Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#751 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Kako će se narod još više iseljavati, to je strašno. Ionako bilježimo negativne rezultate na polju novorođenih. Auuu
https://www.klix.ba/biznis/njemacka-nov ... /180826014
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#752 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Pa Bake je rekao da ce zaposliti 100 milja. Samo nije precizirao u kojoj drzavi. :mrgreen:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#753 Re: Demografija

Post by shake69 »

stakasa wrote:
Nastasia wrote:
halo_ba wrote:
Znam mnogo ljudi koji su se vratili. Uglavnom muskarci, uglavnom dobrog zdravlja.
Zene se manje vracaju, a neka cak i primoraju muzeve na ostanak.
Sto se tice njege i zdravstva: eto poslovne prilike za nekoga ko bi to ozbiljno shvatio.
I ja sam ovo primjetila.
Da li to znači da žene imaju manje osjećanja prema rodnoj grudi, ili pak imaju više razuma pa ostaju gdje im je bolje :hm:
Zene su racionalnije od muskaraca. Inace je prisustvo zena jedan od vaznih faktora pri migracijama - podrucja koja zene napustaju su osudena na propast
Jedan mi se drug vratio u Sarajevo nakon dugog izbivanja u Evropi. Veli, nece zena, i kad sam joj zaprijetio razvodom, pristala. Od njega cujem da bas nasi muskarci puno vise sanjaju povratak ali zene-jok! Lijepo im i prica o povratku u BiH je - no way! :-)
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#754 Re: Demografija

Post by Nadzorna_ploca »

Jedan se tivra 100 ode.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#755 Re: Demografija

Post by Truba »

žene su ambicioznije i zavidnije od kolegica koje su već gore

zašto da ona ljetuje na majami biču a ja sa svojim levatom u orebiču

eto to su žene 99%
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#756 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Ambicija je ok dok nije bolesna. Imati ambiciju ljetovati na majami beachu nije bolesno :D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#757 Re: Demografija

Post by Truba »

imam ove dijasporce mi njima dajemo pare kad dodju :D
2 godine već tamo

socijalni slučaj ovdje socijalni slučaj gore :D

razlog: lijenost
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#758 Re: Demografija

Post by Dzematlija »

Black swan wrote:žene su ambicioznije i zavidnije od kolegica koje su već gore

zašto da ona ljetuje na majami biču a ja sa svojim levatom u orebiču

eto to su žene 99%
:lol: :thumbup:
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#759 Re: Demografija

Post by R A V E N »

Image
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#760 Re: Demografija

Post by Truba »

https://www.md-tm.ba/clanci/neum-hocete-li-i-vi-otici

paša i ti si kriv već 25 godina se grliš s političarima koji nisu stvorili uvjete raja u tvojoj biskupiji
osim toga posvađao si se sa svima u svojoj biskupiji imaš 5 nelegalnih župa i međugorje za koje su ti doveli biskupa stranca da meditira
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#761 Re: Demografija

Post by Truba »

kad se sjetim svoga razreda srednje...
1995-1999

većina nas je bilo siromašno
ljudi su živjeli od jedne invalidnine od 130 maraka donacija od caritasa i sta im rodbina posalje... te od davanja instrukcija
ili od jedne neredovne plaće 450 maraka

tek se tamo krajem 1999 ili početkom 3. milenija osjetilo raslojavanje... neki su već imali privatne firme i tome slično

a i mi djeca smo baš bili skromni

pogledam neki dan slike s matura na zidu škole... čovječe koja smo mi bili ofucana generacija... jbt sramota me pogledATI

oni poslije 2002 i dalje su moderni... kao da je riječ o nekom drugom svijetu i svemiru :D


uglavnom kada se sjećam tog vremena... i današnjeg... gdje ti 3000 za kuću od 4 člana nije dovoljno...

pitam se kako su naši roditelji kemijali i kako se današnji snalaze

nije ni čudo što ljudi odlaze kad su se i vremena promijenila
prije je moglo da samo jedno radi a sada i s dvije plaće sastavljaš kraj s krajem
plus da se ne priča o zdravstvu školstvu politici i sveopćoj nestabilnosti
neće više ljudi da trpe ko prije :D pametniji su
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#762 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Black swan wrote: uglavnom kada se sjećam tog vremena... i današnjeg... gdje ti 3000 za kuću od 4 člana nije dovoljno...

pitam se kako su naši roditelji kemijali i kako se današnji snalaze

nije ni čudo što ljudi odlaze kad su se i vremena promijenila
prije je moglo da samo jedno radi a sada i s dvije plaće sastavljaš kraj s krajem
plus da se ne priča o zdravstvu školstvu politici i sveopćoj nestabilnosti
neće više ljudi da trpe ko prije :D pametniji su
Pa normalno. Što bi trpili kad ne moraju. Još se poklopilo da Njemačkoj fali radna snaga...

Usput, pazite ovo - ima da nas nema: :roll:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/unija-z ... /180910060
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#763 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Raslojavanje je jebena stvar, jos pogotovo kad se u Bosni desava na principima korupcije, kriminala, stranacke poslusnosti. Dugorocno to jede svako drustvo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#764 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Koliki nam je -PP. Pogledam UN podatke pa usporedim sa -PP da vidim koliko je iseljavanje po njima godisnje.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#765 Re: Demografija

Post by otac_makarije »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-u-m ... /180914035

Sudeći po tekstu aktuelna vlast je samo po osnovu odricanja državljanstva namakla cca 15.000.000 KM. Tj. Od početka ove godine do danas cca 3.000.000 KM

Malo li je na ovu skupoću :-D
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#766 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

:)

User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#767 Re: Demografija

Post by Truba »

ne da mi se gledati allažiru ali komentar za naslov

neka neka
kad ste imali kvalitetne radnike plaćali ste ih isto kao nekvalitetne ili nekoliko stoja više
čitaj 200 marki

sad patite
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#768 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

De nek neko po godinama izbaci koliki nam je PP pa da usporedim kad stignem sa UN-om da vidimo koliko je iseljavanje.
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#769 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Počelo je, počelo. :)

https://www.klix.ba/biznis/privreda/u-b ... /180914026
U BiH uskoro neće imati ko da vozi kamione, vozači odlaze u zemlje EU


Bosna i Hercegovina ostaje bez kvalifikovanih vozača teretnih vozila. Situacija je zabrinjavajuća već odavno, a sada je postala alarmantna. Poslodavci već odavno upozoravaju na ovaj problem kazavši kako uskoro neće imati ko vršiti transport robe.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Kako nam je rekao predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske Nikola Grbić, situacija je potpuno ista u oba entiteta.

"Samo Republiku Srpsku je u proteklih osam mjeseci napustilo 2.000 vozača. U protekle dvije godine na nivou BiH preregistrovano je 700 prevozničkih firmi u Sloveniji. Vidite samo koliko je firmi otišlo, a zamislite koliko vozača. U Banjoj Luci nema nijednog vozača na birou i ne možete ga naći da platite ne znam koliko", rekao je Grbić za Klix.ba.

Vlast nezainteresovana


Ispred Ambasade Republike Slovenije svakodnevno stoji veliki broj građana, a veliki broj autobusa odlazi prema toj zemlji, o čemu smo ranije i pisali. Grbić ističe kako je upravo među njima najveći broj vozača.

"Tražili smo od nadležnih institucija da razgovaramo i upozorimo da ostajemo bez kadra. Nismo dobili nijedan poziv, niti razumijevanje. Kada nama jedan vozač da otkaz kamion stoji na parkingu mjesecima jer nemamo zamjenu", kazao je Grbić.

Problem je i u obrazovanju kadra jer, iako su tražili od nadležnih da pokušaju stimulisati učenike da završavaju ove smjerove i pomognu im da lakše dođu do kvalifikacije vozača i vozačke dozvole C i E kategorije, nisu naišli na razumijevanje.

"Uputili su prijedlog prema Vijeću ministara BiH da se povećaju cijene polaganja vozačkog ispita. Ako se usvoji, za kategorije C i E trebat će između 5.000 KM i 6.000 KM, što rijetko ko može izdvojiti", kazao je.

Čekanje na granici do tri dana


Razlog zbog kojeg mnogi vozači kamiona odlaze van BiH je i stanje na graničnim i carinskim terminalima jer, prema Grbićevim riječima, ali i riječima vozača kamiona, nakon šestosatne vožnje na granici ili carini čekaju i po tri dana da se roba ocarini i istovari.

"Cijene goriva su povećane, uvedene su dodatne akcize, a mi nismo uspjeli podići cijenu naše usluge ni za žuti fening posljednjih 10 godina. Prevoznici koji voze u EU ne mogu doći do bilateralnih dozvola, a uslovi za CEN su katastrofalni. S druge strane, samim odlaskom u zemlje EU nisu potrebne licence i dozvole i možete da obavljate djelatnost širom EU", kazao je Grbić.

Poručio je da je potrebno poduzeti hitne mjere, jer smo već ostali bez ovog kadra, a ukoliko se ovako nastavi, uslijedit će potpuna katastrofa.

Loše stanje i u Hrvatskoj i Srbiji


S nedostatkom kvalifikovanih vozača suočavaju se i susjedne zemlje. Srbija je krajem prošle godine objavila kako im nedostaje blizu 5.000 profesionalnih vozača autobusa i kamiona. Istakli su kako je i kod njih situacija alarmantna.

Hrvatska je "upalila" alarm prije tri godine i Vlada RH je povećala kvotu za zapošljavanje stranih vozača, najviše iz BiH i Srbije. Međutim, ni to nije pomoglo u značajnijoj mjeri jer mladi vozači masovno odlaze u druge zemlje EU zbog veće plate i boljih uvjeta.

Prema podacima portala Plata.ba, prosječna plata vozača kamiona u BiH je 834 KM, a oni koji voze van granica mogu zaraditi nekoliko stotina KM veću platu, ovisno o ruti. U Srbiji je prosječna plata 800 eura, dok je u Hrvatskoj mnogo veća i pojedini nude platu do 1.200 eura. U drugim zemljama EU plata prelazi 1.500 eura.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#770 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Nemogu da pronadzem podatke UN-a koliko je iseljavanje. Pronasao sam koliki nam je PP. U minusu je oko 7.000 vec 3 zadnje godine. A procjena UN-a da cemo za deceniju sljedecu izgubiti oko 158.000 ljudi. Ovo je po popisu cak i onom napuhanom od 3,8 miliona koji je sveden na 3,5. Znaci pad ce biti i veci od 158.000 jer su projekciju radili po popisu 3,8 a ne 3,5. Idemo znaci na oko 3 miliona sljedecu deceniju, tamo 2028 godine. :|
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#771 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Vizionar 1985 wrote:Nemogu da pronadzem podatke UN-a koliko je iseljavanje. Pronasao sam koliki nam je PP. U minusu je oko 7.000 vec 3 zadnje godine. A procjena UN-a da cemo za deceniju sljedecu izgubiti oko 158.000 ljudi. Ovo je po popisu cak i onom napuhanom od 3,8 miliona koji je sveden na 3,5. Znaci pad ce biti i veci od 158.000 jer su projekciju radili po popisu 3,8 a ne 3,5. Idemo znaci na oko 3 miliona sljedecu deceniju, tamo 2028 godine. :|
Joj, ponašaš se ko Džek (šef), hoćeš sve na pladnju - nemoj zezati, trebaš samo proguglati.
https://www.populationpyramid.net/bosni ... vina/2035/

Al ovdje nisu uračunati podaci za emigracije, samo negativni PP. Jer, po osnovu migracija godišnje gubimo 25-30 hiljada, što znači da bi do 2050 mogli izgubiti putem emigracija pola miliona. Još toliko na negativni PP, dakle milion manje nego na popisu 2013. Uzmemo li u obzir da je na tom popisu prenapuhana cifra, naročito Hrvata, 2050 godine bi Bosna mogla imati cca 2 miliona stanovnika.
I to užasne starosne strukture. :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#772 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Ma laik pa mi se neda cesljat PDF itd. :kiss:

Evo zabiljezio sam ovu stranicu. UN nema podatke koliko se iseljava ljudi iz Bosne ali ako je -PP od 7.000 godisnje, a projekcija im je da ce pad biti od oko 160.000 znaci na iseljavanje odpada 90.000 ili 9.000 godisnje. Po njima.

Znaci za 3 godine 27.000 a godisnje se spominje po medijima da gubimo oko 30-35 kila. Ona nevladina organizacija je govorila da smo za 3 godine izgubili na iseljavanju ako se nevaram 35.000 a ne godisnje.

Laik sam Bene a ovo me zadnje vrijeme zamara radi bolesti. Nemam ja vise kuveta za racunanje itd., toliko ko prije.

Pozdrav.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#773 Re: Demografija

Post by otac_makarije »

Politika "rahat patnje" koja je godinama ako ne i decenijama propagirana izmedju ostalog i po ovom forumu ce tek da se vrati kao bumerang. Bitno je bilo namaci kako tako preko 50 % Bosnjaka, a niko nije znao objasniti sta ce se konkretno postici tom imaginarnom brojkom.
Aj sto je tesko laziran broj na popisu redom Hrvata, pa Bosnjaka i vjerovatno u manjoj mjeri i Srba, godine koje dolaze ce donijeti otrjeznjenje. Generacije bejbibumera (najbrojnije generacije rodjene poslije WWII) su na kraju zivota te ce iz godine u godinu rasti broj umrlih. U isto vrijeme ce biti sve manji i manji broj ljudi koji ulaze u reproduktivno doba te ce i broj rodjenih biti sve manji. Odseljavanje uslijed niza okolnosti se zahuktava, tako da smanjenje broja stanovnistva nece ici pravolinijski vec geometrijskom progresijom.
Zato izmedju ostalog vjerovatno nece ni biti novog popisa, za koji bi da je srece i normalnog stanja u drustvu uveliko trajale pripreme.
Srecna vam rahat patnja :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#774 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Iz ove piramide naoko se vidi da se sve manje djece radza ili da se sele ta djeca sa roditeljima. 4,3% naspram 4,7% a generacije bejbi bumera i milenijumsa imaju oko 8%. :shock:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#775 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

To je bilo za ovih 5 godina ako sam naoko dobro vidio a pad do 2025 ce biti sa 4,3 na 3,9 ako sam dobro i to vidio. To je 14.000 djece manje za 7 godina. O djeci se radi ovo do 5 godina kako sam vidio i shvatio. Valjda sam dobro shvatio. Da se nece roditi 14.000 djece ili ce se roditi ali iseliti sa roditeljima. :(

Tuga.
Post Reply