Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#1 Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by zunazu »

Možda jeste, a možda i niste čuli da je u toku ova kampanja za usvajanje deklaracije o zajedničkom jeziku u zemljama regije. Održane su konferencije u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu. Tekst Deklaracije biće objavljen 30. marta 2017. godine u Media centru (Kolodvorska 3) u Sarajevu. Predstaviće ga Enver Kazaz, Ivana Bodrožić, Vladimir Arsenijević, Balša Brković i Borka Pavićević.

Potpisnici do sada su: Rade Šerbedžija, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Boris Dežulović, Nenad Veličković, Marko Tomaš, Rajko Grlić, Borka Pavićević, Filip David, Teofil Pančić, Jasmila Žbanić, Viktor Ivančić, Dragan Markovina, Boris Buden, Biljana Srbljanović, Ranko Bugarski, Snježana Kordić, Balša Brković...

Projekat JEZICI I NACIONALIZMI, koji je prethodio ovoj priči, rezultat je dvogodišnje istraživačke misije i partnerskog djelovanja beogradskog Udruženja Krokodil, Udruge Kurs iz Splita, podgoričkog Centra za građansko obrazovanje (CGO) i PEN centra BIH iz Sarajeva. Radnu grupu projekta čine prof. dr Snježana Kordić, prof. dr Hanka Vajzović, prof. dr Ranko Bugarski i Božena Jelušić. Projekat su podržali Allianz Kulturstiftung i Forum ZFD.


Eh sad, ono što je meni nejasno, što nije navedeno, jeste ciljani naziv i detalji oko cijelog projekta. Lično mislim da bi jedinstven jezik donio OGROMAN doprinos miru i mnoge prednosti za sve naše narode. Međutim, ako se ponovo cilja na nazive srpsko-hrvatski i hrvatsko-srpski onda se sve ovo zove gubljenje vremena. Bosanci i Crnogorci nemaju apsolutno nikakvog razloga da na to pristanu, a nacionalizmi kod Srba i Hrvata su toliki da je sve skupa ionako prilično nemoguća misija.

Ponavljam, sama ideja je dobra i korisna. Ako bi to bio južnoslavenski jezik i sl. onda ne bih imao ništa protiv.
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Truba »

opet jugonostalgicari i ljevicari sire nered i pomutnju
zar nije bilo dosta 70 godina zajednica i jedinstva
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by ¤ jelena ¤ »

:roll:

...opet stručnjake i nauku niko ne šljivi, jer narod najbolje zna.
zunazu wrote:Međutim, ako se ponovo cilja na nazive srpsko-hrvatski i hrvatsko-srpski onda se sve ovo zove gubljenje vremena. Bosanci i Crnogorci nemaju apsolutno nikakvog razloga da na to pristanu,
Postoji jasno i sasvim logično objašnjenje zbog čega se zajednički jezik nekada zvao srpsko-hrvatski i to nikakve veze nema sa etnijom i kulturnim naslijeđem samo tih (''ozloglašenih'') naroda, koji su u nazivu navedeni. Takav stav je posljedica isključivosti i pogrešne interpretacije onih koji ''znaju''.

Kome je pomenuto objašnjenje poznato - a svi ga mogu pronaći u: knjigama, naučnim radovima, intervjuima i izjavama Snježane Kordić - nema razloga da ne prihvati čak i taj (opet ću reći: ''ozloglašeni'') naziv, mada ga ovdje niko ne nameće.





btw...

Hvala nebesima što se neko usudio pokrenuti ovakvu inicijativu, iako je sama potreba za istom potpuno van pameti...


kao što van pameti i živimo posljednjih 25 godina.
Last edited by ¤ jelena ¤ on 26/03/2017 17:14, edited 2 times in total.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#4 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by JedanOdBraceMorica »

Kako kad se pola predizborne kampanje temelji na uvodjenju/ukidanju Bosanskog jezika u skolama i razbijanju ploca sa ciriliciom po Vukovaru, jezik je jedan od popularnijih oruzja manipulacije medju balkanskim sovinistickim strankama
De facto i de iure naravno da se radi o jednom te istom jeziku sa razlicitim dijalektima, ali sovinisti se ponasaju kao da ti jezici nemaju bas nista zajednicko :run:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by triconja »

Sigurno ce ga nazvati Naski jezik :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#6 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Gojeni H »

Mogu samo zamisliti kako ovaj cirkus izgleda covjeku koji npr. u Velikoj Britaniji predaje ili izucava kulturu i knjizevnost ovih ovih prostora.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#7 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by zunazu »

¤ jelena ¤ wrote:Postoji jasno i sasvim logično objašnjenje zbog čega se zajednički jezik nekada zvao srpsko-hrvatski i to nikakve veze nema sa etnijom i kulturnim naslijeđem
Naravno da nema, ima veze samo sa politikom.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Maksimalno podržavam inicijativu... Mislim da je ovdje sporedno pitanje kako će se jezik zvati i treba li mu uopšte jedno jedinstveno ime... Puno je važnije da otrgemo pitanje jezika iz ruku nacionalističkih manipulatora i da se prestanemo pretvarati da se radi o različitim jezicima... Jezik je jedan, a eto ako ne može drugačije nego da ima više imena, onda nek ostane tako...
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#9 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Vipsilon »

zunazu wrote: Ponavljam, sama ideja je dobra i korisna. Ako bi to bio južnoslavenski jezik i sl. onda ne bih imao ništa protiv.
I da se zove južnoslavenski, opet bih bio protiv. Što uopšte donositi takve ishitrene odluke i mijenjati ime bosanskom jeziku (nešto što ima historijsko uporište i postoji vijekovima) samo da bi se udovoljilo nekim novim velikosrpskohrvatskim Jugoslovenima?
Narod je proljevao krv i gubio živote za ovu državu, jezik, i naciju, i sada u miru treba dozvoliti da te neko tako prešalta na brzaka.
Zašto uopšte trpati crnogorski jezik, koji postoji od 2000. godine, u koš sa bosanskim jezikom i porediti ta dva jezika?
Last edited by Vipsilon on 29/03/2017 14:46, edited 1 time in total.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#10 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Ned071 »

¤ jelena ¤ wrote::roll:

...opet stručnjake i nauku niko ne šljivi, jer narod najbolje zna.
po cemu je serbedzija strucnjak za jezik? ili, ko je od potpisanih lingvista? kad je promoviraju u vrbanjcima, mozda im i povjerujem u dobre nakane..
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#11 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Banksy »

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... u/5824291/

http://jezicinacionalizmi.com/

Da je to sve manje-više jedan jezik, regionalno svima razumljiv, nije novost. Da ga se može nazvati jednim imenom, ipak, ne može, nikako. Zato mi nije baš najjasnije šta je svrha i poenta ove ''deklaracije''. Nikakvog efketa tu neće biti i ništa pametno se njome ne dobija, osim što se, bespotrebno, otvaraju novi frontovi i ponovo daje municija nacionalistima, sad ugroženim pokušajima da se svi opet strpamo u jedan (sad jezički) zajednički životni prostor.
njezin cilj je podizanje svijesti o nacionalističkoj jezičkoj praksi u sve četiri države u kojima se govorio hrvatsko-srpski ili srpsko-hrvatski jezik.
:-)

Kako ništa nije slučajno i kako akcije ovog tipa nikad nisu spontane, a znajući da će ovo donijeti nova zaoštravanja i tenzije, treba vidjeti ko je inicijator i čija je ovo ideja, odakle je krenulo. To će sve reći.

edit: sad čitam, i same konstrukcije lukavo sugeriraju...
Na pitanje da li se u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji upotrebljava zajednički jezik – odgovor je potvrdan

pa nije baš, može biti isti ili jedan, ali nije zajednički.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#12 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by JoseMujica »

nazvat ga po korijenu Hercegovačkim jezikom i to je to
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Dope_Man »

Vipsilon wrote:
zunazu wrote: Ponavljam, sama ideja je dobra i korisna. Ako bi to bio južnoslavenski jezik i sl. onda ne bih imao ništa protiv.
I da se zove južnoslavenski, opet bih bio protiv. Što uopšte donositi takve ishitrene odluke i mijenjati ime bosanskom jeziku (nešto što ima historijsko uporište i postoji vijekovima) samo da bi se udovoljilo nekim novim velikosrpskohrvatskim Jugoslovenima?
Narod je proljevao krv i gubio živote za ovu državu, jezik, i naciju, i sada u miru treba dozvoliti da te neko tako prešalta na brzaka.
Zašto uopšte trpati crnogorski jezik, koji postoji od 2000. godine, u koš sa bosanskim jezikom i porediti ta dva jezika?
Pa nisu crnogorci do 2000. pricali nekim nama stranim jezikom pobogu. Poenta ovoga je da se kaze politici: ''Mojne da serete o silnim razlikama i jedinstvenostima jezika kad je i vrapcima jasno da svi pricamo isti jezik, kako god ga zvali''. Ista stvar kao kad bi Ameri ili Australijanci htjeli doakzivati da ne govore engleski vec Americki/Australijanski.. eto, to mi radimo. Pricamo svi isti jezik, ali dr*amo na to da je ''nas'' bolji od ''njihovog'' i po necemu jedinstven.
Last edited by Dope_Man on 29/03/2017 15:14, edited 1 time in total.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#14 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by musicman80 »

Najbolje je da se zone maternji jezik I nema problema.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Moram ponovit - manje je bitno njegovo ime... Neka ostanu četiri naziva, i nek svako koristi koji hoće (samo možda ne bi bilo loše formulisati i peti naziv, za one koji preferiraju integralni pristup)...

Problem je u politizaciji jezika... Problem je u tome što se od najvažnije stvari koja nam je zajednička stvara dodatno oružje za nacionalistička prepucavanja... A to ne bi smjelo - jezik je sredstvo komunikacije i povezivanja ljudi, a ne njihovog razdvajanja... I mislim (odnosno, nadam se) da će ova deklaracija biti usmjerena na taj aspekt (otimanja jezika i jezičkog naslijeđa iz kandži nacionalističkih perača mozgova), a ne na to kako ćemo jezik nazivati...

Dakle, jedan naziv sa četiri, pet, deset naziva ako treba... Ali je JEDAN!

Nije problem ni da postoji četiri, pet, deset njegovih standardizacija (policentrična standardizacija jezika je nešto što već postoji u brojnim drugim jezicima)... Ali bitno je da je jezik JEDAN!
Last edited by cyprus on 29/03/2017 15:30, edited 1 time in total.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#16 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Henry Chinaski »

Ja sam za vješt jezik i duboko grlo.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#17 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by ¤ jelena ¤ »

Ned071 wrote:
¤ jelena ¤ wrote::roll:

...opet stručnjake i nauku niko ne šljivi, jer narod najbolje zna.
po cemu je serbedzija strucnjak za jezik?
Šerbedžija?!

Zašto bi on bio stručnjak za jezik i ko je to - osim tebe u ovom postu - Šerbedžiju proglasio stručnjakom za jezik?
Ned071 wrote:ili, ko je od potpisanih lingvista?
Ne znam da li je problem lijenost ili nesposobnost razumijevanja pročitanog spiska, ali......evo...... za svaki slučaj ću objasniti.

Pored svakog imena i prezimena stoje osnovni podaci o profesiji potpisnika:


Hanka Vajzović, doktorka nauka, lingvistkinja, Sarajevo

Marko Simonović, lingvista, Sveučilište u Utrechtu

Svenka Savić, profesorka emerita, psiholingvistkinja, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu

Marija Mitrović, slaviskinja, redovna profesorka u penziji, Università degli studi di Trieste

Alisa Mahmutović, lingvistica, Filozofski fakultet, Zenica

Snježana Kordić, doktorka nauka, lingvistica, Zagreb

Jagoda Jurić-Kappel, doktorka nauka, lingvistica, Beč

Srećko Horvat, lingvist i filozof, DiEM25, bez stalnog prebivališta

Rajka Glušica, doktorka nauka, lingvistkinja, Filološki fakultet, Nikšić

Toni Gabrić, prof. filozofije i fonetike, novinar, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, Zagreb

Ranko Bugarski, doktor nauka, lingvist, Beograd

Tomislav Bogdan, doktor nauka, izv. prof. na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Milan Barać, doktor nauka, lingvista, Filološki fakultet, Nikšić

Josip Baotić, lingvista, profesor emeritus, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu...

između ostalih.
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Truba »

Mogu oni biti strucnjaci i direktori svemira
Ali su duhivni i mentalni apatridi
User avatar
BHCluster
Posts: 23386
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#19 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by BHCluster »

Black swan wrote:Mogu oni biti strucnjaci i direktori svemira
Ali su duhivni i mentalni apatridi
:thumbup:
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#20 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by musicman80 »

Ja kada sam isao u skolu, kao i svi iz moje generacije, ucili smo Srpskohrvatski jezik. Sada se uci Bosanski, odnosno Srpski, odnosno Hrvatski. Nemam problem ni sa jedim od ovih jezika. Ipak, mislim da bi trebalo da se lingvisti saglase o sdandardizaciji navedenih nam jezika, jer priznacete da danas kada imamo cetri jezika ljudi su manje pismeni nego ranije. Vise je vazno kvalitetno opismeniti mlade ljude, nego kako ce se zvati jezik koji govore.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#21 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Connaisseur Karlin »

cyprus wrote:Moram ponovit - manje je bitno njegovo ime... Neka ostanu četiri naziva, i nek svako koristi koji hoće (samo možda ne bi bilo loše formulisati i peti naziv, za one koji preferiraju integralni pristup)...

Problem je u politizaciji jezika... Problem je u tome što se od najvažnije stvari koja nam je zajednička stvara dodatno oružje za nacionalistička prepucavanja... A to ne bi smjelo - jezik je sredstvo komunikacije i povezivanja ljudi, a ne njihovog razdvajanja... I mislim (odnosno, nadam se) da će ova deklaracija biti usmjerena na taj aspekt (otimanja jezika i jezičkog naslijeđa iz kandži nacionalističkih perača mozgova), a ne na to kako ćemo jezik nazivati...

Dakle, jedan naziv sa četiri, pet, deset naziva ako treba... Ali je JEDAN!

Nije problem ni da postoji četiri, pet, deset njegovih standardizacija (policentrična standardizacija jezika je nešto što već postoji u brojnim drugim jezicima)... Ali bitno je da je jezik JEDAN!
Kako mislis "jedan jezik" ?

Jezik se konstantno mjenja , cesto puta dijelakti, tokom duzih peridoa postanu novi jezik!

Kojim jezikom pricaju osobe iz hrvatskog Zagorja ?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by plain vanilla »

Image
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#23 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by pustopoljina »

cyprus wrote:Moram ponovit - manje je bitno njegovo ime... Neka ostanu četiri naziva, i nek svako koristi koji hoće (samo možda ne bi bilo loše formulisati i peti naziv, za one koji preferiraju integralni pristup)...

Problem je u politizaciji jezika... Problem je u tome što se od najvažnije stvari koja nam je zajednička stvara dodatno oružje za nacionalistička prepucavanja... A to ne bi smjelo - jezik je sredstvo komunikacije i povezivanja ljudi, a ne njihovog razdvajanja... I mislim (odnosno, nadam se) da će ova deklaracija biti usmjerena na taj aspekt (otimanja jezika i jezičkog naslijeđa iz kandži nacionalističkih perača mozgova), a ne na to kako ćemo jezik nazivati...

Dakle, jedan naziv sa četiri, pet, deset naziva ako treba... Ali je JEDAN!

Nije problem ni da postoji četiri, pet, deset njegovih standardizacija (policentrična standardizacija jezika je nešto što već postoji u brojnim drugim jezicima)... Ali bitno je da je jezik JEDAN!
mislis:
na srpskom se bosanski kaze: srpski
na bosanskom se srpski kaze: bosanski
dok se ono sto se u srpskom kaze srpski i u bosanskom zove bosanskim u hrvatskoj se zove: hrvatskim?
dok se to sto se u hrvatskoj zove hrvatskim u srbiji zove srpskim, a u bosni bosanskim?
zahebali smo i nadrealiste :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#24 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by cyprus »

Connaisseur Karlin wrote:
cyprus wrote:Moram ponovit - manje je bitno njegovo ime... Neka ostanu četiri naziva, i nek svako koristi koji hoće (samo možda ne bi bilo loše formulisati i peti naziv, za one koji preferiraju integralni pristup)...

Problem je u politizaciji jezika... Problem je u tome što se od najvažnije stvari koja nam je zajednička stvara dodatno oružje za nacionalistička prepucavanja... A to ne bi smjelo - jezik je sredstvo komunikacije i povezivanja ljudi, a ne njihovog razdvajanja... I mislim (odnosno, nadam se) da će ova deklaracija biti usmjerena na taj aspekt (otimanja jezika i jezičkog naslijeđa iz kandži nacionalističkih perača mozgova), a ne na to kako ćemo jezik nazivati...

Dakle, jedan naziv sa četiri, pet, deset naziva ako treba... Ali je JEDAN!

Nije problem ni da postoji četiri, pet, deset njegovih standardizacija (policentrična standardizacija jezika je nešto što već postoji u brojnim drugim jezicima)... Ali bitno je da je jezik JEDAN!
Kako mislis "jedan jezik" ?

Jezik se konstantno mjenja , cesto puta dijelakti, tokom duzih peridoa postanu novi jezik!

Kojim jezikom pricaju osobe iz hrvatskog Zagorja ?
Čuj kako mislim - lijepo... Osobe iz Zagorja pričaju isti jezik kao i mi (ne razumiju ih Dalmatinci ili Hercegovci ništa bolje nego ja i ti)...

Na kojem jeziku pjeva Zdravko Čolić? Kojim jezikom govori Rade Šerbedžija? Kojim jezikom evo ja pišem ove redove?
Oly
Posts: 1403
Joined: 04/05/2011 00:22

#25 Re: Deklaracija o zajedničkom jeziku u regiji

Post by Oly »

Ispade da smo mi sa prostora bivse Jugoslavije najpametniji na svijetu, svi govorimo 4-5 jezika.
Ja zivim u USA i kad apliciram za posao ne pada mi na pamet da napisem da pored engleskog govorim jos 4-5 jezika.
Ljudi bi mi se smijali :(
Post Reply