Deblokada Sarajeva???

Post Reply
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#1 VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by IBM »

Danas objavljeno u Danima...

Image

Bivši pripadnik Gardijske brigade Vojske Jugoslavije Borivoje Tešić kaže da su jedinice VJ verovatno pomagale snajperistima VRS "u obuci i radu". Mada mu je branilac sugerisao da je 72. specijalna brigada koja je upućena na sarajevsko ratište u decembru 1993. godine "delovala u okviru Sarajevsko-romanijskog korpusa", svedok se sa tim nije saglasio

Bivši operativac Gardijske brigade, general Borivoje Tešić, je na kraju glavnog ispitivanja na suđenju generalu Momčilu Perišiću rekao da su jedinice VJ "verovatno" pomagale snajperistima VRS "u obuci i radu". Bivši načelnik Generalštaba VJ Perišić se tereti da je kadrovskom, logističkom, finansijskom i drugom pomoći VRS značajno doprineo snajperskim napadima i granatiranju Sarajeva od avgusta 1993. do kraja rata 1995. godine.

Svedočenje generala Tešića se i danas u većem delu odvijalo na sednici zatvorenoj za javnost. Tešić je juče potvrdio da je u decembru 1993. godine, u okviru Gardijske brigade VJ upućen u Vogošću. Zadatak Gardijske brigade je, rekao je, bio da, nakon operacije Pancir 2, "pomogne u izvlačenju 72. specijalne brigade VJ, preuzimanju tela poginulih i stabilizaciji dela linija vogošćanske brigade VRS".

U unakrsnom ispitivanju, Perišićev branilac je citirao delove Tešićeve izjave u kojoj je rekao da "do novembra 1992. godine nije bilo regulisano službovanje (oficira VJ) u VRS a da je nakon tog perioda obrazovan 30. kadrovski centar". Svedok je rekao da su preko 30. kadrovskog centra oficiri VJ poreklom iz Bosne i Hercegovine upućivani na službu u VRS. Potvrdio je sugestiju odbrane da su pripadnici VJ odlazili u VRS "dobrovoljno, bez pritisaka".

Tešić je rekao da je bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa general Stanislav Galić sastavio vanredni izveštaj 27. decembra 1993. godine u kojem je naznačio da će operaciju Pancir 2 izvesti Prva borbena grupa pod komandom Dušana Stupara, komandanta 72. specijalne brigade VJ. Mada mu je branilac sugerisao da se iz dokumenta "vidi da je Prva borbena grupa u okviru Sarajevsko-romanijskog korpusa", Tešić se nije s tim složio. Rekao je i da tokom boravka u Vogošći Gardijska brigada nije aktivno učestvovala u borbenim dejstvima niti se "jedan metar pomerila napred".

U dodatnom ispitivanju, tužiteljica An Saterland/Anne Sutherland je ukazala da je "Vojska Jugoslavije izvodila operacije u koordinaciji sa VRS". Tešić je rekao da "na pitanje ne može da odgovori jer je to u isključivoj nadležnosti komandanta jedinice". "Operativci nisu uključeni u te aktivnosti", zaključio je Tešić.

Suđenje generalu Perišiću biće nastavljeno sutra, iskazom novog svedoka optužbe.

http://www.sense-agency.com
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#2 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by arman1 »

Istina o svemu će izaći na svijetlo dana kad-tad, mada se to obično desi kad je prekasno za sve.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by PipiDugaDevetka »

IBM wrote:Danas objavljeno u Danima...

Image

Bivši pripadnik Gardijske brigade Vojske Jugoslavije Borivoje Tešić kaže da su jedinice VJ verovatno pomagale snajperistima VRS "u obuci i radu". Mada mu je branilac sugerisao da je 72. specijalna brigada koja je upućena na sarajevsko ratište u decembru 1993. godine "delovala u okviru Sarajevsko-romanijskog korpusa", svedok se sa tim nije saglasio

Bivši operativac Gardijske brigade, general Borivoje Tešić, je na kraju glavnog ispitivanja na suđenju generalu Momčilu Perišiću rekao da su jedinice VJ "verovatno" pomagale snajperistima VRS "u obuci i radu". Bivši načelnik Generalštaba VJ Perišić se tereti da je kadrovskom, logističkom, finansijskom i drugom pomoći VRS značajno doprineo snajperskim napadima i granatiranju Sarajeva od avgusta 1993. do kraja rata 1995. godine.

Svedočenje generala Tešića se i danas u većem delu odvijalo na sednici zatvorenoj za javnost. Tešić je juče potvrdio da je u decembru 1993. godine, u okviru Gardijske brigade VJ upućen u Vogošću. Zadatak Gardijske brigade je, rekao je, bio da, nakon operacije Pancir 2, "pomogne u izvlačenju 72. specijalne brigade VJ, preuzimanju tela poginulih i stabilizaciji dela linija vogošćanske brigade VRS".

U unakrsnom ispitivanju, Perišićev branilac je citirao delove Tešićeve izjave u kojoj je rekao da "do novembra 1992. godine nije bilo regulisano službovanje (oficira VJ) u VRS a da je nakon tog perioda obrazovan 30. kadrovski centar". Svedok je rekao da su preko 30. kadrovskog centra oficiri VJ poreklom iz Bosne i Hercegovine upućivani na službu u VRS. Potvrdio je sugestiju odbrane da su pripadnici VJ odlazili u VRS "dobrovoljno, bez pritisaka".

Tešić je rekao da je bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa general Stanislav Galić sastavio vanredni izveštaj 27. decembra 1993. godine u kojem je naznačio da će operaciju Pancir 2 izvesti Prva borbena grupa pod komandom Dušana Stupara, komandanta 72. specijalne brigade VJ. Mada mu je branilac sugerisao da se iz dokumenta "vidi da je Prva borbena grupa u okviru Sarajevsko-romanijskog korpusa", Tešić se nije s tim složio. Rekao je i da tokom boravka u Vogošći Gardijska brigada nije aktivno učestvovala u borbenim dejstvima niti se "jedan metar pomerila napred" .

U dodatnom ispitivanju, tužiteljica An Saterland/Anne Sutherland je ukazala da je "Vojska Jugoslavije izvodila operacije u koordinaciji sa VRS". Tešić je rekao da "na pitanje ne može da odgovori jer je to u isključivoj nadležnosti komandanta jedinice". "Operativci nisu uključeni u te aktivnosti", zaključio je Tešić.

Suđenje generalu Perišiću biće nastavljeno sutra, iskazom novog svedoka optužbe.

http://www.sense-agency.com
Ma, pomjerili bi se oni rado do Marindvora i Baščaršije da su mogli od gazija iz ARBiH, 1. SLAVNA MBr.
O, kako sam ponosan na sve borce 1. slavne kada im ovakve pohvale stižu od neprijatelja mrskog!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by PipiDugaDevetka »

@IBM,
Gdje je onaj video od sat vremena što govori o ratištu prema Vogoći, de svega ti zakači ovdje,... :bih: :bih: :bih:
Ej, čovječe gardijci, pa to su sve ljudi bili od 1,85cm visine, elitni i da oni sjede dok se vrše operacije pancirske,....Kome on priča da nisu učestvovali u borbenim djejstvima,...Ubice su samo haubicama i ostalom artiljerijom rokali neselektivno po Gradu, metra jednog nisu mogli pomjeriti ARBiH, Prvu slavnu,...Majko moja, osvježi mi dan ovaj članak!
Plus priznanje da je zločinačka genocidna JA bila direktni učesnikgenocida i agresije na BiH,...Ubilo se za onog drugog suda u Hagu ako se ikada nastavi sudjenje između država RBiH vs. Sr i Cg.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#5 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by IBM »

PipiDugaDevetka wrote:@IBM,
Gdje je onaj video od sat vremena što govori o ratištu prema Vogoći, de svega ti zakači ovdje,... :bih: :bih: :bih:
Ej, čovječe gardijci, pa to su sve ljudi bili od 1,85cm visine, elitni i da oni sjede dok se vrše operacije pancirske,....Kome on priča da nisu učestvovali u borbenim djejstvima,...Ubice su samo haubicama i ostalom artiljerijom rokali neselektivno po Gradu, metra jednog nisu mogli pomjeriti ARBiH, Prvu slavnu,...Majko moja, osvježi mi dan ovaj članak!
Plus priznanje da je zločinačka genocidna JA bila direktni učesnikgenocida i agresije na BiH,...Ubilo se za onog drugog suda u Hagu ako se ikada nastavi sudjenje između država RBiH vs. Sr i Cg.
mislis li na onaj dokumentarac "Vanzemaljci iznad Sarajeva"?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by PipiDugaDevetka »

da
Bosram
Posts: 147
Joined: 24/02/2009 06:18

#7 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by Bosram »

Revizija tuzbe protiv Srbije je nesto sto se mora pokrenuti stim da se onaj debil i nesposobni Softic ukloni kao i sekta iz SDA jer ce nas opet prodati.

Unajmiti Americkog advokata Franc Bojla koji je i podnio tuzbu 1993 da zastupa BiH tim i da pokrene reviziju protiv Srbije i CG a nakon presude Dabicu,Mladicu,Perisicu i drugim dvonogim genocidnim stakorima.

Masa novih dokaza je umedjuvremenu isplivalo na povrsinu kaoi zapisnici sa sjednica .
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#8 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by rajvosa^ »

PipiDugaDevetka wrote:da
imas ovdje http://video.google.com/videoplay?docid ... 0040426426
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#9 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by -LIBERO- »

Jok nisu ucestvovali. :roll:
Isto tako nisu nadjenni platni spiskovi kojim je iz Beograda placani oficiri vojske rs-a :roll:

U sustini kao sto je to Dzogo govorio,mi smo se sami granatirali i ubijali :x
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#10 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by Fiore »

-LIBERO- wrote:Jok nisu ucestvovali. :roll:
Isto tako nisu nadjenni platni spiskovi kojim je iz Beograda placani oficiri vojske rs-a :roll:

U sustini kao sto je to Dzogo govorio,mi smo se sami granatirali i ubijali :x
Naravno.. i jos puno toga.. svaki vikend nove jedinice cetnika iz srbije na padinama Sarajeva.. Koje bio u SRajevu zna kako je to bilo.. Ponosan sam na Prvu slavnu i Drugu Vitesku.. razbili su zube cetnicima :thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by PipiDugaDevetka »

Fiore wrote:
-LIBERO- wrote:Jok nisu ucestvovali. :roll:
Isto tako nisu nadjenni platni spiskovi kojim je iz Beograda placani oficiri vojske rs-a :roll:

U sustini kao sto je to Dzogo govorio,mi smo se sami granatirali i ubijali :x
Naravno.. i jos puno toga.. svaki vikend nove jedinice cetnika iz srbije na padinama Sarajeva.. Koje bio u SRajevu zna kako je to bilo.. Ponosan sam na Prvu slavnu i Drugu Vitesku.. razbili su zube cetnicima :thumbup:
Nemoj svašta pričati @Fiore, da smo im ''razbili zube'', otvorili bi smo Sarajevo i ne bi smo ostali na onoj ''slamci za disanje i hranjenje'' što se zove, Tunel D-B.
To da nisu pomjerili ni za metar linije prema Vogošći, to je i priznao ovaj na sudu, garda njihova, sve elitini vojnici, a ni metar nisu mogli pomaknuti ARBiH! To je zbog toga što su to sve sami zulumćari i kukavice što su iz Srbije došli da pljačkaju, terorišu, sišli su na brda i snajperisali, granatama neselektivno gadjali,....Da, sišli na brda oko Sarajeva,...To je u skadu sa naopakom idejom i mitom o Nebeskom narodu,...Gadjaj VelUšiće, tamo nema puno srpskog življa,...A ima, tamo ima i srpskog naroda,...
User avatar
Febo
Posts: 26
Joined: 29/09/2008 11:00

#12 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by Febo »

Od ovih velikih ratnika sto dodjose u Vogoscu i navodno ne mrdnuse nikuda osta 20 na nedovrsenom medicinskom centru na Kobiljoj Glavi vec prvih dana njihovig dolaska a poslije vise nisu imali muda da mrdaju nego su danima rokali po Kobiljoj glavi poslije toga sa Poljina i ostalih obliznjih brda. I samo da se zna jok cito nego bio i ucestvovo. :bih:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by PipiDugaDevetka »

@Febo,
Ačk olsum gazijo!
(Svaka čast junačino!)
Nema veće pohvale nego kada vam je protivnik-neprijatelj izrekne i to na sudu (Pod moranje).

I moj brat, od 1997.g. rahmetli, je bio na liniji Hotonj.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#14 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by Ponekad s'proljeca »

IMamo i imali sve dokaze za tuzbu protiv smrdije ali djaba kad smo izabrali izdajnike da nas vode.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#15 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by nokia6170 »

pa ljudi nesumnjivo je da je vojska jugoslavije bila na teritoriji bosne tokom rata. zasto trazite neke price i sitne argumente da li je ucestvovala ili ne i uopste dovodite to u pitanje koje srpska propaganda opisuje kao "gradjanski rat".

pa presudom najviseg medjunarodnog suda pravde je nesumnjivo receno u paragrafu broj 386 gdje je receno sljedece:

It is true that there is much evidence of direct or indirect participation
by the official army of the FRY, along with the Bosnian Serb armed forces, in military operations
in Bosnia and Herzegovina
in the years prior to the events at Srebrenica. That participation was
repeatedly condemned by the political organs of the United Nations, which demanded that the FRY
put an end to it (see, for example, Security Council resolutions 752 (1992), 757 (1992), 762 (1992),
819 (1993), 838 (1993)).

samo da se citira ovaj paragraf presude, pametnom dovoljno.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#16 Re: VOJSKA JUGOSLAVIJE NA SARAJEVSKOM RATIŠTU

Post by IBM »

nokia6170 wrote:pa ljudi nesumnjivo je da je vojska jugoslavije bila na teritoriji bosne tokom rata. zasto trazite neke price i sitne argumente da li je ucestvovala ili ne i uopste dovodite to u pitanje koje srpska propaganda opisuje kao "gradjanski rat".

pa presudom najviseg medjunarodnog suda pravde je nesumnjivo receno u paragrafu broj 386 gdje je receno sljedece:

It is true that there is much evidence of direct or indirect participation
by the official army of the FRY, along with the Bosnian Serb armed forces, in military operations
in Bosnia and Herzegovina
in the years prior to the events at Srebrenica. That participation was
repeatedly condemned by the political organs of the United Nations, which demanded that the FRY
put an end to it (see, for example, Security Council resolutions 752 (1992), 757 (1992), 762 (1992),
819 (1993), 838 (1993)).

samo da se citira ovaj paragraf presude, pametnom dovoljno.
Naravno medjutim ovo je prvi put da neki visoki funkcioner iz Srbije prizna ovako nesta u hagu, zato je dobilo i dosta medijske paznje u Srbiji, vise nego u BiH(ovdje su samo DANI prenjeli)
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#17 Deblokada Sarajeva???

Post by Tesla10 »

Pozdrav svima. Zašto je propao pokušaj deblokade Sarajeva (čuo sam razne priče ali želim i vaše mišljenje)? Zanima me još da li neko od forumaša zna za neki dokumentarni film ili za neki tekst koji govori o pokušaju deblokade Sarajeva?

Volio bih da se ovo pretvori u jednu veliku temu, jer o ovome ljudi stvarno malo znaju...
Last edited by Tesla10 on 10/02/2015 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#18 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by SkyLimit »

Bilo je više pokušaja deblokade Sarajeva, ali vjerovatno misliš na onaj posljedni iz 1995. godine.

Čitao sam knjigu "Čast je braniti Bosnu" od Rasima Delića, tačnije ona je zbirka njegovih intervjua za razne medije.

On kaže u jednom intervju da je govorio Aliji Izetbegovići da Armija BiH nije bila dovoljno moćna da izvede jednu takvu operaciju, ali da je na Izetbegovićevo inzistiranje ona ipak pokrenuta.

Znači Generalštab Armije BiH je naredio početak operacije za koju su i sami mislili da neće uspjeti, i koja je koštala života na stotine boraca Armije BiH. Naši Napoleoni.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#19 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Tesla10 »

Samo jednu si grešku napravio. A to je ondje gdje si rekao da naša armija nije imala dovoljno snage da tu akciju izvrši, što nije istina. Omjer minobacača pred bitku je bio u našu korist, to jest 3:1. Vojnika smo imali više koliko ja znam. Tenkova je srpska vojska imala možda malo više, ali nije bila velika rezlika vjerovatno. Eto, tu jedina greška :) .
Last edited by Tesla10 on 10/02/2015 20:08, edited 1 time in total.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#20 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by SkyLimit »

Ja nisam mogao pogriješiti jer nisam iznosio svoje procjene, već Rasima Delića, tada prvog čovjeka Armije BiH. Čak sam naveo i izvor.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#21 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Tesla10 »

Halali, moja greška ;) . Brzo sam bio preletio preko tvog komentara.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#22 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Ramzess Veliki »

SkyLimit wrote:Bilo je više pokušaja deblokade Sarajeva, ali vjerovatno misliš na onaj posljedni iz 1995. godine.

Čitao sam knjigu "Čast je braniti Bosnu" od Rasima Delića, tačnije ona je zbirka njegovih intervjua za razne medije.

On kaže u jednom intervju da je govorio Aliji Izetbegovići da Armija BiH nije bila dovoljno moćna da izvede jednu takvu operaciju, ali da je na Izetbegovićevo inzistiranje ona ipak pokrenuta.

Znači Generalštab Armije BiH je naredio početak operacije za koju su i sami mislili da neće uspjeti, i koja je koštala života na stotine boraca Armije BiH. Naši Napoleoni.
Da ... baš tako.
Sve je to bacanje prašine u oči.
Cvjetao je šverc, jednom sam čuo da se Sarajevo neće deblokirati sve dok je u njemu para. Svi su švercali na Sarajevu po raznim osnovima.
Pljevljak je iz Hrasnice dva puta samoinicijativno izvršio deblokadu pa ga je Veliki Otac nazvao i potjerao nazad. I to sam svojim očima gledao sa Dobrinje, Kotorac ... ostale tri privatne kuće do nas, nigdje agresora ...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#23 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by Tesla10 »

Pretpostavljam da nigdje nema ni jedan dokumentarac o tome, ili se varam?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#24 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by jao_situacije »

Svega i svačega je bilo, a najmanji problem je u vojnoj akciji.. Uzmi u obzir kako neko reče šverc, pa onda i to da su sve babe u komšiluku znale da se takve akcije spremaju, pa krtice i izdajnike u Armiji koji su sve dojavljivali, svega i svačega je tu bilo..
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#25 Re: Deblokada Sarajeva...

Post by PM72 »

Omjer minobacača bio 3:1 u korist Armije BiH? I srpska vojska imala "malo" više tenkova?
Post Reply