Deblokada Sarajeva???

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6726 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Dozer wrote: 05/12/2019 09:48
high_volume wrote: 05/12/2019 09:12 Nisam Ajnadžić, ali i ja se protivim blesavoj ideji postavljanja tenkčine u parku 2. Gimnazije. Konačno, imamo Muzej revolucije, mogu se spojiti događaji iz onog i našeg rata, može se odvojiti prostor i tamo napraviti izložbeni paviljoni ratnih događaja i oruđa i oružja. Degutantno je postavljati tenkove i ratne uspomene na prostore koji trebaju predstavljati psihičku i fizičku rekreaciju i odmor ljudi...
Pola svijeta moze, ali kod nas jok...
https://www.google.com/search?q=WWI+mon ... 84&bih=768
Znas i sam da smo bili ista "firma", ali Sarajevo je jednostavno tijesno za takav spomenik u centru. Spomen ploca bilo koje velicine svakako, ali ovo sa tenkom je vise varijanta za predlozenu lokaciju Istorijskog muzeja, pogotovo sto smo im prvi tenk skinuli na Vrbanji ili mozda bolje negdje na potezu Stup - Azici tehnoprohodna zina gdje je bila najveca tarapana, a prostora za tako nesto vise nego dovoljno. Osim toga napravis istu stvar kao u Doboj Jug, pod nosom im napravili spomenik sa unustenim tekovima u bici na Uscu da komcije svaki dan muda svoja pasu kad ga vide!
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6727 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Vala, fakat vise ne znam sta bih rekao na sve to...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#6728 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
PM72
Posts: 17786
Joined: 30/04/2012 16:54

#6729 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
:thumbup:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#6730 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Comanche »

TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
Blago nama kad nam je Somalija uzor. Sto se mene tice nek naprave lijep i veliki spomenik (zasluzili ste puno vise), ali to sa tenkom i jeste u rangu Somalije ili nam istocnih susjeda.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6731 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Comanche wrote: 16/12/2019 10:45
TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
Blago nama kad nam je Somalija uzor. Sto se mene tice nek naprave lijep i veliki spomenik (zasluzili ste puno vise), ali to sa tenkom i jeste u rangu Somalije ili nam istocnih susjeda.
Slazem se! Nismo mi Bliski istok ili Afrika sa kalasnjikovom na drzavnoj u kojoj ratujemo zadnjih 50 god i da nam je turistiska atrakcija vezana za rat, pogotovo ako smo stjesnjeni u kotlini i sa deficitom prostora. Mi smo olimpijski grad i turizam u tom smjeru treba da ide, tako da spomenik "Bosni" u centru grada gdje god treba i koliko god treba, ali ne tenk. Za mene bi Stup bio idealna lokacija, prvo sto je Bosna tamo rokala protuoklopima, drugo sto je to jedini tenkoprohodni dio Sarajeva na kojem su cetnici redovno koristili tenkove, trece na ravnici Stupa bio bi jako vidljiv, svi koji bi dolazili u grad sa zapada i juga (a i oni iz pravca Foce itd), a i avionom bi ga vidjeli
Ja ne znam da je iko nesto tako napravio osim Osjeka i crvenog fice, ali se taj dogadjaj desio upravo u centru. U Vukovaru je postavljen na autenticnoj lokaciji tj Trpinjskoj cesti koja je bila tzv groblje tenkova, u Sibeniku na Pakovu gdje je unisten prvi tenk, u Doboju na Uscu, takodjer autenticna lokacija. U predgradju moskve Moskve, Himki, ako se dobro sjecam, je na liniji do koje je Hitler dosao portavljen spomenik u obliku tenkovskog jeza.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#6732 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

Comanche wrote: 16/12/2019 10:45
TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
Blago nama kad nam je Somalija uzor. Sto se mene tice nek naprave lijep i veliki spomenik (zasluzili ste puno vise), ali to sa tenkom i jeste u rangu Somalije ili nam istocnih susjeda.
Mi smo u rangu onih koji su imali momke sa mudima do poda da zaustave silu koja je vec bila okupirala grad kroz kasarne, zaokruzila ga, i jos je samo malo trebalo i gotovo. U tom rangu su Amerikanci, Njemci, Japanci i jos par drzava na svijetu. Velike sanse su bile da ovaj Dozer, Vikic, Jez, i drugi mupovci i ZB koji su "ucestvovali" tih dana zavrse u Miljacki ili da vise po banderama u Titovoj...
Spanija, Francuska, Italija, Holandija i druge zemlje koje vi ovdje cijenite nisu imale takve borce u zadnjih 102 godine. To treba cijeniti. Da su Francuzi zaustavili Hitlera kod Place de la Concorde danas bi tu bio panzer velicine Ajfelovog tornja i to bi bila jedna od glavnih turistickih atrakcija u njihovoj herojskoj borbi protiv fasizma. I ovako slave sto su Svabama presjekli par telefonskih zica i iskljucili sijalice.

A, ako se recimo Holandjanskim posjetiocima ne svidja tenk, ili se nesto ibrete, nek navrate i do Srebrenice i nek vide sta se desi kad nema niko da zaustavi slican napad, jer su u toj odbrani ucestvovali momci iz Holandjanskog bataljona!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6733 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

TheMule wrote: 18/12/2019 02:16
Comanche wrote: 16/12/2019 10:45
TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
Blago nama kad nam je Somalija uzor. Sto se mene tice nek naprave lijep i veliki spomenik (zasluzili ste puno vise), ali to sa tenkom i jeste u rangu Somalije ili nam istocnih susjeda.
Mi smo u rangu onih koji su imali momke sa mudima do poda da zaustave silu koja je vec bila okupirala grad kroz kasarne, zaokruzila ga, i jos je samo malo trebalo i gotovo. U tom rangu su Amerikanci, Njemci, Japanci i jos par drzava na svijetu. Velike sanse su bile da ovaj Dozer, Vikic, Jez, i drugi mupovci i ZB koji su "ucestvovali" tih dana zavrse u Miljacki ili da vise po banderama u Titovoj...
Spanija, Francuska, Italija, Holandija i druge zemlje koje vi ovdje cijenite nisu imale takve borce u zadnjih 102 godine. To treba cijeniti. Da su Francuzi zaustavili Hitlera kod Place de la Concorde danas bi tu bio panzer velicine Ajfelovog tornja i to bi bila jedna od glavnih turistickih atrakcija u njihovoj herojskoj borbi protiv fasizma. I ovako slave sto su Svabama presjekli par telefonskih zica i iskljucili sijalice.

A, ako se recimo Holandjanskim posjetiocima ne svidja tenk, ili se nesto ibrete, nek navrate i do Srebrenice i nek vide sta se desi kad nema niko da zaustavi slican napad, jer su u toj odbrani ucestvovali momci iz Holandjanskog bataljona!
Fulio si "cijeli fudbal", niko ne dovodi u pitanje herojstvo ljudi koji su odbranili grad, nego smisao i estetku. Kao sto je @Chomance napisao, spomenik, spomeni ploca, bilo sta prigodno i bilo koje velicine na bilo kojoj lokaciji u centru grada apsolutno, ali nesto tipa tenk na lokacijama gdje su se vodile borbe. Dadoh par primjera iz okoline (nisam siguran da su ljudi iz Doboja, sa Trpinjske ceste u Vukovaru, Karlovcu ili u Sibenskom zaledju imali manja muda) gdje su tenkovi postavljeni iskljucivo na autenticnom lokacijama. Za mene je lokacija gdje je sad onaj parking i servis tahografa na stupu ili oko bezninske pumpe na Stupskom Brdu s druge strane petlje idealna lokacija. Prakticno svako ko dolazi sa 3 strane u grad bi morao to vidjeti!
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6734 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Autenticna lokacija je i Vrbanja...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#6735 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 »

Dozer wrote: 18/12/2019 12:12 Autenticna lokacija je i Vrbanja...
Sramota odavno za drzavu,da se specijalcannoj jedinici Bosna,spomenik ne uradi...
dedomraz
Posts: 83
Joined: 16/01/2013 16:21

#6736 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dedomraz »

Naoružani Vučić iznad Sarajeva u toku opsade!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6737 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Dozer wrote: 18/12/2019 12:12 Autenticna lokacija je i Vrbanja...
Tacno, ali je to jedna od lokacija i kako bi izgedalo izgledalo da se tamo "utrpa" takav spomenik?
Za takve stvari treba ravnica da se izdaleka vidi. Postavi ga kod II gumnazije, vidjece ga ovi sa sa gornjih Ciglana i u radijusu od 100m.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6738 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

dedomraz wrote: 18/12/2019 23:04 Naoružani Vučić iznad Sarajeva u toku opsade!
Image

ja vratio ovaj usporeni snimak, ono vise lici na mirkofon i stalak nego na AP.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6739 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

tempuser wrote: 18/12/2019 23:40 Tacno, ali je to jedna od lokacija i kako bi izgedalo izgledalo da se tamo "utrpa" takav spomenik?
Za takve stvari treba ravnica da se izdaleka vidi. Postavi ga kod II gumnazije, vidjece ga ovi sa sa gornjih Ciglana i u radijusu od 100m.
Kao i svako ko ulazi ili izlazi iz grada u pravcu Vogosce. Takodjer je i u centru grada, kao turisticka atrakcija za strance. Ko ce ga vidjeti na Igmanu? Na Stupu? Bjelasnici?
Svrha spomenika, svakog, i jeste da bude vidjen od st ovise ljudi, a ne da bude u nekakvom zapecku kojim godisnje prodje par stotina ili hiljada ljudi, i gdje se moras namjenski spremiti da odes.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6740 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Na Stupubi ga vidjeti 80% vise ljudi nego kod II gimnazije i sa vece udaljenosti, pgotovo kad nastiklaju ovu novu transferzalu?
Pogledaj kako su to u Doboju rjesili! Vidi se sa x kilometara, plus su ga "komsijama" pod nos gurnule!
Kakva bolan turisticka atrakcija?????? Nema vise Titovih staza revolucije da se se ratni spomenici po komandi obilazili! Moze biti nama koji se sjecamo i koji se borimo da se ne zabvoravi, a za nove generacije to je PTSP turizam koji zaobilaze u sirokom luku!
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6741 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Gdje je lokacija na Stupu?

Doboj... Vide se samo s jednog dijela ceste oko Hife, i to je to. A i to ako znas gdje su, inace mrka kapa.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6742 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Dozer wrote: 19/12/2019 11:29 Gdje je lokacija na Stupu?

Doboj... Vide se samo s jednog dijela ceste oko Hife, i to je to. A i to ako znas gdje su, inace mrka kapa.
Napisah, ako ga dignes na postolje negdje prekoputa Wise ili sa druge strane petlje na Stupskom brdu vidjece se odakle hoces + iz aviona! Neces ga sugrno zavlaciti prema Doglodima ili Barama.
Pa nije li Doboj najlbolja potvrda onoga sti pisem, vidi spomenik sa ceste koja uopste ne ide u tom pravcu i koji je min 300m udaljen od nje + izracunaj radujus odakle se sa ostalih cesta vide. Bi ih vodio da su ih zavukli negdje?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6743 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ »

Spomenik se moze napraviti i kod stupske petlje, tamo gdje su sada zastave.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#6744 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Repetitor »

A sta je fazon sa tim spomenikom? Sta treba da dokaze jedan ofarbani tenk ,postavljen na postolje,bilo gdje u gradu?

Ne kontam :-)
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6745 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Zahvalu onima koji su u najvecoj mjeri iznijeli odbranu grada u nakriticnijim danima...? Tenk ili ne, nebitno je.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#6746 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

I da ga naprave sutra bi krenulo, joj jesi video sta su napisali, a gdje sam ja tu...zasto nisu stavili te, zasto su stavili ove…..dok djeca nebi naletila sa onim sprejevima pa ga isarala sa glupim grafitima.

bio je onaj helikopter kod muzeja revolucije…….sta bi sa njim na kraju ?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#6747 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Emiremir33 »

exliberal-ex wrote: 19/12/2019 21:55 I da ga naprave sutra bi krenulo, joj jesi video sta su napisali, a gdje sam ja tu...zasto nisu stavili te, zasto su stavili ove…..dok djeca nebi naletila sa onim sprejevima pa ga isarala sa glupim grafitima.

bio je onaj helikopter kod muzeja revolucije…….sta bi sa njim na kraju ?
Manja ispravka obicno se imena poginulih "stave "na plocu,spomenik ...A vandali da bi unistli to sigurno ,sprej je mala maca ,ovi ruse to ....
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#6748 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Repetitor »

Dozer wrote: 19/12/2019 21:24 Zahvalu onima koji su u najvecoj mjeri iznijeli odbranu grada u nakriticnijim danima...? Tenk ili ne, nebitno je.
Zahvala bi se ogledala u tome da mi je drzava dala posao nekome od blizih clanova moje porodice.(i svima onima koji su je branili casno)
Hajde sto sam ja otisao trbuhom za kruhom preko bijela svijeta,nego sto imam nekoga ko je ostao dole i sto s vremena na vrijeme moram malo finansijske inekcije da ubrizgam,jer im je drzava okrenula ledja.

A licno sam uzeo za pusku 1991,prije mnogih drugih dok su se drzali za ruke i pjevali druze Tito mi ti se kunemo.Kasnije takvi dobise poslovne prostore,stanove i poslove u kojekakvim drzavnim institucijama, meni ostade razocarenje i fleke od gelera po tijelu.

Kaze Bakir ,Huso Cesir bio komadant diverzanata,pas im obraz yebo obadvojici. Huso kamionima cigare zavrtao u ratu,danas brdo rusi da mu sunce vikendicu obasjava cijeli dan.
Porodica rahmetli Remzije Husica nema sta da jede,registrovani kao socijalni slucajevi.

Yebo im tenk da ne kazem sta. I na tom eventualnom tenku,naci ce se neko da se ugradi cifru.


Iznerviram se bezveze
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6749 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

A ovo je poseban par rukava, sto su se razni podrumasi, dimijaci, trezorasi i pripadajuci ratni profiteri halke naklepali na nasoj krvi toliko da danas ni sami ne znaju sta sve, gdje i koliko imaju....
Pri tome h boga nije sekunde strah, iako se priakzuju i izjasnjavaju kao veliki vjernici. Al' eto...ako onoga gore negdje ima (ili je dole...? Svejedno...), mozda im stagod i naplati. Al' sumLjam :D

Ali...ko je kriv za to? Ko im je sve to omogucio, a onda i dopustio, a dopusta i danas...? Ja bih rekao da je do nas, al' eto...mozda se neko i ne slaze...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6750 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Dozer wrote: 19/12/2019 21:24 Zahvalu onima koji su u najvecoj mjeri iznijeli odbranu grada u nakriticnijim danima...? Tenk ili ne, nebitno je.
U boldirano je poenta, spomenik, spomen ploca u centru grada apsolutno da, tenk je way to much za centar grada,
Post Reply