Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ettakoto
Posts: 167
Joined: 11/02/2017 12:15

#376 Re: Demografija

Post by ettakoto »

Natalitet će teško u Bih rasti, mortalitet zasigurno hoće. Stare generacije iz bejbi bumova šezdesetih moraju u vječna lovišta, a kad to dođe, minusi će biti ogromni...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23282
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#377 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Najvise migranata u Europu sada dolazi iz da tako kazemo muslimanskih drzava jer su te ipak drzave geografski najblize Europi i sve su ili polupustinjske ili pustinjske drzave. Da je kojim slucajem centralna i juzna Afrika i Indija bliza Europi najvise bi migranata dolazilo iz njih.

Trenutno ima najvise doseljenika iz istocne Europe koji se doseljavaju prema zapadnoj Europi vec ima preko 50 godina, odmah nakon II svjetskog rata.

Zamjena populacije po meni. Europska domicilna je pravo stara, govorim ovo sa demografske strane, pa zato nesto od ove migracije i dopustaju, jer male su sanse da se domicilna populacija oporavi kada je vec prosjecno stara oko 45 godina. A ostatak migracije je iz navedenih razloga. Bjeze iz pustinja prema plodnijim podrucima.
Mnogi misle sto migranti dobijaju socijalnu pomoc po nekoliko hiljada eura da im toliko i ostaje ali nekontaju da recimo treba milja i po eura po glavi za osnovno, za zivot mozda u mnogim Europskim drzavama, recimo u Becu.
U jednom grijese mnogi po meni u vezi ovih migracija. Da Europske Elite zanimaju migranti. Nezanimaju njih roditelji tj. migranti, zanimaju ih njihova djeca. Fakticki Europa kupuje djecu, da malo brutalno kazem roblje, da se tako izrazim, iako to nije bas tako, ali nekako malo i dodze tako. Jer su se i robovi kupovali, cak se i skupo placali.

Djecu kupuju i na djecu migranata racunaju. Nezanimaju ih roditelji te djece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23282
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#378 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

O Hrvatskoj tisuci.
Prvacica Hrvati imaju samo za oko 200 vise. Pisao sam o tome. Mrsko mi sad traziti podatke. Tako da mit od kili moze se i dalje ponavljati. Cak ako se dobro sjecam nije ni 200 mozda je cak i manje 160-170 i stalno pada ta brojka.
4 granicna kantona imaju rast od 139 prvacica u odnosu na rodzene, a ovo su kantoni sa Hrvatskom vecinom. Znaci broj rodzenih Hrvata iz Bosne u Hrvatskoj je i manji od ovoga gore navedeno. Dok kantoni sa Boshnjackom vecinom imaju povecano iseljavanje. Ali svi se iseljavaju kao sto se vidi u padu prvacica.
Znaci oko 139 prvacica je vise u odnosu na rodzene. Mislim da je ovo za 2016 bilo ako se nevaram.
Pod gore navedeno misli se na mit o kili vise rodzenih Hrvata u Hrvatskoj. Cak i na 200 ako se nevaram.
___________________________________________________________________________________________________________________
To je prije bilo. Neznam koje godine. 2010 ili 2011 mozda cak i 2008 ako se nevaram ali sada sa 200 i nesto su Hrvati spali na 139. Nemogu sada da trazim koliko su tacno imali. Mrsko mi sada traziti.

Znaci pad je tu za oko 25% mozda i vise za samo 6 godina ako se nevaram.

Capljina ako se sada nevaram ima oko 70, a i to spadne na drugom upisnom roku ako se isto nevaram.
Znaci to nije ni 10% rodzenih Hrvata u Bosni svake godine. Ni prvacica. Odokativno je to oko 3%, i jos to pada kao sto se vidi. Mozda je cak palo skoro i za 50% jer se nesjecam koliko su tacno imali 200 i nesto, mislim oko 250 tako nesto i pad sa toga na 139. To je skoro pad od 50%.
Nista ja nacionalisticki ne temeljim niti donosim. Pisao sam i ovdje o tome. Oko 200 i nesto se radalo, sada se radza oko 139, a Hrvata u Bosni se rodi oko 3,5 kile. 200 i nesto od 3,5 kile nije ni 10% a 139 je skoro pola od to 200 i nesto. Znaci oko 3-5% Hrvata se rodi van Bosne pa se upise u skole u Bosni. Ali na drugom upisnom roku i ta brojka opadne.
Radzaju i Boshnjakinje mnoge u Hrvatskoj radi istih razloga kao i Hrvatice ali ne sve Boshnjakinje kao i ne sve Hrvatice.

Dok recimo Hrvatice djecu krste itd., ovdje iako su rodzena i zive van Bosne od Hrvatske do Amerike.

Ja sam iskreno rekao a nek pojedini Hrvati idalje misle da se 500+ Hrvatske djece iz Bosne radza u Hrvatskoj a da onda nastavi zivot u Bosni.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#379 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

http://www.index.hr/vijesti/clanak/drza ... 27244.aspx
Na novinarsku konstataciju da su mjere koje je danas predstavila ministrica Murganić već predstavljene prije tri mjeseca, Strmota je neočekivano izjavio: "Slažem se s vama, ovo je jedan veliki folklor. Nakon godinu i četiri mjeseca u vladi kao demograf i mladi čovjek smatram da ovo nije dovoljno ozbiljno i s današnjim danom podnosim ostavku na mjesto državnog tajnika. Država izumire, imamo najgore stanje od kad postoji država. Ovako neozbiljno pričati o ovome... Ja kao mladi čovjek, građanin Hrvatske, otac dvoje djece, suprug nezaposlene supruge, nezaposlenih roditelja, ne vjerujem da će se išta riješiti ovakvim pristupom", rekao je Strmota.

Neđe sam pročitao vijest da je Hrvatska lani izgubila preko 60 000 stanovnika (18 000 negativnim prirodnim priraštajem i 40+ hiljada iseljavanjem).
Kako će to tek strašno izgledati kada bejbi bum generacije nakon II svjetskog rata počnu umirati (npr u tim generacijama je rađano preko 90 000 beba, sve do 1991 taj broj je lagano počeo padati do na 50 000 godišnje), a generacije 25+ (ratne i poratne), koje najviše učestvuju u rađanju, a takvih je sve manje i manje, budu glavni nositelji novorođenih. :shock:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23282
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#380 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Ma i da hoce nemogu nesto puno. Daju podsticaje ali to je sve malo itd.

Vecina danas zena ima 1-2 djece, nema veze koliko daju podsticaje za rodzenu djecu uopste s natalitetom. Sta je 54.000 kuna u Hrvatskoj koje daje drzava kao podsticaj za rodzenje djeteta kada dijete kosta 1,2 miliona kuna do 18 godine.

Najveci natalitetet ima sirotinja koja pravi dosta djece. A ova podrucja potrefila dva problema, siromastvo i u tom siromastvu sirotinja nece da pravi novu sirotinju pa mnoga bjezi negdje drugo i tamo pravi djecu.

Strmota je sto se toga tice upravu. Ima i onaj drugi Sterc ako se nevaram.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#381 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Iz jedne firme sa 300 radnika otišlo preko 110 radnika, više od trećine radnika - Gračanica. :)
"uglavnom su to najbolji radnici, u koje se uložilo najviše..."

User avatar
Sanjarko
Posts: 23282
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#382 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Jb-no. Pise nam se crno a spasa mozda nema. :( Odkad ja govorim svojima ako ovako nastavi nece biti ni penzija itd. Ostat ce samo stari i bolesni, oni koji se nisu mogli izvuci. :(
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#383 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Vizionar 1985 wrote:Jb-no. Pise nam se crno a spasa mozda nema. :( Odkad ja govorim svojima ako ovako nastavi nece biti ni penzija itd. Ostat ce samo stari i bolesni, oni koji se nisu mogli izvuci. :(
A što nam se piše crno? Penzioni sistem svakako će se u svjetskim razmjerama reformisati, pa će tako i kod nas. Tj. postaće socijalni fond. Što kod nas već dijelom i jeste.

A šta fali što će biti stari i bolesni? Još ako počnu dolaziti strenđeri da provedu zadnje dane života - to je ekstra posao jer moraju da troše puno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23282
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#384 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Haris.ba wrote:
Vizionar 1985 wrote:Jb-no. Pise nam se crno a spasa mozda nema. :( Odkad ja govorim svojima ako ovako nastavi nece biti ni penzija itd. Ostat ce samo stari i bolesni, oni koji se nisu mogli izvuci. :(
A što nam se piše crno? Penzioni sistem svakako će se u svjetskim razmjerama reformisati, pa će tako i kod nas. Tj. postaće socijalni fond. Što kod nas već dijelom i jeste.

A šta fali što će biti stari i bolesni? Još ako počnu dolaziti strenđeri da provedu zadnje dane života - to je ekstra posao jer moraju da troše puno.
Daj Boze da si upravu. Ja ne znam bas. Nekako sam sto se tice ovoga pesimista.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#385 Re: Demografija

Post by elcaliente »

Nije problem sto ljudi idu i sto idu uglavnom tako reci ljudi od kojih drustvo nema sta dobiti. Reci ovo medicinsko osoblje sto idu prevratati babe po Njemackoj, neki vozaci pa ovi radnici iz osiguranja itd ti bezvezni poslovi . Njih moze otici pola miliona a da to nema nekih velikih promjena u drustvu.
Problem je sto su poceli ici intelektulaci, ionako smo zbog rata izgubili masu intelektualaca a sada gubimo i ovo malo sto je ostalo a ni oni nisu
bili nesto posebno kvaliteteni na osnovu onih prije rata.
Ostati ce samo glupi i gluplji a sa njima zemlja nemoze naprijed.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#386 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Gledaj ovako. Da sam u nekim komisijama, udrugama i sl. koje za problematiku imaju iseljavanje ja bih zazivao potop. Jer problem donosi novac. A ne odsustvo problema.

Južna Evropa je generacijama područje iseljavanja. I to ide ciklično. Još specifičan narod pa se voli pobit, topografija, klima, položaj na putevima belaja...

Nije idealan primjer (između ostalog i jer je otok), ali Irska može poslužiti. Eno je i danas, pa čak postala i zemlja useljavanja. A proživjela je strašan gubitak populacije.

Razumijem ja naš kontekst. Gdje ot toga da li si većina na nekom prostoru zavisi i možeš li svoj jezik nazvati svojim, a kamoli šta drugo. Ali, nije dramatično ko što neki "centri" žele prikazati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#387 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

elcaliente wrote:Nije problem sto ljudi idu i sto idu uglavnom tako reci ljudi od kojih drustvo nema sta dobiti. Reci ovo medicinsko osoblje sto idu prevratati babe po Njemackoj, neki vozaci pa ovi radnici iz osiguranja itd ti bezvezni poslovi . Njih moze otici pola miliona a da to nema nekih velikih promjena u drustvu.
Problem je sto su poceli ici intelektulaci, ionako smo zbog rata izgubili masu intelektualaca a sada gubimo i ovo malo sto je ostalo a ni oni nisu
bili nesto posebno kvaliteteni na osnovu onih prije rata.
Ostati ce samo glupi i gluplji a sa njima zemlja nemoze naprijed.
Mi sada ne možemo naći varioca da valja, a treba još da se sekiramo oko stručnjaka? Šta trebamo? Zarobiti stručnjaka u podrum i dati mu da ne ide?

Kolega ovdje zarađuje 2500 KM mjesečno. Ima opciju da ide u Njemačku da radi za više od 3000 eura. Hoćemo mu uzeti pasoš?

Nek ide ko god hoće. Mnogi stručnjaci i kad odu ne prekinu veze sa BiH, već pomažu stručnjake u BiH. A ta razmjena znanja je nešta što mi ne možemo platiti.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#388 Re: Demografija

Post by kiligonzales »

Što neće otici odavdje, satnica im ko ovdje nekome prosjecna dnevnica. :D

Kad znamo da zivimo u drzavi, gdje ima plata po 400-500 maraka, to se gore zaradi za 2 dana.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#389 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Haris.ba wrote:Mi sada ne možemo naći varioca da valja, a treba još da se sekiramo oko stručnjaka? Šta trebamo? Zarobiti stručnjaka u podrum i dati mu da ne ide?

Kolega ovdje zarađuje 2500 KM mjesečno. Ima opciju da ide u Njemačku da radi za više od 3000 eura. Hoćemo mu uzeti pasoš?

Nek ide ko god hoće. Mnogi stručnjaci i kad odu ne prekinu veze sa BiH, već pomažu stručnjake u BiH. A ta razmjena znanja je nešta što mi ne možemo platiti.
Na nivou pojedinca to je ispravna logika - naravno da nikome nećeš braniti da ide.
Međutim, zašto taj tvoj prijatelj (kakvih i ja imam par desetaka) ne bi radio u Bosni za istu lovu - raditi proizvode koji će se onda prodavati negdje u EU? Nebitno jel u pitanju IT industrija, mašinstvo ili nešto treće.
Ili nek zarađuje 4000 KM (2k EUR) opet je super sa finansijske strane. A objektivno, to lik može jer vrijedi toliko na tržištu. Dobro njemu, al dobro i svima nama. Ovdje će trošiti taj novac, puniti fondove itd.

Stvar je u tome da se omogući klima za takav jedan scenario. Od poreznih opterećenja, smanjenja birokratija pa nadalje.

Dakle, akcenat je na tome da treba praviti pritisak na političare da nešto rade na tom pitanju. Odliv stanovništva je veliki problem i to je resurs koji se ne može nadoknaditi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#390 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

The BEN10 wrote:Dakle, akcenat je na tome da treba praviti pritisak na političare da nešto rade na tom pitanju. Odliv stanovništva je veliki problem i to je resurs koji se ne može nadoknaditi.
Vrijeme ide. Jednom imaš 30 godina. Dok mi provedemo sve reforme, eto te na 40, 45, 50.

Nema se vremena čekati.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#391 Re: Demografija

Post by kiligonzales »

Kod nas imamo namete kakve imamo, ide se na vece poreze i na kvalitet placanja istih, a u biti se postize kontra efekat, svi gledaju kako prevariti drzavu od izdavanja robe bez racuna, do neplacanja doprinosa radniku, do placanja radnika nesto na racun nesto u kovertu.

Da se islo na kvantitet i placanje manjih nameta, sigurno bi se stvari promjenile, poslodavci bi imali manje razloga da varaju drzavu, s time da drzava tada sebi nebi smjela dopustiti da neko manje stope poreza izbjegava placati kao do sada.

Ali jbg, svi imaju svoje strategije ugadjanja gradjanima kroz nove namete, tako da ako si 1998. sa 500 maraka mogao kupiti vise, danas sigurno neces jer kupovna moc je drasticno pala u odnosu na tada, standard se drugi postavio, a plate ostale iste...
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#392 Re: Demografija

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote:
elcaliente wrote:Nije problem sto ljudi idu i sto idu uglavnom tako reci ljudi od kojih drustvo nema sta dobiti. Reci ovo medicinsko osoblje sto idu prevratati babe po Njemackoj, neki vozaci pa ovi radnici iz osiguranja itd ti bezvezni poslovi . Njih moze otici pola miliona a da to nema nekih velikih promjena u drustvu.
Problem je sto su poceli ici intelektulaci, ionako smo zbog rata izgubili masu intelektualaca a sada gubimo i ovo malo sto je ostalo a ni oni nisu
bili nesto posebno kvaliteteni na osnovu onih prije rata.
Ostati ce samo glupi i gluplji a sa njima zemlja nemoze naprijed.
Mi sada ne možemo naći varioca da valja, a treba još da se sekiramo oko stručnjaka? Šta trebamo? Zarobiti stručnjaka u podrum i dati mu da ne ide?

Kolega ovdje zarađuje 2500 KM mjesečno. Ima opciju da ide u Njemačku da radi za više od 3000 eura. Hoćemo mu uzeti pasoš?

Nek ide ko god hoće. Mnogi stručnjaci i kad odu ne prekinu veze sa BiH, već pomažu stručnjake u BiH. A ta razmjena znanja je nešta što mi ne možemo platiti.
Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Last edited by elcaliente on 28/02/2018 09:13, edited 2 times in total.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#393 Re: Demografija

Post by elcaliente »

dupli
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#394 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

elcaliente wrote:Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Čak i varioc za neke stvari je nevjerovatno važan. Dobar varioc je umjetnik. Džaba nešta znati nacrtati, ako nemaš dobroga varioca da to napravi.

Nekih 70ih godina dobije Juga svu dokumentaciju za izradu jednoga dijela. Znači totalno sve. Samo sjedi i napravi. I patili se godinu dana. Ne ide. Ne znamo. Ne možemo napraviti kružni var. I na kraju morali kupiti dio iz Češke (tada CH -SL).

I šta sada trebamo? Subvencije variocima, inžinjerima, doktorima...

Pa imali smo jedan oblik toga. I na kraju - dođe do uravnilovke gdje onaj što zna je isti ko onaj što ne zna. Onoga što zna, onaj što ne zna (a oni su uvijek u većini) vuće na isti nivo da slučajno ne bi došlo do promjene situacije - jer zna i neznalica da jedini način da osigura svoj status jeste da drži onoga što zna bliže svom nivou.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#395 Re: Demografija

Post by Muhamed Đakmić »

Ali reforme se moraju napraviti. Ne zbog tebe ili zbog mene koji nećemo čekati da nam prođu godine, nego zbog onih koji tek dolaze.

Danas se mora početi raditi na tome da za 20 godina ne bude loše.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#396 Re: Demografija

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote:
elcaliente wrote:Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Čak i varioc za neke stvari je nevjerovatno važan. Dobar varioc je umjetnik. Džaba nešta znati nacrtati, ako nemaš dobroga varioca da to napravi.

Nekih 70ih godina dobije Juga svu dokumentaciju za izradu jednoga dijela. Znači totalno sve. Samo sjedi i napravi. I patili se godinu dana. Ne ide. Ne znamo. Ne možemo napraviti kružni var. I na kraju morali kupiti dio iz Češke (tada CH -SL).

I šta sada trebamo? Subvencije variocima, inžinjerima, doktorima...

Pa imali smo jedan oblik toga. I na kraju - dođe do uravnilovke gdje onaj što zna je isti ko onaj što ne zna. Onoga što zna, onaj što ne zna (a oni su uvijek u većini) vuće na isti nivo da slučajno ne bi došlo do promjene situacije - jer zna i neznalica da jedini način da osigura svoj status jeste da drži onoga što zna bliže svom nivou.
Pa radis po oprobanom sistemu. Manifactured in Bosnia, made in China ili druge jeftine zemlje. Danas ti vise varioc nije potreban ako imas pamet.
Inzinjer zaradi sa jednim dobrim projektom toliko para da varioc nemoze za 30 zivota da navari te pare.
Zato kazem hamal bio ovdje hamal i u Njemackoj. Niko nije otisao odavdje pa u Njemackoj postao direktor ili veliki privrednik, nego otisao da hamali. Takvih imamo na izvoz koliko hoces. A zamisli da imamo masu masinski inzinjera, softverskih inzinjera, elektro inzinjera, financijskih strucnjaka.
Last edited by elcaliente on 28/02/2018 09:35, edited 1 time in total.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#397 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Haris.ba wrote:
The BEN10 wrote:Dakle, akcenat je na tome da treba praviti pritisak na političare da nešto rade na tom pitanju. Odliv stanovništva je veliki problem i to je resurs koji se ne može nadoknaditi.
Vrijeme ide. Jednom imaš 30 godina. Dok mi provedemo sve reforme, eto te na 40, 45, 50.

Nema se vremena čekati.
Druže, iz perspektive pojedinca - SLAŽEM SE. Svako ko može neka ide ako ovdje ne živi dobro. Šta drugo reći?
Ali, ja govorim o široj slici, o štetnosti odlaska mladih za društvo. Te ljude smo obrazovali ovdje, na to potrošili ogromne novce i sad (skoro) gotov proizvod ode vani.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#398 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Haris.ba wrote:
elcaliente wrote:Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Čak i varioc za neke stvari je nevjerovatno važan. Dobar varioc je umjetnik. Džaba nešta znati nacrtati, ako nemaš dobroga varioca da to napravi.

Nekih 70ih godina dobije Juga svu dokumentaciju za izradu jednoga dijela. Znači totalno sve. Samo sjedi i napravi. I patili se godinu dana. Ne ide. Ne znamo. Ne možemo napraviti kružni var. I na kraju morali kupiti dio iz Češke (tada CH -SL).

I šta sada trebamo? Subvencije variocima, inžinjerima, doktorima...

Pa imali smo jedan oblik toga. I na kraju - dođe do uravnilovke gdje onaj što zna je isti ko onaj što ne zna. Onoga što zna, onaj što ne zna (a oni su uvijek u većini) vuće na isti nivo da slučajno ne bi došlo do promjene situacije - jer zna i neznalica da jedini način da osigura svoj status jeste da drži onoga što zna bliže svom nivou.
Bravo!
Svaka profesija je važna. Koliko god posao varioca nekome izgleda mizerno, to je nevjerovatno važno. Inače, da je tako, Švabe bi sad primale samo inžinjere i doktore. Malo sutra - da bi društvo funkcionisalo, potrebno je na stotine hiljada različitih profila ljudi.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#399 Re: Demografija

Post by kiligonzales »

elcaliente wrote:
Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Brate mani te prepotentnosti, nepotrebna ti je i price o hamalima i guzicama.

Evo ispricau ti pricu o mojih par drugova, jedan je zlatna znacka koji nikada nije imao priliku da radi u BiH, jer jbg kome trebaju bibliotekari i knjizevnici, a ko ih i trebaju, tu je vjecita stela, danas je preko bare jer ovdje nije mogao naci posao par godina, drugi momak je zavrsio zurnalistiku, radio je za sicu od par stotina maraka i to na crno, treci drug je isto tako zavrsio fakultet drustveni smjer, eno ga gore radi, cetvrta drugarica je otisla gore kao diplomirana ekonomistica, peti jaran eno voza po Evropi, sesti osnovo svoju IT firmu gore, nikada se nakon studija nije ni vratio i tako da ne nabrajam dalje...

I recu ti takvoj raji danas je draze nositi blokove po Njemackoj, pa i konobariti tamo, cistiti guzove Svaba koji ce njihov rad cijeniti, nego neraditi ovdje ili raditi za platu koju potrosi dok se prehrani na poslu.

Mi koji smo se snasli ovdje relativno, gulili smo sve i svasta kod privatnika, pocev od gradjevine do informatike, da bi u njoj danas ostali, ili smo postali samouki radnici te branse ili smo napravili par krugova oko fakulteta i provarili malo programiranje, pa danas zivimo od toga. I opet u toj bransi vidimo kako nam zele svakodnevno "papci" sa dva kruga oko smartphonea i tatinih guzova obezvrijediti rad svojim velikim zeljama, obarajuci cijenu onome sto im trebamo uraditi, a da ne govorim o onoj raji "to je tebi brate par klikova", pa kad je par klikova brate sto ti ne radis taj posao...

I da znas neprave diplome vecu vrijednost nego istinski radnici...
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#400 Re: Demografija

Post by elcaliente »

The BEN10 wrote:
Haris.ba wrote:
elcaliente wrote:Htio sam da kazem da nije vazan kvantitet nego kvalitet ljudi koji odlaze.Kaze otislo 150 hiljada, ali niko nepita kakvih 150 hiljada

Jebes varioca ili ovi sto peru pakase po Njemackoj to su ljudi koji su bili hamali ovdje a biti ce hamali i u Evropi, nikada u zivotu nece stvoriti neku vrjednost ili praviti razliku u necemu.
Naravno da nemozemo zabraniti intelektualcima da idu ali bolje je u njih 10 uloziti milion maraka nego u 150 hiljada peraca pakasa koji idu u Njemacku. Omoguciti im sve da ostanu svim silama, jer oni mogu napraviti vecu vrijednost.
Čak i varioc za neke stvari je nevjerovatno važan. Dobar varioc je umjetnik. Džaba nešta znati nacrtati, ako nemaš dobroga varioca da to napravi.

Nekih 70ih godina dobije Juga svu dokumentaciju za izradu jednoga dijela. Znači totalno sve. Samo sjedi i napravi. I patili se godinu dana. Ne ide. Ne znamo. Ne možemo napraviti kružni var. I na kraju morali kupiti dio iz Češke (tada CH -SL).

I šta sada trebamo? Subvencije variocima, inžinjerima, doktorima...

Pa imali smo jedan oblik toga. I na kraju - dođe do uravnilovke gdje onaj što zna je isti ko onaj što ne zna. Onoga što zna, onaj što ne zna (a oni su uvijek u većini) vuće na isti nivo da slučajno ne bi došlo do promjene situacije - jer zna i neznalica da jedini način da osigura svoj status jeste da drži onoga što zna bliže svom nivou.
Bravo!
Svaka profesija je važna. Koliko god posao varioca nekome izgleda mizerno, to je nevjerovatno važno. Inače, da je tako, Švabe bi sad primale samo inžinjere i doktore. Malo sutra - da bi društvo funkcionisalo, potrebno je na stotine hiljada različitih profila ljudi.
Pa sto mislis sto Svabe bas eto primaju pomocne radnike u medicini, zato sto je njihova omladina nesposobna da radi to a mi strucnjaci u pranju guzica? Sto im fali toliko ljudi za hamaliti? Zato sto neznaju to ili zato sto nemaju djece?
Ne nego zato sto su to najmizerniji slabo placeni poslovi i njihova omladina ide u skolu da postane neko i nesto a uvoze sebi robove koji ce da im brisu guzice za male pare. Zato kazem treba teziti tome da se inetektualna elita ovdje koliko moze ostavi inace ce krajnj domet i nase djece biti perac guzica Njemackoj, sto je gore mi se ponosimo time. Kaze ja idem u Njemacku da radim u staracki dom a ovi drugi mu kao zavdini kao on se snasao u zivotu.
Post Reply