Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6151 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

AleksoMKD wrote:
wewa wrote:ovdje se ne radi o klupskom, nego nacionalnom nogometu - placa im ide iz iste kase koju pune i zene i muskarci, neovisno cak o tome bave li se ikakvim sportom i prate li sportska dogadjanja uopce.

naravno da je besmislena diskriminacija, posebno sto je zenska nogometna reprezentacija SAD mnogostruko uspjesnija od muske.
Pitanje je koliko donose.
Muskarci pune stadione a zene ne.

Cak i zene pre odu na utakmicu gledat muskarce.

Ako se ne varam zene dobijaju veci procenat ukupne zarade nego muskarci no muski nogomet donosi milijarde a zenski milione.

Doduse u duhu danasnjeg "feminizma" bi bilo da se od zarade muskog nogometa plati razlika...........
wewa wrote: posebno sto je zenska nogometna reprezentacija SAD mnogostruko uspjesnija od muske.
Opet, pogledaj posecenost utakmica.
Na kraju krajeva zena je vise od muskaraca, kada bi otisle gledat utakmice u vecem broju te kupovale karte, salove, dresove.......................
ne bi bilo zgoreg procitati nesto i raspolagati podacima, pa onda diskutovati:
The women’s team generated $101.3m over the course of 238 games between 2009 and 2019 while the men generated $185.7m over 191 games, according to the federation.
obzirom na relativno novu pojavu zenskog nogometa, prihodi koje on generise u Americi su izvrsni, dok su razlike u placama a i nacinu na koji se one obracunavaju drasticne.

zanimljivo je da vas je toliko a priori protiv, kao da ce muskarci biti osteceni izjednacavanjem zena po prihodu. cemu negodovanje, ako nije strah?
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6152 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

Nije niko protiv jednakih placa,al kazem da zenski fudbal globalno nije na tom nivou kao muski,a dijelom su tu krive i same zene koje jednostavno to ne interesuje.Sva ova hampa je nastala jer su one eto uzele zensko SP,al su muskarci kao prije nekad dobili vece bonuse iako oni nikad nisu imali zapazen rezultat na SP.Savez se ogradio i rekao da muskarci i musko sp globalno generise vise para i samim tim ovi zbog toga i dobijaju vece bonuse i tu ti je sva sustina.

Rjesenje za ovakve stvari mozes nac samo u tenisu.Napravis da se svi veci turniri igraju uporedo i neka sve ide u zajednicku kasu i onda podjela po rezultatima i to ti je,
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6153 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

koliko dugo zene igraju nogomet na reprezentativnom nivou? a koliko muskarci?

zasto bi se prihodi za zenski nogomet kreirali (samo) zahvaljujuci vecem broju gledateljica? kakve veze ima rod onog ko kupi kartu?

nije 'hampa' nastala zato sto je americka zenska reprezentacija osvojila posljednje svjetsko prvenstvo, nego sto im je to cetvrta titula - dok muske kolege nisu dobacile bolje od treceg mjesta.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6154 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

wewa wrote:
zanimljivo je da vas je toliko a priori protiv, kao da ce muskarci biti osteceni izjednacavanjem zena po prihodu. cemu negodovanje, ako nije strah?
Khm...

https://bigthink.com/politics-current-a ... belltitem2
Revenue

U.S. men's teams have historically generated more revenue than women's teams. But that's beginning to change — at least in terms of gate revenues, which consist mainly of ticket sales. As The Wall Street Journal notes in a recent article:

"From 2016 to 2018, women's games generated about $50.8 million in revenue compared with $49.9 million for the men, according to U.S. soccer's audited financial statements. In 2016, the year after the World Cup, the women generated $1.9 million more than the men."

But only about one-quarter of U.S. Soccer's total operating revenue can be attributed to gate revenues, according to the federation's financial documents. The other revenues come mainly from broadcasting and sponsorships, and it's difficult to parse out which teams contribute more to these revenues because U.S. Soccer sells sponsorships and broadcasting rights as a bundled package.

Still, there's reason to think that the recent success and popularity of the women's team is boosting revenues: Nike chief executive Mark Parker said that the U.S. women's team home jersey "is now the number one soccer jersey, men's or women's, ever sold on Nike.com in one season," according to The Washington Post.

Collective bargaining

The U.S. men's and women's teams have different collective-bargaining agreements with U.S. Soccer. The most noticeable difference lies in bonus structure and amounts. As a recent piece from The Guardian notes, male players stand to earn more money in bonuses as they progress through a World Cup. But that's just the World Cup: The men's and women's teams earn bonuses (of different kinds and amounts) in other games and tournaments, under a variety of differing conditions. Overall, men earn more in bonuses. But a recent update to the women's team deal has narrowed the bonus gap, and also made it so that female players earn a base salary (male players only earn money through bonuses).

In short, comparing earnings between male and female players is complicated, and a 1:1 comparison is impossible. For 2019, it looks like the women's team will earn more than the men's team — but only because of their extraordinary success, and the men's team's relative failure.
​World Cup

Understanding how the World Cup factors into the soccer pay gap requires some knowledge of the relationship between FIFA and U.S. Soccer.

FIFA runs the World Cup. It determines how much prize money the winning nation's team receives. After that team wins the World Cup, FIFA awards a predetermined purse of prize money to that nation's soccer federation — but those purses vary drastically by gender. As The Washington Post notes:

"Total prize money for the Women's World Cup in 2019 is $30 million — the champions will walk away with about $4 million. For contrast, in the 2018 Men's World Cup, the champions won $38 million from a total pool of about $400 million. In other words, the champions from the men's world cup were awarded more than the total prize money in the women's tournament. So there's no question that there's a huge gap in earning potential here."

Why such a discrepancy? The men's World Cup currently generates more money, by far. For context, FIFA earned upwards of $6 billion from the 2018 men's World Cup. Meanwhile, the women's 2019 World Cup is estimated to earn FIFA about $131 million.


So, even though the U.S. women's team is more successful than the men's team, the numbers suggest that men's soccer is currently a more valuable product — especially on the international stage. That means the male players deserve to earn more, right? Needless to say, not everyone agrees.

A recent op-ed from The New York Times editorial board argues that revenue is "the wrong measuring stick" in this debate.

"United States Soccer is a nonprofit, exempted from taxation because it serves a social purpose: "To make soccer, in all its forms, a pre-eminent sport in the United States," the Times editorial board wrote. "It should be obvious to the people who run the federation that the women's team is fulfilling that mission at least as well as the men's team."

The piece also notes that it's U.S. Soccer — not FIFA — that ultimately gives award money to players, and therefore the federation could use its discretion to pay all players equally. In short, this argument acknowledges that men's soccer brings in more money overall, but says that's not the most important measure by which this debate should be judged.

(It's worth noting the obvious: This current debate about women's soccer is embedded within a broader culture war over gender equality and the gender pay gap, and it's likely that many are treating this story as a proxy battle in that broader war.)

Another point that the Times and others have made in recent days goes something like: Sure, men's soccer earns more money, but that's partly because federations aren't investing enough money into women's soccer. If they did, women's soccer would be more popular and generate more money.

https://www.washingtonpost.com/politics ... -than-men/

It’s tough to make a straightforward comparison of the earnings for men and women players, because the two teams have different collective-bargaining agreements that outline different pay structures.

A contract player on the women’s team makes a base salary and can earn performance-based bonuses. (Players without a contract have a different pay schedule.)

On the men’s team, players earn only bonuses.


“The male players are paid when they play, but not when they sit,” McCann said. “USMNT players must thus be on the roster to be pay eligible. USWNT players, in contrast, are guaranteed pay.”
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6155 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

i sta tebi znaci podebljano?

da ne kazem da si mogao podebljati i neke druge dijelove teksta - koji se btw referira na onaj iz Guardiana koji sam maloprije linkala...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6156 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

https://www.cbssports.com/soccer/news/a ... scrimmage/

FC Dallas under-15 boys squad beat the U.S. Women's National Team in a scrimmage


Ali, verujem da ce za 5 - 10 godina kada se popularizuje zenski nogomet i kada nogometasice ispregovaraju bolje i plate biti izjednacene.

Kao sto su u zenskoj kosarci, bezbolu, boksu.......... :D
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6157 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

wewa wrote:koliko dugo zene igraju nogomet na reprezentativnom nivou? a koliko muskarci?

zasto bi se prihodi za zenski nogomet kreirali (samo) zahvaljujuci vecem broju gledateljica? kakve veze ima rod onog ko kupi kartu?

nije 'hampa' nastala zato sto je americka zenska reprezentacija osvojila posljednje svjetsko prvenstvo, nego sto im je to cetvrta titula - dok muske kolege nisu dobacile bolje od treceg mjesta.
Ahahah pa naravno da ima veze jbte.Muskarci u ogromnom procentu idu i gledaju utakmice muskih timova i samim tim finansiraju ove timove.Sta bi sad,trebali isto pocet radit i za zene mozda dok velika vecina njih sjedi kod kuce i gleda Fazilet i njene kceri.Znaci ne interesuje ih i to je to.To jest interesuje ih al samo kad dodje do podjele para,a da pomognu u generisanju tog novca,onda slabije.A takve se stvari desavaju i sa filmovima,serijama i slicnim glupostima.

Cura mi nije neki fan Avengersa i ovih sranja,al smo pregledali sve filmove.I ja nju buvkalno molim da idemo u kino gledat ovaj Endgame i ona jedva pristade.Dodjes u kino,80% frajera je tu (zene opet uglavnom gledaju Fazilet kod kuce) da bi sad tu nama (80% frajera) bila servirana scena u kojoj se svi zenski superjunaci skupljaju i ono girl power :lol: a zene jedva da hoce doc na prikazivanje filma (ako hoce uopste) Da se razumijemo,ja nemam nista protiv jednakosti i bilo bi idealno kad bi svijet mogao bit takvo mjesto,al muskarce i zene interesuju razlicite stvari i to ti je to.

I opet se nadovezujem na ono gore.Same sebi moraju prvo pomoc.Moraju vise ic na utakmice zenskih timova,moraju kupovat robu,jednostavno moras ako hoces da to jednog dana bude jednako.Eto ovaj gore postavi brojke da su muski generisali haman 90 miliona vise u 40 utakmica manje.Pametnom dosta.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6158 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

https://www.gloria.hr/fokus/price/zena- ... t/9240479/

:thumbup:
drogon2 wrote:
wewa wrote:koliko dugo zene igraju nogomet na reprezentativnom nivou? a koliko muskarci?

zasto bi se prihodi za zenski nogomet kreirali (samo) zahvaljujuci vecem broju gledateljica? kakve veze ima rod onog ko kupi kartu?

nije 'hampa' nastala zato sto je americka zenska reprezentacija osvojila posljednje svjetsko prvenstvo, nego sto im je to cetvrta titula - dok muske kolege nisu dobacile bolje od treceg mjesta.
Ahahah pa naravno da ima veze jbte.Muskarci u ogromnom procentu idu i gledaju utakmice muskih timova i samim tim finansiraju ove timove.Sta bi sad,trebali isto pocet radit i za zene mozda dok velika vecina njih sjedi kod kuce i gleda Fazilet i njene kceri.Znaci ne interesuje ih i to je to.To jest interesuje ih al samo kad dodje do podjele para,a da pomognu u generisanju tog novca,onda slabije.A takve se stvari desavaju i sa filmovima,serijama i slicnim glupostima.

Cura mi nije neki fan Avengersa i ovih sranja,al smo pregledali sve filmove.I ja nju buvkalno molim da idemo u kino gledat ovaj Endgame i ona jedva pristade.Dodjes u kino,80% frajera je tu (zene opet uglavnom gledaju Fazilet kod kuce) da bi sad tu nama (80% frajera) bila servirana scena u kojoj se svi zenski superjunaci skupljaju i ono girl power :lol: a zene jedva da hoce doc na prikazivanje filma (ako hoce uopste) Da se razumijemo,ja nemam nista protiv jednakosti i bilo bi idealno kad bi svijet mogao bit takvo mjesto,al muskarce i zene interesuju razlicite stvari i to ti je to.
tvoja cura, a ni ti niste mjera svijeta.

veca prava za zene ne znace manja prava za muskarce.

novac nema rod, nebitno je ko gleda sport - bitno je da je gledan, a finale zenskog svjetskog prvenstva u nogometu 2019. godine je srusilo rekorde gledanosti
https://www.bbc.com/news/world-48882465
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6159 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

Pa ko kaze da smo mi sami mjerilo svijeta?Ja kazem kako je bilo taj dan,a tako je vjerovatno bilo i ostalih dana,Evo otidji na bilo koju domacu utakmicu i vidjet ces 90% muskaraca na tribinama koji tako direktno pomazu klub koji gledaju.Kako majke ti nema veze ko daje pare ako hoces jednakost.Ti bi da muski sve placaju a da zene beru pare :lol: Daj molim te.Kao sto rekoh,kad za ove stvari bude vladao priblizno slican interes muskaraca i zena onda ce i bit placene jednako kao i muskarci,a dotad je veci problem ukoliko su zene manje placene u preduzecima za isto radno vrijeme i isti posao.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6160 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote:
veca prava za zene ne znace manja prava za muskarce.
:?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6161 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

drogon2 wrote: Cura mi nije neki fan Avengersa i ovih sranja,al smo pregledali sve filmove.I ja nju buvkalno molim da idemo u kino gledat ovaj Endgame i ona jedva pristade.Dodjes u kino,80% frajera je tu (zene opet uglavnom gledaju Fazilet kod kuce) da bi sad tu nama (80% frajera) bila servirana scena u kojoj se svi zenski superjunaci skupljaju i ono girl power :lol: a zene jedva da hoce doc na prikazivanje filma (ako hoce uopste) Da se razumijemo,ja nemam nista protiv jednakosti i bilo bi idealno kad bi svijet mogao bit takvo mjesto,al muskarce i zene interesuju razlicite stvari i to ti je to.
Dobro si proso.

Pita me zena dal mi se svidja S. Johansson.
Znam da je trik pitanje i kazem nesto kao "pa zgodna je al ima cudnu facu"
"A ja nisam zgodna a?"
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6162 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

AleksoMKD wrote:
drogon2 wrote: Cura mi nije neki fan Avengersa i ovih sranja,al smo pregledali sve filmove.I ja nju buvkalno molim da idemo u kino gledat ovaj Endgame i ona jedva pristade.Dodjes u kino,80% frajera je tu (zene opet uglavnom gledaju Fazilet kod kuce) da bi sad tu nama (80% frajera) bila servirana scena u kojoj se svi zenski superjunaci skupljaju i ono girl power :lol: a zene jedva da hoce doc na prikazivanje filma (ako hoce uopste) Da se razumijemo,ja nemam nista protiv jednakosti i bilo bi idealno kad bi svijet mogao bit takvo mjesto,al muskarce i zene interesuju razlicite stvari i to ti je to.
Dobro si proso.

Pita me zena dal mi se svidja S. Johansson.
Znam da je trik pitanje i kazem nesto kao "pa zgodna je al ima cudnu facu"
"A ja nisam zgodna a?"
Tako to ide jbg.Zena se tamo zrtvuje za univerzum,a nju samo interesuje tebe zaj3bavat :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6163 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

drogon2 wrote:
Tako to ide jbg.Zena se tamo zrtvuje za univerzum,a nju samo interesuje tebe zaj3bavat :D
Ma OK je, navikli smo do sada jedno na drugo.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6164 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

drogon2 wrote:Pa ko kaze da smo mi sami mjerilo svijeta?Ja kazem kako je bilo taj dan,a tako je vjerovatno bilo i ostalih dana,Evo otidji na bilo koju domacu utakmicu i vidjet ces 90% muskaraca na tribinama koji tako direktno pomazu klub koji gledaju.Kako majke ti nema veze ko daje pare ako hoces jednakost.Ti bi da muski sve placaju a da zene beru pare :lol: Daj molim te.Kao sto rekoh,kad za ove stvari bude vladao priblizno slican interes muskaraca i zena onda ce i bit placene jednako kao i muskarci,a dotad je veci problem ukoliko su zene manje placene u preduzecima za isto radno vrijeme i isti posao.
povezujes nepovezivo - potpuno je nebitno ko su gledaoci na sportskim dogadjanjima, bitno je da ih ima i da oni ili one koje dolaze gledati dobiju adekvatnu placu za svoj trud.

pretpostavljam da ti je tesko razluciti zasto je nejednakost u placama nefer jer je to tako odvajkada, jer je diskriminacija duboko ukorijenjena u vecinu drustava globalno. otud i ove upadice o tome sta zene gledaju i slusaju, kao da su zene amorfna masa koja je specificna jedino po svom rodu.
treba li onda muskim sportasima umanjiti plate za onaj procenat muske populacije koji ne prati sportove? jer i takvih ima, a opet su muskarci, jelte.

pazi, niko ne spori da zenske reprezentacije pa i individualne sportasice nisu jednako propracene kao muske kolege - ali to ima svoje uzroke, nije Bogom dano ni 'prirodno', a najmanje od svega treba da uvijek bude tako.
zene traze priliku da ispregovaraju bolje uslove za sebe, umjesto da pristaju na mrvice koje im neko ponudi. taj neko je obicno bijeli muskarac na poziciji moci.

dio koji je meni tesko razumljiv jeste zasto to toliko zara izaziva u muskarcima globalno? zasto bi tebi smetalo da zene budu bolje placene - ne bolje od muskaraca, nego same po sebi? dosad je praksa bila nakaradna, no dosla su nova vremena i zene se nece vratiti na staro.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6165 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

AleksoMKD wrote:
drogon2 wrote: Cura mi nije neki fan Avengersa i ovih sranja,al smo pregledali sve filmove.I ja nju buvkalno molim da idemo u kino gledat ovaj Endgame i ona jedva pristade.Dodjes u kino,80% frajera je tu (zene opet uglavnom gledaju Fazilet kod kuce) da bi sad tu nama (80% frajera) bila servirana scena u kojoj se svi zenski superjunaci skupljaju i ono girl power :lol: a zene jedva da hoce doc na prikazivanje filma (ako hoce uopste) Da se razumijemo,ja nemam nista protiv jednakosti i bilo bi idealno kad bi svijet mogao bit takvo mjesto,al muskarce i zene interesuju razlicite stvari i to ti je to.
Dobro si proso.

Pita me zena dal mi se svidja S. Johansson.
Znam da je trik pitanje i kazem nesto kao "pa zgodna je al ima cudnu facu"
"A ja nisam zgodna a?"
Samo kažeš, ne kao ti.

Ako kažeš da ti se ne sviđa zna da lažeš jer nema muškarca kojem se Scarlet ne sviđa. Zato moraš priznati. Ali time što svoju staviš ispred Scarlet, pokrio si se.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6166 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote:
wewa wrote:
veca prava za zene ne znace manja prava za muskarce.
:?
sta ti nije jasno?

veca, u smislu veca nego sto su dosad bila, ne veca od muskih. nije valjda da i tebi moram crtati?

nisu svicarci izgubili pravo glasa kad je konacno sedamdesetih 'dato' zenama. nisu muskarci izgubili pravo na nasljedstvo kad su ga zene stekle.
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6167 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

wewa wrote:
drogon2 wrote:Pa ko kaze da smo mi sami mjerilo svijeta?Ja kazem kako je bilo taj dan,a tako je vjerovatno bilo i ostalih dana,Evo otidji na bilo koju domacu utakmicu i vidjet ces 90% muskaraca na tribinama koji tako direktno pomazu klub koji gledaju.Kako majke ti nema veze ko daje pare ako hoces jednakost.Ti bi da muski sve placaju a da zene beru pare :lol: Daj molim te.Kao sto rekoh,kad za ove stvari bude vladao priblizno slican interes muskaraca i zena onda ce i bit placene jednako kao i muskarci,a dotad je veci problem ukoliko su zene manje placene u preduzecima za isto radno vrijeme i isti posao.
povezujes nepovezivo - potpuno je nebitno ko su gledaoci na sportskim dogadjanjima, bitno je da ih ima i da oni ili one koje dolaze gledati dobiju adekvatnu placu za svoj trud.

pretpostavljam da ti je tesko razluciti zasto je nejednakost u placama nefer jer je to tako odvajkada, jer je diskriminacija duboko ukorijenjena u vecinu drustava globalno. otud i ove upadice o tome sta zene gledaju i slusaju, kao da su zene amorfna masa koja je specificna jedino po svom rodu.
treba li onda muskim sportasima umanjiti plate za onaj procenat muske populacije koji ne prati sportove? jer i takvih ima, a opet su muskarci, jelte.

pazi, niko ne spori da zenske reprezentacije pa i individualne sportasice nisu jednako propracene kao muske kolege - ali to ima svoje uzroke, nije Bogom dano ni 'prirodno', a najmanje od svega treba da uvijek bude tako.
zene traze priliku da ispregovaraju bolje uslove za sebe, umjesto da pristaju na mrvice koje im neko ponudi. taj neko je obicno bijeli muskarac na poziciji moci.

dio koji je meni tesko razumljiv jeste zasto to toliko zara izaziva u muskarcima globalno? zasto bi tebi smetalo da zene budu bolje placene - ne bolje od muskaraca, nego same po sebi? dosad je praksa bila nakaradna, no dosla su nova vremena i zene se nece vratiti na staro.
Pa ti ne razumijes sta ja hocu da kazem.Ne znam kako si dosla do toga da meni smeta da neko bude placen jednako ili cak i vise.Ja kazem da se za to same trebaju izborit,bar sto se tice sporta.Muskarci gledaju fudbal na koji su navikli i to im je od interesa.Navijaju za klubove,reprezentacije,pa poklali bi se medjusobno zbog toga i daju brdo para u to.Privlace se sponzori,kupuje se sponzorska roba i dio kolaca ponovo ide klubovima i savezima i to ti je taj krug koji jos nije dovoljno razvijen u zenskom fudbalu.Muskarce ne interesuje izenski fudbal ,jer se ne mogu emocionalno unijet u to i boli ih ona stvar za njim.Zasto bi ja sad trebao ic gledat utakmicu zenskog fudbala ako me ne interesuje?Da me neko ne bi nazvao seksistom ili antifeministom?Daj bgti.Evo ides li ti gledat nesto sto te ne interesuje?Odgovor je da ne ides.Tj ides ukoliko te neko natjera il moljaka pola dana kao sto sam ja svoju djevojku za onaj film.

Zene sport ne interesuje,bar ne dovoljno.Da smo svi jednaki i da vas sport interesuje jednako kao muskarce mi o ovom uopste ne bi pricali.Vi bi sirom svijeta vikendom izasle,napunile stadione,kupovale salove,muski bi to radili kao sto rade i dosad i svi bi bili jednako placeni.

edit:
I jos da se nadovezem na ovo sto si pisala za smanjenje plate za onaj procenat muske populacije koji ne prati sportove :lol:
Ne razumijem sta hoces rec sa tim.Muska liga sa najvecom gledanosti kako na TV-u tako i na tribinama je i Engleska.Nema praznog mjesta niti na jednoj utakmici tako da je nebitno koliki je procenat tih muskaraca koji to ne prati za za razliku od zena imajuci u vidu da su jedino u finalu SP pune tribine kada zene igraju (U finalu sp ove godine je bilo skoro 2000 praznih stolica)
Last edited by drogon2 on 15/08/2019 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6168 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

wewa wrote:
dio koji je meni tesko razumljiv jeste zasto to toliko zara izaziva u muskarcima globalno? zasto bi tebi smetalo da zene budu bolje placene - ne bolje od muskaraca, nego same po sebi?
Zato sto ne mogu da pobede tim decaka od 15 godina.

Zasto da decaci budu placeni slabije od reprezentacije koju su razbili ko dete zvecku?
Hakiz wrote: Samo kažeš, ne kao ti.

Ako kažeš da ti se ne sviđa zna da lažeš jer nema muškarca kojem se Scarlet ne sviđa. Zato moraš priznati. Ali time što svoju staviš ispred Scarlet, pokrio si se.

"Ne kao ti"
"Znaci ipak tui se svidja. I sta mislis sa time ne kao ti? Svidja ti se vise od mene?"

Znam ja nju :kiss:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6169 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

pretpostavljam da si mlad, pa banalizujes. a i ne pratis bas prijenose utakmica, jer bi vidio koliko je zena i djevojaka, pa i djece na stadionima po Evropi.
dakle, polazis od netacnih pretpostavki da bi dokazao tezu koja je neodbranjiva, a i nelogicna.

konsultuj neke od linkova koje sam postavljala pa cemo lakse diskutovati, ako zelis.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6170 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

https://www.standard.co.uk/sport/footba ... 57266.html
Australian women's national team lose 7-0 to team of 15-year-old boys


https://www.cbssports.com/soccer/news/a ... scrimmage/
FC Dallas under-15 boys squad beat the U.S. Women's National Team in a scrimmage
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6171 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

wewa wrote:pretpostavljam da si mlad, pa banalizujes. a i ne pratis bas prijenose utakmica, jer bi vidio koliko je zena i djevojaka, pa i djece na stadionima po Evropi.
dakle, polazis od netacnih pretpostavki da bi dokazao tezu koja je neodbranjiva, a i nelogicna.

konsultuj neke od linkova koje sam postavljala pa cemo lakse diskutovati, ako zelis.
Pa eto kada odu na muske utakmice,zasto onda isto ne urade i za zenske ako ih vec ima u tolikom procentu da svi fino budu jednako placeni i da ne diskutujemo o ovome? Dal joj mozda muz ne da da ode na utakmicu zenskog tima ili?Znaci ispada da ce i same zene radije otic na utakmicu muskog tima negoli zenskog :-)

Sta imam konsultovat,linkovi sa Glorie.Pristrasno pa haj :D Ja tebi govorim moje vidjenje toga koje je logicno.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6172 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

AleksoMKD wrote:https://www.standard.co.uk/sport/footba ... 57266.html
Australian women's national team lose 7-0 to team of 15-year-old boys


https://www.cbssports.com/soccer/news/a ... scrimmage/
FC Dallas under-15 boys squad beat the U.S. Women's National Team in a scrimmage
Of course, this match against the academy team was very informal and should not be a major cause for alarm. The U.S. surely wasn’t going all out, with the main goal being to get some minutes on the pitch, build chemistry when it comes to moving the ball around, improve defensive shape and get ready for Russia.
citaj, brate, tekstove koje linkas...
i Zeljo redovno gubi pripremne utakmice, pa?
drogon2 wrote:
wewa wrote:pretpostavljam da si mlad, pa banalizujes. a i ne pratis bas prijenose utakmica, jer bi vidio koliko je zena i djevojaka, pa i djece na stadionima po Evropi.
dakle, polazis od netacnih pretpostavki da bi dokazao tezu koja je neodbranjiva, a i nelogicna.

konsultuj neke od linkova koje sam postavljala pa cemo lakse diskutovati, ako zelis.
Pa eto kada odu na muske utakmice,zasto onda isto ne urade i za zenske ako ih vec ima u tolikom procentu da svi fino budu jednako placeni i da ne diskutujemo o ovome? Dal joj mozda muz ne da da ode na utakmicu zenskog tima ili?Znaci ispada da ce i same zene radije otic na utakmicu muskog tima negoli zenskog :-)

Sta imam konsultovat,linkovi sa Glorie.Pristrasno pa haj :D Ja tebi govorim moje vidjenje toga koje je logicno.
ma ja, Guardian, Glorija, sve to dodje na isto.
a i oci bole od citanja.

iz svake tvoje recenice vriste predrasude...
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6173 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote:
Hakiz wrote:
wewa wrote:
veca prava za zene ne znace manja prava za muskarce.
:?
sta ti nije jasno?

veca, u smislu veca nego sto su dosad bila, ne veca od muskih. nije valjda da i tebi moram crtati?

nisu svicarci izgubili pravo glasa kad je konacno sedamdesetih 'dato' zenama. nisu muskarci izgubili pravo na nasljedstvo kad su ga zene stekle.
U nekim zemljama, ako se dobro sjećam Britanija, Francuska i još neke, žene nisu imale pravo na imovinu u braku. Pa kada uđu u brak, ako sa sobom donesu novac ili zemlju itd, njen muž je time raspolagao. U nekim slučajevima muž nije moga osa ženinom imoviom raspolagati kako je htio, ali ni žena nije mogla bez muževog pristanka raspolagati svojom imovinom. Ako je htjela nešto da kupi svojim novcem, da proda komad svoje zemlje itd, morala je dobit idozvolju muža. I to nisu bili običaji, zakoni su to određivali.

Davanjem prava ženi da slobodno raspolaže svojom imovinom, muževi su izgubili pravo da rasplažu njenom imovinom. Tako da je davanje jednog prava ženi oduzelo to pravo muškarcu.

Ne moraš sa vatrom i bijesom dočekati mišljenje suprotno tvome. I nije svako suprotno mišljenje vođeno željom za provokacijom ili povredom.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6174 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote:
U nekim zemljama, ako se dobro sjećam Britanija, Francuska i još neke, žene nisu imale pravo na imovinu u braku. Pa kada uđu u brak, ako sa sobom donesu novac ili zemlju itd, njen muž je time raspolagao. U nekim slučajevima muž nije moga osa ženinom imoviom raspolagati kako je htio, ali ni žena nije mogla bez muževog pristanka raspolagati svojom imovinom. Ako je htjela nešto da kupi svojim novcem, da proda komad svoje zemlje itd, morala je dobit idozvolju muža. I to nisu bili običaji, zakoni su to određivali.

Davanjem prava ženi da slobodno raspolaže svojom imovinom, muževi su izgubili pravo da rasplažu njenom imovinom. Tako da je davanje jednog prava ženi oduzelo to pravo muškarcu.

Ne moraš sa vatrom i bijesom dočekati mišljenje suprotno tvome. I nije svako suprotno mišljenje vođeno željom za provokacijom ili povredom.
u konkretnom primjeru je zenama dato jednako pravo kao i muskarcima - da upravljaju svojom imovinom, umjesto da budu dio njegove imovine.

nadam se da o ljudskim pravima mozemo diskutovati barem onako kako su danas opisana UN Konvencijom, da se ne vracamo na anomalije iz proslosti.
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#6175 Re: Danasnji "feminizam"

Post by drogon2 »

De ba bjezi.Kazes kako jest,kao odbrana joj je to "imas predrasude".Pricamo o tom da trebaju bit jednako placene iako ne privlace sponzore,niti privlace publiku,niti njih same interesuje taj sport,niti generisu dovoljno para.Jedini argument koji imaju sto se ovoga tice jest to da MORAJU bit placene kao muski,jer eto diskriminacija i moderno doba.Doba u kojemu je onaj trash film od Black Panthera bio nominovan za Oscara samo zato da se ljudi crne boje koze ne bi nasli uvrijedjenim :-)
Post Reply