Dani Sarajeva u Beogradu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

nbl
Posts: 4
Joined: 02/05/2007 00:59
Location: banjaluka

#1 Dani Sarajeva u Beogradu

Post by nbl »

"Dani Sarajeva" u Beogradu

1. maj 2007. | 10:21 -> 21:00 | Izvor: B92, FoNet
Beograd -- Inicijativa mladih za ljudska prava povodom 15. godina od početka opsade Sarajeva organizuje Dane Sarajeva u Beogradu.

Manifestacija je počela akcijom obnavljanja Sebilj česme na dnu Skadarlije, koja je poklon Sarajeva Beogradu iz 1989. godine. Česmu su čistile Sarajlije u, kako su rekli, znak dobre volje prema nekada glavnom gradu zajedničke drzave.

Prema rečima Tanje Matić iz Incijative mladih, cilj manifestacije je da se "da podsticaj razvoju komunikacije između mladih Beograda i Sarajeva, koja se i posle 11 godina po završetku nemilih događaja opsade ovog grada, sa obe strane slabo razvija".

Matićeva je kazala da u Beogradu gostuje tridesetak mladih Sarajlija i da je većina njih prvi put u srpskoj prestonici.

Gosti iz Sarajeva, uglavnom studenti društvenih i umetničkih fakulteta, kažu da im je žao što u Beogradu ostaju samo nekolika dana.

"Razumjem da je potrebno godina da povratimo povjerenje među sobom i pretpostavljam da treba još godina", kaže gošća iz Sarajeva, Aida Alić.

"Iskreno se nadam da će se to povjerenje steći čim prije jer mladi ljudi iz Srbije i Sarajeva, odnosno BiH, ne razgovaraju tako često, tako da manifestacije ovo tipa definitivno doprinose rušenju tog zida koji smo mi na neki način izgradili", kaže ona.

"Ja radim u Vings of houp, dakle pomažemo ljudima koji imaju tih psihotraumatskih stresova", kaže Rasim Karić.

"Još uvjek utiče to u jednoj velikoj mjeri, mada se i ne priča o tome. Ne može se nikad nešto zaboraviti što je bilo, ali ne vidim da ipak zbog toga postoji neki zid. Mislim da uopšte nema potrebe", kaže on.

Na nekoliko mesta u gradu 1. i 2. maja će biti održane tribine, predstavljeni sarajevski mladi pisci, prikazivani filmovi, izvedena pozorišna predstava i organizovana žurka na kojoj će nastupiti sarajevski di-džejevi.

Na splavu "Povetarac" oba dana festivala nastupiće disk džokeji Ahmaad i Jasmina, a festival će sutra zatvoriti predstava Pozorišta malih stvari iz Trebinja "Sarajevske priče" u režiji Filipa Gajića.

"Najpozitivnije mesto"

Glumica Mirjana Karanović, koja je prva iz Beograda otišla da glumi u Sarajevu, ocenila je da su svakojake incijative na zbližavanju dva grada i dve zemlje vrlo važne, ali da je to najteže kada su u pitanju one koje daju pametni ljudi, jer se "ološ na ovim prostorima mnogo brže povezuje".

Kako je istakla, ona je u Sarajevo otišla da glumi kako bi tom gradu dala najbolje od sebe i da to nema veza sa politikom, a da je, s obzirom na to šta se sve dešavalo tokom rata, količina frustracija u tom gradu toliko mala da je on "najpozitivnije mesto na Balkanu".

Karanovićeva je rekla da se iskreno divi toj otvorenosti, jer bi, gledajući iz "ove ksenofobične Srbije, bilo logično da oni u Sarajevu mrze sve".

Predsednik Mladih liberala Bosne i Hercegovine Edin Čolić je, prisećajući se svog prvog dolaska u Beograd 2004. godine, naglasio da je to doživeo jako pozitivno, jer je upoznao ljude poput Sonje Biserko, Čedomira Jovanovića i aktivista pokreta Otpor, i shvatio da u Srbiji postoji nova generacija koja na drugačiji način razmišlja o prošlosti.

On je dodao da je dobro da i u Beogradu i u Sarajevu postoje normalni ljudi koji imaju dovoljno snage da se suoče sa prošlošću i da mu je drago što je deo te generacije.
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#2 Re: Dani Sarajeva u Beogradu

Post by Kid_A »

nbl wrote:"Dani Sarajeva" u Beogradu

1. maj 2007. | 10:21 -> 21:00 | Izvor: B92, FoNet
Beograd -- Inicijativa mladih za ljudska prava povodom 15. godina od početka opsade Sarajeva organizuje Dane Sarajeva u Beogradu.

Manifestacija je počela akcijom obnavljanja Sebilj česme na dnu Skadarlije, koja je poklon Sarajeva Beogradu iz 1989. godine. Česmu su čistile Sarajlije u, kako su rekli, znak dobre volje prema nekada glavnom gradu zajedničke drzave.

Prema rečima Tanje Matić iz Incijative mladih, cilj manifestacije je da se "da podsticaj razvoju komunikacije između mladih Beograda i Sarajeva, koja se i posle 11 godina po završetku nemilih događaja opsade ovog grada, sa obe strane slabo razvija".

Matićeva je kazala da u Beogradu gostuje tridesetak mladih Sarajlija i da je većina njih prvi put u srpskoj prestonici.

Gosti iz Sarajeva, uglavnom studenti društvenih i umetničkih fakulteta, kažu da im je žao što u Beogradu ostaju samo nekolika dana.

"Razumjem da je potrebno godina da povratimo povjerenje među sobom i pretpostavljam da treba još godina", kaže gošća iz Sarajeva, Aida Alić.

"Iskreno se nadam da će se to povjerenje steći čim prije jer mladi ljudi iz Srbije i Sarajeva, odnosno BiH, ne razgovaraju tako često, tako da manifestacije ovo tipa definitivno doprinose rušenju tog zida koji smo mi na neki način izgradili", kaže ona.

"Ja radim u Vings of houp, dakle pomažemo ljudima koji imaju tih psihotraumatskih stresova", kaže Rasim Karić.

"Još uvjek utiče to u jednoj velikoj mjeri, mada se i ne priča o tome. Ne može se nikad nešto zaboraviti što je bilo, ali ne vidim da ipak zbog toga postoji neki zid. Mislim da uopšte nema potrebe", kaže on.

Na nekoliko mesta u gradu 1. i 2. maja će biti održane tribine, predstavljeni sarajevski mladi pisci, prikazivani filmovi, izvedena pozorišna predstava i organizovana žurka na kojoj će nastupiti sarajevski di-džejevi.

Na splavu "Povetarac" oba dana festivala nastupiće disk džokeji Ahmaad i Jasmina, a festival će sutra zatvoriti predstava Pozorišta malih stvari iz Trebinja "Sarajevske priče" u režiji Filipa Gajića.

"Najpozitivnije mesto"

Glumica Mirjana Karanović, koja je prva iz Beograda otišla da glumi u Sarajevu, ocenila je da su svakojake incijative na zbližavanju dva grada i dve zemlje vrlo važne, ali da je to najteže kada su u pitanju one koje daju pametni ljudi, jer se "ološ na ovim prostorima mnogo brže povezuje".

Kako je istakla, ona je u Sarajevo otišla da glumi kako bi tom gradu dala najbolje od sebe i da to nema veza sa politikom, a da je, s obzirom na to šta se sve dešavalo tokom rata, količina frustracija u tom gradu toliko mala da je on "najpozitivnije mesto na Balkanu".

Karanovićeva je rekla da se iskreno divi toj otvorenosti, jer bi, gledajući iz "ove ksenofobične Srbije, bilo logično da oni u Sarajevu mrze sve".

Predsednik Mladih liberala Bosne i Hercegovine Edin Čolić je, prisećajući se svog prvog dolaska u Beograd 2004. godine, naglasio da je to doživeo jako pozitivno, jer je upoznao ljude poput Sonje Biserko, Čedomira Jovanovića i aktivista pokreta Otpor, i shvatio da u Srbiji postoji nova generacija koja na drugačiji način razmišlja o prošlosti.

On je dodao da je dobro da i u Beogradu i u Sarajevu postoje normalni ljudi koji imaju dovoljno snage da se suoče sa prošlošću i da mu je drago što je deo te generacije.
Sarajevci mi smo uz vas :)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3 Re: Dani Sarajeva u Beogradu

Post by mIRCerka »

nbl wrote:
Prema rečima Tanje Matić iz Incijative mladih, cilj manifestacije je da se "da podsticaj razvoju komunikacije između mladih Beograda i Sarajeva, koja se i posle 11 godina po završetku nemilih događaja opsade ovog grada, sa obe strane slabo razvija".

Matićeva je kazala da u Beogradu gostuje tridesetak mladih Sarajlija i da je većina njih prvi put u srpskoj prestonici.

Gosti iz Sarajeva, uglavnom studenti društvenih i umetničkih fakulteta, kažu da im je žao što u Beogradu ostaju samo nekolika dana.

"Razumjem da je potrebno godina da povratimo povjerenje među sobom i pretpostavljam da treba još godina", kaže gošća iz Sarajeva, Aida Alić.

"Iskreno se nadam da će se to povjerenje steći čim prije jer mladi ljudi iz Srbije i Sarajeva, odnosno BiH, ne razgovaraju tako često, tako da manifestacije ovo tipa definitivno doprinose rušenju tog zida koji smo mi na neki način izgradili", kaže ona.
Iako podrzavam aktivnosti slicnog tipa, a i sama sam ucestvovala u jednoj (posjeta KUDa Seljo KUDu Spanac) moram reci da mi strasno smeta naglasavanje kako nema komunikacije, kako se sad treba boriti za to, kako sad MI moramo spasiti nesto bla bla bla...
Iskreno, meni to malo smudi na "dajte nam para za radionice"....

Al eto, bolje ista nego nista...
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#4

Post by Vingo »

Naravno da je to "the project"...Da je kome stalo do komunikacije - komunikacija mladih bi pocela na liniji s Banja Lukom i Mostarom...
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#5

Post by Kid_A »

Pa dobro ...


Mislim da bi prvi stupanj te komunikacije trebao poceti sa " Oprostite
"...


Ali kako kazhe gibboni " Moglo bi bit ` da je lakse umrit ...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Vingo wrote:Naravno da je to "the project"...Da je kome stalo do komunikacije - komunikacija mladih bi pocela na liniji s Banja Lukom i Mostarom...
Jbg vingolina, mozemo mi svaki dan skoknut u mostar i bl, do BG i ne bas :D

Nije mi namjera skretati temu, super je sto se neko trudi i na ovaj nacin nesto postici, ali Kid ja licno smatram da meni ne treba izvinjene od beogradjanina koji je u rat usao sa 13 godina kao i ja...
Ja se iskreno nadam da ce ove stvari osvijestiti mlade narastaje i da se nikome ova sranja ponoviti nece...
a to mir mir, pa jebote u ovoj zemlji srbin srbina/bosnjak bosnjaka/hrvat hrvata metkom u glavu casti, tako da mirenje @ko fol@ medju narodima jos uvijek smatram kao "nidje veze" opciju...
Da prevedem: Onaj ko je supak u glavi nece ni nakon 10 takvih radionica shvatiti da je bitno biti covjek i postivati covjecno u onom drugom. Supku ce uvijek biti bitna boja bilijarske kugle koju prvu udara...
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#7

Post by Sogan »

"The problem in the world today is communication. Too much communication." :D

Homer Simpson
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#8

Post by basta sljezove boje »

Dani Sarajeva u Beogradu? Super. Druzenje umjetnika? Super. Mirjana Karanovic? Kraljica. Koristenje svega ovog za promoviranje jedne propale politicke stranke? Dno dna. Sta ima predsjednik Mladih liberala ovdje da trazi? Nista. Ama bas nista. I zato otkacite sa prilozima koji sluze kao politicka promocija propalim strankama
zecica_and_mrkva
Posts: 7
Joined: 30/04/2007 13:21
Contact:

#9

Post by zecica_and_mrkva »

Bice malo zeznuto ako odluce da naprave dane Beograda u Sarajevu :D





A Ferdinand sjedi i mirise cvjece:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10

Post by mIRCerka »

zecica_and_mrkva wrote:Bice malo zeznuto ako odluce da naprave dane Beograda u Sarajevu :D

zasto?
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#11

Post by zmijaIzmaj »

zecica_and_mrkva wrote:



A Ferdinand sjedi i mirise cvjece:
:lol: :lol: samo sto je u originialnoj i nikad ne prevazidjenoj sinhronizaciji:

a ferdinand je sedio i mirisao cveeeece :D jaooo kako super :D :D
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#12

Post by Kid_A »

mIRCerka wrote:
zecica_and_mrkva wrote:Bice malo zeznuto ako odluce da naprave dane Beograda u Sarajevu :D

zasto?

Tebi izgleda treba crtati...

Zar se ne sjecas kako zavrsise dani Beograda u Sarajevu 92-ge???
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#13

Post by mIRCerka »

Kid_A wrote:
mIRCerka wrote:
zecica_and_mrkva wrote:Bice malo zeznuto ako odluce da naprave dane Beograda u Sarajevu :D

zasto?

Tebi izgleda treba crtati...

Zar se ne sjecas kako zavrsise dani Beograda u Sarajevu 92-ge???
Meni ne treba crtati, 1992.godine je bio RAT vec, a pitam ZASTO CE SAD BITI BELAJ ako se organizuje ovakva manifestacija u Sarajevu?
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#14

Post by Kid_A »

mIRCerka wrote:
Kid_A wrote:
mIRCerka wrote: zasto?

Tebi izgleda treba crtati...

Zar se ne sjecas kako zavrsise dani Beograda u Sarajevu 92-ge???
Meni ne treba crtati, 1992.godine je bio RAT vec, a pitam ZASTO CE SAD BITI BELAJ ako se organizuje ovakva manifestacija u Sarajevu?
92 - je bio prvo mir !!!

A zatim i agresija , a ne RAT!!!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15

Post by mIRCerka »

Kid_A wrote:
mIRCerka wrote:
Kid_A wrote:
Tebi izgleda treba crtati...

Zar se ne sjecas kako zavrsise dani Beograda u Sarajevu 92-ge???
Meni ne treba crtati, 1992.godine je bio RAT vec, a pitam ZASTO CE SAD BITI BELAJ ako se organizuje ovakva manifestacija u Sarajevu?
92 - je bio prvo mir !!!

A zatim i agresija , a ne RAT!!!
kao sto rekoh, tema ode u kurac...kao i obicno...dok ti meni sad odrzis semanticko predavanje o agresija rat terminima, nema odgovora na moje pitanje ZASTO CE BITI JEBENI BELAJ AKO SE TO ORGANIZUJE?!?!?!

Za tvoju informaciju, vec u januaru 1992. godine ljudi nesrpskog imena nisu tako glatko mogli da se vrate sa recimo Jahorine, tako da je meni pocetak rata i agresije vec 1.1.1992.godine!
A sad mi ODGOVORI NA PITANJE ZASTO CE BITI BELAJ AKO SE ogranizuje manifestacija istog tipa u Sarajevu?
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#16

Post by Kid_A »

mIRCerka wrote:
Kid_A wrote:
mIRCerka wrote: Meni ne treba crtati, 1992.godine je bio RAT vec, a pitam ZASTO CE SAD BITI BELAJ ako se organizuje ovakva manifestacija u Sarajevu?
92 - je bio prvo mir !!!

A zatim i agresija , a ne RAT!!!
kao sto rekoh, tema ode u kurac...kao i obicno...dok ti meni sad odrzis semanticko predavanje o agresija rat terminima, nema odgovora na moje pitanje ZASTO CE BITI JEBENI BELAJ AKO SE TO ORGANIZUJE?!?!?!

Za tvoju informaciju, vec u januaru 1992. godine ljudi nesrpskog imena nisu tako glatko mogli da se vrate sa recimo Jahorine, tako da je meni pocetak rata i agresije vec 1.1.1992.godine!
A sad mi ODGOVORI NA PITANJE ZASTO CE BITI BELAJ AKO SE ogranizuje manifestacija istog tipa u Sarajevu?
Pa nisam ja ti ni rekao , pitaj onoga ko je to rekao
zecica_and_mrkva
Posts: 7
Joined: 30/04/2007 13:21
Contact:

#17

Post by zecica_and_mrkva »

Moj gornji odgovor je bilo zezanje..
Kao sto drug gore primjeti..bila je "posjeta" 92-ge i nije bas bilo prijatno..
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#18

Post by basta sljezove boje »

mIRCerka wrote: kao sto rekoh, tema ode u kurac...kao i obicno...dok ti meni sad odrzis semanticko predavanje o agresija rat terminima, nema odgovora na moje pitanje ZASTO CE BITI JEBENI BELAJ AKO SE TO ORGANIZUJE?!?!?!

Za tvoju informaciju, vec u januaru 1992. godine ljudi nesrpskog imena nisu tako glatko mogli da se vrate sa recimo Jahorine, tako da je meni pocetak rata i agresije vec 1.1.1992.godine!
A sad mi ODGOVORI NA PITANJE ZASTO CE BITI BELAJ AKO SE ogranizuje manifestacija istog tipa u Sarajevu?
koliko je tebi uopce bilo godina 1992? Nije uopce tocno ovo sto pises. Bila sam cijeli januar i februar skoro svaki dan na Jahorini. Isla i vratila se onaj dan kad je ubijen srpski svat, niko nas nije pogledao na Jahorini, kad smo usli u Sarajevo oko 6 bila ludnica u gradu, na svakom cosku policajac. I nemoj izmisljati, ima nas ovdje koji smo iz Sarajeva i koji smo skijali svaki dan. Niko me nijednom nije pitao za dokumente
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19

Post by mIRCerka »

basta sljezove boje wrote:
mIRCerka wrote: kao sto rekoh, tema ode u kurac...kao i obicno...dok ti meni sad odrzis semanticko predavanje o agresija rat terminima, nema odgovora na moje pitanje ZASTO CE BITI JEBENI BELAJ AKO SE TO ORGANIZUJE?!?!?!

Za tvoju informaciju, vec u januaru 1992. godine ljudi nesrpskog imena nisu tako glatko mogli da se vrate sa recimo Jahorine, tako da je meni pocetak rata i agresije vec 1.1.1992.godine!
A sad mi ODGOVORI NA PITANJE ZASTO CE BITI BELAJ AKO SE ogranizuje manifestacija istog tipa u Sarajevu?
koliko je tebi uopce bilo godina 1992? Nije uopce tocno ovo sto pises. Bila sam cijeli januar i februar skoro svaki dan na Jahorini. Isla i vratila se onaj dan kad je ubijen srpski svat, niko nas nije pogledao na Jahorini, kad smo usli u Sarajevo oko 6 bila ludnica u gradu, na svakom cosku policajac. I nemoj izmisljati, ima nas ovdje koji smo iz Sarajeva i koji smo skijali svaki dan. Niko me nijednom nije pitao za dokumente
Njemice, meni je tad bilo 12 i po godina. Bila u Hotelu Sator na Jahorini. Bila 2 sedmice gore. Vracali se preko Jasika, i tamo nas zaustavili i legitimisali.

Njemice, stizes li avionom na doticni koncert? Ili ces opet da nas branis iz daljine?
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#20

Post by Kid_A »

Mislim da mi u stvari svi isto razmisljamo , samo se drugacije izrazavamo...

Najgore je to sto ja nisam siguran, da se neki sljedeci "dani beograda u sarajevu ", nece zavrsiti kao "Oni 92-ge"...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#21

Post by mIRCerka »

Kid_A wrote:Mislim da mi u stvari svi isto razmisljamo , samo se drugacije izrazavamo...

Najgore je to sto ja nisam siguran, da se neki sljedeci "dani beograda u sarajevu ", nece zavrsiti kao "Oni 92-ge"...
Meni je najgore sto neko od necega pravi famu, kao eto niko iz Sarajeva ne prica ni sa kim iz BG i eto sad ce radionice da nas mire...how yes no :D

Nego, vrijeme je lijepo, citamo se later...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#22

Post by basta sljezove boje »

mIRCerka wrote: Njemice, meni je tad bilo 12 i po godina. Bila u Hotelu Sator na Jahorini. Bila 2 sedmice gore. Vracali se preko Jasika, i tamo nas zaustavili i legitimisali.

Njemice, stizes li avionom na doticni koncert? Ili ces opet da nas branis iz daljine?
a ja bila u hotelu Partizan, vjerojatno su se zbog naziva plasili doci i legitimirati nas :D :D :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#23

Post by pesak »

Image

Tribina pisaca iz Sarajeva u Beogradu, u CZKD-u...KAKO SE ZOVE PISAC IZ SARAJEVA KOJI SEDI PRVI S DESNA ? Mnogo mi se svidelo kako je govorio, i volela bih da citam njegove knjige. Bilo je napeto, veoma emotivno, praskovito i tuzno. Daleko smo, jako smo daleko od istine i jedni od drugih. Otisla sam sa tugom. Jedva sam koracala. :(
Pisac iz Sarajeva je zakljucio kako smo svi istraumatizovani, i sa ove i sa one strane. Postavio je pitanje - Kako to da nijedan srpski pisac ne pise o poslednjim ratovima ? Srbi nemaju intelektualnu, umetnicku elitu koja bi se pozabavila tim pitanjima.
Mnogo mi je zalosno i place mi se. :(

Image
Tribina - predstavljanje sarajevskih pisaca: Muharem Bazdulj, Saša Ilić, Željko Obrenović, Namik Kabil, Vahid Piralić, Vule Žurić
Last edited by pesak on 02/05/2007 21:33, edited 1 time in total.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#24

Post by Svemirski_Jebach »

beograd je "lep" grad...samo mu brate, fali jedno 300,000 normalnih stanovnika...
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#25

Post by pesak »

vise...
:(
Image
Tokom trajanja festivala publika će u dvorištu Centra za kulturnu dekontaminaciju biti u prilici da vidi izložbu ZABORAV UBIJA bosanskog umetnika Andreja Đerkovića koja je tokom poslednjih nekoliko godina sa velikim uspehom prikazana u petnaestak evropskih gradova.



O izložbi:

Andrej Ðerković, ZABORAV UBIJA

U nedostatku ozbiljnjijih razmišljanja o našoj prošlosti ni nakon petnaest godina, rad “Zaborav ubija” je reakcija na agresivnu kampanju protiv pušenja (koja je u nekim zemljama propisana zakonskom regulativom), u vrijeme kada riječ smrt postaje jedna od sasvim uobičajenih riječi iz novinarskog vokabulara. Na originalnoj kutiji cigareta sarajevske DRINE umjesto oznake “Pušenje ubija” na bosanskom, engleskom i francuskom jeziku nalazi se naznaka “Zaborav ubija”. Rad koji je urađen u suradnji sa Fabrikom Duvana Sarajevo, je potpisan od strane autora i “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, te numerisan od 001 do 800. Ovaj rad je posvećen onima koji misle, da pušenje ubija više no ljudski um, i nama koji mislimo da oni tako ne misle. Rad je premijerno prikazan u Sarajevu u okviru zvaničnog obilježavanja desetogodišnjice pada Srebrenice, te istog dana u Londonu, a poslije i u Amsterdamu, Zagrebu, Ženevi, Antverpenu, Cirihu, Marseju, Barseloni, Banjoj Luci, Bratislavi, Rijeci, Istanbulu, Podgorici i Dubrovniku. Postavka u Beogradu ima simbolično značenje gledajući na činjenicu da se postav održava na petnaestogodišnjicu početka opsade Sarajeva i rata u BiH.



O autoru:

Andrej Ðerković je rođen 1971. godine u Sarajevu. Završio je Školu Primijenjenih umjetnosti u Sarajevu. Samostalno izlagao u Gazi, Ženevi, Barseloni, Belfastu, Istanbulu Firenci, Den Haug, Amsterdamu, Londonu, Ljubljani, Rijeci, Bernu, Splitu, Lionu, Strazburu, Zagrebu, Beogradu, Mostaru, Sarajevu i u još desetak gradova širom Evrope. Radovi i fotografije objavljene su u brojnim svetskim štampanim i elektronskim medijima. Njegovi radovi nalaze se između ostalih i u kolekcijama ARS AEVI Muzeja Suvremene umjetnosti Sarajevo, Umjetničke Galerije Bosne i Hercegovine, The Council of Europe Strasbourg, Old Arts Museum Belfast;, MB Centre for Contemporary Arts Istanbul, Centro Arte Moderna e Contemporanea della Spezia,United States Information Agency, SCCA Sarajevo, Grada Marseja, Memorijalnog Centra Potočari Srebrenica.
Last edited by pesak on 03/05/2007 22:17, edited 2 times in total.
Post Reply