Deblokada Sarajeva???

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3326 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

TheMule wrote: ZB su rasturile JNA 2./3. maja, to se zna!
Ne bas ZB, pogotovo ne sami, al' hajd'...
Prvi rafal na Skenderiji 02.05., na JNA Pinca iz kojeg su na nisan uzeli Dedu u parkicu ispred zgrade Kantona i zamalo izresetali i njega i ostale, i tako spasio i njega i one oko njega, nisu ispalile ZB...
Vecinu pokrivanja platoa Skenderije i pjesadije koja je preko Tekije krenula tuda, kao i tenkova i labudice, nisu bas uradile ZB...
Bistricku kasarnu s brda (tranzita) nisu OSAma zasule ZB, a nakon cega je zatrazeno obustavljanje vatre...
Nislije, njih 36 i BOV, koji su 03.05. iz Doma Armije krenuli prema Predsjednistvu, nisu na predaju prisilile bas ZB... Jeste Jez pregovarao s njihovim majorom, ali do pregovora je doslo nakon sto je neko drugi odradio rafalanje diskoteke Teatar (u kojoj je bilo njih 25), i blokadu i ostecenje BOV-a u prolazu kod Akademije...
Imaju YT snimci...dosta toga se lijepo vidi... A nije pretesko brojati...

Posto sveznajuci @decembar nije ponudio nikakve odgovore na ranija pitanja (jer, logicno, nema o tome blaga veze), treba reci istinu, a ona glasi - ZB i PL tada, tog aprila i pocetkom maja, nisu sve zajedno imali ni 300 ljudi, i to sirom grada. U samom centru, gdje se sve desavalo tada, imali su mozda oko 120-130 ljudi i stotinjak pusaka, od cega vise od 50% PAP-ovki i raznih lovackih karabina, a koliko se sjecam niko nije bio bas dobar s municijom za ono sto je imao, pri cemu je vjerovatno manje od pola tih ljudi bilo na lokalitetima samih dogadjanja (Skenderija, Obala, Dom JNA, Bistrik).
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3327 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Škobo Habu »

Dozer wrote:
TheMule wrote: ZB su rasturile JNA 2./3. maja, to se zna!
Ne bas ZB, pogotovo ne sami, al' hajd'...
Prvi rafal na Skenderiji 02.05., na JNA Pinca iz kojeg su na nisan uzeli Dedu u parkicu ispred zgrade Kantona i zamalo izresetali i njega i ostale, i tako spasio i njega i one oko njega, nisu ispalile ZB...
Vecinu pokrivanja platoa Skenderije i pjesadije koja je preko Tekije krenula tuda, kao i tenkova i labudice, nisu bas uradile ZB...
Bistricku kasarnu s brda (tranzita) nisu OSAma zasule ZB, a nakon cega je zatrazeno obustavljanje vatre...
Nislije, njih 36 i BOV, koji su 03.05. iz Doma Armije krenuli prema Predsjednistvu, nisu na predaju prisilile bas ZB... Jeste Jez pregovarao s njihovim majorom, ali do pregovora je doslo nakon sto je neko drugi odradio rafalanje diskoteke Teatar (u kojoj je bilo njih 25), i blokadu i ostecenje BOV-a u prolazu kod Akademije...

Imaju YT snimci...dosta toga se lijepo vidi... A nije pretesko brojati...
Za promociju Zelenih beretki su najzaslužniji srpski mediji, a najmanje one same.

Sjećam se početkom rata da se tako govorilo o jedinicam HOS - a. Ono, gdje oni dođu tu Srbi naprave odmah kolektivno samoubistvo.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3328 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by madner »

Naravno, ali to je propaganda zbog politickih ciljeva. Tako je nekad i SS bio na puno boljem glasu nego sa rezultatima, jer su promovisali ideologiju koja je nekome odgovarala.

Ovdje je to pokusaj da se zasluge za odbranu prisvoje a fule oko organizacije zaborave. Shodno tome se i gura ta prica, uz medijsku podrsku.

Pa neko lupa kako se nista vise nije moglo uraditi do tada, mada bukvalno nisu mogle biti losije pocetne postavke od ovih.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#3329 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Dozer wrote:
TheMule wrote: ZB su rasturile JNA 2./3. maja, to se zna!
Ne bas ZB, pogotovo ne sami, al' hajd'...
Prvi rafal na Skenderiji 02.05., na JNA Pinca iz kojeg su na nisan uzeli Dedu u parkicu ispred zgrade Kantona i zamalo izresetali i njega i ostale, i tako spasio i njega i one oko njega, nisu ispalile ZB...
Vecinu pokrivanja platoa Skenderije i pjesadije koja je preko Tekije krenula tuda, kao i tenkova i labudice, nisu bas uradile ZB...
Bistricku kasarnu s brda (tranzita) nisu OSAma zasule ZB, a nakon cega je zatrazeno obustavljanje vatre...
Nislije, njih 36 i BOV, koji su 03.05. iz Doma Armije krenuli prema Predsjednistvu, nisu na predaju prisilile bas ZB... Jeste Jez pregovarao s njihovim majorom, ali do pregovora je doslo nakon sto je neko drugi odradio rafalanje diskoteke Teatar (u kojoj je bilo njih 25), i blokadu i ostecenje BOV-a u prolazu kod Akademije...
Imaju YT snimci...dosta toga se lijepo vidi... A nije pretesko brojati...

Posto sveznajuci @decembar nije ponudio nikakve odgovore na ranija pitanja (jer, logicno, nema o tome blaga veze), treba reci istinu, a ona glasi - ZB i PL tada, tog aprila i pocetkom maja, nisu sve zajedno imali ni 300 ljudi, i to sirom grada. U samom centru, gdje se sve desavalo tada, imali su mozda oko 120-130 ljudi i stotinjak pusaka, od cega vise od 50% PAP-ovki i raznih lovackih karabina, a koliko se sjecam niko nije bio bas dobar s municijom za ono sto je imao, pri cemu je vjerovatno manje od pola tih ljudi bilo na lokalitetima samih dogadjanja (Skenderija, Obala, Dom JNA, Bistrik).
Dozer,

Halali ali nisi u pravu. :D
Kad Skaka da pare za film o opsadi grada - vidjećeš da nisi u pravu.Evo,hajmo u opkladu da će ispasti kako su Švrakići odbranili Predsjedništvo.Kakva specijalna jedinica MUP-a,kakvi policajci i dobrovoljci sa Koševskog...
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3330 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

za ZB se pricalo po maHalama kako su to obuceni specijalci kako su ovo ono uglavnom ih yutel i srbski mediji promovisali kako je u gradu hiljade ZB... vecinom imali te beretke na glavi i tespihe na reveru... i ja sam imao beretku bez tespiha :mrgreen: valjda nisam pravi ZB... jukini su se furali na hosovce i bili u crnom, ko neka crna legija, vecinu tadasnje odbrane su cinili momci u patikama i trenerkama, maskirnu su imali tad smo ih zvali manekenima i rejbanke na nosu :mrgreen:... zaista zvucimo koda smo cetalji al istina boli... sjecali se iko Dine Magode i Vinka Šamarlića
e to su bili borci... znaju li sdO junosHe ko je Asko Prazina... i gdje je poginuo itd itd...
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#3331 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Za Srbe je svaka naoružana osoba nesrpske nacionalnosti bila "zelena beretka".Sami su sebe sjebali sa tom pričom.Mislili su da ih ima bar 10 000 i da su opremljeni ko marinci a više stane ljudi u kombi za Faletiće nego što su famozne ZB imali spremnih,opremljenih i obučenih ljudi.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3332 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Škobo Habu »

PM72 wrote:Za Srbe je svaka naoružana osoba nesrpske nacionalnosti bila "zelena beretka".Sami su sebe sjebali sa tom pričom.Mislili su da ih ima bar 10 000 i da su opremljeni ko marinci a više stane ljudi u kombi za Faletiće nego što su famozne ZB imali spremnih,opremljenih i obučenih ljudi.
Nisu oni sjebali nikoga, već su kroz vlastitu propagandu stvorili mit o "zelenim beretkama".

Zelen beretke i HOS su bili sinonimi za tadašnju ugroženost srpskog stanovništva. Znam jednom kod nas kada su se Srbi počeli iseljavati - pravdali su se dolaskom HOS - ovaca u Vareš. Hosovaca nigdje s' glave, sve odore HVO.

Sa prvim puškaranjem se taj mit o "beretkama" i "hosovcima" potpuno raspršio. Svi su čuli za njih, ali ih niko nije vidio.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#3333 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Covjek je hladno napisao da su "Vikicevi specijalci" snimali spotove i to je to od njih.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3334 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

ma mi ovdje trabunjamo lovacke price, ono sto kaju u centrali to je to... sta znaju fgr komunjare i kjafiri...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3335 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Guadalajara »

pici wrote:ma mi ovdje trabunjamo lovacke price, ono sto kaju u centrali to je to... sta znaju fgr komunjare i kjafiri...
nek znaju taguti, murtedi i munafici... :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3336 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Pa oni znaju najbolje...i onda nafiluju decembra i slicne, pa ovi onda po internetu, a i u RL, prosipaju takve supljake da ti bude zlo...

Jedan od takvih supljaka je prica koja vec mjesecima kola po carsiji - da je Bakir zapravo bio pravo zajeban diverzant, ali nece da se prica o tome.
Da nije zalosno, bilo bi smijesno...
Kad sam slusao momka od 30-ak godina kako mi ovo prica, i to pun nekakvog ponosa i ubijedjen da je to 1.000.000% istina, nisam mogao da mu ne kazem - jos jednom izvali nesto na tu temu i takve gluposti, namlaticu te da neces moc' hodat' mjesec dana...
I onda mu ispricam ono sta i kako jeste bilo.. Otis'o k'o popisan iz kafane. Ali, sumnjam da je promijenio misljenje...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3337 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

dječak sa šibicama wrote:Covjek je hladno napisao da su "Vikicevi specijalci" snimali spotove i to je to od njih.
Ne zaboravi i da su im Srbi u "Pretisu" samo dali vec kupljeno/placeno oruzje. I to je njegova konstrukcija...
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3338 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sumirprimus »

trola vam temu uspjesno.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3339 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Ma trola on sam sebe najuspjesnije :lol: :lol: :lol:
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3340 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

madner wrote:Naravno, ali to je propaganda zbog politickih ciljeva. Tako je nekad i SS bio na puno boljem glasu nego sa rezultatima, jer su promovisali ideologiju koja je nekome odgovarala.

Ovdje je to pokusaj da se zasluge za odbranu prisvoje a fule oko organizacije zaborave. Shodno tome se i gura ta prica, uz medijsku podrsku.

Pa neko lupa kako se nista vise nije moglo uraditi do tada, mada bukvalno nisu mogle biti losije pocetne postavke od ovih.
Ah SDAovci ko SDAovci, zivi nebi priznali da ni u Sarajevu nisu uspijeli uspjesno organizovati otpor pocetkom rata, doduse ni nasim komunistima nije mane, prakticno su im Srbi podijelili grad prije nego je i svat ubijen, a oko Sarajeva pa i u pojedinim djelovima Sarajeva pjevale po kafanama četničke pjesme i opjevavali stari srpski koljači još 91.

Tuzlaci su za Sarajevo izmislili svijet sto se tice organizacije otpora. Mi vamo kako smo krenuli dobro smo i korpus formirali, prakticno 92 i 93 rokali su se po gradu za prevlast pojedini krimosi i njihove mini brigade.

O tome kako su izgubili Krajinu, Istocnu Bosnu, pa i dijelove Hercegovine, pa i djelove Sarajeva prije nego je i opaljen prvi metak, a gdje je bio povelik procenat Bosnjaka suvisno je pricati.

Mogu sada gurati pricu o patriotskoj ligi i osnivackoj sjednici iz Mehurica, zelenim beretkama, snimati kaside o 9 heroja i td, ali cinjenice su neumoljive da otpor nisu uspijeli u mnogim mjestima gdje je vecinsko stanovnistvo bili bosnjacko, pa i tamo gdje su bili maltane bara bara broju sa Srbima ili Hrvatima.

Kako smo u rat krenuli, nastanak otpora je samo čudo, ali čudo naroda.
Last edited by kiligonzales on 23/08/2019 14:24, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3341 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

Samo pogledati mapu i sta je izgubljeno :D

Image

https://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_sta ... vini_1991.

Kod Tunje u knjizi "Bosna i Hercegovina" ova mapa je sadrzajnija, pa se po svakoj opstini omjer stanovnika vidi bolje.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3342 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Pa sta hoces...bila je vrhunska organizacija otpora! Pogotovo u Vlasenici, Zvorniku, Ilijasu, Ilidzi, Doboju, Prijedoru, Bratuncu, Hadzicima, Trnovu, Foci...
Sta hoces vise...? O Sarajevu da ne pricamo...
Tamo gdje se narod sam pokrenuo i organizovao, to se nekako i odbranilo (Gorazde, Bihac, dijelovi Sarajeva, Tuzla, Konjic, Zenica, Teocak, Tesanj,Gradacas....). Gdje je SDA pokretala i organizovala otpor, to je palo bez metka...
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#3343 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dimnjacar »

Prvi Partizan Užice
Ne mogoh više čekati ...... :wink:

Inače, branioci Sarajeva su 1992. (a bogme i 1993. pa i sve do početka 1994. godine) vrlo često izgledali ovako.....
Teksas jakne ili trenerke, farmerke ili hlače sašivene od šatorskog krila, tene ili eventualno vojničke čizme na nogama.
Puška, na smjenu :) :shock: :thumbup: kad te zapadne.
[imgImage][/img]
User avatar
eltroxin
Posts: 2022
Joined: 30/08/2009 23:35

#3344 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by eltroxin »

dječak sa šibicama wrote:Covjek je hladno napisao da su "Vikicevi specijalci" snimali spotove i to je to od njih.
Nisu ovi juniori krivi za tu pricu, oni samo prenose dalje sto cuju iz centrale. A inace se jos od rata umanjuje i gura pod cilim ratni put specijalne.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3345 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by kiligonzales »

Dozer wrote:Pa sta hoces...bila je vrhunska organizacija otpora! Pogotovo u Vlasenici, Zvorniku, Ilijasu, Ilidzi, Doboju, Prijedoru, Bratuncu, Hadzicima, Trnovu, Foci...
Sta hoces vise...? O Sarajevu da ne pricamo...
Tamo gdje se narod sam pokrenuo i organizovao, to se nekako i odbranilo (Gorazde, Bihac, dijelovi Sarajeva, Tuzla, Konjic, Zenica, Teocak, Tesanj,Gradacas....). Gdje je SDA pokretala i organizovala otpor, to je palo bez metka...
:lol:

Ne bih sve to smatrao krivicom SDA, tu su i probosanski orijentisani komunisti, zaglavili ni sami ne kontajuci gdje u tome momentu.

Osim Selima, vala ovi drugi komunisti se nesto ne polomise oko stvaranja otpora pred rat sami.

Jako je bilo nadanje našeg rukovodstva da ce svijet intervenisati i sprijeciti moguci rat, trebali su se desiti Bijeljina i Zvornik da bi Alija odlucno rekao Lord Karingtonu da cemo se boriti na njegovo spominjanje srpske vojne premoci i pritiske na našu stranu da prihvati etnicku podijelu BiH i prijedlog koji je favorizovao zahtijeve Bg i Zg na stetu tada još unitarne BiH. Svojevrsni smokvin list za pokrivanje ponosa kad je vec sve poslo u helac, a BiH prakticno vec bila izdjeljena, a mi rat docekali nespremni.

Poprilicno dobro dokumentarac "Smrt Jugoslavije" govori o našim suludim nadanjima da ce nam MZ pomoci pred sami rat i vojno intervenisati u nadi da se sami rat sprijeci. Umjesto toga nam posalju Europljani svoga smetljara Karingtona sa prijedlogom podijele BiH. Poslje su se drugi smetljari dovlacili u Sa kako bi nam samo rekli da oni nece vojno intervenisati protiv Srba dok je raja u patikama branila drzavu.

Ako su mnogi nosi tada clansku kartu tada pobjednicke stranke na izborima u BiH, to ne znaci da su sve zasluge njene za odbranu BiH i da su svi pojedinci te stranke bili dobre patriote i organizatori.

Još je veca sramota sa ovom medaljom otpora i naknadama 25 godina od rata, gdje nam se patriotizam svodi na novcane naknade i spiskove onima koji su se mozda uslikali pored nekoga ko nosi stvarne zasluge.

Evo jedne zajebancije sa Igmana, stari SDA kadar, tipicno patriotski, koji se recimo u mnogome razlikuje od recimo rhm. Safeta Hadzica koji je bio clan SDA i jedan od prvih heroja u Sarajevu :

User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3346 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »





User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3347 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pirpa »

Dozer wrote: Posto sveznajuci @decembar nije ponudio nikakve odgovore na ranija pitanja (jer, logicno, nema o tome blaga veze), treba reci istinu, a ona glasi - ZB i PL tada, tog aprila i pocetkom maja, nisu sve zajedno imali ni 300 ljudi, i to sirom grada. U samom centru, gdje se sve desavalo tada, imali su mozda oko 120-130 ljudi i stotinjak pusaka, od cega vise od 50% PAP-ovki i raznih lovackih karabina, a koliko se sjecam niko nije bio bas dobar s municijom za ono sto je imao, pri cemu je vjerovatno manje od pola tih ljudi bilo na lokalitetima samih dogadjanja (Skenderija, Obala, Dom JNA, Bistrik).
Upravo ono što sam napisao u prošlom postu.. neće ljudi pušku pa neće... Valjda se narod nadao na famozne specijalne jedinice ZB, PL i Vikićeve specijalce da im guzove, imovinu sačuvaju... :roll:

Pojedini su ovde po mom pisanju možda mogli sami izvući zaključak da sam protivnik SDA..ali brate pretjeruje te u ovom slučaju optuživanja SDA...kod mene su se pojedine komšije Bošnjaci utrkavale ka četničkom štabu da prijave komšije muslimane koji su zbavile dvije puške da cuvaju noćne straže...

Znam ja nas, jebo ti nas ....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#3348 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Ja ne znam iskreno koliko je ZB bilo, ali dobro se sjecam bajrama pocetkom aprila u starom gradu, u subotu 4. aprila ispucano je brat bratu par desetina hiljada metaka, ne znam odakle ali dobro se sjecam rafalanja jer sam bio u mahali na memli strani i to je toliko rokalo da su pojedini komsije pod stolove isli. Slavilo se, valjda.

Narednog dana pocinje ono na Vracama, kod doma na sirokaci desetine naoruzanih ljudi sa beretkama, uniformu je imao samo Emin Svrakic koji je onako paradirao okolo i nestao kasnije kad su se pojavili vikicevi ljudi. Ovi sa beretkama su poskakali na ono plavo oklopno vozilo policije i djipove, i zaputili se prema Kovacicima jer Vikicevci nisu uspjeli proci Ljubljansku ulicu zbog sds barikada pa su krenuli okolo.
Imali su oruzje svake vrste, od tandjara preko papovki do automata, a bilo je i par MG mitraljeza. Ono sto sam ja kao klinjo vidio i mogao raspoznati. I neki lovacki snajperi, karabini, sta li vec. Vec tog dana poceo je rat gore, posebno na Zlatistu, na kuli i oko objekta policije. Kao pomoc ZB su dosli ljudi u plavim uniformama i sa plavim sljemovima, rezervna policija, malo su smijesni sa onim sljemovima ko vatrogasni samo plave boje.
Sve to zajedno je izgledalo prilicno neorganizovano, ovi sto danas pricaju o nekakvoj profi organizaciji debelo pretjeruju. A i cete na trebevickoj cesti i Zlatistu su bili skoro pa jednako lose organizovani, samo sto su tu i tamo imali nekog iz JNA pa ih je nausio kako se zabunkerisati i zauzeti polozaj i slicno. Bar kako su ljudi pricali, koji su kasnije ratovali i naucili sta je to ratovanje, prvih dana sa obje strane je bila skoro pa anarhija. Jedino na Kovacicima i jevrejskom SDS je imao vec spremne puskarnice, raspored barikada i tako dalje. Oni su to malo ozbiljnije radili.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3349 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Ma ja mozda malo i pretjeram za ovo gore i SDA, ali sva poenta i jeste upravo u tome sto se danas SDA busa nekakvim zaslugama za organizovanje otpora, a svi znamo da je Alija i pocetkom aprila govorio da rata nece biti... Radi toga mene hvata huja na sve ovo sto se danas desava. Imamo spisak od nekakvih stotina "organizatora otpora", a koliko je njih zaista pucalo i pruzilo stvarni otpor..? Istovremeno, masa ljud koji zaista jesu pruzili maksimalni otpor, njih nema ni na mapi.
Da ne pricamo o tome da se datum tog organizovanja otpora uzima od seprembra '91 do pocetka aprila '92, dok su cetalji uredno ukopali artiljerijske polozaje oko Sarajeva, kao glavnog cilja, jos u ljeto '91... Sta bi s tim organizovanjem i organizatorima otpora tada, kada je rat u HR vec picio nemilice i kada je vec postalo jasno sta se sprema i ovdje? I - gdje se to u BiH ratovalo prije aprila '92...?

Ljudi iz ZB i PL je bilo onoliko koliko sam i napisao gore, a bili su onako i naoruzani. U to ubrajam i Cele, Cacu, Topu, Juku, Jeza, itd..
Manje od 50% oruzja kod njih su cinile AP i neko drugo automatsko oruzje. Sve lovare, tandzare i PAP-ovke bile. Naravno, i to je oruzje, ali ako se uporedi s onim sto je bilo na onoj strani vec tada, a to je kompletan arsenal JNA, onda je jasno o kakvom omjeru snaga se radilo.

Da je sve bilo rasulo i tamo i ovamo na pocetku - jeste. I vjerovatno se i tome moze uveliko zahvaliti sto je 2/3 maj prosao kako je prosao. Da su oni bili iole organizovaniji (opremljeni su bili maksimalno), i da nisu upali u panicno rasulo cim su poceli gubiti ljude po ulicama, mislim da bi bilo svega. Dovoljan pokazatelj ovoga su i Skenderija, i Bistrik, i Teatar, itd. Pa, nas, sve zajedno, oko tog Teatra tog 3.5. nije bilo ni 20, naoruzani kako je napisano, a uspjeli zarobiti njih 36 potpuno opremljenih i naoruzanih, i BOV...
Na Skenderiji 02.05. nas sve zajedno bilo manje od 40, a uspjeli otjerati sve one kamione, transportere i tenkove...
Na Bistriku i oko kasarne 03.05. takodjer nas bilo jedva 50... itd.itd.
A svi koji su bili, oni znaju ko je tu davao najjacu i najprecizniju vatrenu podrsku. @decembar to ne zna, naravno, a ja mu necu otkriti :D

U svakom slucaju, sva ova prica danas i 27 godina kasnije, malo je off... Ali, svi znamo ko ne da da se ljudi odmaknu od toga, pa je besmisleno to stalno ponavljati. Svakome svaka cast, i svakome pod njegov obraz ono sto moze pod njega strpati, ali problem je sto ti kojima sve moze pod obraz ne daju mira nama kojima to ne moze tako...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#3350 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

Dozer wrote:
TheMule wrote: ZB su rasturile JNA 2./3. maja, to se zna!
Ne bas ZB, pogotovo ne sami, al' hajd'...
Prvi rafal na Skenderiji 02.05., na JNA Pinca iz kojeg su na nisan uzeli Dedu u parkicu ispred zgrade Kantona i zamalo izresetali i njega i ostale, i tako spasio i njega i one oko njega, nisu ispalile ZB...
Vecinu pokrivanja platoa Skenderije i pjesadije koja je preko Tekije krenula tuda, kao i tenkova i labudice, nisu bas uradile ZB...
Bistricku kasarnu s brda (tranzita) nisu OSAma zasule ZB, a nakon cega je zatrazeno obustavljanje vatre...
Nislije, njih 36 i BOV, koji su 03.05. iz Doma Armije krenuli prema Predsjednistvu, nisu na predaju prisilile bas ZB... Jeste Jez pregovarao s njihovim majorom, ali do pregovora je doslo nakon sto je neko drugi odradio rafalanje diskoteke Teatar (u kojoj je bilo njih 25), i blokadu i ostecenje BOV-a u prolazu kod Akademije...
Imaju YT snimci...dosta toga se lijepo vidi... A nije pretesko brojati...

Posto sveznajuci @decembar nije ponudio nikakve odgovore na ranija pitanja (jer, logicno, nema o tome blaga veze), treba reci istinu, a ona glasi - ZB i PL tada, tog aprila i pocetkom maja, nisu sve zajedno imali ni 300 ljudi, i to sirom grada. U samom centru, gdje se sve desavalo tada, imali su mozda oko 120-130 ljudi i stotinjak pusaka, od cega vise od 50% PAP-ovki i raznih lovackih karabina, a koliko se sjecam niko nije bio bas dobar s municijom za ono sto je imao, pri cemu je vjerovatno manje od pola tih ljudi bilo na lokalitetima samih dogadjanja (Skenderija, Obala, Dom JNA, Bistrik).
Nisam ni reko sami, ali oni su bili kao vojno krilo SDA, pa ih i spominjen u tom kontekstu. Vikiceve, Jukine itd dozivljavam kao apoliticne
Post Reply