Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#851 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

A slijedi katastrofa.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#852 Re: Demografija

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:
Hajvan wrote:
stakasa wrote:I kome je Bosna potencijalna destinacija? Na kraju krajeva, sta znaci potencijalna destinacija?

kome god.
ko vec sad ima zelju da dodje, kome se izreklamiramo…

Arapi, Bugari, Albanci, Rusi,Kinezi- whoever

nekima je ovo mozda dream destination…

navijam da ovi sto zele otici s “ovih prostora", sto prije to i urade.
:thumbup:

Da nadju samopotvrdu na svojim destinacijama i prestanu forumati na propalim forumima propale drzave.
:D
Svak svoju...
Kakva ispraznost zivota, kakav nedostatak smisla :D Forum kao zadnje utociste, zadnja nada da ce naci prijatelja, suprugu... Ali mu se i tu nade nesto na putu
No, to nije tema
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#853 Re: Demografija

Post by Hajvan »

stakasa wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Hajvan wrote:

kome god.
ko vec sad ima zelju da dodje, kome se izreklamiramo…

Arapi, Bugari, Albanci, Rusi,Kinezi- whoever

nekima je ovo mozda dream destination…

navijam da ovi sto zele otici s “ovih prostora", sto prije to i urade.
:thumbup:

Da nadju samopotvrdu na svojim destinacijama i prestanu forumati na propalim forumima propale drzave.
:D
Svak svoju...
Kakva ispraznost zivota, kakav nedostatak smisla :D Forum kao zadnje utociste, zadnja nada da ce naci prijatelja, suprugu... Ali mu se i tu nade nesto na putu
No, to nije tema

kolko god bizo, ne mr’e pobic coik sam od sebe, pa to ti je.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#854 Re: Demografija

Post by stakasa »

Pa ne moze, ja sam toga potpuno svjestan. I spokojan. Ali nije tema. Mozemo negdje drugo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#855 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Hajvan wrote:

kolko god bizo, ne mr’e pobic coik sam od sebe, pa to ti je.
Da i zato se stalno vraca tamo odakle bi zelio da pobjegne ali mu nesto ne ide...pa zelju za bijegom artikulise u pljuvanje...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#856 Re: Demografija

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:
Hajvan wrote:

kolko god bizo, ne mr’e pobic coik sam od sebe, pa to ti je.
Da i zato se stalno vraca tamo odakle bi zelio da pobjegne ali mu nesto ne ide...pa zelju za bijegom artikulise u pljuvanje...
:D :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#857 Re: Demografija

Post by Truba »

imamo ovu jednu u sestrinskoj firmi
naš tim na projektu od 700 000 eura kroz tri godine

od prve minute ma sekunde...
kaže ja ne znam do kad ću biti ovdje...
znači ona nije iz sarajeva nego iz krajine njoj je svejedno biti podstanar u sarajevu mostaru splitu njemačkoj... zna njemački nebitno

od prve sekudne na nju ne možeš ništa dugoročno računati... rasulo... a na projektu
od 3 godine kaplje lova

pošalješ da nešto prevede
ovo je možda posljednji prevod ne znam gdje ću biti sljedeći mjesec

I TAKO VEĆ RAVNO GODINU DANA...može ona još tako 15 godina nama trabunjati
ali skontali je :D

do sada se troje iz firme odselilo u njemačku ljudi koji su šutjeli i samo obavijest orkazni rok idu u njemačku čeka ih poso 1.7. ili 1.9. nebitno...

vlasnici firme povećali plate nakon svakog odlaska i više ne fermaju... ove što kukaju treba ići ne zarezuju ih

jučer sretnem lika što je promijenio poso 2007. ma treba odavde ići :roll: radi u eronetu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pedeseta na vratima
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#858 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Meni forum dodze kao zamjena za vijesti pa i Fejsbuk i slicno. Ali nije to tema.

Na temu. Neznaju sta da rade sa viskom zaposlenih u skolstvu. Pa dijele poslove jer nema dovoljno skolaraca. Tako sam shvatio da rade.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#859 Re: Demografija

Post by Truba »

ima malo predaješ hrvatski malo dežuraš u biblioteci malo dežuraš po hodniku

ali do kada će to tako moći
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#860 Re: Demografija

Post by ILVIIR »

The BEN10 wrote:
ILVIIR wrote:
The BEN10 wrote:Evo ga:
https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... statistics

Broj rođenih u periodu između II svj. rata i agresije na Bosnu je prvo rastao (baby boom generacije) do 64 na nekih 100 hiljada, da bi do pred rat pao na 66 000 novorođenih.
Nakon agresije: sa nekih 48 000 na evo 29 000 lani, a prvih 6 mjeseci ove godine nagovještavaju debeo pad ispod 29 000 - cifra će biti bliža 28 000 novorođenih. :)
http://ba.n1info.com/a286684/Vijesti/Vi ... ovini.html


Strašno, užasno, katastrofa - koja je prava riječ?
Lani je bilo 30.000 rodjenih
Netačno: 29 158.
http://www.bhas.ba/saopstenja/2018/DEM_ ... 4_0_BS.pdf

Kako god, to ne mijenja širu sliku da je došlo do drastičnog smanjenja broja novorođenih od rata naovamo.
bhas ne zna sabrati brojke kako treba. nazalost. provjeri brojke fzs-a, rzs-a i za brcko distrikt, pa ces vidjeti da je bilo oko 30.000.
tuzno ali zalosno.

sto se tice smanjenja. slazem se. s tim da je to bilo za ocekivati, a fertilitet je ja bih rekao tu negdje.. mada i on je ocigledno opao.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#861 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote:imamo ovu jednu u sestrinskoj firmi
naš tim na projektu od 700 000 eura kroz tri godine

od prve minute ma sekunde...
kaže ja ne znam do kad ću biti ovdje...
znači ona nije iz sarajeva nego iz krajine njoj je svejedno biti podstanar u sarajevu mostaru splitu njemačkoj... zna njemački nebitno

od prve sekudne na nju ne možeš ništa dugoročno računati... rasulo... a na projektu
od 3 godine kaplje lova

pošalješ da nešto prevede
ovo je možda posljednji prevod ne znam gdje ću biti sljedeći mjesec

I TAKO VEĆ RAVNO GODINU DANA...može ona još tako 15 godina nama trabunjati
ali skontali je :D

do sada se troje iz firme odselilo u njemačku ljudi koji su šutjeli i samo obavijest orkazni rok idu u njemačku čeka ih poso 1.7. ili 1.9. nebitno...

vlasnici firme povećali plate nakon svakog odlaska i više ne fermaju... ove što kukaju treba ići ne zarezuju ih

jučer sretnem lika što je promijenio poso 2007. ma treba odavde ići :roll: radi u eronetu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pedeseta na vratima
:lol: :lol: :lol: legendo
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#862 Re: Demografija

Post by shake69 »

Ima ba i u suprotnom pravcu kretanja, ljudi se vrate. Nedavno jedan se poznanik vratio iz Njemacke s zenom i dvoje djece. Veli ne moze, jarane. Zena radila kao nastavnica u nekoj osnovnoj skoli, povazdan posao, slomilo je, pa dugo putovanje iz tog sela, svasta nesto, a on nije bas uspio naci posao po mjeri i nakon 13-14 mjeseci-opet u Sarajevu. Uspio i djecu s par sedmica zakasnjenja upisati u tekucu skolsku godinu. I tako eto 4 Bosanca- zuruck u demografsku statistiku rezidentnog stanovnistva BiH. :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#863 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Black swan wrote:ima malo predaješ hrvatski malo dežuraš u biblioteci malo dežuraš po hodniku

ali do kada će to tako moći
Bas tako shvatio. :lol:

Kazu upisalo se nikad manje skolaraca. :(
Pod tim mislim na sve od osnovne skole do fakulteta.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#864 Re: Demografija

Post by Truba »

bio sam u žeščetu ove godine samo 4 manje đaka
tako da je to zaustavljeno barem za ovu godinu

kao da je otišao ko je htio i želio

mada ovaj proces se nastavlja
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#865 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Ko zadnji ostane neka ugasi svjetlo.
Silne emigracije sa TK ostavljaju danak i na broju upisanih na univerzitet. Nikad manje upisanih u istoriji. Šta li će tek biti za jedno 10 godina. :roll: :-)

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sve-man ... /181001034
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#866 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

I u Sarajevu i Zenici je isti slucaj. Kazu neka ova zanimanja su pred gasenjem jer nema dovoljno skolaraca. Tako fakat razumio. Samo se nesjecam koja zanimanja. Cak fakultetska.
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#867 Re: Demografija

Post by elcaliente »

Ovi sto hoce da idu neka idu, imaju pravo na to ako misle da ce im biti bolje. BiH kao geografska povrsina je veoma dobra i ima ljudi na svijetu koji bi rado zivjeli ovdje.
Ja licno bi dao Izraelu ovo zemlju, mislim da bi jevreji napravili raj na zemlji ovdje. Kada vidimo sta su uradili od neplodne zemlje u Palestini ovdje bi za par godina doveli puno toga to perfekcije. Pogotovo sto su jevreji pametni, radisini i imaju kapital znaci sve ono sto ovdasnji narodi nemaju.
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#868 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Jaoo, kako ćemo se rasuti. Pa za 3-4 godine iselit će 200 hiljada ljudi ko ništa!
Eno gledam tip na FB postavio podatke eurostata i veli da je BiH lani napustilo 36 000. :shock:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/njemack ... /181003041
Njemački zakon o useljeništvu sve izvjesniji, upozorava se na još masovnije iseljavanje iz BiH

Njemački koalicioni partneri CDU, CSU i SPD žele osigurati da kvalificirani radnici iz zemalja izvan Evropske unije, uz pomoć novog zakona o useljeništvu kvalificiranih radnika, dođu u Njemačku. Savezna vlada dogovorila je ključne tačke zakona.


Savezna vlada se nada, kako to prenose njemački mediji, da će uz pomoć novog zakona prevladati ograničeni ekonomski rast i osigurati prosperitet i konkurentnost svoje privrede. Trebalo bi da zakon bude usvojen prije Božića.

Bh. novinar Mirsad Kebić, koji već nekoliko godina živi i radi u Minhenu, kategorično je napomenuo za Klix.ba da će novi zakon o useljeništvu biti usvojen.

"U Njemačkoj se o novom zakonu govori kao da je stvar već završena, mada se naravno računa ono što je 'de jure'", kazao nam je ranije Kebić.

Njemačka bilježi najvišu stopu nepopunjenih radnih mjesta i želi stabilizirati penzione fondove, a poslodavci nastoje popuniti blizu milion radnih mjesta.

No, kako će se rješavanje tog njemačkog problema odraziti na Bosnu i Hercegovinu, prognoze su jasne: zadat će snažan udarac bh. tržištu rada.

Za obučene stručnjake prepreke za dolazak u Njemačku su već ranije znatno smanjene, što je i do sada utjecalo na masovni odlazak ljudi iz Bosne i Hercegovine.

Ekonomistica Senaida Turkić, direktorica Društva za inženjering i marketing "Aksa" d.o.o. Zenica, smatra da će usvajanje njemačkog zakona "otvoriti granice" u Bosni i Hercegovini i prouzrokovati još veći odlazak radno sposobnih.

"U Bosni i Hercegovini je već sada osjetan drastičan manjak radne snage, pogotovo radne snage koja je stručna. Stvorili smo problem svim bh. poslodavcima. Usvajanjem novog zakona u Njemačkoj taj problem će biti još izraženiji", kazala je Turkić za Klix.ba.

Napomenula je da stručna sprema i poznavanje njemačkog jezika neće igrati ključnu ulogu za odlazak radno sposobnih.

"Imigracioni zakon koji će usvojiti Njemačka nije za nas toliko važan. Za nas je važnije da stvorimo uslove u BiH da ljudi mogu živjeti od svog rada. To podrazumijeva smanjenje poreza i doprinosa na plaće uz jednu konstruktivnu politiku koja neće dovoditi sve nas u situaciju da mislimo da ova zemlja nema nikakvu perspektivu", rekla nam je Turkić.

S druge strane, predsjednik Saveznog udruženja privatnih pružatelja socijalnih usluga Bernd Meurer ističe kako mu je drago da njemačka politika preuzima odgovornost novom imigracionom politikom.

"Trebamo sigurnost opskrbe penzionog fonda, ali i primjetno olakšanje za zaposlene", rekao je Meurer za Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
LARVA
Posts: 361
Joined: 05/03/2014 02:35

#869 Re: Demografija

Post by LARVA »

Nema teorije, ovo je propaganda.
TK najači naš kanton što se tiče nataliteta.
Iz Bosne idu Hrvati i Srbi.
Mi pogotovo nećemo u ćafirsku Njemačku.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#870 Re: Demografija

Post by Kikibombona »

LARVA wrote:Nema teorije, ovo je propaganda.
TK najači naš kanton što se tiče nataliteta.
Iz Bosne idu Hrvati i Srbi.
Mi pogotovo nećemo u ćafirsku Njemačku.
BiH ostaje bez stanovnistva a mi i dalje u ratu. :D

Za par decenija, kada nas ovdje zajedno bude 1 000 000 penzionera, vjerujem da cemo razglabati o Dejtonu 2. :lol:

Da su ovi ljudi sto nas vode imalo normalni, da im je imalo stalo do naroda i drzave, zamrznuli bi ludilo i teske politicke teme na 10 godina i radili na ekonomskoj stabilizaciji. Dejton nije iskoristen ni 5%. Ne pise u Dejtonu da su legalni kriminal, korupcija, nepotizam i ostale posasti koje razaraju drustvo i tjeraju mlade na zapad.

Danas jaran dosao iz Svabije na par dana, otisao pocetkom godine. Ka'e ushiceno, posla ima preko glave, mozes raditi sta hoces, kao da je druga planeta u odnosu na nas. Sa druge strane, kaze da mu fali njegov grad, roditelji i prijatelji. Tuzno je to...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#871 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Pa ima za to skajp, fejsbuk, mesenger i slicno, ima televizije nase i slicno. Zato se ljudi ni nemogu u danasnje globalno doba ni asimilirati. Evo i ovaj forum spada u to i ovdje imamo puno forumasa iz dijaspore. A integrisali su se svi kako sam upratio. A asimilacija i integracija nisu jedno te isto.

Da je i meni vani ali nemogu. Ovdje za ovu zadnju deceniju sam skroz propao. Fasovao fizicku i psihicku bolest od kokuzluka. A ni prije toga nije bilo bajno ali vrijednija para bila. Manje cijene bile svega skoro.

Evo gledam cijene poskupili pojedini proizvodi pravo iako je rodna godina bila. Jedan seljak ovdje prodavao paradajz iako ga ima puno, rodio, skuplje umjesto jeftinije. Kaze pa cijenu mi diktira pijaca. Svaki dan covjek pola marke dizao cijenu paradajza.

Znam malo veze ima sa demografijom ali ima ipak veze. I ovo ce tjerati ljude da odu odavde jer cijene skacu a primanja slabo. Dotakli smo se ja i Ben na jednoj stranici ovdje o tome.

U Njemackoj ili bilo kojoj normalno uredzenoj drzavi bi imao primanje odavno kao nezaposleno lice, pogotovo sad kako sam obolio na psihicku bolest. Ovdje nemam nista. Pitanje hocu li bilo sta i ostvariti. Jer velika je procedura oko toga a nema ko sa mnom to sve da izganja. Jer ja sam oko birokratije pojma nemam.

Nije normalno uredzenje ovdje bilo cega nikako. Ali eto malo se pomjera na bolje izgleda, ili mi se cini.

Na temu @Bene bilo je godisnje po Eurostatu iseljavanje oko 25.000 godisnje. Sad 36.000. Povecanje od 11.000. Bas me zanima za koliko godina samo.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#872 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Kikibombona wrote: Danas jaran dosao iz Svabije na par dana, otisao pocetkom godine. Ka'e ushiceno, posla ima preko glave, mozes raditi sta hoces, kao da je druga planeta u odnosu na nas. Sa druge strane, kaze da mu fali njegov grad, roditelji i prijatelji. Tuzno je to...
Kako vrijeme bude odmicalo sve ce mu manje faliti. Samo se ne treba zeznuti pa provesti jako dug godisnji u Bosni. Samo kratko i nazad. :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#873 Re: Demografija

Post by otac_makarije »

Da ne bude da se samo mraci.
"U protekla 24 sata u Republici Srpskoj rođene su 44 bebe."

http://www.frontal.ba/novost/93887/u-sr ... ne-44-bebe
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#874 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Jesul srbske bebe :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#875 Re: Demografija

Post by otac_makarije »

mousstapha wrote:Jesul srbske bebe :D
Mamine i tatine su, cuj mu pitanja...
Nego, prosli put 13 minuta sada cak 21 za reakciju...zabrinucu se :)
Post Reply