Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81773
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#551 Re: Demografija

Post by Truba »

lajkujMe wrote: Od mog drustva i poznanika vecina ili je vec otisla ili planira a neki samo cekaju vizu da bude gotova.
kako od moje generacije školaraca svršenih 1999. niko nije otišao

to mi je misterij x puta sam pokušao objasniti to na forumu
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#552 Re: Demografija

Post by lajkujMe »

Ma kakvi, vozaci, skladistari, fakturisti i komercijalisti


A moja generacija je inace od 80 do 90te mi smo vec prezvakali realnost pa dosla pamet :)

Trenutno troje imam koji cekaju na red za termin u ambasadama.

A ti 99god nemoj se uvrijediti jos ne znaju gdje zive :zoka:
User avatar
Truba
Posts: 81773
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#553 Re: Demografija

Post by Truba »

ako s 38 ne znaju
onda neće nikad znati
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#554 Re: Demografija

Post by lajkujMe »

Black swan wrote:ako s 38 ne znaju
onda neće nikad znati

Nada druze nada, to je zadnja generacija koja je imala nadu u bolje sutra. Iluzije pukle sad ko se snadje snadje....
User avatar
Truba
Posts: 81773
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#555 Re: Demografija

Post by Truba »

možda imaju dobre poslove :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66204
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#556 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Ni od moje generacije skoro niko nije otisao. I ovi koji su otisli to je bilo na master ili su odmah na studije gore otisli pa ostali.

Ali eto najbolji prijatelj se sprema, samo cekaju vizu on i zena mu. Oboje dobre poslove rade i imaju sve obezbjedjeno, ali idu. Ni sami ne znaju tacno formulisati razloge, ali su cvrsti u odluci :roll:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#557 Re: Demografija

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote:Ni od moje generacije skoro niko nije otisao. I ovi koji su otisli to je bilo na master ili su odmah na studije gore otisli pa ostali.

Ali eto najbolji prijatelj se sprema, samo cekaju vizu on i zena mu. Oboje dobre poslove rade i imaju sve obezbjedjeno, ali idu. Ni sami ne znaju tacno formulisati razloge, ali su cvrsti u odluci :roll:
Šta kontaju raditi u Njemačkoj?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66204
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#558 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:
Šta kontaju raditi u Njemačkoj?
Ne znam drug, emotivno sam investiran pa nisam objektivan. Ni on ni ona nisu neke deficitarne struke. Ona i nekako jer je zavrsila fakultet prirodnih nauka. On je drustvenjak naravno :D

Nemaju ili ne govore nikakav specifican plan niti znaju gdje uopste idu, samo spominju da bi im viza trebala biti gotova krajem ljeta.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#559 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Ja opet mogu nabrojati jedno 25-30 ljudi koji znam da su otišli. I znam da neki ozbiljno planiraju da idu.
User avatar
Truba
Posts: 81773
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#560 Re: Demografija

Post by Truba »

ja znam povratnika iz kalifornije u žepče sa 6 djece :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#561 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Inteligencija wrote:
Vizionar 1985 wrote:Bene brutalne cifre a za RS katastrofa iako je i za Federaciju katastrofalno. 10 milja studenata nedostaje. :shock:

Imas li podatke da postavis koliko ih je prije bilo, pa da usporedimo pad studenata za i FBiH i RS.

Ovo je katastrofalno.

On topik. Pisao sam da je sin od komsinke otisao ali se vratio. Dok odlazi mi rodica. To ce biti od 16/6 valjda. Sve mladi ljudi oko 30 godina. Nedavno sam cuo da je i jedna starija osoba otisla u Njemacku. Kod djece valjda.
Mani se ovakvih tema jer sam negdje citao da imas neku psihicku bolest ili tako nesto.

Mani se ovoga ni ne ulazi na ovakve teme past ces u depresiju a ti jos glavni ovdje svaki detalj pratis.

Dobronamjeran savjet.
Hvala. Necu valjda jer sam ravnodusan sto se tice ovoga pa ovo pratim bez nekih emocija. Inace sam takav, logicar. A psihicka bolest jer uzrokovana teskim zivotom i fizickom nekom bolesti, od jetre mozda.

Hvala na brizi i savjetu. :thumbup:
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#562 Re: Demografija

Post by realna do boli »

Ja znam ljude koji imaju sve u BiH i otisli su. Od moih kolegica djec polazu njemacki i samo cekaju da se ispale. Moja kolegica 45g ozbiljno razmislja da polozi razliku za medicinsku sestru i da se ispali. Ima stalni dobro placen posao, kupila stan..kaze..odoh. Moj bivsi direktor..radio prije toga u banci..ima karijeru..polaze za medicinskog tehnicara..kaze..odoh.
Znam da je iz hitne pomoci u Travniko otislo pet radnika..sada pozivaju one koje znaju da dodzu raditi.
Glava u pijesku je cudo.
Citam neki dan..Njemacka trazi mesare i pekare...eh.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#563 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

The BEN10 wrote: Evo, piše u tekstu:
FBiH: 67 000 -> 57 000 (smanjenje od 15%)
RS: 34 500 -> 22 500 (smanjenje od 35%)
Prema podacima iz izvještaja Ministarstva obrazovanja i znanosti Federacije BiH, prije pet godina, broj studenata u ovom entitetu bio je nešto veći od 67. 000, a danas je tek nešto veći od 57.000. Iz izvještaja je vidljivo da je najviše studenata izgubio Univerzitet u Tuzli - prije pet godina ovdje je studiralo njih 13.245, a danas samo 9.994.

U Republici Srpskoj je situacija još dramatičnija. Kako nam je rečeno u Zavodu za statistiku ovog entiteta, iz godine u godinu se nastavlja trend opadanja broja upisanih studenata. Tako je u zimskom semestru 2017/2018. upisano ukupno 32 585 studenata, što je 2 207 studenta, odnosno 6,3 posto manje nego godinu dana ranije. Od ukupnog broja upisanih studenata, na javne visokoškolske ustanove upisano je 70,3 odsto, a na privatne visokoškolske ustanove 29,7 odsto.
E ako se sjecam ovako su cifre bile. Trenutne populacije FBiH 2,1 miliona a RS 1,1 milion pa se pad po sudentima moze za 5 i vise godina ocekivati pad na oko 1,785 i 0,715 miliona ako trend studenata prati i ostatak populacije. :shock:

Znaci idemo na 2,5 miliona na sljedecem popisu. :( Jb-te postajemo manji od Slovenije populacijski.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#564 Re: Demografija

Post by realna do boli »

User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#565 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

realna do boli wrote:Ja znam ljude koji imaju sve u BiH i otisli su. Od moih kolegica djec polazu njemacki i samo cekaju da se ispale. Moja kolegica 45g ozbiljno razmislja da polozi razliku za medicinsku sestru i da se ispali. Ima stalni dobro placen posao, kupila stan..kaze..odoh. Moj bivsi direktor..radio prije toga u banci..ima karijeru..polaze za medicinskog tehnicara..kaze..odoh.
Znam da je iz hitne pomoci u Travniko otislo pet radnika..sada pozivaju one koje znaju da dodzu raditi.
Glava u pijesku je cudo.
Citam neki dan..Njemacka trazi mesare i pekare...eh.
Ima toga. Kazem cuo sam da je starija jedna zena ostisla u Njemacku valjda kod djece. Znam od svoje stare da su poznanici davno tako otisli kod djece tj. da im budu blizi ali imali su neke penzije tu ostvarene vec prije.

Evo podatci za prvi kvartal ove godine.
I-III 2017/I-III 2018 razlika

FBiH 3.967/3.919 -48
USK 403/365-38
PK 29/27 -2
TK 738/745 +7
ZDK 726/717 -9
BPK 45/64 +19
SBK 477/436 -41
HNK 358/386 +28
ZHK 153/136 -17
KS 954/970 +16
K10 84/73 -11
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#566 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Vizionar 1985 wrote:
The BEN10 wrote: Evo, piše u tekstu:
FBiH: 67 000 -> 57 000 (smanjenje od 15%)
RS: 34 500 -> 22 500 (smanjenje od 35%)
Prema podacima iz izvještaja Ministarstva obrazovanja i znanosti Federacije BiH, prije pet godina, broj studenata u ovom entitetu bio je nešto veći od 67. 000, a danas je tek nešto veći od 57.000. Iz izvještaja je vidljivo da je najviše studenata izgubio Univerzitet u Tuzli - prije pet godina ovdje je studiralo njih 13.245, a danas samo 9.994.

U Republici Srpskoj je situacija još dramatičnija. Kako nam je rečeno u Zavodu za statistiku ovog entiteta, iz godine u godinu se nastavlja trend opadanja broja upisanih studenata. Tako je u zimskom semestru 2017/2018. upisano ukupno 32 585 studenata, što je 2 207 studenta, odnosno 6,3 posto manje nego godinu dana ranije. Od ukupnog broja upisanih studenata, na javne visokoškolske ustanove upisano je 70,3 odsto, a na privatne visokoškolske ustanove 29,7 odsto.
E ako se sjecam ovako su cifre bile. Trenutne populacije FBiH 2,1 miliona a RS 1,1 milion pa se pad po sudentima moze za 5 i vise godina ocekivati pad na oko 1,785 i 0,715 miliona ako trend studenata prati i ostatak populacije. :shock:

Znaci idemo na 2,5 miliona na sljedecem popisu. :( Jb-te postajemo manji od Slovenije populacijski.
Tako je care, idemo ka 2.5 miliona (s tim da su na popisu 2013 podaci prilično uveličani - Hrvata sigurno nije bilo 550 hiljada, kao ni Bošnjaka ni Srba u onim iznosima. Prošli popis je trebao pokazati jedno 3.2 miliona ljudi u zemlji i to je to). Sa jednom važnom razlikom - mi ćemo imati užasnu starosnu strukturu, neuporedivo goru od Slovenije.
A uz već prisutan katastrofalan životni standard, veliku nezaposlenost itd itd. :)

Samo Etiopija i Somalija su nam granica koliko možemo nisko. :-D
Last edited by The BEN10 on 21/05/2018 12:38, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#567 Re: Demografija

Post by Hajvan »

Sretan vam put, svima

Happy trails to you

Lijepo je bilo u sarajevu, dovidjenja u Kalagriju

Arivederči
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#568 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

lajkujMe wrote:Citam i ne vjerujem a ni sam ne znam sto.
Od mog drustva i poznanika vecina ili je vec otisla ili planira a neki samo cekaju vizu da bude gotova.
Cak od 10 radnih kolega 5 dalo otkaz i otislo u novi zivot.
Sto je prije 5 god. Bio problem sad je katastrofa raja masovno odlazi.
Mislim da nam u iducih 5 do 10 godina prijeti kolaps drzave.
Obim ekonomije se smanjuje zbog sve manjeg trzista pa tako i mnogo firmi pati, sve je veci nedostatak kvalifikovane radne snage i to se vec osjeti u mnogim bransama.
Vlade ne cine nista a vecina naroda bjega neki iz potrebe a mnogi zato sto su izgubili nade u bolje sutra.
Ko je kriv? Pa zna se sve ove stranke na vlasti sto propagiraju nacionalizam, vjeru, zatucanost tjeraju mlade ljude, svi vec otvoreno pricaju o mogucim sukobima i krahu.
Sto je duza ova kriza to je manje nade.
Iskreno i sam razmisljam o napustanju svega u ovoj drzavi da ostavik sve, familiju koje svakako imam malo, a nije mi lose imam trenutno sve osigurano. Jednostavno ne mogu vise da trpim ovu zaostalost sve jaci fasizam i drustvene norme. Ukratko individualne slobode nigdje jos kao zivim u kao najnaprednijem gradu drzave pa vidim lose stvari.
Bilo neki dan kmecanje na tv-u u vezi pada obrta itd. Radnje se masovno zatvaraju po RS ali i FBiH. Koliko samo znam radnji da je se zatvorilo. Istina bilo je i otvaranja ali na prometnim mjestima samo. Teza katastrofa nam ekonomski prijeti. Osjeti se to po prihodima.

Recimo u moje porodice vec prihodi manji ili su isti jer se penzija sada povecala ali povecali su se i rashodi jer je sve poskupilo.

Ne znam ko bi mogao to da usporedi. Ako je povecanje penzija bilo od 3% a inflacija 3,5% onda je uzaludno povecanje penzija. Ne prati inflaciju. Sto znaci ako je ovako da postajemo siromasniji i da nam se kupovna moc smanjuje svake godine.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#569 Re: Demografija

Post by realna do boli »

Hajvan wrote:Sretan vam put, svima

Happy trails to you

Lijepo je bilo u sarajevu, dovidjenja u Kalagriju

Arivederči
Sarkazam je divna stvar.
Pitala sam svoje poznanike..o.k. a sta ako vam povecaju platu..da li biste i tada otisli. Da..nije stvar samo u plati. Ostalo i sami znamo, osim ako se pravimo blesavi.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#570 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Vizionar 1985 wrote:Ne znam ko bi mogao to da usporedi. Ako je povecanje penzija bilo od 3% a inflacija 3,5% onda je uzaludno povecanje penzija. Ne prati inflaciju. Sto znaci ako je ovako da postajemo siromasniji i da nam se kupovna moc smanjuje svake godine.
Ni blizu nisi na tragu. Jer, ne možeš tek tako upoređivati procentualni rast veličina koje nisu istog reda (veličina penzije i potrošačke korpe) - to samo rade Bakir i njegova ekipa. :lol:
Brate, potrošačka korpa (dakle normalne mjesečne potrebe za 4-članu porodicu su 2000 KM!).
https://www.bljesak.info/gospodarstvo/n ... rpe/228843
Cijena potrošačke korpe za četveročlanu obitelj u BiH porasla je na 1073 eura. Imajući u vidu prosječne plaće u Federaciji i Republici Srpskoj bosanskohercegovačke obitelji svakodnevno se suočavaju sa pukim preživljavanjem.
Prema podacima entitetskih zavoda za statistiku prosječna plaća u prosincu 2017. godine u FBiH je iznosila 447 eura, dok je u siječnju 2018. godine u RS bila 422 eura. Ove brojke su jasan pokazatelj da ni dvije prosječne plaće nisu dovoljne za jednu potrošačku korpu. - Pročitajte više na: https://www.bljesak.info/gospodarstvo/n ... rpe/228843

Dakle, ako hoćeš normalno živjeti moraš imati 2 milje mjesečno. To znači da ako nastupi inflacija od 3% ukupan rast te korpe je 60KM! Sa druge strane, 3% na onako malom iznosu plate (penzije da ne spominjemo) je više nego duplo manji. :)
Naravno, treba reći da ogroman broj radnika u realnom sektoru zarađuje daleko manje od famozne prosječne plate koju dižu budžetlije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#571 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Black swan wrote:možda imaju dobre poslove :D
Imaju neki. Neki rade po drzavnim firmama, u administraciji, firmama tipa Mitala i tako to sa solidnim platama. Ali mnogi za 4-5 stoja rade i to ubitacno. Neki ni ne rade. Znaci blizu si moje generacije. Hajd vasa je nekako i snasla se koliko toliko ali ova moja i te do rata su pukle vecinom. Skroz se pogubile. Samo oni vani koji su otisli nisu.

Vasa generacija ja mislim vodi se kao bejbi bumeri dok moja kao milenijumsi a ona je pogubljena dok za ovu sada nakon 2.000 godine kazu da mozda se izvuce. Generacija Z. Ima zlokoban naziv. Ne Daj Boze da bude nesto ko u tom filmu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#572 Re: Demografija

Post by Hajvan »

realna do boli wrote: Sarkazam je divna stvar.
Pitala sam svoje poznanike..o.k. a sta ako vam povecaju platu..da li biste i tada otisli. Da..nije stvar samo u plati. Ostalo i sami znamo, osim ako se pravimo blesavi.


ko kaze da sam sarkastican?!?
mozda ima mala doza ironije, no ja zaista zelim svima sretan put, sretan zivot...
svima zelim da nadju svoje konacne destinacije, obacena zemlje i fantasticne poslove
isto tako, zelim i da ovaj nas prostor i gradove nasele ljudi kojima je ovo dream destination
a zelim i ovima sto su vec otisli da se otrgnu od proslog zivota, forumanja na propalim forumima propale drzave i propale teritortije; zapravo, takvima zelim da se samoportvrde u tim novim sredinama (jer ocigledno nemali broj nije)…
ovo sve, bez imalo sarkazma i ironije. eto.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#573 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

The BEN10 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ne znam ko bi mogao to da usporedi. Ako je povecanje penzija bilo od 3% a inflacija 3,5% onda je uzaludno povecanje penzija. Ne prati inflaciju. Sto znaci ako je ovako da postajemo siromasniji i da nam se kupovna moc smanjuje svake godine.
Ni blizu nisi na tragu. Jer, ne možeš tek tako upoređivati procentualni rast veličina koje nisu istog reda (veličina penzije i potrošačke korpe) - to samo rade Bakir i njegova ekipa. :lol:
Brate, potrošačka korpa (dakle normalne mjesečne potrebe za 4-članu porodicu su 2000 KM!).
https://www.bljesak.info/gospodarstvo/n ... rpe/228843
Cijena potrošačke korpe za četveročlanu obitelj u BiH porasla je na 1073 eura. Imajući u vidu prosječne plaće u Federaciji i Republici Srpskoj bosanskohercegovačke obitelji svakodnevno se suočavaju sa pukim preživljavanjem.
Prema podacima entitetskih zavoda za statistiku prosječna plaća u prosincu 2017. godine u FBiH je iznosila 447 eura, dok je u siječnju 2018. godine u RS bila 422 eura. Ove brojke su jasan pokazatelj da ni dvije prosječne plaće nisu dovoljne za jednu potrošačku korpu. - Pročitajte više na: https://www.bljesak.info/gospodarstvo/n ... rpe/228843

Dakle, ako hoćeš normalno živjeti moraš imati 2 milje mjesečno. To znači da ako nastupi inflacija od 3% ukupan rast te korpe je 60KM! Sa druge strane, 3% na onako malom iznosu plate (penzije da ne spominjemo) je više nego duplo manji. :)
Naravno, treba reći da ogroman broj radnika u realnom sektoru zarađuje daleko manje od famozne prosječne plate koju dižu budžetlije.
Ma znam da nisam. Ali pokusavam nekako laicki da objasnim. Znaci i gore je stanje. Jesam li pogodio ili nisam. :D
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#574 Re: Demografija

Post by realna do boli »

Hajvan wrote:
ko kaze da sam sarkastican?!?
mozda ima mala doza ironije, no ja zaista zelim svima sretan put, sretan zivot...
svima zelim da nadju svoje konacne destinacije, obacena zemlje i fantasticne poslove
isto tako, zelim i da ovaj nas prostor i gradove nasele ljudi kojima je ovo dream destination
a zelim i ovima sto su vec otisli da se otrgnu od proslog zivota, forumanja na propalim forumima propale drzave i propale teritortije; zapravo, takvima zelim da se samoportvrde u tim novim sredinama (jer ocigledno nemali broj nije)…
ovo sve, bez imalo sarkazma i ironije. eto.
Nije svim ljudima san imati vile i avione, neko jednostavno zeli sigurnost u pravnom sistemu, gdje je bitno ako si lopov da te uhapse..pa mirno spavas.
De mi pojasni ovu tvoju recenicu, molim te.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#575 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Black swan wrote:ja znam povratnika iz kalifornije u žepče sa 6 djece :D
A ja znam iz istog tog Zepca 2 momka koja su otisla vani. Nedavno ih upoznao.
Post Reply