Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#1 Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by FrozenCastle »

Večeras u emisiji "ISPUNI MI ŽELJU" imali ste priliku gledati priču hrabrog dječaka Ajdina Mukića, koji dolazi iz sela Kajička, u blizini Travnika.

Naime, Ajdin Mukić ima samo 8 godina i živi sam s djedom Huseinom Mukićem, bez ikakvih primanja i mogućnosti da zarade. Teško je povjerovati da majka može napustiti svoje dijete, ali nažalost, to se dešava često i svuda oko nas. Ajdina je majka ostavila prije dvije godine i otišla, ali nije otišla sama, s sobom je povela i mlađeg sina, Ajdinovog brata, koji Ajdinu iznimno nedostaje. Ističe kako mu odustvo brata najteže pada.

Ne viđa ih, rijetko ga pozivaju na telefon..., a o drugoj vrsti brige da ne govorimo.

Sigurno se pitate šta je s njegovim ocem?

Na teškom životnom putu, unatoč lošem načinu života ovaj hrabri dječak ne skida osmijeh s lica. On nema mnogo želja ima samo jednu.

EVO KAKO MOŽETE POMOĆI AJDINU:
Dječak Ajdin Mukić i njegov djed Husein Mukić iz zaseoka Kajička u selu Selići, opština Travnik trebaju nas!

Porodici Mukić je prijeko potreban priključak za struju kako bi imali normalne uslove za život. Isti ne košta mnogo, no oni ne mogu priuštiti sebi dodatne troškove. Kućanski aparati koji su potrebni za svakodnevnicu ne mogu funkcionisati bez struje. Veš mašinu koju su davno dobili nisu u mogućnosti koristiti. Hrana koju obezbijede ne može biti sigurna bez adekvatnog skladišta i funkcionisanja frižidera. Namještaj na kojem bi ugodno dočekali naredne dane bi bio od velike pomoći. Također, materijal kako bi se završila gradnja kuće je od velike važnosti za ovu hrabru porodicu. Nije potrebno mnogo da bi se ovaj dječak ponovo nasmijao, stoga dobri ljudi, velikog srca pomozite i ne dozvolimo da mali Ajdin moli za hranu, za krug, za svjetlo sljedećeg jutra.

S obzirom da smo dobili bezbroj upita i pošto svi dobri ljudi žele pomoći dragom Ajdinu, odlučili smo da objavimo broj telefona Ajdinovog djeda Husejna. Ajdin ima samo njega i on je sav njegov svijet.



Ukoliko ste u mogućnosti i želite pomoći ovom dječaku i njegovom djedu da svoj život započnu nekim novim i boljim tokom, možete to učiniti pozivom na broj telefona:

+ 387 60 30 93 913

Za uplate iz BiH:
Intesa Sanpaolo Banka BIH
154-160-20044490-67
Za uplate iz inostranstva:
Banks name: Intesa Sanpaolo Banka BIH
SWIFT CODE:UPBKBA22
IBAN: BA39 1541602004449067
Primalac: Udruženje “Pomozi”, dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Pomoć za Ajdina
Paypal: [email protected]

Pogledajte ovu priču u nastavku.

User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#2 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by Amazonka27 »

nije mi namjera da obezvrijedim temu (Bože sačuvaj), Žao mi je tog djetinstva i u isto vrijeme me fascinira svojim osmjehom. Žao mi je i tog dede koji nije u stanju da se brine o sebi a kamo li o dječaku od 8 godina.

ali...
ali...
ali...

živa majka (koju su hajatovci popljuvali kao da je jedini krivac u cijeloj priči, a ko zna šta je jadna žena proživljavala i to sa još jednim djetetom - bebom /tada 2 god/; možda je žena pronašla način da spasi to drugo dijete...od raznih bolestina, od gladi...sebe od batina)
živ otac
živa tetka

ne kontam sta rade socijalne službe ali ni jedno dijete nije zaslužilo da živi u ovakim uslovima...ma ni jedan čovjek a kamo li dijete od 8 god.

sve ove krvne srodnike treba opaliti po novčaniku za zanemarivanje djeteta...pa jebo te, u svijetu ako izbacis pasce iz kuce - dobijes kaznu a vidi kod nas sta se radi. Pa ko zna kakvu bolest moze fasovati u onom brlogu...

Brzo smo zaboravili malog Ćesira...i opet okrećemo glavu
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#3 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by kockica_kockica »

Vec danima gledam naslove sa ovim djecakom... nasa drzava je zakazala... kako neko moze ostaviti jedno dijete a drugo povesti sa sobom... sta je ta zena razmisljala... kako joj je to mladje dijete bilo vaznije i zasto?

Srodnici ovog djecaka su monstrumi.. ostavili su ga kod dede koji ne moze o sebi a kamoli brinuti o njemu...

Pa sta ti socijalni radnici rade? Zaboga ni jedno dijete ne bi trebalo biti odgovorno za sebe i dedu sa 8 godina...

Podrzavam akciju Pomozi .. oni rade dobra djela ali ovo nije sistemsko rjesenje... struju ako ne budu mogli placati iskljucit ce Elektroprivreda... djecak treba nekog ko ce o njemu brinuti...

Stvarno koliko monstruma imamo oko sebe? Za sve treba dozvola samo za imati dijete ne treba. To moze svaka budala koja ....da ne govorim sta ....
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#5 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by Fauja Singh »

Amazonka27 wrote:nije mi namjera da obezvrijedim temu (Bože sačuvaj), Žao mi je tog djetinstva i u isto vrijeme me fascinira svojim osmjehom. Žao mi je i tog dede koji nije u stanju da se brine o sebi a kamo li o dječaku od 8 godina.

ali...
ali...
ali...

živa majka (koju su hajatovci popljuvali kao da je jedini krivac u cijeloj priči, a ko zna šta je jadna žena proživljavala i to sa još jednim djetetom - bebom /tada 2 god/; možda je žena pronašla način da spasi to drugo dijete...od raznih bolestina, od gladi...sebe od batina)
živ otac
živa tetka

ne kontam sta rade socijalne službe ali ni jedno dijete nije zaslužilo da živi u ovakim uslovima...ma ni jedan čovjek a kamo li dijete od 8 god.

sve ove krvne srodnike treba opaliti po novčaniku za zanemarivanje djeteta...pa jebo te, u svijetu ako izbacis pasce iz kuce - dobijes kaznu a vidi kod nas sta se radi. Pa ko zna kakvu bolest moze fasovati u onom brlogu...

Brzo smo zaboravili malog Ćesira...i opet okrećemo glavu
Mozda nije jedini krivac, ali je kao majka najveci.
Eto i da je pobjegla od necega, ne znam da li si roditelj, ali mozes li zamisliti sebe u bilo kakvoj situaciji da vodis jedno dijete a drugo ostavljas, ja evo gledam svoju djecu i nema sanse.
Tako da neka su je popljuvali, sto se mene tice bolje nije ni zasluzila. Normalna majka bi umrla od tuge bez svog djeteta i ako treba svijet prevrnula da dodje do njega.
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#6 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by FrozenCastle »

Amazonka27 wrote: živa majka (koju su hajatovci popljuvali kao da je jedini krivac u cijeloj priči, a ko zna šta je jadna žena proživljavala i to sa još jednim djetetom - bebom /tada 2 god/; možda je žena pronašla način da spasi to drugo dijete...od raznih bolestina, od gladi...sebe od batina)
Kontam šta želiš reći, mada ona i ne pokušava vidjeti ovo dijete čak ni nazvati i preudala se isto i odvela mu mlađeg brata tada. Možda nemaju istog oca, pa je ovog ostavila da nema ništa sa bivšim mužem.
kockica_kockica wrote: kako neko moze ostaviti jedno dijete a drugo povesti sa sobom... sta je ta zena razmisljala... kako joj je to mladje dijete bilo vaznije i zasto?
Uzimajući u obzir gore napisano Amazonki, moguće je da to mlađe dijete nije od istog oca, pa ga je zato odvela kad se preudala.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#7 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by Norm »

FrozenCastle wrote:
Amazonka27 wrote: živa majka (koju su hajatovci popljuvali kao da je jedini krivac u cijeloj priči, a ko zna šta je jadna žena proživljavala i to sa još jednim djetetom - bebom /tada 2 god/; možda je žena pronašla način da spasi to drugo dijete...od raznih bolestina, od gladi...sebe od batina)
Kontam šta želiš reći, mada ona i ne pokušava vidjeti ovo dijete čak ni nazvati i preudala se isto i odvela mu mlađeg brata tada. Možda nemaju istog oca, pa je ovog ostavila da nema ništa sa bivšim mužem.
kockica_kockica wrote: kako neko moze ostaviti jedno dijete a drugo povesti sa sobom... sta je ta zena razmisljala... kako joj je to mladje dijete bilo vaznije i zasto?
Uzimajući u obzir gore napisano Amazonki, moguće je da to mlađe dijete nije od istog oca, pa ga je zato odvela kad se preudala.
...jel' to ono: mozda nije njeno...haloo, ostaviti dijete u ovakvim uslovima? I to ostaviti i roditelja, starog, da se brine o djetetu...a malac ko med...kako odlucis koje ces dijete 'spasiti'? koji su kriteriji? mi smo jako okrutan i surov narod, nismo mi merhametli kao sto se predstavljamo...
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#8 Re: Dedi ja kuham ručak, imam osam godina i želim samo bicikl: 'imam druga, uzme mi marku za krug'

Post by FrozenCastle »

Norm wrote:
...jel' to ono: mozda nije njeno...haloo, ostaviti dijete u ovakvim uslovima? I to ostaviti i roditelja, starog, da se brine o djetetu...a malac ko med...kako odlucis koje ces dijete 'spasiti'? koji su kriteriji? mi smo jako okrutan i surov narod, nismo mi merhametli kao sto se predstavljamo...
Ja nju ne pravdam, daleko od toga, samo znam da se ovakve stvari dešavaju. Pa mali Ćesir je nastradao jer je ličio na svog oca.

Evo update situacije:


Post Reply