Deblokada Sarajeva???

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8101 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grean »

hatemondays wrote: 30/10/2023 21:45
nota1969 wrote: 30/10/2023 06:18
hatemondays wrote: 30/10/2023 05:38
Da nam je bio rahmetli Alagic komandant 1. Korpusa mozda bi bilo deblokade a sa ovom dvojicom genijalaca Karavelicem i Ajnadzicem ne bi dosli do slobode za 200 godina. Mi uzbrdo uz Igman a oni niz lagano hvataju se noge. Fulao si mjesec menscini 31.07 bio, tek se tunel otvorio.
:thumbup:
mislim događaji koje pominjemo nisu deblokada,ali više nisam siguran ,jel tada smijenjen rahmetli Talijan,jer je stalno bio gore,
sa .44 ako se ne varam
Da pojasnim sa ovima nikad ne bi oslobodili carsiju, sa rahmetli Alagicem mozda. Talijan je smijenjen ranije a glvna jebhana se desila prije otvaranja tunela, pad Igmana je bio posljedica rastaljivanja oko tunela. A za datume sjecam se da smo izasli 30 jula kroz tunel prvi put i ujutro pravac uzbrdo. A gore dernek ne zna se ciji je u cijoj. Nama drago izasli sa asfalta, ko zmobiji po onim sumama hodali. Nije ni cudo sto se ne sjecamo datuma (ovog necu nikad zaboraviti) preko 30 godina proslo. Vaha je bio u nizbrdnoj ofanzivi, natrag u carsiju tamo gdje se osjecao sigurno.
Onda smo bili u istoj grupi. Znaci da je bilo 30 na 31 juli probijanje tunela.

Da je ranije probijen vjerovatno bi i Trnovo ostalo. Mada za kasnije stavbilizovanje linija od Trnova do Olova koliko je do tunela i izlaska vojske jos vise je do Vasingtonskog.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27430
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8102 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

nota1969 wrote: 31/10/2023 21:09
Dimu1927 wrote: 31/10/2023 10:56 https://youtu.be/c1y42GJ_hrs?si=dEgFSi36ZitbN5Pj

Kome se ne gleda, ukratko:

Karavelic rekao da je Alagicev plan za deblokadu bio preambiciozan

Karavelic trazio da deblokadu vodi 1 korpus i da mu se dodjele jedinice iz drugih korpusa pod komandu, jos mjesec za pripreme i jos mts. Alagic se protivio, trazio da svako svoje vodi, i rekao da ce uci na bijelim konjima u Sarajevo. Drekovic mu rekao da ce moci uci samo kroz tunel... na kraju odluceno da generalstab vodi deblokadu

Kad je pocela deblokada karavelic kaze da su imali uspjeh prema trnovu koji je bio pomocni pravac i da je trazio da se prebace dodatne jedinice da se eksploatise uspjeh, jer je na glavnim pravcima zapelo, dok se to uradilo, bilo je vec kasno

Eto uglavnom nije bas da je nesto vrijedjao Alagica


DebelinJoe wrote: 30/10/2023 07:57
Jedno Karavelić nije slagao u intervjuu na TVSA. Pokušaj deblokade označio je kao fijasko. To je prava riječ za taj cirkus.
Fijasko je rekao za pokusaje deblokade iznutra, ne za ovu deblokadu izvana 95
i te dodatne jedinice su bile iz 7.korpusa
te 1995-te sam bio na ovom pomoćnom pravcu i u prva dva dana smo imali dobrog uspjeha, ali nije bilo drugog ešalona i jedinica da nastave dalje nakon proboja...tek nakon par dana su nam pridružili jedinice 2. korpusa...konkretno nama su došle Živiničke Ose, ali je već bilo kasno jer su se čete pregrupisale i konsolidovale redove.

Inače glavni pravac napada je išao sa sjevera i bio baš totalni fijasko...za to vrijeme su čete čistile Srebrenicu
User avatar
nota1969
Posts: 902
Joined: 27/02/2022 09:05

#8103 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

JoseMujica wrote: 05/11/2023 08:57
nota1969 wrote: 31/10/2023 21:09
Dimu1927 wrote: 31/10/2023 10:56 https://youtu.be/c1y42GJ_hrs?si=dEgFSi36ZitbN5Pj

Kome se ne gleda, ukratko:

Karavelic rekao da je Alagicev plan za deblokadu bio preambiciozan

Karavelic trazio da deblokadu vodi 1 korpus i da mu se dodjele jedinice iz drugih korpusa pod komandu, jos mjesec za pripreme i jos mts. Alagic se protivio, trazio da svako svoje vodi, i rekao da ce uci na bijelim konjima u Sarajevo. Drekovic mu rekao da ce moci uci samo kroz tunel... na kraju odluceno da generalstab vodi deblokadu

Kad je pocela deblokada karavelic kaze da su imali uspjeh prema trnovu koji je bio pomocni pravac i da je trazio da se prebace dodatne jedinice da se eksploatise uspjeh, jer je na glavnim pravcima zapelo, dok se to uradilo, bilo je vec kasno

Eto uglavnom nije bas da je nesto vrijedjao Alagica





Fijasko je rekao za pokusaje deblokade iznutra, ne za ovu deblokadu izvana 95
i te dodatne jedinice su bile iz 7.korpusa
te 1995-te sam bio na ovom pomoćnom pravcu i u prva dva dana smo imali dobrog uspjeha, ali nije bilo drugog ešalona i jedinica da nastave dalje nakon proboja...tek nakon par dana su nam pridružili jedinice 2. korpusa...konkretno nama su došle Živiničke Ose, ali je već bilo kasno jer su se čete pregrupisale i konsolidovale redove.

Inače glavni pravac napada je išao sa sjevera i bio baš totalni fijasko...za to vrijeme su čete čistile Srebrenicu
do mene,puko vidovac i sve do orepka,prve došle Ose,pa krajišnici
naši generali i manevar kurac
uglavnom bio
prvi dan su nas djelimično i iskontrirali
User avatar
JoseMujica
Posts: 27430
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8104 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

nota1969 wrote: 05/11/2023 09:55
JoseMujica wrote: 05/11/2023 08:57
nota1969 wrote: 31/10/2023 21:09

i te dodatne jedinice su bile iz 7.korpusa
te 1995-te sam bio na ovom pomoćnom pravcu i u prva dva dana smo imali dobrog uspjeha, ali nije bilo drugog ešalona i jedinica da nastave dalje nakon proboja...tek nakon par dana su nam pridružili jedinice 2. korpusa...konkretno nama su došle Živiničke Ose, ali je već bilo kasno jer su se čete pregrupisale i konsolidovale redove.

Inače glavni pravac napada je išao sa sjevera i bio baš totalni fijasko...za to vrijeme su čete čistile Srebrenicu
do mene,puko vidovac i sve do orepka,prve došle Ose,pa krajišnici
naši generali i manevar kurac
uglavnom bio
prvi dan su nas djelimično i iskontrirali
ja sam bio na Vidovcu...tu su nas PAT-om zakovali....nakon par dana krenuli dalje i ranjen na onom brdu iznad sela Jasen...mislim da se Gušće zove
User avatar
nota1969
Posts: 902
Joined: 27/02/2022 09:05

#8105 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

JoseMujica wrote: 05/11/2023 10:13
nota1969 wrote: 05/11/2023 09:55
JoseMujica wrote: 05/11/2023 08:57

te 1995-te sam bio na ovom pomoćnom pravcu i u prva dva dana smo imali dobrog uspjeha, ali nije bilo drugog ešalona i jedinica da nastave dalje nakon proboja...tek nakon par dana su nam pridružili jedinice 2. korpusa...konkretno nama su došle Živiničke Ose, ali je već bilo kasno jer su se čete pregrupisale i konsolidovale redove.

Inače glavni pravac napada je išao sa sjevera i bio baš totalni fijasko...za to vrijeme su čete čistile Srebrenicu
do mene,puko vidovac i sve do orepka,prve došle Ose,pa krajišnici
naši generali i manevar kurac
uglavnom bio
prvi dan su nas djelimično i iskontrirali
ja sam bio na Vidovcu...tu su nas PAT-om zakovali....nakon par dana krenuli dalje i ranjen na onom brdu iznad sela Jasen...mislim da se Gušće zove
ako si ranjen kad ih je nas vbr zasuo, to je bilo ne par dana nego nekad u osmom mjesecu
i uzeli smo to
a ovo prvo polovina juna kad je krenula deblokada
User avatar
JoseMujica
Posts: 27430
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8106 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

nota1969 wrote: 05/11/2023 12:18
JoseMujica wrote: 05/11/2023 10:13
nota1969 wrote: 05/11/2023 09:55

do mene,puko vidovac i sve do orepka,prve došle Ose,pa krajišnici
naši generali i manevar kurac
uglavnom bio
prvi dan su nas djelimično i iskontrirali
ja sam bio na Vidovcu...tu su nas PAT-om zakovali....nakon par dana krenuli dalje i ranjen na onom brdu iznad sela Jasen...mislim da se Gušće zove
ako si ranjen kad ih je nas vbr zasuo, to je bilo ne par dana nego nekad u osmom mjesecu
i uzeli smo to
a ovo prvo polovina juna kad je krenula deblokada
ma kakav vbr napuco me lik s 20-30 metara kalašem....krajem juna smo mi uzeli Vidovac, a početkom jula smo već iznad Jasena bili i tu je za mene rat završen
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#8107 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by TheMule »

Rahm. Pospanko je piso da, kad je bio na tom terenu, mislio je da bi taj prilaz sa sjevera prema Vogosci bio najbolji prilaz za deblokadu. Ne sjecam se njegovih razloga zasto je tako mislio. Zasto je glavni pravac bio fiasko? Mozda su se stvari na tom terenu promijenile do 95.?
User avatar
nota1969
Posts: 902
Joined: 27/02/2022 09:05

#8108 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

JoseMujica wrote: 05/11/2023 21:59
nota1969 wrote: 05/11/2023 12:18
JoseMujica wrote: 05/11/2023 10:13

ja sam bio na Vidovcu...tu su nas PAT-om zakovali....nakon par dana krenuli dalje i ranjen na onom brdu iznad sela Jasen...mislim da se Gušće zove
ako si ranjen kad ih je nas vbr zasuo, to je bilo ne par dana nego nekad u osmom mjesecu
i uzeli smo to
a ovo prvo polovina juna kad je krenula deblokada
ma kakav vbr napuco me lik s 20-30 metara kalašem....krajem juna smo mi uzeli Vidovac, a početkom jula smo već iznad Jasena bili i tu je za mene rat završen
to može biti Orepak,malo poslije Vidovca,ja govorim o danu kad je poginuo E,S.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27430
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8109 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

nota1969 wrote: 06/11/2023 05:04
JoseMujica wrote: 05/11/2023 21:59
nota1969 wrote: 05/11/2023 12:18

ako si ranjen kad ih je nas vbr zasuo, to je bilo ne par dana nego nekad u osmom mjesecu
i uzeli smo to
a ovo prvo polovina juna kad je krenula deblokada
ma kakav vbr napuco me lik s 20-30 metara kalašem....krajem juna smo mi uzeli Vidovac, a početkom jula smo već iznad Jasena bili i tu je za mene rat završen
to može biti Orepak,malo poslije Vidovca,ja govorim o danu kad je poginuo E,S.
jebga koliko se sjećam da su mi u onim papirima upisali brdo Gušće...znam da je brdo odmah iznad sela Jasen, đe onaj dalekovod ima...bio je 3. juli čini mi se kad sam ga popušio
User avatar
nota1969
Posts: 902
Joined: 27/02/2022 09:05

#8110 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by nota1969 »

JoseMujica wrote: 06/11/2023 11:42
nota1969 wrote: 06/11/2023 05:04
JoseMujica wrote: 05/11/2023 21:59

ma kakav vbr napuco me lik s 20-30 metara kalašem....krajem juna smo mi uzeli Vidovac, a početkom jula smo već iznad Jasena bili i tu je za mene rat završen
to može biti Orepak,malo poslije Vidovca,ja govorim o danu kad je poginuo E,S.
jebga koliko se sjećam da su mi u onim papirima upisali brdo Gušće...znam da je brdo odmah iznad sela Jasen, đe onaj dalekovod ima...bio je 3. juli čini mi se kad sam ga popušio
haha,jbg
stari se
uglavnom sjećam se te gušće po ovom da smo izgubili čovjeka,
ranjenih ne
i da smo ih satrali
User avatar
JoseMujica
Posts: 27430
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8111 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

nota1969 wrote: 06/11/2023 17:09
JoseMujica wrote: 06/11/2023 11:42
nota1969 wrote: 06/11/2023 05:04

to može biti Orepak,malo poslije Vidovca,ja govorim o danu kad je poginuo E,S.
jebga koliko se sjećam da su mi u onim papirima upisali brdo Gušće...znam da je brdo odmah iznad sela Jasen, đe onaj dalekovod ima...bio je 3. juli čini mi se kad sam ga popušio
haha,jbg
stari se
uglavnom sjećam se te gušće po ovom da smo izgubili čovjeka,
ranjenih ne
i da smo ih satrali
vi ste onda poslije bili
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#8112 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

Kakav je ovo Fikrin PR na TVSA?

Sta je ovo ljudi moji? Kako neko kroz pricu o rahmetli Emiru Boguniću Čarliju moze reklamirati Fikru?
Grunt-SA
Posts: 88
Joined: 26/04/2021 03:54

#8113 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Grunt-SA »

Druzio sam se sa njim prije rata,da se ne zaboravi.

HEROJ ODBRANE SARAJEVA: Prošla je 31 godina od smrti Karla Ivandića
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/32 ... ndica.html
HelaS
Posts: 5276
Joined: 22/09/2018 13:21

#8114 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by HelaS »

Image


Nakon spomenika kralju Tvrtku I Kotromaniću, u Sarajevu će uskoro biti postavljen i spomenik bosanskim specijalcima odreda "Bosna". To je ponovo potaknulo niz reakcija javnosti, posebno zbog činjenice da će spomenik biti tenk i da će biti postavljen u dvorištu Druge gimnazije.

Riječ je o spomeniku koji je u planu godinama, ali doživio je brojne otpore s različitih strana pa je njegovo postavljanje stalno odgađano.

Jedan od glavnih problema onih koji su protiv te ideje je upravo tenk, a da to ostane kao konačno rješenje insistirala je gradonačelnica Benjamina Karić koja je nedavno otkrila da je Grad dobio građevinsku dozvolu.

"Sve to urađeno je na temelju Odluke o podizanju spomenika bosanskim specijalcima Gradskog vijeća Grada Sarajevo od dana 27.07.2016. godine koje je u navedenoj odluci utvrdilo lokaciju u parku kod Druge gimnazije. Dakle, Gradsko vijeće i Općinsko vijeće Centra su utvrdili da je predmetna lokacija adekvatna za izgradnju i postavljanje predmetnog spomenika", kazala nam je Karić.

"Spomenik se sastoji iz više cjelina, i to: uništeni tenk neprijateljske vojske, zatim pet (5) bronzanih bista bosanskih specijalaca koji se nalaze u položaju koji izražava slavlje osvajanja neprijateljskog tenka, te betonski zid obložen granatnim pločama sa uklesanim imenima poginulih boraca pripadnika specijalne jedinice policijskog odreda 'Bosna'", kazala je Karić.

Spomenik je ideja autora Nebojše Šerića Šobe. Kako kaže Karić, Šerić je želio da prikaže borbu "Davida protiv Golijata".

Dodala je da je to bila herojska borba bosanskih specijalaca protiv mnogostruku bolje opremljenog neprijatelja koji je posjedovao mnogo superiorniju tehniku i logistiku.


S druge strane, među organizacijama koje se protive tenku i lokaciji je Udruženje "Mreža za izgradnju mira". Predsjednica Maida Zagorac za Klix.ba otkriva razloge.

"Prije par godina, kada se tek aktualiziralo to pitanje, naš osnivač Goran Bubalo i nekoliko aktivistica udružili su snage da pojasne zašto je pogrešno i problematično da pored jedne obrazovne ustanove bude spomenik koji ima izuzetno militantni oblik. To je, dakle, tenk. I tada, a i sada, nama je ta inicijativa ostala vrlo bitna", rekla je na početku razgovora Zagorac.

Udruženje, kako kaže, nije protiv toga da sarajevski specijalci dobiju spomenik, čak je to ideja koju podržavaju, ali stavljaju fokus na sam oblik spomenika i na mjesto gdje bi se nalazio.

"To je mjesto gdje se formiraju mladi umovi koji će da predvode ovu državu. Postavljanje jednog izuzetno militantnog spomenika bi itekako utjecao na formiranje svjesti mladih ljudi. Vi kada svaki dan prolazite pored jednog tenka, ne možete da ne stvorite neki stav o tome", kazala je.

Objašnjava da je udruženje problematiziralo i to gdje će cijev teka biti okrenuta, odnosno "na koga će ciljati".

"Za mnoge ljude ta militantna obilježja, posebno tenk ili bilo koja vrsta oružja, su retraumatizacija. Naši ljudi još uvijek nisu preboljeli i izborili se s traumama koje su doživjeli tokom 90-ih godina", kaže Zagorac.

Pita se koliko bi spomenik u obliku tenka pored obrazovne ustanove utjecao na mlade ljude da se mir na ovim prostorima može graditi jedino oružjem.

"Za nas je to iznimno zabrinjavajuće, posebno ako mi vidimo da kod predstavika vlasti postoji stav da je oličenje mira oružje", kaže naša sagovornica.

Aktivistice i aktivisti su početkom godine uočili da je ponovo pokrenuto ovo pitanje, pa je grupa njih, između ostalog i Zagorac, otišla na sastanak s gradonačelnicom Sarajeva Benjaminom Karić.

"Pojasnili smo joj ovu našu perspektivu. Izgledalo nam je kao da je to shvatila, ali nažalost sada vdimo da to možda i nije bilo tako. Drugi sastanak održali smo kada je informacija izašla u javnost. Tu su bili predstavnici organizacije koji su dali inicijativu za izgradnju spomenika, ali nažalost, mi ne smatramo da je taj sastanak bio uspješan", rekla je.

Dodaje kako će Udruženje i dalje insistirati na ovom pitanju, ali da je njima iznimno bitno da javnost bude svjesna da oni nisu protiv spomenika sarajevskim specijalcima ali da im je sporan oblik i činjenica da će tenk biti postavljen oko jedne obrazovne ustanove.

"To je ustanova u koju često dolaze razne međunarodne delegacije i učenici iz drugih država svijeta. To je jedna iznimno pogrešna poruka koja ide iz glavnog grada BiH", mišljenja je Zagorac.

Na kraju je poručila da za Udruženje ova deja nije završena i da će se truditi da do realizacije, po sadašanjim zamislima, ne dođe. https://www.klix.ba/vijesti/bih/tenk-u- ... /231129135
tempuser wrote: 11/12/2019 22:46
high_volume wrote: 05/12/2019 09:12 Nisam Ajnadžić, ali i ja se protivim blesavoj ideji postavljanja tenkčine u parku 2. Gimnazije. Konačno, imamo Muzej revolucije, mogu se spojiti događaji iz onog i našeg rata, može se odvojiti prostor i tamo napraviti izložbeni paviljoni ratnih događaja i oruđa i oružja. Degutantno je postavljati tenkove i ratne uspomene na prostore koji trebaju predstavljati psihičku i fizičku rekreaciju i odmor ljudi...
Sarajevo je jednostavno tijesno za takav spomenik u centru. Spomen ploca bilo koje velicine svakako, ali ovo sa tenkom je vise varijanta za predlozenu lokaciju Istorijskog muzeja, pogotovo sto smo im prvi tenk skinuli na Vrbanji ili mozda bolje negdje na potezu Stup - Azici tehnoprohodna zina gdje je bila najveca tarapana, a prostora za tako nesto vise nego dovoljno. Osim toga napravis istu stvar kao u Doboj Jug, pod nosom im napravili spomenik sa unustenim tekovima u bici na Uscu da komcije svaki dan muda svoja pasu kad ga vide!
Comanche wrote: 16/12/2019 10:45
TheMule wrote: 13/12/2019 23:15 Tenk bi izgledo mocno, i kao spomenik borcima, i kao atrakcija za turiste, a i prst u oku nacionalistima. Nije tenk nesto preveliko, u Somaliji su pronasli mjesta u gradu za MIG sa velikim postoljem kao spomenik svojim borcima
Blago nama kad nam je Somalija uzor. Sto se mene tice nek naprave lijep i veliki spomenik (zasluzili ste puno vise), ali to sa tenkom i jeste u rangu Somalije ili nam istocnih susjeda.
DebelinJoe
Posts: 1566
Joined: 03/03/2021 20:06

#8115 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by DebelinJoe »

U sred Osijeka je spomenik fići koji je stao na put četnickom tenku...

https://youtu.be/W3XUKlzb4dQ?si=axGecR2ocacYH5uO

Jedne godine zvao Agrokor svoje poslovne partnere iz BiH i Srbije na druženje u Beli Manastir, gdje si im pogoni, farme, vinarije i ostalo, ja isao ispred svoje firme...Pa se malo vozači kroz Osijek, eto da nam malo domacini pokazu grad...Da li slučajno ili namjerno, autobus u kojem smo bili i mi i Srbijanci i ekipa iz RS -a, stao je pored spomenika fići i tenku...

Image


Prisutni Srbi izgledali su kao da su žestok šamar popili, zatim su im se face pretvorile u jako kisele grimase ali nisu skidali pogled sa ove kombinacije tenk + fićo.

https://www.24sata.hr/news/dan-kad-je-c ... roj-579783

Kakvu su im tu Hrvati šamarcinu opalili...Zasto i mi ne bi napravili nesto slicno
Post Reply