Deblokada Sarajeva???

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#51 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by insomnia78 »

Tesla10 wrote:Znaš li ti kakve stvari u vezi ove bitke Insomnia78?
Nisam iz Sa
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#52 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bach »

Naser Orić i njegova vizija deblokade Sarajeva.


http://www.radiosarajevo.ba/novost/117679

Code: Select all

..Bio sam u Generalštabu kada se krajem 1995. spremala ta posljednja neuspjela deblokada Sarajeva nazvana „Operacija T". Vidio sam da to neće izaći na dobro. Svi su bili nekako sigurni u sebe, kao da će Srbi sami otići bez borbe sa brda oko Sarajeva. 

Ja sam im rekao: - Jedino ih možete otjerati tako što ćete ih napasti tamo gdje se ne nadaju. Ja bih ubacio grupe i napad'o Han-Pijesak i Sokolac, a onda cestom umarširao u Sarajevo preko Mokrog, i tako ga deblokirao.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#53 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tesla10 »

@Bach

Hvala na linku i tekstu :bih: .
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#54 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Koshpa »





Akcija Crnih labudova na Spicastoj stijeni
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#55 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Klavikula »

evo jedan tekst o deblokadi Sarajeva. uglavnom o vojnim aspektima.
LINK

koliko napisano ima smisla, ne znam.
cisto prilog temi.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#56 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Tromblon,
Ti tuzlanski specijalci,koje pominješ,bili su prvobitno sa nama na potezu oko Poljina.Komandir im se zvao Samir a momci su bili dobri i za naše uslove opremljeni kao SEAL.Kad smo išli u izviđanje kromolja,oči su im ispale radi činjenice da je svakih 10 metara četnički bunker.
Hrana im nije došla na vrijeme i ostali su gladni.Kad smo mi to vidjeli,svu svoju hranu odnjeli smo njima.Oni su bili iznenađeni tim gestom.Dobili su svoju hranu u neko doba noći ali mi smo se bar pokazali kao domaćini a njihov komandir je tada rekao da idemo u napad makar svi izginuli.

P.S.neka si vala gađao onu cvjećaru,koliko mi je puta u rovu razbio retrovizor u bunkeru,baš iz cvjećare.Kuća na ćošku a gleda prema tamo.Nisi smio izvirivati nego staviš retrovizor i šmekaš.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#57 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jalle »

Dok su ljudi iz cijele BiH dolazili i ginuli na sarajevskom ratištu oni su švercali i trgovali u svoju korist.
Stid i sramota!

JOš se nijedan sarajlija nijedan medij nije odao počast svim bosancima koji s uostavili svoje živote na linijama ovog izgubljenog grada....
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#58 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by saravara »

[quote="jalle"]Dok su ljudi iz cijele BiH dolazili i ginuli na sarajevskom ratištu oni su švercali i trgovali u svoju korist.
Stid i sramota!

JOš se nijedan sarajlija nijedan medij nije odao počast svim bosancima koji s uostavili svoje živote na linijama ovog izgubljenog grada....
[/quote
Kao prvo ,garantujem da se u svm dijelovima BiH švercovalo,drugo i u tvom gradu ili selu se švercovalo ali isto tako i ratovalo(jedino ako nisi bio minhenska brigada pa imaš veliko iskustvo preko video kaseta i od raje iz kafane)
Navodiš činjenicu da niko iz Sarajeva nije odao počast ljudima koji su ginuli na sarajevskom ratištu, NEBULOZA. Šta ti misliš jesmo li mi iz Sarajeva ratovali samo u Sarajevu ili nas je bilo i po drugim ratištima u BiH.
Što se tiče deblokade, samo mi je žao momaka koji izgidoše po Bosanskim vrletima zarađujući činove šupcima a ti šupci su svi od Rasima Delića pa kom korpusa i svih komandanata brigada. Njihovi hirovi a ne znaje i mudrost ratovanja su u mezere spustili mnogo mojih drugova i saboraca...
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#59 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jalle »

saravara wrote:
jalle wrote:Dok su ljudi iz cijele BiH dolazili i ginuli na sarajevskom ratištu oni su švercali i trgovali u svoju korist.
Stid i sramota!

JOš se nijedan sarajlija nijedan medij nije odao počast svim bosancima koji s uostavili svoje živote na linijama ovog izgubljenog grada....
[/quote
Kao prvo ,garantujem da se u svm dijelovima BiH švercovalo,drugo i u tvom gradu ili selu se švercovalo ali isto tako i ratovalo(jedino ako nisi bio minhenska brigada pa imaš veliko iskustvo preko video kaseta i od raje iz kafane)
Navodiš činjenicu da niko iz Sarajeva nije odao počast ljudima koji su ginuli na sarajevskom ratištu, NEBULOZA. Šta ti misliš jesmo li mi iz Sarajeva ratovali samo u Sarajevu ili nas je bilo i po drugim ratištima u BiH.
Što se tiče deblokade, samo mi je žao momaka koji izgidoše po Bosanskim vrletima zarađujući činove šupcima a ti šupci su svi od Rasima Delića pa kom korpusa i svih komandanata brigada. Njihovi hirovi a ne znaje i mudrost ratovanja su u mezere spustili mnogo mojih drugova i saboraca...
argumenti ti jednostavno ne piju vode, kao nismo mi krivi i drugi su krivi ?

sarajlije su jednostavno dužni i bogu i bosancima
to je glavni grad i treba da se brine o ostalim dijelovima bosne.
on trpa sve u sebe sebi i samo sebi,

to ti je kao prokletstvo ovog grada. dok to ne promijeni nema mu napretka
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#60 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Imaš otvorenu temu :Tuzlanski intelektualci digli glas protiv Sarajeva ,pa na njoj prosipaj malograđanske komplekse.

A to da sarajlije nisu odale dužnu počast prema onim koji su sa strane a branili Sarajevo jednostavno nije tačno i obična je laž.Naveo sam ti primjer kad su nam u ispomoć došli momci iz Tuzle,njihova specijalna jedinica,da zajedno učestvujemo u deblokadi.Njihova logistika je negdje zapela i nisu dobili hranu.Mi smo svu svoju hranu,čak i flaše sa vodom, odnjeli njima i mi smo bili gladni taj dan.Mislim da to sve govori.Pokazali smo obraz i karakter,mi smo gladovali ali smo bili sretni.Šta je trebalo,da mi jedemo a oni gladuju? Radije bi crko.Dobrovoljno smo se javili da idemo za Kladanj,da pomognemo srebreničanima i šta sad treba,da nam neko piše pjesme? Koliko je sarajlija izginulo na Nišićima,Treskavici,Trnovu,srednjoj Bosni i Krajini?

ne kvari temu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#61 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by VjecitiStudent »

Temu bi trebalo razdvojiti na
- deblokade 1992.
- deblokade 1993.
- deblokade 1994.
- deblokade 1995.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#62 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Woody »

Zašto živimo u zabludi da je Sarajevo bio grad u opsadi od samo jedne strane, mislim u redu je reći da do 30.07.1992 grad Sarajevo je bio pod faktičkom opsadom ali nakon izgradnje tunela, kroz koji je proslo na hiljade i hiljade ljudi, oružja i namirnica a najbitnije zaradili se MILIONI I MILIONI tadašnjih njemačkih maraka mislim da je jako nekorektno iznositi takve laži.

Zašto? Pa evo zašto:

1. Hrana koja je kupljena, rećemo, u Butmiru pa pronesena u Sarajevo dobijala je i četverostruko a sigurno i više na vrijednosti.
Ali naravno, nije svako mogao da pronosi hranu kroz tunel, pa normalno uvjek moraju da postoje podobni ljudi za tako delikatne poslove.

Da li se u "opkoljenom" Sarajevu žderala janjetina jutros donesena iz Butmira? Jeste. Ali opet janjetinu mogu da jedu samo podobni, jerbo oni koji su bili istinski i faktički taoci obje UDRUŽENE strane bili su sretni ako su mogli da dodju do ikar konzerve, fete sira ili bog-te-pita-čijeg keksa iz 2. svijetskog rata od koga su pravili TORTU :-) .


2. Da li su ljudi mogli da izađu iz Sarajeva već ako ima tunel, pa već i ako može kroz njega da prolaze vojnici svakodnevno i redovno u obadva pravca, Čak se nekada promet mogao da odvija istodobno u oba pravca, hrana, oružje itd pa valjda mogu i civili. E VIDIŠ, to se ne može baš tako. Podobni civili su mogli da prođu i da se ispale do Austrije i dalje kao "izbjeglice" i da mirno sačekaju kraj rata, da u međuvremenu nešto i iz-studiraju, a ostali su ostali TAOCI priče kako se ne može izaći iz Sarajeva, a faktički i taoci tadašnjeg RBiH režima, podjednako i isto kao i srpskog.

Ti civili su ostali, pa hajde da kažemo i istinu, reklama za CNN i ostale TV kompanije kao jefin show, skoro ništa se ne ulaže, a dobijaju dobar (finansijski isplativ) filmski materijal o ljudskoj patnji itd. A to je baš onaj trenutak kada prosječni Englez, gledajući BBC, pomisli na prolaznost života, počeše se po guzici i produži dalje cirkati pivu, dok "predstavnici" Republike BiH promoviraju opkoljeni grad i njihovu "pravednu borbu".

Naravno, i obični ljudi su mogli da izađu iz Sarajeva. Pa zar vam "oni" liče na bezdušne ljude koji bi mogli da gledaju kako civili svaki dan ginu kad se i "oni" mogu evakuisati ili na bilo koji drugi način izmjestiti iz ratne zone, već kada su civili. :-)

Svoj put iz Sarajeva morao si, da ne kažem krvavo - ali bukvalno, jer je stvarno je previše krvi bilo da se ovo "krvavo" u toj svoj krvi ne bi ni primjetilo, pa ću to reći ovako: Svoj put iz Sarajeva morao si MAAASNOOO da platiš! (Opet, u DM-njemačkim markama jer tadašnji "autoprevoznici" nisu nešto voljeli tadašnji BH dinar),

I baš kao ona masna janjetina koju su guzonje (pička li im materina - i mrtvim i živim) jele u istom tom opkoljenom Sarajevu, da ste mogli da vidite samo kakva se roba čuvala po sarajevskim ratnim skladištima, da su civili u Sarajevu jeli takvu hranu, nikada ne bi i dan-danile oboljevali od raka a mogu reći da bi im pozavidjeli i stanovnici nekih evropskih zemalja, ali NISU jeli, jerbo jebiga valjda nebi bilo fino da CNN snima a ovi jedu nešto drugo osim smeća - pa za šta se onda borimo? :lol: Gdje je završila ta hrana ja nikada nisam saznao (i neću), valjda ju je pojeo neko mnogo važniji od mene i vas.

Činjenica: Grad JESTE bio u opsadi, ali izaći ili ući u Sarajevo nije bilo u ruci samo jedne strane kako se to želilo prikazati nego u rukama obiju strana.

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#63 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bach »

PM72 wrote:Imaš otvorenu temu :Tuzlanski intelektualci digli glas protiv Sarajeva ,pa na njoj prosipaj malograđanske komplekse.

A to da sarajlije nisu odale dužnu počast prema onim koji su sa strane a branili Sarajevo jednostavno nije tačno i obična je laž.Naveo sam ti primjer kad su nam u ispomoć došli momci iz Tuzle,njihova specijalna jedinica,da zajedno učestvujemo u deblokadi.Njihova logistika je negdje zapela i nisu dobili hranu.Mi smo svu svoju hranu,čak i flaše sa vodom, odnjeli njima i mi smo bili gladni taj dan.Mislim da to sve govori.Pokazali smo obraz i karakter,mi smo gladovali ali smo bili sretni.Šta je trebalo,da mi jedemo a oni gladuju? Radije bi crko.Dobrovoljno smo se javili da idemo za Kladanj,da pomognemo srebreničanima i šta sad treba,da nam neko piše pjesme? Koliko je sarajlija izginulo na Nišićima,Treskavici,Trnovu,srednjoj Bosni i Krajini?

ne kvari temu.
Ovim si sve rekao. Činjenica da jedan od najelitnijih jedinica tadašnje Ar BiH nije imala osiguranu hranu a da se na sva zvona govorilo o deblokadi Sarajeva, savršeno oslikava koliko je Ar BIh tada organizacijski bila spremna za jednu takvu akciju...
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#64 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sinuhe »

Koliko je na kraju rata bilo stanovnika u Sarajevu pod kontrolom ARBiH?
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#65 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

30.7.93.

sto se tunela tice, da su htjeli mogli su ga prekinuti. i to je bio dokaz da je svima u cilju bila i blokada i shverc.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#66 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ovim si sve rekao. Činjenica da jedan od najelitnijih jedinica tadašnje Ar BiH nije imala osiguranu hranu a da se na sva zvona govorilo o deblokadi Sarajeva, savršeno oslikava koliko je Ar BIh tada organizacijski bila spremna za jednu takvu akciju...
Čitaj "jopet".Gore pomenuta jedinica bila je iz MUP-a.Imali su sve osigurano (bolje nego mi pet puta) ali njihovi logističari nisi ih znali pronaći,oni su mislili da mogu doći vozilima do pred bunker.Pa su lutali sa paketima tamo - vamo.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#67 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bach »

PM72 wrote:
Ovim si sve rekao. Činjenica da jedan od najelitnijih jedinica tadašnje Ar BiH nije imala osiguranu hranu a da se na sva zvona govorilo o deblokadi Sarajeva, savršeno oslikava koliko je Ar BIh tada organizacijski bila spremna za jednu takvu akciju...
Čitaj "jopet".Gore pomenuta jedinica bila je iz MUP-a.Imali su sve osigurano (bolje nego mi pet puta) ali njihovi logističari nisi ih znali pronaći,oni su mislili da mogu doći vozilima do pred bunker.Pa su lutali sa paketima tamo - vamo.
To sve govori koliko je operacija ozbiljno pripremana.

Javašluk i improvizacija, kao i svugdje, kao i uvijek.

Image
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#68 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dobrinja80 »

Woody wrote:Zašto živimo u zabludi da je Sarajevo bio grad u opsadi od samo jedne strane, mislim u redu je reći da do 30.07.1992 grad Sarajevo je bio pod faktičkom opsadom ali nakon izgradnje tunela, kroz koji je proslo na hiljade i hiljade ljudi, oružja i namirnica a najbitnije zaradili se MILIONI I MILIONI tadašnjih njemačkih maraka mislim da je jako nekorektno iznositi takve laži.

Zašto? Pa evo zašto:

1. Hrana koja je kupljena, rećemo, u Butmiru pa pronesena u Sarajevo dobijala je i četverostruko a sigurno i više na vrijednosti.
Ali naravno, nije svako mogao da pronosi hranu kroz tunel, pa normalno uvjek moraju da postoje podobni ljudi za tako delikatne poslove.

Da li se u "opkoljenom" Sarajevu žderala janjetina jutros donesena iz Butmira? Jeste. Ali opet janjetinu mogu da jedu samo podobni, jerbo oni koji su bili istinski i faktički taoci obje UDRUŽENE strane bili su sretni ako su mogli da dodju do ikar konzerve, fete sira ili bog-te-pita-čijeg keksa iz 2. svijetskog rata od koga su pravili TORTU :-) .


2. Da li su ljudi mogli da izađu iz Sarajeva već ako ima tunel, pa već i ako može kroz njega da prolaze vojnici svakodnevno i redovno u obadva pravca, Čak se nekada promet mogao da odvija istodobno u oba pravca, hrana, oružje itd pa valjda mogu i civili. E VIDIŠ, to se ne može baš tako. Podobni civili su mogli da prođu i da se ispale do Austrije i dalje kao "izbjeglice" i da mirno sačekaju kraj rata, da u međuvremenu nešto i iz-studiraju, a ostali su ostali TAOCI priče kako se ne može izaći iz Sarajeva, a faktički i taoci tadašnjeg RBiH režima, podjednako i isto kao i srpskog.

Ti civili su ostali, pa hajde da kažemo i istinu, reklama za CNN i ostale TV kompanije kao jefin show, skoro ništa se ne ulaže, a dobijaju dobar (finansijski isplativ) filmski materijal o ljudskoj patnji itd. A to je baš onaj trenutak kada prosječni Englez, gledajući BBC, pomisli na prolaznost života, počeše se po guzici i produži dalje cirkati pivu, dok "predstavnici" Republike BiH promoviraju opkoljeni grad i njihovu "pravednu borbu".

Naravno, i obični ljudi su mogli da izađu iz Sarajeva. Pa zar vam "oni" liče na bezdušne ljude koji bi mogli da gledaju kako civili svaki dan ginu kad se i "oni" mogu evakuisati ili na bilo koji drugi način izmjestiti iz ratne zone, već kada su civili. :-)

Svoj put iz Sarajeva morao si, da ne kažem krvavo - ali bukvalno, jer je stvarno je previše krvi bilo da se ovo "krvavo" u toj svoj krvi ne bi ni primjetilo, pa ću to reći ovako: Svoj put iz Sarajeva morao si MAAASNOOO da platiš! (Opet, u DM-njemačkim markama jer tadašnji "autoprevoznici" nisu nešto voljeli tadašnji BH dinar),

I baš kao ona masna janjetina koju su guzonje (pička li im materina - i mrtvim i živim) jele u istom tom opkoljenom Sarajevu, da ste mogli da vidite samo kakva se roba čuvala po sarajevskim ratnim skladištima, da su civili u Sarajevu jeli takvu hranu, nikada ne bi i dan-danile oboljevali od raka a mogu reći da bi im pozavidjeli i stanovnici nekih evropskih zemalja, ali NISU jeli, jerbo jebiga valjda nebi bilo fino da CNN snima a ovi jedu nešto drugo osim smeća - pa za šta se onda borimo? :lol: Gdje je završila ta hrana ja nikada nisam saznao (i neću), valjda ju je pojeo neko mnogo važniji od mene i vas.

Činjenica: Grad JESTE bio u opsadi, ali izaći ili ući u Sarajevo nije bilo u ruci samo jedne strane kako se to želilo prikazati nego u rukama obiju strana.

Pozdrav domovini :thumbup:

Para vrti gdje burgija neće

Uvjek bilo pa i u ratu,
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#69 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jalle »

Bravo Woody ! riječi zlata vrijedne, iz kojih treba izvuči pouku

To su bili izuzetc ia ne pravilo.

SArajevo je trebalo da odbrani Bosnu a ne obratno !
I danas je situacija takva.
Sve što znate jeste da kukate i trpate u đep.

NIsam iz Tz 25god živim u SA, nažalost. Još malo pa odlazim aBd.
PM72 wrote:Imaš otvorenu temu :Tuzlanski intelektualci digli glas protiv Sarajeva ,pa na njoj prosipaj malograđanske komplekse.

A to da sarajlije nisu odale dužnu počast prema onim koji su sa strane a branili Sarajevo jednostavno nije tačno i obična je laž.Naveo sam ti primjer kad su nam u ispomoć došli momci iz Tuzle,njihova specijalna jedinica,da zajedno učestvujemo u deblokadi.Njihova logistika je negdje zapela i nisu dobili hranu.Mi smo svu svoju hranu,čak i flaše sa vodom, odnjeli njima i mi smo bili gladni taj dan.Mislim da to sve govori.Pokazali smo obraz i karakter,mi smo gladovali ali smo bili sretni.Šta je trebalo,da mi jedemo a oni gladuju? Radije bi crko.Dobrovoljno smo se javili da idemo za Kladanj,da pomognemo srebreničanima i šta sad treba,da nam neko piše pjesme? Koliko je sarajlija izginulo na Nišićima,Treskavici,Trnovu,srednjoj Bosni i Krajini?

ne kvari temu.
Last edited by jalle on 11/02/2015 10:08, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#70 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Nekako s proljeća »

Daj djetetu biser, ali se nemoj iznenaditi ako ga ono s osmjehom daje u zamjenu za kliker ili bobu.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#71 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jalle »

I da u biti , Sarajevo je još u blokadi i 2015.

Imaš državne čimbenike koji otimaju od narodnih para i ne rade ništa.
Imaš četnike koji uliječu sa strane kad im se čefne i pokradoše sve živo.

Sarajevo treba reorganizaciju - žešću.
Ali to se neće desiti bez protesta - istanbulskih
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#72 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by SkyLimit »

Iz ugla Mehmeda Alagića("Rat u srednjoj Bosni"):
"...I u toj nekoj raspodjeli pravaca meni je dat onaj pravac iz Visokog, Sakib je trebao ići lijevo iz pravca Nišićke visoravni...U napad su išle isključivo najelitnije jedinice Sedmoga korpusa, probrani momci i dobrovoljci. Stotinu i pet momaka dobrovoljno se javilo na pripreme. To su bili sve borci iz Sedamnaeste brigade...Ja sam dobio zadatak da se sa dijelom svojih snaga prebacim na Treskavicu.Nije bilo dobre i potpune saradnje sa jedinicama Prvoga korpusa. Poslije uspješno izvršenog proboja na Lupoču, dijelovi tih jedinica odbili su poziv da pomognu u izvlačenju ranjenika, što je eskaliralo nakon jednog ranjavanja većeg broja pripadnika Sedamnaeste krajiške. Ja sam poslije tih događanja naredio zaustavljanje i povlačenje na početnu liniju.

Imali smo još jednu značajnu nezgodu. Na osnovu izvještaja i podataka koje je dao rahmetli Zaim Imamović, ubacio sam čitavu 705. brigadu u blizinu Proskoka. Tu su ovi bili otkriveni, odnosno "provaljeni", uz to nisu se pridržavali uputa u vezi sa upotrebom pitke vode. Svaki borac trebao je dezinficirati tabletama vodu u svojoj boci. Nisu se pridržavali uputa i svi su dobili enterokolitis. Tada je oko dvije stotine i pedeset boraca izbačeno iz stroja, što je iziskavalo četverostruko veći broj ljudi koji će ih iznositi...Problem je dakle bio u pripremama, koje su bile neozbiljno shvaćene.

Zatim, kod te deblokade bio je veliki problem uvezati linije. U to vrijeme, tu su bile vrlo usitnjene jedinice Prvog korpusa. To je opet usložnjavalo problem jedinstvene komande...Mislim da su osnovni uzroci neuspjeha bili: neuvezanost linija i - bilo je nekih problema na dodiru Prvog i Četvrtog korpusa oko napadnih djelovanja...

O dijelu operacije iz Sarajeva, koja je rezultirala teritorijalnim neuspjehom, može se reći da se nije vodilo računa o fazi priprema, i posebno, tajnosti priprema...Nije se smjelo dogoditi da Jovan Divjak neovlašteno govori o planu. Sasvim je logično pomisliti da je on time, vjerovatno nehotice, razotkrio naše namjere. Također, pojavili su se mnogi novinski napisi o tome..."

Govorio je i o tome da je prvobitno planiran helikopterski desant, ali da su starješine RV i PVO odbile da izvrše zadatak zbog prevelikog rizika.
Last edited by SkyLimit on 11/02/2015 11:02, edited 2 times in total.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#73 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jalle »

@skylimit dirljiv članak , o tome i ja govorim....

oiblježava se dan masakra na markale a niko nikad ne spominje
te borce sa strane koji su ostavili svoje kosti ovdje

Sarajevo ništa nije bolje zaslužilo nego što ima ovo danas.
I (nažalost) ići će prema dnu još više
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#74 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

odluci se:
jel nam lose i jesmo li to zasluzili ili nam je dobro tako da samo trpamo u djep i grebemo se o ostatku BiH?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#75 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _BataZiv_0809 »

Karanana zar ti nisi ZenicAK :?
Post Reply