deklarisana potrošnja u gradu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#201 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by citroen »

Blobi wrote:Prosjek potrosnje 6.3l :D, 17" felge, nekih 60% otvorena, 3743km predjenih kilometara :D, ali 2.0 TDI, 170ks :D...
To je odlican rezultat,ja sam par puta testirao na 100km(otvorene voznje),sa laganom voznjom(ne vise od 100km brzine) i potrosnja se kretala izmedju 3,7-4l
User avatar
Qler
Posts: 23582
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#202 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Qler »

Testiranje na 100km nije prosjecna nego trenutna potrosnja. Prosjecna je na minimum 300km.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#203 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by respo »

Gost1515 wrote:Dobar dan. :)

pih, nema me jedan dan na forumu i propustim dobri stari anti-VW fajt ... ako ako, biće opet :D

evo malo i od mene (nije vw, al jesu "ze džermans")

Image

ugodan dan želim :)
nisam prije komentarisao
ovo za rat su vidjeli od nas ipak smo mi zapoceli prvi :D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#204 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Blobi »

citroen wrote:
Blobi wrote:Prosjek potrosnje 6.3l :D, 17" felge, nekih 60% otvorena, 3743km predjenih kilometara :D, ali 2.0 TDI, 170ks :D...
To je odlican rezultat,ja sam par puta testirao na 100km(otvorene voznje),sa laganom voznjom(ne vise od 100km brzine) i potrosnja se kretala izmedju 3,7-4l
Mozes ti :D. Kolko tezi tvoj auto? Meni ne vjeruju kad kazem da mi nekad uz penzionersku voznju gdje postujem svako ogranicenje do u pet deka, u cetvrtoj brzini pri 1500-1600 (nekih 60-ak km/h) obrtaja trosi oko 4.5l... :D
zeha
Posts: 29
Joined: 11/11/2010 15:15

#205 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by zeha »

Pozdrav svima.
Već neko vrijeme čitam ovaj forum i stvarno više nisam mogao samo da posmatram, maksuz radi ove teme sam se registrovao. Pa majka mu stara može li se postaviti i jedna tema na auto forumu a da nepočne prepucavanje u vezi VW, PEŽOA,FIATA...Vidim da su najbrojniji ovi sto hvale VW i to je OK pošto je to najzastupljenije vozilo u BiH ali nemora da znači da je i najbolje, prošlo je vrijeme golfa2 koje je u ratu išllo i na lož ulje danas svi prave dobra vozila razlika je u 5 deka. Pouzdanost polovnog vozila zavisi najviše o (ne)brige prijašnjeg vlasnika.
Što se tiče polemike o dizelima o tome se može nadugo i naširoko palamuditi, ja ču samo ukratko: TDI se pokazao jako dobrim motorom, malom potrošnjom, poprilično startan ali i jako bučan. E sad bi volio da mi korisnici spomenutog motora kažu ali samo iskreno pošto odgovor znam i bez potvrde koliko im ovaj motor potroši ulja izmedju izmijena, kako pali zimi sa ponekim izgorenim grijačem. I nakraju poznavaoci VW nekaodgovore kada je ovaj koncern uveo moderne ili ti CR dizel motore.
Hdi je takodje mali potrošač, ima dosta ugladjeniji rad ali je i dosta tromiji. Na kraju ću spomenuti i Jtd (CR koji postoji od 1998g) koji koristim u 3 vozila i za taj motor imam samo riječi hvale, to je motor koji takodje malo troši, ulje se ne dosipa NIKAD a mjenja se svakih 10 ili 20 hiljada zavisi od vrste( u gepeku nema rezervne litre ulja za razliku od TDI), zimi pali i na -15 sa 3neispravna grijača.
Potrošnja: ovdje je riječ o gradskoj potrošnji i vidim da ima dosta varijacija što je i razumljivo, ne posmatramo gradsku potrošnju svi jednako, nije isto gradska vožnja u SA i npr u ZE, onaj ko krene sa Ilidže u centar nemože to posmatrati kao gradsku vožnju jel ako uhvati val vozi u prosjeku 50km/h iako ima semafore pa i meni bi auto trošilo 5l. Ali brate ako je gužva pa ti čekaš da dodješ do semafora 5min e to je onda druga stvar, zatim kratke relacije od par Km, stalno hladan motor itd. Naime, ima dosta faktora kao što svi znamo kojii utiču na potrošnju, najviše zavisi od vozača, kvalitete goriva, stanja motora ali mislim da se svi slažemo u jednom da nema dizela od 70Kw i više koji će u gradu trošiti manje od 8l na 100km da se ne zavaravamo( čak neće ni SDI koji sam dugo vozio)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#206 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by madner »

Meni trosi forumaski prosjek, izmedju 1 do 2l :roll:
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#207 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by memlija »

Evo opet od ljetos da ponovim...znači non-stop gradska vožnja..Bistrik-Stup, nekad tranzitom nekad kroz grad.
Naspem za 50KM i predjem oko 400 kilometara...Više puta provjeravao, upali se lampica, imam preći još oko 50 kilometara, naspem za petobu i predjem otprilike koliko sam gore naveo...Prosjek izračunajte sami.. :D ..
Auto: Octavia tdi, 66kw...
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#208 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Blobi »

zeha wrote:Pozdrav svima.
Već neko vrijeme čitam ovaj forum i stvarno više nisam mogao samo da posmatram, maksuz radi ove teme sam se registrovao. Pa majka mu stara može li se postaviti i jedna tema na auto forumu a da nepočne prepucavanje u vezi VW, PEŽOA,FIATA...Vidim da su najbrojniji ovi sto hvale VW i to je OK pošto je to najzastupljenije vozilo u BiH ali nemora da znači da je i najbolje, prošlo je vrijeme golfa2 koje je u ratu išllo i na lož ulje danas svi prave dobra vozila razlika je u 5 deka. Pouzdanost polovnog vozila zavisi najviše o (ne)brige prijašnjeg vlasnika.
Što se tiče polemike o dizelima o tome se može nadugo i naširoko palamuditi, ja ču samo ukratko: TDI se pokazao jako dobrim motorom, malom potrošnjom, poprilično startan ali i jako bučan. E sad bi volio da mi korisnici spomenutog motora kažu ali samo iskreno pošto odgovor znam i bez potvrde koliko im ovaj motor potroši ulja izmedju izmijena, kako pali zimi sa ponekim izgorenim grijačem. I nakraju poznavaoci VW nekaodgovore kada je ovaj koncern uveo moderne ili ti CR dizel motore.
Hdi je takodje mali potrošač, ima dosta ugladjeniji rad ali je i dosta tromiji. Na kraju ću spomenuti i Jtd (CR koji postoji od 1998g) koji koristim u 3 vozila i za taj motor imam samo riječi hvale, to je motor koji takodje malo troši, ulje se ne dosipa NIKAD a mjenja se svakih 10 ili 20 hiljada zavisi od vrste( u gepeku nema rezervne litre ulja za razliku od TDI), zimi pali i na -15 sa 3neispravna grijača.
Potrošnja: ovdje je riječ o gradskoj potrošnji i vidim da ima dosta varijacija što je i razumljivo, ne posmatramo gradsku potrošnju svi jednako, nije isto gradska vožnja u SA i npr u ZE, onaj ko krene sa Ilidže u centar nemože to posmatrati kao gradsku vožnju jel ako uhvati val vozi u prosjeku 50km/h iako ima semafore pa i meni bi auto trošilo 5l. Ali brate ako je gužva pa ti čekaš da dodješ do semafora 5min e to je onda druga stvar, zatim kratke relacije od par Km, stalno hladan motor itd. Naime, ima dosta faktora kao što svi znamo kojii utiču na potrošnju, najviše zavisi od vozača, kvalitete goriva, stanja motora ali mislim da se svi slažemo u jednom da nema dizela od 70Kw i više koji će u gradu trošiti manje od 8l na 100km da se ne zavaravamo( čak neće ni SDI koji sam dugo vozio)
Odgovoricu samo na ovo pitanje o ulju:

Svaki vozac treba imati barem litar ulja u rezervi, za svaki slucaj. Meni od servisa do servisa (2.0 TDI motor) potrosi oko litar ulja (u 10000km predjenih). Kad vozim bas agresivno i tjeram ga u visoke obrtaje (3000 i vise), onda potrosi i do 2-2.5 litra. Bio sam u Rusiji prosle zime, upalio sam ga bez ikakvog verglanja na -31, sa jednim crknutim grijacem :). A JTD motori su bucniji od TDI, narocito nakon 100.000 km predjenih kad pocnu da zvuce ko G2. A meni, i danas nakon skoro 200.000 km u cetiri godine voznje je motor tih podjednako kao prvog dana, sve zahvaljujuci redovnim servisima. Uostalom, TDI "cupa" i na 1500 obrtaja.. Zbog toga mi se i svidja taj motor.

A to za CR tehnologiju. 2.0 TDI PD, i 2.0 TDI CR se tesko da mogu porediti po performansama. Druga stvar je ugladjeniji i tisi rad CR-a, PD je jednostavno eksplozivniji :).
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#209 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by johntra »

nije istina da JTD postaje bučniji od TDI-ja...možda samo na mašinama koje se deru u dostavnjacima, ali u putničkim autima to nije slučaj, bar u onima koja se održavaju na pravi način...a za litar ulja se slažemo, čak i ja držim ulje u svom gepeku, a kod mene benzinac...
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#210 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Blobi »

johntra wrote:nije istina da JTD postaje bučniji od TDI-ja...možda samo na mašinama koje se deru u dostavnjacima, ali u putničkim autima to nije slučaj, bar u onima koja se održavaju na pravi način...a za litar ulja se slažemo, čak i ja držim ulje u svom gepeku, a kod mene benzinac...
Sorry, ali ni TDI prosle gen., ni JTD nisu bili olicenje ugladjenosti i tihog rada. A dosta puta sam imao priliku cuti Alfu ili Punta kako stekcu. Kolega ima Stila JTD, stvarno je bucan. S druge strane, CR TDI su zaista tihi, a najtisi dizel koji sam ja imao priliku "cuti" je motor nove Toyote Avensis. Svaka im cast, pomislio sam da je benzinac dok nisam vidio oznaku na gepeku. thumbup: :thumbup:
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#211 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by citroen »

Blobi wrote:
zeha wrote:Pozdrav svima.
Već neko vrijeme čitam ovaj forum i stvarno više nisam mogao samo da posmatram, maksuz radi ove teme sam se registrovao. Pa majka mu stara može li se postaviti i jedna tema na auto forumu a da nepočne prepucavanje u vezi VW, PEŽOA,FIATA...Vidim da su najbrojniji ovi sto hvale VW i to je OK pošto je to najzastupljenije vozilo u BiH ali nemora da znači da je i najbolje, prošlo je vrijeme golfa2 koje je u ratu išllo i na lož ulje danas svi prave dobra vozila razlika je u 5 deka. Pouzdanost polovnog vozila zavisi najviše o (ne)brige prijašnjeg vlasnika.
Što se tiče polemike o dizelima o tome se može nadugo i naširoko palamuditi, ja ču samo ukratko: TDI se pokazao jako dobrim motorom, malom potrošnjom, poprilično startan ali i jako bučan. E sad bi volio da mi korisnici spomenutog motora kažu ali samo iskreno pošto odgovor znam i bez potvrde koliko im ovaj motor potroši ulja izmedju izmijena, kako pali zimi sa ponekim izgorenim grijačem. I nakraju poznavaoci VW nekaodgovore kada je ovaj koncern uveo moderne ili ti CR dizel motore.
Hdi je takodje mali potrošač, ima dosta ugladjeniji rad ali je i dosta tromiji. Na kraju ću spomenuti i Jtd (CR koji postoji od 1998g) koji koristim u 3 vozila i za taj motor imam samo riječi hvale, to je motor koji takodje malo troši, ulje se ne dosipa NIKAD a mjenja se svakih 10 ili 20 hiljada zavisi od vrste( u gepeku nema rezervne litre ulja za razliku od TDI), zimi pali i na -15 sa 3neispravna grijača.
Potrošnja: ovdje je riječ o gradskoj potrošnji i vidim da ima dosta varijacija što je i razumljivo, ne posmatramo gradsku potrošnju svi jednako, nije isto gradska vožnja u SA i npr u ZE, onaj ko krene sa Ilidže u centar nemože to posmatrati kao gradsku vožnju jel ako uhvati val vozi u prosjeku 50km/h iako ima semafore pa i meni bi auto trošilo 5l. Ali brate ako je gužva pa ti čekaš da dodješ do semafora 5min e to je onda druga stvar, zatim kratke relacije od par Km, stalno hladan motor itd. Naime, ima dosta faktora kao što svi znamo kojii utiču na potrošnju, najviše zavisi od vozača, kvalitete goriva, stanja motora ali mislim da se svi slažemo u jednom da nema dizela od 70Kw i više koji će u gradu trošiti manje od 8l na 100km da se ne zavaravamo( čak neće ni SDI koji sam dugo vozio)
Odgovoricu samo na ovo pitanje o ulju:

Svaki vozac treba imati barem litar ulja u rezervi, za svaki slucaj. Meni od servisa do servisa (2.0 TDI motor) potrosi oko litar ulja (u 10000km predjenih). Kad vozim bas agresivno i tjeram ga u visoke obrtaje (3000 i vise), onda potrosi i do 2-2.5 litra. Bio sam u Rusiji prosle zime, upalio sam ga bez ikakvog verglanja na -31, sa jednim crknutim grijacem :). A JTD motori su bucniji od TDI, narocito nakon 100.000 km predjenih kad pocnu da zvuce ko G2. A meni, i danas nakon skoro 200.000 km u cetiri godine voznje je motor tih podjednako kao prvog dana, sve zahvaljujuci redovnim servisima. Uostalom, TDI "cupa" i na 1500 obrtaja.. Zbog toga mi se i svidja taj motor.

A to za CR tehnologiju. 2.0 TDI PD, i 2.0 TDI CR se tesko da mogu porediti po performansama. Druga stvar je ugladjeniji i tisi rad CR-a, PD je jednostavno eksplozivniji :).
Novi VW 1.6 TDI CR sa 105 ks ima bolje performanse od starog 1.9 TDI PD motora sa 105KS,a uz to manje trosi goriva :mrgreen: Tako da vjerovatno i novi 2.0 TDI CR ima bolje performanse od PD TDI iste zapremine.Sto bui onda ubacivali nove motore ako su stari tako dobri u svemu :sax: :sax:
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#212 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by citroen »

Blobi wrote:
citroen wrote:
Blobi wrote:Prosjek potrosnje 6.3l :D, 17" felge, nekih 60% otvorena, 3743km predjenih kilometara :D, ali 2.0 TDI, 170ks :D...
To je odlican rezultat,ja sam par puta testirao na 100km(otvorene voznje),sa laganom voznjom(ne vise od 100km brzine) i potrosnja se kretala izmedju 3,7-4l
Mozes ti :D. Kolko tezi tvoj auto? Meni ne vjeruju kad kazem da mi nekad uz penzionersku voznju gdje postujem svako ogranicenje do u pet deka, u cetvrtoj brzini pri 1500-1600 (nekih 60-ak km/h) obrtaja trosi oko 4.5l... :D
Citroen C4 coupe,tezina 1 270kg :D :D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#213 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Blobi »

citroen wrote:Novi VW 1.6 TDI CR sa 105 ks ima bolje performanse od starog 1.9 TDI PD motora sa 105KS,a uz to manje trosi goriva :mrgreen: Tako da vjerovatno i novi 2.0 TDI CR ima bolje performanse od PD TDI iste zapremine.Sto bui onda ubacivali nove motore ako su stari tako dobri u svemu :sax: :sax:
Imao sam priliku da vozim 2.0 CR Pasonju, 2.0 PD se cini puno jacim i responsivnijim na niskim obrtajima.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#214 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by respo »

Blobi wrote: Mozes ti :D. Kolko tezi tvoj auto? Meni ne vjeruju kad kazem da mi nekad uz penzionersku voznju gdje postujem svako ogranicenje do u pet deka, u cetvrtoj brzini pri 1500-1600 (nekih 60-ak km/h) obrtaja trosi oko 4.5l... :D
jeli to board pokazuje 4.5?
pa i meni benzinac 2.0 u cetvrtoj otprilike oko 2000 obrtaja pokazuje isto toliko
tako da mislim da borad ovdje mene laze ili obojicu
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#215 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by johntra »

Blobi wrote:
johntra wrote:nije istina da JTD postaje bučniji od TDI-ja...možda samo na mašinama koje se deru u dostavnjacima, ali u putničkim autima to nije slučaj, bar u onima koja se održavaju na pravi način...a za litar ulja se slažemo, čak i ja držim ulje u svom gepeku, a kod mene benzinac...
Sorry, ali ni TDI prosle gen., ni JTD nisu bili olicenje ugladjenosti i tihog rada. A dosta puta sam imao priliku cuti Alfu ili Punta kako stekcu. Kolega ima Stila JTD, stvarno je bucan. S druge strane, CR TDI su zaista tihi, a najtisi dizel koji sam ja imao priliku "cuti" je motor nove Toyote Avensis. Svaka im cast, pomislio sam da je benzinac dok nisam vidio oznaku na gepeku. thumbup: :thumbup:
Alfa 156 i Punto imaju prvu generaciju JTD-a, dok postoji Multijet I i Multijet II, koji su značajno tiši...inače, jedino JTD sa Multijet dvicom imaju drugu generaciju CR motora, trenutno...
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#216 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by donsedin »

respo wrote:
Blobi wrote: Mozes ti :D. Kolko tezi tvoj auto? Meni ne vjeruju kad kazem da mi nekad uz penzionersku voznju gdje postujem svako ogranicenje do u pet deka, u cetvrtoj brzini pri 1500-1600 (nekih 60-ak km/h) obrtaja trosi oko 4.5l... :D
jeli to board pokazuje 4.5?
pa i meni benzinac 2.0 u cetvrtoj otprilike oko 2000 obrtaja pokazuje isto toliko
tako da mislim da borad ovdje mene laze ili obojicu
pa stavi da ti bord pokazuje prosjek na 100, a ne trenutnu potrosnju :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#217 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by respo »

pa tako mogu voziti 100km i eto ti isto prosjecne potrosnje od 4.5-5.5 sto mogu samo zamisljati
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#218 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by herbert mekfjuger »

O potrošnji je glupo uopšte raspravljati, sve ima svoju cijenu... I nisam neki novi forumaš, dugo sam ovdje bio dok mi se password nije zagubio :D

Uglavnom danas sam malo ko testiro svoje vozilo (onako trenutna potrošnja) i uspio sam postići rekord, nikad nižu znači dosad nisam spustio, nizbrdo bez gasa i bez išta tačno 4 litra... a prosječna na 100 km board comp pokazuje 16,5 :D Aj nadmašte ovo :razz:
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#219 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by GaRGa »

meni pise da trosi 13 po gradu a trosi 13 do 13,5 :)
snijeg_led
Posts: 6723
Joined: 08/12/2019 21:35

#220 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by snijeg_led »

pametolog wrote: 26/06/2010 14:42 ja zenu posaljem u grad sa 100 maraka i vrati mi 5-6 maraka kusura, plafon. Sve potrosi sto joj dam.
Al vidio sam da mi zena isto trosi i po gradu i na otvorenom
:lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#221 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by black_adrian »

Za mog Passata piše 7.9L/100km po gradu, a stvarna potrošnja 10-11 ljeti, a zimi 12. :bih:
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#222 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by nlt »

Je li normalno i realno da VW motori popiju tu neku ne tako zanemarivu količinu ulja na 1000 km?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8569
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#223 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Pitar sa Kariba »

Ma gdje ce biti normalno 2+ litra ulja?! :-)
K'o sto nije normalno vjerovati VW bord comp.
Pa njima ne mozes vjerovati pokazivacu temperature motora jbt! :oops:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#224 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by black_adrian »

nlt wrote: 29/09/2021 09:52 Je li normalno i realno da VW motori popiju tu neku ne tako zanemarivu količinu ulja na 1000 km?
Koji motori tačno?
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#225 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by nlt »

black_adrian wrote: 29/09/2021 10:54
nlt wrote: 29/09/2021 09:52 Je li normalno i realno da VW motori popiju tu neku ne tako zanemarivu količinu ulja na 1000 km?
Koji motori tačno?
Spominje se to vec neko vrijeme na forumu. Tdi
Post Reply