Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#276 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Neelix »

Zox wrote:Image
:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#277 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by pustopoljina »

ovdje ima jako...ispodprosjecno inteligentnih postova.
nisam slobodni umjetnik, zapravo- ne znam psa nacrtati, pjevam i plesem iskljucivo u pijanom stanju...
ali neke izjave o tome kako je svako birao svoj put, kako je i ona mogla crtati u toplini svoga doma...su fuj.
pa crtaj.
svi mi zelimo da nam drzava bude poznata, da imamo zvijezde, rezisere, da imamo dizajnere...svima nama puno srce kad se dobije oskar...samo eto...ako moze da nas nista ne kosta.
prosla drzava je bila super-samo uzme, a ti ako se zapitas zasto- pravac goli otok. a bila svjetski priznata i poznata drzava.
tako i treba, jer zavidljivcima nikad dosta.
koji su to kriteriji za slobodne umjetnike, i zasto su na tako niskom nivou je jedno pitanje.
ali da slobodni umjetnici trebaju imati osnovno osiguranje- trebaju. jer ono sto on jedan moze uraditi, ne moze citava smjena radnika u gorenju.
svaka iole normalna drzava njeguje te svoje slobodne umjetnike.
bruka "nasih" ljudi srba,hrvata,bosanaca zivi u zapadnim zemljama kao "slobodni umjetnici" ...zapadne zemlje se ne pitaju-a sta ce im tamo neki pjevac cigansko-balkanske muzike.
kultura je bitna stavka po dobru drzavu.
koliko deen spada u tu kategoriju- bas me briga, postoji taj zakon...ako nema boljeg od njega-onda je, eto, tuzna istina da je on nas "umjetnik". i nije on kriv- eto vas- pa budite bolji: crtajte doma ili zapisite koju notu...

a posto i sama spadam u kategoriju ljudi koja je zivjela/zivi u bosni a i zivi vani (bez da mi se moze okaciti etiketa "dijaspore" i sa tim me diskvalifikovati- znam po sebi jako dobro kako se zivi i u bosni i "vani". on nije slagao taj dio sigurno.
ali svako ima svoje prioritete.
a do interneta se moze doci, nakon sto ti telefonom kazu sta se o tebi pise...mozes sa faksa, mozes sa posla, mozes sa zeljeznicke stanice, mozes iz kafica...iz mekdonaldsa, na kraju krajeva...
ali drago mi je sto je to rekao neko ko je do jucer i sam bio dio "zlatne mladezi" po sarajevu/bosni...jer kad to kaze huda dijaspora, ispadaju ljudi budale.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#278 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by sinus »

Image

Aaaa Fudo nije ti dobar ovaj u Sarajevu, pa si otišao na razmjenu studenata :D

A amidža ti mogao sve predmete sredit, jeste da bi bilo ofirno, ovako će ipak biti malo neofirnije jel da...
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#279 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Ma.Le.Na »

pustopoljina wrote:ovdje ima jako...ispodprosjecno inteligentnih postova.
nisam slobodni umjetnik, zapravo- ne znam psa nacrtati, pjevam i plesem iskljucivo u pijanom stanju...
ali neke izjave o tome kako je svako birao svoj put, kako je i ona mogla crtati u toplini svoga doma...su fuj.
pa crtaj.
svi mi zelimo da nam drzava bude poznata, da imamo zvijezde, rezisere, da imamo dizajnere...svima nama puno srce kad se dobije oskar...samo eto...ako moze da nas nista ne kosta.
prosla drzava je bila super-samo uzme, a ti ako se zapitas zasto- pravac goli otok. a bila svjetski priznata i poznata drzava.
tako i treba, jer zavidljivcima nikad dosta.
koji su to kriteriji za slobodne umjetnike, i zasto su na tako niskom nivou je jedno pitanje.
ali da slobodni umjetnici trebaju imati osnovno osiguranje- trebaju. jer ono sto on jedan moze uraditi, ne moze citava smjena radnika u gorenju.
svaka iole normalna drzava njeguje te svoje slobodne umjetnike.
bruka "nasih" ljudi srba,hrvata,bosanaca zivi u zapadnim zemljama kao "slobodni umjetnici" ...zapadne zemlje se ne pitaju-a sta ce im tamo neki pjevac cigansko-balkanske muzike.
kultura je bitna stavka po dobru drzavu.
koliko deen spada u tu kategoriju- bas me briga, postoji taj zakon...ako nema boljeg od njega-onda je, eto, tuzna istina da je on nas "umjetnik". i nije on kriv- eto vas- pa budite bolji: crtajte doma ili zapisite koju notu...

a posto i sama spadam u kategoriju ljudi koja je zivjela/zivi u bosni a i zivi vani (bez da mi se moze okaciti etiketa "dijaspore" i sa tim me diskvalifikovati- znam po sebi jako dobro kako se zivi i u bosni i "vani". on nije slagao taj dio sigurno.
ali svako ima svoje prioritete.
a do interneta se moze doci, nakon sto ti telefonom kazu sta se o tebi pise...mozes sa faksa, mozes sa posla, mozes sa zeljeznicke stanice, mozes iz kafica...iz mekdonaldsa, na kraju krajeva...
ali drago mi je sto je to rekao neko ko je do jucer i sam bio dio "zlatne mladezi" po sarajevu/bosni...jer kad to kaze huda dijaspora, ispadaju ljudi budale.
niko nije protiv umjetnosti..kako si protumacila prvo moj post pa onda druge
preskocila si dio da ja nemam nista protiv da moj novac ide na sredstva umjetnosti
ali za placanje doprinosa - ne
iz prostog razloga jer ti isti umjetnici zaradjuju kao i ja...cak puno vise nego ja...
dakle obezbijediti uslove...sredstav i sl...ali sta im ja imam pacati doprinose
ma ne bi ni halidu beslicu!!
ako on sa svom svojom zaradom to sebi ne moze priustiti...a ovamo se vile i auta mjenjaju...e ne znam po kom osnovu od moje plate..koja je manja od tih uslovnih 900 i nesto KM otkidaju
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#280 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Control panel »

[quote="pustopoljina"][/quote]

i tvoj post spada u ispod prosjecne. samo da ti kazem da bi se svi vrlo rado mijenjali sa deenom da im bude tako tesko kao sto je njemu. jadan bas nam ga je zao. mrs.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#281 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by pustopoljina »

ne. oni ne zaradjuju kao ti. oni nemaju stalne izvore prihoda. oni jedan mjesec imaju za tri mjeseca, pa pet mjeseci nemaju.
oni trebaju vrijeme za stvaranje, oni pogotovo u doba recesije imaju mnogo manje nego inace- jer tu se prvo kresu troskovi, otkazuju im se nastupanja, izdavanja knjiga isl.
oni nisu zaposleni u "komesarijatu za unapredjivanje umjetnika po zelji naseg predsjednika".
slobodni umjetnici nemaju stalni izvor prihoda.
oni se ne mogu zavuci za neki stol i pola otkunjati, pola tipkati i piti kafu.
jeste- birali su sami svoju sudbinu. ali ti je strasno drago kad se za njih procuje. steta- od njih 100 jedan postane poznat i bogat.

@control panel-ovdje se vise ne radi o deenu, ovdje genijalci traze ko je postavio zakon, ovdje bi ljudi da im se slobodni umjetnici skinu sa dzepa.ovdje svi trebaju biti neosigurani,jer je necija mama imala problema zbog jedne godine koja je nedostajala. ovdje se radi o homo homini lupus.
goran26
Posts: 21
Joined: 12/02/2009 13:39

#282 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by goran26 »

Nije Fudo predložio niti izglasao Zakon.
Vjerovatno ispunjava sve uslove predviđene tim Zakonom, i sasvim je logično da je aplicirao.

Ako ćemo realno pogledati spisak umjetnika koji se finansiraju iz buđeta, Fudo je najjače ime među njima.

A o kriterijima za "slobodnog umjetnika" se da raspravljati i sasvim sigurno treba pooštriti kriterije.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#283 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Ma.Le.Na »

pustopoljina wrote:ne. oni ne zaradjuju kao ti. oni nemaju stalne izvore prihoda. oni jedan mjesec imaju za tri mjeseca, pa pet mjeseci nemaju.
oni trebaju vrijeme za stvaranje, oni pogotovo u doba recesije imaju mnogo manje nego inace- jer tu se prvo kresu troskovi, otkazuju im se nastupanja, izdavanja knjiga isl.
oni nisu zaposleni u "komesarijatu za unapredjivanje umjetnika po zelji naseg predsjednika".
slobodni umjetnici nemaju stalni izvor prihoda.
oni se ne mogu zavuci za neki stol i pola otkunjati, pola tipkati i piti kafu.
jeste- birali su sami svoju sudbinu. ali ti je strasno drago kad se za njih procuje. steta- od njih 100 jedan postane poznat i bogat.

@control panel-ovdje se vise ne radi o deenu, ovdje genijalci traze ko je postavio zakon, ovdje bi ljudi da im se slobodni umjetnici skinu sa dzepa.ovdje svi trebaju biti neosigurani,jer je necija mama imala problema zbog jedne godine koja je nedostajala. ovdje se radi o homo homini lupus.
jako zlobno
da moja i stotine drugih mama i tata ne mogu dobiti ZARADJENU..POSTENO ZARADJENU penziju jer im od potrebnih 30 godina fali 1
samo jedna
a din i peti id eseti ce sebi ustekat...otvorim nesto kao vecina tih slobodnjaka i u starosti imati izvore prihoda
a sta moja mama ima
nista
bas nista
sto se to njoj i ostalima kojima fali za uvezivanje staza, ne njihovom greskom nego okolnostima kao sto su RAT, ne moze platiti da im se omoguci penzija
ma bjezi ba
ja kao protiv umjetnosi
nisam
al ne dam
NE DAM SVOJE PARE ZA TUDJE DOPRINOSE SVE DOK SE PREMA SVAKOM GRADJANINU NE POCNE POSTUPATI NA ISTI NACIN
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#284 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by pustopoljina »

uopste nije od mene zlobno, nego od tebe kratkovido.
da stavim spisak iz moje porodice kome je iz ovog ili onog razloga staz ostao neuvezan...bio bi podugacak.
i niko od njih nije nikome nista ukrao, sve je postenim radom zaradjeno, muski su svoje dali sta su mogli '92-'95.
i ?
to znaci da ako moje dijete umjesto ekonomskog fakulteta odluci ici na ALU, i ako se poslije toga ne uhljebi na nekom faksu, u nekoj skoli...ako mu se NE bude islo u vladajuce partije ljubiti dupe (a tako cu ga odgajati)- ako mu bog(Bog) da talenat, koji bi bilo steta ostaviti da hrdja u nekoj kancelariji...to znaci da treba ici na ulicu i staviti sesir ili loncic kakav na plocnik?
ja nemam nista protiv izdvajanja za njih. to moze biti sutra moje dijete ili tvoje, tvoj rodjak ili moj...ne mora svako raditi u mesnici ili biti stolar ili se drzati onoga "ma ne upisuj to,nema kruha od toga".
to mi je najodvratnije razmisljanje, cista seljacka politika.
ako te vrijedja...sta ja mogu. eno, i meni neko rece "mrs", pa zivim.
ljudi se obicno cesu tek kad ih zasvrbi- u tvom slucaju-tek kad bi ti dragi ili dijete ili blizak srodnik bilo "slobodni" umjetnik. meni to nije potrebno da smatram taj izdatak nuznim.
tvoji su mi postovi najvise pali u oci, jer takvo razmisljanje vezem za nane sa 4 osnovne. pa im je pjevacica "pivaljka", slikar "propalica" , a knjizevnik "nije sav citav".
pozdrav. nemam vise sta dodati.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#285 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by pustopoljina »

Ma.Le.Na wrote: jako zlobno
da moja i stotine drugih mama i tata ne mogu dobiti ZARADJENU..POSTENO ZARADJENU penziju jer im od potrebnih 30 godina fali 1
samo jedna
a din i peti id eseti ce sebi ustekat...otvorim nesto kao vecina tih slobodnjaka i u starosti imati izvore prihoda
a sta moja mama ima
nista
bas nista
sto se to njoj i ostalima kojima fali za uvezivanje staza, ne njihovom greskom nego okolnostima kao sto su RAT, ne moze platiti da im se omoguci penzija
ma bjezi ba
ja kao protiv umjetnosi
nisam
al ne dam
NE DAM SVOJE PARE ZA TUDJE DOPRINOSE SVE DOK SE PREMA SVAKOM GRADJANINU NE POCNE POSTUPATI NA ISTI NACIN
ipak moram dodati,jer mi izgleda neko hoce otkriti toplu vodu sa onim sto sam stavila pod bold.
RAT nije bio samo u tvojoj porodici i kod tih nekoliko stotina mama i tata.
bio je i mojoj. i odnosi se na citavo stanovnistvo sa ratom zahvacenih podrucja (ukljucujuci mog tatu, moju mamu, mene i mog brata). nemoj mi, boga ti, na emocije udarati, jos cu zamrziti deena sto je bio rat.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#286 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by bingov buraz »

pustopoljina wrote: ovdje genijalci traze ko je postavio zakon, ovdje bi ljudi da im se slobodni umjetnici skinu sa dzepa homo homini lupus.
Naravno, ako nesto vrijedis kao umjetnik i zaradices neces biti socijala.Nijedan poslodavac ne trpi nesposobnog radnika sto bi bilo ko od nas trpio nesposobnog umjetnika.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#287 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Margita81 »

Kao sto rekoh-doprinosi za umjetnike ne bi me smetali. Postujem umjetnost i smatram da je pokazatelj svijesti i senzibiliteta jednog naroda ali mi ovdje govorimo o DEENu. I selmi! I ostalim kvazi umjetnicima samoprozvanim velicinama koji nemaju veze sa zdravim mozgom a kamoli sa umjetnoscu!
On misli da ako je 14 godina skakut'o, kreveljio se, skido se do gola, i skandalis'o gdje i kako je stigo da je to umjestnost i da je on ZARADIO to sto mu sad mi placamo, hudnom.
O tome je ovdje rijec, zato svi ovi postovi drame i uzasa.

(stalno spominjem i Selmu jer mi je ona mozda i najvise zasmetala na spomenutoj listi..ja to jednostavno ne razumijem..ko je stavi tamo, zbog cega i kako ih nije sramota)
:cry:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#288 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Control panel »

pustopoljina wrote: ako te vrijedja...sta ja mogu. eno, i meni neko rece "mrs", pa zivim.
ti izgleda neces ili ne kontas sta ko pise. imas samo svoju stranu i to furas. ma znas sta bas nas briga za tvoje misljenje.

i nisam bas toliki ljakse da tebi kazem mrs jer si iznijela svoje misljenje, mrs se odnosilo na covjeka koji nema ni trunku morala. koji ima hiljade i hiljade KM i EUR za napucanu garderobu, cvike, prstenove, lance, usne, spotove apartmane na bjelasnici.... ali jadan nema da plati penziono i socijalno. ma mrs i hiljadu puta mrs.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#289 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by JThomas »

draga pustopoljina, mislim da niko nije rekao da ne treba pomagati umjetnike. ali poenta zakona jeste pomoći one umjetnike koji NEMAJU.

hajde, eto, kad bi i po nekom kriteriju zaključili da fuad backović deen jeste umjetnik, kakvog smisla ima da njemu država (tj. poreski obveznici) plaća doprinose - kad svaki komadić odjeće, po njegovom vlastitom hvaljenju, na njemu košta možda više od tih 941 KM ? ima za studiranje i život u milanu, ima za albume koje ne kupuje niko, za džambo plakate po gradu, o tračevima, provodima i kurvanju neću ni počinjati, a nema da sam plaća doprinose? ispade on socijalni slučaj pa treba država da ga pomaže? ma daj molim te...
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#290 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Margita81 »

JThomas wrote:draga pustopoljina, mislim da niko nije rekao da ne treba pomagati umjetnike. ali poenta zakona jeste pomoći one umjetnike koji NEMAJU.

hajde, eto, kad bi i po nekom kriteriju zaključili da fuad backović deen jeste umjetnik, kakvog smisla ima da njemu država (tj. poreski obveznici) plaća doprinose - kad svaki komadić odjeće, po njegovom vlastitom hvaljenju, na njemu košta možda više od tih 941 KM ? ima za studiranje i život u milanu, ima za albume koje ne kupuje niko, za džambo plakate po gradu, o tračevima, provodima i kurvanju neću ni počinjati, a nema da sam plaća doprinose? ispade on socijalni slučaj pa treba država da ga pomaže? ma daj molim te...

:thumbup:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#291 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by duboka_misao »

Margita81 wrote:Kao sto rekoh-doprinosi za umjetnike ne bi me smetali. Postujem umjetnost i smatram da je pokazatelj svijesti i senzibiliteta jednog naroda ali mi ovdje govorimo o DEENu. I selmi! I ostalim kvazi umjetnicima samoprozvanim velicinama koji nemaju veze sa zdravim mozgom a kamoli sa umjetnoscu!
On misli da ako je 14 godina skakut'o, kreveljio se, skido se do gola, i skandalis'o gdje i kako je stigo da je to umjestnost i da je on ZARADIO to sto mu sad mi placamo, hudnom.
O tome je ovdje rijec, zato svi ovi postovi drame i uzasa.

(stalno spominjem i Selmu jer mi je ona mozda i najvise zasmetala na spomenutoj listi..ja to jednostavno ne razumijem..ko je stavi tamo, zbog cega i kako ih nije sramota)
:cry:
shvatam ja da se placaju doprinosi zasluznim umjetnicima(slikarima, kiparima piscima) koji su nas zaduzili i promovisali, postali i ostali poznati ali sto ti kazes Selma? :roll:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#292 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Ma.Le.Na »

po "opasnost" bana...
Hvala moderaciji na "postenom" sankcionisanju moga posta
Hvala sto se drze strane pojedincima
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#293 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by realna do boli »

Pozoriste u Mostaru je zatvoreno i ina pozorista sirom BiH.
Ljudi koji su tamo godinama radili , stvarali predstave, igrali balet , svirali , pjevali jednom rjecju, zivjeli od svog rada , sada su na ulici , vjerovatno, bez primanja i sigurno bez uplacenih doprinosa.
Za te i takve osobe su potrebna izdvajanja za kulturu , ali i za ponovno obrozavovanje mladih ljudi koje treba nauciti da je kulturno uzdizanje odlazak na pozorisnu predstavu, operu , balet ili neku slicnu manifestaciju koju ce im prezentirati ljudi skolovani za to.
Drzava treba ponovno ulagati PUNO vise u takvo obrazovanje djece koja ce, ako ikada odu van ovih prostora, moci ravnopravno razgovarati o nekoj u svijetu poznatoj predstavi, a ne da im krajnji domet bude prisustvo na koncertima pjevaca sumnjivog kvaliteta.
Izdvajanje za kulturu da , u svakon slucaju, ali ne bilo kome i bez relanog razloga.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#294 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by pustopoljina »

bingov buraz wrote:
pustopoljina wrote: ovdje genijalci traze ko je postavio zakon, ovdje bi ljudi da im se slobodni umjetnici skinu sa dzepa homo homini lupus.
Naravno, ako nesto vrijedis kao umjetnik i zaradices neces biti socijala.Nijedan poslodavac ne trpi nesposobnog radnika sto bi bilo ko od nas trpio nesposobnog umjetnika.
ovo je ta logika.
sta je sposoban umjetnik? onaj koji uhvati trend? to znaci da je severina sposoban umjetnik,a damir imamovic manje sposoban?
to znaci da neko ko je zavrsio industrijski dizajn na alu nesposoban umjetnik. jer...kome,bolan treba, djecija stolica sa tri funkcije?
ko ce to praviti? sipad? to znaci da ako ne uletis na modnu reviju koja je 1 godisnje-a bira se po principu-ko blize vatri,taj se ugrije-ti si los?
to znaci da iako zelis praviti skulpture i imas milion skica...nemas materijala, jer ipak nekoliko godina moras praviti suvenire, investirati koju hiljadu u pec, prodavati radove okolo raznim sefovima nekih tamo privatnih veleprodaja, davati svoje radove (=uvaljivat,poklanjati), od kojih je svaki poseban za bagatelu- da bih ih na ljeto dijaspora nosila sa sobom vani...par godina, dok sta ne skupis- da mozes raditi ono za cim te prsti svrbe?
sta znaci vrijediti kao umjetnik?
pa recimo...uci u stranku...da bi te stranka postavila na fakultet. da bi ti stranka omogucila postdiplomski.
ukljuciti sve rodjake u plasman tvog rada. jer-nije bitno kakve ti ideje imas-bitno je ko te preporucio.
tako to kod nas funkcionise, bingov buraz.
sta znaci biti nesposoban umjetnik?
imati diplomu. ucestvovati na konkursima. ici od restorana do policije, do fizickih lica-koji ti 5 puta traze projekat, da bi ti na kraju rekli...ima sin od ove jedne- mali rastura na kompjuteru-on ce to nama za 50 km uraditi.
to je biti nesposoban.
gdje li ti zivis, druze?

--------------
shvatam ja odlicno da deen backovic NIJE TAJ. meni on nije ni u od umjetnika. i ne bih ni a rekla da se zaista prica samo o njemu.
medjutim ne prica se -i postovi to pokazuju. ja ulazim u ovu pricu samo sa aspekta s kojim se ne slazem, jer vec sam na pocetku rekla koji su kriteriji i zasto su tako niski je jedna tema. tj. jedna je tema zasto je deen kod nas umjetnik. a druga tema je-treba li se za slobodne umjetnike ista davati?
posto sam vidjela izvod zakona, posto sam vidjela da se prica o potpisu gojera- jasno je da se ne prica vise samo o deenu .
e posto sad vi tvrdite da sam ja to pogresno procitala, meni je drago da covjek covjeku nije vuk i sad cu mirno spavati.
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#295 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by delightful »

ovdje bi trebalo prestati prepucavanje na licnoj osnovi.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#296 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by callmethebreeeze »

pustopoljina wrote:ovdje ima jako...ispodprosjecno inteligentnih postova.
nisam slobodni umjetnik, zapravo- ne znam psa nacrtati, pjevam i plesem iskljucivo u pijanom stanju...
ali neke izjave o tome kako je svako birao svoj put, kako je i ona mogla crtati u toplini svoga doma...su fuj.
pa crtaj.
svi mi zelimo da nam drzava bude poznata, da imamo zvijezde, rezisere, da imamo dizajnere...svima nama puno srce kad se dobije oskar...samo eto...ako moze da nas nista ne kosta.
prosla drzava je bila super-samo uzme, a ti ako se zapitas zasto- pravac goli otok. a bila svjetski priznata i poznata drzava.
tako i treba, jer zavidljivcima nikad dosta.
koji su to kriteriji za slobodne umjetnike, i zasto su na tako niskom nivou je jedno pitanje.
ali da slobodni umjetnici trebaju imati osnovno osiguranje- trebaju. jer ono sto on jedan moze uraditi, ne moze citava smjena radnika u gorenju.
svaka iole normalna drzava njeguje te svoje slobodne umjetnike.
bruka "nasih" ljudi srba,hrvata,bosanaca zivi u zapadnim zemljama kao "slobodni umjetnici" ...zapadne zemlje se ne pitaju-a sta ce im tamo neki pjevac cigansko-balkanske muzike.
kultura je bitna stavka po dobru drzavu.
koliko deen spada u tu kategoriju- bas me briga, postoji taj zakon...ako nema boljeg od njega-onda je, eto, tuzna istina da je on nas "umjetnik". i nije on kriv- eto vas- pa budite bolji: crtajte doma ili zapisite koju notu...

a posto i sama spadam u kategoriju ljudi koja je zivjela/zivi u bosni a i zivi vani (bez da mi se moze okaciti etiketa "dijaspore" i sa tim me diskvalifikovati- znam po sebi jako dobro kako se zivi i u bosni i "vani". on nije slagao taj dio sigurno.
ali svako ima svoje prioritete.
a do interneta se moze doci, nakon sto ti telefonom kazu sta se o tebi pise...mozes sa faksa, mozes sa posla, mozes sa zeljeznicke stanice, mozes iz kafica...iz mekdonaldsa, na kraju krajeva...
ali drago mi je sto je to rekao neko ko je do jucer i sam bio dio "zlatne mladezi" po sarajevu/bosni...jer kad to kaze huda dijaspora, ispadaju ljudi budale.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

jedino sto je problematicno s deenom je sto je on postratni "jet-set" i potomak lokalnog mocnika, pa mi je jasno da raji bode oci. ne ulazeci u kvalitet njegovog rada, ne moze mu se osporiti da radi od rane mladosti. nismo valjda zaboravili na 7up :D :D
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#297 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by luciferino »

A po kojem je to kriteriju Deen UMJETNIK? Ili po CHIJEM?
Mislim, ono da propovjeda o dangubljenju i ispijanju kafa, a eto ucestvovanje na Farmi je duhovno prociscavajuce i nadasve uzviseno. :roll:

Ima sigurno vecih umjetnika od njega, a nisu na listi.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#298 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by Pera Trta »

Lakat Jebić wrote:@lb18
bravo, hasanovic, znam da je azra, bas neki dan raspravaljam s jaranicom o toj "umjetnici", al se nisam mogao sjetit kako se preziva... ima i ona "o mustafa o mustafa, ne bih s tobom nista radila" :D :D
Selmica je tada pjevala "IMT relacije" (očito je već tada znala znanje, kako se vidi iz priloženog) :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#299 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by jefferson »

@ Tempora
Upravu si ti! On nije izuzetak, on je samo kap u moru nase korupcije koju smo mi odlucili tolerisati, pocev od policajca kojem cemo dati 20km pa do placanja radnih mjesta. Jedna stranka drzi BH Telecom vec 15 godina, ali narod uporno bira tu stranku na vlast, i ja ustvari oodgovornost prebacujem na narod koji prvo ne da se nece organizovati, nego nije u stanju da razmislja svojom glavom.
Deen ima poentu u jednom. Ljudi u BiH su apaticni, ne lijeni (vjerovatno u svom vokabularu nema rjec apatija) i nije to bas tako jednostavno kako on kaze, ljudi nece. Ljudi su ovdje zrtve jednog nakaradnog sistema, a svjedoci smo da se nasi politicari (koje smo opet mi birali) evo u Butmiru istinski bore da takvo stanje ostane. Deen je samo produkt ove nase nakaradnosti u zadnje dvije decenije. Za mene nije problem njegova sexualna orijenatacija, ja zivim u drustvu u kojem je to sasvim normalno, a da mi to smeta ne bi zivio u tom drustvu. ja nisam te sexualne orjentacije ali ako je to tvoj izbor, ja garant nisam taj koji treba odluciti kako ce ko zivjeti, a ni Reis, Vehabije ili peti deseti.
Medjutim, Deen je pokazao koliko je ta nasa neka "elita" iskljucena iz BH stvarnosti, i on samo pokazuje kako razmisljaju djeca a time i roditelji te nase elite. Stoga to sto se nama desava nije uopste iznenadjenje, jer ocito po njima u BiH je sve OK, a mi te ljude biramo na vlast! Mi smo ti koji im dajemo legitimitet. Na kraju krajeva, odgoj Fuada Backovica je posljedica odgojnih metoda Zaima Backovica koji je nekada bio vrlo uticajan politicar u uzem krugu "zastitnika" nasih nacionalnih interesa.
Medjutim Deen je sada otisao u Milan, u kojem je niko i nista, i najednom vidio stvarni svijet. Vjerovatno papak ima para, ali kakve to veze ima u prijestonici mode, ili na kraju krajeva jednom normalnom civilizacijskom gradu? Svakos vojim zivotom ide, i niko mu nece tamo progledati kroz prste zato sto je on Deen, nego mora zapeti. Vjerovatno je tatica malo zaprjetio, pa sincek morao ostati i uciti. E sad, taj sincek i dalje ne moze skontati da jedno hiljadu puta gore zive studenti u studentskim domovima u BiH, ili na kraju krajeva studenti u dijaspori, koji u 99% slucajeva imaju stipendije na osnovu svog rada, a ne na osnovu toga sto im je tatica dao pare od privatizacije, ili sto su zaradili na kreiranju nekih bljuvotina koje danas uspjevaju u drustvu gdje je bolje biti Celo, Nisko, keljmendi i sl.
Stoga, Deen je ustvari pokazao koliko je on ustvari: inteligentan, kreativan i zreo. On je dopustio sebi da udje u svadju sa bosanskhercegovackom javnosti. Ova javnost je poprilicno latergicna, ali kada se nekome natovari na vrat obicno onda nikad ne sjase sa tog vrata.
Ustvari to je ono sto mene brine u svoj ovoj BH zabokrecini. Nista se ne desava, a onda kad se desi bit ce sranje, pa me sad ne bi iznenadilo da ovaj papcic ustvari vise nikad ne bude u stanju prosetati normalno ulicom!
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#300 Re: Deen: "Vi u Bosni živite ko' kraljevi!"

Post by callmethebreeeze »

luciferino wrote:A po kojem je to kriteriju Deen UMJETNIK? Ili po CHIJEM?
Mislim, ono da propovjeda o dangubljenju i ispijanju kafa, a eto ucestvovanje na Farmi je duhovno prociscavajuce i nadasve uzviseno. :roll:

Ima sigurno vecih umjetnika od njega, a nisu na listi.
o tome se garant moze opsirno diskutovati, ali meni smeta ovo pljuvnje po liku, ne vjerujem ja da mu bas sve babo finansira, morao je on i sam se malo potruditi.
Locked