Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1576 Re: Demografija

Post by Guadalajara »

Jesu glupi ovi sto su otisli :mrgreen:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1577 Re: Demografija

Post by neko_sa_strane »

Meni se kosa na glavi diže od termina probosanska stranka obzirom da takva stranka ne postoji u ovoj zemlji. Je li vi koji potencirate taj termin shvatate da sve stranke koje su bile na vlasti rade isključivo u svoju korist, korist svojih podobnih tajkuna kojima namještaju tendere, članovima porodice i šire rodbine koje su uposlili, pogoduju firmama u vlasništvu bliže i dalje rodbine i prijatelja, svojim članovima stranaka? Gdje vi vidite da rade u korist države. Otkako su nas uzjahali ne puštaju. Novca ima sve manje u budžetu jer porezni obveznici odoše iz zemlje. Za par godina neće moći ni krpiti budžet a naš novac neće ići nama, za potrebe nas poreznih obveznika već opet za njihov vozni park, službena putovanja, privatna putovanja plaćena javnim novcem a narod će i dalje blejati. Zdravstvo i školstvo su uništeni. Njihova djeca svakako pohađaju privatne škole u zemlji i inostranstvu. Ja ne znam šta se treba dogoditi da narod konačno progleda. Sistem se mora iz korijena mijenjati. U sadašnjem sistemu potpuno je nebitno da li je na vlasti Kurta ili Murta.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1578 Re: Demografija

Post by espn »

Jedina zemlja gdje je dobro da milion ljudi iseli. :D :lol:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1579 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

espn wrote: 23/09/2020 16:54 Jedina zemlja gdje je dobro da milion ljudi iseli. :D :lol:
Milion kao milion sam za sebe ne govori nista ali ako gledamo koji je to procenat od ukupnog stanovnistva, onda bi se neko trebao poceti hvatati za glavu :skoljka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1580 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Ne desava se nista nevidjeno i neuobicajeno. Sve su ovo isto prosle drzave ex istocnog bloka, pa eno ih zdrave prave.

Politika to sve kreira, a trenutno ovo sto se desava odgovara i domacoj i odredisnoj politici.

Nije 2008. bila prije sto godina, a tad bez vize turisticki nisi mogao ni preko Bregane. Da je neko tad govorio da ce se emigrirati sa vrlo malo restrikcija, ko bi u to vjerovao. Tako se i sutra moze desiti neki drugi trend, ko ce to znati :?

Primjeri iz okoline koje ljudi navode ne govore cijelu sliku, ima bruku ljudi koji su otisli a da objektivno gledajuci nisu imali potrebe, kao i bruku onih kojima bi bilo bolje da odu danas, a ne sutra, pa ipak ne idu i ne zele ici.

Najveci je problem starosna struktura odlazecih. Ali trendovi se mijenjanju, politike takodjer...ko zna sta ce biti sutra...
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1581 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Vidis, ozbiljne drzave vec razmisljaju sta ce biti sutra, prave projekcije, posmatraju trendove. Nijemci znaju da prirodni prirastaj stanovnistva ne prati rast ekonomije i da su im potrebne migracije da popune prazninu. I ne za godinu ili dvije nego u iducim decenijama.
Kod nas, ma koga briga, ko zna sta ce se desiti, mozda bude ovako, mozda onako, nije hice, nek idu i onaku nisu ni za sta i slicno.
Da li iko radi projekcije kako ce se odliv stanovnistva odraziti na ekonomsku aktivnost, socijalne fondove, na kapitalne projekte i sl.
Nesto razmisljam, 25 godina je proteklo od kraja rata, mi se sa autoputem jos vrtimo oko Zenice, koliko ce biti potrebno da se covjek rahat provoza sa sjevera na jug zemlje, zar treba jos 25, odose godine.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1582 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Kod nas trenutna politika stimulise odlazak. Time se smanjuje nezaposlenost i dobija svjez upliv deviza bez izvoza. Odredisne drzave dobiju covjeka u kojeg nista nisu ulozile da im puni penzione fondove i svi sretni.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1583 Re: Demografija

Post by espn »

Trenutna politika? Znaci zadnjih 25 godina je trenutno? Nastavi li se ovakva politika otice svi.

Btw. kakva je to politika drzave u kojoj se prazni stanovnistvo? Zasto Zapadne zemlje ne vode takvu politiku? Mi smo jedina zemlja koja nasumicno praznjenje i opci nerad naziva politikom, tzv. sluzbenom vizijom zemlje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1584 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Glupa su ti pitanja i konstatacije.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1585 Re: Demografija

Post by espn »

Pricas o nekoj trenutnoj politici... Kakva nam je to politika? Znaci ti pises da Bosna vodi politiku iseljavanja. WTF?
P. s. Vidi se po prilozenom koliko je pametna politika ove zemlje. :lol: Plan je iseliti sto vise stanovnika dok se jedna Njemacka bori da primi sto vise. :lol: Znaci radimo sve suprotno od jedne od najnaprednijih zemalja i cetvrte ekonomske sile u svijetu, i ocekujemo neki napredak.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1586 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Briljiras.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1587 Re: Demografija

Post by espn »

Pa sto nam ne kazes ti svoje pametne ideje? :lol:
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#1588 Re: Demografija

Post by Suljagica sokak »

espn wrote: 24/09/2020 15:36 Pa sto nam ne kazes ti svoje pametne ideje? :lol:
Zato sto ne mozes sporedit neo-liberalne drzave i nas koji smo jos u divljem kapitalizmu . . . da nije otislo 350k ljudi od popisa 2013,u BiH nezaposlenost bila 25% a ne 15% kao sto je sad . . .
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1589 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Nikakve to veze nema, poenta svega je da mi ne kreiramo radna mjesta, zasto ne kreiramo radna mjesta je pitanje za diskusiju. Na doing business listi, mi padamo, znaci poslovno okruzenje u BiH ne valja, e sad sto mi tim izvjestajima poklanjamo manje paznje nego vremenskoj prognozi je druga stvar. Jer obicno ide onaj nas arogantni stav, ta ce oni, ta oni znaju, sve je to u sivoj ekonomiji, tu smo mi u pet deka sa Njemackom po kvaliteti zivota.
Pa si imao opskurne likove na ovom forumum poput onog Radio Sarajeva koji su cak dosli do zakljucka da je bolje u BiH nego Holandiji, jer gle cuda paprika na pijaci u Sa je jeftinija nego u Amsteradamu i karta za Zeljinu utakmicu je jeftinija nego za utakmicu Ajaxa :-).
Mi se hvalimo da smanjujemo zaposlenost time sto se rjesavamo radne snage putem migracija :-).
Generalno, koliko ja vidim, plan je da se rijesimo jos jedno million stanovnika pa ce mo onda imati punu zaposlenost, plus kvalitet radne snage ce nam biti iznad prosjeka, jer i onako odlazi otpad a ostaju pametni :mrgreen:.
Sta ako padnemo na malo iznad 2 miliona, o kakvom kvalitetu zivota mozemo pricati, kako puniti socijalne fondove, kako realizovati kapitalne projekte. Mi i onako nismo konkurentna ekonomija, sta ce biti nas proizvod u buducnosti. Konkurentni nismo a samnjuje nam se unutrasnje trziste.
Ko ce doci da investira u malo vece projekte ako ne mozes nahvatati radnika. Plus sto gubimo reproducijski najpotentnije stanovnistvo, ne ide Hamo sa 65 u Njemacku, nego unuk mu u ranim dvadesetim.
Ali jebi ga, genijalci nikako ne kontaju da je ovo sve jako lose za BH u buducnosti, jer ako se ovo nastavi realno je da ces ostati zadnja rupa u Evropi i nikada se neces pribliziti nekim evropskim prosjecima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1590 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Mala smo zemlja, ekonomski i politicki nebitna, kao mala barka koja plovi morskim prostranstvom i onda dodje frajer i pita e a sto ne prevozimo naftu kao onaj tamo veliki tanker :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#1591 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

detroit-mercy wrote: 24/09/2020 17:34 Sta ako padnemo na malo iznad 2 miliona, o kakvom kvalitetu zivota mozemo pricati, kako puniti socijalne fondove, kako realizovati kapitalne projekte. Mi i onako nismo konkurentna ekonomija, sta ce biti nas proizvod u buducnosti. Konkurentni nismo a samnjuje nam se unutrasnje trziste.
Pa neko će imati kvalitetan život da ovdje bude 200 hiljada ljudi, ili 20 miliona. Tako da njih puno ne diraju te cifre.

Socijalne fondove već puni dijaspora šaljući lovu. Konkurentnost je nebitna. Jer dobijamo kredite, dijaspora šalje pare, krediti se otplaćuju.
Unutrašnje tržište se možda smanjuje, ali računa se na dijasporu koja će slati pare ovdje roditeljima i rodbin, te na turističke dolaske.
detroit-mercy wrote: 24/09/2020 17:34 Ko ce doci da investira u malo vece projekte ako ne mozes nahvatati radnika. Plus sto gubimo reproducijski najpotentnije stanovnistvo, ne ide Hamo sa 65 u Njemacku, nego unuk mu u ranim dvadesetim.
A što mora doći da investira? :D
detroit-mercy wrote: 24/09/2020 17:34 Ali jebi ga, genijalci nikako ne kontaju da je ovo sve jako lose za BH u buducnosti, jer ako se ovo nastavi realno je da ces ostati zadnja rupa u Evropi i nikada se neces pribliziti nekim evropskim prosjecima.
Pa što bi se išta mjenjalo? I ovako je onima što odlučuju ok. Narod glasa za iste. Znači, narodu odgovara ovaj sistem. Politički perpetum mobile.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1592 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Mala smo zemlja :mrgreen: sta znaci mala smo zemlja. To znaci da ne mozemo kreirati radna mjesta, to znaci da ne mozemo naci svoju nisu u globalnoj ekonomiju. Znaci li to mala smo zemlja hajmo prepolovit stanovnistvo pa biti jos manji i onda ce nam bolje biti ali onda se necemo moci porediti ni sa malim barkicama vec sa onim camcima na napuhavanje sto stavis klinca da se vozika po Jadranu :mrgreen:.
Niko nije rekao da pravimo Porsche ali ima dosta toga sto bi mogli uraditi da okrenemo proces u drugom pravcu.
Ali izgleda da nikome nije u interesu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1593 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Ne znaci, to su tvoji zakljucci.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1594 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 24/09/2020 17:52 Ne znaci, to su tvoji zakljucci.
Izvuceni na osnovu tvojih zakljucaka da smo mala zemlja, ne diraj nista, sve je dobro i pusti glupe da odlaze.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1595 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Ne mozes ti daleko od svoje malogradjanstine dzabe je. Haj zivio i budi pozdravljen.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1596 Re: Demografija

Post by espn »

Ljudi odavdje idu zato jer nije kvalitetan zivot ovdje.
detroit-mercy wrote: 24/09/2020 17:50 Mala smo zemlja :mrgreen: sta znaci mala smo zemlja. To znaci da ne mozemo kreirati radna mjesta, to znaci da ne mozemo naci svoju nisu u globalnoj ekonomiju. Znaci li to mala smo zemlja hajmo prepolovit stanovnistvo pa biti jos manji i onda ce nam bolje biti ali onda se necemo moci porediti ni sa malim barkicama vec sa onim camcima na napuhavanje sto stavis klinca da se vozika po Jadranu :mrgreen:.
Niko nije rekao da pravimo Porsche ali ima dosta toga sto bi mogli uraditi da okrenemo proces u drugom pravcu.
Ali izgleda da nikome nije u interesu.
:thumbup:
Last edited by espn on 24/09/2020 18:03, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1597 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 18:12
elcaliente wrote: 19/09/2020 16:34 Mal procenat je pametnih sto idu.
Kada pogledas ko ide to je ulavnom niza strucna sprema ili srednja strucna sprema.

Bez njihovih mozgova se moze jer niti bi zemlju povukli naprijed niti ce unsprijediti sistem gdje odu.

Problem je u tome sto ti svi sto idu su uglavnom mladje ili srednje starosne dobi.
Thanks @elcaliente from @_BataZiv_0809
I onda kaze moja malogradjanstina :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1598 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

espn wrote: 24/09/2020 18:00 Ljudi odavdje idu zato jer nije kvalitetan zivot ovdje.
Manje to vise perspektiva.
Ljudi su izgubili vjeru da ce biti bolje jer se tapka u mjestu vec previse dugo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1599 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Hjoj druze znam da ti je vuna sto si pao na onako ofirnu trolu na temi univerzitet sinergija, ali sta cu ti ja :P

Ne volim sa tobom diskutovati zato sto diskutujes samo da bi replicirao, nedo bog razmisliti o tudjem stavu.

Sad ili uopste ne citas napisano ili namjerno izvrces izreceno ili u najgorem slucaju ne citas sa razumjevanjem, ne znam sta je, ali znam da to cinis uz sveprisutni taj neki posprdni ton gledanja sa visine i obiljem zelenih smajlija.

Halali, vjerujem da si privatno melek, ali ne vodi ovo nicemu. Lakse ti je sa espenom ionako pusete u istu tikvu :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1600 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 24/09/2020 18:23 Hjoj druze znam da ti je vuna sto si pao na onako ofirnu trolu na temi univerzitet sinergija, ali sta cu ti ja :P

Ne volim sa tobom diskutovati zato sto diskutujes samo da bi replicirao, nedo bog razmisliti o tudjem stavu.

Sad ili uopste ne citas napisano ili namjerno izvrces izreceno ili u najgorem slucaju ne citas sa razumjevanjem, ne znam sta je, ali znam da to cinis uz sveprisutni taj neki posprdni ton gledanja sa visine i obiljem zelenih smajlija.

Halali, vjerujem da si privatno melek, ali ne vodi ovo nicemu. Lakse ti je sa espenom ionako pusete u istu tikvu :thumbup:
Pa ocijeni onda kvalitetu svoje diskusije na ovoj temi, vidim da si imao jako dubokoumne postove. Uzme to napora da se napise.
Za Sinergiju ne kontam ali kontam da sam te nagazio na jednom jako jednostavno pitanju iz pravne struke, je li po zakonu izdavati stan ocu koji je na socijali :mrgreen:. Tu si pokazao svu raskos pravnog znanja i prakse :mrgreen:.
Sad pokazi gdje ja to izvrcem izreceno pa onda mozemo diskutovati, ili pomozi mi da razumijem napisano a ne ja pusem u istu tikvu sa nekim. Jah, eto cilj mi je da pusem u istu tikvu sa nekim sa foruma :-) .
Post Reply