Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#76 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by problemnatravunu »

Video je FULL HD, 3 minute svaki, i zauzima 260 - 280 MB , pa računaj!
punosvega
Posts: 275
Joined: 04/09/2014 11:45

#77 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by punosvega »

meni na karticu od 32gb stane 84-85 full hd videa u .mov formatu u trajanju od 3 min.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#78 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Nabucco »

Moze li mi neko reci iz kojeg razloga, kad stavim video na yt maksimalna velicina videa je 480p, tj VGA format... Jel moguce da mi se to dešava sto je kartica Klase 4 pa kamera automatski prebaci sa FHD i HD na VGA format, iako u cosku piše da i dalje snima 1080p ? I video od 3 minute mi zauzima svega 80-90MB....
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#79 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by nightvision »

Desni klik, properties i provjeri sta ti tacno kaze, koja je rezolucija i bitrate videa, iako full hd od tri minute tesko moze imati samo 80tak mb, najvjerovatnije je to sto i sam kazes, a koliko znam preporucljivo je, pa i pod moranje, koristiti clas10 karticu.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#80 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Nabucco »

nightvision wrote:Desni klik, properties i provjeri sta ti tacno kaze, koja je rezolucija i bitrate videa, iako full hd od tri minute tesko moze imati samo 80tak mb, najvjerovatnije je to sto i sam kazes, a koliko znam preporucljivo je, pa i pod moranje, koristiti clas10 karticu.
Svejedno koju biram velicinu, opet na kraju dobijem video od 80-100MB u VGA rezoluciji ( iako prilikom snimanja u gornjem cosku stoji 1020p... Vjerovatno da je do SD kartice.. Jer i one najgore kamere o 10$ pokazuju snimaju Full HD..
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#81 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by nightvision »

Ne bih da slutim, ali vidi sto prije nabavi ili posudi karticu clas10 i isprobaj, ako i ti dalje snima u vga kvalitetu bez obzira na postavke kamere bojim se da mozda imas macka u vreci.
User avatar
Optimist
Posts: 13615
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#82 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Optimist »

Jel moguce da je kamera dupljak, tj da pise da moze snimati HD ali da ipak samo snima VGA?
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#83 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Nabucco »

Optimist wrote:Jel moguce da je kamera dupljak, tj da pise da moze snimati HD ali da ipak samo snima VGA?
Nevjerujem...
http://www.ebay.com/itm/201431222960?_t ... EBIDX%3AIT

Ima previše prodanih kamera... Ukino bi ga ebay sigurno... A i drugo cak i ove sto se kod nas prodaju po 40 maraka, sto se na ebayu mogu nabaviti po 10$ snimaju sve FullHD ( iako vecina ne snima tu rezoluciju, softverski se pravi video te rezolucije)

Pregledo sam mu sve feedbacke i sto se tice kamere imo je 10ak negativnih ( nekoliko zbog toga sto dođe u startu na kineskom, pa ga je jebno teško prebaciti na engleski, onda je nekoliko kasnilo, i nekoliko zbog loma tokom transporta, ali niko nije ostavio zbog rezolucije..... )
punosvega
Posts: 275
Joined: 04/09/2014 11:45

#84 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by punosvega »

ja sam upravo maxuz napravio test slabije kartice s mojom kamerom i na karticu koja je clas 4-6 bez problema se sacuva full hd video a snimak u trajanju od 45sek je tezak malo vise od 80mb. preporucujem da podhitno uradis testiranje sa boljom karticom jer nazalost nije iskljuceno da si dobio dupljak.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#85 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by shandrprcSA »

Nabucco wrote:Koliko otprilike kod vas sto koristite dascam moze stati videa na karticu od 16 GB ?
na 32GB stane 5h i 15min
Nabucco wrote:
Optimist wrote:Jel moguce da je kamera dupljak, tj da pise da moze snimati HD ali da ipak samo snima VGA?
Nevjerujem...
http://www.ebay.com/itm/201431222960?_t ... EBIDX%3AIT

Ima previše prodanih kamera... Ukino bi ga ebay sigurno... A i drugo cak i ove sto se kod nas prodaju po 40 maraka, sto se na ebayu mogu nabaviti po 10$ snimaju sve FullHD ( iako vecina ne snima tu rezoluciju, softverski se pravi video te rezolucije)

Pregledo sam mu sve feedbacke i sto se tice kamere imo je 10ak negativnih ( nekoliko zbog toga sto dođe u startu na kineskom, pa ga je jebno teško prebaciti na engleski, onda je nekoliko kasnilo, i nekoliko zbog loma tokom transporta, ali niko nije ostavio zbog rezolucije..... )
ovo mi je cudno...
Image
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#86 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by nightvision »

Dobro zapazanje, najvjerovatnije je kinez kamera, jbga, sorry...
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#87 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Nabucco »

Ma jbg.... Izgleda da je ova kao akcijska cijena navlakuša... Ko fol bila 28$, pa je spustio na 14$... A zapravo je njena realna vrijednost tih 14$...... realno gledano nijedna u tom cijenovnom rangu ne bi bila bolja od ove..... Haj 25KM zavale.... Mogu je prodati na piku za 35 :D
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#88 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by IcedFlame »

Nabucco wrote:Ma jbg.... Izgleda da je ova kao akcijska cijena navlakuša... Ko fol bila 28$, pa je spustio na 14$... A zapravo je njena realna vrijednost tih 14$...... realno gledano nijedna u tom cijenovnom rangu ne bi bila bolja od ove..... Haj 25KM zavale.... Mogu je prodati na piku za 35 :D
Za te pare mozes dobiti samo vga kameru sa interpolacijom na 1080p
Eventualno da naletis na 720p kameru sa nekim slabijim chipom, koji duplira frame-ove i ima efektivno 15-20 FPS
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#89 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Nabucco »

IcedFlame wrote:
Nabucco wrote:Ma jbg.... Izgleda da je ova kao akcijska cijena navlakuša... Ko fol bila 28$, pa je spustio na 14$... A zapravo je njena realna vrijednost tih 14$...... realno gledano nijedna u tom cijenovnom rangu ne bi bila bolja od ove..... Haj 25KM zavale.... Mogu je prodati na piku za 35 :D
Za te pare mozes dobiti samo vga kameru sa interpolacijom na 1080p
Eventualno da naletis na 720p kameru sa nekim slabijim chipom, koji duplira frame-ove i ima efektivno 15-20 FPS

Sve ja to znam. Problem je sto je kamera ko fol na akciji od 50% na 14$ redovna cijena 28$. I sto je imala ekstra specifikacije.. Novatek chip, 170 ugao snimanja, fullhd, motion detector, g-sensor.....
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#90 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by mayab »

Što neko reče , ogroman je broj kojekakvih kamera u ponudi, pa samo otvorite neku od kineskih prodaja, ma nema sta nema, po svakojakim cijenama i "obećanjima" performansi, tako da kupovina napamet cesto ode u zajeb!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#91 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Bakir1 »

Image
User avatar
Fuzzy Dunlop
Posts: 436
Joined: 18/04/2012 00:40
Location: Ispred monitora

#92 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Fuzzy Dunlop »

@Bakir1 istusiraj se, ustedjet ćeš na osvježivačima :D

Aj kid, Aj kid
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#93 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Bakir1 »

Svako sipanje okacim po jedan, manje stvar lične higijene vise navike i to u svakom autu tako...
Uslikati cu ti zalihu neokacenih :lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#94 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by condy »

Norm wrote:http://dashboardcamerareviews.com/mini-0805/
isprobano... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
i ne nije bacanje para... ;-)
Gdje ima kupiti i koliko košta ?
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#95 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Norm »

condy wrote:
Norm wrote:http://dashboardcamerareviews.com/mini-0805/
isprobano... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
i ne nije bacanje para... ;-)
Gdje ima kupiti i koliko košta ?
...sada imas i mini-0806, jos bolji, eBay, malo potrazi, cijene variraju...uglavnom brzo dodje (barem meni)...samo trazi sa GPS-om...
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#96 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by burgundy »

Naruceno xiaomi yi dashcam,na kineskom :-D
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#98 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by IcedFlame »

Radije zaobidji ove sve unbranded/generic bez kutije. Pola ovih opisa slobodno mozes prekriziti, neki su i za plakati od smijeha (cuj 270°angle).
Nijedna ne snima full hd, to garantujem. Nijednu ne mozes provjeriti na netu, jer nemaju nikakvu oznaku niti naziv, a i cijena dovoljno govori.

Za 20-tak dolara se moze naci pristojna kamerica koja snima 720p, ali po mraku i u susret jakom suncu, dabogda da ista snimi.
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#99 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by The BEN10 »

timpra
zdruzdjo
Posts: 5203
Joined: 16/08/2009 00:27

#100 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by zdruzdjo »

Samo kratki tuspas.
Prije-godinu dvije probam varijantu sa telefonom da glumi dashcam. Rezultati odlicni. Koristio autoguard.
Imao samsung s3 mini i prezadovoljan. Video fluidan, brzina ok. Fakat bez imalo problema. Cak i snimci po noci su bili sasvima ok. Mogla se mjenjati rezolucija ali je za neku bolju varijantu hd-a morala biti kvalitetna kartica vece klase.
Kupio bolji(veci) telefon i odmah dosao do problema sa samom velicinom i montiranjem u nosac. Ova kineska smeca od nosaca sto su po 10-ak km....smjesno. Stari kvalitetni koji sam imao je postao mali.
Druga frka je sa fokusiranjem. Iz nekog razloga noviji telefoni nemaju opciju "zakljucavanja" fokusa. Telefon u auto focus opciji stalno radi izostravanje u toku snimanja i onda dobijes trzav video. A infinity opcija daje mutne rezultate.
Eto neko je pitao pa da prenesem iskustva.
Post Reply