De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#76 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by asurbanipal »

Nova tumačenja vesti o južnoslovenskim gentes u De administrando
imperio vizantijskog cara Konstantina VII Porfirogenita (944–959)




http://www.anubih.ba/godisnjak/god41/Pa ... 041-11.pdf


Intervju Tibora Živkovića u Slobodnoj Bosni od 31. V 2012. godine - "Srednjovjekovna Bosna nije se razlikovala od Hrvatske i Srbije", strana 52:


https://www.scribd.com/document/9567623 ... -31-5-2012


In beginning there was De administrando imperio: Constantine VII Porphyrogenitus and the perceptions of earliest Croatian history I Colloquia Mediaevalia Croatica


http://www.academia.edu/1735469/In_begi ... a_Croatica
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#77 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Smail Aga Cengic »

Nedobrovoljac wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
Kur'an valjda znas da nije promijenjen
Ne znam...daj original.
Cekaj da ti zaucim....
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#78 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by putokaz1 »

Knjiga je dobra
Spominje Bosnu prvi put iako postoje i nezvanični spisi o Bosni i ranije
Knjiga ne spominje Albance pod tim imenom.
Knjiga oposuje dolazak Hrvata i Srba(što i uzročnik svih problema u Bosni)
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#79 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by BosnaOnlineOrg »

Ne samo da ovo djelo ne postoji u originalu, nego ne postoji ni originalni Dusanov zakonik.....samo vi nastavite, mislio sam da je vazno spomenuti ovu sitnicu.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#80 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by BosnaOnlineOrg »

Nedobrovoljac wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:Ne samo da ovo djelo ne postoji u originalu, nego ne postoji ni originalni Dusanov zakonik.....samo vi nastavite, mislio sam da je vazno spomenuti ovu sitnicu.
Ne razumijem sta hoces da kazes? Jesi li ti onaj Aga?
Nista, samo da se pozivate na knjigu ciji original ne postoji...
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#81 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by BosnaOnlineOrg »

Nedobrovoljac wrote:
BosnaOnlineOrg wrote: Nista, samo da se pozivate na knjigu ciji original ne postoji...
I kakve to ima veze, ako imas prepis mladji 100 godina i ako je prepisivac imao original ispred sebe, i svi istoricari ga uzimaju kao vrijedan istorijski dokument? I kakve sad ima veze Dusanov zakonik sa ovom temom?
Ili mislis da je neki clan SANU-a prije 1000 godina krivotvorio prepis?
Ne odgovori mi da li si ti Aga, da dzaba ne pisem? Cekam da zaucis, za neke knjige prosto kazes da nisu mijenjane i to je to.
Zaucio bih ti na uho, nazalost ne znam...to sam mislio ironicno jer sve sitne duse odmah uvlace i svete knjige u pricu.

Ja stvarno ne bih ulazio u sadrzaj ove knjige niti objasnjavao da ju je pisao neko ko niti je ikad bio na nasim teritorijama niti je bio blizu nekoga ko je boravio na nasim teritorijama. Dalje, niti bih diskutovao o nekim dokazima srpstva bosne i hrvatske na osnovu te knjige i slicnim glupostima.

Knjiga je prijepis i original ne postoji i treba to naglasiti. Volio bih da mi kazes kako se dokaze istinost prijepisa ako nikad niko nije vidio originala? Mislim u praksi a ne historicarskim teorijama jer svaki prijepis nosi u sebii trunku sumnje jer ne znamo koliki procenat je tacno prepisan...

Dalje, ta knjiga je i kao materijal za men neupotrebljiva jer ju je pisao neko ko NIKAD nije bio na nasim prostorima i npr. jedna cinjenica pobija sve velikosrpske "istoricare" i to da prije osmanlija nema pravoslavnih bogomolja s ovu stranu drine osim par u podrinju koje su izgradjene pocetkom 15. viejka gdje je stolovao Stefan Lazarevic ali i on je te krajeve dobio kao nagradu za odanost sultanu.

I ne siri raspravu na 100 strana, ako zelis da mi repliciras repliciraj sa dokazima da je knjiga original ili sa da je prijepis original, samo npr. misljenje dr.-a vojislava seselja ti ne mogu uzeti kao valjani dokaz.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#82 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by BosnaOnlineOrg »

Nema potrebe da se pravdas, samo ukratko napisi nesto sto sam ja napisao a da ti nije istina.

I nisam rekao da je nedjelo netacno nego da ne postoji original a nez originala ne mozemo utvrditi postotak tacnosti.

Spomenuo sam ti i samoproklamovanog Cara Dusana ciji Zakonik takodje ne postoji u originalu.

Ja pratim ovaj forum i dajem komentare na mitomanske teme i postove i sretan sam ako sam i jednu mladu osobu naveo na istrazivanje historije koja nam se plasira.

A da to onima koji historiju baziraju na lazima (nevezano od etnije ili nacije) ne odgovara mi je kristalno jasno.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#83 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bhnapoleon1 »

Zanimljivo je da se ovim pitanjem bavio i Radivoj Radic u djelu Srbi pre Adama i poslije njega, uglavnom ne postoji ni orginal tj. autograf mnogih drugih djela od Herodota, Tukidida, Cezara, Amijana Marcelina, Prokopija. Medjutim to ne znaci da su djela od ovih autora falsifikati.

Doduse i ova srpska Dereticeva skola nijeka DAI :D :D
meskogn
Posts: 178
Joined: 19/09/2007 21:24
Location: gnojnica lukavac
Contact:

#84 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by meskogn »

Hajmo Historičari
-Bosna prije De Administrando Imperio?
-Zašto Albanaca nema u DeaDMINISTRANDO iMPERIO?
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#85 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bhnapoleon1 »

Bosna se prvi put spominje u DAI to je činjenica. Pokojni Tibor Živković je iznio jednu zanimljivu teoriju pa ko hoće lahko mu je naći. Nada Klaić je isto postavila neke teorije pa može se razmišljati.

Uglavnom premalo izvora,a puno nagađanja. Taj period je za našu historiju zaista mračno doba . Tek od bana Kulina može se ozbiljnije pratiti ali i tu nas znaju zateći povelike rupe u izvornom materijalu.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#86 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

Zatvarajte temu.

DAI jednostavno nije dostojan da autoriteti sa Klix historije, troše vreme na njega.

Nema originala. Fajront.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#87 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by listopad »

Jedni ga evo negiraju (Bosnjaci), a drugi selektivno citaju, u cemu prednjace Srbi.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#88 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bdzs »

listopad wrote:Jedni ga evo negiraju (Bosnjaci), a drugi selektivno citaju, u cemu prednjace Srbi.
Nemaju šta Bošnjaci negirati, radi se jednostavno o reakciji na zloupotrebu jednog historijskog izvora u fašističke (velikosrpske i velikohrvatske) svrhe.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#89 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by listopad »

bdzs wrote:
listopad wrote:Jedni ga evo negiraju (Bosnjaci), a drugi selektivno citaju, u cemu prednjace Srbi.
Nemaju šta Bošnjaci negirati, radi se jednostavno o reakciji na zloupotrebu jednog historijskog izvora u fašističke (velikosrpske i velikohrvatske) svrhe.
Krivog i politicki motiviranog interpretiranja starih izvora ce biti dokle god postoje nacionalne drzave i nacije/politicki narodi. U skorije vrijeme neki amaterski online-historicari iz reda bosnjackog naroda dovode u pitanje autenticnost DAI-a zato sto nema originala iz 10. stoljeca. Sto je razlog ovog negiranja? Spominjanje Bosne kao zemljice i nespominjanje Bosnjana pored Srba i Hrvata? S druge strane imas nekoliko suludih interpretacija DAI-a kada su u pitanju Srbi i Hrvati, te prostor koji nastanjuju. Ipak se mora reci da Srbija i Hrvatska imaju nesto sto nalikuje kritickoj historiografiji. Te razne nacionalisticke teorije ces uglavnom procitati na internet forumima. Srpskim nacionalistima je DAI dokaz da je Bosna srpska zemlja. U te svrhe sluzi i mantra o Banu Mateju Ninoslavu koji narod u Bosni toboze naziva Srbima, a Dubrovcane Vlasima.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#90 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bdzs »

listopad wrote: U skorije vrijeme neki amaterski online-historicari iz reda bosnjackog naroda dovode u pitanje autenticnost DAI-a zato sto nema originala iz 10. stoljeca. Sto je razlog ovog negiranja?
Sadržaj DAI izgleda kao da ge je pisao neko dobro napušen. To je još jedan razlog negativnog kritičkog odnosa ne samo kako ti reče online-istoričara, nego i istaknutih imena poput Nade Klaić, jer tu nema ništa smisleno i sve je kontradiktorno, nedokazivo i drugim izvorima nepotvrđeno.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#91 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Kejn »

Hrvatska ima toliko kritičnu historiografiju da u serijalu Dubrovnik, koja je urađena uz pomoć nacionalnih HR historičara, nije bilo ni spomena da je prvi dokument u kojem se Dubrovnik spominje kao Dubrovnik bosanski dokument povelja Kulina Bana. Da ne spominjem blamaže o nekom Hrvatsko- Ugarskom kraljevstvu kojeg su samo HR historičari spominjali u dotičnom serijalu, dok su svi strani historičari koristili termin "Kingdom of Hungary".

O prekodrinskom ludilu da i ne govorim.

Poenta ne bi trebala biti omalovažavanje DAI-a zbog ne postojanja autentičnog dokumenta. Puno veći problem je da je DAI doslovno zloupotrebljen od strane "jugoslavenske" tačnije sprskohrvatske historijografije u svrhu propagiranja nacionalističkih ciljeva iz 19. vijeka, a ne u svrhu historije kao nauke i promicanja historijskih istina (kako neki forumaši zovu činjenice).
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#92 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

bdzs wrote:
listopad wrote: U skorije vrijeme neki amaterski online-historicari iz reda bosnjackog naroda dovode u pitanje autenticnost DAI-a zato sto nema originala iz 10. stoljeca. Sto je razlog ovog negiranja?
Sadržaj DAI izgleda kao da ge je pisao neko dobro napušen.

Ovo može napisati samo neko ko nema pojma o DAI-iju.

Kada se ovde govori o DAI-iju, pre svega treba imati na umu na da to delo nije pisano za potrebe Srba, Hrvata, Bošnjaka,Bugara i inih naroda, niti u svrhu da se njima nešto objasni.

To delo je car naručio za svog sina, da bi ga pripremio za vladavinu i upoznao sa carstvom, teritorijama i narodima koji žive ili okružuju Vizantiju.

To delo dakle ima didaktički karakter, odnosno funkciju orijentacije, te stoga nema nikakvog smisla sumnjati u pristrasnost i objektivnost dela.
Zašto bi koji djavo car svog sina lagao i krivo učio o nekakvim Srbima, Hrvatima i prostorima koji oni naseljavaju?
Zašto bi izostavljao nekakve Bošnjake ili Albance, ako oni žive tu?

U pojedinim delovima, veliča se možda preterano istorija Vizantije i neki vizantijski carevi...ali to već ima neku logičnu svrhu.


Kao drugo, vidim da ovde čak postoji i mišljenje da je car sam pisao to delo. Pa kao, šta ba on zna, nikad nije bio ovde? :-)

Pa naravno da car nije sam seo za sto i napisao rad na zadatu temu iz svoje glave.
DAI je očigledno kompilacija vizantijskih izvora iz svih delova carstva, kako onih predjašnjih, tako i onih nastalih za potrebe samog dela.
Vizantija je imala vlast, namesnike i vojne zapovednike na ovim teritorijama.
Nije imao car potrebe da se šeta poput Vuka Karadžića i skuplja narodnu tradiciju, te lično saznaje nešto o Srbima, Hrvatima, Bugarima i drugim varavarima.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#93 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

Kejn wrote:
Poenta ne bi trebala biti omalovažavanje DAI-a zbog ne postojanja autentičnog dokumenta. Puno veći problem je da je DAI doslovno zloupotrebljen od strane "jugoslavenske" tačnije sprskohrvatske historijografije u svrhu propagiranja nacionalističkih ciljeva iz 19. vijeka, a ne u svrhu historije kao nauke i promicanja historijskih istina (kako neki forumaši zovu činjenice).
A šta je to tačno zloupotrebljeno?

Evo ovde sad ti imaš priliku iskoristiti DAI u svrhu promicanja historijske istine.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#94 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bdzs »

Duka Dizel wrote:
bdzs wrote:
listopad wrote: U skorije vrijeme neki amaterski online-historicari iz reda bosnjackog naroda dovode u pitanje autenticnost DAI-a zato sto nema originala iz 10. stoljeca. Sto je razlog ovog negiranja?
Sadržaj DAI izgleda kao da ge je pisao neko dobro napušen.

Ovo može napisati samo neko ko nema pojma o DAI-iju.

Kada se ovde govori o DAI-iju, pre svega treba imati na umu na da to delo nije pisano za potrebe Srba, Hrvata, Bošnjaka,Bugara i inih naroda, niti u svrhu da se njima nešto objasni.

To delo je car naručio za svog sina, da bi ga pripremio za vladavinu i upoznao sa carstvom, teritorijama i narodima koji žive ili okružuju Vizantiju.

To delo dakle ima didaktički karakter, odnosno funkciju orijentacije, te stoga nema nikakvog smisla sumnjati u pristrasnost i objektivnost dela.
Zašto bi koji djavo car svog sina lagao i krivo učio o nekakvim Srbima, Hrvatima i prostorima koji oni naseljavaju?
Zašto bi izostavljao nekakve Bošnjake ili Albance, ako oni žive tu?

U pojedinim delovima, veliča se možda preterano istorija Vizantije i neki vizantijski carevi...ali to već ima neku logičnu svrhu.


Kao drugo, vidim da ovde čak postoji i mišljenje da je car sam pisao to delo. Pa kao, šta ba on zna, nikad nije bio ovde? :-)

Pa naravno da car nije sam seo za sto i napisao rad na zadatu temu iz svoje glave.
DAI je očigledno kompilacija vizantijskih izvora iz svih delova carstva, kako onih predjašnjih, tako i onih nastalih za potrebe samog dela.
Vizantija je imala vlast, namesnike i vojne zapovednike na ovim teritorijama.
Nije imao car potrebe da se šeta poput Vuka Karadžića i skuplja narodnu tradiciju, te lično saznaje nešto o Srbima, Hrvatima, Bugarima i drugim varavarima.
Meni sve to liči na neke bajke, te Srbi nosili nanulice, te seljakali se tamo neđe u grčku da su bliže caru, te vozi ih ponovo gore neđe, te iznenada se predomislili pa ih vozi u Hercegovinu, te odjednom ostalo ih samo 50 :shock: . Ma niđe veze. Car mora da je pušio neku lošu travu, uzgred niko prije cara na ovim prostorima ne spominje ni Srbe ni Hrvate, te mi se čini da su oni najvjerovatnije produkt narkomanske vizije ili neki grdni falsifikat :( .
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#95 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

bdzs wrote: Meni sve to liči na neke bajke, te Srbi nosili nanulice, te seljakali se tamo neđe u grčku da su bliže caru, te vozi ih ponovo gore neđe, te iznenada se predomislili pa ih vozi u Hercegovinu, te odjednom ostalo ih samo 50 :shock: . Ma niđe veze. Car mora da je pušio neku lošu travu, uzgred niko prije cara na ovim prostorima ne spominje ni Srbe ni Hrvate, te mi se čini da su oni najvjerovatnije produkt narkomanske vizije ili neki grdni falsifikat :( .
Srbe pre Porfirogenita pominje Ajnhart u svojim analima i smešta ih na isto mesto gde i DAI.

Ti delovi iz DAI-ija koje ti pominješ, su verovatno deo nekog narodnog pripovedanja koje su Vizantijci sakupili, jer drugih izvora o poreklu Srba i Hrvata nisu imali.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#96 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by bdzs »

Duka Dizel wrote:
bdzs wrote: Meni sve to liči na neke bajke, te Srbi nosili nanulice, te seljakali se tamo neđe u grčku da su bliže caru, te vozi ih ponovo gore neđe, te iznenada se predomislili pa ih vozi u Hercegovinu, te odjednom ostalo ih samo 50 :shock: . Ma niđe veze. Car mora da je pušio neku lošu travu, uzgred niko prije cara na ovim prostorima ne spominje ni Srbe ni Hrvate, te mi se čini da su oni najvjerovatnije produkt narkomanske vizije ili neki grdni falsifikat :( .
Srbe pre Porfirogenita pominje Ajnhart u svojim analima i smešta ih na isto mesto gde i DAI.

Ti delovi iz DAI-ija koje ti pominješ, su verovatno deo nekog narodnog pripovedanja koje su Vizantijci sakupili, jer drugih izvora o poreklu Srba i Hrvata nisu imali.
Ajnhart Srbe smješta nigdje i pitanje jesu li to ti tvoji Srbi (koji dolaze tamo gdje bi ih ti smjestio sa vlaškim migracijama najranije u XV vijeku) ili Sorabi koje Franci tada jedino poznaju i s kojima se krve i koji su tada njihovi susjedi.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#97 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Kejn »

Duka Dizel wrote:
Kejn wrote:
Poenta ne bi trebala biti omalovažavanje DAI-a zbog ne postojanja autentičnog dokumenta. Puno veći problem je da je DAI doslovno zloupotrebljen od strane "jugoslavenske" tačnije sprskohrvatske historijografije u svrhu propagiranja nacionalističkih ciljeva iz 19. vijeka, a ne u svrhu historije kao nauke i promicanja historijskih istina (kako neki forumaši zovu činjenice).
A šta je to tačno zloupotrebljeno?

Evo ovde sad ti imaš priliku iskoristiti DAI u svrhu promicanja historijske istine.
Zloupotrebljen je na taj način što se ne pasos, ne rečenica već kraj jedne rečenice gdje se spominje Bosna, koristi za donošenje zaključaka o tome kako se zvao narod koji je naseljavao ove prostore.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#98 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

bdzs wrote: Ajnhart Srbe smješta nigdje i pitanje jesu li to ti tvoji Srbi (koji dolaze tamo gdje bi ih ti smjestio sa vlaškim migracijama najranije u XV vijeku) ili Sorabi koje Franci tada jedino poznaju i s kojima se krve i koji su tada njihovi susjedi.
A ko su po tebi Sorabi, koji u to vreme žive na prostoru današnje Dalmacije i Bosne (kako Ajnhard tvrdi), baš gde i Porfirogenit kaže da žive Srbi?

I Ajnhard i DAI istim imenom nazivaju Srbe u Dalmaciji i one u Nemačkoj.

I danas se istim imenom nazivaju Srbi na Balkanu i oni Lužički u Nemačkoj.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#99 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

Kejn wrote: Zloupotrebljen je na taj način što se ne pasos, ne rečenica već kraj jedne rečenice gdje se spominje Bosna, koristi za donošenje zaključaka o tome kako se zvao narod koji je naseljavao ove prostore.
Bosna se pominje samo u kontekstu, neke zemljice. Nikako "svih ovih prostora".
Šta tu ima da se zloupotrebi?
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#100 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by listopad »

Srbe prvi put spominje Einhard 822. godine dok se Hrvati prvi put spominju u Trpimirovoj darovnici iz 852. godine, odnosno Trpimir je zabiljezen kao dux Chroatorum.

Nema sumnje da je DAI autentican i Duka Dizel je vec objasnio sto je bila osnovna svrha tog dokumenta. Radi se o politickoj uputi namijenjenoj Konstantinovom sinu Romanu II. Povijesna vjerodostojnost sigurno nije bila prioritet autora. Samo je jedno moze prihvatiti sa sigurnoscu, a to je cinjenica da se Srbi, Hrvati i Bosna uopce spominju. Sve ostalo se mora kriticki citati sto i jeste obaveza moderne historiografije.

Ja imam dojam da bdzs samo reda inat-komentare. Kao ako u tim izvorima nema mojih, ne moze biti ni njih.
Post Reply