Davanje djeteta na usvajanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

krilinica00
Posts: 2
Joined: 14/10/2013 12:35

#1 Davanje djeteta na usvajanje

Post by krilinica00 »

Dobar dan,

Moze li mi neko pojasniti kako se odreci djeteta odmah nakon porodjaja.

Hvala.
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#2 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by Landa »

dok ti se neko strucniji ne javi, mislim da se prvo trebas prijaviti centru za socijalnu skrb sa svojim namjerama da bi oni vec pripremili sve. ne znam da li postoji sansa da zajedno sa socijalnim radnicima podjes traziti roditelje za dijete, ali to ti oni sve mogu objasniti.
takodje mislim da prije poroda trebas da najavis doktoru/sestrama sta ce se desiti i dogovoriti se sa njima o detaljima. razmisli da li zelis da vidis dijete poslije poroda ili ne, da li zelis da se oprostis ili ce ti to sve biti previse tesko...
za kraj, da ti pozelim puno snage i odlucnosti...sta god da na kraju da odlucis.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by vjesticanametli »

ako te bas nije neka muka natjerala onda nemoj to raditi
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#4 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by sioux113 »

krilinica00 wrote:Dobar dan,

Moze li mi neko pojasniti kako se odreci djeteta odmah nakon porodjaja.

Hvala.
Moram priznati da je stvar izuzetno senzitivna. Napisano je u naslovu davanje djeteta na usvajanje a zatim odricanje djeteta nakon porođaja. To nije ni približno isto. Ovo prvo je regulisano Porodičnim zakonom i načelno se vodi posebna procedura preko centra za socijalni rad.
Odreći se djeteta tek tako nakon porođaja, spada već u domen Krivičnog prava, i za takvu stvar trebaju zaista debeli razlozi, govorimo o situaciji gdje se majka odriče djeteta. Slučajevi u praksi su najčešće ako je došlo do neželjenog začeća uslijed silovanja, koje je svakako krivično djelo, i tim bi se tužilaštvo i policija pozabavilo. U praksi, da se majka odrekne djeteta je praktički zakonski veoma teško izvodivo.
Davanje na usvajanje, isto nije baš jednostavna procedura,ali je već drugi par rukavica od gore spomenutog.

Uglavnom, za ovakvu kompleksnu stvar bih ti preporučio, prije svega da porazgovaraš sa ljekarom(neuropsihijatrom i ginekologom) kao i sa dobrim advokatom. Oboje. Tek nakon toga vidi šta bi i kako sa "socijalcima". Na savjete preko foruma-zaboravi, jer ti niko neće moći dati ispravan odgovor.
Sretno u svakom slučaju.
didana-di
Posts: 21
Joined: 14/03/2013 18:42

#5 Re: Odg: Davanje djeteta na usvajanje

Post by didana-di »

sioux113 wrote:
krilinica00 wrote:Dobar dan,

Moze li mi neko pojasniti kako se odreci djeteta odmah nakon porodjaja.

Hvala.
Moram priznati da je stvar izuzetno senzitivna. Napisano je u naslovu davanje djeteta na usvajanje a zatim odricanje djeteta nakon porođaja. To nije ni približno isto. Ovo prvo je regulisano Porodičnim zakonom i načelno se vodi posebna procedura preko centra za socijalni rad.
Odreći se djeteta tek tako nakon porođaja, spada već u domen Krivičnog prava, i za takvu stvar trebaju zaista debeli razlozi, govorimo o situaciji gdje se majka odriče djeteta. Slučajevi u praksi su najčešće ako je došlo do neželjenog začeća uslijed silovanja, koje je svakako krivično djelo, i tim bi se tužilaštvo i policija pozabavilo. U praksi, da se majka odrekne djeteta je praktički zakonski veoma teško izvodivo.
Davanje na usvajanje, isto nije baš jednostavna procedura,ali je već drugi par rukavica od gore spomenutog.

Uglavnom, za ovakvu kompleksnu stvar bih ti preporučio, prije svega da porazgovaraš sa ljekarom(neuropsihijatrom i ginekologom) kao i sa dobrim advokatom. Oboje. Tek nakon toga vidi šta bi i kako sa "socijalcima". Na savjete preko foruma-zaboravi, jer ti niko neće moći dati ispravan odgovor.
Sretno u svakom slučaju.
Svaka cast na odgovoru.
didana-di
Posts: 21
Joined: 14/03/2013 18:42

#6 Re: Odg: Davanje djeteta na usvajanje

Post by didana-di »

didana-di wrote:
sioux113 wrote:
krilinica00 wrote:Dobar dan,

Moze li mi neko pojasniti kako se odreci djeteta odmah nakon porodjaja.

Hvala.
Moram priznati da je stvar izuzetno senzitivna. Napisano je u naslovu davanje djeteta na usvajanje a zatim odricanje djeteta nakon porođaja. To nije ni približno isto. Ovo prvo je regulisano Porodičnim zakonom i načelno se vodi posebna procedura preko centra za socijalni rad.
Odreći se djeteta tek tako nakon porođaja, spada već u domen Krivičnog prava, i za takvu stvar trebaju zaista debeli razlozi, govorimo o situaciji gdje se majka odriče djeteta. Slučajevi u praksi su najčešće ako je došlo do neželjenog začeća uslijed silovanja, koje je svakako krivično djelo, i tim bi se tužilaštvo i policija pozabavilo. U praksi, da se majka odrekne djeteta je praktički zakonski veoma teško izvodivo.
Davanje na usvajanje, isto nije baš jednostavna procedura,ali je već drugi par rukavica od gore spomenutog.

Uglavnom, za ovakvu kompleksnu stvar bih ti preporučio, prije svega da porazgovaraš sa ljekarom(neuropsihijatrom i ginekologom) kao i sa dobrim advokatom. Oboje. Tek nakon toga vidi šta bi i kako sa "socijalcima". Na savjete preko foruma-zaboravi, jer ti niko neće moći dati ispravan odgovor.
Sretno u svakom slučaju.
.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#7 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by Keiko »

Ne mogu pomoci pravnim savjetom ali mogu pokusati ljudskim. Dobro razmisli o cijeloj situaciji (ako se radi o tebi) i obavezno potrazi pomoc psihologa da bi s' njim / njom otvoreno i bez ustrucavanja porazgovarala o svemu.

Trudnoca je jako kompleksno vrijeme u zivotu zene. Tijelo obavlja ogroman posao, hormoni polude a emocije cisti rollercoaster. Jako je tesko nositi se sa svim tim promjenama bez emotivne i psihicke podrske koju na zalost nema svako. Psihologa sam spomenula iskljucivo zbog njegove / njene neutralnosti i objektivnosti. Oni su skolovani da ti pomognu da skontas samu sebe, da analiziras vlastita osjecanja i razmisljanja.

Zena sam od skoro 40 godina i majka neplaniranog djecaka kojeg ne bih dala ni za sta na svijetu i za kojeg nema sta ne bih uradila. Prije njega, majcinstvo i djeca nisu bili ni na najnizoj ljestvici na mojoj listi zelja. Iz moje danasnje perspektive, sa sigurnoscu tvrdim da bih beskrajno zalila da sam odlucila da ga ne rodim (usvojenje djeteta vjencanih roditelja nije moguce u drzavi u kojoj zivim).
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by muminovic »

Keiko wrote:Ne mogu pomoci pravnim savjetom ali mogu pokusati ljudskim. Dobro razmisli o cijeloj situaciji (ako se radi o tebi) i obavezno potrazi pomoc psihologa da bi s' njim / njom otvoreno i bez ustrucavanja porazgovarala o svemu.

Trudnoca je jako kompleksno vrijeme u zivotu zene. Tijelo obavlja ogroman posao, hormoni polude a emocije cisti rollercoaster. Jako je tesko nositi se sa svim tim promjenama bez emotivne i psihicke podrske koju na zalost nema svako. Psihologa sam spomenula iskljucivo zbog njegove / njene neutralnosti i objektivnosti. Oni su skolovani da ti pomognu da skontas samu sebe, da analiziras vlastita osjecanja i razmisljanja.

Zena sam od skoro 40 godina i majka neplaniranog djecaka kojeg ne bih dala ni za sta na svijetu i za kojeg nema sta ne bih uradila. Prije njega, majcinstvo i djeca nisu bili ni na najnizoj ljestvici na mojoj listi zelja. Iz moje danasnje perspektive, sa sigurnoscu tvrdim da bih beskrajno zalila da sam odlucila da ga ne rodim (usvojenje djeteta vjencanih roditelja nije moguce u drzavi u kojoj zivim).
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#9 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by harač »

Primjećujem da se na 99% pitanja sa ovog podforuma ne nude konkretni odgovori, već beskorisna moraliziranja; da je osobu to zanimalo pitala bi na "Razne diskusije", "Filozofiju", "Religiju", "Umjetnost življenja" i sl.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#10 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by nasa »

harač wrote:Primjećujem da se na 99% pitanja sa ovog podforuma ne nude konkretni odgovori, već beskorisna moraliziranja; da je osobu to zanimalo pitala bi na "Razne diskusije", "Filozofiju", "Religiju", "Umjetnost življenja" i sl.
Upravu si...
Mislim socijalna sluzba ali znam da trebas odluciti da li ces dati pristanak za dalje usvajanje djeteta ili ga dajes samo na skrbnistvo sto znaci da ce dijete biti u domu ili povjereno skrbnicima bez mogucnosti posvajanja.
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#11 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by sioux113 »

harač wrote:Primjećujem da se na 99% pitanja sa ovog podforuma ne nude konkretni odgovori, već beskorisna moraliziranja; da je osobu to zanimalo pitala bi na "Razne diskusije", "Filozofiju", "Religiju", "Umjetnost življenja" i sl.
Ne bih se složio s tobom.
Konkretnih odgovora u smislu pravne domene itekako ima, govorimo o pdf-u pravo, koji je i "najmlađi" pdf. Na pitanje ovog tipa se ne može te na kraju krajeva i ne treba dati konkretan odgovor jer je samo pitanje previše dubiozno za foruma, a što se tiče kredibiliteta istog od strane postavljača ili postavljačice, dalo bi se raspravljati, uostalom ovo je ipak forum.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#12 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by Keiko »

harač wrote:Primjećujem da se na 99% pitanja sa ovog podforuma ne nude konkretni odgovori, već beskorisna moraliziranja; da je osobu to zanimalo pitala bi na "Razne diskusije", "Filozofiju", "Religiju", "Umjetnost življenja" i sl.
Na postavljeno pitanje je nemoralno dati konkretan odgovor cak i u advokatskoj kancelariji bez izricitog zahtjeva za posjet psihologu. Ovo je vise nego ozbiljna situacija sa potencijalno katastrofalnim posljedicama za majku i dijete i ne smije se shvatiti olako.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#13 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by muminovic »

Keiko wrote:
harač wrote:Primjećujem da se na 99% pitanja sa ovog podforuma ne nude konkretni odgovori, već beskorisna moraliziranja; da je osobu to zanimalo pitala bi na "Razne diskusije", "Filozofiju", "Religiju", "Umjetnost življenja" i sl.
Na postavljeno pitanje je nemoralno dati konkretan odgovor cak i u advokatskoj kancelariji bez izricitog zahtjeva za posjet psihologu. Ovo je vise nego ozbiljna situacija sa potencijalno katastrofalnim posljedicama za majku i dijete i ne smije se shvatiti olako.
Upravo tako, ovo nije matematika, u pitanju su ljudski zivoti.

Pitanje je najmanje pravo, a vise medicinske naravi i to neuropsihijatra.

Ni sam sud se nikad ne upusta u medicinska misljenja, nego posao prepusti vjestaku odjredjene specijalnosti.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#14 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by harač »

pdf beskorisniji nego što sam mislio; nema pravnika, sve psiholozi, filozofi, popovi... žena pita kako zakon uređuje institut usvojenja, idu beskorisni savjeti o prirodi roditeljstva; drugdje čovjek pita kako zakon uređuje stupanje na funkciju sudije, slijede beskorisne rasprave o mitu i korupciji etc. etc.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#15 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by muminovic »

harač wrote:pdf beskorisniji nego što sam mislio; nema pravnika, sve psiholozi, filozofi, popovi... žena pita kako zakon uređuje institut usvojenja, idu beskorisni savjeti o prirodi roditeljstva; drugdje čovjek pita kako zakon uređuje stupanje na funkciju sudije, slijede beskorisne rasprave o mitu i korupciji etc. etc.
Ako ti treba savjet, plati profesionalca za odredjeno pitanje - i neka te posavjetuje, na forumu svako pise sta on misli. Ako ti se ne svidja, nemoras niti citati. Pravna materija je regulisana Porodicnim zakonom Federacije BiH ako si u RS ili Brcko Distriktu onda porodicnim zakonima RS odnosno Brcko Distrikt, otidji na https://advokat-prnjavorac.com pa zakoni tu imas zakone i sudsku praksu navedene oblasti i procitaj sve detaljno.

Puno srece zelim !!!
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#16 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by ja nisam ja »

moja kolegica iz ulice ima 45 god i nije udata. nasla je djevojku iz Hrvatske koja ima 20 trudna je 5 mjeseci i zeli dati djete. sta joj treba za to
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#17 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by Zviz »

Meni su poznata dva slucaja gdje je majka se tako reci odrekla djeteta. Odnosno nije odrekla ali zbog situacije digla ruke. Jedan slucaj je, da je ista dobila dijete sa budalom, doslovno receno. Sama ona nije bila u stanju da hrani djete a oca uopste nije zanimalo te je bio pretezno na radu u insotranstvu i neke pare od njega nije ni bilo. Na kraju je skocila u novi brak ali taj covjek nije htjeo tudje djete u svojoj kuci - on je opet nije silijo u brak sa njim ali je rekao svoje. I tako je preko socijalnog dala djete na usvoj.

Drugi slucaj je poprilicno slican ali tu je brigu preuzeo muz i njegova porodica. Zena nije moga nikako izaci na kraj da mora sve na pola i onda joj je lakse bilo da spane sve njau ili njega.

Sad se ovdje moze pricati o nekim emotivnim stanjima i sl. obe mi nekako normalno izgledaju, obe imaju novu djecu i sl. Ipak mislim da na karju mozda najvise ispasta djete ako opet i ta nova sredina nije cemu. Mada ako je rijec, da evt. novi muz ne zeli tudju djecu, i to razumijem. Kako god okrenes tesko pitanje.
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#18 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by polacijela »

u tuzli u domu za djecu bez roditeljskog staranja postoji centar za majke, u kojem nakon poroda zena sa djetetom moze stanovati godinu dana od rođenja djeteta. centar je potpuno renoviran i uslovi za zivot su odlicni. znam da to nije bilo pitanje, ali mozda je opcija?
a sto se tice davanja djeteta na usvajanje odmah nakon poroda, mislim da se to naglasi prilikom dolaska na porod, ginekolozi ukljuce socijalnog radnika a on centar za socijalni rad i mislim da se sve zavrsi za par dana.
kelipan
Posts: 33
Joined: 02/11/2018 17:59

#19 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by kelipan »

polacijela wrote:u tuzli u domu za djecu bez roditeljskog staranja postoji centar za majke, u kojem nakon poroda zena sa djetetom moze stanovati godinu dana od rođenja djeteta. centar je potpuno renoviran i uslovi za zivot su odlicni. znam da to nije bilo pitanje, ali mozda je opcija?
a sto se tice davanja djeteta na usvajanje odmah nakon poroda, mislim da se to naglasi prilikom dolaska na porod, ginekolozi ukljuce socijalnog radnika a on centar za socijalni rad i mislim da se sve zavrsi za par dana.
kelipan
Posts: 33
Joined: 02/11/2018 17:59

#20 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by kelipan »

Kako izbrisati ove citate.
Last edited by kelipan on 04/11/2018 17:56, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by insomnia78 »

Djete do sad i u skolu krenulo
kelipan
Posts: 33
Joined: 02/11/2018 17:59

#22 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by kelipan »

kelipan wrote:
polacijela wrote:u tuzli u domu za djecu bez roditeljskog staranja postoji centar za majke, u kojem nakon poroda zena sa djetetom moze stanovati godinu dana od rođenja djeteta. centar je potpuno renoviran i uslovi za zivot su odlicni. znam da to nije bilo pitanje, ali mozda je opcija?
a sto se tice davanja djeteta na usvajanje odmah nakon poroda, mislim da se to naglasi prilikom dolaska na porod, ginekolozi ukljuce socijalnog radnika a on centar za socijalni rad i mislim da se sve zavrsi za par dana.
kelipan
Posts: 33
Joined: 02/11/2018 17:59

#23 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by kelipan »

kelipan wrote:
kelipan wrote:
polacijela wrote:u tuzli u domu za djecu bez roditeljskog staranja postoji centar za majke, u kojem nakon poroda zena sa djetetom moze stanovati godinu dana od rođenja djeteta. centar je potpuno renoviran i uslovi za zivot su odlicni. znam da to nije bilo pitanje, ali mozda je opcija?
a sto se tice davanja djeteta na usvajanje odmah nakon poroda, mislim da se to naglasi prilikom dolaska na porod, ginekolozi ukljuce socijalnog radnika a on centar za socijalni rad i mislim da se sve zavrsi za par dana.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by insomnia78 »

A bog te vidio
kelipan
Posts: 33
Joined: 02/11/2018 17:59

#25 Re: Davanje djeteta na usvajanje

Post by kelipan »

Ne mogu obrisati ove citate.
Post Reply