistem, su vjerovatno u pravu. Jer ljudi su takva bica da im pocesto treba motka po ledjima.
Ali oni koji su protiv demokratije, u glavnom za drugo rjesenje uzimaju komunizam.
A zar ne bi bilo bolje izabrati serijat.A zasto serijat? Pa zato sto u komunizmu vlada i sudi CK, odnosno neki komunisticki lider koji radi sta i kako mu se cefne. Dok u Serijatskom sistemu, Sveta Knjiga je ta koja sadrzi zakone, po kojima se sudi.Odnosno, sudi se po Bozijim zakonima. I tu ne moze biti obmane!
A zar to ne bi bilo najbolje i najpravednije!?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#9

Post by zavrzlama »

za nase prostore i narode je komunizam najbolji...jedina mana komunizma je nedovoljna gradnja objekata kao goli otok...ostadose mnogi vani pa nam zagorcase zivot :D
Efekt
Posts: 263
Joined: 18/07/2006 00:34

#10 Re: Demokratija-komunizam-serijat

Post by Efekt »

Dolina avalona wrote:Koji od ova tri sistema vlasti je po vasem misljenju najbolji i najpravedniji?
Nista od ovo troje nije sistem . Zemlja po drustvenom uradjenju moze biti repubilka , kraljevina , carevina , knezevina , protektorat ..... a u tim drzavama sistem moze biti socijalisticki ili kapitalisticki....feudalizam i robovlasnistvo su ukinuti itd.Demokracija je npr stanje jednog drustva .Kao npr. voda koja je cas u tecnom cas u cvrstom stanju a moze i da ispari .
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#11

Post by Helem »

Djeco draga ovako se kaze:

Drustveno uredjenje
Drzavno uredjenje..

Moze biti isto ili razlicito..
Drzavno uredjenja:

Republika,
Kraljevina,
Sultanat....

Drustveno: socijalizam,komunizam,kapitalizam..

Drzava: nacionalna,samo jednog naroda,npr.Izrael, sekularna,pretezno jedan narod sa dozvoljenom vjerskom slobodom,bez uplitanja u vlast a kapitalisticko drustveno uredjenje, na osnovu kapitalistickih zakona trzista,sto je osnova drzavnog uredjenja

Demokratija moze biti drustveno i drzavno uredjenje ali je bitan nacin proizvodnje i vlasnistvo nad sredstvima proizvodnje koja odredjuje polozaj drustva i pojedina u sredini,drzavi.

Bosna nema ni jedno,ni drzavno ni drustveno uredjenje,nema naziv Republika,koji se obicno bira,i Amerika je Republika,nema jednog predsjednika i nema razvijenu proizvodnju i najeinteresantnije od svega je da u takvim bezuslovima,narod ide na proteste,mitinge,trazi povecanje plata i penzija i slicno....

To ne poznaje ni jedno drustveno ni drzvno uredjenje na citavoj planeti...


Poslije socijalizma narod Bosne je ostao na cjedilu,pukao je sistem marksisticke skole privredjivanja i raspodjele ali na zalost ostao u mnogim bosanskim glavama....

I glava suplja i djep prazan i trbuh prazan i jednostavno se nema...

Cak se ne zeli ni promijeniti....
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#12

Post by debela »

addo888 wrote:polumjesec i zvijezda ali ne razumijem taj cekic? to predstavlja serijat ili? :-)

hajde reci da se salis, hajde hajde :roll:
mali_kavkaz
Posts: 140
Joined: 24/05/2006 00:33
Location: SFRJ

#13

Post by mali_kavkaz »

mostarac wrote:Image
:) :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45290
Joined: 29/12/2005 01:20

#14

Post by jeza u ledja »

Dolina avalona wrote:Dok u Serijatskom sistemu, Sveta Knjiga je ta koja sadrzi zakone, po kojima se sudi.Odnosno, sudi se po Bozijim zakonima. I tu ne moze biti obmane!
A zar to ne bi bilo najbolje i najpravednije!?
A sta cemo s ljudima koji ne vjeruju u termine 'sveta knjiga' i 'boziji zakoni'???
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#15

Post by ztluhcs »

jeza u ledja wrote:
Dolina avalona wrote:Dok u Serijatskom sistemu, Sveta Knjiga je ta koja sadrzi zakone, po kojima se sudi.Odnosno, sudi se po Bozijim zakonima. I tu ne moze biti obmane!
A zar to ne bi bilo najbolje i najpravednije!?
A sta cemo s ljudima koji ne vjeruju u termine 'sveta knjiga' i 'boziji zakoni'???
Uvesti amerièko ureðenje kao jedno od najdemokratskijih...

"I pledge allegiance to the Flag of the United States of America, and to the Republic for which it stands: one Nation under God, indivisible, with Liberty and Justice for all."

:D :D :D
auto de fe
Posts: 76
Joined: 05/04/2006 17:04
Location: Sarajevo-Beograd
Contact:

#16

Post by auto de fe »

mostarac wrote:Image
1 Svako je bio zaposlen.
2 I ako je svako bio zaposlen niko nista nije radio.
3 I ako niko nista nije radio,sve planove su ispunili 100 posto.
4 I ako su svi planovi bili ispunjeni,trgovine su bile prazne.
5 I ako su trgovine bile prazne svi su imali sve.
6 I ako su svi imali sve ,svi su krali.
7 I ako su svi krali nista nije falilo.
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#17

Post by stranac2 »

Interesantni odgovori :D

Dozvoljavam sebi da malo promijenim pitanje!

U koju zemlju bi se najradije odselili i odgajali svoje dijete?

1. SJEVERNA KOREJA
2. SAUDIJSKA ARABIJA
3. ŠVICARSKA

P.S

Svaka protuvriječnost odgovora na ova dva pitanja ukazuje na eventualno postojanje duplog morala :D :-D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18

Post by Truba »

najbolji je onaj sistem u kojem se zakoni primjenjuju podjednako i na direktora i portira :D

:D što je opet svojevrsna utopija :roll:
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#19

Post by Dolina avalona »

Demokratija nevalja jer je svakakva bragra dobila prava. Komunizam nevalja jer ti neki CK-ovac odredjuje cijeli zivot. Onda je naj bolje Serijat. Sudi se po Bozijim zakonima!!

Mada ipak smatram da je demokratija najprihvatljivija. Jer svi oni koji osjecaju neku nostalgiju prema YU, nisam bas siguran da bi voljeli danas da im po prijasnjoj mjeri neko odredjuje sta smiju a sta ne smiju pricati, ili da bi bili spremni da se odreknu raznih modernih dostignuca danasnjice!!

Zato, pssst

P.S. Skoro sam se smijao jednom komsiji koji kaze; "Ev' vidim prolazi neki kamion a iz njega vice neki coj'k. Kupusa, krompira, paradajza..., a cijene dodzaba. Ali ipak niko nece ni da pridje da vidi robu. Nece, nece kad svijet nije gladan, narod se najeo pa mu nista ne valja"!! Narod se najeo, obukao a samo jadi. Prije su se djeca verala po drvecu da okuse malo voca/secera, a danas djeca imaju sve. I pet neko nostalgican...
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#20

Post by forUMASH »

Dolina avalona wrote: P.S. Skoro sam se smijao jednom komsiji koji kaze; "Ev' vidim prolazi neki kamion a iz njega vice neki coj'k. Kupusa, krompira, paradajza..., a cijene dodzaba. Ali ipak niko nece ni da pridje da vidi robu. Nece, nece kad svijet nije gladan, narod se najeo pa mu nista ne valja"!! Narod se najeo, obukao a samo jadi. Prije su se djeca verala po drvecu da okuse malo voca/secera, a danas djeca imaju sve. I pet neko nostalgican...
.....jes', jes'.....neki cak imaju vremena da se bave folklorom u kulturno-umjetnickom drustvu....

ps- vidim, nostalgija te uhvatila za danima provedenim na drvetu
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#21

Post by Ahmmed »

jeza u ledja wrote:
Dolina avalona wrote:Dok u Serijatskom sistemu, Sveta Knjiga je ta koja sadrzi zakone, po kojima se sudi.Odnosno, sudi se po Bozijim zakonima. I tu ne moze biti obmane!
A zar to ne bi bilo najbolje i najpravednije!?
A sta cemo s ljudima koji ne vjeruju u termine 'sveta knjiga' i 'boziji zakoni'???

E, zbog svega toga, parlamentarna demokracija i laička država jesu najbolje rješenje.


A što se Šerijata tiče.....Mislim da sam ovdje već o tome nešto pisao.....
Šerijat , barem za mene, nije i ne može biti isto kao i neko rimsko ili anglosaksonsko pravo....Za mene, izvor Šerijata jeste Božija dž.š. riječ.
I nekako, prema tom zakonu, ne mogu da se odnosim,kao prema drugim zakonima. Koje, naravno, poštujem i kad mi nisu dragi.
A Šerijat je, najprije, stvar srca. I moga osjećaja,moje želje i htijenja da živim u skladu sa Šerijatom. U jednoj normalnoj parlamentarnoj demokraciji, i laičkom sistemu sa širokim pravima i slobodama, to je,svakako, moguće. U jednom takvom sistemu, ja ću , kao musliman, poštivati sve zakone i propise države u kojoj živim, i koji važe sa sve,a ta će mi država garantirati moje pravo na moje ponašanje u skladu sa Šerijatom,koji ničim i ni na koji način neće ugrožavati one koji misle drugačije.
Post Reply