DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#1 DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

Sretna nova svima...

Imam jedno pitanje... sto BIH nema cijene za BIH?
Kad odem dole bude "this item isn’t available in your country" ili manji izbor a iste cijene, kao u njemackoj.

Za Netflix placam 20€ (5 mjeseca), za Spotify 15€ (6 mjeseca) a za DAZN 50€ (12 mjeseca). Disney+ koji ne koristim, kosta me 15€ za godinu dana. To sve ide preko family account, DAZN nas kosta 99€ za godinu dana ali dvoje moze da gledaju, u isto vrjeme, tako 50€ i godinu dana NBA, ESP, ITA, MMA, itd.
To je kao da bi vi placali jednu petinu od te cijene, znaci DAZN za 20 maraka/godina.

YouTube Premium nisam koristio, uvjek Vanced na telefonu i na Desktop imam uBlock Origin, tako da ne vidim reklamu ali sad ima YouTube Premium preko Indije, tamo kosta mjesec 1,50€ ali ima i family account za 2,20€, tako da sestoro moze koristit za 2,20€.
Google One 2 TB u Turskoj kostaju 32,50€ za godinu dana, kod nas 99€, Netflix Family UHD su 4,65€ (za cetvoro) kod nas 15,99€, Evernote 4,20€ za godinu a kod nas 60€...

Netflix u BIH kosta kao kod nas ali ima puno manji izbor i meni nije jasno, sto je to tako.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#2 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by muhafuca »

ako vec placas i nije ti mrsko

kupis sebi VPN i gledas sve te servise kao da si iz Amerike i imas pristup kompletnom sadrzaju

ako vec nemas problem sa piraterijom posto vidim da Vanced koristish umjesto Youtube Premium

onda i ove druge aplikacije skines modovane verzije i ne placas nikom nista a opet uzivas.
User avatar
MTV
Posts: 14318
Joined: 21/08/2013 19:39

#3 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by MTV »

Skinu Spotify "narodnu verziju" i nemas troska 15 eura a mene pocasti kafom 😅
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#4 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

@muhafuca i @MTV jel vam je jasno, sta ja ovde trazim? :D
Sto BIH placa Netflix kao Njemacka a Turci (ili bilo ko drugi) jednu trecinu ili cak jednu petinu?
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#5 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by jarobot »

Amko89 wrote: 04/01/2021 09:00 @muhafuca i @MTV jel vam je jasno, sta ja ovde trazim? :D
Sto BIH placa Netflix kao Njemacka a Turci (ili bilo ko drugi) jednu trecinu ili cak jednu petinu?
BiH su nosioci Europskih vrijednosti . nismo mi ko Turci .. :D :D :D
User avatar
MTV
Posts: 14318
Joined: 21/08/2013 19:39

#6 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by MTV »

Zato sto mi imamo standard ko Njemacka 🤣
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#7 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Forummeho »

Ovo ko kad dijasporac dovuce bemvea pa se k*rci po mahali :lol: :lol:
Vidi me kolko sam para potrosio 200 hiljada 300 hiljada a kolko kosta kod vas vaki bemve il kad crnogorac ode kod urologa samo da pokaze koliki mu je


al ovo 5 mjeseca, 6 mjeseca itd je najjace :lol:

dijaspora i padezi nikad na istu granu
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#8 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by tovarish »

Amko89 wrote: 04/01/2021 09:00 @muhafuca i @MTV jel vam je jasno, sta ja ovde trazim? :D
Sto BIH placa Netflix kao Njemacka a Turci (ili bilo ko drugi) jednu trecinu ili cak jednu petinu?
Zato što turski netflix ne valja. Skroz malo sadržaja imaju, ako je tačno napisano na netflix temi.

Meni je naš sasvim ok. I ovo što ima, ne stignem pogledati.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4393
Joined: 02/12/2017 20:10

#9 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by fusion_ba »

Pa da ali ima fora ako imas nekog u Turskoj (ili njihovu karticu, drugi nacin), kupis njihov Netflix i gledas ovdje nas sadrzaj za male pare. A i dalje sve legalno. :D

Znaci gdje god odes imas sadrzaj Netflixa iz te zemlje. Jedino koliko znam EU je regulisala da recimo korisnik iz Njemacke u cijeloj EU ima njemacki katalog Netflixa, ali zato cim izadje van granica EU gubi svoj katalog.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#10 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

@Forummeho strasno!
Ti u BIH zivis kao u Africi, placas kao svabo a imas izbor kao kines i to ti nikako ne smeta 🤣 nego je dijaspora na prvom mjestu.

@tovarish Turska ima veci izbor nego mi ovde. Ja prebacim na druge drzave preko VPN, vecinom SAD, jer tamo imas jos veci izbor. Takoder imaju prevod, koji mi u BIH u opste nemamo (ne samo sub).
Ja sam uzeo Tursku, jer je najbliza Evropi ali ima jos dosta drzava, gdje placas 1/5 od nase cijene. Argentina je mislim cak manja cijena nego kod Turaka.
Sad kad pogledas, Turska od prilike 600-800€ plata a kod nas mozda 500€ i ipak kod nas 5 puta skuplja cijena i manji izbor.

@fusion_ba zakon su uveli, da Svabo moze u Hrvatskoj da gleda kao u Njemackoj, za 2-4 sedmice/godini. Tako nesta ali bas me ne zanima.
Mi preko VPN kupimo u Truskoj/Indiji i cim imamo svabsku IP, dobijemo sve sta svabe smiju gledat. Dodem u BIH, idi preko IP, znaci dobijem to, sta BIH smije da gleda. Zato znam kakav je izbor u BIH i kakav je ovde.

Mi tako preko VPM kupimo, pa placamo preko Revolut Prepaid Card, tamo uplatis 20€ i preko aplikacije mozes te 20€ zamjenit u Lire, tako Netflix na fening odbije kao u Turskoj.

Ja sam naveo sta placam, da vidis koliko je kod nas i koliko bi u Turskoj placali. Eto Youtube Premium i Youtube Music je kod nas 12€ mjesecno a u Indiji manje placam za godinu.

To nije samo to, sta sam naveo. Rusi placaju na gog.com za Cyberpunk 20€, mi 60€ a BIH mislim 60$. Neznam jel su Rusi puno jaci nego BIH ali placaju 1/3 za pre order. Mi skoro kao svabe punu cijenu.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#11 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by NecuVise »

Amko89 wrote: 02/01/2021 14:01 Sretna nova svima...

Imam jedno pitanje... sto BIH nema cijene za BIH?
Kad odem dole bude "this item isn’t available in your country" ili manji izbor a iste cijene, kao u njemackoj.

Za Netflix placam 20€ (5 mjeseca), za Spotify 15€ (6 mjeseca) a za DAZN 50€ (12 mjeseca). Disney+ koji ne koristim, kosta me 15€ za godinu dana. To sve ide preko family account, DAZN nas kosta 99€ za godinu dana ali dvoje moze da gledaju, u isto vrjeme, tako 50€ i godinu dana NBA, ESP, ITA, MMA, itd.
To je kao da bi vi placali jednu petinu od te cijene, znaci DAZN za 20 maraka/godina.

YouTube Premium nisam koristio, uvjek Vanced na telefonu i na Desktop imam uBlock Origin, tako da ne vidim reklamu ali sad ima YouTube Premium preko Indije, tamo kosta mjesec 1,50€ ali ima i family account za 2,20€, tako da sestoro moze koristit za 2,20€.
Google One 2 TB u Turskoj kostaju 32,50€ za godinu dana, kod nas 99€, Netflix Family UHD su 4,65€ (za cetvoro) kod nas 15,99€, Evernote 4,20€ za godinu a kod nas 60€...

Netflix u BIH kosta kao kod nas ali ima puno manji izbor i meni nije jasno, sto je to tako.

Možeš li objasniti ovo za youtube premium ako ti nije teško? Rado bih plaćao taj indijski da se riješim ovih reklama na televizoru na youtube, ali mi vala ova cijena koju nama nude nikako ne odgovara, preskupo za naš standard.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#12 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

@NecuVise naravno!
Imas YouTube Solo za 129 INR, YouTube Family 189 INR i YouTube Student za 79 INR (sve mjesecno). Youtube Student treba ti majl od fakulteta, tako to ne mozes kosristi.

1. Spojis se na India VPN, mozes addon za browser korsiti ili TunnelBear daje test account sa 500MB.
2. Upises youtube.com/premium u browser na private tab i vidis te cijene gore (INR = Indian Rupee).

129 Indian Rupee su ti 2,80 Maraka (idis na Google i upises gdje trazis "129 INR in BAM" pa vidis koliko je to u markama)

3. Uclanis se na Gmail, pa na kraju pise cijena, ispod toga master ili visa (ja koristim Revolut Prepaid) i na adress samo preko Google Maps nades Hotel ili napises bilo koju adresu (nece provjerit).

4. Sad odes na Youtube.com i mozes ispod settings "invite family" poslat invite (samo gmail adresa ti treba). Tako moze petoro koristit Youtube Premium i Youtube Music bez VPNa.

189 INR = 4,11 KM i to podjeli na 5 ljudi = ni marku te mjesecno ne kosta.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Dope_Man »

Instaliras VPN po svom izboru, odaberes da dolazis iz Indije (da te tako baca da stranica na koju ulazis misli da dolazis iz Indije) i kad odes da kupis premium pokazace ti cijenu za Indiju.

To ti je u sustini princip na svakoj stranici/platformi koja ima regionalne cjenovnike, a mnoge imaju.

A odgovor na temu: ne znam. Nisam siguran ko se bavi time uopste, da li mogu institucije drzave nekako uci u pregovore sa Netflixom (ili bilo kojom drugom platformom), ili je to iskljucivo njihova korporativna odluka. Ako je njihova odluka, onda eto.. tako je zato sto je kompanija odabrala da bude tako. Mi smo premalo i nebitno trziste da bi se nama prilagodjavali nego ako ko i uzme super je, ako ne uzme svakako smo malo trziste i uglavnom pirati iz zaljeva, pa nista ne gube. Ako se cijena moze dogovarati/pregovarati od strane nekih nasih predstavnika - onda je tako zato sto nasi predstavnici ne rade nista.
Last edited by Dope_Man on 07/01/2021 19:41, edited 1 time in total.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#14 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

E bas tako, mnogo imaju a BIH nema i to je moje pitanje :D
U BIH za sve placas kao da je dio Njemacke/Francuske/Svicarske. Zasto?

@Dope_Man sad vidim edit tek.
Pa gledaj sa druge strane. Google da nudi YouTube Premium za 1km/mjesec. imo bi musterije i zaradio bi nesta, ovako nikad nece. To je sad kao ovde da bude 50€/mjesecno. Meni su vec 12€ zao a za Netflix 4€ nisu nikako. Sto sad Turci manje placaju nego mi a imaju cak veci izbor nego Svabe?
Last edited by Amko89 on 07/01/2021 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Dope_Man »

Editovao sam odgovor iznad sa dva moguca odgovora koja meni padaju na pamet. Trecu situaciju uopste ne vidim u ovom trenutku kao mogucu. Dakle ili firma postavlja kako hoce, a mi smo nebitno trziste da bi se prilagodili, ili se nasi ne trude da pregovaraju. Sto je sigurno moguce i kada je odluka iskljucivo na kompaniji. Uvijek se moze neko od nasih diplomata lijepo javiti kompaniji, traziti neki dogovor za regionalnu cijenu.. ljudi se dogovore.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#16 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by NecuVise »

Amko89 wrote: 07/01/2021 19:34 @NecuVise naravno!
Imas YouTube Solo za 129 INR, YouTube Family 189 INR i YouTube Student za 79 INR (sve mjesecno). Youtube Student treba ti majl od fakulteta, tako to ne mozes kosristi.

1. Spojis se na India VPN, mozes addon za browser korsiti ili TunnelBear daje test account sa 500MB.
2. Upises youtube.com/premium u browser na private tab i vidis te cijene gore (INR = Indian Rupee).

129 Indian Rupee su ti 2,80 Maraka (idis na Google i upises gdje trazis "129 INR in BAM" pa vidis koliko je to u markama)

3. Uclanis se na Gmail, pa na kraju pise cijena, ispod toga master ili visa (ja koristim Revolut Prepaid) i na adress samo preko Google Maps nades Hotel ili napises bilo koju adresu (nece provjerit).

4. Sad odes na Youtube.com i mozes ispod settings "invite family" poslat invite (samo gmail adresa ti treba). Tako moze petoro koristit Youtube Premium i Youtube Music bez VPNa.

189 INR = 4,11 KM i to podjeli na 5 ljudi = ni marku te mjesecno ne kosta.

Baš ti hvala, probat ću kasnije pa javim kako je prošlo. Tri marke mogu halaliti ali preko deset koliko kod nas traže nema šanse.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#17 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

@NecuVise mi to mjesecima koristimo tako, sve kako treba a ni nismo napravili novi account, stari koristili.
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#18 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by jarobot »

MTV wrote: 02/01/2021 16:41 Skinu Spotify "narodnu verziju" i nemas troska 15 eura a mene pocasti kafom 😅
Osnovna verzija spotify 5 eura u BiH i kad snimi tu što ti kažeš narodnu verziju opet nema ofline mode što je osnovna razlika između free i plaćene verzije.
Sa narodnom verzijom kad sam je davno probao ( korišteno preko VPN prijave ) samo se reklame izgube ...
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#19 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by gidra »

jarobot wrote: 09/01/2021 17:51
MTV wrote: 02/01/2021 16:41 Skinu Spotify "narodnu verziju" i nemas troska 15 eura a mene pocasti kafom 😅
Osnovna verzija spotify 5 eura u BiH i kad snimi tu što ti kažeš narodnu verziju opet nema ofline mode što je osnovna razlika između free i plaćene verzije.
Sa narodnom verzijom kad sam je davno probao ( korišteno preko VPN prijave ) samo se reklame izgube ...
Imas Deezer koji je u 5 deka, a meni lično i bolji od Spotifya narodnu verziju gdje radi i download i sve ostale funkcionalnosti plaćene app. Preporuka da se modovana aplikacija skine sa Mobilism foruma.
Sto se tice Youtube Premium usluge, i tu imas Vanced app za mobitel i Smart youtube app za Android TV..

Vizavi teme, ne vidim svrhu plaćanja sad za sad dok nas ne ganjaju za pirateriju iz BiH za raju koja je iole informatički pismenija i koja preko tutoriala na Youtubu moze podesiti Kodi ili Stremio. Ovo kada se jednom podesi, je doslovno sve na klik i prelagano korisiti kao i svaki streaming servis...
Problem generalno sa tv streaming servisima je veliko raslojavanje sadržaja, gdje da bi nešto gledao sto je aktuelno trebaš platiti pretplatu za haman sve servise.
Ali opet to prosjecnom amerikancu sa normalnim primanjima ne predstavlja problem, a nama bosancima bi odnijelo stotine maraka, sto je ipak previše.
(Netflix, Hbo, Hulu, Amazon prime, Disney+, Fox itd itd) = Kodi sa elementum addonom i sa puno vise titlovanih naslova od ovih servisa zajedno..
User avatar
fusion_ba
Posts: 4393
Joined: 02/12/2017 20:10

#20 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by fusion_ba »

Pa ima ljudi koji nece da se zezaju sa Kodi strimovima i torrentima, pa prevodima i sl, a imaju para da plate Netflix HBO ili Prime Video.
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#21 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Amko89 »

@gidra kako te bolan nije grehota, da kradis i da se ebes sa torrentom, kad imas legalan puta za 2-3 marke? eto da pitas ovde u forumu, da dobiju Youtube Premium za marku mjesecno... vidis da ima i za cehnera musterije...
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#22 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by gidra »

imam i ja para da to sve platim, ali vise ih volim potrositi na nesto drugo, dok god ovo mogu iz BiH "besplatno" koristiti. :D

Deezer ili Spotify ces instalirati kao svaki drugi app koji se instalira na androidu.
Jednom podešen Kodi je lakse za koristiti nego sto drugih streaming servisa zajedno.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#23 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Android Knego »

Ubjeđuje me ženina jaranica da pretplatnik Netflixa kod nas može isti regularno koristiti na 10 uređaja. Je li to tačno?
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#24 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by diablobih »

Android Knego wrote: 18/01/2021 02:43 Ubjeđuje me ženina jaranica da pretplatnik Netflixa kod nas može isti regularno koristiti na 10 uređaja. Je li to tačno?
2 uredjaja u isto vrijeme na standardnoj, 4 na premium. 5 profila cini mi se mozes napraviti, a uredjaja vjerovatno moze koliko hoces, samo ne mozes na svim u isto vrijeme gledati.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#25 Re: DAZN, Netflix, Spotify, YouTube Premium, itd. u BIH

Post by Android Knego »

diablobih wrote: 19/01/2021 13:33
Android Knego wrote: 18/01/2021 02:43 Ubjeđuje me ženina jaranica da pretplatnik Netflixa kod nas može isti regularno koristiti na 10 uređaja. Je li to tačno?
2 uredjaja u isto vrijeme na standardnoj, 4 na premium. 5 profila cini mi se mozes napraviti, a uredjaja vjerovatno moze koliko hoces, samo ne mozes na svim u isto vrijeme gledati.
Šta su profili? Ono da ukućani međusobno mogu odvojiti šta ko gleda, odvojiti svoje favorite i to?
Post Reply