Deblokada Sarajeva???

Post Reply
__Phoenix__
Posts: 2684
Joined: 25/10/2013 20:44

#26 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by __Phoenix__ »

PM72 wrote:Omjer minobacača bio 3:1 u korist Armije BiH? I srpska vojska imala "malo" više tenkova?
Dedo štanco rore u tri smjene...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by _BataZiv_0809 »

Price koje su do mene dosle uglavnom i iskljucivo se svode na to da je sverc imao prioritet nad svime. Pratim i jedva cekam komentare iz prve ruke.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#28 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Dobrinja80 »

Ramzess Veliki wrote:
SkyLimit wrote:Bilo je više pokušaja deblokade Sarajeva, ali vjerovatno misliš na onaj posljedni iz 1995. godine.

Čitao sam knjigu "Čast je braniti Bosnu" od Rasima Delića, tačnije ona je zbirka njegovih intervjua za razne medije.

On kaže u jednom intervju da je govorio Aliji Izetbegovići da Armija BiH nije bila dovoljno moćna da izvede jednu takvu operaciju, ali da je na Izetbegovićevo inzistiranje ona ipak pokrenuta.

Znači Generalštab Armije BiH je naredio početak operacije za koju su i sami mislili da neće uspjeti, i koja je koštala života na stotine boraca Armije BiH. Naši Napoleoni.
Da ... baš tako.
Sve je to bacanje prašine u oči.
Cvjetao je šverc, jednom sam čuo da se Sarajevo neće deblokirati sve dok je u njemu para. Svi su švercali na Sarajevu po raznim osnovima.
Pljevljak je iz Hrasnice dva puta samoinicijativno izvršio deblokadu pa ga je Veliki Otac nazvao i potjerao nazad. I to sam svojim očima gledao sa Dobrinje, Kotorac ... ostale tri privatne kuće do nas, nigdje agresora ...
Taj Pljevljak, jel to onaj Fikret, zar i on nije bio švercer?
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#29 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by shandrprcSA »

Dovukose na Nisice toliko artiljerije da sam mislio da cu u Sa biti za dva sata...Zajebah se...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#30 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Tesla10 »

PM72 wrote:Omjer minobacača bio 3:1 u korist Armije BiH? I srpska vojska imala "malo" više tenkova?
Podaci su samo za tu bitku, bitku u kojoj se je Sarajevo "pokušalo" deblokirati. Normalo da je srpska vojska u globalu imala daleko veće naoružanje i snažnije dakako...
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#31 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by PM72 »

Čitao sam ja te izvještaje do u detalj.Davno.Mogu prihvatiti konstataciju da je takav odnos bio na recimo Nišićima u toku same akcije deblokade.Da smo imali više minobacača nego VRS.Možda je i tenkova bilo - ublizu.Ali to je podatak koji se odnosi na naoružanje Prvog korpusa Armije BiH i Sarajevsko romanijskog korpusa VRS u toku same akcije deblokade.Niđe veze.Ima još dosta nelogičnosti u tom spisku.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#32 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Tesla10 »

Zato sam i pokrenuo ovu temu. Želim da saznam koliko toliko šta se je tačno dešavalo u toj bitci. Pod ovo spada naravno i sam broj učesnika te bitke, i sa jedne i sa druge strane. Kao i količina borbenih sredstava korištenih u toj bitci :) .

Zato molim sve ljude/borce koji su učestvovali u tom "pokušaju" deblokade Sarajeva, da se jave i da malo razjasne neke stvari u vezi svega toga, a ima toga mnogo što je još pod velom tajne.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#33 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by KENJAC »

Evo , hajmo se igrat generala poslje bitke. Gdje bi ste vi pokusali deblokadu ? Na kom pravcu ? Jedini , teoretski izvodljiv je bio prema Hrasnici pa na Igman pa .. Tarcin , Konjic i spojit sa Jablanicom, pa dalje do Mostara ??? Jel tako ? Jeste ! Na stranu cinjenica da tuda nije prolazio imalo regolarniji put, gdje je bila jedina prepreka da se sve to ostvari ? Nedzarici , dio Dobrinje i aerodrom ! Zasto se tamo nije nikad nista pokusalo ? Kuce Trapara ispadose neprevazidjeni zid. Nesto kao Mazino linia ! Sudeci po Srpskim izvjestajim i pricama poslje rata , tamo nije bilo nikad vise od 2o ljudi! Neka me neko ispravi sa Dobrinje ako grijesim ali do kraja 94' nije bilo nikakvog ozbiljnijeg pokusaja ! Ostaje nam aerodrom . Da li se smio napasti ? Nikad se nije probalo ? Mada , tuda se prolazilo i prije i poslje tunela. Logicno pitanje, zasto se namjerno ostavio tako zamisljen ulaz i izlaz a ipak je tuda bio veliki protok ljudi i dobara ?
Sad , okrenimo se drugim linijama. Deseta Brdska , je imala najvise pokusaja proboja ! Ma gdje , pitam vas ja ? Evo i da se popenju na vrh Trebevica, gdje dalje ? Doci do Trnova ? Pored Lukavice ? Presijec liniju prema Jahorini ?
Da ne govorimo o Kutuzovskim planiranjima deblokade prema Poljinama .
Ukratko , do 95 bilo je puno vise price nego ozbiljnih pokusaja! Nisam nikad bio na Igmanu pa bih volio da , ako ima ko, mi neko objasni kakva je to bila jedinica Crni Labudovi i Alispago ?
Sto je vojska isla (naravno ovim putem )iz Sarajeva da ratuje u Dreznici i Grabovici :? a Sarajevo ko u casi ?
Zasto nije bilo ozbiljnijeg pokusaja spajanja sa HVO, dok se nismo pojebali , iz Kiseljaka i prema tim teritorijama ?
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#34 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Možeš samo pokušati sklopiti mozaik iz svjedočenja i dostupnih dokumenata.A nikad nećeš saznati sve do kraja,sumnjam da ćeš dobaciti i do pola.Ja sam učesnik "deblokade" i potrefilo me da sam bio na pravcu gdje metak nije opaljen.Makli iz rovova nismo.Čekali da drugi odrade svoj dio posla a oni nastradali,iz Mostara je doveden dio specijalne jedinice da im kao dođe iza leđa.Pokušali i izginuli.Ostala im oprema,šljemovi,motorole..Čitavu noć smo proveli u travi i tranšejima čekajući znak da krenemo.Bio sam na potezu Kromolj - Sjenička kosa.Do u detalj smo znali gdje je koji bunker,gdje je sijač,gdje garonja,PAT ,gdje im je zemunica,odakle dolazi pomoć,gdje je minirano.Najviše me bilo strah mina.Da smo krenuli - pola nas ne bi preživjelo jer su nas imali na dlanu i još nas očekivali.Bila bi to klaonica kao u filmu "spašavanje vojnika rajana" kad se iskrcavaju na obalu a švabe rokaju odozgo.Artiljeriska priprema je bila nula.Nijedna granata nije opaljena sa naše strane.Tenk ili oklopnjak nisam ni vidio.U blizini je samo bio samo jedan bestrzajni top bez nišanskih sprava,sa dvije "bebe".

to ti je moj prilog temi.Sretno.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#35 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by bdzs »

Razlog pokretanja navodne "deblokade" Sarajeva krajem juna 1995 je bilo gomilanje srpskih snaga oko Srebrenice i Žepe, I vrapcima na grani je bilo jasno da se Sarajevo nije moglo deblokirati iznutra tako da je to samo bio meni nejasan pokušaj odvlačenja srpskih jedinica od Srebrenice. Mislim da je puno svrsishodnije bilo da su jedinice koje su učestvovale u deblokadi Sarajeva bile prebačene na kladanjsko i kalesijsko ratište.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#36 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Ima ti ta mjesta.Da je pola jedinica koje su učestvovale u tzv.deblokadi izvedeno u Kladanj,sigurno bi spasili još koju hiljadu ljudi iz Srebrenice.Skoro kompletna policijska jedinica je tražila da ide na teren,da razbijemo srpske linije oko Kladnja i da idemo u susret srebreničanima.Bili smo maksimalno opremljeni,obučeni i našiljeni na četnike.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#37 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

Bio sam na Nisicima za vrijeme blokade, imalo se i artiljerije a bogami bilo je i tenkova, bilo je gomila vojske, cak su nam i Hrvati iz Dastanskog davali artiljerijsku podrsku, imalo se svega samo su komandanti bili quratz.Komandant divizije Brzi,da se upiskis od smjeha, frajer voda 10 dzukela sa sobom da mu cuvaju guzove od koga neznam.Znam da je sedma presjekla put Semizovac Olovo, i tokom noci cetnici ih zaspu otrovima a ljudi maske nisu imali.Uglavnom mi smo na nasoj liniji napali probili prvu, pa drugu liniju ali na trecoj pusa, nisu ni cetnici bili maciji kasalj.Nazalost 5 nasih momaka pogine, medju njima Cupo rahmet mu dusi, uvijek se sjetim Cupinih tresanja iz njegove baste. Poslije akcije sutra nas komandant bataljon licno isao i izvlacio poginule borce.Picketina Brzi dosao pa hoce ko fol da ga strelja zamalo on i njegovi dzukci nisu otisli pod zemlju tog dana.Za Rasima sto pise u knjizi neznam ali znam svojim ocima vidio da su nam komandanti mislim ovi veci bili opasni delegati.
Realno mi smo imali sansu nesto uraditi za vrijeme njihovog napada na Srebrenicu i Zepu ali nasi vajni vizionari su naravno prespavali te dogadjaje.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#38 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Realno govoreći,komanda i komandanti su nam bili smeće.čast izuzecima poput Imamovića ali su se svi oni ponašali kao da vode privatne ratove i sebi su umislili da su te brigade ili čete njihova privatna svojina.U ljeto 1994 crni labudovi i Lasta su uzeli špicastu stijenu,ljudi izginuli a podrška sa strane izostala.Komadanti okolnih brigada su se ponašali tako bahato da je jedan od njih,pred svjedocima,izjavio kako im neće pomoći jer nisu tražili i kako je ta akcija u stvari samoinicijativna.A pred nosom im sa Pala dolazila ispomoć,mogli su ih poklopiti artiljerijom ili PAM-ovima.Ništa.Artiljerija sa Žuči i Huma je mogla držati pod vatrom cestu iz pravca Vogošće ali ni granata nije opaljena.Kad su doveli ispomoć,rokali par sati i naši se povukli.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#39 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

PM72 wrote:Realno govoreći,komanda i komandanti su nam bili smeće.čast izuzecima poput Imamovića ali su se svi oni ponašali kao da vode privatne ratove i sebi su umislili da su te brigade ili čete njihova privatna svojina.U ljeto 1994 crni labudovi i Lasta su uzeli špicastu stijenu,ljudi izginuli a podrška sa strane izostala.Komadanti okolnih brigada su se ponašali tako bahato da je jedan od njih,pred svjedocima,izjavio kako im neće pomoći jer nisu tražili i kako je ta akcija u stvari samoinicijativna.A pred nosom im sa Pala dolazila ispomoć,mogli su ih poklopiti artiljerijom ili PAM-ovima.Ništa.Artiljerija sa Žuči i Huma je mogla držati pod vatrom cestu iz pravca Vogošće ali ni granata nije opaljena.Kad su doveli ispomoć,rokali par sati i naši se povukli.
Igrom slucaja, nije slucaj spica je bila u nasoj zoni odgovornosti,bio sam i u toj akciji, malo su labudovi prelako krenulo u tu akciju, malo potcjenjivacki i to su dvojica platila glavom ukljucujuci njihovog komandira Vejza ako sam mu dobro upamtio ime.Uzimali smo mi tu spicu dvaput ali su nas jebavale kule, nazalost ovi desno puskini nisu bili aktivni sto se pomaganja tice.Poslije akcije labudovi su skontali da rat unutra i van Sarajeva nije isti.Nisam poslije cuo da su bili na nekoj akciji unutar prstena.Zao mi je momaka naivno izgubljene glave a ova akcija je bila cisto dokazivanje pojedinih komandanata sa pricom sta ce ta spica ja joj kroz noge prebacivo...
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#40 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Kulu na Grdonju je jednom uzela Lasta. morali se povući jer su ih rokali tenkovima.I tada je izostala podrška sa strane.Dokazivanje ili ne,ako je neki strateški vojni objekat zauzet,pa makar iz zajebancije ili dokazivanja,trebalo je ljudima pružiti bar vatrenu podršku.Komadant II brdske,Hilmo Kovač,odbio je dati artiljerijsku podršku.Ukloniti četnike sa kula i špice je bio strateški interes.da je pala kula na Grdonju i špica,sa velike kule bi se četnici morali sami povući jer bi ostali u klinu.Znači,da su ih Puškini stisnuli sa Hladivoda i da su držali PAM-ovima put prema Mrkovićima,pomoć im sa Pala ne bi stigla.Mogli su im tući kompletnu pozadinu,Barice i Mrkoviće.Ovako su pustili momke da izginu,ko biva,ko ih jebe sami su tražili belaja.

To je zato što su nam komadanti bili kriminalci ili vojna lica koja veze sa ratom i taktikom nisu imali.Pod tim mislim na kojekakve bivše oficire JNA intendantskog smjera ili veze,kakav je bio taj Hilmo Kovač.Mladić je u svojim štabovima okupio oficire pješadije i artiljerije,koji su se iskazali u vojnim vježbama,koju su znali šta je taktika i kako napadati ili kako se odbraniti.U nas je pravilo bilo - neka njega,on ima vojnu akademiju pa makar svirao flautu u vojnom orkestru,kao Emir Nuhanović.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#41 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by VjecitiStudent »

PM72 wrote:Realno govoreći,komanda i komandanti su nam bili smeće.čast izuzecima poput Imamovića ali su se svi oni ponašali kao da vode privatne ratove i sebi su umislili da su te brigade ili čete njihova privatna svojina.U ljeto 1994 crni labudovi i Lasta su uzeli špicastu stijenu,ljudi izginuli a podrška sa strane izostala.Komadanti okolnih brigada su se ponašali tako bahato da je jedan od njih,pred svjedocima,izjavio kako im neće pomoći jer nisu tražili i kako je ta akcija u stvari samoinicijativna.A pred nosom im sa Pala dolazila ispomoć,mogli su ih poklopiti artiljerijom ili PAM-ovima.Ništa.Artiljerija sa Žuči i Huma je mogla držati pod vatrom cestu iz pravca Vogošće ali ni granata nije opaljena.Kad su doveli ispomoć,rokali par sati i naši se povukli.
Zar nije nakon Markala, od sredine februara do sredine oktobra 1994. na sarajevskom ratištu trajalo primirje?
Tromblon
Posts: 2103
Joined: 18/01/2015 19:37

#42 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Sto posto se slazem da komandanti nisu imali blage veze...komandiri nizih jedinica su uglavnom bili u redu. a sto se islo gore jao majko...joj kad se sjetim esada palduma ili dzebe i njihovih komandi i ideja boze me sacuvaj... :(

Kad je bila deblokada dosli kod nas mupovi specijalci iz tuzle i ja sa jos jednim ih proveo po stupskoj pijaci i brdu...jebote kako su se sasrali kad su skontali gdje su cetnici...jedan rece da kod njih na majevici nema cetnike blize od kilometar...i kad je trebalo poceti naravno da oni nisu ni uradili nista...ujutro mi trebali poceti napad na kasarnu, a preko ceste iz cenexovih hala na kasindolsku...ja izasao iz transeje na ravnicu i rb-om gadjao kotlovnicu u rasadniku...sasro sam se i pogodio krov umjesto bunkera...i nista ujutro ne bi...nesto iza podneva haj opet i upadnemo u tu zgradu u kasarni...niti smo dobili pojacanja u ljudstvu, a niti u municiji...i danas vidim sljemove kako poskakuju u transeji i idu prema nama nakon par sati...ne znam troko sta ti mislis ali da je bilo kod nas ornih da dodju i pomognu mislim da se tad moglo uraditi mnogo vise u nedzaricima tog dana...mada je kod nas vladala urbana legenda vezana za nedzarice, jedna linija pa transeja sa ove strane aleje branka bujica, pa treca linija iza aleje, betonirani transeji, bunkeri, povezana minska polja bla bla bla
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#43 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by VCorp »

Normalno da su se sasrali. Rat u Tuzli, linija preko jedne ulice i ratuje na jednoj i drugoj strani samo kome se da.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by insomnia78 »

Jah, sram da te bude poginulih tuzlanskih boraca
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#45 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by insomnia78 »

Tesla10 wrote:Pozdrav svima. Zašto je propao pokušaj deblokade Sarajeva (čuo sam razne priče ali želim i vaše mišljenje)? Zanima me još da li neko od forumaša zna za neki dokumentarni film ili za neki tekst koji govori o pokušaju deblokade Sarajeva?

Volio bih da se ovo pretvori u jednu veliku temu, jer o ovome ljudi stvarno malo znaju...
Nestalo @ramzesu "šok bombi" i ljepljive trake :lol:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#46 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tesla10 »

No comment :-) .
Tromblon
Posts: 2103
Joined: 18/01/2015 19:37

#47 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

insomnia78 wrote:Jah, sram da te bude poginulih tuzlanskih boraca
Mislim da se ovo odnosi na mene pa da odgovorim. Prvo nisam nigdje spominjao poginule tuzlanske borce koje postujem kao i sve poginule borce Armije i MUP-a RBiH...samo sam ispricao kako je bilo

Drugo, ako se ljudi nece javljati sa konstruktivnim komentarima bolje da se ne javljaju
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#48 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by insomnia78 »

Nisam mislio na tebe nego na ovog "petog" i njegov komentar
:thumbup:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#49 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tesla10 »

Znaš li ti kakve stvari u vezi ove bitke Insomnia78?
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#50 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by desni »

VCorp wrote:Normalno da su se sasrali. Rat u Tuzli, linija preko jedne ulice i ratuje na jednoj i drugoj strani samo kome se da.
Post Reply