Debitne i kreditne kartice te placanje preko NET-a

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

zerostyle

Debitne i kreditne kartice te placanje preko NET-a

Post by zerostyle » 16/05/2007 17:11

Imal ko iskustva sa debitnim i kreditnim karticama, kakvo je vase iskustvo sa BH bankama, koju karticu odabrat, koju banku.

Planirao sam prvo uzet visa electron debitnu al sad sam se ipak odlucio na Visa Clasic,

Kakva su vasa iskustva sa online placanjem.
Takodze imam ponudu za master card.

debela

Post by debela » 16/05/2007 17:16

debitnom karticom ne mozes placati putem interneta, samo sa kreditnom.

neko iz mase

Post by neko iz mase » 16/05/2007 17:18

sto se tice placanja preko interneta, preporucio bi ti da iskljucivo placas sa kreditnom karticom bez obzira u kojoj se drzavi osoba nalazi. Razlog za to je kradja kreditnih kartica i pokrice stete od strane tvoje banke. Ako na primjer koristis debitnu karticu, u slucaju da neko istu ukrade (dodje do baze podataka koja sadrzi broj i info tvoje debitne kartice i transakcije pocinjene) i iskoristi na netu, steta koja ti je nanesena nece biti pokrivena od strane tvoje banke i te pare se mogu smatrati izgubljenim.
U slucaju kradje kreditne kartice, vecina banaka po zakonu (ovo je primjer za USA, nisam siguran za BiH) mora pokriti svu stetu njihove klientele nanesene od lopova.

zerostyle

Post by zerostyle » 16/05/2007 17:19

Visa Electron je debitna kartica, zar ona nije namjenjena iskljucivo za internet ili se varam.

neko iz mase

Post by neko iz mase » 16/05/2007 17:19

debela wrote:debitnom karticom ne mozes placati putem interneta, samo sa kreditnom.

ako debitna kartica ima VISA MC ili EC znak, moze se koristiti kao kreditna kartica

debela

Post by debela » 16/05/2007 17:23

neko iz mase wrote:
debela wrote:debitnom karticom ne mozes placati putem interneta, samo sa kreditnom.

ako debitna kartica ima VISA MC ili EC znak, moze se koristiti kao kreditna kartica

sta znaci mc ili ec znak?
znam da nase debitne kartice, u bosni, ne prolaze na netu. probala licno, cula iskustva drugih.

zerostyle

Post by zerostyle » 16/05/2007 17:24

Znaci u ovom slucaju Visa Clasic bi bila sasvim dobra, jel ko zna dali raiffeisen banka moze izdat Visa clasic, gledao sam na stranici i nisam nasao nista sto me interesuje.

zerostyle

Post by zerostyle » 16/05/2007 17:27

Ono sto me odusevilo jet usluga zagrebacke banke, nude visa clasic karticu, izvjestaje putem sms poruka za svaku transakciju, gledanje i upravljanje racuna putem interneta, transakcije unutar banke, prebacivanje sa deviznih na KM itd.. Ima dosta dobrih opcija i sve to za fizicka lica naravno.

Ja sam zasad u raiffeisen al sve vise i vise planiram otvoriti racun i u zagrebackoj pa poddjeliti sredstva.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Post by xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx » 17/05/2007 08:07

Znas li slucajno sta treba za tu zaba karticu? Ziranti? A mozes placati debitnom na netu, samo zavisi sta, ja sam bwin placo i paypal takodje prima za ostalo neznam.

anex
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Post by anex » 17/05/2007 08:50

imam BAMCARD kreditnu karticu i zadovoljan sam sa njom, placanje ograniceno na BiH ali meni je to dovoljno

ali mislim preci i na MASTER CARD 8-) bolja je od ViSA kreditnih kartica

shalla
Has thanked: 1 time

Post by shalla » 17/05/2007 09:27

Wrong!
Nove debitne kartice HVB-CPB banke (pod nove mislim koje su se počele izdavati iza decembra 2006) imaju na sebi i one 3 cifre (ne mogu se sjetit kako se zove taj broj) koje ti omogućavaju plaćanje preko neta. Dakle može se plaćati i sa Visa Electron (debitna ili kako je narod kod nas voli zvati "platna" kartica) i sa Visa Classic (kreditna) karticom.

@Zlo

Post by @Zlo » 17/05/2007 10:54

Moze!

Uspjeo sam koristiti Raiffeisen Visa Electron karticu za kupovinu nekih sitnica. Kao dokaz uspjesne kupovine na kraju mjeseca stigla mi je stavka na izvodu iz banke o provedenoj transakciji :)

Potrebne cifre (ukljucujuci "one 3") nazale sa na poledjini kartice, na crti gdje stavite potpis.

E sad, ne znam da li se na isti nacin moze koristiti Maestro kartica. Ako neko ima iskustva neka se javi.

Ako vam je potrebna kartica koju cete koristiti samo za placanje preko interneta moja savjet je da odete u Zepterkomerc Banku. Tamo si mozete izvaditi Visa Clasic karticu na limit koji vam odgovara i tako se zastiti od eventualne kradje. Ja sam si izvadio karticu na limit od 100 KM, sto se pokazalo sasvim dovoljno za moje potrebe. Jedino sto bi vam moglo smetati je da morate orociti iznos koji zelite imati kao limit na kartici. Ali mislim da je ovo zanemarivo kad pomislim da ne moram razmisljati hoce li me neko baciti u minus po racunu ako mi ukrade karticu :)
Last edited by @Zlo on 17/05/2007 11:01, edited 1 time in total.

debela

Post by debela » 17/05/2007 10:59

dobro, ako vi kazes :D ta tri broja su mi novost. nema druge nego probati ponovo.

Discball

Post by Discball » 17/05/2007 11:15

Evo ovako pošto radim u Banci i imam potrebu za plaćanjem preko interneta i to ne ovdje lokalno nego u inozemstvu tako da mogu dati par informacija...

Kao prvo ljudi vani mogunormalno plaćati debitnim karticama na netu (visa electron, maestro itd) i to ima svoju prednost jer možeš otvoriti poseban račun na koji uplatiš koliko ti treba da platiš uslugu i to je to niko te nemože oderati dok sa kreditnim to nije slučaj (istina je da vani postoje određene garancija ali kod nas ne), samo da znaš kod nas su sve debitne kartice onemogućene za plaćanje na netu jer ne dobiješ sigurnosni broj za net sa njima niti žele da ti ga daju, znam da sam to pokušao sa maestro karticim svoje banke ali isto i s visa electron druge banke tako da se netrudiš bezveze. Ženinom kreditnom karticom sam plaćao samo usluge koje idu direktno na autorizaciju drugih (pravih banaka) koje imaju plaćanje na netu, dok za veliki broj usluga nisam mogao platiti ni kreditnom jer smo mi u Bosni i Hercegovini na nekoj crnoj listi što se tiče kreditnih kartica (tj sumnja se da će prodavac usluge biti odobren za sredstva kojim raspolažete). Da ne govorimo da nisam bio u mogućnosti platiti Skype sa kreditnom VISA od zagrebačke banke iako je uredno odobrena za plačanje na netu ali samo kao što rekoh na pojedinim mjestima..

Moja topla preporuka koju i sam korisitim posljednjih par mjeseci za sve, ama baš sve je American Express, jer je sa njom moguće plaćati svugdje na netu, imaš garancije, možeš kupovati na Ebay-u, od prije par dana možeš se logirati i iz BiH na paypal što je najbolje riješenje jeer samo njima daš podatke o kartici i uživaj, kad nešto kupuješ automatski ti skine sa kartice, a jedina nepogodnost je što je obračun u USD pa ako nešto kupuješ na Njemačkom ebay-u imaš dvostruke konverzije što se naravno nadoknadi cijenom koja je niska pa se isplati a ni naknade na konverzije nisu velike, bar ne one na pay pal-u dok ovi naši uzmu nešto više.....

A za plačanje na netu preporučio bih ti da koristiš Operu najnoviju verziju zbog sigurnosti....imaš uz nju opsežno uputstvo za plačanje....

shalla

Post by shalla » 17/05/2007 12:00

Discball wrote:Evo ovako pošto radim u Banci i imam potrebu za plaćanjem preko interneta i to ne ovdje lokalno nego u inozemstvu tako da mogu dati par informacija...

Kao prvo ljudi vani mogunormalno plaćati debitnim karticama na netu (visa electron, maestro itd) i to ima svoju prednost jer možeš otvoriti poseban račun na koji uplatiš koliko ti treba da platiš uslugu i to je to niko te nemože oderati dok sa kreditnim to nije slučaj (istina je da vani postoje određene garancija ali kod nas ne), samo da znaš kod nas su sve debitne kartice onemogućene za plaćanje na netu jer ne dobiješ sigurnosni broj za net sa njima niti žele da ti ga daju, znam da sam to pokušao sa maestro karticim svoje banke ali isto i s visa electron druge banke tako da se netrudiš bezveze. Ženinom kreditnom karticom sam plaćao samo usluge koje idu direktno na autorizaciju drugih (pravih banaka) koje imaju plaćanje na netu, dok za veliki broj usluga nisam mogao platiti ni kreditnom jer smo mi u Bosni i Hercegovini na nekoj crnoj listi što se tiče kreditnih kartica (tj sumnja se da će prodavac usluge biti odobren za sredstva kojim raspolažete). Da ne govorimo da nisam bio u mogućnosti platiti Skype sa kreditnom VISA od zagrebačke banke iako je uredno odobrena za plačanje na netu ali samo kao što rekoh na pojedinim mjestima..

Moja topla preporuka koju i sam korisitim posljednjih par mjeseci za sve, ama baš sve je American Express, jer je sa njom moguće plaćati svugdje na netu, imaš garancije, možeš kupovati na Ebay-u, od prije par dana možeš se logirati i iz BiH na paypal što je najbolje riješenje jeer samo njima daš podatke o kartici i uživaj, kad nešto kupuješ automatski ti skine sa kartice, a jedina nepogodnost je što je obračun u USD pa ako nešto kupuješ na Njemačkom ebay-u imaš dvostruke konverzije što se naravno nadoknadi cijenom koja je niska pa se isplati a ni naknade na konverzije nisu velike, bar ne one na pay pal-u dok ovi naši uzmu nešto više.....

A za plačanje na netu preporučio bih ti da koristiš Operu najnoviju verziju zbog sigurnosti....imaš uz nju opsežno uputstvo za plačanje....

:shock: :-)
Ne znam paša u kojoj ti banci radiš al kod nas može regularno jer kao što napisah maloprije nove debitne kartice imaju sigurnosni kod 8-)

shiljak

Post by shiljak » 17/05/2007 12:04

Haj ti nama kupi account na rapidshare. Npr. platis 9.90 EUR (1 month) i ja ti posaljem cenera(KM) (posaljem ti kod od ultra kartice 10) i jos neko tako uradi i eto!!! Samo ima li ko da koristi ultra karticu?

Discball

Post by Discball » 18/05/2007 20:26

shaqqa wrote:
Discball wrote:Evo ovako pošto radim u Banci i imam potrebu za plaćanjem preko interneta i to ne ovdje lokalno nego u inozemstvu tako da mogu dati par informacija...

:shock: :-)
Ne znam paša u kojoj ti banci radiš al kod nas može regularno jer kao što napisah maloprije nove debitne kartice imaju sigurnosni kod 8-)

imam ja i jednu kreditnu sa sigurnosnim kodom pa se možeš slikati s njom jer je neupotrebljiva na većini site-ova :D

felichi

Post by felichi » 18/05/2007 20:37

debela wrote:
neko iz mase wrote:

znam da nase debitne kartice, u bosni, ne prolaze na netu. probala licno, cula iskustva drugih.

vec godinu dana kupujem preko amazona visa debitnom karticom!
gdje si ti to licno probala?
nide veze...

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 18/05/2007 20:50

Naravno, poželjno bi bilo da je računar 100% čist od visrua i spyware-a...

Qler
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 21/05/2007 14:50

paypal.com sad podrzava i BiH sad sam provjeravao radi sa raiffaisen debitnom Visa ;)

Pearl

Post by Pearl » 21/05/2007 15:11

debela wrote:dobro, ako vi kazes :D ta tri broja su mi novost. nema druge nego probati ponovo.

mislim da su ta tri nova broja taj mc ili eu znak koji spominju..
najnovije je da se u zemljama EU izgleda ne moze vise placati electron karticama, sto je prije moglo... ne znam iz kog razloga

znam da nove HVB visa electron kartice imaju broj (to su samo 3 dodatne cifre poslije broja racuna) koji se koristi kao verifikacija unosa broja kartice pri placanju preko interneta - reklamirali su to nedavno..

za ostale banke ne znam...

Pearl

Post by Pearl » 21/05/2007 15:15

felichi wrote:
debela wrote:
neko iz mase wrote:

vec godinu dana kupujem preko amazona visa debitnom karticom!
gdje si ti to licno probala?
nide veze...

zavisi koja je kartica.. tj koje banke :)

kub lajkan

Post by kub lajkan » 21/05/2007 16:39

Koja sve vrsta kartica se moze koristiti preko PayPala?

Borej

Post by Borej » 21/05/2007 19:30

shiljak wrote:Haj ti nama kupi account na rapidshare. Npr. platis 9.90 EUR (1 month) i ja ti posaljem cenera(KM) (posaljem ti kod od ultra kartice 10) i jos neko tako uradi i eto!!! Samo ima li ko da koristi ultra karticu?

siljka za predsjednika....... :D :D

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 21/05/2007 19:48

e neka si ti probala svaka ti dala, ali nejse

samo da kazem da mom rodzaku uredno radi debitna kartica Visa Electron i jos sto je nedavno paypal prorradio za Bosnu sada mu bezprijkornor radi za bilo kakvu vrstu kupovine na netu.

da se zna da RADI kupovina Visa debitnom karticom

pozdrav

Post Reply