Daytonski Sporazum je PROTIV USTAVA BiH iz 1991 godine!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Unjustice

#1 Daytonski Sporazum je PROTIV USTAVA BiH iz 1991 godine!

Post by Unjustice » 24/05/2007 15:40

Vec odavno zelim pokrenuti ovu temu ovdje ali nikako nisam imao vremena i bas danas kad ga imam clan predsjednistva BiH ispred Srbije, Nebojsa Radmanovic, se osvrnuo na jucerasnji sastanak u Washingtonu. Ne mogu odoliti da ga ne citiram. I pored frustriranosti koja se nalazi u tom osvrtu predstavnika Srbije, on konstatira dvije stvari.
Radmanović: Ni Silajdžić ni Dodik nemogu razgovarati o promjeni imena RS

BANJA LUKA - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je danas u Banjoj Luci da ni Haris Silajdžić ni Milorad Dodik niti netko drugi nema pravo u SAD-u s predstavnicima američke administracije razgovarati o promjeni imena Republike Srpske i da bi visoki predstavnik u BiH trebalo reagirati na sve antidejtonske izjave koje se mogu čuti u posljednje vrijeme.

Radmanović je na pres-konferenciji kazao da je Daytonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH u okviru njega, a koji se ne mogu mijenjati bilateralnim razgovorima bilo gdje i između bilo koga, jasno reguliran naziv BiH, naziv njenih entiteta i prema tome i RS-a.
Da li su to mogli Izetbegovic, Tudjman i Milosevic po jedinom legalnom ustavu BiH iz 1991 godine koji legalno i pravno je jedini moguci vazeci ustav BiH? Da vidimo ko je potpisao Daytonski Sporazum i da li je bio ovlasten za takvo sto?

Jedan je bio clan predsjednistva koji nije imao te ovlasti, drugi i treci predsjednici susjednih zemalja, sasvim sigurno nisu imali nikakve ingerencije sto se tice ponistavanja ustava iz 1991 godine i sasvim sigurno i 100% da je u stvari DAYTONSKI SPORAZUM 1995 GODINE BIO U TESKOJ KOALIZIJI SA USTAVOM BIH IZ 1991 god i DA JE TO I DANAS, sto ga znaci pravno i legalno cini obicnim komadom papira.

Zakljucak: Daytonski Sporazum je u koaliziji sa ustavom iz 1991 godine, sto ga pravno i legalno cini komadom papira kojeg su potpisali jedan neovlasteni clan predsjednistva i dvojica predsjednika susjednih zemalja koje su manje ili vise napali BIH.

Sto opet znaci, da u stvari jedini koji treba biti vazeci ustav u BiH je zadnji legalni ustav, a to je Ustav BiH iz 1991 godine.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 24/05/2007 15:44

Ustav se ustavom mijenja...
bio jedan, sad se uspostavio drugi i tacka...
kakvo je ovo koprcanje sad? i talasanje...svako malo ebena tema o promjeni imena...
:run:

Unjustice

Post by Unjustice » 24/05/2007 15:48

mIRCerka wrote:Ustav se ustavom mijenja...
kakvo je ovo koprcanje sad? i talasanje...svako malo ebena tema o promjeni imena...
:run:
Daytonski sporazum nije ustav, nego sporazum. Velika razlika. Zato se sad i gura ustav da se legalno i pravno ponisti onaj iz 1991 godine. Naravno u svakom slucaju oba doma skusptine BIh ga moraju potvrditi. Opet nisam siguran da li kod tako krupnih stvari se treba ici na referendum.

Drugo Nebojsa kaze da daytonski "ustav" nije moguce promijeniti u bileteralnim razgovorima dvije osobe koje imaju drzavljanstvo BIH u Americi, a da li je stvarno ustav bilo moguce promijeniti u bileteralnim razgovorima tri osobe od koje dvije nisu imale drzavljanstvo BiH, takodjer u Americi, samo 1995 godine? Po ustavu iz 1991 godine i po svim narednim nije bilo moguce niti ce biti. Strani drzavljani nemaju sta traziti kod promijene ustava BIH i njihovi potpisi su veliko nista. Takodjer clan predsjednistva BIH tad nije imao to ovlastenje. Sto znaci dolazimo do toga da je Daytonski Sporazum nistavan.

Tema nije u opste u vezi imena, tema je u vezi totalnog ponistenja Daytonskog sporazuma.
Last edited by Unjustice on 24/05/2007 15:53, edited 1 time in total.

danas

Post by danas » 24/05/2007 15:53

i nije bas... ustav... jer ustav se ratifikuje u skupstini, a ne potpisuju se od strane stranih drzavnika u tudjim vojnim bazama... :wink:

karabaja-x
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

Post by karabaja-x » 24/05/2007 16:08

i kako sad da ispravimo tu nepravdu?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 24/05/2007 16:12

danas wrote:
i nije bas... ustav... jer ustav se ratifikuje u skupstini, a ne potpisuju se od strane stranih drzavnika u tudjim vojnim bazama... :wink:
dejtonski sporazum ima jedan dio u sebi i on se zove USTAV i da rak raka jebe, to je trenutno VRHOVNI ZAKON ove zemlje, svidjalo se to meni ili ne...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 24/05/2007 16:14

http://www1.umn.edu/humanrts/icty/dayto ... nnex4.html
fuckin CONSTITUTION je USTAV...
treba pobiti sve politicare, dovesti medijatore da nam naprave ustav i da krenemo dalje...
sve ostalo je suplja prica, i bujrum supljirajte ja vise zivaca nemam...
adio

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 24/05/2007 16:45

Trebalo bi lijepo vratiti Ustav SRBiH u kojem piše: Da je BiH: “Socijalistička demokratska država i socijalistička samoupravna demokratska zajednica radnih ljudi i građana, naroda Bosne i Hercegovine - Muslimana, Srba i Hrvata, pripadnika drugih naroda i narodnosti koji u njoj žive”

Ionako će većina gradjana reći da su pod tim ustavom živjeli lijepo i sretno, te vjerujem da bi njegovo vraćanje dobilo veliku podršku.. :)

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 24/05/2007 16:47

mIRCerka wrote:http://www1.umn.edu/humanrts/icty/dayto ... nnex4.html
treba pobiti sve politicare, dovesti medijatore da nam naprave ustav i da krenemo dalje...
adio
pa živci i netrebaju da se situacija promjeni,treba svijest,davno sam pitao svog druga pravoslavca koji je proveo 4 godine samnom na liniji,jel bolan zašto se ti nezoveš Srbin,on mi reče zato što sam rođeni Bosanac i ovi majku im jebem ubiše mi i brata i majku,granatirajuči Tuzlu i BiH,ja vjerujem u Boga i vjerovaču,a narod je glup i neškolovan zato smo ti i ja brate sad ovdje ali ako preživimo ,jednog dana ako ne mi promijeniče to naša djeca.
To je bilo 1996 godine,isto važi i za ostale narode,oni nevjeruju u ništa nego u keš i ako vjerujete u dobro ,suprostavičete im se prvom prilikom.,..ako ne bujrum za parama,a život je jedan tako brzo prođe...a onda se pred Boga dođe,volim da kažem ako ne za sebe onda za svoju djecu...Smrt nacionalizmu i fašizmu,jer Hitler je umro a ideja mu još živi...Voli vas Bosanac od pete do glave

chuchumbamayumbe
Been thanked: 1 time

Post by chuchumbamayumbe » 24/05/2007 16:48

adio
Da, u Daytonu je skrojen i fucken ustav (Ustav) ove zemlje, pa ne vidim u cemu je problem?
Zar se ne radi na Ustavnim promjenama???
Dejtonskog Ustava?
Mislim da ovo treba mandaliti...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 24/05/2007 16:52

chuchumbamayumbe wrote:
adio
Da, u Daytonu je skrojen i fucken ustav (Ustav) ove zemlje, pa ne vidim u cemu je problem?
Dejtonskog Ustava?
cumba, radi se o komentaru da dejton nije ustav, bla bla...
ja kazem JESTE, i jebe nas ko stigne radi toga, ali aneks cetiri jeste nas ustav i gotovo...

chuchumbamayumbe
Been thanked: 1 time

Post by chuchumbamayumbe » 24/05/2007 16:56

mIRCerka wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
adio
Dejtonskog Ustava?
cumba, radi se o komentaru da dejton nije ustav, bla bla...
ja kazem JESTE, i jebe nas ko stigne radi toga, ali aneks cetiri jeste nas ustav i gotovo...
Mozda si me pogresno shvatila a mozda i nisi, ali sam potvrdio da je sastavni dio Dejtonskog sporazuma i Ustav BiH, svidjelo se to kome li ne.
I, kao sto rekoh, ako vec pregovaraju o ustavnim promjenama, o promjenama kojeg to ustava pregovaraju?
Dejtonskog, naravno.
Sto bi rekla ona reklama...TKO JE OVDJE LUD?

spongebob

#13 Re: Daytonski Sporazum je PROTIV USTAVA BiH iz 1991 godine!

Post by spongebob » 24/05/2007 19:41

Unjustice wrote:Vec odavno zelim pokrenuti ovu temu ovdje ali nikako nisam imao vremena i bas danas kad ga imam clan predsjednistva BiH ispred Srbije, Nebojsa Radmanovic, se osvrnuo na jucerasnji sastanak u Washingtonu. Ne mogu odoliti da ga ne citiram. I pored frustriranosti koja se nalazi u tom osvrtu predstavnika Srbije, on konstatira dvije stvari.
Radmanović: Ni Silajdžić ni Dodik nemogu razgovarati o promjeni imena RS

BANJA LUKA - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je danas u Banjoj Luci da ni Haris Silajdžić ni Milorad Dodik niti netko drugi nema pravo u SAD-u s predstavnicima američke administracije razgovarati o promjeni imena Republike Srpske i da bi visoki predstavnik u BiH trebalo reagirati na sve antidejtonske izjave koje se mogu čuti u posljednje vrijeme.

Radmanović je na pres-konferenciji kazao da je Daytonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH u okviru njega, a koji se ne mogu mijenjati bilateralnim razgovorima bilo gdje i između bilo koga, jasno reguliran naziv BiH, naziv njenih entiteta i prema tome i RS-a.
Da li su to mogli Izetbegovic, Tudjman i Milosevic po jedinom legalnom ustavu BiH iz 1991 godine koji legalno i pravno je jedini moguci vazeci ustav BiH? Da vidimo ko je potpisao Daytonski Sporazum i da li je bio ovlasten za takvo sto?

Jedan je bio clan predsjednistva koji nije imao te ovlasti, drugi i treci predsjednici susjednih zemalja, sasvim sigurno nisu imali nikakve ingerencije sto se tice ponistavanja ustava iz 1991 godine i sasvim sigurno i 100% da je u stvari DAYTONSKI SPORAZUM 1995 GODINE BIO U TESKOJ KOALIZIJI SA USTAVOM BIH IZ 1991 god i DA JE TO I DANAS, sto ga znaci pravno i legalno cini obicnim komadom papira.

Zakljucak: Daytonski Sporazum je u koaliziji sa ustavom iz 1991 godine, sto ga pravno i legalno cini komadom papira kojeg su potpisali jedan neovlasteni clan predsjednistva i dvojica predsjednika susjednih zemalja koje su manje ili vise napali BIH.

Sto opet znaci, da u stvari jedini koji treba biti vazeci ustav u BiH je zadnji legalni ustav, a to je Ustav BiH iz 1991 godine.
Sporazum iz Dayton-a su pravili Ameri i sve je vazece na svijetu sto ima njihov amin.

forUMASH

Post by forUMASH » 24/05/2007 19:45

.....sporazum je potpisao nas predsjednik i osnivac Bosne, Alija .....kako sad nije validan.... :P

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 24/05/2007 20:08

Mote vi praviti 100 ustava (ja bas pisem evo jedan u slobodno vrijeme kad dobijem inspiraciju) ali je sve to toalet papir dok ga skupstina ne ratifikuje. Dayton niko nije ratifikovao i drzimo se istog samo iz straha da opet ne izbije rat.

spongebob

Post by spongebob » 24/05/2007 20:15

Dado dijasporitus wrote:Mote vi praviti 100 ustava (ja bas pisem evo jedan u slobodno vrijeme kad dobijem inspiraciju) ali je sve to toalet papir dok ga skupstina ne ratifikuje. Dayton niko nije ratifikovao i drzimo se istog samo iz straha da opet ne izbije rat.
a to ko "mi" (interesantno! ko to mi :cry:...I guess You and your invisible friend...you poor thing :) come on let me hug both of you :cry:) imate keca u rukavu kako bi ga mogli promijenit :roll:

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 24/05/2007 20:19

Dado dijasporitus wrote:Mote vi praviti 100 ustava (ja bas pisem evo jedan u slobodno vrijeme kad dobijem inspiraciju) ali je sve to toalet papir dok ga skupstina ne ratifikuje. Dayton niko nije ratifikovao i drzimo se istog samo iz straha da opet ne izbije rat.
Dejton potpisaše tri danas nepostoječa lika,gdje su oni danas u paklu ili raju,svi znamo,samim tim što je Slobo zločinac,Tuđman pratite Hrvatske medije ,isto,A Alija netrebam ni govoriti,to mi sami znamo,neka sva trojica tamo i ostanu a mi čemo svoja prava ganjati do Ninberga,jer uskoro se Haag gasi,a Ninberg je pravo odredište,i vjerujte da čemo dobiti blagoslov i Amera i Evrope,jer i oni su u kurcu jer su pustili da im se Zločinci skrase u njihovim zemljama...Volim te Bosno i hercegovino i volječu te vječno, a dejton možemo osporiti jer Aneks 4,povratak nije proveden,a da vam ne govorim i za ostale Anekse,samo prvo da se riješimo ove bagre na vlasti

Unjustice

Post by Unjustice » 24/05/2007 22:17

Sad cu morati ovo objasniti jer ocigledno da ih dosta ne razumije o cemu se radi. Moze Daytonski Sporazum u sebi imati Shutlle, to nije bitno. Bitan je zakljucak.

Jos jednom zakljucak:

1. USTAV BiH po ustavu BIH iz 1991 godine MORA RATIFIKOVATI SKUPSTINA BIH, tj. oba doma skupstine. Da li je Daytonski sporazum ratifikovan od oba doma skupstine BIH? NIJE. Sto znaci tu je u koaliziji sa zadnjim donesenim ustavom BiH, a to je onaj koji je vazio 1991 godine. Zakljucak iz tacke 1 je da pravno i legalno bez obzira sta u sebi Daytonski sporazum ima, ON NIJE PRAVNO I LEGALNO USTAV BIH.

2. Daytonski sporazum je potpisan i prihvacen od sljedecih osoba:
  • OSOBA A. Alija Izetbegovic, drzavljanin Republike BiH, Predsjednik Predsjednistva BiH. Kao sto danas CLANOVI PRFEDSJEDNISTVA BIH i kad bi bili jednoglasni NEMAJU OVLASTENJE PO USTAVU BIH DA MJENJAJU USTAV BIH, a kamoli da ga PIRHVATAJU U IME BIH. Sto znaci potpis clana predsjednistva BiH u to doba za promijenu ustava BiH iz 1991 godine, NE VRIJEDI NISTA.

OSOBA B. Franjo Tudjman, drzavljanin Hrvatske, predsjednik u to doba iste. Kao strani drzavljanin nema nikakve nadleznosti za promijenu ustava BiH iz 1991 godine. Cak naprotiv, u jednoj takvoj promijeni strani drzavljani nemaju sta traziti. Sto znaci njegov potpis za promijenu ustava BiH iz 1991 godine NE VRIJEDI PISLJIVE BOBE i slicnu ustavno pravnu tezinu po ustavu BiH iz 1991 godine ima kao da ga je potpisala Severina.

OSOBA C. Slobodan Milosevic, drzavljanin Srbije, predsjednik u to doba iste. Kao strani drzavljanin nema nikakve nadleznosti za promijenu ustava BiH iz 1991 godine. Cak naprotiv, u jednoj takvoj promijeni strani drzavljani nemaju sta traziti. Sto znaci njegov potpis za promijenu ustava BiH iz 1991 godine NE VRIJEDI PISLJIVE BOBE i slicnu ustavno pravnu tezinu po ustavu BiH iz 1991 godine ima kao da ga je potpisala Ceca Raznjatovic.

3. DAYTONSKI SPORAZUM 1995 I DANAS je potpisan u toku ratnog stanja i u kombinaciji sa gore navedenim cinjenicama JE PRAVNO I LEGALNO NISTAVAN.

Izvolite prijatelji moji, raspalite argumente protiv ako ih imate.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 24/05/2007 22:46

Ako ćemo gledati pravno formalno, odnosno da dejtonski ustav nije verifikovala skupština, odnosno da nije poništila prethodni ustav, onda je jedini pravni akt kojim se uređuje BiH kao država Ustav Socijalističke republike BiH iz 1974. Zašto?

Evo šta o ovome kaže prof. Omer Ibrahimagić:

Amandmanima LIX do LXXX na Ustav iz 1974. godine, donesenim 31. jula 1990. godine 41) , izvršeno je reafirmiranje bosanske državnosti, konkretnije uređena srazmjerna zastupljenost naroda i narodnosti Bosne i Hercegovine u vlasti i uvođenje načela podjele između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti (prelazak na parlamentarni sistem) namjesto do tada važećeg načela jedinstva vlasti, odnosno skupštinskog (konventskog) sistema vlasti. Amandmanom LX Bosna i Hercegovina je definirana kao “demokratska suverena država ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine - Muslimana, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda i narodnosti, koji u njoj žive”. Novo u definiranju Bosne i Hercegovine je da je ona “suverena država” i da prema tome, ravnopravnost njena tri naroda i drugih naroda i narodnosti koji u njoj žive, ima jedan nov kvalitet.

Prema ovome tada nije donesen novi Ustav nego je samo dopunjen nekim amandmanima :? :?

Dejtonski Ustav se nalazi u anexu 4 mirovnog sporazuma:

Međunarodnom intervencijom došlo je do postizanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini kojeg su u Dejtonu (SAD) 21. novembra 1995. godine parafirali, a u Parizu 14. decembra 1995. godine potpisali, pored Bosne i Hercegovine, Hrvatska i Jugoslavija, uz potpise garanata SAD, Francuske, Rusije, Velike Britanije, Njemačke i Evropske Unije. U Aneksu 4. tog Sporazuma sadržan je Ustav Bosne i Hercegovine 45)

i potpisali su ga- samo taj ustavni dio:

Izjava u ime Republike Bosne i Hercegovine
Republika Bosna i Hercegovina odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 Opceg okvirnog sporazuma. Za Republiku Bosnu i Hercegovinu Muhamed Sacirbegovic
Izjava u ime Federacije Bosne i Hercegovine
Federacija Bosne i Hercegovine u ime svojih konstitutivnih naroda i gradana, odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 Opceg okvirnog sporazuma. Za Federaciju Bosne i Hercegovine Kresimir Zubak
Izjava u ime Republike Srpske
Republika Srpska odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 opceg okvirnog sporazuma Za Republiku Srpsku Nikola Koljevic

Unjustice

Post by Unjustice » 24/05/2007 23:17

valterbranisarajevo wrote:Ako ćemo gledati pravno formalno, odnosno da dejtonski ustav nije verifikovala skupština, odnosno da nije poništila prethodni ustav, onda je jedini pravni akt kojim se uređuje BiH kao država Ustav Socijalističke republike BiH iz 1974.
Tako je Misko. Kad kazemo ustav iz 1991 godine ne mislimo na godinu kad je donesen, nego na godinu kad je vazio, a da nije bilo ratnog stanja.
valterbranisarajevo wrote: Izjava u ime Republike Bosne i Hercegovine
Republika Bosna i Hercegovina odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 Opceg okvirnog sporazuma. Za Republiku Bosnu i Hercegovinu Muhamed Sacirbegovic
Izjava u ime Federacije Bosne i Hercegovine
Federacija Bosne i Hercegovine u ime svojih konstitutivnih naroda i gradana, odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 Opceg okvirnog sporazuma. Za Federaciju Bosne i Hercegovine Kresimir Zubak
Izjava u ime Republike Srpske
Republika Srpska odobrava Ustav Bosne i Hercegovine u Aneksu 4 opceg okvirnog sporazuma Za Republiku Srpsku Nikola Koljevic
Mislim da tekst nije tacan ali ako kojim slucajem jeste, onda je to jos jedna u nizu KARDINALNA anomalija Daytonskog sporazuma koja ga ponistava do te mjere da je NISTAVAN.

FBIH i RS su stvorene Daytonskim sporazumom i formalno, legalno, tehnicki ne moze isti biti potpisan od strane osoba koje ih navodno predstavljaju. Predstavljanje, to je bit i srz problema legalnosti Daytonskog sporazuma. 1974, 1991, 1995 i 2007 nije postajala i ne postoji drzavna funkcija koja ima ovlastenje mjenjati, potpisivati ili ponistavati jedan USTAV BiH. To je nemoguce po bilo kojem ustavu da JEDNA, DVIJE ili PET osoba uzme za sebe te ovlasti da predstavljaju prilikom promijene ustava cijelu BiH. To je nelegalno, nelegitimno i tesko krsenje ustava. Samim tim nistavno.

To se MORA uraditi u prethodno dobro regulisanoj proceduri sa kresendom u vidu usvajanja ili tacnije odobravanja promijene Ustava BiH od strane oba doma BIH skupstine, i tu jos vaznije od DOMA NARODA BIH.

Svi znamo da ta procedura nije u opste postovana, sto znaci da isto tako sutra jedna osoba recimo Nebojsa Radmanovic moze potpisati promijenu Ustava BIH sa predsjednikom vlade Srbije, Vojislavom Kostunicom i prikljuciti cijelu BIH Srbiji? Naravno da ne moze i da bi se takve stvari sprijecile, onda ima dobro propisana procedura kako se to radi, u suprotnom promijene ne vaze.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 24/05/2007 23:36

OK !

Ako Ustav iz 1974 godine nije nikada skupština proglasila nevažećim i ako dejtonski Ustav nije nikada prihvatila skupština da li je jedino važeće ime ove države SRBiH?

P.S. Ove potpisnike sam iskopirao sa jedne stranice gdje je objavljen čitav dejtonski Ustav. Na samom kraju su bili oni..

Post Reply