Deblokada Sarajeva???

Grunt-SA
Posts: 89
Joined: 26/04/2021 03:54

#8076 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grunt-SA »

DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#8077 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

Gleda li neko Karavelica na TVSA?
armin071
Posts: 5264
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#8078 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by armin071 »

DebelinJoe wrote: 29/10/2023 22:01 Gleda li neko Karavelica na TVSA?
Šta priča lopina???
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#8079 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by HelaS »

DebelinJoe wrote: 29/10/2023 22:01 Gleda li neko Karavelica na TVSA?
Meni ekran odmah pocrnio
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#8080 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

Image
armin071 wrote: 29/10/2023 22:02
DebelinJoe wrote: 29/10/2023 22:01 Gleda li neko Karavelica na TVSA?
Šta priča lopina???
Blati Mehmeda Alagića, označava ga naziva, neznalicom i amaterom.
armin071
Posts: 5264
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#8081 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by armin071 »

DebelinJoe wrote:
Blati Mehmeda Alagića, označava ga naziva, neznalicom i amaterom.
A šta drugo očekivati od Alijinog udbaša. Zbog njih smo mi i spali na 20 posto “slobodne teritorije”….
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#8082 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

armin071 wrote: 29/10/2023 22:10
DebelinJoe wrote:
Blati Mehmeda Alagića, označava ga naziva, neznalicom i amaterom.
A šta drugo očekivati od Alijinog udbaša. Zbog njih smo mi i spali na 20 posto “slobodne teritorije”….

Ovo što je pričao Karavelić o Alagicu je fuj fujeva, dno dna...O svom kolegi, saborcu i heroju i čovjeku koji vise nije među živima pricati na onakav način izvan je svih okvira vojničkog ponašanja...

Btw, general Alagić se svojim vojničkom čizmim vratio u svoj Sanski Most. Karavelić kao vojnik nije oslobodio svoj Kiseljak. Može Karavelić u Kiseljak doći kao turista, popiti "kavu" u ulici Bana Jelačića, u Hrvatskoj pošti platiti račun Elektroprivredi HZHB za struju u vikendici ispred koje se na stubu vijori guzlata Bobanova šahovnica i vratiti se odakle je dosao...

Fuj od čovjeka
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8083 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grean »

Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8084 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

Grean wrote: 29/10/2023 22:37 Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
Da nam je bio rahmetli Alagic komandant 1. Korpusa mozda bi bilo deblokade a sa ovom dvojicom genijalaca Karavelicem i Ajnadzicem ne bi dosli do slobode za 200 godina. Mi uzbrdo uz Igman a oni niz lagano hvataju se noge. Fulao si mjesec menscini 31.07 bio, tek se tunel otvorio.
User avatar
nota1969
Posts: 904
Joined: 27/02/2022 09:05

#8085 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

Grean wrote: 29/10/2023 22:37 Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
kraj 7 mjeseca ipak,krajišnici došli kad su četnici već ušli na Igman,ali generalno to je to,
poslije 30 godina i kod mene su datumi u magli.

nažalost nismo stigli da zapisujemo :)
User avatar
nota1969
Posts: 904
Joined: 27/02/2022 09:05

#8086 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

hatemondays wrote: 30/10/2023 05:38
Grean wrote: 29/10/2023 22:37 Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
Da nam je bio rahmetli Alagic komandant 1. Korpusa mozda bi bilo deblokade a sa ovom dvojicom genijalaca Karavelicem i Ajnadzicem ne bi dosli do slobode za 200 godina. Mi uzbrdo uz Igman a oni niz lagano hvataju se noge. Fulao si mjesec menscini 31.07 bio, tek se tunel otvorio.
:thumbup:
mislim događaji koje pominjemo nisu deblokada,ali više nisam siguran ,jel tada smijenjen rahmetli Talijan,jer je stalno bio gore,
sa .44 ako se ne varam
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#8087 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

Slagao je Karavelić mnogo toga, između toga i da je on bio komandant deblokade. Nije, šef deblokade bio je Fikro Prevljak. Bar tako tvrdi novinar Senad Avdić.

https://avaz.ba/vijesti/bih/853327/sena ... ju-drzave

Jedno Karavelić nije slagao u intervjuu na TVSA. Pokušaj deblokade označio je kao fijasko. To je prava riječ za taj cirkus.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8088 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grean »

nota1969 wrote: 30/10/2023 06:12
Grean wrote: 29/10/2023 22:37 Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
kraj 7 mjeseca ipak,krajišnici došli kad su četnici već ušli na Igman,ali generalno to je to,
poslije 30 godina i kod mene su datumi u magli.

nažalost nismo stigli da zapisujemo :)
Ma ja htio napisati 31.7, tu noc kad je prokopan sam prosao kroz tunel a isto jutro na Velikom polju se ovo desilo.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#8089 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by parappa »

Rijetko nesimpatičan lik...
Sjećam se da je neko od starijih forumaša pisao da su mu negdje našli službeno auto... napušteno tokom bježanja... u njemu kasete Šerifa Konjevića
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8090 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

nota1969 wrote: 30/10/2023 06:18
hatemondays wrote: 30/10/2023 05:38
Grean wrote: 29/10/2023 22:37 Sta je govorio za Alagica? Znam ga, Karavelica, kad sa rahmetli Solakom sjede u dzipa i utece sa Velikog polja na Igmanu, (je li ono bi 31.8.93') cim se helikopter tzv. vojske srpske republike spustio na repetitor na Bjelasnici.

A Alagicevi 7. muslimanska i 17. krajiska, bataljon sastavljen od ovih brigada, dodjose na Malo polje dan poslije da pomognu. Sarajevo to ne treba nikad zaboraviti.

Cini mi se da je u tom bataljonu bilo u sastavu vojske iz jos jedne brigade, zao mi je ako sam zaboravio.
Da nam je bio rahmetli Alagic komandant 1. Korpusa mozda bi bilo deblokade a sa ovom dvojicom genijalaca Karavelicem i Ajnadzicem ne bi dosli do slobode za 200 godina. Mi uzbrdo uz Igman a oni niz lagano hvataju se noge. Fulao si mjesec menscini 31.07 bio, tek se tunel otvorio.
:thumbup:
mislim događaji koje pominjemo nisu deblokada,ali više nisam siguran ,jel tada smijenjen rahmetli Talijan,jer je stalno bio gore,
sa .44 ako se ne varam
Da pojasnim sa ovima nikad ne bi oslobodili carsiju, sa rahmetli Alagicem mozda. Talijan je smijenjen ranije a glvna jebhana se desila prije otvaranja tunela, pad Igmana je bio posljedica rastaljivanja oko tunela. A za datume sjecam se da smo izasli 30 jula kroz tunel prvi put i ujutro pravac uzbrdo. A gore dernek ne zna se ciji je u cijoj. Nama drago izasli sa asfalta, ko zmobiji po onim sumama hodali. Nije ni cudo sto se ne sjecamo datuma (ovog necu nikad zaboraviti) preko 30 godina proslo. Vaha je bio u nizbrdnoj ofanzivi, natrag u carsiju tamo gdje se osjecao sigurno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8091 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ »

Igman se branio na Rogiju, a ne na Igmanu, i sve je to bila visa politika oko Sarajeva.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8092 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

DebelinJoe wrote: 30/10/2023 07:57 Slagao je Karavelić mnogo toga, između toga i da je on bio komandant deblokade. Nije, šef deblokade bio je Fikro Prevljak. Bar tako tvrdi novinar Senad Avdić.

https://avaz.ba/vijesti/bih/853327/sena ... ju-drzave

Jedno Karavelić nije slagao u intervjuu na TVSA. Pokušaj deblokade označio je kao fijasko. To je prava riječ za taj cirkus.
Ako mislis na deblokadu juna 95 e to nije bio fijasko to se kao moralo odraditi da se puku zamazu oci. Zali boze neduznih zivota tih dana.Imalo se cim to odraditi ali upravo komandni kadar nam je bio obicni kurac od vune (Brzog zamalo nismo ubili sa njegovim tjelohraniteljima dosao se dernjati na naseg komandanta na Nisicima). Mogu zamisliti Dudaka, rahmetli Alagica i rahmetli Nanica na tom bojistu prstalo bi na sve strane ali kad te jebaci sekretarica i polupismene JNA starjesine vode onda rezultat je ocekivan. Oni u pemziji hlade jaja a moje drugove obilazim po mezarjima. Sjecam se kad je Dudak dosao u Sa na sluzbu, jao primadona usrali se niko ga u oci ne gleda.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#8093 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by hatemondays »

_Reds_ wrote: 30/10/2023 21:50 Igman se branio na Rogiju, a ne na Igmanu, i sve je to bila visa politika oko Sarajeva.
Naravno da se ostalo na Rogoju cijena prolaska kroz novootvoreni tunel bi bila puno manja ( mislim roba bi bila puno jeftinija) . Ovako tunel je postao zlatna koka novopecenim carsijskim bogatasima.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8094 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by _Reds_ »

hatemondays wrote: 30/10/2023 21:55
_Reds_ wrote: 30/10/2023 21:50 Igman se branio na Rogiju, a ne na Igmanu, i sve je to bila visa politika oko Sarajeva.
Naravno da se ostalo na Rogoju cijena prolaska kroz novootvoreni tunel bi bila puno manja ( mislim roba bi bila puno jeftinija) . Ovako tunel je postao zlatna koka novopecenim carsijskim bogatasima.
Jedinice su izlazile i preko piste, pa mogle su i tada da se htjelo, kazem ti visa politika koja je kosta na hiljade zivota da se povrati sto je tada izgubljeno u mjesec, i opet sve nije vraceno.

Cinjenica je bila i to se znalo da ljudstvo koje je branilo to podrucje bez pojacanja nije imalo nikakvih sansi. Rogoj je napadnut kada? A jednice iz grada izasle kada ? Pri tome se znalo da će ovi napasti, jer s se redovno slali izvjestaji da neprijatelj priprema ofanzivu.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#8095 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Karavelic pricao nesto protiv Alagica??? Ima lu snimak igdje?
Ta pickurina. Kad ga je Fahro zaposlio u Avazu kazem mu ja sto nas zavali na Spajica farmi, sto nas slaga, sto ostasni bez 4 druga... On sjedi debeo, podbuho crven, suti. Kazem mu sramota me sjediti za istim stolom i odem. Poslije se na silu smije kad se u prolazu sretnemo. Satro generalski stav.

Rijetko viđen bijednik i lazljivac.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#8096 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dimu1927 »

https://youtu.be/c1y42GJ_hrs?si=dEgFSi36ZitbN5Pj

Kome se ne gleda, ukratko:

Karavelic rekao da je Alagicev plan za deblokadu bio preambiciozan

Karavelic trazio da deblokadu vodi 1 korpus i da mu se dodjele jedinice iz drugih korpusa pod komandu, jos mjesec za pripreme i jos mts. Alagic se protivio, trazio da svako svoje vodi, i rekao da ce uci na bijelim konjima u Sarajevo. Drekovic mu rekao da ce moci uci samo kroz tunel... na kraju odluceno da generalstab vodi deblokadu

Kad je pocela deblokada karavelic kaze da su imali uspjeh prema trnovu koji je bio pomocni pravac i da je trazio da se prebace dodatne jedinice da se eksploatise uspjeh, jer je na glavnim pravcima zapelo, dok se to uradilo, bilo je vec kasno

Eto uglavnom nije bas da je nesto vrijedjao Alagica


DebelinJoe wrote: 30/10/2023 07:57
Jedno Karavelić nije slagao u intervjuu na TVSA. Pokušaj deblokade označio je kao fijasko. To je prava riječ za taj cirkus.
Fijasko je rekao za pokusaje deblokade iznutra, ne za ovu deblokadu izvana 95
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#8097 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Realno lik se našao na poziciji koju ni u najvlažnijim snovima nije mogao sanjati. Klasični uhljeb, štapski oficirčič koji veze nema šta je rat, front, borba. Da ste samo vidjeli i culi sta je nama govorio tog decembra 93. Ja sam se ibretio, krstio i pomislio ako se iko vrati bit ce dobro. Njemu se ne moze dati planiranje odlaska u granap, a kamoli vojna operacija. I on jos nekog proziva.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8098 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Tromblon wrote: 31/10/2023 09:06 Karavelic pricao nesto protiv Alagica??? Ima lu snimak igdje?
Ta pickurina. Kad ga je Fahro zaposlio u Avazu kazem mu ja sto nas zavali na Spajica farmi, sto nas slaga, sto ostasni bez 4 druga... On sjedi debeo, podbuho crven, suti. Kazem mu sramota me sjediti za istim stolom i odem. Poslije se na silu smije kad se u prolazu sretnemo. Satro generalski stav.

Rijetko viđen bijednik i lazljivac.
Generalno, imali smo vrhunski komandni kadar :-D
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#8099 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Tromblon »

Dozer wrote: 31/10/2023 13:34
Tromblon wrote: 31/10/2023 09:06 Karavelic pricao nesto protiv Alagica??? Ima lu snimak igdje?
Ta pickurina. Kad ga je Fahro zaposlio u Avazu kazem mu ja sto nas zavali na Spajica farmi, sto nas slaga, sto ostasni bez 4 druga... On sjedi debeo, podbuho crven, suti. Kazem mu sramota me sjediti za istim stolom i odem. Poslije se na silu smije kad se u prolazu sretnemo. Satro generalski stav.

Rijetko viđen bijednik i lazljivac.
Generalno, imali smo vrhunski komandni kadar :-D
Špicoka, što bi se reklo?
User avatar
nota1969
Posts: 904
Joined: 27/02/2022 09:05

#8100 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

Dimu1927 wrote: 31/10/2023 10:56 https://youtu.be/c1y42GJ_hrs?si=dEgFSi36ZitbN5Pj

Kome se ne gleda, ukratko:

Karavelic rekao da je Alagicev plan za deblokadu bio preambiciozan

Karavelic trazio da deblokadu vodi 1 korpus i da mu se dodjele jedinice iz drugih korpusa pod komandu, jos mjesec za pripreme i jos mts. Alagic se protivio, trazio da svako svoje vodi, i rekao da ce uci na bijelim konjima u Sarajevo. Drekovic mu rekao da ce moci uci samo kroz tunel... na kraju odluceno da generalstab vodi deblokadu

Kad je pocela deblokada karavelic kaze da su imali uspjeh prema trnovu koji je bio pomocni pravac i da je trazio da se prebace dodatne jedinice da se eksploatise uspjeh, jer je na glavnim pravcima zapelo, dok se to uradilo, bilo je vec kasno

Eto uglavnom nije bas da je nesto vrijedjao Alagica


DebelinJoe wrote: 30/10/2023 07:57
Jedno Karavelić nije slagao u intervjuu na TVSA. Pokušaj deblokade označio je kao fijasko. To je prava riječ za taj cirkus.
Fijasko je rekao za pokusaje deblokade iznutra, ne za ovu deblokadu izvana 95
i te dodatne jedinice su bile iz 7.korpusa
Post Reply