Deblokada Sarajeva???

Post Reply
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2801 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:
BISTRIK100 wrote:Zna li neko koliko je naoruzanja zarobljeno u kasarni Marsal Tito?Svi govore ogromne kolicine na internetu ali ne pise cega i koliko.Znam da je poslije iseljenja dosao VBR na Crni vrh brdo iznad Gorice i tu je bio cijeli rat.Ponekad bi ispalio po koju raketu,bilo ga je lijepo cuti.Cuo sam da je bio drugi VBR i tenk t-55 u tunelu na Ciglanama.Koliko je ukupno VBR ova bilo u gradu?Neko napisa da su bila 4 tenka t-55 u gradu.Sarajmen vjerovatno zna najbolje je informisan.
http://haler.blogger.ba/arhiva/2012/06/10/3322301
VBR na Crnom vrhu? jesi li ti kad bio gore
Da puno puta.Ovaj VBR je dosao sljedeci dan nakon iseljavanja Marsalke i poceo pucati.Obicno su ispaljivali 3-4 komada"rafalno".Nakon ispaljenja nisam cuo detonacije.Mozda su cak gadjali i Pale,ne znam da li su mogli dobaciti do tamo.Inace sa Crnog vrha je bio divan pogled na jevrejsko i Vraca.Kasnije je dolazio brdski top b1,i pucao sa ulice.Ispalili bi nekoliko granata a onda top sakrili iza zgrade.Ljudi u toj zgradi su se vjerovatno preznojavali cekajuci hoce li cetnici uzvratiti,ali nisu nikad koliko se sjecam.Iznad moje zgrade je stanovao jedan alkoholicar koji je imao sedmero djece,radio je na pijaci na Ciglanama.Jedan dan top je dosao da puca iza njegove zgrade.On je dosao pijan i poceo im govoriti "Sto ste tu dosli?Hocete li da mi djecu ubijete?Oni su zovnuli vojnu policiju koja je razbila njega i njegovu zenu.Njega su tako razbili da su ga vukli po cesti da ga ubace u kombi,i pantole su mu spale.
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#2802 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

na Crnom vrhu ima objekat vodovoda i u njemu su napravili zemunicu i postavili minobacač.Nakon druge ispaljene mine četnici su ih provalili i zasuli granatama.Nisu više dejstvovali sa tog mjesta jer su bili kao na dlanu skoro sa svih strana.Tek poslije su doveli neke izviđače koji su nešto kao pratili a od 1994 tu su boravili artiljerci sa crvenim strelama odakle su gađali u par navrata oklope i bunkere na jevrejskom groblju,Debelom brdu i Osmicama.
Pale nisu gađane sa tog mjesta.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#2803 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Max Bunker »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:
BISTRIK100 wrote:Zna li neko koliko je naoruzanja zarobljeno u kasarni Marsal Tito?Svi govore ogromne kolicine na internetu ali ne pise cega i koliko.Znam da je poslije iseljenja dosao VBR na Crni vrh brdo iznad Gorice i tu je bio cijeli rat.Ponekad bi ispalio po koju raketu,bilo ga je lijepo cuti.Cuo sam da je bio drugi VBR i tenk t-55 u tunelu na Ciglanama.Koliko je ukupno VBR ova bilo u gradu?Neko napisa da su bila 4 tenka t-55 u gradu.Sarajmen vjerovatno zna najbolje je informisan.
http://haler.blogger.ba/arhiva/2012/06/10/3322301
VBR na Crnom vrhu? jesi li ti kad bio gore
Da puno puta.Ovaj VBR je dosao sljedeci dan nakon iseljavanja Marsalke i poceo pucati.Obicno su ispaljivali 3-4 komada"rafalno".Nakon ispaljenja nisam cuo detonacije.Mozda su cak gadjali i Pale,ne znam da li su mogli dobaciti do tamo.Inace sa Crnog vrha je bio divan pogled na jevrejsko i Vraca.Kasnije je dolazio brdski top b1,i pucao sa ulice.Ispalili bi nekoliko granata a onda top sakrili iza zgrade.Ljudi u toj zgradi su se vjerovatno preznojavali cekajuci hoce li cetnici uzvratiti,ali nisu nikad koliko se sjecam.Iznad moje zgrade je stanovao jedan alkoholicar koji je imao sedmero djece,radio je na pijaci na Ciglanama.Jedan dan top je dosao da puca iza njegove zgrade.On je dosao pijan i poceo im govoriti "Sto ste tu dosli?Hocete li da mi djecu ubijete?Oni su zovnuli vojnu policiju koja je razbila njega i njegovu zenu.Njega su tako razbili da su ga vukli po cesti da ga ubace u kombi,i pantole su mu spale.
Pa gdje se ovoga sjeti. :lol: Rahmetli E., što je držao prodavnicu svega i svačega na pijaci Ciglane.
On je pričao da je kulturno izašao i zamolio vojnike da maknu top jer ne mogu djeca da mu spavaju a da su ga ovi onda prebili :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#2804 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

brisite ovo ba, koristice u hagu da opravdaju legitimne vojne ciljeve.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2805 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:na Crnom vrhu ima objekat vodovoda i u njemu su napravili zemunicu i postavili minobacač.Nakon druge ispaljene mine četnici su ih provalili i zasuli granatama.Nisu više dejstvovali sa tog mjesta jer su bili kao na dlanu skoro sa svih strana.Tek poslije su doveli neke izviđače koji su nešto kao pratili a od 1994 tu su boravili artiljerci sa crvenim strelama odakle su gađali u par navrata oklope i bunkere na jevrejskom groblju,Debelom brdu i Osmicama.
Pale nisu gađane sa tog mjesta.
U blizini vodovoda bio je jedan vojni objekat.Ljudi su govorili "tu su Laste",vidio sam vojnike u crnim uniformama.Laste su imale bazu mislim na gradjevinskom fakultetu.Mozda su koristile i taj objekat.Da li su ti sa strijelama pogodili neki oklop na spomenutim lokacijama?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2806 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

Max Bunker wrote: Pa gdje se ovoga sjeti. :lol: Rahmetli E., što je držao prodavnicu svega i svačega na pijaci Ciglane.
On je pričao da je kulturno izašao i zamolio vojnike da maknu top jer ne mogu djeca da mu spavaju a da su ga ovi onda prebili :lol:
Onda su ga "kulturno" prebili. :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2807 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

Kad pricate o tom tipu....

Ja se zateko tako kod jarana u pofalicima kad navece klepece nesto ..tenk dosao :D
Ujutro se skupio sav komsiluk , izasle zene ...raskokodakale se..sad ce nas tenk da jebe mater cetincima...ok zene ajmo razlaz sad ce da puca..otvorite malo prozore da ih detonacija ne osteti...odose one , lole se spremile ...izadje tenk opali 3-4 granate...jebem ti sunce nije ostetio prozore, izbio ih iz okvirova.....za 10 min cujes sa hrese...bum bum bum....kad su nas poklopili haubicama pola sata....ode sve u materinu

za par sedmica dosli ponovo...kad su izasle iste te zene ..da im jebu mater i njima i tenku :lol: ...djaba vojna murija, djaba regularna...na kraju su sklonili tenk u gornji dio medju popaljene kuce...i sa te lokacije je kasnije i pucao
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#2808 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by akaunt »

...a inače svaki komsiluk je imo svog Lazanskog koji na osnovu par nekih zvukova koje podsjećaju na pucanje je odma mogao ocijeniti o kakvim zbivanjima je riječ. Bio je kod nas , neki izbjeglica iz Svraka, mi ga zvali Komšo...
Negdje u daljini se začuje nešto ko bang bang beng... A Komšo odma : Laste krenule na Špicastu, naredba je da se mora drzat do sutra jer vecaras se učvršćuju rovovi ispod! Ili ono standardno : Ovo naši čačkaju odvlače im paznju od ....na primjer Zlatišta.
Najbolja je bila : Raja, ušle su Maljutke u grad! Ako čujete šššš ć ć ć bez panike, to su naše....
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#2809 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:na Crnom vrhu ima objekat vodovoda i u njemu su napravili zemunicu i postavili minobacač.Nakon druge ispaljene mine četnici su ih provalili i zasuli granatama.Nisu više dejstvovali sa tog mjesta jer su bili kao na dlanu skoro sa svih strana.Tek poslije su doveli neke izviđače koji su nešto kao pratili a od 1994 tu su boravili artiljerci sa crvenim strelama odakle su gađali u par navrata oklope i bunkere na jevrejskom groblju,Debelom brdu i Osmicama.
Pale nisu gađane sa tog mjesta.
U blizini vodovoda bio je jedan vojni objekat.Ljudi su govorili "tu su Laste",vidio sam vojnike u crnim uniformama.Laste su imale bazu mislim na gradjevinskom fakultetu.Mozda su koristile i taj objekat.Da li su ti sa strijelama pogodili neki oklop na spomenutim lokacijama?
između vodovoda,romskog naselja i zgrada postoji nedovršeni betonski objekt i stara vila koji su vlasništvo SSNO-a a to je "savezni sekretarijat za narodnu odbranu" iliti ministarstvo odbrane SFRJ.Inače,JNA nije imala ništa svoje imovine nego je to sve,od kasarni do poligona,bilo vlasništvo gore pomenutog SSNO-a.
u objektu na Gorici i prije rata postojala je straža a u ratu su u njoj boravili naši oficiri koji radi svoje sigurnosti nisu rasporedili nikakvu artiljeriju jer su bili svjesni da na jednu njihovu četnici uzvraćaju sa deset granata.Već sam napisao da su imali osmatrače i povremeno posade sa crvenim strelama i maljutkama.
Kota Crni vrh ili Gorica fantastično se vidjela sa Grbavice,Vraca,Zlatišta,Osmica,Jevrejskog,Vidikovca a iza leđa sa Borija,Mrkovića,Poljina i Saračevca na kojem su bile haubice.To je kota iznad Poljina.Svaki bljesak ili ispaljenje na Crnom vrhu prouzrokovalo bi paljbu sa okolnih kota.
VBR kojeg pominješ smjestili su na Hum kao i samohotku a drugi VBR (radi se o modelu Plamen 107 mm) imala je Lasta i bio je smješten u uvali između Žuči i Huma.Stajao sam pored njega 1995.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#2810 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Seawolf »

PM72 wrote:... drugi VBR (radi se o modelu Plamen 107 mm) imala je Lasta i bio je smješten u uvali između Žuči i Huma.Stajao sam pored njega 1995.
Ima VLR koji se naziva "Plamen" i ima VLR kalibra 107 mm, ali to dvoje ne ide zajedno.
xplisko
Posts: 90
Joined: 22/03/2018 08:57

#2811 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by xplisko »

Seawolf wrote:
PM72 wrote:... drugi VBR (radi se o modelu Plamen 107 mm) imala je Lasta i bio je smješten u uvali između Žuči i Huma.Stajao sam pored njega 1995.
Ima VLR koji se naziva "Plamen" i ima VLR kalibra 107 mm, ali to dvoje ne ide zajedno.
Plamen (m63) je cini mi se 128mm kalibar.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#2812 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by zateznistub »

xplisko wrote:
Seawolf wrote:
PM72 wrote:... drugi VBR (radi se o modelu Plamen 107 mm) imala je Lasta i bio je smješten u uvali između Žuči i Huma.Stajao sam pored njega 1995.
Ima VLR koji se naziva "Plamen" i ima VLR kalibra 107 mm, ali to dvoje ne ide zajedno.
Plamen (m63) je cini mi se 128mm kalibar.
... i oganj
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#2813 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

JNA je u namjenskim industrijama SFRJ pravila više modela VBR-ova,Plamen,Oganj i Orkan.Plamen je bio najmanji VBR od 107 mm i vukao se za kamionom a postojao je model montiran i na vozilu,obično TAM -110 ili 150.Orkan je bio najveći i to u kalibru 262 mm a jedan primjerak bio je u II korpusu bez ijedne rakete.
Dva VBR-a ostavila je JNA u kasarni Maršal Tito i to ova "mala" jer ih nisu izvukli na vrijeme a ko zna,možda su se nadali da će presjeći grad na početku...
to je ono što ja znam,spreman sam da saslušam protiv argumente.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2814 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by ventriloquist »

107mm je bio kineski Type 63 vbr. I bilo ih je u ARBiH. Dobro ga poznajem. JNA plamen je bio 128 mm. Bilo je i njih, kao i jednocjevnih lansera oba kalibra.
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#2815 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

moguće,ove VBR-ove što sam viđao imali su 12 cijevi čak sam jedne prilike vidio audi 80 kako tegli jedan za sobom.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#2816 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Seawolf »

PM72 wrote:moguće,ove VBR-ove što sam viđao imali su 12 cijevi čak sam jedne prilike vidio audi 80 kako tegli jedan za sobom.
"Oganj" i "Plamen" su sa po 32 cijevi.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2817 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by ventriloquist »

PM72 wrote:moguće,ove VBR-ove što sam viđao imali su 12 cijevi čak sam jedne prilike vidio audi 80 kako tegli jedan za sobom.
Ma jašta. 107 mm su bili vrlo lagani, kao manja prikolica. Zato ih se i moglo dopremiti na Tresku naprimjer. Doduše, sjećam se da su nam baš na Treski jedan onesposobili nekad u jesen 1995. Svi su bili strane proizvodnje, kao i rakete, pa je olakšanje bilo naći u sanduku tablice na engleskom, pored onih na nerazumljivim jezicima.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2818 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

Jesu li ovi u ratu radili http://www.bnt-tmh.ba/?
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2819 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by decembar2017 »

BISTRIK100 wrote:Jesu li ovi u ratu radili http://www.bnt-tmh.ba/?

na pogresnoj si temi, to je u SB ali kada vec pitas jesu ali u mnogo manjem obimu nego u mirnodobskom periodu.

Zato su ih i cetnici a i ustase nekoliko puta pokusali da uniste /onesposobe, npr u onom zracnom napadu poslije kojeg su ih ameri po skidali, poslije bombardovanja ustase su otvarale vatru na ljude koji su gasili pozar , iako je u to vrijeme bilo potpisano primirje sa njima.

Imas malo o toj ratnoj proizvodnji i na ovom snimku

https://www.youtube.com/watch?v=rbOxvcsK1us
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2820 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by BISTRIK100 »

decembar2017 wrote:
BISTRIK100 wrote:Jesu li ovi u ratu radili http://www.bnt-tmh.ba/?

na pogresnoj si temi, to je u SB ali kada vec pitas jesu ali u mnogo manjem obimu nego u mirnodobskom periodu.

Zato su ih i cetnici a i ustase nekoliko puta pokusali da uniste /onesposobe, npr u onom zracnom napadu poslije kojeg su ih ameri po skidali, poslije bombardovanja ustase su otvarale vatru na ljude koji su gasili pozar , iako je u to vrijeme bilo potpisano primirje sa njima.

Imas malo o toj ratnoj proizvodnji i na ovom snimku

https://www.youtube.com/watch?v=rbOxvcsK1us
Bila je prica o VBR ovima, a oni prave VBR ove pa sam zato postavio pitanje.Bilo bi lijepo kada bi znali sta su sve tu napravili u toku rata,ali to je vjerovatno tesko saznati.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2821 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

BISTRIK100 wrote:
decembar2017 wrote:
BISTRIK100 wrote:Jesu li ovi u ratu radili http://www.bnt-tmh.ba/?

na pogresnoj si temi, to je u SB ali kada vec pitas jesu ali u mnogo manjem obimu nego u mirnodobskom periodu.

Zato su ih i cetnici a i ustase nekoliko puta pokusali da uniste /onesposobe, npr u onom zracnom napadu poslije kojeg su ih ameri po skidali, poslije bombardovanja ustase su otvarale vatru na ljude koji su gasili pozar , iako je u to vrijeme bilo potpisano primirje sa njima.

Imas malo o toj ratnoj proizvodnji i na ovom snimku

https://www.youtube.com/watch?v=rbOxvcsK1us
Bila je prica o VBR ovima, a oni prave VBR ove pa sam zato postavio pitanje.Bilo bi lijepo kada bi znali sta su sve tu napravili u toku rata,ali to je vjerovatno tesko saznati.
Šta je SB?
User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#2822 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by karanana »

sredisnja bosna


vidis ja sam konto da su ovo u pucarevu kontrolirali bojovnici.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2823 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:
BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:na Crnom vrhu ima objekat vodovoda i u njemu su napravili zemunicu i postavili minobacač.Nakon druge ispaljene mine četnici su ih provalili i zasuli granatama.Nisu više dejstvovali sa tog mjesta jer su bili kao na dlanu skoro sa svih strana.Tek poslije su doveli neke izviđače koji su nešto kao pratili a od 1994 tu su boravili artiljerci sa crvenim strelama odakle su gađali u par navrata oklope i bunkere na jevrejskom groblju,Debelom brdu i Osmicama.
Pale nisu gađane sa tog mjesta.
U blizini vodovoda bio je jedan vojni objekat.Ljudi su govorili "tu su Laste",vidio sam vojnike u crnim uniformama.Laste su imale bazu mislim na gradjevinskom fakultetu.Mozda su koristile i taj objekat.Da li su ti sa strijelama pogodili neki oklop na spomenutim lokacijama?
između vodovoda,romskog naselja i zgrada postoji nedovršeni betonski objekt i stara vila koji su vlasništvo SSNO-a a to je "savezni sekretarijat za narodnu odbranu" iliti ministarstvo odbrane SFRJ.Inače,JNA nije imala ništa svoje imovine nego je to sve,od kasarni do poligona,bilo vlasništvo gore pomenutog SSNO-a.
u objektu na Gorici i prije rata postojala je straža a u ratu su u njoj boravili naši oficiri koji radi svoje sigurnosti nisu rasporedili nikakvu artiljeriju jer su bili svjesni da na jednu njihovu četnici uzvraćaju sa deset granata.Već sam napisao da su imali osmatrače i povremeno posade sa crvenim strelama i maljutkama.
Kota Crni vrh ili Gorica fantastično se vidjela sa Grbavice,Vraca,Zlatišta,Osmica,Jevrejskog,Vidikovca a iza leđa sa Borija,Mrkovića,Poljina i Saračevca na kojem su bile haubice.To je kota iznad Poljina.Svaki bljesak ili ispaljenje na Crnom vrhu prouzrokovalo bi paljbu sa okolnih kota.
VBR kojeg pominješ smjestili su na Hum kao i samohotku a drugi VBR (radi se o modelu Plamen 107 mm) imala je Lasta i bio je smješten u uvali između Žuči i Huma.Stajao sam pored njega 1995.
ja taj vbr nisam vidio, a jel pricas o gvozdici koja se skotrljala nizbrdo...pa je docekali sa haubicama
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#2824 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

puno pitaš...
Taj mali VBR bio je u udolini između Žuči,fabrike Zrak i Huma...sjećam se da je bio ispod dalekovoda u samohotka je bila na Humu ispod rezervoara a nije se prevrnula nego je bila pogođena sa Poljina,to sam gledao sa porodilišta u proljeće 1995 a datum je bio otprilike 17 jal 18 juni 1995.
Kad su je pogodili vidio se dim i detonacije a nakon toga sam vidio ispaljenje maljutke i trag rakete do Poljina i eksploziju...nakon čega se srpski tenk jal samohotka nije oglašavao...
nije bilo prevrtanja...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2825 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:puno pitaš...
Taj mali VBR bio je u udolini između Žuči,fabrike Zrak i Huma...sjećam se da je bio ispod dalekovoda u samohotka je bila na Humu ispod rezervoara a nije se prevrnula nego je bila pogođena sa Poljina,to sam gledao sa porodilišta u proljeće 1995 a datum je bio otprilike 17 jal 18 juni 1995.
Kad su je pogodili vidio se dim i detonacije a nakon toga sam vidio ispaljenje maljutke i trag rakete do Poljina i eksploziju...nakon čega se srpski tenk jal samohotka nije oglašavao...
nije bilo prevrtanja...

Ma samohotka je bila napipana haubicama i ja mislim da su je posli sklonit na drugu lokaciju kad je skliznula niz neku kosinu i onda se zaglavila u jarku, prevrnula se na bok. Tad su je pogodili ne jednom nego vise puta....jebiga blijede sjecanja

nema veze, vidis ja nisam taj vbr vidio..a prosao sam tuda mali milion puta...

o cemu smo mi ono pricali ? :D
Post Reply