Demodeks

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#1 Demodeks

Post by jaca-maca »

Da li neko ima iskustvo sa demodeksom?

Izgleda da stene koje sam uzela ima demodeks, ali tek pocetna faza.
Ima one "naocale" oko ociju tj dlaka mu opala najvise tu, a manje na drugim dijelovima. Koza je na glavi kao hrastova kora, a ispod vrata roze boje.

Kako se najbrze lijeci? Malac ima 2-3 mjeseca i trebala bih ga sto prije udomiti...

Kupujem mu hranu sa puno proteina, dajem vitamine, mazem kantarionovim uljem...help
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#2 Re: Demodeks

Post by Pasiflora »

Znam da je dobro kupati ga sa Oronazol samponom za demodex (ima ga u apoteci preko puta DM-a u Dobrinji, 200ml oko 24 KM). S tim da obratis paznju da je taj sampon uzasno jak i trebala bi se konsultirati sa veterinarom oko toga smijes li ga koristiti na stencu i koliko cesto.
Neko mi je rekao da je uz terapiju, a na preporuku veterinara koristio Oronazol.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Demodeks

Post by Friesian »

Oronazol je antimikotik i u RS apoteci je oko 10 KM samo pod nazivom Ketonazol.. on djeluje samo protiv gljivica sto i nije lose jer je vrlo lako moguce da se navezu na osjetljivu kozu ali je veca mogucnost nadovezivanja bakterija pa je bolje da vidis s vetom antimikrobni sampon koji da koristis.. ali demodeks se prvenstveno lijeci podizanjem imuniteta.. :))
znamo li se mi? hahaha
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#4 Re: Demodeks

Post by Pasiflora »

Friesian wrote:znamo li se mi? hahaha
:D ;-)
User avatar
LilBear
Posts: 112
Joined: 12/02/2007 21:45

#5 Re: Demodeks

Post by LilBear »

uz podizanje imuniteta, provjeren lijek je otopina amitraza (Taktic, Mitoban) koja se na zahvaćena mjesta nanosi svaki drugi dan. može se kupiti u apoteci na Stupu za 2-3 KM.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#6 Re: Demodeks

Post by jaca-maca »

Samo pitam za savjet vise :-D
Bojim se da se ne navikne previse na nas...pa bih da sto prije to izljecim da ga mogu udomiti...
I
Posts: 178
Joined: 01/10/2004 10:05

#7 Re: Demodeks

Post by I »

Liječenje demodeksa traje dugo. Ja sam imala štene koje je imalo početak demodeksa, a mislim da je to što ti opisuješ upravo to. Andrej Krasni mi je tada rekao da obzirom da je bolest u začetku da nema potrebe da se liječi tim šamponima nego mi je rekao da pas treba jesti hranu koja je specijalizirana za takve slučajeva i da bi se to kroz par mjeseci trebalo povući. Ja sam joj davala Royal Canin baš za pse koji imaju problema sa dlakom. Također mi je dao neku vitamisku kremu da joj mažem po tim ranicama. Malena je sretno udomljena u Austriji i nema više problema sa dlakom :D
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#8 Re: Demodeks

Post by jaca-maca »

I wrote:Liječenje demodeksa traje dugo. Ja sam imala štene koje je imalo početak demodeksa, a mislim da je to što ti opisuješ upravo to. Andrej Krasni mi je tada rekao da obzirom da je bolest u začetku da nema potrebe da se liječi tim šamponima nego mi je rekao da pas treba jesti hranu koja je specijalizirana za takve slučajeva i da bi se to kroz par mjeseci trebalo povući. Ja sam joj davala Royal Canin baš za pse koji imaju problema sa dlakom. Također mi je dao neku vitamisku kremu da joj mažem po tim ranicama. Malena je sretno udomljena u Austriji i nema više problema sa dlakom :D
Koliko dugo je trajalo lijecenje i koja je krema u pitanju?
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#9 Re: Demodeks

Post by Friesian »

amitraz je dosta jak lijek i koristi se kod generalizovane demodikoze a nikako kod lokalne...i ne smije se koristiti na psima mladjim od 3 mjeseca..
I
Posts: 178
Joined: 01/10/2004 10:05

#10 Re: Demodeks

Post by I »

Ne znam kako se zove krema jer mi Andrej Krasni nije dao u originalnom pakovanju. Malena je bila kod mene 2 mjeseca i skoro joj je sve zaraslo. Ostale su samo 2 male flekice, ali na slikama sam vidjela da joj se i to kasnije smirilo. Mislim da je ključ u toj specijaliziranoj hrani jer se to obično dešava kod pasa koji su prerano odvojeni od majke i nisu stigli izgraditi imunitet.
migulica
Posts: 58
Joined: 21/06/2013 09:06

#11 Re: Demodeks

Post by migulica »

Mi smo se dugo borili sa demodexom, imala je na vratu i prošlo je par mjeseci dok nismo uspjeli naci lijek koji nam je pomogao... probavali smo sa razno raznim hranama, mazama, isli kod 4ice veterinara....
Na kraju sam joj u Zagrebu kupila Bayer Advocate, stavlja se ampula svaki mjesec... nisam mogla vjerovati nakon
druge ampule kao rukom odnešeno... čak je i dlaka koja je na tom mjestu skroz opala fino narasla i sad se i ne vidi gdje je bilo zarsite tih odvatnih cudesa...
Nazalost nema ih ovdje za kupiti :?
Post Reply