Deminer-Miner

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
edin14071
Posts: 23
Joined: 14/09/2012 01:58

#1 Deminer-Miner

Post by edin14071 »

Pozdrav svima :))

Zanima me kako i gdje se moze zavrsit kurs za deminere i je li lahko doci do posla poslije zavrsenog kursa !?
Ako ima neko da zna nesto o ovome volio bi da napise sta pametno .

Molim bez Spam-a !!

Hvala :))
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#2 Re: Deminer-Miner

Post by sokkia »

mani se toga i traži hljeba na drugoj strani.
kurs ( ako ga trenutno igdje i ima )nije težak,jednistavno ti par sedmica ispiru mozak i to je to.
klad dobiješ certifikat onda ne znaš šta sa njim,jer jednostavno nema posla i veliki broj deminera je trenutno neangažovan.
a ako i dobiješ negdje posao onda ti gazda te firme (jer su uglavnom sve privatne osim vojnih timova i civilne zaštite u koje ne možeš uskocit ni pomocu trikova ) dušu izvadi za nikakve pare.
vjeruj mi jer to dobro poznajem i jako dugo sam ih vadio uzduž i poprijeko BIH.
User avatar
edin14071
Posts: 23
Joined: 14/09/2012 01:58

#3 Re: Deminer-Miner

Post by edin14071 »

sokkia wrote:mani se toga i traži hljeba na drugoj strani.
kurs ( ako ga trenutno igdje i ima )nije težak,jednistavno ti par sedmica ispiru mozak i to je to.
klad dobiješ certifikat onda ne znaš šta sa njim,jer jednostavno nema posla i veliki broj deminera je trenutno neangažovan.
a ako i dobiješ negdje posao onda ti gazda te firme (jer su uglavnom sve privatne osim vojnih timova i civilne zaštite u koje ne možeš uskocit ni pomocu trikova ) dušu izvadi za nikakve pare.
vjeruj mi jer to dobro poznajem i jako dugo sam ih vadio uzduž i poprijeko BIH.
Fala ti drug na odgovoru , mislim da cu te poslusati . Konto sam da se bar o tim ljudima brinu u ovoj jadnoj drzavi 'al eto vidim da nije .
Hvala jos jednom :))
simens1
Posts: 106
Joined: 18/01/2012 19:47

#4 Re: Deminer-Miner

Post by simens1 »

sokkia wrote:mani se toga i traži hljeba na drugoj strani.
kurs ( ako ga trenutno igdje i ima )nije težak,jednistavno ti par sedmica ispiru mozak i to je to.
klad dobiješ certifikat onda ne znaš šta sa njim,jer jednostavno nema posla i veliki broj deminera je trenutno neangažovan.
a ako i dobiješ negdje posao onda ti gazda te firme (jer su uglavnom sve privatne osim vojnih timova i civilne zaštite u koje ne možeš uskocit ni pomocu trikova ) dušu izvadi za nikakve pare.
vjeruj mi jer to dobro poznajem i jako dugo sam ih vadio uzduž i poprijeko BIH.

u potpunosti se slazem sa ovim....znaci mani se toga jer ti govorim iz iskustva,posao mi je usko vezan za deminiranje....kod privatnika ti dusu uzme tako da ti je kvadrat deminiranja jeftiniji od kvadrata moleraja....bolje biti moler nego deminer ....sigurnije je :D
User avatar
edin14071
Posts: 23
Joined: 14/09/2012 01:58

#5 Re: Deminer-Miner

Post by edin14071 »

simens1 wrote:
sokkia wrote:mani se toga i traži hljeba na drugoj strani.
kurs ( ako ga trenutno igdje i ima )nije težak,jednistavno ti par sedmica ispiru mozak i to je to.
klad dobiješ certifikat onda ne znaš šta sa njim,jer jednostavno nema posla i veliki broj deminera je trenutno neangažovan.
a ako i dobiješ negdje posao onda ti gazda te firme (jer su uglavnom sve privatne osim vojnih timova i civilne zaštite u koje ne možeš uskocit ni pomocu trikova ) dušu izvadi za nikakve pare.
vjeruj mi jer to dobro poznajem i jako dugo sam ih vadio uzduž i poprijeko BIH.

u potpunosti se slazem sa ovim....znaci mani se toga jer ti govorim iz iskustva,posao mi je usko vezan za deminiranje....kod privatnika ti dusu uzme tako da ti je kvadrat deminiranja jeftiniji od kvadrata moleraja....bolje biti moler nego deminer ....sigurnije je :D
ee svasta , nisam imo pojma :D ne mogu da vjerujem 'al bas .

Hvala :))
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#6 Re: Deminer-Miner

Post by Gojeni H »

Slazem se s @sokkia da ti je deminerski posao kod nas nesto sto se radi samo iz velike nuzde.
Sve firme love kvadrate a to smanjuje sigurnost deminera.

Nekoliko ljudi koji su bili u vojsci samnom su iskoristili znanje i iskustvo i ispalili se sa stranim firmama vani. Meni je Ronco najpoznatiji jer su radili na podrucju TK nekad kasnih 90-ih.
Zaradjuju malo bolje pare, a sigurnost u poslu je daleko veca.
User avatar
Truba
Posts: 81951
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Deminer-Miner

Post by Truba »

nesto razmisljam odavno nisam vidio obavijest da se nesto deminira...

radi li se uopce ista u bih na deminiranju
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10731
Joined: 10/03/2022 22:16

#8 Re: Deminer-Miner

Post by ZoomZoomKiwi »

https://www.bhmac.org/

Veličina sumnjive opasne površine u Bosni i Hercegovini iznosi 838,29 km2 ili 1,63% u odnosu na ukupnu površinu Bosne i Hercegovine.

U 2023. godini sumnjiva opasna površina je smanjena za 31,99 km2, dok je pronađeno i uništeno 814 mina, 484 neeksplodiranih ubojitih sredstava i 194 komada kasetne municije. Procjenjuje se da preostali broj očekivanih mina u BiH iznosi 170.657.

Prema novoodobrenom roku u skladu sa Konvencijom o zabrani protivpješadijskih mina, predviđeno je da naša zemlji bude očišćena od mina do 2027. godine. Međutim, prema praćenju dosadašnje dinamike realizacije i aktivnosti na reviziji važeće Strategije protivminskog djelovanja, sasvim je izvjesno da će doći do produženja navedenog roka.
User avatar
Truba
Posts: 81951
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Deminer-Miner

Post by Truba »

odgovara li iko ako neko pogine a kofol očišćena površina
zigson
Posts: 3078
Joined: 04/04/2015 22:17

#10 Re: Deminer-Miner

Post by zigson »

Truba wrote: 24/04/2024 15:35 odgovara li iko ako neko pogine a kofol očišćena površina
Ne bih rekao da se to desilo ikad, mozda grijesim.
User avatar
Truba
Posts: 81951
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Deminer-Miner

Post by Truba »

Which country has the most landmines in Europe?
Bosnia and Herzegovina
Bosnia and Herzegovina (BIH) is one of the most mine-contaminated countries in the world and remains the most mine-affected country in Europe.



How long can mines last?
Antipersonnel landmines are explosive devices designed to be detonated by the presence, proximity, or contact of a person. Placed under or on the ground, they can lie dormant for years and even decades until a person or animal triggers their detonating mechanism.


Are there still mines in Croatia?
Minefields in Croatia - Wikipedia
Existing minefields

The minefields (usually known as "mine suspected areas" or MSA) are located in 4 counties and 21 cities and municipalities. These areas are thought to contain approximately c. 10,052 land mines, in addition to unexploded ordnance left over from the Croatian War of Independence.


Despite the extensive demining programme of recent years – also made possible by EU cohesion funds – the mines from the 1990s conflict still claim victims in Croatia. In Croatia, the mines from the conflict which lasted from 1991 to 1995 have not yet been cleared and continue to claim victims.

The Civil Protection Directorate (CPD) has estimated that there were 2,009 mine/ERW casualties in Croatia between 1991 and the end of 2020, with 523 people killed. [3] Since 1998, and particularly after 2007, the annual number of mine/ERW victims in Croatia has significantly reduced.
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12 Re: Deminer-Miner

Post by holowey »

nisu samo mine u pitanju... ima i drugih ubojitih sredstava... u prici sa covjekom koji radi kao deminer, i prica, kada detektor zazuji, on ne zna da li zuji na minu, neekspolidaranu granatu, tromblon, rucnu bombu, kasiku, geler, cahuru, i na sve mora isto oprezno djelovati... pa negdje sat vremena radi kvadrat, negdje ostane cijelu smjenu na kvadratu, nekad u smjeni prodje sto kvadrata... negdje pasteta odmah ispod povrsine, negdje granata na 60-70cm dubine... nije lak posao definitivno... ali cujem ovih dana, uciteljima i nastavnicima je teze...
Post Reply