Deblokada Sarajeva???

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#4876 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Nekako s proljeća »

Na 0:31 je zabilježen avion iznad Huma-repetitora TV BiH.
https://youtu.be/xJ7By4JPOQc?t=32
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#4877 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by doboj71 »

PM72 wrote:
Dozer wrote:
smurf wrote:A da se ovdje svi ucesnici pokreta otpora javno izvine sto su se organizovali i stali na crtu odbrane drzave? Stvarno nije bio fazon ovako se mahalski organizovati tim vise sto sam vrh drzave nije proglasio ratno stanje i opcu mobilizaciju :-)
Mislim da bi tako bilo najbolje i najpostenije prema hiljadama srpskih zrtava u Sarajevu, a pogotovo zrtvama jedne nelegalne i nelegitimne vojske koja se nalazila na teritoriji druge nezavisne suverene drzave (cini mi se da se to u svijetu naziva "agresija", ali mozda grijesim...), pa i svih onih koje su pojeli lavovi u Pionirskoj, mucenja nevinih u 500 logora, itd.itd...

Takodjer, treba i da u nebesa dizemo SDA i sve njihove organizatore i pokretace otpora, pogotovo sve one koji su s prvim mecima i granatama presli u duboke podzemne podrume, sefove, stabove par km od linija, maskirali se u dimije i pokrili samijama s ciljem prikupljanja informacija od razjarenih zena, kao i razne minhenske, stutgartske i ine druge ino patriotske bataljone...

Na kraju, mislim da se svi moramo duboko nakloniti i uputiti najiskrenije izvinjenje svima onima koji su planirali da od kompletnog grada, kao i svih onih koji se nisu uklapali imenom, prezimenom, ideologijom, vjerom i "krvlju", naprave i urade ono sto su uradili u dijelovima grada (i u mnogim drugim mjestima i gradovima) koje su zauzeli silom i na prepad. Na zalost tih koji su to planirali, neki su shvatili da im nece goditi silovanje, klanje, zatvaranje u logore, mrcvarenje i raznorazno drugo izivljavanje, sakacenje i ubijanje, pa se samoorganizovase s ciljem da izbjegnu to.
Zaista se izvinjavam(o)...
Halalite braćo :lol:
Nije bas o deblokadi ,ali vezano .Sjedim kod neke rodbine ,malo se popilo ,a rodjak pokazuje na svog komsiju;momak je iz velike kladuse ,bio u armiji do 1993 ,pa presao kod autonamasa.I u borbi protiv Armije dobije metak u glavu ,ali prezivio.Dosao u ameriku 1996.poslije s se vratio i dobio penziju kao RVI,pripadnik Armije??Prije par godina dobio i stan kao RVI.Ja zin'o ,ne mogu progovorit.I nakon minutu ,reko ;e hebi ga ,ja izgleda bio u pogresnoj Armiji.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4878 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

90minut wrote:
PM72 wrote:
pici wrote:avion jastreb je opalio kanonadu iz svojih topova u brisucem letu po repetitoru... kasnije su jos par puta gadjali hum i bacali kasetne na igman... kojeg datuma ne znam...
Nekakvi avioni jesu letjeli ali ih nisam vidio.Vidio sam MIG-ove 29 ali kad su bili oni protesti pres skupštinom.

Čitav rat sam se pribojavao njihovih aviona.Čak sam bio ubjeđen na kraju rata da će ih sve više koristiti kako budu gubili.Srećom,nisu smjeli rado NATO-aa inače bi nas poravnali.
Zar nisi cuo da je na snazi no flight zone iznad BiH
Ispricaj nam malo o tome posto si upoznat o svim desavanima bolje nego sudionici.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4879 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

Bila je PVO jedinica LARD PVO(laki artiljeriski raketni divizijon PVO)Imali smo Strijele 2M.Po 2 na polozaju.Dijelili smo se na “topovce i raketase”Topovci su bili obuceni na patovima,a mi na Strijelama.Komandant nam je bio Darvin Lisica iz sela Bibinja kod Zadra, zamenik mu je bio Danijel Bilajac.Imali smo položaj na Zuci koji je ukinut 94 godine jedan na Brijescu koji je bio tu do kraja rata , jedan na Mojmilu iznad Mladanai jedan na neboderu iznad Medicinskog fakulteta zbog moguceg helikopterskog desanta na Prijecjednistvo. Na Bjelašnici smo imali položaje u blizini sela Gradine onda kad smo dalje napredovalo na Proskoku i Hojti. Jedinica je osnovana 93
Last edited by BISTRIK100 on 14/10/2019 03:59, edited 2 times in total.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4880 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4881 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
Moze se oboriti Mig sa Strijelom.Procitaj malo vise o Strijeli 2m.Kada je NATO bombardovao cetnici su pogodili jedan od njihovih aviona sa Strijelom 2m.Procitaj malo vise o Strijeli 2m prije nego sto pocnes pljuvati po mojoj jedinici.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4882 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
Moze se oboriti Mig sa Strijelom.Procitaj malo vise o Strijeli 2m.Kada je NATO bombardovao cetnici su pogodili jedan od njihovih aviona sa Strijelom 2m.Procitaj malo vise o Strijeli 2m prije nego sto pocnes pljuvati po mojoj jedinici.
srbi su oborili f117 sa nevom..
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4883 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
Moze se oboriti Mig sa Strijelom.Procitaj malo vise o Strijeli 2m.Kada je NATO bombardovao cetnici su pogodili jedan od njihovih aviona sa Strijelom 2m.Procitaj malo vise o Strijeli 2m prije nego sto pocnes pljuvati po mojoj jedinici.
Ne pljujem ja po tvojoj jedinici nego govorim o realnom stanju,niti ste imali radare niti vam je neko mogao dojaviti da iz Banja Luke ili sa Batajnice idu MIG-ovi na Mojmilo.Nemoj me samo ubjeđivati da ste non stop gledali u nebo sa spremnim strelama a nijednu niste ispalili čitav rat.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4884 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

nije ni bilo potrebe kad su ih saveznici kontrolirali na nebu od pocetka...
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4885 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:
BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
Moze se oboriti Mig sa Strijelom.Procitaj malo vise o Strijeli 2m.Kada je NATO bombardovao cetnici su pogodili jedan od njihovih aviona sa Strijelom 2m.Procitaj malo vise o Strijeli 2m prije nego sto pocnes pljuvati po mojoj jedinici.
Ne pljujem ja po tvojoj jedinici nego govorim o realnom stanju,niti ste imali radare niti vam je neko mogao dojaviti da iz Banja Luke ili sa Batajnice idu MIG-ovi na Mojmilo.Nemoj me samo ubjeđivati da ste non stop gledali u nebo sa spremnim strelama a nijednu niste ispalili čitav rat.
Imali smo informacije o njihovim avionima.Glavni zadatak nam je bio odbrana od helikopterskog desanta.Nismo ispalili ni jednu raketu zato sto su cetnci znali sta imamo pa nisu smjeli napasti helikopterima.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#4886 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

sumirprimus wrote:
BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Dok bi se ovi "raketaši" na Mojmilu razbudili - bilo bi sve gotovo...ne bi nas bombardovali dvokrilici iz partizanske eskadrile nego MIG-ovi...
Moze se oboriti Mig sa Strijelom.Procitaj malo vise o Strijeli 2m.Kada je NATO bombardovao cetnici su pogodili jedan od njihovih aviona sa Strijelom 2m.Procitaj malo vise o Strijeli 2m prije nego sto pocnes pljuvati po mojoj jedinici.
srbi su oborili f117 sa nevom..

I iznad Goražda je oboren F-16 čini mi se Strijelom.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4887 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ako ćemo realno...
To što ste imali informacije o kretanju njihovih aviona - okači mačku o rep.Prvi korpus nije imao ni radara ni ikakvih mogućnosti o praćenju neprijateljskih aviona sem ako je neko dojavio u generalštab da su recimo Teočak bombardovali sa dva aviona koji su došli iz pravca Srbije.

Što se tiče helikopterskog desanta,jedino gdje su ga obavili je vrh Bjelašnice a na području Sarajeva svako izvođenje helikopterskog desanta bi bio samoubistvo jer se Mi8 (transportni helikopter koji prenosi vojnike) čuo kad poleti preko Hreše a kamoli da pokuša preko Lukavice preletjeti naše linije.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4888 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

f16 je kub.om ja mislim...
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#4889 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

sumirprimus wrote:f16 je kub.om ja mislim...

Nije već Strijelom, i to iz trećeg pokušaja.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4890 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

moze bit, a opet mislim da je britanski herier zakljucan iglom.
a f.16 kubom..
ili je bilo tih "incidenata" pa se sve pomeŠalo... :D
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4891 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Ako ćemo realno...
To što ste imali informacije o kretanju njihovih aviona - okači mačku o rep.Prvi korpus nije imao ni radara ni ikakvih mogućnosti o praćenju neprijateljskih aviona sem ako je neko dojavio u generalštab da su recimo Teočak bombardovali sa dva aviona koji su došli iz pravca Srbije.

Što se tiče helikopterskog desanta,jedino gdje su ga obavili je vrh Bjelašnice a na području Sarajeva svako izvođenje helikopterskog desanta bi bio samoubistvo jer se Mi8 (transportni helikopter koji prenosi vojnike) čuo kad poleti preko Hreše a kamoli da pokuša preko Lukavice preletjeti naše linije.
Dobijali smo informacije iz Hrvatske a bio je i SDB.Ti izgleda znas bolje izvini ako ti dosadjujem.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4892 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Seawolf »

sumirprimus wrote:moze bit, a opet mislim da je britanski herier zakljucan iglom.
a f.16 kubom..
ili je bilo tih "incidenata" pa se sve pomeŠalo... :D
Obojica ste u pravu.

Iznad Goražda je projektilom Stela-2M, srušen Harrier FRS.1 britanske mornarice.

Iznad Mrkonjić Grada je projektilom 2K12 Kub, srušen F-16 američkog ratnog vazduhoplovstva.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4893 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Ako ćemo realno...
To što ste imali informacije o kretanju njihovih aviona - okači mačku o rep.Prvi korpus nije imao ni radara ni ikakvih mogućnosti o praćenju neprijateljskih aviona sem ako je neko dojavio u generalštab da su recimo Teočak bombardovali sa dva aviona koji su došli iz pravca Srbije.

Što se tiče helikopterskog desanta,jedino gdje su ga obavili je vrh Bjelašnice a na području Sarajeva svako izvođenje helikopterskog desanta bi bio samoubistvo jer se Mi8 (transportni helikopter koji prenosi vojnike) čuo kad poleti preko Hreše a kamoli da pokuša preko Lukavice preletjeti naše linije.
Dobijali smo informacije iz Hrvatske a bio je i SDB.Ti izgleda znas bolje izvini ako ti dosadjujem.
:thumbup:

Reći ću ti nešto iz ličnog iskustva.

Jaran-komšija bio u 101 mtbr i dobio zadatak da bude na osmatračnici - Mojmilo.Nakon para dana zove nas (dosadno mu) i mi odemo na "osmatračnicu". Zadnja polu-srušena kuća u brdu iznad Mlađena ,u podrumu krevet,poljski telefon i ištemana rupa što gleda na Nedžariće.Imao neki stari durbin a od oružja pušku M 48 sa 5 metaka.I njegovo je bilo da "prati" dolazak pojačanja preko Kasindolske u Nedžariće,kretanje tenkova i oklopnih transportera.Daj bože da je ikako provirivao kroz puškarnicu a više sam ja gledao prema Nedžarićima za tih 2 sata (jer me zanimalo) nego on za par mjeseci.Mogao se vidjeti samo tenk ili kamion kad iz kasindolske smota u Nedžariće i to ako nema lišća a ljeti - niđe veze.

E to je bila osmatračnica 101 mtbr. na Mojmilu.

To da ste na osmatračnici imali konekciju sa radarima hrvatske vojske malo mi je nevjerovatno (pogotovo od kraja 1992 - 1994) a SDB je imao prislušne centre kojima su slušali njihove telefonske razgovore i frekvencije policijskih i vojnih motorola a čisto sumnjam da bi četnici na motorolu najavili dolazak 10-tak helikoptera na Žuč ili Mojmilo.

ja ovo govorim rezonski a ti tvrdi da ste bili "spremni"...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4894 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Jupiiiiii !!!! :sretan:
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4895 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

Seawolf wrote:
sumirprimus wrote:moze bit, a opet mislim da je britanski herier zakljucan iglom.
a f.16 kubom..
ili je bilo tih "incidenata" pa se sve pomeŠalo... :D
Obojica ste u pravu.

Iznad Goražda je projektilom Stela-2M, srušen Harrier FRS.1 britanske mornarice.

Iznad Mrkonjić Grada je projektilom 2K12 Kub, srušen F-16 američkog ratnog vazduhoplovstva.
lako je srbima bilo, imali i tog ko masla... :D
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4896 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Srbi su imali PVO u svakom korpusu,imali radare i raketa ko mi drva za potpalu,imali oficire i obučenu vojsku a očekivali napade NATO avijacije.I što ne bi oborili koji avion?
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4897 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

poenta je poslje incidenta kod banjaluke avione nisu dizali , a za helikoptere je druga prica skroz..
lake mete i bez radara sa prenosnim sistemima..
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4898 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Helikopter se moze skrhat' cime hoces.... od 12,7, preko zolje i RB-a/RPG-a i OSA-e, a o Strelama i drugim.navodjenim.stvarima da ne pricamo .
Last edited by Dozer on 30/09/2019 12:57, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4899 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

Dozer wrote:Helikopter se moze akrhati cime hoces.... od 12,7, preko zolje i RB-a/RPG-a i OSA-e, do Strela i sl.
ovisno o terenu.
po nasim brdsko planinskim gdje moze prici neopazen, strela je bolja...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4900 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Podrazumijeva se da ga se vidi. A kad se vidi, do 5 stoja je donji s bilo cim laksim.
Post Reply