Deblokada Sarajeva???

Post Reply
raja iz coska
Posts: 11
Joined: 12/02/2015 10:29

#276 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by raja iz coska »

muha_sa wrote:
raja iz coska wrote:

Dobra obzervacija :thumbup:

Znaci ćim neko tvrdi " je bio pripadnik Armije i ja bio tu i znam šta je bilo " ne treba uzimati zdravo za gotovo.
da još jednom priupitam, kojoj otadžbini pozdrave šalješ :?

Istoj onoj kojoj i @woodi a on je bio pripadnik Armije ;-)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#277 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Drinski »

Zna se, jedinoj.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#278 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by muha_sa »

raja iz coska wrote:
muha_sa wrote:
raja iz coska wrote:

Dobra obzervacija :thumbup:

Znaci ćim neko tvrdi " je bio pripadnik Armije i ja bio tu i znam šta je bilo " ne treba uzimati zdravo za gotovo.
da još jednom priupitam, kojoj otadžbini pozdrave šalješ :?

Istoj onoj kojoj i @woodi a on je bio pripadnik Armije ;-)
valjda ima ime--de izgovori (napiši)--molit cu lijepo :)
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#279 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hizo ramidovic »

raja iz coska wrote:
Dobra obzervacija :thumbup:

Znaci ćim neko tvrdi " je bio pripadnik Armije i ja bio tu i znam šta je bilo " ne treba uzimati zdravo za gotovo.
joj, jarane, kako razvaljujes logikom ove forumske miseve, svaka ti cast.
ne znam gdje si prije pisao, ali smo tvojim odsustvom itekako osteceni.
samo nastavi, uzivam dok citam tvoje postove...
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#280 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by rajvosa^ »

helpdesk1 wrote:
raja iz coska wrote:Koje, ovo što su pripadnici Armije sami priznali ?
Na kraju ce Woody, Dozer i PM otici u Hag kao svjedoci u korist Karadzica :lol:
Haha dobra. :D.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#281 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

raja iz coska wrote: Kada Srbi nisu mogli da vide svaki dio Sarajeva sa svojih linija i kada sami pripadnici Armije i Mup-a RBIH priznaju da nije bilo srpske 5-e kolone i snajperista u gradu postavlja se pitanje ko onda pobi sve one ljude snajperima i minama po Sarajevu ? Ko je to pucao na civile ako nije srpski snajperisti ? Kako su mogle mine da padaju u najgore vrijeme i mjesta ako ih niko nije mogao da navodi kada i gdje da se bace ? Ako ih nije niko od srpske 5-e kolone navodio pa prema tome niko nije ni bacao sa srpskih linija ko ih je onda postavljao po Sarajevu ?
Pripadnici Armije i Mup-a otvoreno priznaju da nije bilo sprskih snajperista i da je se Alija sa Radovanom jos prije ispaljenog metka dogovorio o podjeli plijena i granica pa da li u tome lezi odgovor ? Ko je onda mogao to da odradi za Aliju, koje je to jedinica bila jedina koju je imao na raspolaganju da je imala obuku za snajpersko i svako drugo djelovanje u urbanim uslovima još prije sukoba ?
Polako, polako... Ne leti. I ne uzimaj po jednu recenicu nekad negdje recenu/napisanu, kako bi na osnovu nje gradio kompletnu sliku.

Ja ti prvi kazem da pete kolone jeste bilo, kao i da je pucala po gradu iz njega samog. Pogotovo na samom pocetku, kasnije je popustilo, ali ne i potpuno prestalo.
Nemoj samo krenuti u ono "sami smo sebe ubijali", a oni na brdima su samo vrtili janjad i krmad. Stipu suplju.
Srpskih snajperista je itekako bilo, kako oko grada i po linijama u njemu, tako i u samom gradu koji nije bio pod njihovom kontrolom, i opet kazem - pogotovo s pocetka.
A to nema nikakve veze s dogovorima, jer upravo su ovi nabrojani bili neophodni da natjeraju i one koji su se dvoumili ili nisu nikako htjeli, da se pokupe "svojima". Inace, nista od "humanog preseljenja" ne bi bilo.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#282 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jao_situacije »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:
Nikad nećemo znati, taj top je bio i ostao samo mit.
Brodski top od 200+ kalibar, zaboravio sam koji tačno, bio je instaliran negdje na Igmanu pa onda pomjeren negdje iza. Problem je bila municija koje nije bilo, odnosno strogo ograničena.
Jel to iz prve ruke, ili je priča koju su ispričali s vrha. Mislim bez uvrede ne provociram, nego malo mi zvuči nevjerovatno :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#283 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

jao_situacije wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:
Nikad nećemo znati, taj top je bio i ostao samo mit.
Brodski top od 200+ kalibar, zaboravio sam koji tačno, bio je instaliran negdje na Igmanu pa onda pomjeren negdje iza. Problem je bila municija koje nije bilo, odnosno strogo ograničena.
Jel to iz prve ruke, ili je priča koju su ispričali s vrha. Mislim bez uvrede ne provociram, nego malo mi zvuči nevjerovatno :)
Vrati dvije stranice nazad, bio je sultan samo što je bio kalibra 130mm ne 200+, informacija od čovjeka iz prve ruke.

Evo...
PM72 wrote:Top "Sultan" je stvarno postojao.S tim da su naši napravili mit da će preorati Ilidžu kad krene da dejstvuje.Radi se o topu 130 mm a ne o kalibrima 200 i kusur jer toga na Igmanu nije bilo.Jedino "brodsko" oružje na Igmanu bile su mine za protiv brodsko djelovanje.To su one velike okrugle mine što se izbacuju sa brodova .Nekoliko tih komada je dovukla neka riječka jedinica HOS-a i sa Golog brda su ih kotrljali prema Hadžićima i Vrelu Bosne.Dok su skontali da treba više upaljača jer je jedan nedovoljan (otkine se pri velikoj brzini) utom su ih i potrošili.Jedna je odalamila kod Vrela Bosne.To bi trebao trocadero znati.

Moj kolega (bio samnom na početku rata) dobio je neku vrstu otkomande (čitaj smetao komandiru ) pa ga poslali u Armiju pošto je bio artiljerac po VES-u i to baš na "golemim" kalibrima.Njega sam poslije rata upitao za taj Sultan i on mi je potvrdio postojanje istog s tim da su dali bombastično ime da i na taj način podižu moral.Da je Švrćo - bilo bi šega.Taj top je po gabaritima bio ogroman i za one topove iz II svjetskog rata dovučene iz muzeja u Konjicu bio je "Sultan".S njim su gađali i položaje oko Kalinovika.

Top haubica Nora - 152 mm je bio najveće oružje (po kalibru) u arsenalu Armije BiH oko Sarajeva a imale su je jedinice iz Visokog.Sa njim su gađali i Vogošću u par navrata.Neću pominjati VBR Orkan 262 mm jer za njega nisu imali raketa a vozali ga u par navrata kroz Kiseljak ,da malo prepadaju "faktor H" koji su iste sekunde javljali za prolazak istog "faktoru S".
Image
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 13/02/2015 18:06, edited 1 time in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#284 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jao_situacije »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Vrati dvije stranice nazad, bio je sultan samo što je bio kalibra 130mm ne 200+, informacija od čovjeka iz prve ruke.
Hvala :kiss:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#285 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hizo ramidovic »

PM72 wrote:Top "Sultan" je stvarno postojao.S tim da su naši napravili mit da će preorati Ilidžu kad krene da dejstvuje.Radi se o topu 130 mm a ne o kalibrima 200 i kusur jer toga na Igmanu nije bilo.Jedino "brodsko" oružje na Igmanu bile su mine za protiv brodsko djelovanje.To su one velike okrugle mine što se izbacuju sa brodova .Nekoliko tih komada je dovukla neka riječka jedinica HOS-a i sa Golog brda su ih kotrljali prema Hadžićima i Vrelu Bosne.Dok su skontali da treba više upaljača jer je jedan nedovoljan (otkine se pri velikoj brzini) utom su ih i potrošili.Jedna je odalamila kod Vrela Bosne.To bi trebao trocadero znati.

Moj kolega (bio samnom na početku rata) dobio je neku vrstu otkomande (čitaj smetao komandiru ) pa ga poslali u Armiju pošto je bio artiljerac po VES-u i to baš na "golemim" kalibrima.Njega sam poslije rata upitao za taj Sultan i on mi je potvrdio postojanje istog s tim da su dali bombastično ime da i na taj način podižu moral.Da je Švrćo - bilo bi šega.Taj top je po gabaritima bio ogroman i za one topove iz II svjetskog rata dovučene iz muzeja u Konjicu bio je "Sultan".S njim su gađali i položaje oko Kalinovika.

Top haubica Nora - 152 mm je bio najveće oružje (po kalibru) u arsenalu Armije BiH oko Sarajeva a imale su je jedinice iz Visokog.Sa njim su gađali i Vogošću u par navrata.Neću pominjati VBR Orkan 262 mm jer za njega nisu imali raketa a vozali ga u par navrata kroz Kiseljak ,da malo prepadaju "faktor H" koji su iste sekunde javljali za prolazak istog "faktoru S".
nisu nore bile najvece po kalibru, postojale su i haubice 155 mm
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#286 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

U pravu si,postojale su 155-tice ali je Nora imala veći domet.

A ako se mene pita,ja bih rado otišao u Hag da svjedočim.Da mi guzica vidi puta i da uzmem dnevnicu od 159 eura.I da javno jebem mater durmitorskom krvniku.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#287 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Chmoljo »

najgore je kada se pokušaju plasirati poluistine.

sa naglaskom na pokušaju...

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» raja iz coska
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#288 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hizo ramidovic »

PM72 wrote:U pravu si,postojale su 155-tice ali je Nora imala veći domet.
nore su imale najveci domet (41 km) kad su u pitanju haubice.
sto se topova tice, to je bio "sultan" top 130 mm (27-31 km)
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#289 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ostaje žal što nismo imali bar jedno punjenje VBR-a Orkan pa da sa Igmana složimo na Sokolac jal' Pale.Ovako ostaje podatak da smo tim topom 130 mm u par navrata gađali Pale i da je jedan čoban i nekoliko ovaca stradalo na Koranu.To je bio septembar 1992.Pale su gađane nekoliko dana uzastopno po pet-šest granata.Nažalost,nismo imali dobre koordinate i dojavu gdje padaju.Opšta je panika bila tih dana na Palama.par granata palo je u Ljubogoštu,nekoliko u blizini kasarne na Palama a ostatak oko Korana.jazuk.

P.S.Bravo Chmoljo.Ništa bez tebe i tvojih kartona.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#290 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by jao_situacije »

Volim ove teme i volim priče boraca da se zna šta je istina zbog nas mlađih, a volim i ovog čmolju jer koristi ovlasti kako treba.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#291 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Sarajmen,
Znaš da te cijenim i poštujem.Više puta sam ti to rekao.Ali,zar zaista misliš da je takav odnos snaga bio? Ni sam ne vjeruješ u to,bio si u belaju,tog 16.juna 1995 (zekleo bih se da je bio 16 juni a ne 15).
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#292 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by mudrac2 »

koliko se granata imalo za te topove i minobacace? Koliko srbi a koliko armija?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#293 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Nisam bio ni na jednom artiljerijskom položaju ali sudeći po broju detonacija -odnos je bio 1:50 u korist VRS.I to je dobro,na početku rata odnos je bio 1:100.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#294 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by VjecitiStudent »

Iz Delićeve knjige
Međutim, i pored svih preduzetih mjera, nije se uspio ukloniti veliki debalans u naoružanju između agresora i ARBiH ni osigurati povoljan odnos snaga za Armiju u zoni izvođenja operacije i na glavnom pravcu napada (U izvođenju operacije je angažovano 46.116 pripadnika ARBiH, a od toga 34.116 u napadu a oko 12.000 u odbrani. Prema procjeni agresor je u odbrani imao oko 17.500 vojnika. Poredeći broj angažovanih pripadnika ARBiH u napadu (34.116) i orijentirni broj pripadnika agresorskih snaga u odbrani (17.500), dolazi se do odnosa 1,9 : 1 u korist Armije. Na glavnom pravcu napada Armije odnos je bio oko 2,3 : 1 (19.266 : 8.250). Odnos u ključnim stavkama teškog naoružanja je bio još nepovoljniji za Armiju. Tako je na glavnom pravcu napada odnos u tenkovima bio 1,6 : 1, a u haubicama i topovima 2,2 : 1 u korist agresora. Odnos je bio neuporedivo povoljniji za agresora na pomoćnim pravcima napada jedinica ARBiH. Kvalitativni odnos je bio još povoljniji u korist agresora).
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#295 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sparky »

Sarajmen wrote:
mudrac2 wrote:koliko se granata imalo za te topove i minobacace? Koliko srbi a koliko armija?
Ne znam fakat, sigurno je da je VRS imao veće zalihe . A ima na onom linku što postavih par stranica prije :D naveden broj projektila koji je u Armiji BiH bio moguć proizvesti ili nabaviti do početka operacije, pa ako ti nije mrsko i za nas to iskopaj pa javni. pozz
C/P sa linka sto si postavio

Prema procjeni prisutnih predstavnika tvornice namjenske proizvodnje, tokom juna moglo se proizvesti; 4,5 – 6 miliona metaka 7,62 mm, 30.000 – 50.000 metaka 12,7 mm, 20.000 – 30.000 raznih vrsta tromblona, 1.000 mina za ručni bacač, 2.000 mina za minobacač 60 mm, 8.000 mina za minobacač 120 mm, 1.000 projektila za haubicu 105 mm, 1.000 projektila za haubicu 122 mm, 700 projektila 100 mmm. Prisutni su na zahtjev komandanta GŠ-a ARBiH obećali da će najveći dio planiranih sredstava prozvesti do 15.juna).

Image
meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)
ima li neko mozda detaljniju kartu?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#296 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sparky wrote: meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)
ima li neko mozda detaljniju kartu?
To je pomoćni pravac da se zavara neprijatelj.

Negdje sam pročitao da se tom ofanzivom oslobodilo oko 25 km2, držalo par dana i onda povukli se valjda kada se vidjelo da primarni cilj akcije nije postignut. Sa druge strane smatram da je kojim slućajem rat potrajao još 6 mjeseci obruč bi negdje pukao. Ta akcija je pokazala slabosti koje je A.BiH još uvijek imala ali isto tako da neke stvari nisu nemoguće te da VRS nije više što je nekad bila kada je imala svu premoć u naoružanju. Još uvijek smatram da su pripreme bile prekratke i površne te da je trebalo angažovati više vojnika i MTS-a.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#297 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

Ovdje se pet-šest forumaša ponašaju kao da je ne samo ova tema nego pdf nešto njihovo privatno i onda iz toga proizađu bezsmislene rasprave odnosno svađe. :roll:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#298 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by sparky »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sparky wrote: meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)
ima li neko mozda detaljniju kartu?
To je pomoćni pravac da se zavara neprijatelj.

Negdje sam pročitao da se tom ofanzivom oslobodilo oko 25 km2, držalo par dana i onda povukli se valjda kada se vidjelo da primarni cilj akcije nije postignut. Sa druge strane smatram da je kojim slućajem rat potrajao još 6 mjeseci obruč bi negdje pukao. Ta akcija je pokazala slabosti koje je A.BiH još uvijek imala ali isto tako da neke stvari nisu nemoguće te da VRS nije više što je nekad bila kada je imala svu premoć u naoružanju. Još uvijek smatram da su pripreme bile prekratke i površne te da je trebalo angažovati više vojnika i MTS-a.
ja sad ovo potpuno laicki komentarisem. gledajuci u kartu, a prilicno poznajem sve te terene, kontam da je bila budalastina "zavaravati" neprijatelja na tom pravcu. nelogicno totalno, mozda i najgori dio za napad(mislim na teren), a branile su ga jake i odlicno utvrdjene snage. gledajuci kartu, napredovanje jedinica 16 divizije (koje su kako pise na linku, presjekle put semizovac-srednje), nekako mi najblize izgleda tu spajanje. mozda je te snage sa Trebevica trebalo usmjeriti na Zuc ili Poljine, mozda prema Ilidzi...
nazalost, vise od 300 poginulih i 600 tesko ranjenjih, skoro uzalud.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#299 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by trocadero »

PM72 wrote:Jedino "brodsko" oružje na Igmanu bile su mine za protiv brodsko djelovanje.To su one velike okrugle mine što se izbacuju sa brodova .Nekoliko tih komada je dovukla neka riječka jedinica HOS-a i sa Golog brda su ih kotrljali prema Hadžićima i Vrelu Bosne.Dok su skontali da treba više upaljača jer je jedan nedovoljan (otkine se pri velikoj brzini) utom su ih i potrošili.Jedna je odalamila kod Vrela Bosne.To bi trebao trocadero znati.

.
Како и не бих знао :D
Једна је буквално сравнала са земљом кућу на Врелу Босне! Друга се није активирала а имала је у пречнику више од једног и по метра.
Мислим љето 1992 бацили их низ онај усјек на Игману.
Само да потврдим и оне мигове 21 на Кртељима. Гледао сам их у хангарима током 1993.Баш се изненадио да су још били ту! Расклапали их па негдје вукли. Ја им предлагао да се некако привуку писти, па на фору узлете :lol:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#300 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by prog321 »

aldinjo wrote:Ovdje se pet-šest forumaša ponašaju kao da je ne samo ova tema nego pdf nešto njihovo privatno i onda iz toga proizađu bezsmislene rasprave odnosno svađe. :roll:
Nažalost si u pravu.
Kao kad mali Perica objašnjava mami zašto je dobio 1 u školi. Svi krivi samo on ne. :-D
Post Reply