Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#176 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Throttle wrote:Ma kontam je stavit tamo oko srednjeg retrovizora a navecer bi bas smetalo ako se ne moze ugasit. Prijatelj mi nudi ovu Prestigio da kupim a nisam te kamere nikad koristio pa ne znam bas ni sta trebam gledat da ima ili nema
GPS ima al mi to toliko nije bitno. Najbitnije mi je naci vremena za provuci kabl za punjenje jer necu da mi visi :mrgreen: :lol:
Osnovno da ima:

- Ugao snimanja 170 stepeni
- 1080 HD
Kablove ispod tapacirunga krova i kroz A stub....
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#177 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Sodom1 »

Throttle wrote:Visi ti a hoces stavit, tesko :lol:
Sad kad pomislim u Monedo nisam je nikad ni stavio samo u Meriva :shock:
prefontaine
Posts: 111
Joined: 08/09/2010 11:51

#178 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by prefontaine »

Ima li tko kakav prijedlog za dashcam, nešto da je solidno do nekih 50ak eura? Bilo bi dobro da ima prikaz trenutne brzine, jel to uopće moguće za ovu cijenu?
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#179 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Koshpa »

Jel ima neka od ovih kamera da se po potrebi moze skinuti i opet staviti?
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#180 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Sodom1 »

Naravno da ima
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#181 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Koshpa »

Sodom1 wrote:Naravno da ima
pa deder metni je ovde :D ako nije frka jel
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#182 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Sodom1 »

Koshpa wrote:
Sodom1 wrote:Naravno da ima
pa deder metni je ovde :D ako nije frka jel
Mogu ti dati stranicu
aliexpress pa udri , ja sam svoju kupio ima mozda tri godine , i tad je bilo izbora da padnes na guzicu , mozes misliti kako je danas
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#183 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by shandrprcSA »

prefontaine wrote:Ima li tko kakav prijedlog za dashcam, nešto da je solidno do nekih 50ak eura? Bilo bi dobro da ima prikaz trenutne brzine, jel to uopće moguće za ovu cijenu?
https://www.aliexpress.com/item/Mini-08 ... 47466.html
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#184 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Koshpa »

@Sodom1 :thumbup:
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#185 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by shandrprcSA »

na prodaju mini 0805 70KM
lajkujMe
Posts: 12230
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#186 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by lajkujMe »

Zanima me, posto putujem dosta s sluzbenim autom.
Da bih izbjegao probleme tipa sudari i kvarovi i po mogucnosti muljaza murije htio bih uzeti ovakvu kameru.
S legalne strane koliko vrijedi snimka s njih u slucaju necega?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#187 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

lajkujMe wrote:Zanima me, posto putujem dosta s sluzbenim autom.
Da bih izbjegao probleme tipa sudari i kvarovi i po mogucnosti muljaza murije htio bih uzeti ovakvu kameru.
S legalne strane koliko vrijedi snimka s njih u slucaju necega?
Pa vjerujem da ima forumaša koji bolje poznaju zakone, ali mislim da u svakom posebnom slučaju sud cijeni predložene dokaze i odlučuje da li ih može primijeniti u postupku ili ne... Ja imam običaj kod svake kontrole službeno upoznati policiju da imam kameru u autu, u slučaju nečega kartica se treba izuzeti na licu mjesta uz potvrdu od strane policije i mislim da je to prvi korak da se tretira kao dokaz....
Kao što rekoh vjerujem da ima ovdje ljudi koji bolje poznaju te stvari...
...
Sa druge strane ako je službeno auto uvijek možeš imati snimak za dokazivanje u firmi, što trebaš dogovoriti / riješiti u firmi čime je i taj dio za tebe dosta dobra olakšica barem prema firmi...
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#188 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Bavarac94 »

Travnički Noćni Šetač wrote:
Throttle wrote:Ma kontam je stavit tamo oko srednjeg retrovizora a navecer bi bas smetalo ako se ne moze ugasit. Prijatelj mi nudi ovu Prestigio da kupim a nisam te kamere nikad koristio pa ne znam bas ni sta trebam gledat da ima ili nema
GPS ima al mi to toliko nije bitno. Najbitnije mi je naci vremena za provuci kabl za punjenje jer necu da mi visi :mrgreen: :lol:
Osnovno da ima:

- Ugao snimanja 170 stepeni
- 1080 HD
Kablove ispod tapacirunga krova i kroz A stub....
Ja razmisljam da narucim ovu:
https://www.banggood.com/XIAOMI-70MAI-S ... house=GWTR
Kolika je razlika u uglu snimanja 130 i 170 stepeni? Kolika je velicina videa otprilike?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#189 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Pa sad... ugao se računa u zbiru... znači razlika je 40 stepeni , odnosno 20 stepeni sa svake strane... što je širi ugao snimanja bolje se vide pješaci, biciklisti, semafori i slično.... sa druge strane svi predmeti ispred povećanjem ugla izgledaju dalje nego što u stvarnosti jesu...
...
Veličina videa zavisi od specifikacije svake kamere posebno... kod mene recimo bez snimanja zvuka na karticu od 32 GB stane tri do tri i po sata snimka...
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#190 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by izvrsni direktor »

Travnički Noćni Šetač wrote:Pa sad... ugao se računa u zbiru... znači razlika je 40 stepeni , odnosno 20 stepeni sa svake strane... što je širi ugao snimanja bolje se vide pješaci, biciklisti, semafori i slično.... sa druge strane svi predmeti ispred povećanjem ugla izgledaju dalje nego što u stvarnosti jesu...
...
Veličina videa zavisi od specifikacije svake kamere posebno... kod mene recimo bez snimanja zvuka na karticu od 32 GB stane tri do tri i po sata snimka...
koliko vidim ova kamera koju ti koristis, nema usb kabal za punjenje, vec ovaj fiksni sa stekerom za upaljac? moze li se zamijeniti kabal? puno bi mi prakticnije billosa usb kablom ukljuciti u prikljucak za upaljac sa dva usb ulaza, cisto da mi jedan ostane za mobitel.
i prema recenzijama, kamera koju ti koristis je super, ne bih druge ni gledao, samo ova gore navedena stvar mi je problem
hvala na odgovorima
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#191 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ja sam priključio na tablu sa osiguračima putem onog "lopova" za osigurače ( ne znam tačno kako se to zove- onaj zamjenski uložak za osigurače koji ima mjesto za originalni osigurač plus izlaz ) .... na taj način sam potpuno sakrio kablove, ne zauzima mi se ni upaljač ni usb utičnica a kamera se automatski pali sa paljenjem auta...

...
Evo ovo sam koristio:

https://www.chipoteka.hr/artikl/121047/ ... 6070534059
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#192 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Trebam napomenuti ovdje da kamera kod mene nije na vakum nosaču već je nosač zalijepljen za staklo.... kamera se može skidati sa nosača, ali ko ima eventualnu potrebu prebacivati istu kameru povremeno ili stalno između dva ili više vozila, onda treba naći neku kameru sa vakum nosačem...
moje iskustvo sa vakum nosačima je uglavnom loše i uglavnom otpadnu nakon nekog vremena i postanu neupotrebljivi...
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#193 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Bavarac94 »

Travnički Noćni Šetač wrote:Trebam napomenuti ovdje da kamera kod mene nije na vakum nosaču već je nosač zalijepljen za staklo.... kamera se može skidati sa nosača, ali ko ima eventualnu potrebu prebacivati istu kameru povremeno ili stalno između dva ili više vozila, onda treba naći neku kameru sa vakum nosačem...
moje iskustvo sa vakum nosačima je uglavnom loše i uglavnom otpadnu nakon nekog vremena i postanu neupotrebljivi...
Jel bitna vrsta SD kartice odnosno klasa posto ih ima brdo?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#194 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Bavarac94 wrote:[

Jel bitna vrsta SD kartice odnosno klasa posto ih ima brdo?

Da... Ja koristim SD kartice 32 GB, klasa 10....
Veličina kartice zavisi od podrške koju kamera ima, ali obavezno je za kvalitetan video snimak koristiti kartice klase 10...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#195 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by JanuaryJones »

Treba mi preporuka za solidnu navigaciju koja ima ugrađenu dash cam. Ništa tipa Garmin i skupe igračke, nešto sa Aliexpressa ako neko ima iskustva. Hvala.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#196 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by Travnički Noćni Šetač »

Nisam našao odgovarajuću temu pa bih ovdje pitao ako nije baš velika greška: Ima li iko od forumaša da se razumije u izrade kratkih video animacija ( desetak sekundi trajanja) i da je raspoložen za saradnju...
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#197 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by ja71 »

pratim
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#199 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by alipasijaner »

btw. imam montiranu Viofo a129duo sa gps-om napojenu trozicnim hardwire kitom spojenim direktno na osigurace, ono sto se mora paziti kod takvog spajanja preko "lopova" za osigurace je to da pravilno okrenes lopov kako bi struja isla preko osiguraca, a ne isla direktno prema kameri jer tada osigurac nema nikakvu ulogu.
Straznju kameru nisam montirao jer i pored najbolje namjere nisam imao sat vremena koji bi izgubio odvajajuci kedere i podizuci tapacirunge da provucem kabl od prednje do straznje kamere. GPS modul koliko je dobar toliko je i los jer na snimku biljezi brzinu sto konkretno meni nije problem jer po gradu vozim po ogranicenjima, a van grada sam tu negdje + 10-15 km/h. Na ovoj kameri trozicni hardwire omogucava i tzv parking mod tako da moze snimati time lapse, autoevent detection i low birtate, osim toga moze se odrediti cut off napon tako da ne dozvoljava praznjenje akumulatora. Imam i CPL filter montiran na objektiv kamere i snimka sa njim i bez njega je nebo i zemlja.. tako da se isplati dodatno uloziti 15tak US$. Kamera ima wifi na koji se mozes spojiti telefonom i upravljati kamerom, tj. setovati kameru i skidati snimke ili fotografije koje se mogu praviti u toku voznje. Ono sto ova kamera nema je lane assistant sto neke imaju pa kada primjeti da prelazis iz trake u traku pisne i nema opciju koja upozorava da si preblizu automobilu ispred sebe.
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#200 Re: Dash cam; izbor, savjeti, cijene, recenzije

Post by LikeLike »

Pozdrav forumasi :D
Jel ima neki model sa ebaya i slicno za nekih 20-30 dolara da je upotrebljiv?
Znaci ne treba mi nikakav specijalan kvalitet, ne mislim nigdje objavljivati nista, samo da se vide tablice i slicno. Vidim da vecina modela ima i onu zadnju kameru, ali mi to ne treba.
Post Reply