Deblokada Sarajeva???

Post Reply
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#3351 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

Dozer wrote:
Da ne pricamo o tome da se datum tog organizovanja otpora uzima od seprembra '91 do pocetka aprila '92, dok su cetalji uredno ukopali artiljerijske polozaje oko Sarajeva, kao glavnog cilja, jos u ljeto '91... Sta bi s tim organizovanjem i organizatorima otpora tada, kada je rat u HR vec picio nemilice i kada je vec postalo jasno sta se sprema i ovdje? I - gdje se to u BiH ratovalo prije aprila '92...?

L...
Ovo ti nije bas fer, oruzije se moglo uvoziti kako hoces, samo prijavis miliciji i to je to?

Kolko ste vi sa ove teme sto se javljate uveli oruzja u tom periodu ako se smije znati?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3352 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

Dozer wrote:Ma ja mozda malo i pretjeram za ovo gore i SDA, ali sva poenta i jeste upravo u tome sto se danas SDA busa nekakvim zaslugama za organizovanje otpora, a svi znamo da je Alija i pocetkom aprila govorio da rata nece biti... Radi toga mene hvata huja na sve ovo sto se danas desava. Imamo spisak od nekakvih stotina "organizatora otpora", a koliko je njih zaista pucalo i pruzilo stvarni otpor..? Istovremeno, masa ljud koji zaista jesu pruzili maksimalni otpor, njih nema ni na mapi.
Da ne pricamo o tome da se datum tog organizovanja otpora uzima od seprembra '91 do pocetka aprila '92, dok su cetalji uredno ukopali artiljerijske polozaje oko Sarajeva, kao glavnog cilja, jos u ljeto '91... Sta bi s tim organizovanjem i organizatorima otpora tada, kada je rat u HR vec picio nemilice i kada je vec postalo jasno sta se sprema i ovdje? I - gdje se to u BiH ratovalo prije aprila '92...?

Ljudi iz ZB i PL je bilo onoliko koliko sam i napisao gore, a bili su onako i naoruzani. U to ubrajam i Cele, Cacu, Topu, Juku, Jeza, itd..
Manje od 50% oruzja kod njih su cinile AP i neko drugo automatsko oruzje. Sve lovare, tandzare i PAP-ovke bile. Naravno, i to je oruzje, ali ako se uporedi s onim sto je bilo na onoj strani vec tada, a to je kompletan arsenal JNA, onda je jasno o kakvom omjeru snaga se radilo.

Da je sve bilo rasulo i tamo i ovamo na pocetku - jeste. I vjerovatno se i tome moze uveliko zahvaliti sto je 2/3 maj prosao kako je prosao. Da su oni bili iole organizovaniji (opremljeni su bili maksimalno), i da nisu upali u panicno rasulo cim su poceli gubiti ljude po ulicama, mislim da bi bilo svega. Dovoljan pokazatelj ovoga su i Skenderija, i Bistrik, i Teatar, itd. Pa, nas, sve zajedno, oko tog Teatra tog 3.5. nije bilo ni 20, naoruzani kako je napisano, a uspjeli zarobiti njih 36 potpuno opremljenih i naoruzanih, i BOV...
Na Skenderiji 02.05. nas sve zajedno bilo manje od 40, a uspjeli otjerati sve one kamione, transportere i tenkove...
Na Bistriku i oko kasarne 03.05. takodjer nas bilo jedva 50... itd.itd.
A svi koji su bili, oni znaju ko je tu davao najjacu i najprecizniju vatrenu podrsku. @decembar to ne zna, naravno, a ja mu necu otkriti :D

U svakom slucaju, sva ova prica danas i 27 godina kasnije, malo je off... Ali, svi znamo ko ne da da se ljudi odmaknu od toga, pa je besmisleno to stalno ponavljati. Svakome svaka cast, i svakome pod njegov obraz ono sto moze pod njega strpati, ali problem je sto ti kojima sve moze pod obraz ne daju mira nama kojima to ne moze tako...
Svaka cast svakom casnom pripadniku Armije BiH i bilo kome casnom pojedincu koji je pomogao bilo cime organizovanje otpora. Jasno je svakome sto SDA gura sebe u prvi plan tih zasluga, jednostavno opstaju tako na vlasti, podgrijavajuci malo masu nacionalizmom, malo pricom o patriotizmu i uopšte o sjecanju na sve sto je bilo u ratu.Jos je gore kada nam nasu historiju pricaju Turci, pa im Alija izgleda ko Krajisnik, a ostatak rukovodstva RBiH ko anadolski pastiri. :D

Spomenuh rhm. Safeta Hadzica kao clana SDA i jednog od prvih sarajevskih heroja koji su stradali odmah na pocetku rata. Nije da takvih casnih pojedinaca unutar te stranke nije bilo, bilo ih je, ali da su oni bili nosioci otpora prvenstveno nisu. On mi je prvi pao napamet.

Ovo je jedna stara stranica koja oslikava lice našeg otpora u Sarajevu. Mnogo je tu momaka koji su bili maloljetni ili jedva punoljetni, nisu znali sta je politika, a nisu marili dati život za odbranu svoga grada i porodica.
http://sarajevskiheroji.blogger.ba/

Svako mjesto ima svoju pricu o nastanku otpora.



Mnoge mi znamo i iz te naše ratne svakodnevnice, mnogo malih ljudi velikog srca,
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#3353 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tetejac »

Dozer wrote:Ma ja mozda malo i pretjeram za ovo gore i SDA, ali sva poenta i jeste upravo u tome sto se danas SDA busa nekakvim zaslugama za organizovanje otpora, a svi znamo da je Alija i pocetkom aprila govorio da rata nece biti... Radi toga mene hvata huja na sve ovo sto se danas desava. Imamo spisak od nekakvih stotina "organizatora otpora", a koliko je njih zaista pucalo i pruzilo stvarni otpor..? Istovremeno, masa ljud koji zaista jesu pruzili maksimalni otpor, njih nema ni na mapi.
Da ne pricamo o tome da se datum tog organizovanja otpora uzima od seprembra '91 do pocetka aprila '92, dok su cetalji uredno ukopali artiljerijske polozaje oko Sarajeva, kao glavnog cilja, jos u ljeto '91... Sta bi s tim organizovanjem i organizatorima otpora tada, kada je rat u HR vec picio nemilice i kada je vec postalo jasno sta se sprema i ovdje? I - gdje se to u BiH ratovalo prije aprila '92...?

Ljudi iz ZB i PL je bilo onoliko koliko sam i napisao gore, a bili su onako i naoruzani. U to ubrajam i Cele, Cacu, Topu, Juku, Jeza, itd..
Manje od 50% oruzja kod njih su cinile AP i neko drugo automatsko oruzje. Sve lovare, tandzare i PAP-ovke bile. Naravno, i to je oruzje, ali ako se uporedi s onim sto je bilo na onoj strani vec tada, a to je kompletan arsenal JNA, onda je jasno o kakvom omjeru snaga se radilo.

Da je sve bilo rasulo i tamo i ovamo na pocetku - jeste. I vjerovatno se i tome moze uveliko zahvaliti sto je 2/3 maj prosao kako je prosao. Da su oni bili iole organizovaniji (opremljeni su bili maksimalno), i da nisu upali u panicno rasulo cim su poceli gubiti ljude po ulicama, mislim da bi bilo svega. Dovoljan pokazatelj ovoga su i Skenderija, i Bistrik, i Teatar, itd. Pa, nas, sve zajedno, oko tog Teatra tog 3.5. nije bilo ni 20, naoruzani kako je napisano, a uspjeli zarobiti njih 36 potpuno opremljenih i naoruzanih, i BOV...
Na Skenderiji 02.05. nas sve zajedno bilo manje od 40, a uspjeli otjerati sve one kamione, transportere i tenkove...
Na Bistriku i oko kasarne 03.05. takodjer nas bilo jedva 50... itd.itd.
A svi koji su bili, oni znaju ko je tu davao najjacu i najprecizniju vatrenu podrsku. @decembar to ne zna, naravno, a ja mu necu otkriti :D

U svakom slucaju, sva ova prica danas i 27 godina kasnije, malo je off... Ali, svi znamo ko ne da da se ljudi odmaknu od toga, pa je besmisleno to stalno ponavljati. Svakome svaka cast, i svakome pod njegov obraz ono sto moze pod njega strpati, ali problem je sto ti kojima sve moze pod obraz ne daju mira nama kojima to ne moze tako...
U Posavini care. U Posavini se ratovalo u martu 1992.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3354 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

tetejac wrote:
Dozer wrote:Ma ja mozda malo i pretjeram za ovo gore i SDA, ali sva poenta i jeste upravo u tome sto se danas SDA busa nekakvim zaslugama za organizovanje otpora, a svi znamo da je Alija i pocetkom aprila govorio da rata nece biti... Radi toga mene hvata huja na sve ovo sto se danas desava. Imamo spisak od nekakvih stotina "organizatora otpora", a koliko je njih zaista pucalo i pruzilo stvarni otpor..? Istovremeno, masa ljud koji zaista jesu pruzili maksimalni otpor, njih nema ni na mapi.
Da ne pricamo o tome da se datum tog organizovanja otpora uzima od seprembra '91 do pocetka aprila '92, dok su cetalji uredno ukopali artiljerijske polozaje oko Sarajeva, kao glavnog cilja, jos u ljeto '91... Sta bi s tim organizovanjem i organizatorima otpora tada, kada je rat u HR vec picio nemilice i kada je vec postalo jasno sta se sprema i ovdje? I - gdje se to u BiH ratovalo prije aprila '92...?

Ljudi iz ZB i PL je bilo onoliko koliko sam i napisao gore, a bili su onako i naoruzani. U to ubrajam i Cele, Cacu, Topu, Juku, Jeza, itd..
Manje od 50% oruzja kod njih su cinile AP i neko drugo automatsko oruzje. Sve lovare, tandzare i PAP-ovke bile. Naravno, i to je oruzje, ali ako se uporedi s onim sto je bilo na onoj strani vec tada, a to je kompletan arsenal JNA, onda je jasno o kakvom omjeru snaga se radilo.

Da je sve bilo rasulo i tamo i ovamo na pocetku - jeste. I vjerovatno se i tome moze uveliko zahvaliti sto je 2/3 maj prosao kako je prosao. Da su oni bili iole organizovaniji (opremljeni su bili maksimalno), i da nisu upali u panicno rasulo cim su poceli gubiti ljude po ulicama, mislim da bi bilo svega. Dovoljan pokazatelj ovoga su i Skenderija, i Bistrik, i Teatar, itd. Pa, nas, sve zajedno, oko tog Teatra tog 3.5. nije bilo ni 20, naoruzani kako je napisano, a uspjeli zarobiti njih 36 potpuno opremljenih i naoruzanih, i BOV...
Na Skenderiji 02.05. nas sve zajedno bilo manje od 40, a uspjeli otjerati sve one kamione, transportere i tenkove...
Na Bistriku i oko kasarne 03.05. takodjer nas bilo jedva 50... itd.itd.
A svi koji su bili, oni znaju ko je tu davao najjacu i najprecizniju vatrenu podrsku. @decembar to ne zna, naravno, a ja mu necu otkriti :D

U svakom slucaju, sva ova prica danas i 27 godina kasnije, malo je off... Ali, svi znamo ko ne da da se ljudi odmaknu od toga, pa je besmisleno to stalno ponavljati. Svakome svaka cast, i svakome pod njegov obraz ono sto moze pod njega strpati, ali problem je sto ti kojima sve moze pod obraz ne daju mira nama kojima to ne moze tako...
U Posavini care. U Posavini se ratovalo u martu 1992.
Dosta se sranja po BiH desavalo do marta 1992. godine.

Mnoge su se stvari zaboravile...

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 10pCWvxtm8
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#3355 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tetejac »

Sranja je bilo ali se baš krvavo borilo u martu 1992 u Posavini. Za ovo znam, bio sam u Mostaru tih dana ali nećemo kvariti temu.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3356 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

Gledam ovu emisiju o Lasti i vidim pominju 13.06.1992. kad je na Jevrejskom poginulo 6 najhrabrijih momaka iz Laste. E sjećam se da mi je jedan prijatelj pričao o tome prije 10-ak godina, ali ne na ovaj način kako su u emisiji opisali, već da je jedan od komandanata organizovao tu nidje veze akciju, tj. da ih je faktički poslao u smrt. Ime tog komandanta je ZB i baš me zanima koja je priča bliža istini.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3357 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by 90minut »

strucnjakdemagog wrote:Gledam ovu emisiju o Lasti i vidim pominju 13.06.1992. kad je na Jevrejskom poginulo 6 najhrabrijih momaka iz Laste. E sjećam se da mi je jedan prijatelj pričao o tome prije 10-ak godina, ali ne na ovaj način kako su u emisiji opisali, već da je jedan od komandanata organizovao tu nidje veze akciju, tj. da ih je faktički poslao u smrt. Ime tog komandanta je ZB i baš me zanima koja je priča bliža istini.
Evo brate ne bi vjerovao prije 5 minuta mi je to prošlo, i tacno mu vidiš po prici da upravo govori ono o cemu su tebi pricali.

Al' naravno da to nece ovdje reci vec je rekao samo da su bili neiskusni.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3358 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

Da, rekao je da su bili previše hrabri i da su išli srcem, što je sigurno i tačno. Nije ništa slagao, ali nije naravno ni rekao svu istinu. Vjerovatno je neko od forumaša ovde bolje upućen, pa ćemo nadam se čuti.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3359 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

Ovog Murisa Pezu što na kraju priča treba puštati ovim mladim junošama svaki dan da gledaju.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3360 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

strucnjakdemagog wrote:Gledam ovu emisiju o Lasti i vidim pominju 13.06.1992. kad je na Jevrejskom poginulo 6 najhrabrijih momaka iz Laste. E sjećam se da mi je jedan prijatelj pričao o tome prije 10-ak godina, ali ne na ovaj način kako su u emisiji opisali, već da je jedan od komandanata organizovao tu nidje veze akciju, tj. da ih je faktički poslao u smrt. Ime tog komandanta je ZB i baš me zanima koja je priča bliža istini.
toga je na početku rata bilo ko u stipovima...baš tako sinu idiotima brilijantne ideje, raja naložena i još nema pojma šta je rat, šta ih čeka, ni kako se ratuje :(

kod nas imaš tri takva poduhvata 1992. godine: napad na Ilidžu, pa napad na Famos i na kraju napad na Kotorac......sve jurišanja preko livade i na svakoj po najmanje 20-tak mrtvih, ni sa kakvim vojnim učinkom :(

I nikada niko nije racionalno analizirao ni planiranje ni izvedbu ovih bravurija a danas na godišnjicama odabrani generali i istambulski logističari pričaju bajke da ti se povraća, a ljude koji su učesnici toga niko ništa i ne pita :skoljka: :run:
User avatar
pici
Posts: 43580
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3361 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

User avatar
pici
Posts: 43580
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3362 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

i sHa kaju sdO junosHe sve fgr, komunjare i jugobalije se slikale i snimale spotove... neg vam je bOkir bio ranjen... MAAA MRRRSSSHHHHHH
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#3363 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Valjda nema gluplje akcije od one na Poljine, tu je zaginulo boraca i boraca, na kraju ih i nasi iz Bara kosili jer nisu znali ko ide, mislili cetnici a ovi se povlacili.

I danas tamo kod pumpe, junose obiljezavaju godisnjicu, najmanje ucesnika.
User avatar
pici
Posts: 43580
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3364 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

nisam bio u toj akciji, ne znam kako sa mimoisao il sto bi se reklo izbjegao taj debakl al bilo je svakakih prica... to je trebalo da se ide na deblokadu sarajeva preko poljina, kako,sto, ne znam, mislim da sam citao od Jove Divljaka u knjizi Ko ne želi probiti obruč oko Sarajeva... pa velli... izdvojicu samo jedan dio inace ima dosta opsirnije... pa kome se cita bujrum...
https://www.slobodnaevropa.org/a/e_knji ... 35004.html

* Analiza avgustovske akcije za proboj nedvosmisleno ukazuje na bitne elemente, koji su doprinijeli neuspjehu, a to su po mom mišljenju: odsustvo želje državnog rukovodstva za izvršenje deblokade grada.

* Mnogi komandanti su smatrali jedinice svojom privatnom svojinom tvrdeći kako ih država nije naoružala niti materijalno opremila, nego da oni idu u rat sa puškama koje su vojnici sami kupili.

* Nakon neuspjeha, hibridni i samoproglašeni stručnjaci, sa kaubojski okačenim pištoljčinama parolaški su mudrovali. Ovo nisu kompjutorske «ratne igre», ovde se radi o životima boraca.





Kao građanin i kao čovjek izražavam divljenje prema visokomoralnim ljudima koji su nesebično jurišali srcem, na nebo. Ti naši divni ljudi su smjelo, odvažno i samoprijegorno pošli u bitku sa ciljem da razbiju neprijateljeve smrtonosne taktičke objekte i da ga potisnu sa obronaka odakle je terorisao naš grad i naše građane. Iako su učestvovali u jednoj od izgubljenih bitaka, ostali su stameni, čvrsti, postojani i nepokolebljivi u borbi za slobodu i nezavisnu RbiH. Sa osobitim pijetetom se sjećam poginulih heroja i među njima neustrašivopg Asima (Aska) Prazine, kojima uz rahmet i slavu želim lahku crnu zemlju i nezaboravb. Nastojati ćemo da se njihove žrtve ne zaborave i gajiti poštovanje prema njima.“

Tako komandant OG-2 Mujo Kafedžić opisuje bitku za Poljine. Inače, u komandnom sastavu bili su: Muhamed Vejzagić, NŠ; Fadil Omerika, NŠ za operativne poslove; Nedžad Ajnadžić, pomoćnik komandanta za bezbednost; Amil Tafro, pomoćnik komandanta za logistiku; Izudin Filipović, pomoćnik komandanta za moral; Veljko Droca, referent za socijalna pitanja vojnika.

OG-2 je zabeležila u ratni dnevnik da su tog dana poginuli sledeći borci:

1. Prazina (Alije) Asim (Asko); 2. Šukalo (Jusa) Enver; 3. Čolak (Džemaila) Kemal; 4. Šalaka (Bećira) Zajko; 5. Bajrić (Rešida) Senad; 6. Hadrović (Hasana) Mehmed; 7. Komarica (Atifa) Muriz; 8. Kahriman (Meha) Vahid; 9. Zametica (Uzeira) Edhem; 10. Ademi (Rasima) Enver; 11. Sipović (Halila) Izet.
Pored toga 21 teže i 42 lakše ranjena borca.

Inače, u Operativnom centru Glavnog štaba 06.08.1992. izvršena je dosta površna analiza neuspeha, s konstatacijama da je početak napada kasnio, jer jedinice nisu na vreme stigle u očekujuće rejone na pravcima upotrebe. Sistem radio veza nije bio u potpunosti zaštićen, pa je neprijatelj upao u sistem radio veza i otkrio pokrete jedinica. Iako sa zakašnjenjem, napad se, nakratko, odvijao po planu. U toku napada na s. Izlasi poginuo je komandant Asko Prazina, što se veoma brzo pročulo među vojnicima, pa je došlo do trenutnog pada morala pojedinaca i grupa, te otvorenog komandovanja putem radio veza, što neprijatelj koristi da minobacačkom i artiljerijskom vatrom ostvari vatrene udare, u kojima gine veliki broj boraca. Komandovanje je paralizovano, dolazi do rasula i povlačenja na početne položaje. Bio je to potpuni neuspeh.

U istom dokumentu utvrdjeni su sledeći razlozi neuspeha:
1. – Nerealna i nepotpuna procena jačine snaga i borbenih mogućnosti vojske bosanskih Srba. Neprijatelj je potcenjen;
2. – Planiranje napada, odluka komandanata i zadaci jedinicama bili su nerealni, nije bilo usklađeno po vremenu, prostoru i realnim mogućnostima jedinica;
3. - Nije planirana, pa ni ostvarena koordinacija i sadejstvo sa snagama sa fronta i pozadine neprijatelja;
4. – Narušene mere operativnog i taktičkog maskiranja, a nije primenjivan sistem TKT (tajnog komandovanja trupama);
5.- Nizak nivo vojne organizovanosti i pripremljenosti za napad. Nije izvršeno komandantsko izviđanje, komandanti nisu na zemljištu saopštili zapovesti i dr.;
6. - Ispoljena samovolja grupa boraca i pojedinih komandira;
7. - Veoma brz pad morala, zbog pogibije Aska Prazine;
8. - višeslojno komandovanje
9. - Zabrinjavajuće veliki broj poginulih.

Pitam se ko će, da li će i kako biti sankcionisan zbog neuspeha napada i, još više, zbog velikog gubitka boraca? A, morali bi biti sankcionisani. U najmanju ruku to je obaveza prema poginulima i njihovim unesrećenim porodicama. To mora biti i opomena za komande i štabove da stručnije planiraju svaku borbenu radnju. Ovo nisu kompjutorske «ratne igre», ovde se radi o životima boraca.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3365 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pirpa »

Ti generali su tada komandovali iz zadimljene garaže u Barama ... valjda od dima nisu mogli dobro da TG upravljaju... :roll:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#3366 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Koliko nerealno isplanirana akcija, tek poceo rat, ovi nasi jos u patikama, a "generali" isplanirali da se jurisa na Poljine nocu, bez ikakve pripreme, ni neprijateljske rovove nisu nasli kako treba, a cilj je bio ni manje ni vise nego preko Poljina izaci na Vogoscu, petlju, Semizovac i dalje.

To je negdje u rangu one akcije na Trebevicu sa juzne strane, diverzanti oni, ljudi izasli na Jahorinu, pohvatali ih cetnici ili pobili, ne znam koliko je mrtvih tada bilo.

Laicki gledano, sulude akcije. Mozda bi imale smisla, da sa druge strane nije bio do zuba naoruzan neprijatelj, dobro utvrdjen.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3367 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pirpa »

Sve zavisi kako se tko sjeća....Nedostatak svjedočenja i dokumentacije o 8. Junu, meni govore nešto drugo...


Šta misliš što su se dva komandira taktičkih grupa ekspresno izmjestili van Sarajeva nakon te akcije...
Laicki gledano, sulude akcije. Mozda bi imale smisla, da sa druge strane nije bio do zuba naoruzan neprijatelj, dobro utvrdjen
8. juna 1992. desila se jedna od najznačajnijih bitaka u odbrani grada Sarajeva.

Pravci napada su bili plato Žuč sa kotom Orlić, Kobilja Glava i Poljine, Kromolj i Orlovac, Gazin Han i Obhodža, Vidikovac (Trebević) i Vraca.

Danima prije toga iza Higijenskog zavoda u centru Sarajeva postrojavali su se borci neke nove brigade koju su zvali Istočnobosanskom.

Bilo je to negdje oko 100 do 150 mladića koji su bili uredno vojnički obučeni. Bila je navodno tajna akcija. Pridružile su im se još neke jedinice i ta operacija je nazvana “Oluja 92”.

Cilj operacije ARBiH bio je proboj iz okruženja i spajanje sa snagama ARBiH s druge strane gradskog obruča. Plan za izvođenje operacije donio je načelnik Štaba Vrhovne komande ARBiH Sefer Halilović, a jedinicama je komandovao Mustafa Hajrulahović-Talijan.

Borbena djelovanja počela su u 05.00. Pravci napada su plato Žuč sa dominantnom kotom Orlić, Kobilja Glava i Poljine, Kromolj i Orlovac, Gazin Han i Obhodža, Vidikovac (Trebević) i Vraca. ARBiH vrši proboj srpskih linija oko Sarajeva na svim pravcima napada; Kromolj, Trebević, Vraca, Žuč.

Istovremeno, vođene su teške borbe na Poljinama, platou sjeverno od Sarajeva. Na Poljinama se nalazilo najjače artiljerijsko uporište snaga bosanskih Srba na sarajevskom ratištu. Jedinice ARBiH na tom dijelu ratišta pretrpjele su poraz, uprkos prodoru kroz prve linije Vojske Republike Srpske u dužini od 1,5 km. Poljine su bile najjače srpsko uporište ne samo na sarajevskom već i bosanskohercegovačkom ratištu.



Bitka na Žuči bila je jedna od ključnih za odbranu Sarajeva. Tog dana osujećena je namjera agresora da se Sarajevo podijeli na dva dijela. To je bio nevjerovatan uspjeh branilaca Armije Republike BiH na samom početku agresije protiv mnogo naoružanijeg i organizovanijeg neprijatelja.

Zaplijenjene su značajne količine naoružanja i municije, vojne opreme i sanitetskog materijala. Radi se o bici kojom su potvrđeni rezultati “Pofalićke bitke”, te osigurana i učvršćena komunikacija s braniocima s područja Vogošće, odnosno naselja Ugorsko, Bušće i Kobilja Glava.



Nakon osvajanja Orlića zauzete su i Kota 850, Vis i Golo brdo, odakle su četnici svakodnevno, najvećim kalibrima ubijali Sarajevo koje su 1.425 dana držali pod opsadom.

Tog je dana poginulo blizu 200 boraca. Među njima je bio i specijalac Vinko Šamarlić. Početkom agresije na BiH on je već imao osvojenu olimpijsku normu za odlazak na Olimpijske igre koje su se 1992. godine održavale u Barceloni. Poginuo je 8. juna, dan prije odlaska ekipe na Olimpijske igre.
obraza nemaju a smrti se ne boje ...
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3368 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

Danas se 08.06. slavi kao Dan opštine Novi Grad, tj. dan kada je izvojevana presudna pobjeda na Zuči, odnosno odbranjena opština Novi Grad i Sarajevo.
I s ove vremenske distance, možda tako i treba da se slavi. Iako ne odgovara istini. Možda i ne treba mijenjati istoriju otkrivanjem nekih podataka koji bi pokazali da nije baš tako bilo kako danas govore. Možda i ne treba spominjati samoubilačke akcije na Poljinama i Trebeviću. Pozivati nekog na odgovornost nakon 27 godina nije realno, a nije bilo ni onda jer bi narušilo moral boraca.
Ja volim da tragam za pravom istinom, ali čini mi se da neke stvari jednostavno ne treba dirati.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#3369 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

strucnjakdemagog wrote:Danas se 08.06. slavi kao Dan opštine Novi Grad, tj. dan kada je izvojevana presudna pobjeda na Zuči, odnosno odbranjena opština Novi Grad i Sarajevo.
I s ove vremenske distance, možda tako i treba da se slavi. Iako ne odgovara istini. Možda i ne treba mijenjati istoriju otkrivanjem nekih podataka koji bi pokazali da nije baš tako bilo kako danas govore. Možda i ne treba spominjati samoubilačke akcije na Poljinama i Trebeviću. Pozivati nekog na odgovornost nakon 27 godina nije realno, a nije bilo ni onda jer bi narušilo moral boraca.
Ja volim da tragam za pravom istinom, ali čini mi se da neke stvari jednostavno ne treba dirati.

ama o cemu vise buncas?? kakva istina o 8.6, sad vam i 8. juni smeta? Kakve samoubilacke akcije na Zucu i Trebevicu? Nisi znao da se u ratu gine? Da li ti znas sta su znacile to pobjede nama u opkoljenom Sarajevu? Idi ti tragaj za "istinom" negdje drugo
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3370 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

pici wrote:
Zaprati ovaj kanal, ima dosta zanimljivih videa sa pocetka rata i kako je izgledala odbrana malo dalje od grada...
https://www.youtube.com/channel/UC2sBdK ... p7sPU2YvmA
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#3371 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Naidjoh na ovaj snimak, nema neke veze sa deblokadom kao takvom ali dobar snimak.

Jasno je da je prvi dio snimka uradjen samo radi dramaturgije (sunce visoko na nebu itd) kako se to u ratu obicno radilo, ono malo trcite okolo da vas kamera uslika. Ali sama akcija snimljena iz Pofalica ako se ne varam. Ovo je na Orlicu.

decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#3372 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by decembar2017 »

Citajuci ove komenatare izgleda mi kao kada bi kurva koja se prodaje za 10 maraka moralisala o kurvi koja se prodaje za 1000 maraka, jer ma koliko su losi ovi koji se kriikuju kriticari su jos gori.

1) Ne znam koliko sam puta pitao do sada: ako se kritikuje SDA jer su bili slabo organizovani dajte barem jedan post gdje se vidi da su komunjare bila barem zehru bolje ? Spominje se 300 ljudi koje je SDA organizovala u Sa , pa da vidim tih 301 koje su komunjare organizovale i opremile ? 300 pa da su isti ? 299 pa da su zehru slabiji ? Ali nema ni 1 , ni jedan da se moze reci da su komunjare i fina gradska raja koja je do tada organizovala koncerte za mir i klela se u komsije da su naoruzali i opremili barem 1 vod u citavoj BiH pa da su mart 1992 ( jer poslije toga vise nije bila organizacija za odbranu drzave vec zivotinjski nagon spasavanja golog zivota ) docekali spremni ?

Svi vi koji se ovdje javljate kao " ja bio tu i znam " sram vas bilo jer ili nemate obraza ili pameti da se sjetite da prije i na samom pocetku agresije nije se postovalo ni znanje a ni zvanje, mogao si biti general ili predsjednik ali bez ljudi i oruzja bi bio niko i nista. Da su komunjar bili tako posteni i spremni kako kritikuju SDA da ovi nisu , imali bi tada i ljude i oruzje i vecina naroda bi uz njih stala ali nisu i to je ono sto je poenta.

2) @dozer je na ovom forumu tvrdio da su cetnici u Sarajevu prodavali oruzje 1993 samo da bi mogli da u talu sa "nasima " pljackaju !!! shvacate li vi sta to znaci ? To znaci da Sarajevo nije palo samo zbog dobre volje cetnika a ne zato jer se odbranilo i svi vi samozvani branioci koji ste isprdili na stotine postova o vasim akcijama , bitkama i borbama ga podrzavate :? ja se sa time nikada ne bi slozio ali ako je istina to sto @dozer tvrdi , kako onda nisu prodavali i 1992 iz istog razloga jer ispada da su samo one akcije u kojima su bili @dozer,@PM i ostali " branioci " bile prave borbe a sve ostalo je bio dogovor ?

I prestanite da lazete i izvrcete moje rijeci jer meni nikada nije bio cilj da ponizim ili umanjim borbu pripadnika Armije /MUP i ostalih koji su bili ukljuceni u odbranu od agresije vec to vi radite sa svojom pricom i ja samo skrecem paznju na to jer vidim da vama ili ne smeta to ili niste svjesni sta pricate u ime politikanstva.
Zato djeco i omladino koji citate ovo : ne padajte na price tipova " ja bio tu i znam" , ovo je anonimni forum gdje svako moze da proda pricu, ima slucajeva gdje su dokazani pripadnici Armije RBIH na sudu tvrdili da su Sefer i Talijan organizovali maskakar na Markalama, pripadnik Armije RBIH je na sudu davao lazni alibi onom krvniku lukic, Franc Kos je bio uzoriti pripadnik Armije,svi su oni bili pravi pripadnici i pogledajte sta su radili a ovdje moze svako da se prijavi i predstavi i kada oni koji su pravi mogu da javno , na sudu da lazu pitajte se sta onda mogu da rade ovdje ? Ne padajte na svacije opise , ne padajte na svaciju pricu makar bio i 100 % vojnika Armije, ukljucite mozak , nije sve onako kako vam se predstavlja.

i samo da ne ostanem duzan, @eltorxinu i svima ostalim primitivcima da podsjetim da i oni imaju familiju pa da se i njihove sjetim jer mora da su to od familije naucili da se tako ponasaju :D
Tromblon
Posts: 2174
Joined: 18/01/2015 19:37

#3373 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Kakav paćenik braćo mila. Ovim si zaslužio prvo mjesto na godišnjoj shit of the year listi. Daj idi teferiči sa Bakijem u trezor a nas stipu na miru.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3374 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by madner »

Koji kloc, pa SDA je tada bila vlada, imala sve poluge vlasti i kao takva snosi i odgovornosti za poteze.
Komunisti su tada bili stranka koja je porazena na izborima, koja je eventualno imalo koje mjesto nacelnika.

Cuj ovog poslje marta bilo zivotinjski, pa u Aprilu su za Sarajevo donesene kljucne greske. Da se ne ide na zauzimanje skladista, da se dozvoli izvlacenje tehnike ljudstvom slabim jedinicama JNA.
Sve u cilju izbjegavanja sukoba.

Pararela sa Zagrebom ne stoji, u Zagrebu je bila oklopna brigada A klase, koja je bila popunjena tada sa oko 90% ljudstva, plus svi ostali djelovi korpusa i djelovi koji su izvuceni iz Slovenije. 1992 je JNA medjutim bila u potpunom rasulu, cijeli Sarajevski korpus je imao oko 1500 ljudi, vecinom starjesina.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3375 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

decembar2017 wrote:1) Ne znam koliko sam puta pitao do sada: ako se kritikuje SDA jer su bili slabo organizovani dajte barem jedan post gdje se vidi da su komunjare bila barem zehru bolje ? Spominje se 300 ljudi koje je SDA organizovala u Sa , pa da vidim tih 301 koje su komunjare organizovale i opremile ? 300 pa da su isti ? 299 pa da su zehru slabiji ? Ali nema ni 1 , ni jedan da se moze reci da su komunjare i fina gradska raja koja je do tada organizovala koncerte za mir i klela se u komsije da su naoruzali i opremili barem 1 vod u citavoj BiH pa da su mart 1992 ( jer poslije toga vise nije bila organizacija za odbranu drzave vec zivotinjski nagon spasavanja golog zivota ) docekali spremni ?

Svi vi koji se ovdje javljate kao " ja bio tu i znam " sram vas bilo jer ili nemate obraza ili pameti da se sjetite da prije i na samom pocetku agresije nije se postovalo ni znanje a ni zvanje, mogao si biti general ili predsjednik ali bez ljudi i oruzja bi bio niko i nista. Da su komunjar bili tako posteni i spremni kako kritikuju SDA da ovi nisu , imali bi tada i ljude i oruzje i vecina naroda bi uz njih stala ali nisu i to je ono sto je poenta.
O kakvim komunjarama ti vise trabunjas od 1991., jadan ne bio.... :roll:
2) @dozer je na ovom forumu tvrdio da su cetnici u Sarajevu prodavali oruzje 1993 samo da bi mogli da u talu sa "nasima " pljackaju !!! shvacate li vi sta to znaci ? To znaci da Sarajevo nije palo samo zbog dobre volje cetnika a ne zato jer se odbranilo i svi vi samozvani branioci koji ste isprdili na stotine postova o vasim akcijama , bitkama i borbama ga podrzavate :? ja se sa time nikada ne bi slozio ali ako je istina to sto @dozer tvrdi , kako onda nisu prodavali i 1992 iz istog razloga jer ispada da su samo one akcije u kojima su bili @dozer,@PM i ostali " branioci " bile prave borbe a sve ostalo je bio dogovor ?
Da bi ti ovo shvatio, prvo moras odgovoriti na ranije postavljeno pitanje (nisi valjda mislio da sam zaboravio ? :D ), a ja cu onda tebi dati vise detalja o tome, pa ti na kraju sam izvuci svoj zakljucak. Dakle - sta na municiji oznacava "PPU"?
I prestanite da lazete i izvrcete moje rijeci jer meni nikada nije bio cilj da ponizim ili umanjim borbu pripadnika Armije /MUP i ostalih koji su bili ukljuceni u odbranu od agresije vec to vi radite sa svojom pricom i ja samo skrecem paznju na to jer vidim da vama ili ne smeta to ili niste svjesni sta pricate u ime politikanstva.
Prije ce biti da ti nisi svjestan da ima i onih koji ce reci iztinu, pa ma kakva da je, a nece sutiti samo kako bi "sakrili svoje".
Zato djeco i omladino koji citate ovo : ne padajte na price tipova " ja bio tu i znam" , ovo je anonimni forum gdje svako moze da proda pricu, ima slucajeva gdje su dokazani pripadnici Armije RBIH na sudu tvrdili da su Sefer i Talijan organizovali maskakar na Markalama, pripadnik Armije RBIH je na sudu davao lazni alibi onom krvniku lukic, Franc Kos je bio uzoriti pripadnik Armije,svi su oni bili pravi pripadnici i pogledajte sta su radili a ovdje moze svako da se prijavi i predstavi i kada oni koji su pravi mogu da javno , na sudu da lazu pitajte se sta onda mogu da rade ovdje ? Ne padajte na svacije opise , ne padajte na svaciju pricu makar bio i 100 % vojnika Armije, ukljucite mozak , nije sve onako kako vam se predstavlja.
Za tvoju informaciju, gomila nas s ovog foruma se poznaje i licno. Da li tebe poznaje iko odavde, ili ti bilo koga?
Al' bar si jednu stvar dobro rekao - da ljudi ukljuce mozak. Izgleda da ga ti prvi jos nisi zaverglao kako treba...
Last edited by Dozer on 26/08/2019 10:13, edited 2 times in total.
Post Reply