Demografija u BiH i buduci trendovi

Post Reply
Heli Kopter
Posts: 111
Joined: 16/04/2007 19:14

#101

Post by Heli Kopter »

jugoistocnjak wrote:Mozes ti helikpteru sugerisati nekome (Hrvatima) koliko hoces da bi trebalo napraviti tri federalne jedinice, ali se to nikada nece desiti. Stvari koje ti predlazes i sugerises kao jedino ispravno rjesenje mogu dovesti samo do novog sukoba. To bi bio definitivan signal "manjinskim povratnicima" da oni treba da se sele iz "tudje" federalne jedinice, a onim vecinskim poziv na njihov "odstrjel". Tako nesto bi prouzlocilo samo novi sukob. A sukob ne znaci nikakav garant i poticaj za ostanak nijednog od tri naroda na ovim prostorima.
OK, ti govoris da je to jedini garant opstanka Srba i Hrvata u Bosni i Hercegovini i pri tome izmisljas neke projekcije o rastu populacije, samo tebi poznate. Hoces li molim te reci kako bi to mi Bosnjaci trebali gledati na tu opciju? Imamo li mi nadu za opstanak u tom opciji? Znaci RS se nece dirati, a mi cemo zivjeti sa tih tvojih 80% ukupne populacije na nekih 30% Bosne i Herecegovine i sa dva susjeda koji nam ne zele nista dobro (jedni manje, drugi puno vise). Jeli ti to mislis da bi Bosnjaci trebali prihvatiti takvu opciju. Ti kazes da nista ne sugerises, vec samo analiziras. Nemoj onda ni analizirati prakticno neizvodive opcije bazirane na proizvoljnim projekcija o rastu populacije tri naroda na ovim prostorima. Ili reci ako mislis da one jesu prakticno izvodive i zovni Radovana i Ratka da ti pomognu da to napravis.
Ignorises takodje cinjenicu da dobar dio Srba i Hrvata mozda i jeste za tri federalne jedinice, ali iz straha od druga dva naroda koji im se konstantno namece. Te stvari se daju popraviti dobrim ustavnim rjesenjima.
Ne sekiraj se ti znace Hrvati sami prepoznati sta je njihov optimum i sta je to sto mogu ostvariti, a i izgubiti u ovoj zemlji. Tri federalne jedinice mozda nekom izgledaju primamljivo, ali samo u domenu teorije. Pokusaj provodjenja u praksi ne znaci nikakav garant opstanka nijednom od tri naroda. Naprotiv.
ja kazem da ce bosnjaci biti 85% vecina na 100% bosne i hercegovine jer ce se rs ukinuti.

tada ce srba ce biti oko 10%, hrvata oko 5%. kad se rs ukine, srbi ce iseliti iz bih, hrvati se i danas intenzivnije iseljavaju - imali svoj entitet ili ne.

kada se rs ne bi ukinula, bosnjaka bi bilo oko 60% na na oko 35% teritorije.

dakle jasno je zasto je bosnjacima u interesu da se rs ukine, a srbima nije.

ukratko, moja teorija je sljedeca:

bosnjaci ce da pobjede zato sto ce evropa a posebno amerika da ih podrzi u ukidanju rs.

americki rezon je taj da ne zele da stvaraju malu muslimansku drzavicu podjelom bosne, gdje bi bosnjaci bili frustrirani i kivni na ameriku i evropu. oni misle da ce srbi i ostali ostati u cjelovitoj bih, sto ce tu zemlju i dalje ciniti relativno multireligijskom. ali kad se ukine rs, srbi ce da se isele pa ce za 20 godina bosnjaka biti oko 85%.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#102

Post by Jastreb35 »

Jastreb35 wrote:
Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:
zato sto narod ne zeli neutralna obiljezja. zivimo u podjeljenom drustvu.
Hajde sada iskreno, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?
?
Heli Kopter
Posts: 111
Joined: 16/04/2007 19:14

#103

Post by Heli Kopter »

Jastreb35 wrote:
Jastreb35 wrote:
Heli Kopter wrote: zato sto narod ne zeli neutralna obiljezja. zivimo u podjeljenom drustvu.
Hajde sada iskreno, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?
?
ja licno sam se davo iselio... a i da nisam, uopste mi ne smetaju bilo cija obiljezja.

ja samo kazem, da kada se rs ukine - a ukinuce se - u bosni vise nece biti srba, ne vise od 10%. hrvati se ionako iseljavaju. bice ih max 5%. sada ih je jedva 9-10%.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#104

Post by Jastreb35 »

Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
Heli Kopter
Posts: 111
Joined: 16/04/2007 19:14

#105

Post by Heli Kopter »

Jastreb35 wrote:Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.

ali to mene savrseno ne zanima. ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#106

Post by Jastreb35 »

Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.
Shvatas li sada zasto se od drzavi lojalnih gradjana (uglavnom Bosnjaka) ne moze ocekivati da pristanu na ideju federalizacije ? Ne radi se o iskrenom pozivu na stvaranje funkcionalnog uredjenja, nego na legitimiziranje kapricioznosti.
ali to mene savrseno ne zanima.
Opet prvo lice jednine. Ti si taj koji je citavu temu postavio na interesu "kolektiva", budi dosljedan.
ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Interese tri konstitutivna naroda je moguce zastititi i u centralizovanoj BiH efikasnim Domom naroda, a u decentralizovanoj BiH postojanjem administrativnih jedinica u kojim bi bili brojniji (a koje ne bi svojatali samo za sebe, obiljezjima, himnom, nazivom itd). Izbor kojeg ti postavljas je nepotpun.
Heli Kopter
Posts: 111
Joined: 16/04/2007 19:14

#107

Post by Heli Kopter »

Jastreb35 wrote:
Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.
Shvatas li sada zasto se od drzavi lojalnih gradjana (uglavnom Bosnjaka) ne moze ocekivati da pristanu na ideju federalizacije ? Ne radi se o iskrenom pozivu na stvaranje funkcionalnog uredjenja, nego na legitimiziranje kapricioznosti.
ali to mene savrseno ne zanima.
Opet prvo lice jednine. Ti si taj koji je citavu temu postavio na interesu "kolektiva", budi dosljedan.
ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Interese tri konstitutivna naroda je moguce zastititi i u centralizovanoj BiH efikasnim Domom naroda, a u decentralizovanoj BiH postojanjem administrativnih jedinica u kojim bi bili brojniji (a koje ne bi svojatali samo za sebe, obiljezjima, himnom, nazivom itd). Izbor kojeg ti postavljas je nepotpun.
to nije dovoljno. ako ne postoji rs. srbi ce da odu iz bih. to i silajdzic zna. slazem se da ne treba biti kapriciozan. neka se entiteti zovu entitet a i entitet b. sa zastavama i amblemima medvjeda i kosarkaske lopte... to su sporedne stvari.

cesto se kaze kako nema bosne bez bosnjaka, srba i hrvata. ja samo kazem da nema srba u bosni bez republike srpske. kada se rs ukine srbi ce da odu. onda ces imati drzavu bez genocidne tvorevine ali i bez srba.

mozda se to tebi vise svidja?
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#108

Post by Jastreb35 »

Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:Interese tri konstitutivna naroda je moguce zastititi i u centralizovanoj BiH efikasnim Domom naroda, a u decentralizovanoj BiH postojanjem administrativnih jedinica u kojim bi bili brojniji (a koje ne bi svojatali samo za sebe, obiljezjima, himnom, nazivom itd). Izbor kojeg ti postavljas je nepotpun.
to nije dovoljno. ako ne postoji rs. srbi ce da odu iz bih. to i silajdzic zna. slazem se da ne treba biti kapriciozan. neka se entiteti zovu entitet a i entitet b. sa zastavama i amblemima medvjeda i kosarkaske lopte... to su sporedne stvari.
Da jesu sporedne ne bi ih se tako branilo. Isposluj neutralan karakter (obiljezja, himne, naziva itd) manjeg entiteta, pa cemo tada razgovarati o potrebi za federalizacijom (treba li ili ne treba). Ti stvari koje Ustavni sud i medjunarodna zajednica mora nametati, predstavljas sporednim. Ako jesu, zasto manevri s postojecim "amblemom" manjeg entiteta ?
cesto se kaze kako nema bosne bez bosnjaka, srba i hrvata. ja samo kazem da nema srba u bosni bez republike srpske. kada se rs ukine srbi ce da odu. onda ces imati drzavu bez genocidne tvorevine ali i bez srba.
Ne brani se Srbe u BiH diskriminacijom nad drugim narodima.
mozda se to tebi vise svidja?
Nedostaje ti argumenata kojim bi branio etnicki aparthejd, pa se opredjeljujes za napad na licnoj osnovi ? Doduse ne vidim sta ti je drugo preostalo, nemas arsenal JNA, nemas argumente, ostalo je samo dodikovanje.
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#109

Post by jugoistocnjak »

Heli Kopter wrote:
jugoistocnjak wrote:Mozes ti helikpteru sugerisati nekome (Hrvatima) koliko hoces da bi trebalo napraviti tri federalne jedinice, ali se to nikada nece desiti. Stvari koje ti predlazes i sugerises kao jedino ispravno rjesenje mogu dovesti samo do novog sukoba. To bi bio definitivan signal "manjinskim povratnicima" da oni treba da se sele iz "tudje" federalne jedinice, a onim vecinskim poziv na njihov "odstrjel". Tako nesto bi prouzlocilo samo novi sukob. A sukob ne znaci nikakav garant i poticaj za ostanak nijednog od tri naroda na ovim prostorima.
OK, ti govoris da je to jedini garant opstanka Srba i Hrvata u Bosni i Hercegovini i pri tome izmisljas neke projekcije o rastu populacije, samo tebi poznate. Hoces li molim te reci kako bi to mi Bosnjaci trebali gledati na tu opciju? Imamo li mi nadu za opstanak u tom opciji? Znaci RS se nece dirati, a mi cemo zivjeti sa tih tvojih 80% ukupne populacije na nekih 30% Bosne i Herecegovine i sa dva susjeda koji nam ne zele nista dobro (jedni manje, drugi puno vise). Jeli ti to mislis da bi Bosnjaci trebali prihvatiti takvu opciju. Ti kazes da nista ne sugerises, vec samo analiziras. Nemoj onda ni analizirati prakticno neizvodive opcije bazirane na proizvoljnim projekcija o rastu populacije tri naroda na ovim prostorima. Ili reci ako mislis da one jesu prakticno izvodive i zovni Radovana i Ratka da ti pomognu da to napravis.
Ignorises takodje cinjenicu da dobar dio Srba i Hrvata mozda i jeste za tri federalne jedinice, ali iz straha od druga dva naroda koji im se konstantno namece. Te stvari se daju popraviti dobrim ustavnim rjesenjima.
Ne sekiraj se ti znace Hrvati sami prepoznati sta je njihov optimum i sta je to sto mogu ostvariti, a i izgubiti u ovoj zemlji. Tri federalne jedinice mozda nekom izgledaju primamljivo, ali samo u domenu teorije. Pokusaj provodjenja u praksi ne znaci nikakav garant opstanka nijednom od tri naroda. Naprotiv.
ja kazem da ce bosnjaci biti 85% vecina na 100% bosne i hercegovine jer ce se rs ukinuti.
RS se nece ukinuti jer to ogromna vecina stanovnistva koja tamo zivi nece podrzati. Ime bi joj trebalo promijeniti, ali ni to nece ici lako.
tada ce srba ce biti oko 10%, hrvata oko 5%. kad se rs ukine, srbi ce iseliti iz bih, hrvati se i danas intenzivnije iseljavaju - imali svoj entitet ili ne.

Tvoje % ne vrijedi ni komentarisati jer su na prvom mjestu zlonamjerni, pa tek onda potpuno proizvoljni. Ako se Hrvati seljavaju iz Bosne bez bzira imali ili ne entitet, cemu onda prica o tom entitetu uopste. Da nije mozda da se za sva vremena zacementira RS, odnosno da joj se stvore uslovi za odcjepljenje u dogledno vrijeme. Ne vjerujem ja da ce Hrvati nasjesti na Dodikovo "kukavicije jaje", ali guraj ti svoje.
kada se rs ne bi ukinula, bosnjaka bi bilo oko 60% na na oko 35% teritorije.

Pa ti maloprije rece da ce se ukinuti. A dobrih ti procenata! A bili Bosnjaci trebali ovdje ugrozeni? Jesi li tu analizu radio?dakle jasno je zasto je bosnjacima u interesu da se rs ukine, a srbima nije.
Svim ljudima kad im se odagna strah od ostala dva naroda koji im se konstantno namece bi trebalo biti jasno i trebali bi priznati da RS jeste entitet koji je nastao na genocidu, masovnim zlocinima i protjerivanjima preostala dva naroda. To je entitet u kojem i sada vlada aparthejd i ako taka nebi trebao sluziti nikome na cast. Na zalost on se nece ukinuti, ali treba raditi na tome da se entitetima smanje ovlasti i da se stvore bolji uslovi za zivot onom malom broju Hrvata i Bosnjaka koji su se tamo vratili.
ukratko, moja teorija je sljedeca:

bosnjaci ce da pobjede zato sto ce evropa a posebno amerika da ih podrzi u ukidanju rs.

americki rezon je taj da ne zele da stvaraju malu muslimansku drzavicu podjelom bosne, gdje bi bosnjaci bili frustrirani i kivni na ameriku i evropu. oni misle da ce srbi i ostali ostati u cjelovitoj bih, sto ce tu zemlju i dalje ciniti relativno multireligijskom. ali kad se ukine rs, srbi ce da se isele pa ce za 20 godina bosnjaka biti oko 85%.
americki rezon je taj da ne zele da stvaraju malu muslimansku drzavicu podjelom bosne, gdje bi bosnjaci bili frustrirani i kivni na ameriku i evropu. oni misle da ce srbi i ostali ostati u cjelovitoj bih, sto ce tu zemlju i dalje ciniti relativno multireligijskom. ali kad se ukine rs, srbi ce da se isele pa ce za 20 godina bosnjaka biti oko 85%.[/quote]
Eto RS je "de facto" entitet jednog naroda i to srpskog. Nema tamo niko da im "smeta". Ali to nije dovoljno. Nije dovoljno vlasti u RS zaseban entitet, oni zele da stvaraju uslove da se mogu odcijepiti i pripojiti Srbiji. Znaci Bosnjaci bi trebali ostati na tih tvojih 35% teritorije sa dva susjeda koji im ne zele nista dobro. E ta opcija dovodi u pitanje opstanak znatnog broja pripadnika sva tri naroda, jer sigurno vodi u novi sukob. Bosnjaci nemaju"rezervnu varijantu" i ne smiju i nece pristati na tu opciju. Ako Srbi u RS imaju svoj entitet, koji ti predlazes kao dobro rjesenje, pa sto se onda i Srbi iseljavaju iz njega i bjeze u inostranstvo. Ne lezi u tom grmu zec. Ljudi ne zele da i njihova djeca prolaze kroz ono sto su oni prolazili. Isti je slucaj sa sva tri naroda. Stanje ce se popraviti samo onda kad Srbi i Hrvati u Bosni prestani biti dijaspora Hrvatske i Srbije, kad svi prihvatimo ovu zemlju kao svoju. Kad neki novi, mudriji Dodik poruci gradjanima RS-a da treba da navijaju za Bosnu i Hercegovinu u utakmici protiv Srbije, jer je to nasa domovina/otadzbina.
To vrijeme ce doci. Sto to prije svi prihvatimo kao cinjenicu, to bolje za sve nas. Zeljko Komsic izmedju ostalog nije "dobar Hrvat" jer navija za Bosnu i Hercegovinu.
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#110

Post by jugoistocnjak »

Heli Kopter wrote:
jugoistocnjak wrote:Mozes ti helikpteru sugerisati nekome (Hrvatima) koliko hoces da bi trebalo napraviti tri federalne jedinice, ali se to nikada nece desiti. Stvari koje ti predlazes i sugerises kao jedino ispravno rjesenje mogu dovesti samo do novog sukoba. To bi bio definitivan signal "manjinskim povratnicima" da oni treba da se sele iz "tudje" federalne jedinice, a onim vecinskim poziv na njihov "odstrjel". Tako nesto bi prouzlocilo samo novi sukob. A sukob ne znaci nikakav garant i poticaj za ostanak nijednog od tri naroda na ovim prostorima.
OK, ti govoris da je to jedini garant opstanka Srba i Hrvata u Bosni i Hercegovini i pri tome izmisljas neke projekcije o rastu populacije, samo tebi poznate. Hoces li molim te reci kako bi to mi Bosnjaci trebali gledati na tu opciju? Imamo li mi nadu za opstanak u tom opciji? Znaci RS se nece dirati, a mi cemo zivjeti sa tih tvojih 80% ukupne populacije na nekih 30% Bosne i Herecegovine i sa dva susjeda koji nam ne zele nista dobro (jedni manje, drugi puno vise). Jeli ti to mislis da bi Bosnjaci trebali prihvatiti takvu opciju. Ti kazes da nista ne sugerises, vec samo analiziras. Nemoj onda ni analizirati prakticno neizvodive opcije bazirane na proizvoljnim projekcija o rastu populacije tri naroda na ovim prostorima. Ili reci ako mislis da one jesu prakticno izvodive i zovni Radovana i Ratka da ti pomognu da to napravis.
Ignorises takodje cinjenicu da dobar dio Srba i Hrvata mozda i jeste za tri federalne jedinice, ali iz straha od druga dva naroda koji im se konstantno namece. Te stvari se daju popraviti dobrim ustavnim rjesenjima.
Ne sekiraj se ti znace Hrvati sami prepoznati sta je njihov optimum i sta je to sto mogu ostvariti, a i izgubiti u ovoj zemlji. Tri federalne jedinice mozda nekom izgledaju primamljivo, ali samo u domenu teorije. Pokusaj provodjenja u praksi ne znaci nikakav garant opstanka nijednom od tri naroda. Naprotiv.
ja kazem da ce bosnjaci biti 85% vecina na 100% bosne i hercegovine jer ce se rs ukinuti.
RS se (NA ZALOST) nece ukinuti jer to ne podrzava ogromna vecina stanovnistva koja tamo zivi. Ime bi joj trebalo promijeniti, ali ni to nece ici lako.


tada ce srba ce biti oko 10%, hrvata oko 5%. kad se rs ukine, srbi ce iseliti iz bih, hrvati se i danas intenzivnije iseljavaju - imali svoj entitet ili ne.
Tvoje % ne vrijedi komentarisati jer su zlonamjerni, pa tek onda proizvoljni. Ako se vec Hrvati iseljavaju, kao sto kazes, imali svoj entitet ili ne, cemu onda ova prica uopste. Da nije mozda da se zacementira RS, odnosno da joj se stvore uslove za pripajanje Srbiji. Nece Hrvati nasjesti na to Dodikovo "kukavicije jaje", ali guraj ti svoje.


kada se rs ne bi ukinula, bosnjaka bi bilo oko 60% na na oko 35% teritorije.
Pa maloprije rece da ce se ukinuti. A dali bi Bosnjaci u ovoj varijanti trebali biti ugrozeni? Jesi li tu opciju trazmatr'o?


dakle jasno je zasto je bosnjacima u interesu da se rs ukine, a srbima nije.
I svim postenim Srbima, a pogotovo kad im se odagna strah od preostala naroda koji im se konstantno namece je jasno da je RS entitet koji je nastao na genocidu, masovnim zlocinima i protjerivanjima preostala dva naroda. To je entitet koji nikome nebi trebao sluziti na ponos. Interes Bosnjaka jeste da ovaj entitet nestane, ali na zalost za to je vec kasno. Ono sto treba uraditi jeste da se smanje ovlasti entiteta, da se promijeni ime RS-u i da se ukine etnicki aparhejd i stvore bolji uslovi za zivot onom malom broju Bosnjaka i Hrvata koji su se tamo vratili.
ukratko, moja teorija je sljedeca:

bosnjaci ce da pobjede zato sto ce evropa a posebno amerika da ih podrzi u ukidanju rs.

americki rezon je taj da ne zele da stvaraju malu muslimansku drzavicu podjelom bosne, gdje bi bosnjaci bili frustrirani i kivni na ameriku i evropu. oni misle da ce srbi i ostali ostati u cjelovitoj bih, sto ce tu zemlju i dalje ciniti relativno multireligijskom. ali kad se ukine rs, srbi ce da se isele pa ce za 20 godina bosnjaka biti oko 85%.
Pa eto RS je "de facto' entitet jednog naroda i to srpskog, pa to opet nije dovoljno, iako ti to predlazes kao najbolju opciju za Srbe i Hrvate. Ne, ne lezi u tom grmu zec. Vlast RS-a u zadnjih 15-tak godina radi na neprestanom negiranju BiH sa tendencijom da jednog dana pripoji taj entitet Srbiji. Ako je to tako dobra opcija, zasto onda i Srbi masovno bjeze iz svog entiteta, iako im niko "ne smeta". I Srbi i Hrvati i Bosnjaci odlaze iz Bosne jer ne zele da i njihova djeca prolaze kroz ono sto su i oni prolazili.
Kad jednog dana Srbi i Hrvati iz Bosne prestanu biti dijaspora iz Srbije i Hrvatske i kad nekio Dodik pozove gradjane RS-a da navijaju za BiH u susretu protiv Srbije, jer je to njihova otadzbina, onda ce nam svima biti puno ljepse. Taj dan ce doci, a sto on prije dodje, to bolje za sve nas.
Zeljko Komsic, izmedju ostalog nije "dobar Hrvat" jer navija za svoju domovinu, Bosnu i Hercegovinu.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#111

Post by artzy »

Heli Kopter wrote:
Fair Life wrote:
Heli Kopter wrote:...

u siroj sarajevskoj regiji srbi imaju vise teritorije ali su bosnjaci vecina. eto izracunaj koliko kvadratnih kilometara zauzima prostor starog grada a koliko prostor od starog grada pa preko romanije, jahorine, pala, sokoca - treba ti 45 minuta autom to da to obidjes a grad sarajevo od ilidze to bascarsije 17 minuta tramvajom. pri raspodjeli opet srbi dobiju vise samo zato sto su rasprostranjeni, dok su bosnjaci zbijeni u gusto naseljena mjesta. bilo je tako 1991.
Ee... jesi namlatio praznu slamu, svaka cast.

Ako na prostoru od 100 km kvadratnih zive dvije porodice, recimo, Cerkeza. Svaka od njih ima po jednu kucicu i malo baste oko kucice... Da li svih 100 km kvadratnih pripada njima.

Tvoja teorija je najbliza onoj... daj boze nepravde.
ako je neko vlasnik livade onda je livada njegova, nema veze sto selo ima dvije kuce. indijanaca u americi i kanadi ima jako malo, ali su rezervati ogromni. tako ti je.
Cak i da je tako - u takve kalkulacije je uracunata i zemlja koja pripada drzavi. Vjerovatno i nacionalni parkovi. Ako sam ja ogranicen na svoj stan u gradu i ti ces biti ogranicen na "kucu i okucnicu" + bilo koji komad zemlje koji ti pripada. Sa ostalim ne mozes raspolagati i i biti "suvereniji" nego drugi ljudi.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#112

Post by klif »

Heli Kopter wrote: cesto se kaze kako nema bosne bez bosnjaka, srba i hrvata. ja samo kazem da nema srba u bosni bez republike srpske. kada se rs ukine srbi ce da odu. onda ces imati drzavu bez genocidne tvorevine ali i bez srba.
Bosna i Hercegovina je jedina istorijska konstanta. Sa mnom ili bez mene, s tobom ili bez tebe.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#113

Post by artzy »

Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.

ali to mene savrseno ne zanima. ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Ne mislim da ovakvo stanoviste ima ikakvog uporista. Tek kada je drzava normalna i kad ljudi pocnu normalno zivjeti i razmisljati izgubice se razlozi da se ljudi osjecaju ugrozenim i tek tada ce dobiti prava sredstva za borbu protiv nepravde, za zastitu prava. Takva ideja implicira da bi se Bosnjaci prihvatili diskriminacije sto se u posljednjim godinama nije pokazalo kao tacno. Osim toga mogucnosti za diskriminaciju bi bile svedena na minimum, osobito jer jos uvijek bi imalu podrucja/kantoni sa Srpskom, Hrvatskom vecinom... Sad bi Bosnjaci trebali dovuci 200.000 ljudi u Banjaluku da bi bili vecina. Gluposti. To se ne moze dogoditi. Kao sto se ne moze prihvatiti bilo cija (nacionalna) apsolutna vlast. Kretanja u takvom smjeru bi takodjer sprijecena od svjeta. SAD i Evropa ne bi trpjeli Bosnjacki nacionalizam osobito zbog moguce veze sa vjerskim fundamentalizmom.

Ta ideja je ono cime se zastrasuje Srpski narod. Licno mislim da upravo Srbi imaju kapacitet da najvise doprinesu uredjenju BiH na najbolji nacin - ako nista onda zbog postojeceg antagonizma ali ce proci puno vremena dok se organizuju u neko konstruktivno djelovanje poredivsi sa idejom o nacionalnoj i vjerskoj hegemoniji.

Mislim da se tamo stvari postavljaju naglavacke kao: prvo ste vi nas ugrozili pa smo se mi branili i ovo je jedino kako se mozemo odbraniti. Izgleda da Srpski narod jos uvijek vjeruje da se njihovo politicko vodjstvo devedesetih organizovalo za odbranu umjesto za napad, otimacinu i genocid. Ovakvo vidjenje stvari je jos jedno od onih koje egzistiraju samo u ogranicenim predjelima Srbije i srpske, poredivsi sa ostatkom svemira.

Tu se jos niko ne usudi suociti sa nedavnom prosloscu. Inercija od ratne demagogije, nacionalnih mitova, straha proizvedenog da bi ljudi isli u rat, veliko drzavne ambicije...

Takodjer ne mislim da je najbitnije da BiH bude totalno centralizovana, unutarnja organizacija moze biti kakva hoces. Potreban je minimum funkcionalnosti, reducirana administracija, sloboda i dostojanstvo svima i deblokada drzave jer drzava ne moze gubiti vrijeme na nadmetanje sa unutarnjim tijelima za drzavne funkcije...
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#114

Post by tempora »

Zar tema nije bila demografija? :roll:
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#115

Post by array »

Drago mi je ima nekoliko konstruktivnih razmišljanja na ovoj interesantnoj temi. Ipak čini mi se da većina propušta da prepozna ključ za rješenje BH problema čime bi se i zaustavilo iseljavanje BH naroda.

Nije problem u federalnoj, konfederalnoj, centralizovanoj ili šta ja znam kakvoj BH. Problem je da velika većina Srba i Hrvata ne vide BiH koa svoju domovinu nego kao nužno zlo.

Na dan (ako on ikad dođe) kada Srbi i Hrvati budi iskreno doživljavali BH za svoju domovinu tada neće biti važno kakvo je unutrašnje uređenje BiH. Kad svi Srbi i Hrvati budu navijali za reprezentaciju BH na utakmicama protiv Srbije i Hrvatske, tog dana meni kao Bošnjaku uopće neće biti važno da li BIH ima RS ili Herceg Bosnu sa nacionalnim simbolima na zastavama ili ne. Samo onda kad Srbi i Hrvati shvate da nemaju druge domovine osim BiH iseljavanje i jednih i drugih će se zaustaviti. Sve dok oni vide drugu ili matičnu domovinu u Srbiji i Hrvatskoj iseljavanje će se nastaviti bez obzira na unutrašnje uređenje u BiH. Kratko i jasno.
BAHadzic
Posts: 166
Joined: 08/07/2006 07:26
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
Contact:

#116

Post by BAHadzic »

Dok je Bosne bice i Bosnjaka, dok je Bosnjaka bice i Bosne!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#117

Post by tempora »

array wrote:Drago mi je ima nekoliko konstruktivnih razmišljanja na ovoj interesantnoj temi. Ipak čini mi se da većina propušta da prepozna ključ za rješenje BH problema čime bi se i zaustavilo iseljavanje BH naroda.

Nije problem u federalnoj, konfederalnoj, centralizovanoj ili šta ja znam kakvoj BH. Problem je da velika većina Srba i Hrvata ne vide BiH koa svoju domovinu nego kao nužno zlo
.

Na dan (ako on ikad dođe) kada Srbi i Hrvati budi iskreno doživljavali BH za svoju domovinu tada neće biti važno kakvo je unutrašnje uređenje BiH. Kad svi Srbi i Hrvati budu navijali za reprezentaciju BH na utakmicama protiv Srbije i Hrvatske, tog dana meni kao Bošnjaku uopće neće biti važno da li BIH ima RS ili Herceg Bosnu sa nacionalnim simbolima na zastavama ili ne. Samo onda kad Srbi i Hrvati shvate da nemaju druge domovine osim BiH iseljavanje i jednih i drugih će se zaustaviti. Sve dok oni vide drugu ili matičnu domovinu u Srbiji i Hrvatskoj iseljavanje će se nastaviti bez obzira na unutrašnje uređenje u BiH. Kratko i jasno.
Da li sam ja razumjela dobro ili ti sugerises da se migracije desavaju zbog toga sto vecina Hrvata i Srba ne vide BiH kao svoju domovinu? I da li to znaci da su Srbi i Hrvati brojcano glavni iseljenici i da li mozes nekim statistikama potkrijepiti to misljenje?
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#118

Post by Jastreb35 »

Kad svi Srbi i Hrvati budu navijali za reprezentaciju BH na utakmicama protiv Srbije i Hrvatske, tog dana meni kao Bošnjaku uopće neće biti važno da li BIH ima RS ili Herceg Bosnu sa nacionalnim simbolima na zastavama ili ne.
Kao sto se pravo na suvereno odlucivanje o identitetu drzave ne dobija vlasnistvom nad njivom i livadom, isto tako se ne dobija ni navijanjem za reprezentaciju. Drzava ne moze biti etnicki podijeljena jer to neminovno vodi nestanku iste, a drzava je vaznija od nestalnih prohtjeva neke od prolaznih ideolosko-politickih oligarhija.
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#119

Post by array »

tempora wrote:
array wrote:Drago mi je ima nekoliko konstruktivnih razmišljanja na ovoj interesantnoj temi. Ipak čini mi se da većina propušta da prepozna ključ za rješenje BH problema čime bi se i zaustavilo iseljavanje BH naroda.

Nije problem u federalnoj, konfederalnoj, centralizovanoj ili šta ja znam kakvoj BH. Problem je da velika većina Srba i Hrvata ne vide BiH koa svoju domovinu nego kao nužno zlo
.

Na dan (ako on ikad dođe) kada Srbi i Hrvati budi iskreno doživljavali BH za svoju domovinu tada neće biti važno kakvo je unutrašnje uređenje BiH. Kad svi Srbi i Hrvati budu navijali za reprezentaciju BH na utakmicama protiv Srbije i Hrvatske, tog dana meni kao Bošnjaku uopće neće biti važno da li BIH ima RS ili Herceg Bosnu sa nacionalnim simbolima na zastavama ili ne. Samo onda kad Srbi i Hrvati shvate da nemaju druge domovine osim BiH iseljavanje i jednih i drugih će se zaustaviti. Sve dok oni vide drugu ili matičnu domovinu u Srbiji i Hrvatskoj iseljavanje će se nastaviti bez obzira na unutrašnje uređenje u BiH. Kratko i jasno.
Da li sam ja razumjela dobro ili ti sugerises da se migracije desavaju zbog toga sto vecina Hrvata i Srba ne vide BiH kao svoju domovinu? I da li to znaci da su Srbi i Hrvati brojcano glavni iseljenici i da li mozes nekim statistikama potkrijepiti to misljenje?
Dobro si razumjela. Mislim da ne trebam baš sve crtati i da je svima jasno da od završetka rata Hrvati a pogotovo Srbi odbacuju ili razvlače do maksimuma sve procese koji vode jačanju BiH kao države. Kad imaš politički nestabilnu državu onda u pravilu njena ekonomija ne radi kako treba. Slab standard i visoka nezaposlenost je posljedica svega toga pa onda mladi Hrvati masovno odlaze u Hrvatsku i dalje a i zašto ne bi kad već mogu. Slično je i sa Srbima koji sve više napuštaju BiH iz istih razloga. Znači kad srpski i hrvatski političari počnu iskreno raditi na jačanju BiH kao države tada će se stvoriti povoljni uvjeti za strana i domaća ulaganja što će onda ojačati ekonomiju pa eventualno i zaustaviti iseljavanje.

Današnja BiH je potpuno neefikasna i preskupa država. Ekonomija trpi zbog višestrukih nivoa vlasti koje neko mora održavati. Isto bi bilo i sa tri entiteta ili bez ijednog ako će političari i dalje raditi na slabljenju institucija BiH. Koliko god pradoksalno izgleda politika RS i BH Hrvata će svesti ova dva naroda na beznačajne manjine za 40-50 godina.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#120

Post by artzy »

array wrote:
tempora wrote:
array wrote:Drago mi je ima nekoliko konstruktivnih razmišljanja na ovoj interesantnoj temi. Ipak čini mi se da većina propušta da prepozna ključ za rješenje BH problema čime bi se i zaustavilo iseljavanje BH naroda.

Nije problem u federalnoj, konfederalnoj, centralizovanoj ili šta ja znam kakvoj BH. Problem je da velika većina Srba i Hrvata ne vide BiH koa svoju domovinu nego kao nužno zlo
.

Na dan (ako on ikad dođe) kada Srbi i Hrvati budi iskreno doživljavali BH za svoju domovinu tada neće biti važno kakvo je unutrašnje uređenje BiH. Kad svi Srbi i Hrvati budu navijali za reprezentaciju BH na utakmicama protiv Srbije i Hrvatske, tog dana meni kao Bošnjaku uopće neće biti važno da li BIH ima RS ili Herceg Bosnu sa nacionalnim simbolima na zastavama ili ne. Samo onda kad Srbi i Hrvati shvate da nemaju druge domovine osim BiH iseljavanje i jednih i drugih će se zaustaviti. Sve dok oni vide drugu ili matičnu domovinu u Srbiji i Hrvatskoj iseljavanje će se nastaviti bez obzira na unutrašnje uređenje u BiH. Kratko i jasno.
Da li sam ja razumjela dobro ili ti sugerises da se migracije desavaju zbog toga sto vecina Hrvata i Srba ne vide BiH kao svoju domovinu? I da li to znaci da su Srbi i Hrvati brojcano glavni iseljenici i da li mozes nekim statistikama potkrijepiti to misljenje?
Dobro si razumjela. Mislim da ne trebam baš sve crtati i da je svima jasno da od završetka rata Hrvati a pogotovo Srbi odbacuju ili razvlače do maksimuma sve procese koji vode jačanju BiH kao države. Kad imaš politički nestabilnu državu onda u pravilu njena ekonomija ne radi kako treba. Slab standard i visoka nezaposlenost je posljedica svega toga pa onda mladi Hrvati masovno odlaze u Hrvatsku i dalje a i zašto ne bi kad već mogu. Slično je i sa Srbima koji sve više napuštaju BiH iz istih razloga. Znači kad srpski i hrvatski političari počnu iskreno raditi na jačanju BiH kao države tada će se stvoriti povoljni uvjeti za strana i domaća ulaganja što će onda ojačati ekonomiju pa eventualno i zaustaviti iseljavanje.

Današnja BiH je potpuno neefikasna i preskupa država. Ekonomija trpi zbog višestrukih nivoa vlasti koje neko mora održavati. Isto bi bilo i sa tri entiteta ili bez ijednog ako će političari i dalje raditi na slabljenju institucija BiH. Koliko god pradoksalno izgleda politika RS i BH Hrvata će svesti ova dva naroda na beznačajne manjine za 40-50 godina.
Mozda to zvuci grubo i pojednostavljeno i sigurno da postoje stvari koje i Bosnjaci moraju nauciti, prihvatiti i tolerirati; ali je blizu istini da kada Srbi i Hrvati odluce da naprave zajedno sa Bosnjacima funkcionalnu i jaku drzavu preuzece u potpunosti svoju sudbinu u svoje ruke i dijeliti odgovornost. Ovako se stvari svode na "kako da napravim za sebe situaciju u kojoj cu dominirati pa makar i na jednom dijelu zemlje" umjesto "kako da napravimo zajedno da svima valja svugdje". Onog dana kas Srbi odluce da pristupe cijelo BiH kao zemlji gdje su svugdje svoji na svom ZAJEDNO SA DRUGIMA- ucinice da bude svima bolje.

Trenutno je dovoljna necija nacija da ga se obiljezi kao nekoga s kim se ne moze razgovati. Insistirati na sistemu jedan covjek - jedan glas i insistirati na uzimanju teritorije exkluzivno kao teritorije jednog naroda dva su ekstrema. Ovisno o naciji osobe ili javne licnosti odredjuje se i njegov stav prema stvarima.

Oni koji insistiraju na sistemu jedan (gradjanin) covjek - jedan glas zaboravljaju da specificnosti regija i potreba, zelja naroda. oni koji insistiraju na jednoj teritoriji kao samo "njihovoj" teritoriji ignorisu postojanje i pravo drugih.

Ako se stvarno posvete rjesavanju naseg problema - doci ce do tog zakljucka i dogovoriti stvari na najbolji nacin. Kada su stvari dogovorene niko nece imati razloga da se iseljava jer ce postojati pravne mogucnosti za zastitu od diskriminacije.

Situacija kakva je sada pogoduje diskriminaciji. ugrozavanju elementarnih prava i iseljavanju/etnickom ciscenju.
erised traeh
Posts: 154
Joined: 22/07/2006 23:04
Location: Sarajevo, BiH, EU

#121

Post by erised traeh »

Heli Kopter wrote:
Jastreb35 wrote:Ponovo, ako ti ne zelis da promjenis diskriminirajuce obiljezje u ratom nastaloj administrativnoj jedinici, zasto bi neki Bosnjak pristao na federalizaciju drzave, umjesto da ceka na tvoje iseljenje iz BiH, kojim si poceo temu ? Zasto da se na kapric ne odgovori kapricom ? Insistiranje na srpskoj zastavi i "Boze pravde" nije nista osim nacionalistickog kaprica. Zasto bi (samo) Bosnjaci bili konstruktivni igraci ?

Ne tvoje licno iseljenje, nego iseljenje naroda o kojem govoris.
u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.

ali to mene savrseno ne zanima. ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Ja samo kažem ako se ne ukine rs, Bošnjaka i Hrvata više neće biti u rs. Govoriš kako bi prava Srba i Hrvata bila ugrožena u BiH, nepodijeljenoj po nacionalnom principu, a šta je sa etničkim entitetima? U tim entitetima - npr. hrvatskom, Bošnjaci i Srbi bi bili u manjini i bili bi u zakonodavnoj vlasti u tom entitetu nadglasani. I šta si dobio? Ništa. Na kraju su svi ugroženi. I šta bi dobio? Iseljavanje Bošnjaka i Srba iz toge entiteta.
Heli Kopter wrote: Po popisu stanovnistva iz 1991 godine bilo je

% 17.3 hrvata, 43.7 muslimana, 31.3 srba, 5.5 jugoslovena, 2.2 ostalih

Znaci mozemo govoriti okvirno o 18% hrvata, 35% srba i 47% bosnjaka.
Znači, ti hoćeš reći da je više Bošnjaka došlo, odnosno Srba i Hrvata se iselilo, nego što je Bošnjaka pobijeno (ili iseljeno iz BiH)? Mislim da si se ti jarane malo zajebo.... (s oproštenjem). Mislim čak da se broj Bošnjaka procentualno smanjio, a broj Srba procentualno povećao.

Dalje, ovakvo stanje kakvo mi imamo je bilo jako popularno u Južnoj Africi. Nismo ga mi izmislili. Bili je 50% crncima, 50% bijelcima. Pa tako imamo 100 crnaca i 2 bijelca, i tih 100 crnaca, kao i 2 bijelca dobiju 50% kikirikija (birvaktilski primjer). Ali, prava bijelaca ne smiju biti ugrožena.... Nema veze što će se ova dva bijelca prežderat kirikijem, ni što će svaki crnac jedva dobit po zrno....nema veze..... :roll:

Jel ti stvarno misliš da ne postoji drugi način zaštite nacionalnih interesa? Npr. umjesto federalizacije po nacionalnoj osnovi, uvesti u zakonodavnu vlast tijelo koje bi moglo pokrenuti nacionalno pitanje kada se radi o nekom zakonu? I taj zakon proslijediti Ustavnom sudu koji bi odlučio o tome (a u kojem bi sjedili Romi i Jevreji :D )

Ili, zašto davati ijednom narodu konstitutivnost? Zašto uopće u ustavu naglašavati ravnopravnost samo tri naroda? Jel neko misli da bi Bošnjaci glasali samo za Bošnjake? Da bi na pozicijama sjedili samo Bošnjaci? Moraš biti svjestan da se većinom biraju Bošnjaci od strane Bošnjaka jer ovi drugi najčešće ne žele raditi u korist BiH (iako imamo par izuzetaka kao što su Sven Alkalaj, Željko Komšić, Jovan Divjak, Gavrilo Grahovac....). Ukoliko bi se pojavio Srbin ili Hrvat koji bi htio raditi u korist BiH, a ne isključivo svog naroda, a bio jako sposoban i pošten, mene i mnoge druge ne bi sprječavalo da mu damo svoj glas na izborima.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#122

Post by Prozor »

Marco-x wrote:
erised traeh wrote:
Heli Kopter wrote: u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.

ali to mene savrseno ne zanima. ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Ja samo kažem ako se ne ukine rs, Bošnjaka i Hrvata više neće biti u rs. Govoriš kako bi prava Srba i Hrvata bila ugrožena u BiH, nepodijeljenoj po nacionalnom principu, a šta je sa etničkim entitetima? U tim entitetima - npr. hrvatskom, Bošnjaci i Srbi bi bili u manjini i bili bi u zakonodavnoj vlasti u tom entitetu nadglasani. I šta si dobio? Ništa. Na kraju su svi ugroženi. I šta bi dobio? Iseljavanje Bošnjaka i Srba iz toge entiteta.
Heli Kopter wrote: Po popisu stanovnistva iz 1991 godine bilo je

% 17.3 hrvata, 43.7 muslimana, 31.3 srba, 5.5 jugoslovena, 2.2 ostalih

Znaci mozemo govoriti okvirno o 18% hrvata, 35% srba i 47% bosnjaka.
Znači, ti hoćeš reći da je više Bošnjaka došlo, odnosno Srba i Hrvata se iselilo, nego što je Bošnjaka pobijeno (ili iseljeno iz BiH)? Mislim da si se ti jarane malo zajebo.... (s oproštenjem). Mislim čak da se broj Bošnjaka procentualno smanjio, a broj Srba procentualno povećao.

Dalje, ovakvo stanje kakvo mi imamo je bilo jako popularno u Južnoj Africi. Nismo ga mi izmislili. Bili je 50% crncima, 50% bijelcima. Pa tako imamo 100 crnaca i 2 bijelca, i tih 100 crnaca, kao i 2 bijelca dobiju 50% kikirikija (birvaktilski primjer). Ali, prava bijelaca ne smiju biti ugrožena.... Nema veze što će se ova dva bijelca prežderat kirikijem, ni što će svaki crnac jedva dobit po zrno....nema veze..... :roll:

Jel ti stvarno misliš da ne postoji drugi način zaštite nacionalnih interesa? Npr. umjesto federalizacije po nacionalnoj osnovi, uvesti u zakonodavnu vlast tijelo koje bi moglo pokrenuti nacionalno pitanje kada se radi o nekom zakonu? I taj zakon proslijediti Ustavnom sudu koji bi odlučio o tome (a u kojem bi sjedili Romi i Jevreji :D )

Ili, zašto davati ijednom narodu konstitutivnost? Zašto uopće u ustavu naglašavati ravnopravnost samo tri naroda? Jel neko misli da bi Bošnjaci glasali samo za Bošnjake? Da bi na pozicijama sjedili samo Bošnjaci? Moraš biti svjestan da se većinom biraju Bošnjaci od strane Bošnjaka jer ovi drugi najčešće ne žele raditi u korist BiH (iako imamo par izuzetaka kao što su Sven Alkalaj, Željko Komšić, Jovan Divjak, Gavrilo Grahovac....). Ukoliko bi se pojavio Srbin ili Hrvat koji bi htio raditi u korist BiH, a ne isključivo svog naroda, a bio jako sposoban i pošten, mene i mnoge druge ne bi sprječavalo da mu damo svoj glas na izborima.
Evo Hrvati su nadglasani na zadnjem izboru za člana Predsjedništva i koliko je tebe to tangiralo? Vjerojatno nimalo. Jedno je nominalno biti konstitutivan, a drugo kad te u praksi izborna ili kakva već mašinerija nadglasa.
Nemoj mi samo kako je Komšić dobar čovjek (je dobar je čovjek), ali meni taj sustav postaje zabrinjavajući. Tko zna, šta će nam slijedeći izbori iznjedriti, nekog Haretovog ad hoc "Hrvata". :-)
Puno priče o toleranciji, a malo tko vidi kad se ugrožavaju prava drugog, nego samo svojeg.
Reci kakav ti predlažeš sustav i reci mi scenarij za budućnost tvojim predloženim uređenjem (ili kako ti zamišljaš - samo bez Branko Kockica priča), tj. hoće li se održati približno sličan balans stanovništva, jer ja po ovim forumaškim postovima vidim da Bošnjaci ne žele u budućnosti brojnošću ili na bilo kakav drugi ostvariti majorizaciju područjem BiH, nego je njima cilj da BiH funkcionira kao država ravnopravnih naroda, bez prikrivenih nefer dugoročnih ciljeva.
Pa evo sta predlazes, da se uvede zakon po kojem se moras izjasniti kao Bosnjak da bi glasao za bosnjackog clana, kao Hrvat da bi glasao za hrvatskog i isto sa srpskim...? Po meni bi najbolje bilo ukidanje Predsjednistva u potpunosti, ima nas 4.5 miliona a moramo imat 3 predsjednika a u Americi od 250 miljona i ko zna kol´ko raznih etnickih i rasnih grupa dovoljan samo jedan Predsjednik.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#123

Post by jeza u ledja »

Heli Kopter je u pravu.
Sta se desava u FBiH sa Hrvatima je najbolji primjer ako ne postoji etnicka podjela regija. Hrvati se iseljavaju iz vecinskih bosnjackih kantona i doseljavaju ili u one sa hrvatskom vecinom ili u Hrvatsku. Mozemo tvrditi da je to djelimicno njihov licni izbor, tj. da nisu direktno ugrozeni diskriminirajucim zakonima, ali ocigledno je da postoje razlozi zasto oni ne zele da zive medju bosnjackom vecinom. Mozemo tvrditi i da su pod uticajem svojih politicara i ideologije i jos milion drugih razloga, ali cinjenice su nepobitne. Isto tako razmisljaju i Srbi i isto, a vjerovatno i mnogo gore bi se desavalo da RS ne postoji. Cinjenica jeste sto kaze Jastreb da se ne mogu svoja prava na teritoriju potrazivati diskriminacijom, etnickim ciscenjem i genocidom nad drugima i to se mora mjenjati, ali Srbi, kao i Hrvati, sa izrazitom nacionalnom ideologijom su tu, postoje i zive u nasoj BiH. Ako oni ne zele da zive u etnicki heterogenim podrucjima nikakve politicke odluke to nece izmjeniti. Dok god im se zabranjuje diskriminacija ostalih naroda razlicitim ustavno-pravnim metodama, mislim da su federalne jedinice na etnickoj osnovi realne i pozeljne i jedini nacin da se smanje etnicke tenzije, djelimicnim zadovoljenjem zelja sva tri naroda. Dakle ne mogu se odvajati iz BiH (to je zelja Bosnjaka), ali ne mogu se ni tjerati da se odreknu svojih zelja za zapisavanjem teritorija. Dakle federalizacija je jedino ispravno rjesenje. Jedino tako mozemo ici dalje. Kompromis se svakako biti komplikovan, ali ne moramo ga jos vise komplicirati maksimalistickim zahtjevima, kao sto su ukidanje entiteta ili ocuvanje diskriminatorskog ustroja RS.
erised traeh
Posts: 154
Joined: 22/07/2006 23:04
Location: Sarajevo, BiH, EU

#124

Post by erised traeh »

Marco-x wrote:
erised traeh wrote:
Heli Kopter wrote: u pravu si, zasto na kapric ne bi odgovorio kapricom. ima pravo.

ali to mene savrseno ne zanima. ja samo kazem da kada se ukine rs - iz kojeg god razloga - srba vise nece biti u bih. to je sve. nemoguca je cjelovita bih sa srbima u njoj. moguca je - samo bez srba u njoj.
Ja samo kažem ako se ne ukine rs, Bošnjaka i Hrvata više neće biti u rs. Govoriš kako bi prava Srba i Hrvata bila ugrožena u BiH, nepodijeljenoj po nacionalnom principu, a šta je sa etničkim entitetima? U tim entitetima - npr. hrvatskom, Bošnjaci i Srbi bi bili u manjini i bili bi u zakonodavnoj vlasti u tom entitetu nadglasani. I šta si dobio? Ništa. Na kraju su svi ugroženi. I šta bi dobio? Iseljavanje Bošnjaka i Srba iz toge entiteta.
Heli Kopter wrote: Po popisu stanovnistva iz 1991 godine bilo je

% 17.3 hrvata, 43.7 muslimana, 31.3 srba, 5.5 jugoslovena, 2.2 ostalih

Znaci mozemo govoriti okvirno o 18% hrvata, 35% srba i 47% bosnjaka.
Znači, ti hoćeš reći da je više Bošnjaka došlo, odnosno Srba i Hrvata se iselilo, nego što je Bošnjaka pobijeno (ili iseljeno iz BiH)? Mislim da si se ti jarane malo zajebo.... (s oproštenjem). Mislim čak da se broj Bošnjaka procentualno smanjio, a broj Srba procentualno povećao.

Dalje, ovakvo stanje kakvo mi imamo je bilo jako popularno u Južnoj Africi. Nismo ga mi izmislili. Bili je 50% crncima, 50% bijelcima. Pa tako imamo 100 crnaca i 2 bijelca, i tih 100 crnaca, kao i 2 bijelca dobiju 50% kikirikija (birvaktilski primjer). Ali, prava bijelaca ne smiju biti ugrožena.... Nema veze što će se ova dva bijelca prežderat kirikijem, ni što će svaki crnac jedva dobit po zrno....nema veze..... :roll:

Jel ti stvarno misliš da ne postoji drugi način zaštite nacionalnih interesa? Npr. umjesto federalizacije po nacionalnoj osnovi, uvesti u zakonodavnu vlast tijelo koje bi moglo pokrenuti nacionalno pitanje kada se radi o nekom zakonu? I taj zakon proslijediti Ustavnom sudu koji bi odlučio o tome (a u kojem bi sjedili Romi i Jevreji :D )

Ili, zašto davati ijednom narodu konstitutivnost? Zašto uopće u ustavu naglašavati ravnopravnost samo tri naroda? Jel neko misli da bi Bošnjaci glasali samo za Bošnjake? Da bi na pozicijama sjedili samo Bošnjaci? Moraš biti svjestan da se većinom biraju Bošnjaci od strane Bošnjaka jer ovi drugi najčešće ne žele raditi u korist BiH (iako imamo par izuzetaka kao što su Sven Alkalaj, Željko Komšić, Jovan Divjak, Gavrilo Grahovac....). Ukoliko bi se pojavio Srbin ili Hrvat koji bi htio raditi u korist BiH, a ne isključivo svog naroda, a bio jako sposoban i pošten, mene i mnoge druge ne bi sprječavalo da mu damo svoj glas na izborima.
Evo Hrvati su nadglasani na zadnjem izboru za člana Predsjedništva i koliko je tebe to tangiralo? Vjerojatno nimalo. Jedno je nominalno biti konstitutivan, a drugo kad te u praksi izborna ili kakva već mašinerija nadglasa.
Nemoj mi samo kako je Komšić dobar čovjek (je dobar je čovjek), ali meni taj sustav postaje zabrinjavajući. Tko zna, šta će nam slijedeći izbori iznjedriti, nekog Haretovog ad hoc "Hrvata". :-)
Puno priče o toleranciji, a malo tko vidi kad se ugrožavaju prava drugog, nego samo svojeg.
Reci kakav ti predlažeš sustav i reci mi scenarij za budućnost tvojim predloženim uređenjem (ili kako ti zamišljaš - samo bez Branko Kockica priča), tj. hoće li se održati približno sličan balans stanovništva, jer ja po ovim forumaškim postovima vidim da Bošnjaci ne žele u budućnosti brojnošću ili na bilo kakav drugi ostvariti majorizaciju područjem BiH, nego je njima cilj da BiH funkcionira kao država ravnopravnih naroda, bez prikrivenih nefer dugoročnih ciljeva.
Je li ti želiš reći da Željko Komšić nije dobar predstavnik Hrvata i da nije biran od Hrvata? Želiš reći da Željko nije pravi Hrvat (samo zato što je pored toga i Bosanac, odnosno bosanski Hrvat)? Nisi mi jasan...... Da li hrvatski član Predsjedništva mora raditi isključivo u korist Hrvata da bi bio legitiman i "hrvatski" predstavnik u Predsjedništvu? :-)
Berlin
Posts: 3
Joined: 25/04/2007 13:01
Location: Berlin

#125

Post by Berlin »

Razlog svim problemima u ovoj jebenoj nam Bosni, da se svi nekako u manjini nalaze!!!
Ma kakvoj manjini ljudi boziji, kakvoj manjini!
Pa sta vi hocete molim vas???
-od hercegovine napraviti Vatikan
-od RS-a Pravoslavnu crkvu ogromnu
-od centralne Bosne Dzamiju??????????????????
I onda civilizovano da zivimo u "ZAJEDNICKOJ" nam Bosni i Hercegovini???
Sve dok se usrane nacionalne stranke ne ZABRANE!!! nema nikom-ponavljam NIIKOOMEEEEEE mira ovdje!!!
Ko hoce svom bogu da se moli, nek izvoli u crkve, dzamije, katedrale
Logika...i da dignes 10 metara zid oko RS-a-ostadose srbi u federaciji "ugrozeni"
da ogradis hercegovinu...jadni sarajevski i banja-lucanski hrvati!!!!
isto i sa muslimanima!!!
i sta onda...opet u rat, da bi se braca spasila-odlicno rjesenje-bravoooooo!!!
Bosnu i Hercegovinu urediti kao jednu funkcionalnu Firmu, koja definitivno ima sve mogucnosti da napreduje , tj. Izabrati za predsjednika i premijera ljude koji razumije nesto o ekonomiji, poslovanju, menadzmentu-po njihovim sposobnostima a ne po njihovom broju pojavljivanja u crkvama i Dzamijama!!!
sta ko ima protiv nekoga ko je dokazano sposoban da od cjelokupne Bosansko Hercegovacke industrije koju vode neskolovani SDA-ovci, HDZ-ovci i SDS-ovci-napravi jedan mehanizam koji ce zaposljavati ljude sirom BiH, koji bi nas prezentirao u svijetu kao ozbiljno trziste!!!
Tuzno je da se ovaj jadni narod ne pita koliko bi jaca bila zajednicka inicijativa-sposobni na funkcije, a ne kriminalci (tobozni "vjernici")
Zivio Tito i njegova teza da je religija samo HRANA nacionalizma, jer je tu pogodio u sami centar problema na balkanu!!!
pozdrav svima!!!
Post Reply